Zondag 18 September 1910. 33° Jaaig Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. IMT AITOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. •jS ikw<iier ^3. SUNLIGHT Uitgevek: Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren ontvan gen de tot vo<»r dien da tum verschijnende num mers GRATIS. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Dit Blad versol i'ynt W o e 11 s d a g— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per d maanden fü. 5. Franco per post door het gekeele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den WA AL WIJS. Telefoonnummer 38. Advertkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. OOGENBLIKKEN OM IJST te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Alsdan werd aan de orde gesteld punt 6 Verkiezing van den Voorzitter en 2 Bestuursleden. Aau de beurt van aftreding warende heeren Th. van Dortmond voor de afd. Kaatsheuvel en IJpelaar v. d. Wiel voor de afdeeling Drunen. De voorzitter deelt mede dat volgens reglement elke afdeeling een lid in het hoofdbestuur aanwijst. Door de afdeeling Kaatsheuvel is nu, inplaats van den heer Th- v. Dortmond, de heer M. van Beurden benoemd, 't Spijt mij wel dit te moeten mededeelen, want de heer v. Dortmond is altijd een buitengewoon goed lid van het Hoofdbestuur geweest. Door de afdeeling Drunen is benoemd den heer H v. d. Geldt. Het aftredend lid, den heer IJpelaarv. d. Wiel had kennis gegeven, dat hij niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen. De heer Schellekens, van Dongen, zegt te meenen, dat de afdeelingen wel personen kunnen voordragen, .doch dat de algemeene vergadering het recht heeft daarover te stemmen. Anders had dit punt ook van de agenda gevoegelijk kunnen achterwege blijven. Van de oprichting af is de heer van Dortmond altijd een goed lid geweest, heeft hij altijd veel voor den Bond gedaan Ik stel daarom voor hem bij acclamatie te herbenoemen. De Voorzitter zegt het ook te betreu ren, doch volgens reglement benoemt de afdeeling de Hoofdbestuursleden. De heer v. Dortmond is vice-president van het Hoofdbestuur en blijft dat natuurlijk. Ik zou dan voorstellen den heer van Beurden, zooais de afd. Kaatsheuvel wenschte, te benoemen tot lid van het Hoofdbestuur. Ook de heer van Schijndel zegt het besluit van de afdeeling Kaatsheuvel niet te begrijpen. Mr. Pastoors, rechtskundig adviseur van den Bond zegt het ook te betreuren Indien de heer van Dortmond het bestuur zou verlaten. Het reglement echter spreekt duidelijk dat de afdeelingen benoemen de hoofdbestuursleden. Zoolang dus het reglement niet is gewijzigd, zoolang moet men zich er aan houden. De Voorzitter betreurde het dat dit onaangename incident zich voordoet. Hij vreest dat dit een minder prettige ver houding zal scheppen in de afdeeling Kaatsheuvel. Daar er echter vele leden van Kaats heuvel tegenwoordig zijn stelt hij voor dat deze even confereeren. De heer M. v. Beurden, Kaatsheuvel, erkent dat de heer Van Dortmond steeds zijn beste krachten aan de vereeniging heeft geschonken. Toen hij te Kaats heuvel werd gekozen heeft hij gemeend die benoeming te moeten aanvaarden. Hij wil zich echter gaarne retireeren en stelt daarom voor den heer van Dort mond bii acclamatie te herbenoemen. De Voorzitter is van meening dat, waar Kaatsheuvel de sterkste afdeeling is, naast de heer van Dortmond ook den heer van Beurden in het bestuur zitting zou kunnen nemen. De heer Schellekens, Dongen, merkte op dat dit in strijd is met het reglement en men voortaan meermalen voor een zelfde geval zou kunnen komen te staan. De heer van Dortmond zegt wel vice- president van het Dagelijksch Bestuur te willen blijven, doch waar de afd. Kaatsheuvel blijk gegeven heeft hem niet sympathiek te zijn, zal hij deze benoe ming in geen geval meer aanvaarden. De heer M. v. Loon, Waalwijk zegt als donateur geen recht te hebben om een voorstel in te dienen, doch Slechts een adviseereude stem kan laten hooren Daarvan thans gaarne gebruik makende geeft hij in overweging, dat de afdeeling Kaatsheuvel, nu de heer van Beurden de benoeming in geen geval aanneemt een nieuwe vergadering zal houden en dat dan in het belang van de goede verstandhouding en mede vooral ook in het belang der afdeeling Kaatsheuvel, door het