Derde Blad. E Eerbiediging der vrijheid. oorspronkelijke Schets G. v. d, WALD. Provinciaal Nieuws. Reclame. BINNENLAND. Nummer 73. Zondag 18 September 1910. 33e Jaargang. Het „R. K. Dagblad Het Huisgezin" van Donderdag 15 September schrijft: „Het komt meer voor, dat zij die het hardst om vrijheid roepen en voor zich zelf het luidst vrijheid opeischen, voor de vrijheid van anderen bitter weinig eerbied betoonen. Ook op het terrein van den arbeid ziet men dit. Wanneer een staking uitbreekt, dan worden degenen, die daaraan niet mee doen en aan den arbeid verkiezen te blijven, en nog veel meer degenen, die geneigd zijn de opengevallen plaatsen in te nemen, op de minst vriendelijke wijze bejegend. Dit minst vriendelijke is een zeer zacht woord. Op allerlei wijze tracht men dien menschen het leven zuur en het ver richten van den arbeid onmogelijk te maken. Of een staking gemotiveerd of onge motiveerd is, na rijp beraad en na uit putting van alle middelen om ze te voorkomen geproclameerd of lichtvaar dig begonnen, wie aan de staking niet meedoet of voor de vrijkomende plaatsen zijn diensten aanbiedt is een verrader. Wij erkennen ten volle de waarde eener goede, door beleid en gematigd heid zich onderscheidende vakorganisa tie, en wij geven toe dat wie lid eener vakorganisatie is daarmee tegenover haar verplichtingen aanvaardt. Maar daarnaast en daartegenover staat het recht om te arbeiden als een pri mordiaal, een onaantastbaar recht. Wie buiten de vakorganisatie staat is door haar beslissingen niet gebonden, en wie, lid eener organisatie, zich met haar beslissingen niet kan vereenigen en zich deswege van de organisatie los maakt, herkrijgt zijn vrijheid van handelen Wij zeggen niet, dat wie buiten de vakorganisatie staat of zich daarvan afscheidt wijs zal doen met in ieder geval tegen haar besluiten in te gaan, volstrekt niet, hij zal daarmee zelfs niet altijd verantwoord zijn, maar zijn vrijheid om te arbeiden en arbeid te zoeken blijft onverkort. En alle middelen, buiten overreding om op die vrijheid inbreuk maken zijn afkeurenswaardig. Ze zijn ook gevaarlijk, omdat men als men dien weg opgaat tot de ergste uitersten kan komen. Men heeft het thans in Frankrijk ge zien, waar over arbeidswilligen bij een staking door de organisatie het dood vonnis was uitgesproken en aan een werkman ook voltrokken. Dit feit werpt een wel schril licht op het stelsel. Het bevat tevens een ernstige waar schuwing en les. De waarschuwing om zich niet aan te sluiten bij organisaties, die den gods dienst en daarmee de ware vrijheid uit sluiten de waarschuwing aan de vak organisaties om steeds met het meeste beleid op te treden, nooit e.n werksta king als het ware a bom portant te proclameeren, en bij een werkstaking ieders vrijheid te eerbiedigen. Naast de vrijheid om te stajcen moet de vrijheid om te arbeiden met nadruk worden gehandhaafd. (Ingezonden). 'n Mooie leuze en ook 'n heerlijke leuze, die door elk weldenkende moet betracht en nagestreefd worden, doch altijd binnen zekere grenzen. Er is 'n vrijheid, die in bandeloosheid kan ont aarden, er is 'n vrijheid, die zoo ruim kan genomen, dat daardoor 'n anders rechten worden verkort. Enfin, in 't algemeen gesproken kan men zeggen dat „Eerbiediging der vrij heid" 'n prachtige leuze is. Ik las in 't Donderdagnummer van Het Huisgezin 'n hoofdartikel, dat deze leuze tot opschrift droeg. En de strekking van dit artikel was geen andere dan te betoogen, dat „naast de vrijheid om te staken, de vrijheid om te arbeiden met nadruk moet wor den gehandhaafd". 