Nummer 14. Donderdag" 22 September 1910. 33° Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Opening k Staten-Generaal, Uitgevrk: FEÜ1LLETON Kamers van Koophandel. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Be Echo van het Zniden, Waalwjjküfke en Langstrantselie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. I'ranro per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den Advertentiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcotc letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Dinsdagmiddag om 1 uur werd de nieuwe zitting der Stateu-Generaal door H. M. de koningin in persoon geopend met het uitspreken der volgende Troon rede Mijne Heeren Het verheugt Mij weder in uw midden te zijn. Onze betrekkingen inet de andere mo gendheden zijn van den meest vriend schappelijken aard. Gelijk te vreezen was, heeft de weers gesteldheid ten vorigen jare op land- en tuinbouw een ongunstigen invloed uit geoefend. Ook thans laat de opbrengst van sommige akker en tuinbouwgewas- sen te weuschen over, doch voor de veehouderij zijn de tijden voordeelig. Ondanks eenige ongunstige omstandig heden was in handel en nijverheid in verschillende opzichten vooruitgang waar te nemen. Het scheepvaartoedrijf nam veder en in niet onbelangrijke mate toe ra dat bedrijf waren de uitkomsten van de vrachtvaart ter zee minder ongunstig. De staat der koloniën geeft in menig opzicht reden tot tevredenheid. De meer geregelde toestanden, die, als gevolg van het in de laatste jaren ten opzichte van de buitenbezittingen in toepassing ge brachte regeeringsbeleid, in die streken zijn ontstaan, oefenen eene verblijdende werking uit op de ontwikkeling van handel en verkeer en geven grond otn een gestadigen economischen vooruit gang van dat gebied te verwachten. Zeer zeker betreur Ik, dat de cholera in verschillende streken van Nederlandsch Indië slachtoffers eischte. De burgerlijke en militaire landsdie naren zoo hier te lande als in de koloniën vervullen hunne taak op eene wijze die lof verdient. Hoewel de loop van 's Rijksmiddelen niet onbevredigend is, blijft toch tenge- Vaa „DE ECHO VAN HET ZUIDEN.' OF *f,)eiiUoiuv aan Den J^mveftiLEattD. 118) Waarlijk 1 bevestigde de prefekt die meer en meer overtuigd geraakte door de redenen van den ridder. Gij weet overigens heel wol, vervolgde deze, dat die man gisteren avond gepoogd heeft mij te vermoorden? Welnu 1 waarom heb ik tegen hem geene klacht ingediend. Omdat ik zelf overtuigd was dat die man aan zinsverbijstering lydt en dat het beter zou zijn hem in een krankzinnigengesticht te doen opsluiten dan hem voor het hooger g-rechtshof te dagen en ter dood te doen veroordeelen. Gij hebt eerlijk gehandeld, heer ridder, verklaarde de prefekt en menigeen zou met den goochelaar zooveel geduld en medelijden niet gehad hebben, als gij. Dat bewijst eens te meer dat ik niets wenscb dat bem nadeelig zou kunnen wezen. Indien hij het geld had aangenomen dat hem, door mijne tusschenkomBt, vanwege den hertog werd aangeboden, dan bad hij eenzaam en kalm op een buitengoedje kunnen gaan wonen sn de open lucht en de trissche natuur zouden misschien zulkon invloed op hem uitgeoefend hebben, dat hij tot bedaren zou gebracht zijn rorden en de koorts der zinneloosheid met koorts van zijne levenswijze zou verminderd «ijn. t Dat is juist geredeneerd en ik geloof dat,ijvij het daarbij mogen houden. De dokter wïeii gy deze redenen zult doen gelden, zal evenwel, als ik, begrijpen dat die man zin volle van tie vele hoogst noodzakelijke nieuwe uitgaven de financieele toestand des rijks de grootste zorg eischen. Binnenkort zullen de reeds vroeger aangekondigde ontwerpen tot herziening Van het tarief van invoerrechten en tot invoering eener algemeene inkomsten belasting u bereiken. Tot dekking van het zeer aanzienlijke