Derde Blad. Gemeenteraadsvergadering, oorspronkelijke Schets G. v. d. WALD. Provinciaal Nieuws. 9. 9.! BINNENLAND. Reclame. Nummer 79. Zondag 9 October 1910. 33e Jaargang. )IG. VLIJMEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 7 October 1910, des avonds ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer G. R. v. d. Ven. Ongeveer half zeven uur opent de Voorzitter de vergadering en heet de lede.i, die allen aanwezig zijn, welkom. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onverandeid goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen Stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring wijziging bouwverorde ning. Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van Ged. Staten, hou dende mededeeling dat zij de geld- leening niet anders kunnen goedkeuren dan voor den tijd van één jaar. In eed breedvoerig schrijven wijzen •■Ged.Staten er op dat het niet aan gaat om, Wanneer de landerijen waarvan de gewor. uitgaven worden gedaan, niet genoegzaam opbrengen, een definitieve geldleening te doen. De opbrengsten van landerijen, waarnaar de uitgaven hier geregeld moeten worden, zijn wissel vallig, weshalve is het noodzakelijk dat in jaren, wanneer de landerijen meer opbrengen als is begroot, een gedeelte daarvan wordt belegd om te dienen wanneer de landerijen minder hebben op gebracht. Gaat dat niet, dan moet een Hoofd, omslag worden ingevoerd. De Voorzitter zegt dat het de bedoe ling van Ged. Staten is, om wanneer de landerijen nu eens 1000 of 2000 gulden meer hebben opgebracht als is begroot, dat dan daarvan eeu gedeelte wordt belegd om daarvan in minder gunstige jaren weer te kunnen nemen. Wij hebben ons weer tot Ged. Staten gewend en gezegd dat wij daar nu niet mee zijn gebaat omdat wij nog geen reserve kas hebben, doch Ged staten zijn niet te bewegen- B. en W. stellen nu voor een geldleening aan te gaan voor een jaar van f 4500 tegen 4*/3 °/o en wel af te lossen voor 1 December 1911. Wij kunnen dan het volgend jaar de geheele financieele toestand nagaan en zien dat we dan weer een geldleening sluiten. Ik heb bij de Rijkspostspaarbank aan gevraagd om dat bedrag te lecnen, dat wordt tegenwoordig nogal eens gedaan, doch tot op heden heb ik daarop nog geen antwoord ontvangen. In ieder geval zullen wij leenen tegen eene zoo laag mogelijke rente. Van Buul- Zou er geen andere weg op zijn te vinden. Voorzitter. Als U er een weet dan houd ik mij daarvoor aanbevolen. Ik weet geen andere weg. Van Buul. Belasting- Voorzitter. Daar heb je dit jaar niets aan. 't Gaat over het loopend dienstjaar. De ontvanger zit nu reeds zonder kas geld en het geld van de verpachtingen heeft hij bij den notaris ook reeds op gevraagd. Van Stokkum. Ik veronderstel dat, als wij zoo door gaan, wij hoe langer hoe dieper daarin zullen geraken. Ik voor mij zou een Hoofd- omslag heffen, al is het maar voor een jaar of vier of vijf. Zijn wij dan weer wat vrij van lasten, dan kunnen wij den Hoofd, omslag weer laten vervallen. Als je nu buiten onze gemeente komt dan spreken ze altijd van die rijke gemeente Vlijmen, maar zoo lang ik raadslid ben hebben wij altijd voor een krappe kas gezeten- En ik ben bang dat we nu van den hak op den tak springen. Voorzitter. Door invoering van belas ting hebben wij in dit geval niets aan. Daar zijn we voor nu niet mee gered. U bent wel een jaar of vijf, zes raadslid maar we hebben in die jaren nog nooit '.oo mooi voordeel gehad als wij nu uilen krijgen door het onderwijs, dat al ons een f 2000 schelen en daar kunnen ij nogal wat van doen. Van Stokkum. Maar er zijn ook heel ^t meer uitgaven gekomen dan \oeger. Voorzitter. Zeker, maar die beloopen irgeen geval tot t 2000. /an Buul. Zal dat niet schadelijk uitomen om zoo te leenen. Voorzitter. Neen. dat blijft 't zelfde, -oom. 