Nummer 81 Zondag 16 October 1910 63e Jaargang Tweede Blad n, GEWROKEN. i i kt{ MENGELWERK. oorspronkelijke Schets G. v. d, WALD. Reclame. Portugal. BINNENLAND. /HZ j)e drukkende, benauwde stemming, velke den geheelen dag in de rechtzaal lad geheerscht, werd eenigszins minder drukkend toen de jury zich afzonderde ill pm te beraadslagen. De beklaagde zclt scheen zich het minst te bekommeren omtrent hetgeen in de zaal plaats greep. Wel is wa?r eekende zijn gelaat overspanning en ingstige belangstelling, doch de wan- ïopige uitdrukking was van zijn gelaat jeweken en hij scheen overtuigd den een ide, be ien, met een en- ilen dag loet ons j u Ir.) eed lijn rdst iten ons taar hen wij bij 38- :en, oor in Het af. ut 9i ils. cr- jen )eer R- AN leeri ingelijken strijd te zullen verliezen. Hij had een wanhopige poging gedaan >m zijn onschuld aan te toonen hij had net kalme zekerheid ieder gezegde van iet voorloopig onderzoek voor waar her- ïaald en was bij zijn oorspronkelijke verklaring gebleven, dat een onbekende geheimzinnige hand den man, in wiens ïienst hij was. Nathans Kerstein, had lestolen. Kerstein was effecten-handelaar, dat tvil zeggen voor het groote publiek, doch le meer ingewijden wisten, dat hij even eens geldschieter was. In de laatste ïoedaDigheid had hij juweelen in onder band genomen en deze juweelen bleken intvreemd en later gevonden in den coffer van zijn boekhouder. Deze, van diefstal beschuldigd, had van den aanvang af ontkend en zelfs verklaard, van de aanwezigheid der ïieraden onkundig te zijn gelaten. Zijn advocaat had met talent gepleit, overtuigd als hij was van de onschuld van den beklaagde, doch de feiten tegen hem waren te overweldigend, en de ambtenaar van bet Openbaar Mini sterie had weinig moeite de bezwarende mstandigheden in het licht te stellen. De patroon van den beklaagde was ïem zooveel mogelijk ter wille geweest, doordrongen als hij was van de onbe sproken eerlijkheid van zijn onderge schikte- Gevraagd of hij iemand zou kunnen noemen, die van kwaadwilligheid te zijnen opzichte kon worden verdacht, moest Wildair het antwoord schuldig blijven. Behalve het feit, dat de juweelen, tusschen ondergoed en kleedingstukken in den koffer waren gevonden werden tijdens het onderzoek nog bezwarende leiten bekend dat hij getracht had onder een aangenomen naam naar het buiten land uit te wijken, zonder zijn patroon vooraf te waarschuwen- Dit vernemende haalde Kerstein hoofd schuddend de schouders op en was innerlijk van de schuld van zijn boek houder overtuigd. Toen de jury de zaal verliet, was ook de rechter opgestaan en had zich in zijn vertrek teruggetrokken. Mr. Justice Thorn zat, achterover ge leund in zijn stoel, in diep nadenken verzonken. Iets, hij wist zelf niet wat herin nerde hem aan vervlogen tijden- Een beeld uit vroeger dagen en lang vervlogen ^tem was tot hem doorge drongen, zonder dat hij zich van den oorsprong van dit feit had kunnen reken schap geven- Hoe was het mogelijk, dat de herin nering aan zijn vrouw weggerukt in den bloei van haar leven, heden zoo levendig was opgewekt. Het verlies van vrouw en kind had hem tot een ander mensch gemaakt Omgekomen tijdens een aardbeving in Italië, waar zij beiden zich bevonden, was Thorn achtergebleven als een ernstig, norsch en onvriendelijk mensch. Eensklaps werd hij door een kloppen op de deur uit zijn gepeins wakker ge roepen. Hij stond op en een jong blond en slank meisje trad binnen, sloot de deur achter zich