Nummer 71 Zondag LI September 1910 33e J aargang Tweede Blad Pro*: Landbouwtentoonstelling, 1 5: 7 t en verwachtingen hooren spreken. Ik weet wat zij ervoor gedaan hebben. Zoolang hier nog mannen zijn van durf, wilskracht en onderneming, zoolang zij doortastend optreden, zal Waalwijk het energieke Waalwijk blijven. Deze tentoonstelling mag zich in een algemeene belangstelling verheugen en zelfs gaf ons dierbaar vorstenhuis hooge blijken van ingenomenheid. Immers Z.K Waalwijk 411 Sept. 1910. (VLRVC LG. [H. de Prins der Nederlanden heeft wei- De speciale prijzen in de afdeeling willend het beschermheerschap aanvaard pluimvee en konijnen, zijn als volgt uit geloofd C. F. Jansen 'sBosch, voor de inzending Wit Wijandottes, kunstvoorwerp van den heer Cor. Witlox. H. J. Neerveen, Mierlo, zilv. med. van den heer Denis Swigemakers. Pol de Klerk Roosendaal, voor de prachtigste inzending konijnen, zilv. med. van den heer P. van Schijn del. J. Verstappen Aarle-Rixtel, voor de inzending Indische loopeenden, kunst voorwerp van den heer A. Verbunt. Maandag 5 September?' In den afgeloopen nacht had het gere gend en gestormd, dat menigeen zich 's morgens angstig afvroeg hoe het er op het terrein toch wel zou uitzien. De Comité leden, allen zonder onder scheid waren dan ook reeds vroeg tijdig present om te zien wat gedaan moest worden om het terrein in orde te maken. Gelukkig bleek echter geen schade ergens aan te zijn toegebracht. Wel hing het groen en de bloemen er half ver welkt bij en waren de vlaggen zwaar van het water, doch dat was wel te ver helpen, indien het maar droog wilde blijven. Nu, regenen deed het wel niet van beteekenis doch het b'eef koud en guur. Een echt Bamesweertjs zeiden de boeren Tegen 12 uur vereenigden zich rond om het Secretariaat verschillende be langstellenden. Nadat Burgemeester en Wethouders met leden van den raad benevens de leden van het comité zich voor het Se cretariaat hadden geschaard nam de president, de heer Ph. Timmermans het woord en sprak ongeveer als volgt Edelachtbare Heer Burgemeester Mijne Heeren. Met genoegen heet ik u hier allen welkom, vooral de leden van den raad wien wij zeer dankbaar zijn voor de ruime garantie die u ons hebt willen verleenen. Daaraan is het ook voor een groot deel te danken dat wij alles zoo hebben durven aanpakken. Ik hoop dat deze tentoonstelling in het werkelijk belang van den landbouw zal zijn en verzoek den heer Burgemeester deze tentoonstelling wel te willen openen. De heer Burgemeester sprak ongeveer als volgt Mijnheer de President Mijne Heeren. Mij valt de vereerende taak te beurt U allen een hartelijk welkom toe te roepen. Dit is mij thans meer dan ooit een genoegen, omdat dit samenzijn ten doel heeft de Provinciale Landbouwtentoon stelling, waaraan zooveel moeite en zor gen zijn besteed, te openen. Ik heb deze taak aanvaard op uitnoo- diging van het Comité en ik breng dit Comité dank voor deze eer, die door mij zeer op prijs wordt gesteld. Het denkbeeld om dit jaar eene groote landbouwtentoonstelling te Waalwijk te houden, ontmoette van meet af aan groote sympathie. Reeds in 1903 had men getoond wat wilskracht en energie vermogen en ook nu vond men mannen bereid die niet opzagen tegen het groote en moeilijke werk, het organiseeren eener tentoonstelling. Onder die mannen zijn er die ook in 1903 hebben medegewerkt en hun durf toonden en ook nu, verrijkt met de ondervinding toen opgedaan, hunne krachten hebben gewijd aan deze ten toonstelling. Deze Heeren vormden een Comité, waarvan de heer Ph. Timmermans voor zitter werd. Met het werken dezer Heeren ben ik van zeer nabij in aanraking geweest en ik heb mij kunnen overtuigen met hoe veel lust, ijver en werkkracht alles in het werk is gesteld om te doen slagen. Het is mij dan ook een behoefte het tentoonstellingscomité met zijn Voorz. uit naam van allen hulde en dank te brengen. Ik heb hen altijd met vuur