Hoofdbestuur, en vooral door den Voorzitter, zijn invloed zou worden aangewend om te komen tot wat de geheele vergadering wenschte. (applaus) Mr. Pastoors zegt dat dit de eenige wettelijke weg is die kan worden gevolgd. De heer van Dortmond zegt dat in Kaatsheuvel vergadering is geweest, dat de heer v. Beurden daarop is benoemd en het heeft aangenomen en hij daarom in geen geval eene benoeming meer zal aanvaarden. Geroep van ja, ja- De heer van Beurden meent, dat Kaatsheuvel zeker in den geest der algemeene vergadering zal handeleD In alle geval wenscht hij geen benoeming te aanvaarden. (Bravo's). De afdeeling Drunen heeft benoemd in plaats van den heer A IJpelaar v. d Wiel, die niet meer wenschte in aan merking te 'komen, den heer H. v d Geld. Van Schijndel. Ik stel voor de pre sident bij acclamatie te herbenoemen" (Applaus). De Voorzitter dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt zijn beste krachten aan den bond te zullen blijven wijden. 7. Aanwijzing der gemeente, waar in 1911 de algemeene vergadering zal ge houden worden. De Voorzitter zegt dat door den heer Klijberg uit Vlissingen het verzoek ge daan is om het volgend jaar daar ter stede de jaarvergadering te houden en het hoofdbestuur daartegen geene be zwaren heeft. De heer Schellekens, .van Dongen, zegt de afstand wel ver te vinden doch waar de heer Kleijberg zich ook altijd die verre afstand getroost, kan hij er zich goed mede vereenigen. Daar geen der leden hiertegen eenig bezwaar heeft, wordt aldus besloten. 8. Nadere toelichtingen door Mr. Pa- toors en definitieve afwerking in zake verzekering tegen bedrijfsongevallen. De voorzitter zegt, dat het contract met de Eerste Nieuwe Nederlaudsche met Januari afloopt en deze maatschappij geen nieuw wil sluiten dan met aanmerkelijk verhoogde premiën. Onderhandelingen met >Fatum< leidden ook tot geen re sultaat- Er is nu sprake van om toe te treden tot een onderlinge risico-vereeni- ging en wel adviseert de heer Pastoprs om individueel toe te treden tot de Onderlinge Risico-Vereeniging >Noord- Brabant4. Circulaires daarvoor zijn naar de leden verzonden, maar de antwoorden zijn nog niet alle binnen. De heer Pastoors, het woord verkrij gende om zijn advies toe te lichten, zegt dat er geen sprake kan zijn van aanslui ting bij een premie-maatschippij. Als die 20 a 25 pCt- reductie gaf, kon men be ter het zekere voor het onzekere nemen, doch geen der maatschappijen wil daar aan. Blijft dus over aansluiting bij de Centrale Werkgevers Resico bank, Bij deze laatste kan men zich aansluiten op twee manieren n 1. bij een bestaande risicovereeniging of door als bond zelf een risicovereeniging te vormen. Dit maakt natuurlijk een groot verschil, maar als zijn vooropgestelde meening kan spr. niet adviseeren om zelf een risicover eeniging van schoenfabrieken alleen op te richten, wel om individueel toe te treden tot de onderlinge risico-vereeni- ging >Noord-Brabant4. Ik grond zegt spr., dit advies hierop, dat uw bedrijfs risico op het oogenblik door geen en kele verzekeringsmij. wordt geaccepteerd Dit is een bewijs, dat uw gezamelijk risico niet gunstig (let wel, «k zeg niet ongunstig maarniet gunstig) is, want anders zou men u gaarne houden. En dat het toch ook niet ongunstig is, weet ik uit het vijfjaarlijksch verslag, der we tenschappelijke balans der rijksverzeke ringsbank. Het bedrijf van schoenmaken met krachtwerktuigen blijft met zijn ri sico iets onder hetgeen men als premie moet opbrengen. Men zal dus als op zichzelf staande risicovereeniging ook geen groote besparing maken. Boven dien zal de vereeniging maar f 11000 moeten opbrengen en kwam er dan eens een heel groot ongeval voor, dan wordt de premie in eens erg omhoog gedreven wat niet wenschelijk is Daarom geen risicovereeniging qua bond. Waarom kan men dan echter wel besparen wanneer men zich bij een an dere vereeniging aansluit Dat zit 'm hierin, dat de Ond. Risico Vereeniging >N-B.