Nummer 70 Zondag 4 September 1910 J aargang Tweede Blad m Landbouwtentoonstelling, De Staking. ABDIJSIROOP Reclame. Spanje. Italië. Marokko. BUITENLAND. Frankrijk. Oostenrijk. ülNNENLAND. Tet ongemeenen trots schrijven we aven >onze Tentoonstelling* want 't is weer eene onderneming, waardig, was belangrijk op industrieel .ed, 1910 is schitterend op landbouw- bied. We weten niet wat het meest kernen, de belangrijke, leerzame in- icingen, de aanleg, de bouwtrant, vormt een prachtig geheel en geeft cachet van iets belangrijks, iets eei rijks, iets prachtigs, maar niet minder iets zeer smaakvols. K comité met zijnen wakkeren pre sident aan 't hoofd, heeft hier iets tot stand gebracht dat wederom een mooie bladzijde vult in de geschiedenis van Waalwijk, de onderneming, de daarstel- ling is een succes, moge ook het resul taat een succes zijn, moge duizenden naar Waalwijk komen, om de belangrijke inzendingen van machines, ooft- en tuin bouw, pluimvee, konijnen, voederartike len, paarden en vee en wat dies meer zij te bewonderen, en er hun voordeel mee doen, want er is veel,veel goeds en zeer veel leerrijks. Wij behoeven over dit alles niét veel meer te zeggen, als we eenige brok stukken geven uit verschillende bladen waarvan de heeren redacteuren deze week de in aanbouw zijnde expositie bezochten. Aan 't slot een hartelijke oproep aan alle Langstraters, Brabanters aan allen in Nederland die belangstellen in den land bouw om deze expositie te bezoeken en aan 't comité een goed succes, als re sultaat Van zijn onvermoeid werken om hier iets grootsch en goeds tot stand te brengen. De Provinciale 's Hertogenbossche Cou rant schrijft Aan de vriendelijke uitnoodiging van het tentoonstellings-comité voor de te Waalwijk van 4—11 September as. te houden Prov. Landbouwtentoonstelling aan de Pers gericht, om reeds nu eens een kijkje te komen nemen naar het feest terrein, voldeden wij gaarne en meerdere pers-mannen met ons. Waren wij over tuigd Waalwijk heeft dit op gebied van tentoonstelling reeds meermalen ge toond dat de zaak met de meesten ernst zoude zijn aangepakt, wat wij gis teren omtrent het feestterrein in oogen- schouw namen, heeft verre onze ver wachting overtroffen. Vele landbouwtentoonstellingen hebben wij reeds medegemaakt, maar het moet eerlijk gezegd, zoo'n feestterrein, zoo gezellig en practisch ingericht, zagen wij nog niet elders. Het Dagblad van Noordbrabant schrijft Kijk, dat is nu eens wat anders dan anders. Zoo is de eerste indruk, als ge de land bouwtentoonstelling te Waalwijk zijt binuengestapt. Hier is met zorg en met toewijding gewerkt. Niet enkel om hekjes te bouwen tusschen paarden en koeien en om te zorgen, dat de land je. bouwwerktuigen niet tusschen het hoef beslag inraken, hier is een artistiek geheel gevormd, dat voor de oogen een lust is. En nu is de tentoonstelling nog niet eens aangekleed. De tenten zijn nog leeg, de loodsen roepen om hetgeen haar beloofd is, de bloemperken missen nog hun kleuren en geuren, de wandelpaden de bezoekers. vVant pas Zondag wordt deze landbouwtentoonstelling officieel geopend en het is een voorzorg geweest van het pientere bestuur om de pers uit te noodigen eenige dagen vóór de opening het terrein te komen bezichtigen. Dat was min of meer een waagstuk. Althans in de oogen van hen, die nog niet te Waalwijk waren geweest. Wat zal er daar te zien zijn, zoo vroegen wij ons af Een paar houten tenten, eenige loodsen, en palen om vee aan te binden. Hoe kan het tentoonstellingsbestuur ons uitnoodigen om zoo'n dooie boel te komen bekijken. Maar, als gezegd, onze eerste indruk was er een van verrassing. Dit is werkelijk een andere landbouw tentoonstelling, dan wij gewoon zijn. En de opvolgers van de kommissie in Waalwijk zullen groote moeite hebben om het volgend jaar deze expositie