'n Conclusie van „het Huisgezin" zonder solide praemissen. En daarom gelieve men deze conclusie van „het Huisgezin" voor een gapende conclusie te beschouwen, te meer daar zij zoo algemeen mogelijk door „het Huisgezin" is opgezet. Er zijn er echter, die 't weer anders zeggen dan „het Huisge zin" en aan dezer oordeel mag wel zóóveel waarde gehecht worden, dat een onwcderlegbaar oordeel van „het Huis gezin" daardoor wederlegbaar wordt. lo. Zoo schreef Prof. Pottier, die door den Paus naar Rome geroepen werd om les te ge ven in de M a a t s c h a p p ij 1 e e r, in zijn in 1900 uitgegeven „De Jure et Justitia» Pag 208»,Nu de zaken zoo zijn en er geen be— roepsraden bestaan en over 't algemeen ook geen wetten, waardoor de arbeiders beschermd worden bij het arbeidscontract, moet nu niet gezegd worden, dat de gezamenlyke neer— legging van den arbeid in de meeste omstan digheden het eenige middel is, waarmee de werklui zich verweren kunnen tegen de onrechtvaardigheid des patroons En zijn dan degenen, die weigeren mee te doen (en dus nog met meer reden de onderkruipers) niet alles in evenredigheid genomen te beschouwen als iemand, die het eenige zwaard waarmede zij een onrechtvaardigen aanvaller van uw leven van u af kunt houden, u ont rukken zou? Zijn zij, die dan dwingen mee te doen, niet te rekenen bij hen, die zich niet schuldig maken in hun handeling tegen een onrechtvaardigen aanvaller? Men kan hier tegen opwerpen, dat door dien drang de vrijheid wordt gesehonden van die niet mee willen doen. Maar valt daar niet op te ant woorden, dat de vryheid beperkt wordt door dat ook andermans recht moet geëerbiedigd worden en het algemeen welzijn ongeschonden moet worden bewaard? Welnu, die niet mede uitgingen, nemen juist door 't niet mee uit gaan, het eenige middel weg waardoor 't onrecht van allen kan worden afgeweerd;: en overigens geweld mag men met geweld weerstaan. Tot het algemeen welzijn behoort, dat de velen van den werkliedenstand niet beroofd worden van het eenige middel, waarmee zij onrechtvaardige verdrukking kunnen bezweren. Met deze leer van Prof. Pottier is de zaak wel niet uitgemaakt, maar toch verschilt ze essentieel van de individua listische leer die „Het Huisgezin" ver kondigt. 2e Prof. Aengenentde Warmondsche Hoog leeraar, schrijft in zijn Leerboek der Sociologie dat het ontwijfelbaar is »dat de Staat het recht en den plicht heeft om toetreding tot de vak- vereeniging verplichtend te stellen, omdat het tot de taak der overheid behoort een zooda— nigen toestand in het leven te roepen, die het algemeen welzijn het best waarborgt." Hij zou het verkeerd vinden, indien de staat reeds nu op dit oogenblik dien maatregel nam. Daarvoor denken de menschen nog te individualistisch, en heeft de organische idee nog te weinig wortel geschoten. „Daarom ligt het voorloopig veel meer op den weg van de Overheid, de solidaristische idee te propageeren en tot vakvereeniging aan te sporen." Maar hoe rijmt daarmee, dat 'n onderkruiper dan recht kon hebben tegen 'n rechtmatige actie der vakvereeniging in, als het de taak is der vakvereenigingen zich in de toekomst tot beroepsBtanden op te werken 3e Nu nog 'n uitspraak van een onzer kantongerechten, welke hierop neerkomt, dat de ..onderkruiper" geen recht op de betrek king heeft, die hij heeft ingenomen dit is in April 1908 ten volle erkend door den Kan tonrechter te Rotterdam, die den eisch, welke de onderkruipers tydens de jongste haven arbeidersstaking, de z.g. Calandstraters, had den ingesteld tegen hunne patroons, om scha deloosstelling wegens tusschentydsche verbre king van het arbeidscontract, afwees. De Kantonrechter overwoog daarbij ,,dat eene Btaking niet precieB de uiting