'n XU °/o duurder, denk ik. Ia nog eenige discussie wordt be- slofcn een geldleening aan te gaan voor den tijd van 1 jaar. 2. Aanbieding gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1911. Vcorzitter. B. en W- hebben de eer den aad de begrooting voor het dienst jaar 1911 aan te bieden, sluitende in ontvaigst en uitga f op een bedrag van f 24€81.37l/>. In den loop der volgende week ont vangen de heeren een afschrift daarvan en dan zullen wij over 14 dagen deze behandelen. 3. Aanbieding begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur over 1911. Deze sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 4282 79. Voorzitter. Het burgerlijk armbestuur heeft de opbrengst der landerijen wat hooger geraamd en de bestedingskosten wat ingekrompen om het nadeelig saldo van het vorig jaar in te halen. Wordt besloten deze begrooting on gewijzigd vast te stellen. Voorzitter. Dan heb ik nog iets wat niet op de Agenda is geplaatst, 't Is alle heeren bekend dat veldwachter Bosman plotseling is overleden een weduwe nalatende met 5 jeugdige kin deren. Ik acht het mij een plicht vanaf deze plaats hulde en dank te brengen aan den afgestorven politieman die geduren de 6 jaar de gemeente steeds trouw en eerlijk heeft gediend. Gij allen weet hoe nauwgezet hij steeds zijn plichten ver vulde. Deze man, die vijf kindertjes nalaat, ik behoef het u niet te zeggen, heeft alles mee naar het graf genomen, zoodat zijne diep bedroefde weduwe van allen steun is beroofd. B. en W. meenen in dit feit een motief te vinden om den raad voor te stellen de weduwe in de opvoeding harer kinderen tegemoet te komen door haar van jaar tot jaar, zoolang haar kinderen groot zijn geworden, f 2 per week uit te keeren, dat is f 100 per jaar. Ik twijfel niet of de raad zal ook wel een steentje willen bijdragen om het leed der arme vrouw wat te verzachten. Van de Ven. 't Spijt mij dat ik hier wat moet zeggen, want ik gevoel veel voor het voorstel ik zou liever 1000 gulden willen geven dan 100, maar ik vraag me af, stellen wij geen gevaarlijk precedent. Voorzitter. Dat geloof ik niet. Kijk u eens, het salaris van een veldwachter is zoo dat er niets van overschiet om een fonds te stichten. Zij zijn blij als zij 's maandelijks hun salaris ontvangen, dat begrijpt u wel, vooral als zij vijf kinderen hebben. Dat wij de weduwe dit willen geven is voornamelijk om te voorkomen dat de kinderen volgens een minderen stand worden opgevoed. We zouden willen probeeren, dat zij dezelfde zullen blijven Vroeger is dat aan mijn voorganger, Secretaris, ook gepresenteerd doch men is toen op het voorstel van den raad niet willen ingaan. De raad had daartoe reeds besloten. Van der Ven Ik bedoel of het niet onder een anderen vorm kan worden gegeven b. v. het .armbestuur die jaren een f 100 subsidie meer geven- Zwaans Dat is veel beter. Helvoirt En er dan bij bepalen dat als de kinderen groot zijn of als zij gaat trouwen, de toelage vervalt. Voorzitter. Dat is ook onze bedoeling Wat betreft het subsidie geven aan het Armbestuur, daarmede kunnen B W zich ook goed vereenigen. Verlaat zijde gemeente, dan krijgt ze natuurlijk ook geen toelage meer- Na nog eenige discussie wordt aldus besloten. De voorzitter dankt de heeren voor het vertrouwen in dit voorstel ge steld. (Wordt vervolgd De opstand te Lissabon. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt, dat de veiligheid van Nederlandsche onder danen te Lissabon niet in gevaar wordt geacht, zoodat bijzondere maatregelen te hunner bescherming voorhands niet zullen worden genomen. Er zal dan ook geen oorlogsschip heengaan. Het eedsrraagstuk. De indiening bij do Tweede Kamer van het in de Troonrede aangekondigde wets- ontwerp tot vaststelling van een eedsformule en van de gevallen, waarin de eed van getuigen in hurgerlijke en strafgedingen kan worden vervangen door een belofte, kan, volgens de N. Ct., nog deze week worden verwacht. Kantongerecht te Breda. Gisteren deed de kantonrechter alhier een zeer belangrijke uitspraak. Het gold een procedure tusechen H. F. van R, te Am sterdam, vroeger reiziger in dienst van den heer J. S. alhier. Eerstgenoemde had tegen zijn patroon verschillende vorderingen inge diend wegens, naar zijn meening, onrecht matig verkregen ontslag. Gedaagde werd o.a. veroordeeld lot het uitkeeren van een bedrag ad f 4000 aan eischer met de rente pd 5 pet. van den 14en Maart 1910 (op zeggingsdatum) tot op den dag der kwijting. Het 40 miilioen fonds. De Avondp. verneemt, dat er onder de leden der Tweede. Kamer ernstige ontstem ming heerscht over de wijze, waarop de regeering het wetsontwerp op de kmtver- sterkingen aanhangig heeft gemaakt en in behandeling poogt te brengen. Door niet- publicatie van het verslag der commissie van samenwerking tusscheu land-en zeemacht hetzij geheel, hetzij met weglating van enkele onderdeden, zon het opmaken van een Voorloopig Verslag over de prinoipieele zaken onmogelijk worden gemaakt. Daaren boven ligt dat verslag slechts in beperkt aantal ter griffie van de Kamer voor de leden ter inzage. Reeds heeft zich een der Kanaerafdeelingen in haar geheel door tusschenkomst van den voorzitter tot de militaire ministers gewend, om de toestemming te vragen tot de open baarmaking. Inmiddels is het onderwerp reeds op de agenda der voorstell n geplaatst, die nog deze of begin volgende week in de afdee- lingen moeten worden onderzocht. Verroer van rijwielen. In verschillende bladen wordt medegedeeld, dat na 1 Januari de bepalingen omtrent het vervoer van rijwielen per spoor in dier voege gewijzigd zullen Worden.dat de reizigers zelf hun rijwielen naar en aan de bagage wagens zullen moeten vervoeren, een systeem dus zooals in België en gedeeltelijk ook in Duitschland bestaat, tot groot ongerief van het reizend publiek. Wij kunneu gelukkig mededei,len dut dit bericht onjuist is, wat de Hollandsclle Spoor betreft. Deze maatschappij zal het uuiform- tariel van f0.20 handhaven zonder eenige bezwarende bepaling. Wat de Staatspoor zal doen. is hok niet met zekerheid bepaald. Zeker bestaat hét voornemen, de thans geldende bepalingen te wijzigen. Wij meenen echter rtd«n te heb ben, om te verwachten, dat het niet zoo erg zal zijn als men uit de courantenberichten zou opmaken. Het Bondsbestuur blijft in deze deligeut. Provinciale Noordbrabantselie en 's Uertogenbossche Courant Uitgevers J. J. Arkesteyn Zoon, VHertogenbo9ch, Telefoon 79. lederen ZATERDAGAVOND een van De Prov. N.Br en 's-Hert. Crt, verschijnt dagelijks; per kwartaal f 1.05, franco per post f2. directe telegrammen van Reuter en andere persbureau'» eu eigen correspondenten in binnen- en buiteuland. Gra'is ongevallenver zekering, verschillende uitkeeringen reeds gedaan. Waalwijk 8 Oct. 1910. Voetbulverecnlging „Waalwijk Vooruit*. Meldden wij, dat morgen alhier de le competitiewedstrijd tegen B V. C zou plaats hebben, zoo kunnen wij dit bericht helaas niet bevestigen. De Bosschenaren, hebben nl. tot 23 October uitstel ge vraagd en alhoewel de geel-zwarten naar een competitiewedstrijd hunkeren, hebben zij. B.V.C ten gerieve, het uit stel