ummer 1. Zondag 11 September 19lO. 33c Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad, le» illUEiT W- fiov: Landbouwtentoonstelling, PALJ AS ANTOON TIELEN, ►it nummer bestaat uit DRIE bladen. SUNLIGHT i Zij die zich tegen het olgend kwartaal op dit )lad abonneeren ontvan gen de tot voor dien da- um verschijnende imm ers GRATIS. FEUILLETON r» U I T E V E E WAALWIJK. Telefoonnummer 38. a lis OOGENBLIKKEN OM UIT te b:azen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Waalwijk 411 Sept. 1910. ont- iblil He Echo van het Zuiden, Mlwtjksehe en Lansslraalsrke Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. franco per post door het geheele rijk f 0.90; Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkiitkntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract»» gesloten. Reclames 15 cent per regel. 1244 Zondag 4 September. Eindelijk is dan de dag aangebroken, lat de lang te voren besproken ge beurtenis, waarover wij zoo dikwijls in Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OE JêfftWttoww aan Deu JL>tuw fiilioCatit). 115.) Maar wat vertelt ge daar al voor praat- en? onderbrak hem de commissaris. Zoek liet het gerecht door uwe uitvindsels en leugens te misleiden. Ik, een leugenaar!... ik zweer.... StilDe verslagen welke wij in handen r hebben lichten ons volkomen over u in. Gij zyt de eerlijke en zachtaardige gochelaar niet voor wien gij wilt doorgaan gij zijt een y gelukzoeker, een dronkaard, een schurk... i Ik!... Is het mogelijk? God zij mij tot 1 «getuige!... Zweer niet!... Wy zijn goed ingelicht, heb ik u gezegd Gij hebt reeds meer dan eene misdaad op het geweten en het bewijs daarvan licht hierin, dat gij de politie schuwt dat gij u bij de overheid niet durft aanbieden om uwe papieren te laten onderteekenen en de toelating van verblijf te bekomen... Gij zelf vervolgt overal ridder de RoJlac en gij be dreigt hem zelfs om hem geld af te persen gij zelf hebt hem gisteren bij het vallen van den nacht in eene hinderlaag gelokt en aan gerand. kTot hiertoe had Belphégor alles gedaan om kalm te kannen blijven, maar de sluwheid en lafheid van den ridder verontwaardigde hem too buitenmate dat hij nietlaDger kon zwijgen. M. de Rollac heeft gelogen Zoo een hg^van ons beiden een deugniet en een moordenaar dan is hij het wel.'... Pas op. Gij verzwaart uwen toestand. t"11?1 oor deze beleedigingen. HéWat kan mij dat schelen Al oest men mij naar de galei sturen of mij ons blad mochten schrijven en waarover geheel de Nederlandsche Pers als 't ware van te voren reeds de loftrompet had gestoken, zou plaats hebben. De Landbouwtentoonstelling, waarvan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden Beschermheer is. Z.Ex. A.S. Talma, Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Eere-Voorzitter, zou heden worden geopend. Droevig ontwaken echter. Vaalgrijze wolken drijven wild door het luchtruim. Aanhoudend stortregende het, zoodat het terrein, dat er gisterenavond zoo eenig uitzag en waaraan zooveel zorg was besteed, langzamerhand zijn frischheid begon te verliezen. De bloemen hangen treurend omlaag en de voetpaden worden drassig en op sommige plaatsen zoo slijkerig dat men er bijna niet overheen kan Ioopen Wel liet de commissie spoe dig alles, zooveel als doenlijk was in orde brengen, doch veel mocht het niet baten daar aanhoudend buien bleven neervallen. Ongeveer 12 uur zette de Tentoon- stellingskappel, de kleine kappel van het 6e Reg. Infanterie