en geest en schonk twee medailles terwijl onze geliefde Koningin en H. M. de Koningin- Moeder eveneens medailles toezonden. Deze tentoonstelling is zoo omvang rijk en breed als mogelijk is opgezet en ge zult U straks kunnen overtuigen met hoeveel smaak zij is ineengezet. Zij is ingericht niet alleen om te too- nen op welke hoogte de landbouw in deze omgeving staat, wat deze hoofd factor van het bestaan onzer provincie vermag, maar ook om practisch aan te toonen wat nog kan verbeterd worden en om een leerschool te zijn zoowel op economisch gebied als op hygiënisch gebied en daardoor mede te werken aan den meerderen bloei van het bedrijf. Wij zullen zien, dat het Comité aan alles heeft gedacht want het heeft ook gestreefd naar ontwikkeling en vermeer dering van den kunstzin, getuige den prachtigen aanleg en rangschikking, de smaakvolle en typisch ontworpen ge bouwen en het schoone harmonisch geheel. Ik heb altijd de beste verwachtingen gehad van deze tentoonstelling en ik twijfel niet of straks zal blijken, dat deze verwachtingen niet beschaamd zullen worden. Ik zou de opening dezer tentoonstelling een historisch moment voor Waalwijk willen noemen, want dit feit zal in de geschiedenis dezer gemeente blijven ge boekstaafd en als men na vele, vele jaren deze bladzijde onzer geschiedenis naslaat, dan zal zij getuigen wat een eendrach tige samenwerking in het algemeen be lang vermag. Mijne Heeren, thans voldoende aan het vereerend verzoek van het Comité verklaar ik deze provinciale landbouw tentoonstelling voor geopend. De president dankte den Burgemees ter voor zijne jympathieke woorden en verzocht al de aanwezigen te drinken op de gezondheid van den Burgemeester. Daarna maakten de heeren een rond gang over het terrein De Burgemeester betuigde meermalen ziine groote tevre denheid over het tentoongestelde en over de grootsche opvatting. De regen was intusschen weer lang zaam gaan vallen, zoodat het bezoek niet zoo druk was als men met recht zou mogen verwachten. Er bewoog zich den geheelen dag nogal matig veel publiek over het ter rein, met aandacht de prachtige expo sities van machines, ooft, enz. bekijkend, of zich verpoosden bij de goede muziek die de staf ons geregeld te hooren geeft. De openlucht bioscoop-voorstelling trok des avonds zoo wat al de bezoekers tot zich. Nu, wij moeten het bekennen, de bioscoop werkt uitstekend. Van tril ling is geen sprake terwijl de gepro jecteerde tableaux allen even interessant als kluchtig zijn. Ook de kermesse d'été werd goed be zocht, in aanmerking nemende het slechte weer. Diasdag 0 September. Heden was het een prettig ontwaken Wel verlichtte de zon met haar schitte rende stralen het terrein niet, doch het was droog en daarbij de temperatuur ook veel aangenamer. Gelukkig want vandaag was het de groote dag voor den boer, parade van paarden, groot en klein vee. Reeds vroeg was er een groote bedrijvigheid waar te nemen. Spoor, tram, fietsen, rijtuigen, alles bracht bezoekers en er was ook geen straat of steeg of men zag boeren en boerinnen hun beesten naar het terrein leiden. Op het terrein zelf heerscht een groote bedrijvigheid En dat kan ook niet an ders, want vandaag zou voor alle aidee- lingen de beoordeeling der jury plaats hebben. De Exposanten zelf legden ook eene bedrijvigheid aan den dag als te voren nog niet gezien. De machines werden gesteld en zij die de machines met kracht lieten drijven, maakten alles ge reed opdat straks, als de boeren kwamen drift over de tentoonstelling, de plannen alles in werking zou zijn te zien De overige exposanten rangschikten alle nog eens wat ordelijk of deden hun ar tikelen nog wat beter uitkomen Nu was het dus zaak om alles eens goed te be zichtigen om dan onze indrukken er van te geven. Doch ten 10 uur had de ont vangst op het Raadhuis plaats van het Hoofdbestuur der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en het bestuur der 