tekort op den aanstaanden dienst zal de toevlucht moeten worden genomen tot dezelfde tijdelijke maatregelen, als voor het loopende dienstjaar is geschied. Wetsontwerpen ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom en tot wijziging der Ongevallenwet 1901 zullen u be reiken De bij u ingediende wetsontwerpen, alsmede die, waarvan de indiening reeds vroeger is toegezegd, zullen veel van uw tijd en uwe inspanning eischen. Toch zullen met het oog op de noodig gebleken voorzieningen daarnevens nog eenige wetsontwerpen aan u worden aangeboden. Een wetsontwerp tot vaststelling van een eedsformule en van de gevallen, waarin de eed van getuigen in burger lijke en strafgedingen kan worden ver vangen door een belofte, zal u bereiken. Ook zullen u worden voorgelegd eene herziening van de bepalingen van het wetboek omtrent de verbintenis uit on rechtmatige daad, alsmede van de wet op het auteursrecht. Bij de herziening der onderwijs-wet- geving, welke naar aanleiding van het rapport der ineenschakelingscommissie zal moeten worden overwogen, zullen de onderwerpen, welke met de jongste wij ziging der wet op het lager onderwijs in nauw verband staan, alsmede de wet telijke voorziening in zake het vakon derwijs, het eerst de aandacht vragen, voor zooveel zulks, zonder het geheel te verbreken, mogelijk blijkt. De indiening van een wetsontwerp tot herziening der Militiewet 1901 kan spoe dig worden tegemoet gezien, terwijl, in verband daarmede, eene wijziging van enkele bepalingen der Landweerwet u ter overweging zal worden aangeboden. Een ontwerp van wet betreffende den landstorm is in bewerking en zal u eer lang bereiken. neloos -is en zonder uitstel moet gij n nu tot den prokureur des kouings wenden om de onverantwoordelijkheid van Paljas te doen uitschijnen. Ik za! den uitslag uwer onder neming by M. de Malènes, afwachten. Kollac begat zich rechtstreeks naar den prokureur des koniugs die hem aanstonds gehoor verleende Heer ridder, zei de magistraat, gij komt jnist van pas, want ik meende u te ontbieden, vooraleer een onderzoek in te stellen over de zaak waarover gij mij waarschijnlijk komt spreken. Mijnheer de Prokureur, antwoordde deze, ik heb daareven inderdaad de aanhou ding vernomen van zekeren Belpbégor en nangezien ik over dien man verscheidene bijzonderheden ken, heb ik het mijnen plicht geacht het gerecht te komen inlichten. Ik dank u, sprak M. de Malènes beleefd, maar koel. En de ridder strak aankijkend, hernam hij Gy kent dus dien goochelaar?... By welke gelegenheid zijt gij met hem in aan raking gekomen en welke betrekkingen hebt gij met hem gehad De heer hertog de Montbazon, dien ik de eer heb onder mijne vrienden te tellen, bad mij de zending opgedragen zijne klein dochter op te zoeken die over meer dan twintig jaren, na de plundering van zijn kasteel, verdwenen was. Ik ben gelukkig genoeg geweest en dit deel ik u alleen onder het zegel des geheims mede haar weer te vinden onder den troep van Belpbégor, zooals mijn kozijD, de gewezen groot-baljuw de Courgemont, onlangs tot substituut van den prokureur des KoniDgs te ltonen benoemd, het u zou kunnen bevestigen... Mejuffer Ma deleine de Montbazon is uit eigen beweging naar hare familie weergekeerd en alhoewel niets hem daartoe kon verbinden, heeft de hertog de grootmoedigheid gehad Belpbégor eene rijkelijke vergoeding aan te bieden. Deze heeft hardnekkig geweigerd, en al hoewel arm, blijft hij nog steeds de verleidende voorstellen weigeren, welke ik hem op last van den hertog doe... In den beginne was ik daarover zeer verwonderd, maar weldra ver nam ik dat die man zeer hoogmoedig is. Van In aansluiting aan de verbetering van de Waal zal, in het belang van de scheep vaart, een aanvang gemaakt worden met de normaliseering der Boven-Merwede. Ontwerpen worden voorbereid tot