onder leiding van den heer L. Lips het Matinée in met de Nederlandsche Leeuw marsch. Middelerwijl was de president op het terrein verschenen die, nadat de muziek had opgehouden, de kiosk betrad en van daar ongeveer het volgende tot de toch nog vele autoriteiten, en aanwezigen sprak Mij7ie heeren Met dezelfde opgewektheid, waarmede ik mij had voorgesteld deze tentoonstel ling officieus te openen kan ik dit heden natuurlijker wijze niet doen Toch roep ik u van af deze plaats allen een harte lijk welkom toe en dank de heeren die hier ondanks het barre slechte weer toch nog aanwezig hebben willen zijn, voor hunne tegenwoordigheid. Hoewel morgen eerst de tentoonstel ling officieel door den heer Burgemeester wordt geopend, meen ik thans toch nog even te mogen releveeren, waarvoor deze tentoonstelling is in het leven geroepen, n.l. om den landbouwers aanschouwelijk te laten zien wat op gebied van land bouw het beste kan worden toegepast- Wij hebben alles gedaan wat in het be lang van den landbouw, van Noordbra- het boofd afslaan, ik zal spreken. Luister, beer magistraatik zweer u bij de nage geducbtenis van mijnen vader zaliger dat ik u de waarheid zeg, niets dan de waarheid Ik had een zekere Madeleine gehuwd, eene arme verlatene weeze die mijne ouders verzorgd hadden van toen zij slechts eenige maanden oad was Ons huwelijk werd met twee lieve kinderen gezegend... Wij beminden elkander, ik won met mijn ambacht geuoeg om in odb levensonderhoud te voorzien, wij waren ge lukkig.... Oh ja, gelukkig... Hoe arm ik ook ben, toch had ik mijn deel tegen dat van den koning niet willen verruilen... Maar op zekeren dag ontmoetten wy dien ridder, dien ongeluks vogel... liij heeft mijne Madeleine begoocheld en haar wijs gemaakt dat zij de dochter van eenen markies, de kleindochter van eenen hertog was Wat weet ik En dat hare familie haar opeischte... Ik, haar echtgenoot, de vader barer kinde ren, ik telde niet, men zon ons scheiden, alhoewel wij door een wettig huwelijk ver bonden zijn, men zou ons hnwelijk verbreken en men zou mij als eenen hond op straat smijten en mij eene beurs toewerpen om mij te doen zwijgen.... indien ik niet toestemde, dan zou men handelen zonder mijne toestemming en indien ik die heeren iu den weg bleef loopen dan zou men alle middelen gebruiken om mij weg te cijfereD.En ik heb niet gewild En Madeleine heeft aan dien kwaden raad gehoor gegeven en ïb vertrokken... Zij heeft ons dochtertje meegenomen... Waar is zij? Dat weet ik niet.,.. De familie hondt haren naam verhorgen omdat zij waarschijnlijk over deze misdaad beschaamd is Omdat men rijk en machtig is, heeft men immers het recht niet eenen drommel, zooals ik, zijn goed te ontrooven Is recht geen recht voor iedereen Zeg, heer magistraat?... Ah! men besteelt, vervolgt en belastert my 1 Ah 1 men duidt mij als eenen deugniet 1.... Welnn, op mijne heart zal ik roepen: „houdt den dief/..,." Recht!.... ik eisch recht.' Ik ben geen rechter, antwoordde de kommi8saris koeltjes. Overigens komt die beele geschiedenis hier niet van pas en het is niet daarom dat gij vóór mij staat. Ter zake Gij zyt in het hotel van den hertog de Sin- bant is. Immers Waalwijk is ook hiervan voor de Langstraat het centrum. En hiermede mijne heeren, roep ik u nogmaals welkom. De Burgemeester zal morgen deze tentoonstelling nader openen. Bravo's en schetterende fanfare's van de kappel. Alvorens de groote wedstrijd voor politiehonden wordt gehouden, maken