Nummer 79 Zondag 9 October 1910 Jaargang Tweede Blad Voof slechts 35 Cent, Revolutie in Portugal. ll Kaart van Europa I Bij deze bieden wij onzen lezers een extra buitenkansje aan. Voor slechts 35 cent ge?en wij de zoo bekende, uitstekend beoordeelde door J. RINKE. Deze kaart is plm. 90 bij 105 cM. groot gedrukt op uitstekend papier in vele kleuren en is werkelijk een pronkje van steendruk kunst op kaartgebied. Geen enkele courantenlezer kan zoo'n kaart missen. Haast u, want de voorraad is klein. De Administratie. Nog is de herinnering aan het schrik kelijk bloedbad in de straten van Lissa bon op Zaterdag 1 Febr. 1908 niet ver vaagd, de herinnering aan den moord op koning Carlos en zijn oudsten zoon prins Luiz, of opnieuw vraagt de Por- tugeesche hoofdstad de aandacht der beschaafde wereld voor een treurspel, waarbij het koninklijk huis de lijdende rol schijnt te vervullen. Naar luidt van de berichten, die sluipwegen naar is de revolutie, geruimen tijd vrees Hoog bovenop het langs zonderlinge hier doordrongen, waarvoor men al had, uitgebroken koninklijk paleis is de koninklijke stan daard neergehaald en vervangen door de republikeinsche vlaggroen en blauw- Het paleis is omsingeld het wordt door oorlogsschepen op de Taag liggend be schoten. En de jonge koning De Daily Mail meldt, dat hij gevangen genomen is, doch dit bericht is nog niet beves tigd. Zit hij nog in het paleis, waarom heen thans een verbitterde strijd wordt gevoerd tusschen de aanhangers der republiek, die talrijk zijn in Portugal en die van lieverlede een groot deel van het leger en nagenoeg de geheele vloot op hun hand hebben weten te krijgen en zij, die het koningschap trouw ge bleven zijn, ondanks de gevaren De linkeroever van de Taag schijnt in han den der revolutionnairenhet is een kwestie van tijd misschien en de geheele stad is in hun bezit. Maar.. we dienen voorzichtig te zijn met het maken van veronderstellingen. Het telegrafisch verkeer is onderbroken en zelfs de officieele vertegenwoordigers van Portugal in het buitenland hebben geen bevestiging kunnen krijgen van de telegrammen, die langs draadloozen weg de wereld ingezonden zijn. Reeds gister avond was alle telegrafisch verkeer met de Portugeesche hoofdstad onderbroken en ook reden er geen treinen meer van en naar Lissabon. Men vermoedde, neen vreesde toen al, dat er iets ernstigs aan de hand was. Want geheel onverwacht komt het uitbreken van de revolutie niet. De lucht was er zwaar van onweerswolken... Het heet zelfs, dat de onderhandelingen met verschillende vorstelijke huizen, die ge schikte candidaten voor een huwelijk met koning Manuel telden, telkens af gesprongen zijn, omdat men den zetel naast den jeugdigen souverein wel een onzekere plaats vond voor een prinses, die in noordelijke landen rustiger leven gewend is. De voorgeschiedenis der revolutie. Om precies de oorzaken voor de hui dige revolutie bloot te leggen, zouden we nog vei der terug moeten gaan dan tot den koningsmoord, nu twee en een half jaar geleden. Al vele jaren vóór dien aanslag was de regeering om beurten in handen geweest van twee partijen, de regeneradores eri de progressisten. Deze twee partijen, in beginsel wel be doeld als groepen van bepaalde staat kundige kleur, waren ontaard :in groepen staatsmannen, die niet veel anders dan hun eigen belang zochten De twee groote partijen gaven elkaar na eenigen tijd regeerens de teugels over zij legden zich er niet op toe als oppositie te waken tegen uitspattingen van de tijdelijk aan het bewind zijnde partij, maar zij hielpen elkaar weder- keerig in het handhaven van een toestand, die voor de particuliere kas van vrienden en magen der politici zeer voordeelig, maar voor de landskas verderfelijk was. Verkiezingen loopen in Portugal, waar tachtig percent der bevolking niet lezen of schrijven kan, als regel uit ten gunste van de partij, die aan het roer is. Deze ongelukkige politieke verhoudingen hebben groote ontevredenheid gewekt, ontevredenheid die telkens werd