en bleef daartegen eunen. Ethel 4 Verbaasd en bestraffend tevens zag de strenge man het meisje aan. Zijn eigen nicht wist toch wel, dat hij in oogenblikken als deze, dat hij een dienaar der wet was» niet door particuliere be zoeken wenschte te worden afgeleid. Het meisje was zijn aangenomen kind nog voor hem vrouw en kind was ont nomen, wees reeds. «'De weinig welwillende woorden, welke hem op de lippen lagen, hield hij in toen hij den verwilderden blik van het meisje opving. >Óom U moet hem redden Fluisterend, bevend bracht zij deze woorden blijkbaar met moeite uit «Ethel, ik dacht, dat je ziek was en het bed moest houden. Hoe kom je hier en wat bedoel je met die woorden Redden 1 Wie P »De man, die zoo even in de bank der beklaagden moest plaats nemen, Guy Wildair'' riep zij uit, »Oom het is nu niet het oogenblik, U vergiffenis te vragen, doch Guy is de man, met wien ik hei melijk verloofd ben, dien ik beloofd heb, te zullen huwen. U is altijd koel en ge streng tegenover mij geweestWas U anders geweest, hoe gaarne zou ik tot U zijn gekomen, om U in vertrouwen te nemen, U onze eerste ontmoeting, onze wordende liefde te verhalen. Doch ik was bang maar nu niet meer die vrees is vervangen door een groo- tereangst voor den man, dien ik lief heb". >Zwijg", donderde de rechter haar toe, «als deze man je verloofde is, moet je je schamen over je keuze Zij lachte, wild, zenuwachtig. «Denkt U dat?!" riep zij uitdagend, «Omdat hij onschuldig is Onschuldig evenals U en ik «En zijn voornemen om onder een anderen naam het land te ontvluchten Al deze toebereidselen, welke op een vooraf beraamd plan wezen. Hoe leg je dat dan uit «Dat hij deze plannen om mijnentwil beiaamde. Hij was voornemens een be trekking, welke hem tegenstond, op te geven en een andere betere toekomst tegemoet te gaan. Ik zou hem volgen om hem te sterken in zijn voornemens. Zeker, ik weet wel, dat hij in zijn jeugd dwaasheden heeft begaan, doch met mij naast zich zou hij er in zijn geslaagd, dit alles goed te maken". Thom bleef het stilzwijgen bewaren. Eindelijk zeide hij sarcastisch «Als hij karakter bezat, waarom liet hij dan zijn beste jaren ongebruikt voor bijgaan, een leven van luiheid en niets doen leidend. Bah 1 Hij heeft je gepaaid met holle woorden en schoone beloften, anders niet". «Zijn voogd is de schuld van dit alles. H is het geweest, die als zijn kwade geest heeft gewerkt om hem ten onder te brengen*. Een schampere glimlach was het antwoord. «Oom4, riep het meisje handenwrin gend, U is hardvochtigik smeek U echter, luister naar mij. Ik heb mijn leven, mijn liefde aan Guy gegeven redt hem 1 «Nonsens Je weet toch, dat zijn lot in handen is van de Jury ?4 «Doch Uw vonnis is gebiedend. U «Ssst.4 Wederom werd op de deur geklopt en de rechter wist, wat dit beduidde. De jury was tot overeenstemming ge komen. Thorn wierp een vluchtigen blik op het meisje, dat weken aaneen aan het ziekbed was gekluisterd geweest en eerst heden kennis had gekregen van den toe stand, waarin haar verloofde zich bevond. Deze tijding had haar voldoende kracht geschonken om tijdelijk over haar lichaamszwakte te heerschen en haar te elfder ure naar de plaats des onheils te brengen De rechter nam zijn plaats weder in. Zijn beslissing was gevallen en voor het eerst sinds zijn rechterlijke loopbaan zou den persoonlijke overwegingen invloed uitoefenen op het uit te spreken vonnis. Ter wille van Ethel zou zijn vonnis zwaar wezen. Hij wilde de muren