14e afdeeling van genoemde Maatschappij. Wij moesten dus eerst daarheen en gingen 's middags dan maar eens een kijkje nemen. r De president der tentoonstelling verwel komde op het terrein de jury en deze begaf zich direct aan 't werk. Even 10 uur trad bet bestuur der N Br. Mij van Landbouw met dat der 14e atd. de Raadzaal binnen. Nadat allen plaats hadden genomen, sprak den heer Burgemeester het vol gende Mijne Heeren Het is mij hoogst aangenaam het Hoofdbestuur en het bestuur der 14e Afd. van de N Br Maatschappij van Landbouw, uit naam van het bestuur dezer gemeente een hartelijk welkom toe te roepen en ik hoop, dat uw verblijf te Waalwijk vele vruchten moge dragen en ook, dat het u eenige aangename uren moge bezorgen Hoewel het geruimen tijd geleden is, dat het Hoofdbestuur hier vergaderde, beschouwen wij u niet als vreemden, de meesten uwer toch zijn hier goede be kenden. Wij ontvangen u dan ook met echt N.-Brabantsche gastvrijheid en bieden u wat wij te bieden hebben. En dat doen wij vooral omdat het geldt den Landbouw, een der hoofd factoren van het bestaan onzer provincie. In elk deel der provincie ziet men den landman vreedzaam den akker beploe gen, met riet golvende korenvelden, markten met vee overladen en zooals op de reclameplaat onzer tentoonstelling is afgebeeld, eindelooze gras- en hooi landen, waar de boer zoo menig zweet droppel laat Zelfs ziet men te midden van heistreken, waar men dit het minst zou verwachten, boerderijen verrijzen Ook zij durven het aan en trachten door harden arbeid onze mooie doch niet vruchtbare heidegronden te ontginnen en productief te maken. Dit alles spreekt van groote bedrijvig heid en rusteloozen arbeid en door dit alles is de laodbauw met reuzenschreden vooruitgegaan Aan dien vooruitgang is Uw Bestuur niet vreemd want het werkt mede aan den bloei van den landbouw. Het is ook daarom M. H., dat wij u zoo gaarne in ons midden zien en dat wij u ontvangen met gevoelens van vriendschap en gastvrijheid. Nogmaals M H. weest welkom, weest van harte welkom in deze genreente en naast dit welkom wijd ik een dronk aan den voortdurenden groei en bloei van de N.-Br- Maatschappij van Landbouw. De heer van Poppel, Voorzitter van het Hoofdbestuur der N.-Br Maatschappij van Landbouw, hierna het woord ne mende, sprak ongeveer als volgt Edelachtbare heer Burgemeester Mijne Heeren. Het is mij een aangename plicht u mij nen welgemeenden dank te brengen voor de hartelijke ontvangst. Terecht is door u gewaagd van den vooruitgang van den landbouw, van het ijverig werken van den landbouwer, waardoor hij zich iD staat tracht te stellen, eene behoorlijke positie in de Maatschappij in te nemen. Met genoegen heb ik altijd kunnen con- stateeren dat men hier in Waalwijk, hoe wel het eene industrieele plaats is, steeds een open oog heeft gehad .voor den landbouw. Bekend staat het dan ook als een zeer goede veehandelsplaats. Ge noegen doet het mij ook dat u de ten toonstelling krachtig hebt willen steunen. Ik dank het bestuur van Waalwijk nogmaals voor de hartelijke ontvangst en ik hoop dat onder het wijze bestuur van burgemeester Surmont de Bas Smeele Waalwijk met nog grootere reuzen schreden in groei en bloei mag toenemen. Ik drink dan ook op de gezondheid van den Burgemeester. (Bravo's). Nadat men nog even bijeen had ge zeten, toog men naar het Hotel Verwiel alwaar in de achterzaal ten half elf de groote Openbare vergadering plaats. De Voorzitter der 14e Afdeeling, de heer Meijer, burgemeester van Sprang, heette het hoofdbestuur welkom en sprak den wensch uit, dat deze vergadering vele vruchten zou moge dragen. De Voorzitter, de heer v. Poppel, opende daarna de vergadering die werd bijgewoond door Dr. Knuttel en Dr. De Ruijter de Wildt, directeuren der Rijks- landbouw proefstations te Maastricht en te Goesde Voorzitter en den Secre taris van de Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging, den