gevoed door de onver antwoordelijke fraaie voorwaarden, die plachten te worden toegestaan aan de maatschappij, die het tabaksmonopolie pachtte. Zoo was er een krachtige repu blikeinsche partij ontstaan, die duurzame verbeteiing onmogelijk achtte zonder afschaffing der monarchie. Hoe koning Carlos in dien toestand verbetering heeft willen brengen door in 1906 de regeering op te dragen aan Franco, destijds buiten de beide hoofd partijen staande hoe Franco, aan alle zijden door de republikeinen gedwars boomd, en bij een verkiezing van een meerderheid in het parlement beroofd, de Cortes 11 Mei 1907 naar huis zond en een dictatorschap instelde, het is nog van algemeene bekendheid. Maar het dictatorschap van Franco bracht de gemoederen niet tot rust. Al trachte hij aan de eene zijde orde te brengen in den financieelen chaos, aan den andere kant gooide hij het geld aan hooge officierstraktementen weghij legde de drukpers aan banden en schor ste de grondwettige rechten. En de haat, die allengs tegen Franco ontstond, droeg zich als vanzelf over op den koning, die den dictator door dik en dun de hand boven het hoofd hield. Uit dien tijd dagteekenen tal van complotten, gericht tegen het leven van den vorstde politie vond telkens bom men- en wapenbergplaatsen. Zelfs kwam een vooraf opgemaakt plan om een re volutie te verwekken, in het laatst van Januari 1908 tot uitvoering, doordien op verschillende punten van de stad een aanval op de politie werd gedaan. Doch het plan was te overijld uitgevoerd de uitvoering had eerst in den nacht van 28 op 29 Januari moeten geschieden op het signaal van een kanonschot, gelost door een oorlogschip in de Taag. En zoo werden de hoofdaanleggers van het complot gevangen genomen. Of de moord op koning Carlos en kroonprins Luiz, die drie dagen later plaats had het werk is geweest van het zelfde revolutionnaire complot, valt niet met zekerheid te zeggen. De drie eigen lijke daders zijn gedood door de lijf wacht des konings en de medeplichtigen heeft men nooit in handen kunnen krijgen. Het leger deed volledig zijn plicht en een opstand brak niet uit. De regeering van koning Manuel, die door den plotselingen dood van zijn vader en zijn oudsten broeder op 18-jari* gen leeftijd tot de regeering werd geroe pen, scheen aanvankelijk de rust in het land te doen wederkeeren. Franco kreeg geen aandeel meer in de regeeling de gehate man ging buitenslands en na ge houden verkiezingen werd een grond wettig ministerie ingesteld. Allengs echter kwamen er weer mis standen aan den dag, die de politieke gisting weer sterk deden teonemen, Eerst werden er, een jaar na de boven beschre ven gebeurtenissen, een aantal bewind mannen hopeloos gecompromitteerd door een suikerschandaal op Maderia, en een jaar later, in het afgeloopen voorjaar, s.'ruikelde het geheele ministerie-Beirao over de kwestie van het Credito Predial is een soort officieele hypotheekbank, aan welks hoofd Luciano de Castro, hoofd der progressistische partij stond, met nog andere kopstukken dier partij. Maar nu werd eensklaps ontdekt, dat er vijfjaren lang hevig aan die bank geknoeid was de consternatie, die dit verwekte, leidde door de politieke kleur der bewindsman nen tot een politiek schandaal. Want allengs was Portugul weer teruggekeerd tot het oude stelsel, dat tot den moord op koning Carlos aanleiding gafregener adores en progressisten wisselden elkaar wel aan de regeering af, doch beiden hadden maar een program te weten het land ten bate van hun eigen aanhang te exploiteeren. Men mag nu wel met zekerheid aan nemen, dat de revolutionairen er in ge slaagd zijn, zij het na een hardnekkigen strijd met de trouwgebleven troepen, heer en meester te worden in een groot deel van Portugal's hoofdstad Lissabon om zich ook in het bezit te stellen van het koninklijk paleis, dat langen tijd door de bergartillerie onder s konings oom, den hertog van Oporto, werd verdedigd tegen de aanvallen van de rebelsche troe pen en de oorlogsschepen in de Taag. En