is van den wil om een einde aan de dienstbetrekking te maken", en dat mitsdien de aangegane dienst- bet rekking waarbij omtrent den duur niets was bepaald wordt geacht te zyn aangegaan voor den duur der staking. Dit vonnis en de overwegingen van dezen Kantonrechter komen zeer goed overeen met bovenstaande rechtsbegrippen, waardoor de .onderkruiper", die een rechtvaardige en geoorloofde werkstaking bemoeilijkt beschouwd wordt als iemand, die niet alleen tot oneer strekt van zijn stand, maar die ook eene plaats heeft ingenomen, waarop hij geen rechten kan doen gelden. Moet nu de stelling van „Het Huis gezin" „Naast de vrijheid om te sta' en moet de vrijheid om te arbeiden met nadruk worden gehandhaafd", als on- wederlegbaar worden geaccepteerd Ik voor mij doe het althans niet, en acht door het artikel van „Het Huisgezin" de kwestie zoo maar niet uitgemaakt. Men heeft er wezenlijk schik in, hoe de dagbladen somtijds in een minimum van tijd, alles zoo heerlijk theoretisch kun nen oplossen en weerleggen. 't Was misschien wel goed, dat de Redactie's van onze Katholieke bladen elk eens ii tijdje de leiding overnamen van één onzer Katholieke Vakbonden. Dan zouden in de couranten vele theoriën wellicht geheel anders worden en zou ten slotfte ook al spoedig blijken, dat die leiders niets beter waren dan wij Dan zou men misschien ook al niet meer schrijven dat „nooit eene werksta king als h*2t ware a bout portant mag geproclameejd worden, en dat bij eene werkstaking ieders vrijheid moet geëer biedigd wor den." Dan zou men ook al leeren, wat P. Lemhkunl Arbeitsvertrag und strike) leert: Er ïmoet onderscheid gemaakt worden tusschen noodweerstakingen en stakingen tot ineine verbetering, sta kingen tot aifareer van onrecht en sta kingen tot verbetering, zonder dat er van onrecht sprake is; en dat men niet langer onrec hi behoeft te lijden dan men wilen dat ck. liefde niet vordert, dat men onrecht bOsjft lijden, alvorens men zekerheid he eft 'dat het onrecht ophoudt. L. C:. 1- M. VAN HEESWIJK Advise* ur w.. !d. N. P. K. L, A. B. Provinciale Noordbrabantsehe en 's llertegenbossehe Courant Uitgevers J. J. Arkesteyn Zoon, 's-Hertogenbosch, Telefoon 79. lederen ZATERDAGAVOND een van De Prov. N.Br en 'a-Hert. Crt. verschijnt dagelijksper kwartaal f 1.G5, franco per post f 2. directe telegrammen van Reuter en andere persbureau's en eigen correspondenten in binnen- en buitenland. Gratis ongevallenver zekering, verschillende uitkeeringen reeds gedaan. Koningin Wllhelmlna naar Brussel. Reuter seint uit Brussel De Etoile meldt, dat Koningin Wilhel- mina meer dan waarschijnlijk in de tweede helft van October een bezoek aan het Bel gische hof zal brengen. Bezoek van het Belgisch Koningspaar Donderdag heeft het bezoek plaats gehad van het Belgisch Koningspaar aan Amsterdam. Te Roosendaal werd de vorstelijke familie door Jhr. v. d. Pol namens H. M. de Konin gin hartelijk welkom geheeten. Te 12.12 kwam de Kon. trein het Centraal Station binnen H. M. de Koningin werd hartelijk toegejuich 10 minuten later kwam de trein met Z. M. Koning Albert en Koningin Elisabeth binnen. De ontmoeting was hartelijk. Door het publiek werden de vorstelijke bezoekers enthousiast ontvangen. Verschil lende bezienswaardigheden werden bezichtigd. Vooral 's avonds bij de taptoe, is er veel »olk op de been geweest, Waalwijk 17 Sept. 1910. Staking. Wat we zoovele malen konden schrij ven, het gaat er rustig toe in onze ge meente, mogen we thans niet zeggen, tenminste op 't oogenblik (Vrijdagmid dag), dat we dit schrijven, hoewel de teekenen er zijn, dat spoedig een einde zal gesteld worden aan den