Derde Blad. Firma Mandos-Vinken LANDBOUW Provinciaal Nieuws. collectie Bontwerken 1 BINNENLAND. rtlEUWS UiT KAATSHEUVEL Nummer 77. Zondag 2 October 1910. 33e Jaargang. Het Drogen van Aardappelen. In de laatste jaren heeft in" Duitschland eene nieuwe industrie, welke aardappelen tot grondstof heeft, groote vordering ge maakt. nl. die, welke ten doel heeft aard appelen te drogen, ter verkrijging van een duurzaam en op de markt verhandelbaar veevoeder. Door het drogen kan men de groote verliezen, welke tijdens het bewaren in den winter worden geleden, tegengaan. Aan de andere zijde tracht men deze indu strie zooveel mogelijk te bevorderen, om de markt van aardappelen en aardappelprodukten te ontlasten en om den Duitschen landbouw betreffende zijn behoefte aan veevoeder minder afhankelijk te maken van het bui tenland. Aangezien deze industrie wellicht ook hier te lande toepassing kan vfuden, geven wij daaromtrent eeuige algemeeue opmerkingen. Men onderscheidt twee stelsels van aardappeldro«ginrichtingen. Volgens het eene worden de aardappelen, na ge- wasechen te zijn, tot schijven of reepjes ge sneden. Deze komen in trómmels, waar zij met eeu stroom van heete vnurgassen in aanraking worden gebracht, welke het water aan de aardappels onttrekt, zoodat deze den trommel in drogen toestand verlaten- De drooginrichtingen, welke volgens dit stelsel werken, kunDen ook voor het drogen van andere produkten als bieten, en bietenloof, gras, groenvoeder, koren, chichorie, enz. ge bruikt worden. Het andere stelsel berust op 't volgende beginsel. Na te zijn gerei nigd, worden de aardappelen eerst in een grooteu ketel door middel van stoom bijna gaar gekookt. Vervolgens vallen zij tusschen twee dicht tegen elkaar gelegen, in tegen gestelde richting draaiende, gladde stalen walsen, die van binnen door stoom worden verhit. De gekookte aardappelen worden tusschen deze walsen fijngedrukt en kleven in een dnune laag daarop vast. Deze dunne laag is geheel droog geworden, zoodra de walsen éóu hal ven slag verder gedraaid zijn en wordt daarvan door twee stalen messen afgeschrapt Hel aldus verkregen produkt wordt //Kartoöelflochen" genoemd. Zoowel de reepjes, in het Duitsch Schnitzel als de vlokken, worden nog wel tot meel gen.alen. Het meenndeel der drooginrichtingen in Duitschlaod is ingericht naar het laatste stelsel. Einde 19Ü9 wareu in Duitschland in werking 275 aardappel-drooginnchtiugen, waarvan 210 oe aardappelen tot vlokken verwerken. De gezamenlijke 275 inrichtingen verwerken jaarlijks pl.rn. 900.000 ton aard appelen. De meeste dezer fabrieken kunnen per etmaal 5-20 ton^aardappelen drogen, enkele zelfs 60 ton en meer. De meeste in- stallaties zijn gebouwd door bezitters van groote landgoederen, doch in den laats'en tijd zijn er ook verschillende drogerijen door coöperatieve vereenigingen van kleine landbouwers in het leven geroepen. Vele installaties zijn voorts gecombineerd met een zuivelfabriek, aardappelmeelfabriek, con- servenfabriek of spiritusbranderij. De kosten van het drogen worden geschat per 50 KG. aardappelen voor groote fabrieken op 18-24 ct. voor kleinere inrichtingen op 24-30 ci, Bij talrijke voederproeven welke met ge droogde aardappelen zijn genomen, o.a. door Prof. Kellner te Möckern, wien daartoe door de Duitsche regeering een bedrag van f 18000 ter beschikking was gesteld, is gebleken, dat gedroogde aardappelen een zeer goed voedermiddel vormen, dat gaarne door het vee gegeten wordt. Het zal echter nog moeten blijken, of het produkt ook in jaren van een kleinen aardappeloogst gele verd kan worden tegen een prijs, welke overeenkomt met dfen van andere voermid- delen. De gemiddelde samenstelling van ge droogde aardappelen is water 13.67 pCt., ruw eiwit 5.84 pCt,, vet 0.40 pCt., ruw- vezel 1.59 pCt., asclt 