wij eerst eene wandeling over het ter rein en beginnen dan bij de afdeeling Pluimvee en Konijnen, welke onder toe zicht van de afdeeling Noordbrabant van de V. P. N. buitengewoon goed is ver tegenwoordigd. Den heer Swagemakers van Tilburg, die het grootste deel der werkzaamheden hiervoor op zich had genomen komt waarlijk wel een woord van lof toe, voor de vele moeiten, die hij heeft gedaan om zulk een prachtige collectie bijeen te krijgen. Ook den heer Pol de Klerk uit Roosendaal, die ter op luistering 40 prachtige vreemdsoortige konijnen heeft geexposeerd welke voort durend veel belangstelling trekken, mee- nen wij daarvoor een woord van dank verschuldigd te zijn. De inzendingen in de verschillende afdeelingen zijn talrijk, vooral de afdee ling machines is goed voorzien, evenals die van de tuinbouwwerktuigen Later, wanneer de machines, door de verschil lende motoren in beweging worden ge bracht komen wij nader hierop terug. Slechts alleen nog willen wij hier wijzen op de Rijksseruminrichting van Rotter dam, welke buitengewoon flink voor den dag is gekomen met eene inzending preparaten afkomstig van zieke dieren, zoomede culturen van bacterieën, welke de verschillende ziekten veroorzaken Het is een gelukkige gedachte van deze in richting om ook op tentoonstellingen uit te komen. Immers eene aanschouwelijke voorstelling werkt beter dan brochure's of vlugschriften. Op deze wijze kan de boer zich overtuigen van de vernietigen de werking van de tubercolose en andere ziekten. De overige afdeelingen waarop wij nader terug komen, zijn allen goed voorzien. Om 1 uur had de ontvangst der jury voor den politiehonden-wedstrijd plaats. Langzaam kwam het publiek opzetten trac gedrongen op het oogenblik dat de heer hertog en mevr. de hertogin waren uitgereden, en met eene buitengewone stoutmoedigheid hebt gij de verbluftheid der dienstknechten ten natte gemaakt om te pogen een meisje van vijf jaar, het eigen kind van ,den hertog, op te iichten... Dat is eene dwaling riep Paljas Gy hebt nochtans wel gehoord wat de getuigen tegen n verklaard hebben... De bijeouderheden zijn duidflyk en ty die u hier hebben geleid hebben dit alles niet kannen uitvinden... Uitvinden riep een der lakeienmaar, indien de heer kommissaris zulks verlangt, zal iedereen die zich in het hotel bevindt het komen verklaren. De koetspoort was eenige oogenblikken blijven open staan nadat het rytuig van den heer hertog was vertrokken... De kerel, die het gunstig oogenblik afspiedde, sprong opeens binnen, stiet iedereen uit den weg, vloog bliksemsnel de trap op, drong in de zalen en toen wij, die hem op de hielen volgden boven kwamen, hield hij de kleine jufier in zijne armen en was op het punt er mede weg te vluchten... Wij hebben dapper moeten vechten om hem het kind te kunnen ontrukken want by is sterk, gelyk een hercunl... De bewijzen van dit gevecht zijn klaar- blijkend, verklaarde de kommissaris zich tot den goochelaar wendend. Hetgeen die lieden u vertellen is waar... zei Paljas met gesmoorde stem, terwijl heel zijn lichaam rilde. Ahgij tekent het dan toch Ja, 't is waar... maar laat mij toe u de uitlegging te geven heer kommissaris Dit alles, ziet ge wel; is het gevolg der kuiperijen waarnan ik ben blootgesteld... Sedert twee maanden houdt mij enkel de hoop in 't leven dat ik weldra mijne vrouw en mijn kind zal weervinden: van 's morgens tot 's avonds denk ik aan niets anders Men had my ge zegd «Zij zijn misschien