ten bewijze, dat de opstandelingen er geen gras over laten groeien, kan dienen, dat alreeds een voorloopig minis terie door hen gevormd is, en dat een der hunnen is opgetreden als civiel-gou- verneur van Lissabon, in welke functie hij een lang-ademige proclamatie tot het volk heeft gericht. (Zie hieronder.) De voorloopige regeering is samenge steld uit Theophile Braga, minister-pre sident, Alfonso Costa, justitie, Bernardino Machado, buitenlandsche zaken, Bazili Elles, financiën, Antonio Luis Gomes, openbare werken, kolonel Baretto, oorlog Antonio José Almeida, binnenlandsche zaken, Amaro Azevedo Gomes, marine, Eusebio Leao, civiel gouverneur van Lis sabon. Toch de strijd is nog lang Diet ten einde, al hoort men allerwegen in Lissa bon juichkreten op de republiek en al nemen dekopstokken der republikeinsche partij alvast de allures aan van hen, die de lakens kunnen uitdeelen. Wel hebben zich in den loop van den dag gisteren verschillende troepenafdeelingen o. a. de troepen die op het Dom Pedroplein ge kampeerd waren, bij de opstandelingen aangesloten, doch in het centrum der stad houdt nog een flinke troepenmacht stand, die het koninkrijk, om niet te zeggen den koning trouw is gebleven. Bovendien komen uit andere deelen van Portugal geen berichten, die op een aansluiting der bevolking bij de partij der revolutie wijzen. Oporto, waar de koning zich nog in de sympathie van een groot deel der bevolking verheugde, doch waar ook tegelijk het centrum van de revolu tionaire partij is geweest, voor men het naar de hoofdstad dorst overbrengen, schijnt rustig. Alleen in de aan de over zijde van de Taag liggende dorpen Bar- reiro en Sesubal worden de menschen door de revolutiekoorts aangetast. Aan de eenigszins verwarde en elkaar telkens herhalende berichten van wat er verder gebeurde, ontleenen we het vol gende Dra 'na de eerste bloedige botsingen tusschen revolutionnairen en politie wer den de troepen opgeroepen, doch deze voldeden niet aan het bevel, evenmin als een deel der oorlogsschepen Dat was Maandagavond. Gedurende den nacht werd voortdurend geschoten met gewe ren en kanonnen en tegen den ochtend nam het vuren nog toe. De schepen der oorlogsvloot, die zich aan de zijde der opstandelingen hadden geschaard, begonnen de revolutionnairen te land bij te staan door een bombare dement op de regeeringsgebouwen te openen. Vooral het arsenaal moest het ontgelden, maar ook het koninklijk paleis Necesidades. Om acht uur 's morgens sloten zich de op het Pedioplein gekam peerde troepen bij de opstandelingen aan onder gejuich der bevolking keer den zij naar de kazernes terug. Er wordt in de berichten telkens ge sproken van twee oorlogsschepen, die aan de zijde der revolutionnairen ston den. De rol, die de andere hebben ge speeld, is niet recht duidelijk. Zij schij nen zich niet te hebben verweerd. De troepen, die trouw waren gebleven, had den zich in het centrum der stad terug getrokken. Om elf uur veertig heesch het volk de republikeinsche vlag op het arsenaal en het stadhuis. De schepen der revo lutionnairen begroetten de vlaggen met artillerie salvo's, 's Middags hield Eusebio Leao, leider der republikeinen, staande op het balkon van het stadhuis, een rede, waarin hij aan de zorg der burgers de politie en de handhaving der orde in de stad aanbeval. lEerbiedigt'', zoo zeide hij, »den alge- meenen en den particulieren eigendom en spaart het leven van allen, wie zij ook mogen zijn". En hij vervolgde al dus »De republiek is edel, grootmoedig en groot De menigte juichte hem opgewonden toe. Het bombardement der oorlogssche pen werd intusschen voortgezet. Vooral werd het vuur gericht op de ministeries rondom het Handelsplein en op het paleis Necessidades, welke gebouwen belangrijke schade bekwamen de toren van het Necessidadespaleis werd vernield. Zoo eindigde de eerste dag van den opstand. Van Dinsdag op Woensdag, te middernacht, waren de opstandelingen gekampeerd op de heuvelen bij de avenue Liberdade. Zij poogden het centrum