3.37 pCt., stikstof- vrije extractstoffen 75.14 pCt. C. B. Taricfherzieniog. De Loudensche berichtgever van het Hbl. seint De Daily Express* van heden-Donder- dagochteud zal een artikel bevatten van den heer Courlander, die naar Nederland is gezonden om de aangekondigde tariefwij- ziging te besludeereD. Hij ksn uit betrouwbare bron bijzonder heden inededc-elen omtrent het nieuwe tarief en door de welwillendheid van de //Daily Express' ben ik in staat gesteld details uit zijn artikel mede te deelen. Hij bericht, dat het nieuwe ontwerp een lijvig stuk is, dat een wetsontwerp en een lijst van de nieuwe tarieirechten bevat. Men verwacht, dat de opbrengst meer dan 25 millioen gulden zal bedragen. Er zijn io het nieuwe tarief vier klassen grondstoffen voor gebruik van nijverheid of landbouw zijn vrij van invoerrechten eveu- eens zullen machines, bestemd voor de productie van machineriën in Nederland zelf voorloopig vrijgesteld zijn. Machineriën, die in Nederland vervaardigd kunnen worden, zullen krachtig beschermd worden. Voedingsmiddelen voor de groote massa zullen vrij zijn. Graan zal niet worden belast, meel echter wel. Groenten zullen vrij zijn van belastiagen. Voor conserven, door de minvermogende klassen gebruikt, zal miuder betaald worden dan bij het huidige tarief, maar van luxe- conserven zal een zware belasting worden geheven. De vier klassen zullen zijn: 3, 6, 10 en 12 proc. ad valorem. Op halffabrikaten, andere dan grond stoffen, zal een recht worden gelegd van 6 procentvan goederen, die voor drievierde afgewerkt zijn, wordt 10 proc. betaald, voor geheel afgewerkte goederen en weeldr-ar- tikelen wordt 12 proc. betaald. Linnen goederen en kleederen uit Enge land zullen dus zwaar worden belast. Van schrijfbehoeften, die in groote hoeveelheid uit Engeland worden ingevoerd, wordt eveneens zware belasting geheven, met het doel de Nederla dsche papierindustrie te doen herleven. Gedrukte 9tukken, prentbriefkaarten enz., die in groote hoeveelheden worden ingevoerd, zullen 12 proc. moeten betalen. De lijst bevat 5 groepen. De rechten op goederen, d e niet in Nederland gefabriceerd kunnen worden,zullen mindei dan 5 proc. bedragen. Het retalfatiestelsel kan ook worden toe gepast. Wanneer een staat een belasting heft, gericht tegen den invoer van Nederlandsche producten, zal Nederland de bevoegdheid hebben ook tegenover dien staat zijn tarie ven te verhoogen. Tabaksbelasting. In aansluiting met het door ons overge nomen //Volk* bericht, meldt men uit Den Haag aan de rTel' dat het iu de milli- oenennota aangekondigde „nieuwe middel* tot versterking der financiën, inderdaad in een takakshelasting zal bestaan, welke den vorm zal hebben van jen debietrecht en welke deel zal uitmaken van de reeds vroeger aangekondigde tariefherziening. De bedoeling is om van alle in Neder land vervaardigde en ir winkels vp,rkochte sigaren en tabak een recht te beffen van 10 h 15 pCt. Bij de regeling vau de wijze, waarop deze heffing zal geschieden, moet de Minister nogal op bezwaren stuiten. Vooral schijnt het moeilijk te zijn, om maatregelen te béramen tegen de vele ontduikingen, welke bij dit stelsel kunnen voorkomen. Men meent echter ook hiervoor de oplossing gevonden te hebbeD. De Nederlandsche afdeeling op de Brusselsehe tentoonstelling. Vroeger hebben wij aan een Brusselsch blad het bericht ontleend als zou het Ne derlandsche paviljoen op de Brussselsche tentoonstelling niet afgebroken worden vóór de komst van Koningin Wilhelmina in Mei 1911. Het //Vad* heeft omtrent dit bericht in lichtingen ingewonnen, ter plaatse, waar men zulks weten kau en is gemacht gd mede te deelen dat van deze plannen niets bekend is. Bet Ncdcrlandsehe eskader te Australië. Reuter seint uit Melbourne Het Nederlandsche eskader is hier aangekomen. Het