te Bozdeanx..." Ik doorkruiste de stad.. En toen ik voorbij den hertog de Sintac kwam, hief ik de oogen op en bemerkte opeens achter de gordijnen dit kleine meisje dat zoo sprekend op rayDe ge liefde Jeanne gelykt.. Dan bruiste myn bloed mij naar het hoofd... Ik ben vooruitgesprongen naar den politiehondenwedstrijd, waarvan het programma is goedgekeurd door de Nederl. Politiehonden-vereeniging en den Raad van beheer. Een interessante wedstrijd wachtte ons want de zes beste honden uit ons land zouden aan den wedstrijd deelnemen. De jury bestond uit de heeren Mr. P. Gerlings, Almelo, leider de jury J. Aaltz, 's Hage G. J. P. A. Thomson, kapitein der maréchaussee's te Breda en J. Cou- wenberg, Rijksveldwachter te Vucht. De prijzen die waren te verdienen bestonden uit: le f45, 2e f35, 3e f25, 4e f20, 5e f15, 6e f10. Bovendien is* het certificaat Politiehond goede Po litiehond of zeer goede Politiehond, der N. P. V. uitgereikt aan de eigenaars der honden, die daarvoor het daartoe vereischte aantal punten behaalden. De wedstrijd, die uit drie afdeelingen bestond te weten Gehoorzaamheids oefeningen, Speurdienst en Veiligheids dienst, werd met groote belangstelling gevolgd. Vooral het hoog breed sprin gen, en de klimsprong over een schut ting van 2.50 Meter, het zoeken van voorwerpen onder den grond, het ont dekken en aanblaften van een vreemde, op lucht van een achtergelaten voorwerp, het bewaken van voorwerpen, het stellen van een vluchtend persoon en loslaten op bevel, het verdedigen van den leider zonder bevel, het op signaal hulp ver- leenen aan beambten in uniform en het opbrengen van een of meer arrestanten zonder bijten, verwekten veel belang stelling en meermalen, wanneer de hon- gen ongeloofelijke staaltjes van dressuur, te zien gaven, steeg uit het enthousiaste publiek een krachtig applaus op. Vooral Breston werkte prachtig. De uitslag was als volgt1 e p-ijs Breston, eigenaar en dresseur- C. W. Croes, Rucphen met 210l/3 punten. 2e Pr. Lucie, eigenares de gemeente 's Hage, dresseur J. M. Kole, agent van politie te 's Hage met 1911 's punten. 3e Pr. Dick, eigenaar C. Prince, Drie bergen, dresseur A. Oly, agent van po litie te Almelo met 1 572/3 punten. 4e Pr. Duck, eigenares de gemeente 's Hage, dresseur I P L. Rothpletz met 157 punten. 5e Pr. Rus, eigenaar en dresseur J. D. Pigeand te 's Hage met 1347s punten. 6e Pr. Max, eigenaar en dresseur Jac. D. Smout, Bergen op Zoom met 131 Niemand had mij kannen tegenhouden... Hoe ben ik tot bij het kiud geraakt?... Dat was zoo spoedig gebeurd dat ik het n zelf niet zon kunnen zeggen. Ik was overstelpt van vreugdeEilaas mijne vreugde was van korten dunr 1... Ik had mij bedrogen... Is dat eene misdaad?... Ik ben weliswaar, zoo maar vlakaf bet hotel binnengedrongen, maar ik verzeker n dat ik geenszins kwade inzichten had en ik betreur dat lieve engeltje to hebben verschrikt omdat zij zoozeer op mijn dochtertje, gelijkt. Terwijl de goochelaar aldus sprak, haalden de twee lakeien ongeloovig de schouders op. Gij wilt ons dasr wat op de mouw spelden, kameraad, zei de kommissaris, die uit gewoonte geneigd was eiken betichte als een schnldige aan te zien Uw verdichtsel is nogal wel aaneengeknoopt maar zoek niet langer ons te misleiden. Ik herhaal n, dat ik over u de slechtste inlich tingen heb ingewonnen. Gij hebt dat kind willen stelen en op voorhand die fabel bedacht om u uit deu slag te kunnen trekken, indien uw plan mislukte Een