« zich bereid verklaard heeft, de schoenfabrikanten in zich op te nemen. Die vereeniging geeft 34°/0 besparing, en daarvan genieten de toetredende schoen fabrikanten dan ook. Het is waar, men loopt kans dat de risicover. in 't ver volg niet gunstig werkt, maar die kans kan men gerust wagen. Het bestuur der Risicobank heeft er ook zijn reden voor, om u op te willen nemen, ondanks uw minder gunstig risico. Zij krijgt f22000 premie eu nu vreest het bestuur, dat bij een eventueel groot ongeval de kosten te groot zijn. Komen er nu de schoen fabrieken bij, dan komt het premiebe- diag op f 33000 en wordt de omslag bij een groot ongeval evenredig kleiner. Buitendien mag men aannemen, dat het risico der schoenfabrieken nog wat guns tiger zal worden als men onderling het risico draagt, dan zullen de leden eerder beveiligingsmiddelen aanbrengen en de werklieden tot voorzichtigheid aanmanen. Op 't oogenblik zijn de schoenfabrikan ten niet. finantieel bij een ongeval be trokken en zoodra dit wel het geval wordt, zal het risico na verloop van tijd gunstiger worden. Werkgevers trouwens die te veel ongevallen hebben kunnen geweerd en geroyeerd worden. Ten slotte wil spr. nog even aanstippen dat de Risico-ver. Noord-Brabant alleen Bra- bantsche fabrikanten opneemt, de ande ren zullen zich moeten voegen bij de Risico-vereeniging Holland, die echter geen 34, maar 25 pCt. besparing maakt. De voorz. vraagt, hoe het met het entreegeld gaat, als een fabrikant ge royeerd wordt. De heer Pastoors antwoordt, dat dit het eigendom der risicovereeniging blijft. De voorz. vraagt voorts, hoe het gaat met de kleine fabrikanten, die met voet beweging werken en lagere premie be talen worden die ook opgenomen De heer Pastoors repliceert, dat men zich aan een commissie van toelating onderwerpen moet. Toezegging van die kleine fabrikanten kan spr- niet doen, wel voor stoomschoenfabrikanten. Hoe bevreemdend het ook klinke, is het risico der fabrieken met voetbeweging ongunstiger dan dat der stoomfabrieken. Spr,. heeft dit mede geput uit de weten schappelijke balans. De kleine fabrikanten betalen f7 en kosten f9. Hun kosten blijven onder die der fabrikanten met groote krachtwerktuigen, maar naar ver houding is hun risico ongunstiger, omdat dit boven de premie der rijksverzeke ringsbank komt. Overigens zal bij toe treding zoowel in de commissie van toelating als in het bestuur een plaats aan den schoenfabrikantenbond inge ruimd worden. De heer v. Schijndel acht het een groot bezwaar, dat een fabriek met veel ongelukken geroyeerd kan worden, zoo- dat deze bij de Rijksverzekeringsbank moet gaan. De Rijksbank krijgt daar door alleen lieden met bovenmatige risico's en het gevolg zal wederom pre- mieverhooging zijn. De heer Pastoors geeft hierop ten antwoord, dat dit voor de leden der risicovereeniging geen bezwaar kan zijn, die behoeven toch steeds maar hun eigen risico te dekken wel geldt dit bezwaaf voor de bij de Rijksbank aangeslotenen, doch wanneer die zulke hooge premies noodzakelijk maken, moeten zij die ook zelf betalen. De voorz. heeft na het gesprokene den indruk gekregen, dat individueele aansluiting bij de risicovereeniging wel de beste oplossing is. Een oogenblik heeft hij veel gevoeld voor een eigen risicovereeniging, maar de bezwaren daaraan verbonden hebben zijn meening gewijzigd Hij geeft daarop in overweging zich individueel bij de bestaande risico vereeniging aan te sluiten. De heer Pullens (Baardwijk) verzoekt nog om het prospectus punt voor punt uiteen te zetten. De heer Pastoors gelooft, dat de vorige spreker zeker alleen het financieel ge deelte bedoelt. Bij toetreding begint men met 10 pet. eener jaarpremie in het re servefonds te storten. Verder stort men 10 pet van het arbeidsloon als zekerheid doch dit bedrag blijft het eigendom van den toetredende. In April rn September wordt verder 40 pet. van de Rijksbank- premie gestort. Aan het einde des jaars heeft de groote afrekening plaats, nadat de rekening der rijksbank ingekomen is. Eventueel temin wordt dan bijbetaald. Elk lid afzonderlijk betaalt bij uitkeering wegens een ongeval 15 pet. der eerste 42 dagen, d-i dus f3 Elk jaar kan men bij opzegging vóór 1 Oct- uittreden. Op een opmerking van den heer van Dortmond zegt de heer Pastoors nog, dat een lid niet geroyeerd wordt dan na minstens 3 jaar ltd te zijn geweest, zoodat men zeker weet, dat zijn risico niet langer te aanvaarden is. De heer van Schijndel vraagt, of aan gesloten leden dezelfde premiën betalen als bij de Rijksbank. Mr, Pastoors repliceert, dat de leden in dezelfde klasse worden geplaatst