thans heer- schenden toestand. Donderdagmorgen is een werkman, zekeren de F. behoorende noch tot de stakers, noch tot de georganiseerden aan de Koninklijke Stoohischoenenfabriek gaan werken. Om 8 uur werd hij reeds door eene groote, joelende menigte afgehaald en de aanwezige maréchaussee had moeite het volk in bedwang te houden. Vooral om 12 uur en half twee was de menigte enorm en de houding dreigend. Een paar proces-verbaals werden opgemaakt en eenige klappen uitgedeeld. Toen de werkwillige om zes uur was naar huis gegaan, zag men de menigte om zeven uur als bij afspraak de stations straat instormen, en werd een ander werkman zekere v D. van de Kon Stoom schoenenfabriek door een massa volks in 't midden genomen, nagejouwd, ge scholden, zelfs geslagen, zoodat hij ten slotte ergens moest invluchten, en de politie, 6 maréchaussées en 2 agenten hem met moeite kon ontzetten. Den geheelen avond was bet zeer ru~ moerig in onze gemeente, werden serena des getracht bij dewerkwilligen, de firman ten en ook bij den redacteur van ons blad, wien des middags in het openbaar reeds eene bedreiging door zekeren Jan Maas was toegevoegd. Na de verontrustende houding van de menigte op Donderdag, de bedreigingen en feitelijkheden zag men met verlangen uit naar maatregelen, die in staat zouden zijn de vrijheid, rust en veiligheid der burgers te verzekeren, welke, hoe ook de politie haar best deed, zoo niet waren te waarborgen en die den autoriteiten eene groote verantwoordelijkheid gaven, daar zelfs de politie den toestand met zorg inzag. Van alle zijden werd aangedron gen op krachtige maatregelen. Vrijdagmiddag, toen de marechaussee door een viertal uit Kaatsheuvel was versterkt werd dan ook van t raadhuis de volgende bekendmaking afgekondigd De Burgemeester der Gemeente Waal wijk, krachtens zijne bevoegdheid, ver leend bij artikel 187 der Gemeentewet Gelet op de artikelen 73 tot 78 der Al- gemeene Plaatselijke Politieverordening. BesluitVast te stellen de navolgende algemeene voorschriften van politie: Artikel 1- Samenscholingen op de open bare straten zijn verboden.' Samenscho lingen worden geacht te bestaan, wanneer meer dan drie personen bij elkander of op korten afstand van elkander blijven stilstaan op de openbare straten, of die, in troepen van meer dan drie personen bij elkander, doortrekken. Art. 2. Luidruchtig zingen, roepen en schreeuwen en bet maken van geraas is verboden. Art. 3. De bewoners van huizen, in de nabijheid waarvan oproerige beweging ol samenscholing voorkomt of waar dit door de politie verboden wordt, mogen niet voor hunne woningen op de open bare straat blijven staan en moeten de deuren dier woning gesloten houden, zoover zulks doenbaar is. Afgezette straten mogen zonder ver gunning der politie niet gepasseerd worden. Art. 4. Waar de politie het beveelt, moeten personen, welke zich bevinden op eene plaats alwaar tegen rustversto ring wordt gewaakt of opgetreden, ©n- nvddellijk den hun aangewezen weg inslaan en vervolgen. Art. 5. Overtreding van eene der hier voor genoemde bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden Art. 6. Deze voorschiiften treden in werking onmiddellijk na de afkondiging Waalwijk, 16 September 1910. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele De Burgemeester der gemeente Waal wijk verklaart, dat de afkondiging van vorenstaande voorschriften op den 16 September 1910 des middags te half een ure heeft plaats gehad op de plaats en de wijze, bedoeld bij de plaatselijke ver ordening ter uitvoering van artikel 172 der Gemeentewet vastgesteld. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele Door de politie werd daarna het volk uiteen gedreven en aan 't verbod van samenscholing streng de hand gehouden. Toen om half twee de F. weer naar de fabriek werd gebracht, schenen de men- gchen de publicatie nog niet goed be grepen te hebben en verzamelde men zich weer gewoon op de markt. Na eenige waarschuwingen om uiteen te gaan, waaraan niet vlug werd vol daan, werd door de politie met getrokken sabel erop ingegaan en verschillende klappen uitgedeeld, eenige personen ge arresteerd en tal van proces-verbaals opgemaakt en direct stoof alles uiteen en had men vrij baan. Het overige van den dag en ook de avond verliepen vrij kalm, wel tal van troepjes, maar alles bedaard. Overal zag men patroeljes maré chaussées, die verschillende proces-ver baals opmaakten voor samenscholing en ook gisteren om 4 uur en des avonds nog verschillende personen arresteerden, waaronder een die met steenen moet hebben geg©oid. Vanaf gisteren 12 uur komen de staak- sters en stakers iederen schafttijd op hunne zaal bijeen. Naar wij vernemen is de politie heden nog versterkt door vier maréchaus sées te paard en twee te voet. Kapitein Eekhout uit den Bosch was gistermiddag ter plaatse. Reeds zijn ruim een vijftigtal proces- verbaals opgemaakt. Vanmorgen zijn weer een tweetal per sonen aan 't werk gegaan en Maandag zullen nieuwen volgen. Manifest. Door het Hoofdbestuur van den Nederl. R K. Lederbewerkersbond is een mani fest verspreid, waarin wordt betreurd, dat in het kalme en rustige verloop der staking aan de fabriek des heeren van Schijndel sinds eenige dagen verandering is gekomen. Het Hoofdbestuur spoort alle arbeiders en arbeidersvrienden aan rustig en kalm te blijven, de onderkruipers niet te hin deren en zich niet noodeloos op straat te begeven, zóólang het verbod van samenscholingen van kracht blijft. Belcanto platen. Wij verwijzen U naar de in dit blad voorkomende advertentie, der door den humorist de Laat gezongen Belcanto platen. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Bij het diner, dat Zondagmiddag na afloop van de algemeene vergadering van den Bond van Schoenfabrikanten plaats had werd het volgende telegram verzonden De algemeene Nederl. Bond van Schoenfabrikanten ter gelegenheid van 10-jarig bestaan feestelijk te Waalwijk vereenigd, biedt Uwe Majesteit zijne oprechte aanhankelijkheid aan. KLIJBERG PERNOT, Voorzitter Antwoord Klijberg Pernot, Waalwijk. H. M. laat den bond van Schoenfa brikanten bedanken voor aanhankelijk- hledsbetuiging. Adj van Dienst, Schimmelpennlnck. Ongeval. Dezer dagen had een dienstbode het ongeluk met eenig glaswerk te struike len, over een op den vloer van een ver trek liggende gaspijp tengevolge waar van haar de polsader en nog twee an dere aderen door de glasscherverven doorgesneden werden. Het bloed spronj tot zelfs tegen de zoldering en hoogst waarschijnlijk zou de gewonde doodge bloed zijn, zoo niet een ter plaatse aan wezig werkman oogenblikkelijk een doe zoo streng mogelijk boven de wond gebonden had. Later werd zij in he Gasthuis alhier door dr. van Gils vei jonden. Naar wij vernemen is haar tot stand thans bevredigend. DRUNEN. Sinds eenige weken gele den is op de Jongelingen-Congregati eene Gymnastiekvereeniging opgerici welke nu reeds een zestigtal leden tel alle nog jeugdige krachten van twaa tot zestien jaren oud. Als leeraar die vereeniging is benoemd den Heer L. i DruDen Cornz. te Waalwijk. Met reel mogen wij hopen dat die vereenigin onder zoo een uitstekend Leermeeste spoedig zal bloeien. Ook Is onder leidin van den Heer L. Sikkers te Drune onder bovengenoemde jongelingen ee Tooneelvereenihing tot stand