van de stad te naderen, maar werden terug gedreven door de aan de monarchie trouw gebleven troepen. Toen deze troepen de kazerne van het èerste regi ment artilllerie voorbijtrokken, welke kazerne door de aanhangers van het burgerbewind was bezet, werd zij door de opstandelingen ontruimd. Nog voortdurend hoorde men geweer- en kanonvuur. Doch men onderscheidde niets, want het electrisch licht brandde niet meer in de stad. Het spreekt vanzelf, dat het vechten en het schieten overal tal van slacht offers maakten. Hoeveel zal voorloopig wel niet vastgesteld kunnen worden. Men spreekt van een honderdtal dooden. De ambulancewagens van het Roode Kruis en de reddingswagens van de brandweer doorkruissen de stad in alle richtingen en nemen de gevallenen op ten einde hen naar de ziekenhuizen of, zoo zij overleden zijn, naar het lijkenhuis te vervoeren. Gistermorgen scheen de laatste fase van den strijd nabij. Van de oorlogs schepen >Adamartor" en »St. Raphael1 alsmede van de marinierskazerne »Mean- tara" wapperde nog altijd de roode vlag. De veldartillerie bracht een saluut, aan de nieuwe rood-groene nationale vlag die op het stadhuis was geheschen. De republikeinsche vlag woei van alle open bare- en ook van talrijke particuliere ge bouwen. Het gewapende volk, zich met de troe pen verbroederend, doorkruiste de straten onder het zingen van de Portugeesche Marseillaise, die het Portugeesche volks lied wordt. De Bank van Portugal had eveneens de republikeinsche vlag uitge stoken. Woensdag 5 October werd de vol gende proclamatie verspreid Volk van Portugal I Het volk, het leger en de vloot heb ben de republiek uitgeroepen. De dynastie der Braganza's, die het land zooveel kwaad gedaan en voort durend den maatschappelijken vrede verstoord heeft, zal voorgoed uit Por tugal worden verbannen. Deze grootsche gebeurtenis, waardoor ons door zijn moed legendarisch ge worden vaderland wordt bevrijd, vervult alle vaderlandlievende harten van ons ontembaar volk met trots en verrukking. Zoo is dan voor goed een einde ge maakt aan de slavernij van ons land, en een weldoend beeld van een bewind van vrijheid reist, lichtend in zijn reine wezen, voor ons op. Burgers, de ure die wij beleven is een belooning van alle smart die wij geleden hebben. Deze ure moet het begin wezen van een tijdperk van strenge zedelijk heid en vlekkelooze gerechtigheid. Wij willen van onze offervaardigheid voor het vaderland den grondslag van ons politiek program, en onze edelmoedig heid tegenover de overwonnenen den grondslag van ons zedelijk program maken. Burgers. Moge slechts één belang, het belang van het vaderland u bezielen, en slechts één verlangen, het verlangen om groot te zijn, ons vereenigen. De republiek heeft vertrouwen in het volk vertrouwen dat het de maatschappelijke orde zal handhaven, eerbied hebben voor de gerechtigheid en zich wil wijden aan degemeene zaak der vrijheid. Bevestigt met liefde en offervaardig heid het werk van de Republiek Portugal. Braga, de president der voorloopige regeering, heeft het volgende manifest uitgevaardigd Aan het leger en de vloot De voorloopige regeering der Repu bliek groet de troepen van land- en zee macht, die met het volk de republiek hebben gevestigd voor het geluk van het vaderland. Zij heeft vertrouwen in de vaderlands liefde van allen, want de republiek is er voor allen Zij hoopt, dat de officieren van leger en vloot, die deel hebben ge nomen aan de omwenteling zich aan het hoofdkwartier zullen aanmelden om op hun eer in te staan voor de volstrekte trouw aan het nieuwe bewind. Middelerwijl moeten de revolutionairen al hun stellingen ter verdediging en bevestiging van de republiek handhaven. Generaal Carvalhaes is benoemd tot bevelhebber van de divisie Lissabon. Een omstandig verhaal over het uitbreken der revolutie. De speciale correspondent van de »Daily Chronicle* te Lissabon zendt het volgende omstandig verhaal over de re volutie. De revolutie kwam onverwachts, zelfs voor den Republikeinschen Raad. De