verleend. Daar oefenwedstrijden spelen het eenige middel is, om het spelgehalte op te voeren, heeft W.V. hiervan ten volle bewust, zich in verbinding gesteld met Willem II 2 (Tilburg) en gaan de geel zwarten morgen aldaar hun capaciteiten toonen. Cesaapt. Meermalen werden in den laatsten tiid appel- en peereboomen van hun toch niet te grooten last ontdaan. Het had de aandacht getrokken, dat ook de tuin van den heer C. de C. de bizondere attentie vroeg van sommige menschen. Met deze wetenschap, verborg onze wakkere agent D. zich Zaterdagnacht in 't zomerhuis in dien tuin. Hrj had er misschien een kwartiertje gezeten, toen een drietal personen zich vertoonde en direct met de werkzaamheden begon. Een hunner zette zich op den grond om den oogst in een zak te laden hij was daarmede zoo druk bezig, dat hij den agent D., die inmiddels op 't terrein van actie verschenen was, niet bemerkte en zelfs toen deze hem op den schouder tikte, hem aanmaande >wat voort te maken, dat hij weg kon«. Maar de agent wilde nu juist niet dat hij weg kon en pakte hem stevig vc.st en maakte hem proces-verbaal. Gesteund door de hel- sche duisternis, wisten de andere twee te ontkomen, hoewel zij toch wel bij de politie bekend zijn. De agent D. deed een goede vangst en verdient wel een pluimpje voor z'n flink optreden. Vooral dat hij zich niet van de wijs Het brengen door het blijk baar anderzijds opgezet plan om de politie af te leiden, daar langen tijd de aandacht der politie werd gevraagd door schreeuwen en roepen op den Dijk en in verschillende dammen. Hield de politie zich hiermee geheel bezig, dan konden de andere heeren hun slag slaan. Maar men had misgerekend verschil lende proces-verbaals werden uitgereikt voor burengerucht en toch vond D. gelegenheid de ftuitdieven te snappen. Lundelijke steunbeweging. Naar het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Lederbewerkersbond ons mede deelt, is door het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie in Nederland in samen werking met de Federatie der 5 Dio cesane Werliedenbonden eene landelijke steunbeweging op touw gezet voor de stakende arbeiders en arbeidsters aan de Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk. Ook de vrouwelijke organisatie van genoemden bond is thans aangesloten bij het Nat- Fonds tot uitkeering bij werkstaking en uitsluiting. Aan meerdere der stakende arbeiders is een dienstbetrekking aangeboden, doch uit een oogpunt van solidariteit blijven allen den strijd medestrijden tot het einde toe. Albert Vogel. Wij vestigen gaarne de aandacht op vorenstaande advertentie betreffende het optreden van den heer Albert Vogel, op Musis Sacrum op a s. Maandagavoud Wie Vogel een vorige maal hier of elders zag en hoorde, wie over hem gelezen heeft, wie het programma leest dat hij hier geeft, zal natuurlijk gaan genieten van het werkelijke kunstgenot dat ons geboden wordt. Wij gelooven hierover niet veel meer behoeven te zeggen. Vogel en zijn pres taties recommandeeren zich zelf vol doende Staking. In den stand der staking is geen wij- ziging gekomen. Naar de geruchten zeg gen zouden as. Maandag een 12-tal werklieden, stiksters en mannen op de Kon. Stoomschoenenfabriek aan 't werk komen De toestand is rustig. Gisterenavond toen de werklieden uit Capelle per trein huiswaarts vertrokken, werden door de marechaussees nog een viertal proces sen-verbaal opgemaakt tegen eenige be langstellende (1) personen. tieluk. Onder 't agentschap van den heer H. H. van Es, viel op een Lotisico-lot van den Heer A. Gerris-Simons deze week de I 100.000, dies werd hem uitbe taald de somma van f 4246 Een mooi