be vordering van de verbetering der afwa tering van de provinciën Friesland en Groningen, van het Meppelerdiep en van de Vecht in Utrecht. Voorstellen tot hervorming van het binnenlandsche bestuur in Nederlandsch- Indië zijn mede in voorbereiding. Op uwe toewijding en ijver zal, naar Ik vertrouw, niet tevergeefs een beroep worden gedaan. Gods zegen rustte op uw arbeid. I' L I i l.l I __1 In de te 's Bosch gehouden vergade ring der Kamers van Koophandel van Noord-Brabant en Limburg deed de Ka mer van Oosterhout het voorstel tot het op touw zetten eener actie ter verkrij ging van een kortere spoorwegverbinding tusschen Maastricht en Rotterdam. Zij meent dat hiertoe reeds de eerste stap is gedaan door de verbinding van Weert met Eindhoven. Wordt deze lijn door getrokken van Oirschot-Hilvareubeek naar Tilburg, verder via Dongen-Oos- terhout naar Lage-Zwaluwe, dan zal vol gens haar gevoelen, de provincie Lim burg, in het bijzonder Maastricht, Roer mond en Weert, en ook Nr.-Brabant met hare talrijke industrieele gemeenten, die van het spoorwegverkeer zijn uitge sloten, zeer worden gebaat. De heer Frenken zet het nut hiervan voor den handel nader uiteen. De afdeelingen Dongen en Tilburg steunen dit voorstel krachtig, ook de al gemeene vergadering besluit instemming met dit plan te betuigen Roermond's voorstel luidt: »Er worde aangedrongen om het tarief voor druk werk tot 200 gram van uit Nederland naar Ned O. en West-Indië, per zeepost verzonden wordende, gelijk te stellen met het tarief van drukwerk hier te lande tot gemeld gewicht. De heer Van Andel licht dit nader toe en verklaart dat hoofdzakelijk het doel beoogd wordt om tegen bill'jk ta rief reclamedrukwerken in onze koloniën te kunnen verspreiden en zoodoende het den dag af dat hy geweten beeft dat hij de dochter van eenen hertog onder de lieden zijner troep telde, werd die ongelukkige, die waar schijnlijk in de hersens reeds gekrenkt wos, door grootheidswaanzin aangetast. Het is geen geld dat hij verlangt, het zijn adeltitels, het is eene plaats aan het Hof dat hij wil bekomen. Hij beroept zich op ingebeelde rechten, hij eischt zijnen eigendom weer en dreigt het Gerecht met de zaak te gelasten. Overal ziet hij vijanden en natuurlyk aanziet hij mii als den gevaarlijksten zijner vervolgers, omdat ik gepoogd heb hem reden te doen verstaan. Kortom, die man iB zinneloos, aartszinneloos Denkt gij dat Dat is mijne innige overtuiging, beves tigde de ridder, en zoo gij Belpöegor onder vraagd hebt, dan zult gij zelf hebben kunnen vaststellen... Jnist zoo ik heb hem ondervraagd en deel geenszins uwe zienswijze Schrijft gij dien kinderroof, waarvan de heele stad spreekt, ook aan waanzin toe Dit feit schijnt mij meer dan eenig ander te bewijzen dat de maD niet wel in de her sens is. Dan zondt gij voorzeker als getuige ter ontlasting in het proces optreden Wel zeker/ antwoordde Kollac heel schijnheilig. Indien hij gevaarlijk wordt, zou men tegen hem andere maatregelen kunnen nemen, maar zeker zon ik den moed niet hebben bem als eenen misdadiger tot de galei te veroordeelen... Gij zijt wel goed voor dien man die u nochtans niet spaart, antwoordde de magistisat. Wat mij betreft, ik ben overtuigd dat wij hier met eenen geslepen deugniet te doen hebben, die een ganschen roman heeft opgebouwd om zich uit den slag te kunnen trekken hij be weert dat men bem vronw en kind gestolen beeft en dat hij dit laatste in het meisje van den hertog de Sintract meende te herkennen Dit alles is zeer buitengewoon en dient nauw keurig onderzocht te wordeD. In alle geval het gerecht zal zich niet laten misleiden.. Dat zullen we zien, dacht Kollac bij zich zeiven. Waarlijk, vervolgde de prokureur, die gewaande zinneloosheid zou de zaak wat al afzetgebied voor den Nederlandschen handel te bevorderen. Het bureel, dat