der gevangenis oprichten als scheiding tus schen een dwaas, onverstandig meisje en het voorwe p van haar misplaatste, onwaardige liefde. Hij, beter dan iemand anders, wist wat de tijd vermocht. Zij zou den man immers vergeten En eens zou 'j hem danken, dat hij haar daad tegenover de maatschappij. «Zeven jaar celstraf4. Toen hij het vonnis uitsprak ontmoet ten de blikken van rechter en veroor deelde elkanderde gevonniste zag op met een blik vol weemoed en wan hoop en des rechters blik was eensklaps vragend, verwonderend. Het drama was afgespeeld. II. voor ellerüe en rampspoed bewaard had. Een .p.Jnlijke, angstige stilte ontstond toen .e noodlottige vraag tot den voor zitter der jury werd gericht- Het ant woord kwam, een antwoord, dat de ervaren rechter reeds te voren had voor zien: «schuldig». Op ernstigen, plechtigen toon richtte Thorn het woord tot den veroordeelde, hem helder voor oogen stellende de hoegrootheid van het misdrijf, het mis- bruik-maken van vertrouwen, zijn mis- Eenige uren later bevond zich Mr. Justice Thorn in zijn studeervertrek. De herinnering aan den man, dien hij heden had gevonnist had diepen indruk op hem gemaakt, had hem onwillekeurig dieper getroffen dan hij aanvankelijk had kunnen vermoeden. Eensklaps luisterde hij aandachtig de stilte rondom werd door een plotseling geluid verbroken. Wat kon dit wezen Ieder in huis was reeds te bed Als antwoord op zijn zwijgende vragen werd de deur onhoorbaar geopend en trad een zwaar gebouwde, naar de laatste mode gekleede man binnen. Zijn somber gelaat, fonkelend zwarte, onheilspellende oogen, ontlokten den rechter onwille keurig een uitroep van verrassing en herkenning tevens. Een oogenblik zwegen beiden. «Ik veronderstelde, dat ik zou zijn ge weigerd, indien ik den gebruikelijken weg had gekozen4, begon de vreemde ling spottend, «daarom heb ik mij doen insluiten4. «Waarom zou ik hebben geweigerd, je te ontvangen ?4 vroeg de rechter, iet wat onvast. «Omdat je misschien zoudt hebben gedacht aan mijn belofte van wraak en daarom bang zoudt wezen», hernam de ander schamper. «Ik ben geen lafaard4, meende de rechter koel «Neen... Enkel een dief., die mij van het geluk heeft beroofd Je bent een dief, die mij de vrouw heeft ontstolen, die ik lief had een liefde, zooals jij je niet kunt denken, dat kan bestaan. Zij was mijn schutsengel de ster, die boven donkere wateren flonkert en mij zou hebben geleidop den rechten weg. Maar jij hebt mijn leven verwoest door je misdaad en van mij een doode gemaakteen wezen, dat nog slechts ademt om één plan te volvoerende wraak». «Het is te laat om thans over wraak te praten4, zeide de rechter zacht en ernstig. Het was hem onmogelijk, dezen man, die eens zijn vriend was geweest, aan te zien zonder te ontroeren. Hij had hem beleedigd en Thorn was te eerlijk en rechtvaardig om zich zeiven zulks te ontkennen. «Waarom laten wij het verleden niet rusten ?4 ging hij voort, «kunnen wij beiden niet vergeten Bedenk, dat de vrouw, die wij beiden lief hadden, in het graf rust, slapende den slaap der dooden Benijd mij het geluk niet, dat zoo korten tijd mij beschoren was». «En met haar rust ook je zoon de ïare tevens ?4 vroeg de vreemdeling. De rechter knikte toestemmend. De ander lach'e schamper... «Luister", zeide hij hoonend. «De dag van vergelding is eindelijk aangebroken. Je dacht tot nu, dat je zoon tegelijkertijd met zijn moeder om het leven kwam, niet waar Welnu, dan heb ie je be drogen. Toevallig