buitenkansje voorwaar. Exaincn. De heer S. Oric aihier, legde aan de hoogeschool te Delft gisteren met gun stig gevolg het propaedeutisch examen af. Den geslaagde proficiat 1 BESOIJEN. Op Zondag 9 Oc'ober opent de B. V. C. haar seizoen met een viiendschsppelijken wedstrijd tegen de Voctbalvereeniging T.A.V.E.N.U. uit Tilburg aanvang half drie op het terrein alhier. Ook kannen wij inet genoegen nog melden, dat zij het komende seizoen in den Bra- bantschen Voetbalbond zullen spelen, en wel in de 2de klas C. waarin ook ingedeeld zijn de volgende vereeuigingen N.O.A.D 's Bosch Velocitas 's Bosch en W.V. II Waalwijk, zooals raeu bij ondervinding weet, niet te versmaden tegenstanders, en ondanks dat de Nationaalgestreepten geen sterk Xltal in 't veld kunneu brengen, zullen zij toch met moed en volharding op den ingeslageu weg voortgaan, om te toonen, dat er voor de Besoijensche voetballiefhebbers, het komende seizoen niet aan de noodige wedstrijden zal ontbieken. Wij twijfelen dan ook niet, dat morgen zoowel als bij de overige wedstrijden een groot aaulal publiek aanwezig zal ziju om zoodoende de B.V.Cers. voor hunue groote moeite en onkosten die ervoor ge maakt ziju om hier van de competitie te kunnen genieten, eenigszins te vergoeden en in hunnen zwaren strijd aan te moedigen. Aanvang morgen half drie. Entree 5 cent, dus voor een ieder toegankelijk. VRIJH.-CAPPEL. Het bericht, dat 5 October 1.1- de echtelieden P. G. Hoefnagel en H. Ockers hun 50-jarige echtverbintenis herdachten, verdient verbetering. Niet 5 October doch iy November a s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand de oudjes in den echt vereenigde. WASPIK. Bij den heer C. van Iersel alhier is nu de derde voetbalclub in onze gemeente opgericht. De nieuwe vereeniging draagt den naam van Vlugheid Wint" en telt reeds een twaalftal leden. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren B. van Dongen, PresidentJ. Ligtvoet, Secretaris-PenningmeesterW. Zijlmans, Kapitein en W. Brokx, Commissaris. Door het bestour ran den R. K. Drankbestrijdersbond alhier, worden pogingen aangewend om binnenkort eene uitvoering te geven ten bate der drankbestrijding. Daartoe zal men in onderhandeling treden met eene zustervereeniging uit Geertruiden- berg. Houders van varkens maken ziel ongerust over eene ziekte, welke thans hunnt beestjes bedreigt. Vooral voor den werkman die met zorg en moeite zijn varkeu mest i is het een ramp, als de dikhuid door ziekt» I sterft. Immers dit beteekent voor velen i den geheelen winter zonder spek. Bij houders van boomgaarden is vee vraag naar iate appels, maar de pluk ii gering, zoodat er goede prijzen betaal wojden. Men besteedt voor zoete appelei f4.25 h f4.75, voor zure bellefleurs f5,— h f5.50, goudreinetten f5.50 h f5.75, ei sterappels f5.75 it f G.25. De handel in vee blijft levendig bi stugge prijzen. Nuchtere kalveren eu biggel gaan nog steeds redelijk. Men besteedt voor vette kalveren 62 a 6f cent per K.G. vette varkens 34 u 35 een per pond, lammeren f 14,h f 19,pe nuchtere mestkal veren f10,h f 14,— biggen f9,13,konijnen f 0 70 i f 1.50 en jonge kippen t 0 60 it f 1.50. RAAMSDONK(DORP) 7 Oct. Verledei Dinsdagavond voerde het Koninklijke Gild» jSt. Bavo" ten huize van de Wed. Boon het drama /Henri Burton, de Vadermoorder' op. Als steeds kunnen wij ook thans wee schrijven, dat het stuk goed werd gespeeld Zoowel hoofd- als bijrollen waren aan goed< handen toevertrouwd eu eenieder deed zijl best 't succes van het geheel te verhoogen Waren de cos'uums wat passender en he j spreken wat natuurlijker geweest, dan zoi het stuk voorzeker nog meer