als bij de Rijksbank. De Voorz gelooft, dat men weldoet het voorstel Pastoors aan te nemen. Besloten wordt, dat het bestuur in deze richting zal werkzaam zijn en dat de leden zich over aansluiting verstaan zul len met de heeren Pastoors en Kalff. De Voorz dankt den heer Pastoors voor zijne uiteenzetting dezer belangrijke zaak. Bij de rondvraag wenscht de heer Schellekens het woord. De bond heeft nu 10 jaren achter den rug. Eerbiedige hulde hebben we gebracht aan den heer Travaglino, wiens gedachtenis wij in eere houden en wiens verlies ons zwaar viel Doch gelukkig hebben we in den heer Klijberg een waardig plaatsvervan ger, en hem wenscht spr- ook een woord van hulde te brengen. Spr. sluit met een lang zal de voorzitter leve, lang leve de heer Klijberg. (Applaus.) De heer Pullens bevreemdt het dat over de werkstaking niet gesproken is. Misschien kon die zaak gunstig opgelost worden voor werkgever en werkman. De Voorzitter, den heer Pullens van antwoord dienende zegt, dat de Bond eeu vereeniging is ter behartiging der schoenindustrie Wel zou het eenigzins op onzen weg liggen een woord van afkeering te laten hooren. Moet de Bond echter een strijdvereeniging worden dan zal eerst eene nadere vergadering ge houden moeten worden om eens a tête reposée te bespreken of dit op onzen weg ligt qn of eene nieuwe vereeniging dient te worden gesticht. "Een woord van protest mag op deze vergadering gehoord worden. Wij beschouwen, dat die staking niet rechtmatig is gevolgd en zooals de geestelijke adviseur zelf verklaart, onorganisatorisch is. Daarover mogen wij gerust onzen spijt uitdrukken. De heer Pulles dringt dan aan om een commissie te benoemen die onderzoekt op welke wijze dit en andere conflicten kan worden opgelost. De Voorzitter zegt de heer Pulles niet goed te hebben begrepen. Men moet echter wel in overweging nemen dat aangeboden diensten zelden aangenaam zijn. Zoolang dit door een der beide partijen niet wordt begrepen, kan de Bond geen bemiddeling aanbieden. De heer Schellekens zegt dat de staking onbillijk is- De groote Katholieke bladen hebben het geschreven en zooals van werkliedenzijde zelf erkend wordt onor ganisatorisch. En indien dit zoo is, dan is er ook onrecht geschied. En nu wil de bond wel als pleitverzorger optreden, doch dan moet de onrecht plegende partij den weg kunnen vinden om tot vrede en oplossing te geraken. Dan moeten de werklieden het verzoek tot bemiddeling doen. Deze bond heeft veel gedaan om de belangen der werklieden te behartigen ter zake van loonsver- hooging, hygiëne,Maandaghouden drank bestrijding. Maar evenzoo heeft de heer van Schijndel veel gedaan voor de schoenindustrie. Toen er invoerrechten op leer geheven zouden worden, is hij het geweest, die zeide we moeten pal staan. Spr durft te zeggen, dat we aan den heer v. Schijndel den bloei en vooruitgang onzer industrie danken. Zouden wij dan ons nu zoo gedragen Eeh commissie vindt spr. goed, maar eerst moeten de werklieden er om vragen. Luide toejuichingen beloonden den allengs in vuur geraakten spreker. De voorz. is het volmaakt eens met den lof, die door den vorigen spreker den heer v. Schijndel is gebracht. Ook hij is van oordeel, dat de bond niet uit zichzelf bemiddeling kan aanbieden. De heer Pastoors gelooft, dat een voorstel daartoe niet gewenscht is, voor al daar de heer v. Schijndel deel uit maakt van het hoofdbestuur. Zal dat niet als een zwakte aangemerkt worden? Wij mogen ons dus daaraan niet be zondigen, omdat het verkeerd zou wor den uitgelegd. Een van de partijen moet eerst om bemiddeling komen vragen. De heer Schellekens sluit zich ten volle bij dit advies aan, dat hij evenzoo misschien in zwakker termen, had willen geven. Ook de heer Pullens kan er zich mede vereenigen. De voorz sluit hierna de vergadering onder dank voor de opkomst en hoopt dat deze vergadering vruchten moge dragen. Spr. dankt den burgemeester nogmaals voor zijne tegenwoordigheid en ook den heer Pastoors, die ons in moeilijke omstandigheden van advies dient en ons in het rechte spoor brengt. Spr. noodigt allen uit, over een half uur weer hier aan een gemeenschappe lijk diner tegenwoordig te zijn. WaalwHksclie en Laasslraalsrkr Courant, 1241

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1