bevond ik mij voor zaken in de stad en redde een hulp- hoevend, schreiend kind jouw kind. Hij stierf dus niet en wat meer zegt hij leeft nog !4 De rechter deinsde ontzet terug, met moeite zich staande houdend. «Mijn kind... mijn zoon !4 steunde hij. Alles warrelde hem voor de oogen. «Je hebt mij twintig jaar mijn kind ontstolen 1 Waar is mijn zoon r 1 De andere zag, met overelkander gekruiste armen den zwaren inwendigen tweestrijd van den gefolterden vader aan. «Juistop die vraag heb ik gewacht, zeide hij met een stem, hard als staal, «dwaas, dat je de waarheid niet hebt begrepen. Je zoon is de man, dien je heden hebt veroordeeld... Guy Wildair... Hij is een dief, levenslang onteerd en ik ben de man geweest, die het zoover heeft gebracht- die hem ten doode heeft opgeschreven van af het oogen blik der redding. Geen medelijden, geen mede-gevoel is het geweest, enkel de zucht tot wraak... En thans... een streng, rechtvaardig rechter sprak het vonnis uit... over zijn eigen zoon!4 «Zwijg 1 Dat is een leugen 1" zeide hij. De ander lachte hoonend- «Heb je dan niet gezien, hoezeer de jonge op zijn moeder geleek. Hij heeft haar oogen. haar sleepende'stem... ik heb getracht hem te bederven, doch iets in hem bleek sterker dan mijn willen en kunnen doch ten slotte is hij toch door jou gevonnist... is toch zijn leven verwoest.4 «Ga heen l4 gelastte de rechter, naar de deur wijzende. «Ja. ik ga. Mijn taak is afgeloopen. Ik heb mijn plicht gedaan - Mijn wraak is volkomen-4 Nauw was de deur achter den onheil bode gesloten of de rechter zonk be wusteloos ineen. III. Den volgenden dag bleef de rechter in zijn studeerkamer. Op den avond van dien dag werd plotseling geklopt. «Oom... ik moet U spreken... Ik moet U iets vertellen l4 Het was Ethel Doch thans sprak zij allerminst op een toon van wanhoop. Hij opende de deur, doch ontsteld deinsde zij terug van zijn verwrongen, doodsbleek uiterlijk. «Oom... mijn woorden van gisteren zijn bewaarheid Guy is onschuldig De huisbewaarder van mijnheer Kerstein heeft bekend, den diefstal te hebben bedreven. Hij is hiertoe aangezet door den voogd, den kwaden geest van Guy.4 «Ethel.... is het waar I4 De rechter snikte. Verbaasd staarde het meisje hem aan. «Ja,4 zeide zij opgeruimd. «De huis bewaarder is reeds in arrest genomen. Hij werd door gewetenswroeging gedre ven, zijn misdaad te bekennen. Ik ga aanstonds naar Guy om de eerste te wezen, die hem gelukwenscht met deze oplossing.4 «Kind,4 vroeg de rechter zacht, mag ik medegaan Een eigenaardige vraag, misschien, doch je zult de beteekenis begrijpen, als Guy en ik bij elkander zijn... Dan zal alles zich ophelderen... en zal het mijn beurt wezen, je vergif- 'enis te vragen 4 hand wt»s. De cavalerie zou hem ongetwijfeld hebben gehoorzaamd en ook twee regiroenteu infanterie, in garnizoen in de voorsteden van Lissabon. Maar op dien raad, die hem herhaaldelijk werd gegeven, antwoordde de koning onveranderd *Ik ben ten allen tijde bereid mijn leven op te offeren, maar mijn eigen leven alleen ik heb het recht niat mij met kracht tegen den volkswil te ver zetten, en bovenal heb ik het recht niet mijn land in een burgeroorlog te wikkelen, daar het leger in twee partijen is verdeeld. Ik heb mijn land te lief om het ten onder gang te brengen en het in een bloedbad te herscheppen. Ik geef er de voorkeur aan mijn troon te verliezen, want ik weet, dat de geschiedenis mij gerechtigheid zal doen wedervaren en zeggen zal, dat de koning