is hartelijk verwel komt. Het blijft hier 10 dagen men is van plan vele feestelijkheden te geven, waarbij ook een tuinfeest, dat het Bonds- parlement aanbiedt. Standbeeld van Tsaar Peter. Van geachte zijde wordt medegedeeld, dat bij den Keizer van Rusland het ern stig voornemen schijnt te bestaan om aan de gemeente Zaandam een stand beeld op voetstuk aan te bieden van tsaar Peter den Groote, als scheepstim merman De Russische gezant te 's Gra- venhage moet reeds met den burgemees ter van Zaandam in voorloopig overleg zijn getreden over de plaats waar dit standbeeld eventueel zal worden ge plaatst, en de keuze zal waarschijnlijk vallen op het terrein der Damaanplem- ping in de havenkom. Waalwijk 1 Oct. 1910. Dienstregeling 1 Oetober. In den loop der treinen op de lijn 's Hertogenbosch-Lage-Zwaluwe is geen verandering gekomen. De dienst op Zondag is echter zeer beperkt. Trein no. 720 uit 's Bosch ver trekkende ten 8.17, uit Waalwijk om 8 52 en aankomende te Zwaluwe om 9.57 Trein no. 734 vertrekkende uit 's Bosch om 12.14, aankomende te Waal wijk 12.50; Trein no. 735 vertrekkende uit Waalwijk om 1 uur, aankomende te 's Bosch om 1.37; Trein no. 727 ver trekkende uit Zwaluwe om 3.57 uit Waal wijk om 5.06 en aankomende te 's Bosch om 5.41 vervallen op Zon- en Feest dagen. Nieuwe Schoenfabriek. Naar wij vernemen zal door de heeren Adrlanus de Graaff, God. de Graaff en Antoon de Graaff eene groote machinale schoenfabriek worden opgericht. Over terrein voor den bouw is men nog in onderhandeling, doch 't is zoo goed als zeker dat deze zal worden ge vestigd in de St. Antonius parochie. Goed nieuws voor onze gemeente Voetbalvcreeniging Waalwijk Vooruit.» Tot ons genoegen kunnen we melden, dat het »W. V.» is mogen gelukken, morgen een club op bezoek te krijgen. Het Oosterhoutsche »T. A. V. E N. U.» zal de geel-zwarten in de gelegenheid stellen, revanche te nemen, voor de geleden nederlaag. (W. V verloor Zondag j.l. n.l. met 5-1 van T. A. V. E N. U Oosterhout beschikt echter over een pootig spelend elftal en een goed schietende voorhoede. Wanneer de W Vers. zich geheel geven, met vuur en beleid spelen, dan alleen bestaat er kans T A V.E N.U te te kloppen. Denk hieraan geel-zwarten I Om iedereen in de gelegenheid te stellen, dezen wedstrijd te zien, heeft het W V. bestuur, de entreeprijzen uiterst laag gesteld nl. Ie rang 10 cents, 2e rang 5 cents. Een spannende match en een flinke opkomst van het publiek wordt morgen verwacht. De wedstrijd begint om half drie. Centrale keuring vau merriën. Bij de gisteren te Zevenbergen gehou den keuring tot toekenning van onder houdsbijdragen, is een bijdrage van f 100 toegekend o. m. aan de volgende drie jarige merriën >Mina'', van den heer Jac. Brander horst, Eethen. >Alida", van den heer C. M. Sagt, Raamsdonksveer. »Betsy", van deu heer II. Van der Leeden, Bokhoven. »Cadet", van den heer C. Kommers, Raamsdonksveer. >Frodine'', van de heeren Gebrs Oer- lemans van der Sqhans, Drongelen. lloflmraDcier van M. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Bij deze brengen v ij ter kennis der ge achte Dames van Waalwijk en omstreken, dat wij gedurende eenige weken eene prachtige zullen exposeeren, in alle soorten en nieuwste modellen. Minzaam aanbevelend. BAARDWIJK. Dezer dagen bracht de WelEerw. Heer Meeuwete een bezoek aan onze Pastorie. De toestand vau Z Eerw., hoewel den laatsten tijd meer bevredigend, blijft toch nog steeds zorgwekkend. De Geestelijke Overheid blijft dan ook Z.Eerw iu de gebeden der parochianen aanbevelen, opdat, waar de kunde der geneeeheeren te kort schiet, de Gever aller gaven inoge helpen, om zoodoende onzen algemeen be minden Kapelaan weer spoedig in ons midden te mogen hebben. DRLNEN. Donderdag passeerde hier weer een troepje reizigers, die al dadelijk