te evenaren Zié, er zit karakter in deze gebouwtjes. Oorspronkelijke voornaam heid. De Tijd schrijft Van 4 tot 11 September as. zal in het levenskrachtige Noord-Brabantsche dorp Waalwijk een Provinciale Land bouwtentoonstelling worden gehouden. Door de voorkomendheid van het Ten toonstellingscomité daartoe in staat ge steld konden gisteren reeds een aantal vertegenwoordigers der Nederlandsche Pers de in wording verkeerende tentoon stelling in oogenschouw nemen, die waarlijk iets zeer bijzonders belooft te worden. Want wat onmiddelijk opvalt is de groote zorg, die hier besteed wordt, ten einde het tentoongestelde goed te doen uitkomen in een passende smaak volle omgeving. Te vaak wordt dit bij de meeste landbouwtentoonstellingen over het hoofd gezien en daarom mag allereerst hier dit wel worden gereleveerd Het comité had dan ook zeer deskundige hulp. De bekende Bossche kunstenaar Dorus Hermsen had zijn medewerking verleend, om aan het tentoonstellings terrein ingang, gebouwtjes enz. een schilderachtig aanzien te doen geven, en hij is, voor zoover wij er gisteren reeds over konden oordeelen gelukkig geslaagd. Maar ook de tentoonstelling zelf afgezien van de aanleg belooft een succes. Door den grooten steun, dien het comité allerwegen mocht ondervinden zoowel van autoriteiten Z. K- H. de Prins is beschermheer en minister Talma, die de tentoonstelling komt bezoeken, eere-voorzitter als door den steun van inzenders op 't gebied van machi newezen, ooft- en tuinbouw, kunstmest stoffen, voederartikelen, zaaizaden, pluimvee, vee, paarden enz. enz. zijn zeer zeker de verw ichtingen gerechtigd, welke men in deze expositie heeft. De Avondster schrijft De commissie te Waalwijk heeft de zeer >pientere« reclame opvatting gehad om de redacties van onderscheidene dagbladen tot een voorloopig bezoek aan de tentoonstellingsterreinen uit te noodigen, om op die manier te trachten door een enkel welwillend artikeltje of een enkel optimistisch berichtje de lezers hunner couranten op te wekken om de landbouwtentoonstelling, die te Waalwijk tusschen 4 en 11 September georgani seerd is, een bezoek te brengen. Wij zijn daartoe gisteren te Waalwijk geweest en al had de echt zuidelijke, echt Noord-Brabantsche vriendelijkheid de commissie ons niet eenigszins van zedelijk verplicht tot eenige lofuiting over die tentoonstelling, dan nog hadden wij over dit voorloopige gezicht er op niets dan welwillende woorden over kunnen brengen- Onze lezers, die zich de vrijheid en de weelde kunnen veroorlooven een der aangekondigde dagen aan deze tentoon stelling eens een bezoek te brengen, raden wij zulks ten zeerste aan. Vooral diegenen, die nu al zooveel gelezen hebben van de Brusselsche tentoonstel ling en daar om verschillende redenen, niet naartoe kunnen of wenschen te gaan. Natuurlijk dat dit voorloopig bezoek ons niet in staat gesteld heeft nauw keurig te schrijven, wat er te zien zal zijn dat moeten trouwens onze lezers zelf maar gaan zien. Maar toch de eersten indruk is aller gunstigst geweest, en men zegt wel eens, dat die ook altijd de beste is ertAut, borst - lows.: t»>&ti-AAftpo£n inofctiy Prijs per flacon van 230 «ram f 1—van 550 gram f 2.en van 1000 gram f 3 50. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger dus.' Verkrijgbaar bij de bekende verkoopera en de meeste Drogisten en Apothekers. Centraal Depót L. I. AKKER, Rotterdam. Nadat »de Tijd» een uitvoerig relaas heeft gegeven over het vroegere conflict en over de aanleiding \an deze staking, zooals een der redacteuren zelf van beide partijen vernam, zegt het blad ten slotte Ziedaar dus de voorgeschiedenis en het verloop van dit conflict. Een aanslag op de R. K. Vakorgani satie, zooals die te Eindhoven heeft plaats gehad, is hier niet geschied. We be vonden den toestand heel anders