eerst dit onderwerp van niet genoegzaam gewicht achtte om het ter tafel te brengen, besluit thans dit voorstel evenals de algemeene ver gadering te steunen. De Kamer van Sittard wil verbetering brengen in de geldmiddelen der Kamers door subsidieering door de provincie en het Rijk of beter uitsluitend door het Rijk. De voorzitter dier Kamer, de heer Meulenberg, zegt tot dit voorstel te zijn gekomen omdat de middelen der Kamer van Sittard bedroevend slecht zijn. In hoofdzaak is dit te wijten (zoo verklaart spreker) door de geringe medewerking van den burgemeester en den Gemeen teraad. O a. wil de burgemeester geen inmenging der Kamer hebben in zaken der gemeente, hoewel die handel en nij verheid betreffen hij is niet doordrongen van art. 8 der wet van Kamers van Koophandel en Fabrieken. De mede- deellng van den heer Meulenberg ver wekt gedurig hilariteit Zeo weigerde het gemeentebestuur een subsidie om de leden af te vaardigen voor het heden gehouden congres, omdat de burge meester beweertdat het voldoende is het verslag er van te lezen. Nu vraagt de heer Meulenberg waar een verslag vandaan moet komen als er geen congres is Een begroeting, die de Kamer aan Prins Hendrik wilde bren gen bij diens reis naar Maastricht en zijn bezoek aan de kolenmijnen, noemde hij een overbodig feest, enz. De Kas der Kamer is zoo arm, dat de contributie voor het congres, zijnde f5, niet eens kon worden betaald. De heer Cornelius uit Roermond ant woordt hierop, dat hij den Gemeente raad van Sittard, die zich, als afwezig zijnde, niet zelf kan weren, toch wil verdedigen. Dat hij niet zoo bekrompen is, toont spreker hierdoor aan, dat op een verzoek van den burgemeester om het sluitingsuur te vervroegen en te stellen op 's avonds 11 uur, de Gemeen teraad het stelde op des nachts 1 uur. (Gelach.) De Voorzitter stelt voor, alhoewel ver klarende dat de andere gemeenten te genover de Kamers zoo karig niet zijn, de actie van Sittard te steunen. Aldus te eenvoudig maken. Met dat verdedigings stelsel zouden de grootste deugnieten onge straft blijven... Durven hopen dat een eerzuchtige magis traat van de gelegenheid zou afzien een blijk te geven van zijn doorzicht en zijne welspre kendheid in een lang rekwisitorium ten toon te spreiden, ware immers van de menschelijke eigenliefde en baatzucht te veel verwachten. Ik heb volgens mijn geweten gehandeld, zei Kollac toornig, dat het parket oordeele Het parket dankt u voor uwe vrijwillige verklaring, heer ridder, en wees verzekerd dat de magistraten hnnnen plicht zullen ver vullen. Kollac nam afscheid van M. de Malónes zonder verder te durven aandringen en keerde naar de woning van den preiect weer om hem den uitslag te melden. Toen de prefect vernam wat er tnsschen beide mannen gezegd was geweest, scheen hij geenszins verwonderd. Ik had het u wel gezegd, antwoordde by Moeten wij ons plan opgeven vroeg Kollac. Neen, voorzeker nietmaar wij moeten OD8 zeiven niet ontkennen dat het moeite zal kosten om te slagen. Gij moet er zelf van overtuigd wezen. M de Malènes is slechts sedert korteD tyd hier te Bordeaux en houdt er aan zich ijverig en welsprekend te toonen en deza zaak biedt hem daartoe eene goede gelegenheid aan. Hij zou nochtans wel verplicht zyn, zijnen ijver in te toornen, iDdien hij een hevel van hoogerhand kreeg. De minister van justitie alleen kan hem dergelijk bevel geven, ik kan Blechts met veel voorzichtigheid te werk gaan. Welnu, wij zullen aan den hertog de Montbazon schrijven, hij staat aan het hof hoog in achting en zal den minister en zelfs den koning spreken, indien het noodig is. Dat ware misschien nog het beste middel. Ongelukkig zal het ons nog verscheidene dogen doen verliezen en intusschentijd zal M. de Malènes het onderzoek spoedig voortzetten... De nacht begon reeds te vallen en de twee