met den naam van zigeuners werden bestempeld. Zij waren dan ook zooals gewoonlijk voorzien van de noodige voertuigen, waarin behalve dames en heeren een groote schare jongere spiuiten zich vertoonden. Eeu paar dames waren al spoedig bezig met het inkoopen van eetwaren, waarbij natuurlijk geld moest worden gewisseld. Maar even spoedig was ook ouze politie bij de hand om een oogje in het zeil te houden en de reizigers tot doortrekken aan te sporeD. De begunstigde winkeliers klagen nogal niet. Een eokele, die na 200'n bezoek tot be vinding kwam dat de inhoud van haar portemonnaie niet was vermeerderd, schoof dit op de kap van die luidjes. Onder toezicht van de politie tot aan de grens der gemeente en met een hartelijk saluut van de bewoners van Drunen reisden zij verder. NIEUWKUIK. Ouder gewoonte zal door onze Harmonie en Liedertafcl resp. op Kermis-Maandag en Dinsdag een matinóe gegeven worden, dat zooals altijd wel weer veel bezoekers trekken. Voorts zal, in tegen stelling met andere jaren, in verschillende café's nog gelegenheid tot dansen gegeven wordeD. Het is te hopen dat de kermis dit jaar een evengoed verloop moge hebben als andere jaren. De najaarsoogst van het z g. toemaat is hier nog in vollen gang en om het uit stekende weer buitengewoon goustig. Zoowel qualiteit als quanliteit zijn zeer goed. Er zal dit jaar dan ook heel wat meer en beter hooi in de voorraadschuren verzameld wezen dan verleden jaar, als wanneer het er zoo slecht met het voedsel voor het vee uitzag, Voor het houden van springstieren zijn voor het jaar 1910 in deze gemeente de navolgende bijdragen toegekend aan N. v. figgelen een onderhoudsbijdrage van f120 en een aanmoedigingsbijdrage van f 25. VLIJMEN, 30 Sept. Maandagavond is in het café van den Heer J. Honnef alhier door het Bestnnr der Coöperatieve boter- fabriek aanbesteed het rijden der melk naar de fabriek en het thuis brengen der onder- melk, enz. Minste inschrijver was M. van Heivoort, die tot Nieuwjaar met het ver voer belast is, wanneer weer voor een jaar wordt aanbesteed. In de algemeene vergadering der kalververzekering 1.1. Dinsdagavond gehouden bleek dc toestand der kas zeer gunstig. Het batig saldo is dit jaar met ongeveer 100 gulden gestegen en bedraagt thans 1383 gld. en eenige centen. In het verloopen jaar werd f480 over 26 ongevallen ver deeld, uitgekeerd. Doodgeboren kalveren zullen voortaan ook voor de halve waarde vergoed worden. Bij r/leu landbouwer C. Kouwenberg zijn des nachts een aantal kippen door een hond weggehaald. 29 Sept, Somber en eentonig weer galmde hedenmorgen de doodsklok over ons s'il en vreedzaam dorp. Niemand voorzeker, had voor enkele dagen kunnen denken, dat zij zoo spoedig zou luideö voor een man, die voor weinige dagen nog zoo vol jeugdig vuur zijn diensten deed, en toch, de treurige waarheid is niet anders. Hedenmorgen ten 9 uur had een plechtige uitvaart plaats, er werd een plechtige H. Mis opgedragen. Na de H. Mis werd het stoffelijk over schot van den chef-veldwachter, wijleu den heer P. J. Bosman, die Dinsdagmorgen, ten gevolge eener beroerte bijna plotseling was overleden, grafwaarts gedragen. Van waar die groote belangstelling bij het begraven van een eenvoudig politie-ambtenaar Was bet, omdat bij zich had doen kennen als een braaf mensch, als goed echtgenoot en vader en een voorbeeldig amb'enaar Of was het medelijden met den deerniswekkendeu toestand van de arme weduwe met hare 5 kinderen, waarvan het jongste zes dagen is, die iu hem alles verloren Wij merkten aan de geopende groeve op het College van Burgemeester en Wethou ders, de leden van den raad, den gemeente ontvanger, den gemeente-geneesheer, de ambtenaren der secretarie, den bouwkundige gemeente-opzichter, den directeur van 't post- en telegraafksnronr, vele notabelen en belangstellenden en dan de diepbedroefde familie. Nadat het lijk in de groeve was nedergelaten, verlieten allen den dooden- akker, met de overtuiging, dat een goed mensch was heengegaan, wiens nagedachtenis lang in htt geheugen zal blijven. Zijne ziel ruste in vrede HEDIKHUIZEN, 30 Sept. Met ge noegen deelen wij mede, dat bij Kon. Be sluit van 27 Sept. butgemeester A. v. d. Geld met ingang van 1 Oct. is herbenoemd. Wij feliciteeren den Ed Achtb. heer Burge meester met deze herbenoeming. HERPT. 