hier dan dien te Eindhoven bij ons onderioek aldaar. Van een openlijken aanslag is geen sprake hier 1 Er zou echter een indirecte be strijding van de organisatie door de patroons hebben plaats gehad. Tegenover de besliste ontken ning van de patroons staat de even besliste overtuigingder arbeiders. Een uiterst subjectieve quaestie dus. In hun laatsten hierboven afge- drukten brief schrijven de arbeiders dan ook »de georganiseerde arbeidsters en arbeiders schijnen instinctmatig uwe bedoelingen begrepen te hebben, om de katholieke organisatie een nekslag toe te brengen Instinctmatig begrijpen hier dus de arbeiders 1 En hunne meening gronden ze op vele feiten, waarvan we de ons opgegevene hier boven hebben gereleveerd Het zijn meest feiten, die op subjectieve wijze kunnen bezien worden en het is uiterst lastig voor een buitenstaander hier een oordeel objectief te vellen. Zoo lijkt b.v- het ontslag van K. voor de meening der werklieden te pleiten, daar het moeilijk aan te nemen is, dat een goed werkman door zijn lidmaatschap der organisatie zoo spoedig geheel om keert Van den anderen kant zijn er feiten, die wellicht door de werkliedeii te zeer in het licht van het vermeende vooroordeel der patroons jegens de or ganisatie worden bezien. De beweringen omtrent de boeten zijn moeilijk te controleeren, daar er geen aoetebriefjes bestaan, De patroons be weren wel, dit de boete niet veel hooger zijn gegaan in den laatsten tijd, hetgeen door de werklieden ook niet ontkend wordtmaar deze zeggen dat de boeten onregelmatiger waren ten nadeele van de georganiseerden Boetebriefjes hadden de zaak misschien kunnen uitwijzen. En of een verscherpt toezicht door de patroons noodig was Welke buiten staander kan het zeggen De patroons achten het toezicht nog niet voldoende zelfs 1 Zij wijzen er op, dat voor de Waalwijksche kermis 600 stuks meer werden gemaakt dan anders. Men bedenke evenwel, dat in deze week voor de kermis zoo kernig de >pers» week genoemd volgens oude gewoonte alle krachten zeer worden ingespannen om kermisgeld over te verdienen en voorts om het in de kermisweek te lijden pro ductie-verlies te equivaleeren 1 Wat de staking zelf betreft dat ze onorganisatorisch is uitgebroken, wie zal het ontkennen De meisjes hadden allereerst het bondsbestuur en hare mede arbeidsters in kalme vergadering moeten kenneD in deze zaak en niet op eigen houtje een beslissing mogen nemen. Hoe luttel en onbeduidend de aanleiding ook zij we toonden reeds aan, hoe moeilijk het is uit te maken, of de voor gaande gebeurtenissen niet ernstiger waren en gegrondheid aan de meening der werklieden gaven en of die voorafgaande feiten dan wel van zóó ernstigen aard waren, dat zij het ultimum remedium, het alleruiterste middelde staking volkomen rechtvaardigen 1 Was er dan volstrekt geen andere wijze van handelen meer mogelijk, om tot een beteren toestand te geraken? 't Is waar, het antwoord der patroons op het allereerste schrijven was niet zeer be moedigend maar was het uiterste middel der staking gemotiveerd? En weet men nu wel goed, wat men wil Nogmaals, het conflict te Waalwijk bewijst weer, hoe onmogelijke zaak het is van een redactie steeds te willen eischen een eigen oordeelvelling bij elk arbeidsconflict Te hopen is intusschen, dat er een vreedzame oplossing kome 1 Met eenigen goeden wil en tact, van beide z ij den lijkt ons dit niet zoo onmogelijk 1 Het Dagblad van Noord-Brabant dat eveneens ter plaatse een onderzoek instelde schrijft, Da eene weergave der oorzaken enz Overigens is het moeilijk zich in dit geschil een oordeel te vormen. Van arbelderszijde wordt verzekerd, dat het voor de georganiseerden in de fabriek niet langer te houden was dat zij er op alle mogelijke manieren werden gekweld, getaquineerd en achteruitgezetdat de meisjes op