Rijkszuivel- consulent Struijt te Eindhoven en den tuinbouwleeraar Camman te Breda en Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Hij riep allen 'n hartelijk welkom toe, in het bijzonder bovengenoemde heeren, die door hunne tegenwoordigheid blijk gaven van groote belangstelling in den land bouw en sprak den wensch uit, dat deze vergadering moge strekken in het werkelijk belang van alles den landbouw rakende en hoopte wat het bestuur voor oogen heeft gesteld en op deze agenda heeft geplaatst zal worden bereikt. Vooral wijst hij er in zijn openingswoord nog op dat waar de Regeering voorgaat om den veestapel te verbeteren waarvoor veel geld wordt uitgegeven, het voor den boer plicht is om alles te doen wat tot verbetering dient. Wordt dat niet gedaan, dan is het geld dat de Regeering geeft, weggegooid. Vooral de stallen moeten in een beteren toestand worden gebracht, daar nu de dikwijls ellendige ongezonde stallen oorzaak zijn van het veelvuldig voorkomen der tuberculose. Vervolgens komen aan de orde de volgende punten 1. Notulen der vorige vergadering van het Hoofdbestuur, welke onveranderd werden goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken a. Circulaire van den Directeur Gene raal van den Landbouw, houdende ken nisgeving dat kosteloos hulp der Rijks- seruminrichting te Rotterdam kan wor den ingeroepen door veeartsen en hou ders van schapen en geiten, die met besmettelijke uierziekte of melkgebre- ken onder deze dieren te kampen hebben. Voor kennisgeving aangenomen. b. Circulaire van den Directeur Ge neraal van den Landbouw, daarbij me- dedeelende. dat van Rijkswege serum tegen den goedaardigen droes van paar den kosteloos en portvrij aan in Neder land gevestigde veeartsen worden ver strekt. De afgevaardigde van de afd. Ossen- drecht vraagt of het Hoofdbestuur er niet op kan aandringen dat ook Bel gische veeartsen aan de grenzen wonen en hun praktijk ook in Nederland uit oefenen. van deze bepaling gebruik kunnen maken daar de grensbewoners er anders van verstokeD blijven. De Dr. Bruinsma, te Teteringen deelt mede dat de Belgische veeartsen door de Belgische regeering ook kosteloos worden voorzien van serum, doch bui tendien bestaat er nog een bepaling dat die veeartsen, die in grensplaatsen prac- tijk uitoefenen ook gratis van Rijkswege serum kunnen bekomen. c. Brief van Ged- Staten houdende mededeeling van het besluit der Staten, waarbij aan de Maatschappij voor het jaar 1910 eene bijdrage uit de provin ciale kas is toegekend van f1000, tot het bekostigen van cursussen in paarden en runderkennis en in hoefbeslag en tot het houden van lezingen over hoender teelt en coöperatie van eieren-verkoop. De Voorzitter doet mededeeling, dat zij, die zich willen bekwamen in het hoefsmeden, zich daarvoor kunnen aanmelden bij de militaire artsen te Breda, Bergen op Zoom en te 's Bosch. Verder stelt hij voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen onder dankbetuiging aan de Prov. Staten. d. Brief van den Minister van Justitie met een uittreksel van het Kon. besl. houdende goedkeuring der wijziging van de Staten der Maatschappij. Deze wijziging betreft het verlengen van het voortbestaan der Maatschappij voor den tijd van 29 jaren. Aangenomen voor kennisgeving. e Brief van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel met een exemplaar van het verslag van de Staats commissie, betreffende een nieuwe wet telijke regeling betreffende de Jacht. De Voorzitter deelt mede, dat het Hoofdbestuur den Minister heeft geant woord, dat het bestuur geen bezwaar heeft tegen de nieuwe wettelijke regeling op de jacht. Alleen heeft het te kennen ge geven de wenschelijkheid dat het beter zou zijn indien men wat inschikkelijker wilde zijn omtrent het dooden van konijnen. f. Brief van den Directeur van het Rijkslandbouw .proefstation Maastricht, betreffende het opsporen van verval- schlngen van