30 Sept. De handel iu aardappelen is zeer gedrukt. De hooge prijzen die alge meen gevraagd worden, doen velea aarzelen om reeds voor winter-provisie op te doen. Enkele kleine partijtjes werden deze week afgeleverd, die verkocht waren blauwe ii f 4. eigeuheimers f 4. bravo's f 5. per Hectoliter terwijl een partijtje bravo's werd verkocht voor f 6.— Nu vanwege de hooge veeprijzen de slagers te Heusden den vleescbprijs hadden verhoogd, begounen twee andere slagers uit Heusden wekelijks alhier een rund te slachtf-n, en verkochten het vleesch 10 ik 15 cent lager. De slagers te Heusden hebben het vleesch nu op den ouden prijs gebracht zoodat h~t publiek nu van dezen slagersoorlog proviteert. BESOIJEN. 1 Oetober. Heden her denkt de heer Jan van Oosterhout den dag, waarop bij voor 25 jaren tot post bode werd benoemd. Met de onver stoorbare regelmaat van een uurwerk bracht deze bescheiden man gedurende al die jaren heel wat blijde, doch ook droeve tijdingen aan de gemeentenaren Voor arm en rijk was >Jan de Post* dezelfde plichtgetrouwe en beleefde ambtenaar. Ook bij zijn superieuren staat deze man door zijn ijverige plichts betrachting zeer hoog aangeschreven- Het zal daarom niemand verwonderen, dat deze dag niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Een buurtcommissie werd gevormd, welke de woning van Van Oosterhout versierde en een fraai ca deau aanbood. Verder hadden nog een tweetal heeren bij de ingezetenen aan geklopt om namens de geheele gemeen te een huldeblijk aan den jubilaris te kunnen aanbieden. De bijdragen stroom den mildelijk toe, zoodat heden door den heer Winkel die zich met den hr- Adr. Groenen met deze collecte belast te onder een hartelijke toespraak den zilveren jubelaris een flink stoffelijk be wijs van hulde kon worden overhandigd. De Directeur der posterijen te Waalwijk, waaronder het hulpkantoor ressorteert liet zich jegens zijn ambtenaar ook niet onbetuigd, terwijl de geheele dag ge- lukwenschen bracht vooo den braven bode. Ook wij willen niet achterblijven den man op dezen heuglijken dag onze beste gelukwenschen aan te bieden. S VRIJH-CAPPEL, 1 Oct. 1910. De schoentabiiknnt A. A. Mooncu alhier, doet, te beginnen met Maandag a. s., zijn kruide-li nierszaak van de hand. Daarmede zal allq gedachte aan de zoogenaamde winkelnering worden weggenomen. De loteling A. P. Wagemakers alhiei den 21 Sept. j.l. ingelijfd bij het 6e Reg Int te Breda, is met voorloopig verlot huis waarts gezonden en zal eerstdaags voor H 11. Ged. Staten worden herkeurd. Zaterdag 24 Sept. 1910 is door de gem. veldwachters Gouda te Vrijh.-Cappe eu Van der Linden te Capeile huiszoeking gedaan bij zekeren G. K. te Capeile naai aanleiding van ren vermoedelijken diefsta van fuiken, gepleegd in de maand Mei vai dit jaar onder de gemeente Vrijh.