gekomei Voorwaar niet minder zal ook deze ve eeniging onder haren bekwamen leidt tot bloei der geheele Congregatie bi dragen Half November zal door d Harmonie en Liedertafel der Congreg; tie een concert gegeven worden, waaraa dan ook beide nieuwe vereeniginge zullen medewerken, deze laatste vere< oigingen vooral wenschen wij veel succt toe. Een woord von lof en dank aa de oprichters dezer vereenigingen voor aan den WelEerw. Heer H. Huibers hier niet overbodig. ELSHOUT. Door tegenwoordighei geest; ontsnapte Donderdagavon I' van u de EdelAchtb. Heer Burgemeester va Heusden aan een wellicht groot ongelu Gearriveerd met den avondtrein, wilc Z E.A. per tram huiswaarts keeren- E tram was reeds in beweging, toen Z.l A wilde instappen. Stellig moet Z.E.1 een verkeerde stap gedaan helden hoe ook het gelukte hem niet in dc wagen te komen. Loslaten scheen Z.l A ook te gevaarlijk, vreezend alzc onder de tram te geraken, hij viel t toerd een goed eind medegesleurd. Do« angst- en hulpgeschrei werd de condu teur het gelukkig gewaar en verloste E-A. uit zijn benarden toestand. VLIJMEN 16 Sept. De heer G. v: de Water, die 25 Mei 1.1. voor zijn p- troon de heer W. Reijnders, groothai delaar in koffie te 's-Hertogenbosch, reis naar Brazilië aanvaardde is tha van die reis in blakenden welstand we gekeerd. Het Ministerie van Landboi j van den Staat Sao Paulo (Brazilië) het onzen dorpsgenoot bij diens bezoek a; den Minister een drietal koffieplant; verstrekt, welke als propaganda vo de Sao Paulo koffie moeten diene Deze planten zijn reeds in 'sHertoge< bosch gearriveerd en zullen zeker v\ door velen bezichtigd worden Naar vernemen ligt het in het plan van g noemden heer het volgend jaar nogma: de reis naar Brazilië te ondernemen. BESOIJEN. Naar wij vernemen op Zondag 25 September het Kruisboc schuttersgezelschap >Ous Genoege gevestigd in het Café van C. v. Dong Besoijen voor den eersten keer deelnem i aan een concours te Loon op-Zand. Wij wenschen het nieuwe gezelsch veel succes. VRIJH.-CAPPEL 17 Sept. Ds. Brummelkamp alhier, heeft van het t roep naar Portugaal bedankt. WASPIK. Half October zal deZeerEe Pater J. Gijsman van hier, missiona. van Mill-Hil, naar de missie in Britse Indië vertrekken. Onze beste wensch vergezellen den moedigen zendeling zijne verre reis en God zegene het we van dezen arbeider, die een der moeilijk: gedeelten van 's Heeren wijngaard t arbeidsveld uitkiest. A s. Zondag zal >Sparta II» ee vriendschappelijke match spelen teg »Nooit Gedacht II» alhier op het tern van laatstgenoemde vereeniging. RAAMSDONK. De Verkiezing v een lid van den Raad dezer gemeei (vacature den heer C. A. V. van La hoven bepaald op Woensdag 12 Octob RAAMSDONK (Dorp). Uit goede br vernemen wij, dat de R. K. Kerk n het klooster en de Zusterschool o Electrisch worden verlicht. Met de leldi, zal spoedig een aanvang gemaakt word' DUSSEN, 16 Sept. Met medewerk! van den met goud bekroonden humoi den heer A. van Ierland uit Tilburg j de fanfare iWilhelmina* onder leidi van haren bekwamen en ijvervol directeur den heer E. Vingerhoets alhi ter gelegenheid der kermis, Maand een goed geslaagd raatineé in het ho Kamp alhier. De verschillende muzieknummers w den goed gespeeld, waarbij vooral i muntte sur les Montagnes, fantasie p torale van J. Werkman. Hier kwam ten duidelijkste uit dat vlijtige stu dit matinee was voorafgegaan. Wai' de verwachtingen bij het komisch j deelte van het programma zeer ho wij durven gerust bekennen, dat a verwachtingen verre werden overtrof! Door zijn leuke zetten en gepaste De Echo ra liet Zuiden ~i

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9