voldoening geschonken hebben. De heer Antoon Broeders gaf na he drama een drietal aardige voordrachten, til de heer De Kroon op de piano begeleidde Zoo werd de ernst door luim afgewisseld De heer J. N. van Dongen sprak tot cl heeren Broeders en De Kroon een woor» van dank voor hunre medewerking, dankt' bet publiek voor zijne groot.? opkomst ei riep allen een tot weerziens toe. Met be gevoel een kermisavond genoeglijk door- gebracht te hebben, gingen allen huiswaarts DU88EN, 7 Oct Gisteren had zekerei van B. alhier het ongeluk met zijn fiets ii botsing te komen met een onbekend fietser welke uit tegenovergestelde richting kwam Beide fietsen werden zwaar beschadigd ei werd van den een het voorwiel geheel ii elkaar gedrukt. De fietsers brachten het e gelukkig met den schrik af. HERPT. Het is dezer dagen 300 jare» geleden, dat de llerv. Gemeente alhier were gesticht. Ir» de jaren 1610 kreeg de ge meente als haar eerste predikant Ds. loze, phus van der Rosieren. De gemeente vai llerpt was toen gecombineerd met Hedik- huizen daar zij alleen geen predikant koi onderhouden. De beide kerken bleven ge- I combineerd tot. 12 Oct- 1708 toen op beide verzoek de gemeente van Herpt met. Heus- den en Hedikhuizen met Vlijmen werr gecombineerd. Voor den dienst 1910-11 bij gevaa of hoog opperwater zijn aangewezen om lie wachtlokaal te Bern te bez°tten de heemraac J, C. van Bokhoven alhier en de noodheem raad H. Verhoeven te Bern. LOON-OP-ZAND. Ds. P. Zandt hoop vanwege zijn vertrek naar IJselmuiden Zon dag 16 October a.s. des namiddags ten f ure zijn afscheidsrede te houden. DRUNEN. Op 18 October a.s. zulle? hier de lessen aan de land hou w-cursus wee een aanvang nemen. Hebben deze lessei reeds enkele jaren rijke vruchten opgeleveri voor de landbouwers die er gebruik va? maakten, ook dit jaar wenschen wij dén cursu gegeven door den verdienstelijken leeraar. Vai der Linden uit Vlijmen, het beste succes Werd den laatsten tijd herhaaldelijl melding gemaakt van bet beginnen eene schoenfabriek en bleef het steeds bij ver- melding, thans is roet den bouw eene fabriek begonnen. Onder leiding vbti onze? wakkeren dorpsgenoot den heer P. Elshout za eerdaags de werking een aanvang nemen Moge deze onderneming tot heil van dei werkman en ondernemer groeien en bloeien NIEUWKUIJK. Vreesden de hopver- bouwers in den beginne, dat de hopoogs tegen zou vallen, nu deze in vollen gang v blijkt echter, dat de resultaten van der verboaw alleszins bevredigend zijn. E worden ook flinke prijzen besteed gemiddek t 20 per 50 K G. liit deze prijzen is af t« leiden dat het voor den landman veel voor deeliger is zich op den hop-cultuur toe t< leggen, dan op dien van boonen en erwter voor welke dit jaar resp. slechts 20 eu 1 ets. per K. G. besteed werden, mogen ei dan op der. verbouw van hop ook al eenige onkosten komen, welke bij dien van erwten en boonen achterwege blijven. VLIJMEN. De burgemeester dei gemeente Vlijmen brengt ter openbare kennis lo- dat de in deze gemeente voorde militie ingeschreven lotelingen, die ir geval van inlijving ter volledige oefe ning in aanmerking wenschen te komer om bij een bereden korps te wordet ingelijfd bij deze worden uitgenoodigc zich voor den 30en November e. k. tei gemeente-secretarie aan te melden ol te doen opgeven op eiken werkdag tusschen 10 en 11 uur voormiddag mondeling of schriftelijk bij verzoek schrift Zo. dat de lotelingen voor de lichting der nationale militie van 1911 die ver langen bij de zeemilitie te dienen, worder, uitgenoodigd voor 1 Nov. e k. zich br De Echo van het ■■«muniOTr. kmlj

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9