-Cappel Bij onderzoek is gebleken, dat de in beslag genomen fuiken werkelijk door diefstal ver kregen zijn. Toen de politiebeambten vol doeoden grond hadden, om den verdachte aan te houden en daar dan ook toe wilden overgaau, bleek hij beieid» de wijk naai) Duitschland genomen te hebb n. WASPIK.' Op 24 Oct. a. s. des voormid dags om 10l/A uur zal er te Breda eene zitting van de militieraad gehouden wordei voor de lotelingen dezer gemeente, Ouze afdeeling van den Boerenbont] maakt veel werk van coöperatie. Nu, 'l de geest des tijds, en zoolang deze onder linge aanknopen slechts datgene betreffen, wa speciaal des boers is, zullen we er niets va zeggen, ook al komen reeds daardoor uer middeustanders in 't gedrang. Maar, wanneer nu de leden van den Boerenbond stokvisch en kofliebooneu tegen inkoopsprijs kunnen 1 betrekken, vragen we met eenige bezorgdheid waar nu de neringdoenden moeten blijven. En zulke uitbreiding dreigt de boeren-^' coöperatie doch reeds te nemen. Daarbij' komt nog, dat iedereen tegen betaling van f 1 contributie lid kan worden, al weet ie1 net zooveel van ploegen en eggen als een walvisch van aardappelschillen. De hooihandel is zeer flauw gestemd zoodat de marktprijs niet vooruit gaat. Men besteedt nog niet meer dan f 12 d f 13 per 500 K. G. Voor mooi schraal pershooi wordt naar evenredigheid meer betaald. Alhoewel reeds laat, is het nagras nog nipt geheel gewounen. Door h«»t mooie weder wordt nog veel verzameld. RAAMSDONK(Dorp). 39 Sept. De uit voering vaii het Gilde St. Bavo alhier is} bepaald op Dinsdag 4 Oetober ten huize van de Wed. Boons. Op het programma staan het drama „Henri Burton, de Vadermoorder" en een 4 tal komische voordrechten door 1 den heer A. Broeders van Raamsdonksveer.' Naar wij vernemen zal gedurende de j' kermisweek hier een bioscoop voorstellingen geven. Met het opslaan van kramen en ten ten is reeds een een aanvang gemaakt. In de wijk het „Veer* komt, zoo men zegt, een danstent, stoomcarousel enz. DUSSEN. 80 Sept. Terwijl men gisteren aan het voetballen was, had zekere W. S. het ongeluk, doordat hij den bal uit het; water wilde halen, in het water te vallen en], metzijn hoofd in den modder te blijven steken. Gelukkig werd het ongeluk spoedig door zekeren II. bemerkt, welke hem toen alras op het droge bracht. Als men in aanmerking neemt, dat men nog slechts met tweeën op het terrein aanwezig was, mag men hier van geluk spreken, dat het ongeluk door II, werd bemerkt. Gisteren geraakte de heer O. ter plaatse genaamd „De Baan'' plotseling in brand, zonder te weten door welke oorzaak. Hij behield echter zijne tegenwoordigheid van geest en sprong van zijne in volle vaart zijnde motorfiets. Gelukkig was er juist een voerman met een emmer water, welke zijn paard wilde lateu drinken eu goot deze den heer O. over het lichaam, waardoor de vlammen gedoofd werden. Den h»er O, had zelf echter geen letsel bekomen. Stemming. De uitslag der stemming voor een lid van den gemeenteraad voor de vacature ontstaan doer het overlijden %an den heer P. van der Pluijin alhier is als volgt Er werden 314 stemmen uitgebracht. Hier- van bekwamen respectievelijk de heereu J. van Steen 134 stemmen, P. v. Drauen 90 stemmen en C. P. Schimmel 64 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben, i tuschen de heeren J. van Steen en P. van Drunen, welke op 3 Oetober a. s. wordt gehouden, Er werden 26 stemmen van onwaarde i uitgebracht. KAATSHEUVEL, 30 Sept. 1910. Sollicitanten. Voor de betrekking voor onderwijzer aan de school in den Berkdijk heeft zich geeu enkel sollicitant aangemeld. Nieuwe fabriek. De firma Vesters en Roesteuberg, alhier heeft besloten eene nieuwe schoenfabriek te bouwen de tegenwoordige is te klein ge bleken. Weer een bewijs van den goeden gang in onze industrie. Leesbibliotheek. A.s. Zondag 2 Oct. word de leesbibliotheek vau den R.K. Volksbond geopend. Deze is gevestigd in een locaal van de Ëerw zusters. De commissie hiermee belast houdt zitting van half 12 tot half een. Elk lid van den R.K. Volksbond kan gratis boeken ter leziog krijgen. Niet-leden tegen betaling vat» 2 cent per boek. Naar wij vernemen zal het bestuur van den R.K. Volksbond pogingen iu het De Echo ran het Zuiden. it I r'

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9