Rummer 10. Zondag 4 September 1910 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. liUlUGHT Gemeentefaadsvergadering. PALJ AS aatg ANTOON T IEL EN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen- LANDBOUW. SUNLIGHT Uitgever: Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren ontvan gen de tot voor dien da tum verschijnende num mers GRATIS. FEU ILL ETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. OÖGENBLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. DeEcho van het Zuiden, Wailwykscht m Laiigstraatscbe Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fü. 5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brievenf ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboveu 8 cent per regel, groote. letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot anDtal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. I DUSSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 30 Augustus 1910 des namiddags ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Ilonsewijk. Ongeveer kwart over vier uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig de Heeren van Honsewijk, De Wilt, Leemans, van Beurden, van Daalen, v. d. Pluijm, v. d. Koppel, Verschoor, v. d. Honsewijk; afwezig wethouder Schoenmakers terwijl er een vacature is ontstaan door het overlijden van den heer P. v. d. Pluijm en v. Krimpen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en overanderd goed gekeurd en vastgesteld- Aan de orde 1. Benoeming van leden voor stem bureau voor verkiezingen in 1910. Gekozen worden als leden de heeren A. v. Honsewijk en van Daalen als plaatsvervangende leden de heeren A. van Beurden. 2. Rekening en begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. Uit de voorlezing van de rekening blijkt dat de ontvangsten hebben be dragen f 643 74Vs, de uitgaven f510 41 zoodat de rekening sluit met een batig slot van f 133-3372. De heer van Beurden vraagt wat wordt verstaan met blokgèlden- Voorzitter. Dat is geld dat de Z. H. polder geeft. Van de verpachting wordt van ieder blok wat gegeven. Van Honsewijk. Dat is een doceurtje, een meevallertje- Van de Koppel, 't Is voor ieder blok 50 cent. Maar er is altijd al f 45 ge- geven. Voorzitter. De rekening kunnen wij zoo niet goedkeuren. Er wordt geld verantwoord van grondlasten wat niet in gebruik is. Dat gaat niet- Dat mag zoo niet. Dat is grond wat door een ander is ingepalmd en daar betalen zij grondrente voor. Van Beurden. Ingepalmd, dat is nou wel een beetje kras uitgedrukt. Er is hier ge'en kwestie van inpalmen. Nu is uw o0g er eerst pas opgevallen. Voor heen wist u er evenmin iets van, dus van inpalmen kan moeilijk worden gesproken. Voorzitter. Ge weet het't Staat er in en dat mag niet Van Honsewijk. Ik stel voor om de rekening naar het Burgerlijk Armbestuur te renvoyeeren- Voorzitter, 't kan mij niet schelen. Ik wil ze wel goedkeuren ook maar dan Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF ikvfoeu ttoiuv aait Dew JGu vve fij Iwtëa wD. onder protest. Een ander 't in zijn bezit hebben en zij de grondlasten ervan be talen, dat is niet in den haak. Van der Koppel. Hoelang heb je 't in gebruik, van Beurden. Van Beurden. Ik heb het gekocht van v. d. Broek, ik denk een jaar of 12, 13. Voorzitter. Je denkt maar dat je dat gekocht hebt maar dat is niet waar. Het woord ingepalmd trek ik terug, maar in den haak is het toch niet- Bewijst 't eens dat ge het gekocht hebt? Waar zijn je papieren. Van Beurden. Die heb ik hier na tuurlijk niet bij me. Voorzitter. Kijk dan maar hier op 't kadaster. Van Beurden Als het in werkelijkheid niet in orde is, dan heb ik onwetend gezondigd Maar met een gewoon praatje is dat zoo maar niet uit te maken- Voorzitter. D t is niet verkocht, daar ben ik van overtuigd. Van Ëeurden Ik zal eens onderzoeken. Voorzitter. Daar hebben wij niets mee te maken. Ik zou niet willen dat een ander voor mij de grondlasten betaalde Van Beurden. Ik ben niet onwillig om te betalen- Voorzitter. Dat zien we. Daar geef je geen blijk van- Van Beurden. Ik wil niet hebben dat iemand voor mij iels betaalt en zeker niet het armbestuur. Maar waarom heb je 12 jaar geleden, toen ik daar een ijzeren hek heb »laten maken, niets ge zegd Omdat u, even als ik, overtuigd was dat dat ook behoorde bij den koop Waarom komt ge daar nu eerst heden mee voor den dag Wij hebben altijd, ook mijne voorzaten cijns betaald. Na nog eenige discussie, waarvan, doordat verschillende leden dooreen het woord voeren, n'ets is te verstaan, wordt besloten de rekening te renvoyeeren naar iet Burgerlijk armbestuur. Nadat door den secretaris de begroo ting is voorgelezen wordt besloten ook dit*stuk terug te zenden- De heer van Beurden zegt dat het nu een halve eeuw zoo is geweest. 3. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1200. Uit de voorlezing blijkt dat de reke ning sluit met een bedrag aan inkomsten 114) Lieve kleine engelroept hij, ik vind v dan eindelijk weerl... En uwe moeder!.... Zeg mij waar uwe moeder is Maar het verschrikte kind begon te roepen en te weenen. De kindermeid die in een aan palend vertrek aan 't werken was, komt in allerhaast bijgesDeld en op het zicht van dien onbekende die het kind in zijne armen drukt, begint zy om hulp te roepen. De dienaars hadden echter op haar geroep niet gewachtzij hadden dm goochelaar gevolgd. Zij omringen hem, pakken hem vast en willen hem het kleintje ontrukken dat hij wanhopig in zijne armen klemt. Laat mij!.-. laat mij !-.. stotterde hij half verstikt van ontroering, 't Is... 't is mijno dochter?-., ik zoek haar reeds zoolang men heeft haar mij ontstolen Ik zeg u dat het mijn kind is... ik ben haar vader... ik..- Ah! En half verwurgd door een der lakeien hoorde men een gereutel uit zijne keel op stijgen.. Ondanks zyne buitengewone spier— \raoht, moest hy hier onder het getal bezwijken kind is hem ontrukt... en half dood van draagt men het weg... P oor eene bovenmenschelijke krachtinspan- ,g rukt hij zich los en springt, op de meid 'oe 'ie er mee wegvlucht. Hij staart het ;leeke gezieht aan. Dan ziet hij eerst dat hij abuis heeft. Uy dienst achteruit, en wankelend drukt beide handen tegen zijn voorhoofd terwijl daraelt Zij is het niet, het is mijne kleine Jeanne niet,.. Heb ik gedroomd?.. Gelieve mij te verontschuldigen,.. Ik kwam juist voorbij dit buis. Het kind was voor het venster en scheen mij aan te kijken en toe te lachen Ik dacht haar van verre te herkennen Ik zweer u dat ik haar geenszins leed wilde doen. God ik wordt zinneloos Ach 1 brave lieden ik heb zooveel geleden Gij weet het niet, neen, gij kunt dit allemaal niet weten. Hebt medelijden met eenen armen vader wien men zijn kind ontstolen heeft 1... Maar de dienaars die meer dan eene vuist slag hadden ontvangen Bchenen niet zeer tot medelijden geneigd. Van een anderen kant vreesden zij dat hunne meesters hen streng zouden berispen omdat zij eenen onbekende zoo in het hotel hadden laten binnendringen en die gedachte deed hen laf en wreed handelen. Ondanks zijne smeekingen en zijne veront schuldigingen, bleven zij den arme goochelaar stooten en stampen en sleurden hem tot den ingang. En na hem duchtig te hebben afgeranseld vroegen zij zich af wat ze met hem zouden aanvangen. Da een dacht dat hij met eenen zinnelooze te doen had en stelde voor hem maar eenvoudig aan de deur te zetteD. De anderen beweerden dat het een dief was die enkel un eene ellendige komedie wilde spelen omdat hij zag dat hij gevangen zat en stelden voor hem naar het politiebureel te geleiden. Deze zienswijze werd algemeen goedgekeurd en Belphégor zelf stemde er mede in. Ja, zegde bij. laat ons naar den heer kommissaris gaan. Ik heb niets te vreezen hij zal gemakkelijk vaststellen dat ik een eerlijk man ben en ik zal de gelegenheid te baat nemen om hem mijne droeve geschiedenis te vertellen. Oh! die edellieden die mijnen schat hebben ontroofd;. maar indien er gerechtig heid bestaat, zullen zij wel verplicht zijn hem mij weer te geven De arme drommel is in de hersens ge krenkt zei eene dienstmeid die begon medelijden te voelen met den ongelukkige. Toe dan 1 antwoordde een kamerdienaar van f 22899.33,7a de uitgaven met f 20965.32, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f 1934 017s- Voorzitter. Ik stel voor een commissie ter onderzoek daarvoor te benoemen, n.l. de heeren v. d. Koppel.... Van der Koppel. Ik zou maar andere heeren nemen die kunnen met elkaar af spreken wanneer ze 't zullen doen. Ik ben wel eens hier gekomen dat er nie mand kwam en dan kon ik onverrichter zake weer naar huis. Bij stemming worden daarna benoemd de heeren van Daalen, van Beurden en Verschoor. 4. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1910. Eenige posten moeten op de begroo ting worden gebracht n.l voor het in binden van registers van den Burgerlijken Stand f40 Voor schoolbouw f 33139.50, kosten voor landbouw f285. Voor arm lastige krankzinnigen f 264, voor het na zien van het kadaster f 12 en voor de volkstelling f 160. Wordt goedgevonden. 5. Opmaking voordracht ter benoe ming van leden van het college van zetters. Na stemming, vrije stemming en her stemmingen worden op de voordracht geplaatstVoor de vacature v. d. Koppel als le candidaat van der Koppel, als 2e candidaat Leemans voor de vacature van Honsewijk als le candidaat van Honsewijk, als 2e candidaat van Beur den- 6. Schoolgeld heffing. Een schrijven van Ged-- Staten wordt door den Secretaris voorgelezen. Daar uit blijkt dat wordt verzocht de inwer king trediog eerst na de Koninklijke goedkeuring te laten plaats hebben. 7. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming gedaan 10 Juli. Uit het onderzoek bleek dat f3716 2879 in kas aanwezig was en dat de boeken ordelijk en regelmatig waren bijgehouden- b. Een schrijven van de Gezondheids commissie, houdende mededeellng dat de gemeente daaraan t 123.80 moet bij dragen. L. v. d. Pluijm. Mijnheer de Voorzitter nu er weer verkiezingen op handen zijn, wil ik u eens vragen of in den Polder geen stembureau kan geplaatst worden. De menschen zien er tegen op om zoo ver te loopen. Voorzitter. Men moet daarvoor een geschikt lokaal hebben. L- v. d. Pluijm. Het schoollokaal is er goed voor geschikt, als Zaterdags de verkiezing of stemming plaats heeft. Voorzitter. Dat mag niet Dat is toen wel gebeurd, maar dat gaat niet meer. 't Is dan Sabbath en daar moet ook re kening mee gehouden worden. L. v. d. Pluijm. Dat is jammer, want Zaterdags zijn de menschen allemaal thuis. Voorzitter Nu gaat het moeilijk, later als de school gereed is zou het gaau- Er moet altijd nog wat onkesten voor gemaakt worden. De Wilt. 't Zou een goed ding zijn voor 't drinken ook al. Voorzitter. Dat kunnen ze in de Polder ook wel. Van der Pluijm- Haast is er nu natuur lijk niet bij Als u de toezegging doet dat het volgend jaar er toe zal worden overgegaan, zal men reeds tevreden zijn. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 8. Reclames Hoofdelijken Omslag. heel Btatig. het is een schurk.' zie de gooche- laarskleeren welke hij onder zijn mantel trachtte te verbergen... Hij wilde m-juffer stelen Die lieden doen dat meer Twee sterkgebonwde knechts pakten hem bij den kraag om hem weg te leiden. De voorbijgangers waren niet weinig ver wonderd, toen zei dien zonderlingen gevan genen uit bet hotel zagen komen in het midden van twee groote, van kop tot teen gegalopeerde livreiknechten. Gelijk het in dergelijke gevallen meestal gebeurt, werd het drietal door eenen hoop nieuwsgierigen opgevolgd, die van straat tot straat grooter werd. Er werd van alles verteld over dien man met bleek gelaat, verdwaasde oogen, gescheurde kleeren. Vragen, antwoorden, veronderstellingen, alles mengde zich dooreen onder het toegeloopen volk Paljas hoorde dit alles rondom hem wel vertellen, maar hij Bcheen er geen acht op te slaan. Hetgeen hem overkomen was had hem gansch verstompt. Langzamerhand nochtans kwam hij weer tot het inzien der werkelijkheid. Hij leed nu meer door de vernedering welke hij onderging en door de smadende ver denkingen welke hij langs alle kanten hoorde opperen maar door zijne houding toekende hij verzet aan tegen de aantijgingen der menigte eu het hoofd fier omhoog, gelijk iemand die zich niets te verwijten heeft, vervorderde hij zijnen weg. Eindelijk kwam men aan het politiebureel, hij trad binnen zonder aarzelen, te midden der twee lakeien, terwijl de woelende menigte bleef buitenstaan en den uitslag ongeduldig afwachtte. Onder het volk bemerkte men nogmaals den persoon die voor de tweede maal sedert een paar dagen zich op den weg van Paljas bevond en hem stap voor stap op eenigen afstand scheen te volgen. Het was echter niet te veronderstellen dat dit zoo tweemaal bij toeval zou gebeurd zijn. Wie was die man? Het oogenblik is gekomen dat wij voor deD i MOETEN WIJ DE GRANEN MET KALI BEMESTEN Wij moeten granen met kali bemesten lo. Omdat als regel alle gewasseo een volledige bemesting moeten hebben en elke volledige bemesting minstens moet bestaan nit stikstof, phoBphorzuur en kali. 2o. Omdat alle graan, maar vooral het stroo van alle graan, zoowel het rogge- als het gerste- en tarwestroo een zeer belang rijke hoeveelheid kali bevat. 