veevoeder, meststoffen en zaaizaden. Dr. Knuttel zette op verzoek van den Voorzitter dit punt uiteen. Hij wees er op hoe in Limburg reeds een contro leur aan het werk is en hoe daardoor aan het licht zijn gekomen zaken, die niet geduld mogen worden. De ruilhandel tiert er nog welig. De boeren krijgen van handelshuizen mest- en voederarti kelen en geven daarvoor in ruil hun oogst. Later kunnen zij die terugkoopen doch tegen buitensporig hooge prijzen. Die controleur zal zijne werkzaamheden in Noord-Brabant voortzetten en hij hoopt dat de boeren den controleur in zijne werkzaamheden behulpzaam zullen zijn. Denkt iemand vervalscht goed te hebben gekregen, dat hij dan even schrijft en de zaak zal worden onderzocht» g. Brief der Geldersche Over^sselsche Maatschappij van Landbouw, houdende verzoek om te komen tot eenheid van het kort-stelsel. I)e Voorzitter zei er veel voor te voelen om met andere landbouw-Maatschappijen te bewerken dat hieromtrent lot een stemmigheid wordt gekomen. Vooral het kosten van gewicht bij den verkoop van granen en vee levert doordat op ver schillende plaatsen andere gebruiken be staan, dikwijls moeilijkheden op. Besloten wordt dat door de N. Br. Maatschappij medewerking zal worden verleend ter verkrijging van verbetering daarvan. 3. Mededeeling omtrent de middelen tot het verkrijgen van goed zaaizaad. De heer Croesen, Secretaris van de Kon, Ned. Landbouw-Maatschappij te 's Hage zette in een goed gestyleerde rede uiteen de wenschelijkheid om te geraken dat ook de zaaizaden zullen worden gecontroleerd.. Hij deelde mede dat er bij het Hoofdbestuur plannen zijn geopperd om een hoofd-afdeellog te stichten, die ten doel zal hebben om te verkrijgen goede zaaizaden en pootgoed. Spreker kon het Duitsche systeem daar voor aanbevelen. De vergaderingbesloot om bij oprich ting hierin hare medewerking te verleenen. 4 Beantwoording der vraagwat kan worden gedaan ter bevordering der Vee fokkerij, vooral met het Oog op den hygiënischen toestand van het fok- en melkvee.4 De heer Struijf, rijkszuivelconsulent te Eindhoven beantwoordde deze vraag. Hij bracht hulde aan het comité der hier te Waalwijk te houden tentoonstelling voor het plaatsen van een pot- en groep stal De boer kan hier in één oogopslag zien hoe hoog noodzakelijk het is, dat verbetering in den stalbouw moet ge bracht worden Hij wees er op hoe de potstal oorzaak is van het veelvuldig voorkomen der tuberculose- Spreker deelde ook nog mede dat plannen bestaan om een commissie te benoemen, bestaan de uit deskundigen, onder wier leiding stalbouwwedstrijden zullen worden uit geschreven Dit is volgens spreker ook de beste weg om tot verbetering te ge raken. In afwachting van een rijkssub sidie voor dit doel zijn door de Mij. brochures over stalverbetering verspreid. Dr. Bruinsma te Teteringen drong er op aan, om wat deze verbetering betreft, ook voeling te houden met het Staats toezicht der Volksgezondheid, aangezien ook deze, in verband met de groote kindersterfte in Noord-Brabant, wat men voor een deel ook wil toeschrijven aan de melk, deze materie in studie heeft genomen. De Voorzitter zei hiervan goede nota te nemen, waarvoor de heer Dr. Bruinsma zijn dank betuigde. 5. Bepaling der plaats waar het vol gendjaar eene Hoofdbestuursvergadering zal worden gehouden. Dit punt werd aangehouden tot een volgende hoofdbestuursverg. 6. Vaststelling der rekening en verant woording over het dienstjaar 1909. Deze werd door een commissie onder zocht en goedgekeurd, onder dankbe tuiging aan den secr.-penningm., den heer C. J. J. Daniëls. De rekening sloot met een batig saldo van f706,42. 7. Vaststelling der contributie voor het dienstjaar 1911. Deze werd vastgesteld op hetzelfde bedrag als het vorig jaar. 8 Vaststelling der begrooting voor het dienstjaar 1911, sluitende in ont- r -1 I ■lis Echo van het Zuiden. i i I

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5