massa van het volk was onverschillig en nam weinig deel aan de gevechten, die in hoofdzaak werden geleverd tus schen de loyale en de oproerige troe pen. De loyalisten, vooral de gemeen- telijke garde, vochten dertig uren laDg met merkwaardige dapperheid, doch zij werden steeds minder in aantal en wer den ontmoedigd door gebrek aan geest drift van de zijde der officieren, van wie er velen heimelijk met de republikeinen sympathiseerden. Eindelijk liep een groot deel der troepen naar de republikeinen over. Het uitbreken der revolutie was een volkomen verrassing voor de regeering. Het smeulende vuur ontvonkte door den moord op Bombarda door een officier, die een vurig royalist was. Men gebruikte dien moord als een wapen om het volk in den avond van den 3 dezer tot ongeregeldheden aan te zetten Eerst werd het oproer onderdrukt, doch daarna begaven de oproerlingen zich naar de artilleriekazernes. De artilleristen sloegen aan het muiten, namen de offi cieren gevangen, deelden geweren onder de burgers uit en bemeesterden vier veldkanonnen in het verschanste park. Onmiddellijk werden, volgens een voor af beraamd plan, de telegraafdraden doorgesneden en de spoorwegverbindin gen verbroken. Andere regimenten sloe gen aan het muiten, schoten de officie ren dood en slaagden er in. zich bij de artillerie aan te sluiteD, vóór de regee ring de gemeentelijke garde had kunneu posteeren. De militaire commandant van Lissa bon en vele officieren waren te Cascaes en de koning dineerde met Fonseca ten tijde van het uitbreken der revolutie. Vandaar de verwarring in de gelederen der royalisten. Ondertusschen landde de marine-officieren, stegen op de paarden der rijtuigen, braken door de linies der royalisten heen, sloten zich bij de re bellen aan en gingen de sergeants ver vangen, die tot nu toe de troepen aan voerden. Een onsamenhangend vuren had gedurende den nacht van Maandag plaats. Bij het aanbreken van den dag trok het leger der oproerlingen naai het paleis van Necessidades, doch werden daar ontvangen door het vuur der ma chine-geweren van een infanteriebrigade die het palies verdedigde, maar einde lijk in wanorde vluchtte. Velen werden gevangen genomen. Bij zonsopgang heschen de matrozen der marinekazernes de republikeinsche vlag. en zonden detachementen uit, om de paleis-brigade van achteren aan te vallen. Tegelijkertijd heschen drie oorlogs schepen de republikeinsche vlag en los ten saluutschoten Een verwoed gevecht aan boord van de Fernando eindigde met het tijdelijk neerhalen van de vlag der oproerlingen. De Kruisers Rafael en Adamastor stoomden de golf over langszijde het vlaggeschip Dom Pedro, van waar nog de koninklijke vlag woei, doch de Dom Pedro vuurde niet. Toen de kruisers te Alcantare waren aangekomen, openden zij het vuur op het Koninklijk paleis. Het tweede schot sloeg den Koninklijken standaard neer, de andere gingen verder. Koning Manuel legde de grootste dap perheid aan den dag. Hoewel velen in zijne omgeving vluchtten weigerde hij te gaan, doch eindelijk verliet hij het paleis lachende en onder het rooken van een cigaret. De vlucht was nog vernederender ge worden door het ultimatum der republi keinen in den ochtend van Dinsdag, toen zij zijn troonsafstand eischten vóór vier uren 's middags. De republikeinen zoch ten hem op de Sao Paolo, doch de com mandant weigerde hen aan boord te laten. De kruisers bombardeerden het mini sterie van oorlog en marine, waardoor de ambtenaren aan hunne lessenaars gedood werden, en eenige gemeente gebouwen. Talrijke toeschouwers en royalistische troepen brachten de veldkanonnen naar het Dom Pedro-plein. Twee schoten troffen de kanonniers van de Rafael, die onmiddelijk ant woordden. Nadat de Rafael zich terugtrok, bom bardeerde zijn sterkere consort Adama- ster het citadel van San Jorge en hoe wel het bombardement niet veel onheil aanrichtte, werd het groote garnizoen ontmoedigd en heschen de royalisten de Echo van het

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5