3o. Omdat een rijke kaliheraestfng op rogge, tarwe en gerst tot gevolg heeft, een opeenhooping van kali in het stroo, waar door dit stroo harder en sterker wordt, en zoo beter bestand tegen regen- en windvla gen. Met kali bemest graan, zal du9 minder legeren. 4,0. Omdat uit tal van proeven, die met zeer veel nauwgezetheid en nauwkeurigheid genomen zijn, o. a. door Prof. Schneidewind, directeur van het landbouwkandig proefsta- lezer dien onbekendeu het rnaBker moeteD afrukken en hem bekend maken. Dat men hem den breedgeranden hoed ont- neme, zijne pruik, zijne bakkebaarden en zynec halsdoek afrukke, dat men zijne vunBtig ge grimeerde wangen afveegen en men.zal het gladgeschoren gezicht van Gram- d Amour ontdekken. \- Na de eerste misdaad welke by te Angonlume ten nadeele van zijnen gewezen meester had gepleegd, was hij bij den ridder m dienst getreden. Hij was blindelings zijn medeplichtige ^°Naar gelang der omstandigheden, wist hij eene andere vermomming aan te nemen en altijd zocht hij de gelegenheid om Paljas op een dwaalspoor te breDgeo. Hij was het die den ridder verwittigde dat Paljas zich te Bordeaux bevond, hy die den goochelaar geen oogenblik uit het zicht verloor en hem Btap voor stap opvolgde, hy die Kollac vergezelde den avond dat deze den goochelaar in het afgelegen straatje bad aangesproken en hem had willen vermoorden. 's Anderdaags, had de spion zijn vervoJgmgen voortgezet, doch ditmaal bad by hem uit het oog verloren juist aan den omdraai van den Pavé des Chartrons. Een weinig later ontmoette hy hem in eene andere straat, geleid door twee groote lakeien uit het hotel van den hertog de Sintrac te midden der bespottingen van het volk en hy nam plaats onder de menigte, om alles af te luisteren en den ridder zoo haast mogelijk dat zonderling avontuur van het begin tot het einde te kunnen vertellen. Maar al hetgeen hij hoorde vertellen was zoo tegenstrijdig, dat het hem zeer moeilijk zou geweest zijn juist te vernemen wat er eigenlijk gebeurd was en welke beschuldiging men tegen zijn gewezen meester inbracht. Hij deed dus gelijk iedereen en bloef ^Iirtusschen verscheen Paljas voor den politie commissaris die eerst de verklaringen der getuigen aanhoorde en daarna tat de onder vraging van den beschuldigde overging. Hoe in uw naam vroeg de magistraat Belphégor, zoon van Willem, antwoordde de goochelaar met vaste duidelijke stem. Draagt gij eenen bijnaam? Ja, heer kommissaris, ik ben heel Frankrijk door goed bekend ouder een naam van Pnljaz. Gij zijt kunstenmaker Om u te dienen mijnheer. Oe magistraat boog zich over tot zijner geheimschrijver en fluisterde hem in het oor Dat is wel de man dien men ons heefi aangeduid 1 En hij vervolgde met luider stem Sedert wanneer zijt gij te Bordeaux? Sedert gisteren morgen. Waar is uwe toelating? Ik heb er geen». Waarom hebt gij er geene gevraagd. Omdat men ze zou geweigerd hebben. Om welke reden j Ik heb machtige vijanden die my achter volgen- De kommissaris bekeek den goochelaar nu een medelijdende spotlach van het hoofd te de voeten aan Weihoe? hooggeplaatste en machtig personen zouden zich de moeite geven ee armen drommel gelijk gij zijt te vervolgen Beken dat zulks niet waarschijnlijk is. Het is nochtanB waar. Zij doen u de eer aan zich met u bemoeien Ik zou die eer gemakkelijk kuDnen missei En wie zijn die machtige vijanden EerBt en vooral efn zeer hooggeplaals persoon, een hertog, de hoofdman van eei der edelste families van Frankrijk. Hoe heet hij Dat weet ik niet. Dat is nogal zonderling! gij klaagt dat m u vervolgt en gij kent den naam uwer ver volgers niet. Ik km dien hertog niet omdat hy voc zichtig achter de schermen blijft verdoken, ms ik ken zynen afgezant, den man die zij De bevel uitvoert, zekeren ridder de Rollac.... ah. di ken ik zooveel te beter en dien kan ik u n naam eu toenaam aanwijzen het duurt reeds vier maanden dat bij mij overal opzou hij heeft mij mijne vrouw en myn kind ODtBto en gisterenavond nog heeft b'j gepoogd mij vermoorden. (Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1