verschillende vergaderingen hebben gezegdwij gaan uit de ver- eeniging, als er geen verandering komt in de faoriek, dat het kleine incident van 24 Augustus slechts de droppel is ge weest, die den beker heeft doen over- loopen. Van de zijde der firmanten echter wordt op eerewoord verzekerd, dat zij nauwelijks weten, wie er bij de organisatie behoor endat zij geen mensch voor trekken of zoekendat zij weliswaar immer sterk aandringen op doorwerken, omdat er onder het vrouwelijk personeel steeds wordt gepraat en tijdverknoeid, maar dat zulks zoowel bij de georgani seerden als de ongeorganiseerden ge schiedt. Er wordt te veel boete geheven van de georganiseerden, zegt men van ar- beiderdszijde. De firma verzekert, dat er 10 weken vóór het eerste conflikt aan boeten ge heven is een som f 4.40: 10 weken erna f 5.10 dat is slechts 7 cent per week meer op de 60 meisjes. Ja maar, beweren de georganiseerden, bij het heffen van boeten worden wij eruit gepikt. De firma ontkent dit en is bereid de boetelijsten over te leggen. Ten bewijzen van het zoeken der ge organiseerden wordt hunnerzijds gewezen op het ontslag, verleend aan de meisjes Maria van Huiten, Fr. Proveniers en aan den werkman Chr. Kroot- Die ontslagen zouden ongemotiveerd zijn. Hetgeen wederom door de firma wordt geloochend. De meisjes zouden weggezonden zijn, omdat zij niet goed voor haar werk waren, de werkman wegens brutaliteit. Wat deze ten stelligste wederom loochent. De firma wijst er voorts op, dat er sinds het eerste conflikt ook een ongeorgani seerde ontslagen is. De vakvereeniging beweert verder, dat tijdens het eerste conflikt door den bemiddelaar loonsverhooging is toege zegd aan de georganiseerden zooals dat is verleend aan de ongeorganiseerden. De firma staat hierbuiten voert echter aan, dat er sinds het eerste conflikt loons verhooging is toegestaan aan zes geor ganiseerden dit ten bewijze, dat ze geen onderscheid maakt- De vakvereeniging een zekere Strik- kers heeft ontslag genomen als lid van de vakvereeniging en 14 dagen daarna is zijn loon verhoogd. De firma Wij hebben niet geweten, dat deze man uit de organisatie getreden is De vakvereeniging Om aan te toonen hoe onze leden gezocht worden diene dat er op een Zaterdag 6 meisjes stonden te praten4 van deze waren georgani seerd. Een van de georganiseerden werd beboet drie anderen berispt, de twee ongeorganiseerden, die het hardst babbel den, werden met rust gelaten. De firma weet zich van dit geval niets te herrinneren, doch meent in 't algemeen dat zij in zulke gevallen op een personeel van 200 man de geoiganiseerden er niet zou kunnen uitpikken. Hiermede meenen wij zoo onpartijdig mogelijk te hebben meegedeeld het voor en tegenidoor beide partijen aangevoerd. Er zit veel subjectiefs in deze staking, dat zal men hebben gemerkt, en een eindoordeel is moeilijk- Niettemin dringt zich deze meening naar vorën, dat er geen reden is om dit arbeidsconflikt tot het uiterste door te zetten indien'beide partijen maar eens met elkander zouden willen praten konden de moeilijkheden zich wellicht oplossen. Hopen wij, dat het zoo geschiede. In een conflikt als dit zit immer een ondergrond als een vaste kern doch daaromheen zijn ge woonlijk door allerlei misverstanden aan hangsels gegroeid, welke door bespre kingen kunnen worden verwijderd. Is men eenmaal zóóver, dan is de moeilijk heid tot het wegwerken van den onder grond alvast veel geringer. Over de staking is niets naders te vermelden. Alles is rustig en van eenige onderhandeling of i. d is zoover ons bekend geen sprake. stakers in de Arbeidsbeurs gaat het vroolijk toe en soms lijkt het meer op een danszaal daar dan op een plaats, waar de vakbelan gen worden besproken. Maar gisteren wa9 het ineens meenens. lu optocht togen de midinetjes van de Arbeidsbeurs naar