droeve grijnslach rimpelde de lippen van Paljas. Ah riep hij, die spotternij is te bitter Weihoe men heeft mij mijn kind ontstolen en men beschnldigt my een misdadiger te wezen ik die het slachtoffer ben!... De duivel is met het spel bemoeid, ik word er waarach tig zinneloos van En de ongelukkige sloeg met de vuisten tegen het hoofd. Die kommedie duurt lang genoeg I on derbrak de magistraat... Uw verdedigings middel is wel uitgevonden, wij zullen verder zien of het gerecht zich dat zal laten wijs maken. Het gerecht Voorzeker. Ik heb het recht niet u te veroordeelen of u vrij te spreken dat moet door het tribunaal beslist «orden. Ik zal de zaak in handen van den heer prokursnr des konings overleveren. Om het even 1 geleid mij aanstonds naar den heer prokurenr, die zal mij misschien gelooven (Wordt vervolgd) nder een hartelijke toespraak werden de prijzen uitgereikt. De jury van de afdeeling Pluimvee en Konijnen, bestaande uit de heeren J. A. W. Suijs, 's Bosch, Pol de Klerk, Roo sendaal, De Beaufort, Haarlem en A. Verbunt Waalwijk, was inmiddels met haar omvangrijke en zeer moeilijke taak gereed gekomen. De volgende bekroningen werden toe gekend nln UlïeFaarden (iedere varlteit) oud. E. v., Jac. Bax Asten, Goudlaken. Wijnandottes (wit) oud. le pr. en eerepr. zilv. med. K. W. ijbering, Slochteren. Wijnandottes (wit) 1910. Ie pr. en eerepr. zilv. med. en een eereprijs, kunstvoorwerp, voor mooiste toom zware rassen, G. P\ Jansen, 's Bosch. 2e pr. en eereprijs, bronz. med. K, W. Lijbering, Slochteren. 3e pr J. Bennebroek, Someren N.Br. E. v. Hoenderpark »Brabantia« Oost- eind bij Oosterhout. Wijnandottes (zilver) 1910. 2e pr. en eereprijs, bronz. med. G. v. Dalen, Lage-Zwaluwe. E. v. Th. v. d Geld, Elshout- Wijnandottes (goud) oud. 2e pr. H. v. Aalst, Eindhoven. Wijnandottes (goud) 1910. 2e pr. H. v. Aalst, Eindhoven. Wijnandottes (andere kleuren) oud. le pr. en eerepr. z. m- H. v. Aalst, Eindhoven (patrijskl.) Wijnandottes (andere kleuren) 1910. le pr. en eerepr. z. m. A. v Poppel, Teteringen, broed 1910 2e pr. dezelfde broed 1910. E. v. G M Kok, Bergen op Zoom (patrijs). Orpingtons (buff oud. 3e pr- G. Hagelaar, Someren. E. v. H. D. Snoeren, Oosterhout. Orpingtons (buff) 1910. 2e pr. en eerepr. br. m. G. M. Kok, Bergen op Zoom. Orpingtons (zwart) oud. le pr. en eerepr. z. m. Petrus Bro- catus, Breda. Orpingtons (zwart) 1910. le pr. en eerepr. z. m. G M. Kok, Bergen op Zoom. 2e pr. Petrus Brocatus, Breda. Orpingtons (andere kleuren) 1910, 2e pr. G. M. Kok, Bergen op Z (wit). E v. H. Welberg, Hengelo, Jubllé. Plymout Rocks (koekoek), le pr. en eerepr. z. m. G. M. Kok, Bergen op Zoom. Mechelsche Hoenders (Koekoek) 1910. 2e pr. J. Bennebroek, Someren. Braekels oud. 2e pr. G Hagelaar, Someren. Braekels 1910. 2e pr. J. Bennebroek, Someren z. m. Chaamsche hoenders oud. 2e pr. W. Bertram, Breda. Leghorns (wit) 1910. 2e pr. [os. Boshouwers, Gemonde. Minorca's oud. 2e pr Jac. Bax, Asten. PL v. T. Bennebroek, Someren. E. v. G. Hagelaar, Someren. Minorca's 1910. le pr. en eerepr. z. m- en z m voor mooiste toom lichte rassen, uitgeloofd door den heer Swagemakers te Tilburg, voorzitter der V. P N. afd. N.Br., H. v. Neerveen, Mierlo. 3e prijs en eereprijs bronz. med. G.. F. Jansen, 's-Bosch. E. v Jac. Bax, Asten. E. v., K. Lijbering Slochteren. 2e prijs en eereprijs, br. m., Mart- Elshout, Nieuwkuik. E. v., Hoenderpark »Brabantia« Oost- eind.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1