mannen waren nog altijd in gesprek, toen men opeens het gerol van een rijtuig op den '1 - il If wordt besloten, evenals het voorstel om uitbreiding van verkeerswegen zoowel te water als te land te verkrijgen. Een ander voorstel van Sittard om een maand- of weekblad voor de Kamers te stichten, wordt aangehouden. Zooals reeds is gemeld, zal verzocht worden de vragen en mededeelingen te plaatsen in de officleele handelsberichten der regeering. Den heer mr. Everwijn wordt verzocht den dank der Kamer aan den Minister over te brengen voor het geen op dit gebied reeds is geschied. Het voorstel van Wa ilwijk om den Minister te verzoeken op het regeerings- program te plaatsen «Reorganisatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken* wordt nader toegelicht door den heer Timmermans. De bedoeling is niet alge- heele reorganisatie, doch alleen de her vatting en beëindiging der ondernomen reorganisatie. O.a. verbetering van geld middelen, regeling der verkiezing van leden volgens de nieuwe wetbij het aanstellen van makelaars door bet plaat selijk bestuur advies der Kamers te doen vragen het raadplegen der voornaamste Kamers bij de samenstelling der com missie van handelspolitiek kortom, meer samenweiking te verkrijgen. Nadat de heer Schaepkens had ver klaard, dat de keuze van Roermond de voorkeur verdiende boven Maastricht en Roermond, zich vereerd gevoelende door de keuze, eerst zijn Kamer wilde raad plegen, weid besloten, dat de verga dering te Roermond zal worden gehou den en werden de Kamers van Den Bosch, Eindhoven, Waalwijk en Sittard aangewezen om ieder een lid in het bu reel te benoemen. Vervolgens was het woord aan den vertegenwoordiger van den Minister, de referendaris Mr. J. C. A. Everwijn, die verklaarde het einde der beraadslagingen te hebben afgewacht alvorens het woord te vragen. Spreker vertolkte het leed wezen des Ministers, dat Z Ex wegens diens vele werkzaamheden niet kon te genwoordig zijn Spr. was het bijzonder aangenaam weder in 't midden dezer verg. te zijn. Hij achtte door de heden genomen be sluiten het voortbestaan dezer organisatie verzekerd en was hij in zijn uitingen verleden jaar eenigszins gereserveerd, voorhof hoorde. Eene postsjeeszei de prefect tot het venster naderend. Wie mag het zijn die hier nog zoo laat aankomt? Kollac begon reeds te hopeD, Eenige oogenblikken daarna opende een lakei de deur der zaal en riep met luide Btem De graaf de Caatel-Blangy, 1 uitengewoon kommissaris des KoningB. Gered mompelde Rollac. Ik wachtte den heer kommissaris sedert eene week, zei de prefekt diep buigend, badde ik den jnisten dag gekend, ik zou het mij ten plichta gerekend hebben hem te gemoet te gaan en ik zou hem eene betere ontvaDgst voorbereid hebben... 't Is zoo heel wel, mijn waarde prefect, onderbrak Blangy. Ik verkies het incognito ten minste voor dezen avond. Ik ben vermoeid afgemat en heb rust noodig. Uwe kamers zijn gereed, heer kommis saris... Goed/ ZoohaaBt ik my wat uitgerust heb, zullen wij samen praten en avondmalen. Eerst en vooral moet ge my inlichten over deD toestand van nw departement. De zending waarmede Zijne Majesteit mij vereerd heeft, iB zuiver politiek en... Blangy zweeg opeens, toen hij Kollac be merkte die zich tot hiertoe had achternit gebonden. Heer graaf, zei de prefekt. ik heb de eer u den heer ridder de Kollac voor te stellen. De achterneef van den heer baron de Courgemont en nw dienaar, volledigde deze. Ah 1 mijnheer, welke gelukkige ontmoe ting l riep BlaDgy. Top daar gij hebt aan mijne familie uitstekende diensten bewezen enik ben gelukkig n daarover persoonlijk te kunnen geluk wenscheD. Ohmijnheer, ik ben reeds rykelyk beloond doordien de familie de Montbazon mij met hare vriendschap vereert. (Wordt vervolgd). M

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1