een groot magazijn, waarvan de directeur gewei gerd had een deputatie uit haar midden te ontvangen. Het tramverkeer stond er van stil, en toen de agenten ruim baan wilden maken, kregen zij het met de dames aan den stok. Met geweld moesten sommige dames losgescheurd worden van de hekken, waaraan zich krampachtig vastklampten. Zes midinettes werden gearresteerd. In Bilbao is de staat van beleg afgekon digd en de koning heeft de grondwettelijke waarborgen geschorst voor de geheele pro vincie. Dit naar aanleiding van de geweld plegingen door de stakers, die de militairen mei steenen hebben geworpen, Terwijl men uitzag naar berichten, die de voor enkele dagen ontvangen van het afkondigen der algemepne staling te Bilbao bevestigen en aanvullen, meldt een gisteren van daar aan de Koln. Ztg. afgezonden telegram, dat de arbeid bijna algemeen hervat is. Er zouden acht personen aange houden zijn, om dat ze werkwilligen van den arbeid trachten of te houden. In de jongste 24 «ren zijn in Apulië25 nieuwe gevallen van cholera voorgekomen en zijn 13 patiënten overleden. Aldus een telegram vau gisteren. Een Engelsche berichtgever hangt een treurig tafereel op van den toestand in Marokko. l)e kuststeden, zegt hij, staan feitelijk geheel onder Franschen invloed. Doch een paar mijlen van de kust af begint de janboel, De sultan durft zelfs met u t Fez te komen. Het heele land is onveilig. De berichtgever ziet er nog van komen dat de mogendheden den boel maar zullen deelen, Frankrijk het leeuwenaandeel, Duitschland een kolenstation en mijnrechten in de provincie Mogador, Spanje uitbreiding in het Rifgebied en de haven van Santa Cruz, en Engeland de haven vau Tanger, een gewichtig strategisch punt. Sedert eenigen tijd staken in Parijs eeB aantal naaisters van groote ateliers de zoo genaamde midinettes. Die staking heeft al tot beel wat vroolijke tooneeltjes aanleiding gegeven. Op sommige vergaderingen van de Een verleden jaar te Boedapest overleden zonderling blijkt thans zijn geheele vermo gen, te weten 20 millioen kronen, beschik baar te hebben gesteld voor een stichting tot ondersteuuing van middenstanders, die buiteu hun schuld in de ellende zijn ge raakt. Beter benijd dan beklaagd. Het »Berl Tageblatt* slaakt een ver zuchting van spijtigheid over het wel varen van onzen nederlandschen scheeps bouw. Wat ons natuurlijk slechts van harte verheugen kan, die welvaart, dus ook de spijtigheid, dus ook de verzuch ting. Nog altijd niet, zoo lezen we, aan den duitschen scheepsbouw gelukt de nederlandsche werven een deel af handig te maken van de opdrachten, welke jaarlijks aan die werven gegeven worden door de duitsche scheepvaart kringen, met name van de binnenvaart en in 't bizonder door de Rijnscheepvaart. Het blad somt dan op, wat in de laatste jaren ten onzent voor het buitenland werd gebouwd, voor Duitschland, België, Engeland, Argentinië, Italië, Brazilië, Frankrijk, Bulgarije enz. en rekent dan ,uit, dat de duitsche bestellingen 60 procent van die orders uitmaken (naar tonneninhoud). Kon men die hollandsche mededinging maar keeren, aldus de slotzin, dan zou er op de duitsche werven voor re kening van Duitschers wat meer werk aan den winkel zijn. Mllitierudcn. Bij Kon. besluit van 30 Aug. zijn tot voorzitters en burgerlijke leden van de onderscheidene militieraden en tot hunne plaatsvervangers voor de lichting der nationale militie van 1911 benoemd: Voor de provincie Noordbrabant in het 1ste militiedistrict: tot Voor zitter M. Ummels, lid der Prov Staten. tot zijn plaatsvervanger L, M. A. Nie- wenhuyzen, lid der Prov Staten. tot lid Jos. J. van de Ven, lid van den gemeenteraad van 's-Hertogenbosch van Zuiden 7 mDER£ 5TAD - \QAT*1 MCT C&niö APOOtdD OtntESAJMODEL '3 Ttöefl ASTri/T^,

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5