van Portugal zijn kroon niet ten koste van bloed heeft willen verdedigen dat hij er de voorkeur aan gegeven heeft zijn land te verlaten en aan den volkswil gelegenheid heeft willen verschaffen zich uit te spreken. Het oorspronkelijke plan. Naar Reuter uit Lissabon meldt, vertelt men, dat het plan van de revolutionairen oorspronkelijk als volgt wasVoor den staatsgreep was Woensdag de 5e dezer vast gesteld. Koning Manuel zou dan naar het Noorden vertrekken om een bezoek te bren gen aan bet district van zijn eersten mi nister. Er was nu afgesproken, dat de trein zou doorrijden tot over de grens, en alle maatregelen waren genomen om den koning te beletten weer op Portugeeschen grond te komen. Te Lissabon zouden de ministers, aan bet station gekomen om den koning uitgeleide te doen, gevangen worden ge nomen, en de rejubliek zou worden uitge roepen. Maar de omwenteling brak reeds in en nacht van Maandag op Dinsdag uit. Provineiule Noordbrubantsehe en 's ücrtogenbossehe Courant Uitgevers J. J. Arkesteyn Zoon, VHertogenbosch, Telefoon 79. lederen ZATERDAGAVOND een van De Prov. N.Br en 's-Hert. Crt verschijnt dagelijksper kwartaal f 1 65, franco per post f2. directe telegrammen van Reuter en an lere persbureau'» en eigen correspondenten in binnen- en buitenland. Gratis ongevallenver zekering, verschillende uitkeeringen reeds gedaan. Broeit er wat! Nog steeds kom^-n er berichten uit Por tugal, die de moeilijkheden verraden, waar. mede de republikeinsche regeering bij de vestiging van haar positie te kampen heeft. De telegrafische dienst schijnt weer te stok ken. Zelfs vanuit Madrid wordt daarover gekiaagd. De Spaansche minister-president Can al ej as deelde aan een journalist mede, dal er geen nieuwe berichten waren inge komen. De telegrafische gemeenechap was opnieuw onderbroken, wat onverklaarbaar scheen. De Heraldo van Madiid ontving een draadloos telegram, volgens hetwelk gehee Lissabon in rook gehuld zou zijn, wat tot fantastische commentaren aanleiding geeft. Zoo men weet heeft ook een Eugelsch schip, dat Lissabon voorbij gevaren was, al gemeld, dat er zware rookwolken boven de stad hingen. De houding des konings. Naar de Daily Telegraph uit goede bron zegt te weten, kreeg de koning op 4 dezer den raad zich aan het hoofd te stellen van de artillerie uit Kueluz, die zeer op zijn Een nieuwe zeehaven. Na langdurige discussie keerde de Raad van Dordrecht met 14 tegen 9 stemmen goed het voorstel van B. en W-, om beneden de spoorbrug een zee haven met vlotruimte te doen aanleggen. De haven is ontworpen op 24 7 H-A. grootte, waarvan 10.5 H A. als vlotruimte bedoelde is. B. en W. werden gemach tigd met de eigenaren der gronden te onderhandelen en inmiddels bij de re geering stappen te doen, om voor te bereiden een wet, verklarende het alge meen nut der onteigening van die gron den. De haven is ontworpen op 8 M.— N.A.P. en de vlotruimte op 2Va a 3 M.-N.AP. Voorstellen tot aanhouding werden verworpen. Op aansluiting bij het spoorwegnet zullen B. en W. aan sturen. Nedcrlandschc Staatsloterij. Het N. v. d. D. deelt mede Dikwijls komt het voor, dat houders van prijsloten bij de uitbetaling van prij zen of premiën een bedrag van den uit- getelden prijs zoogenaamd laten liggen voor den collecteur, voor den collecteur voor diens kantoor, voor diens dienst bode, voor den debitant of voor diens kantoor, welk bedrag dan door sommige collecteurs en debitanten wordt aange nomen. Aan de collecteurs en debitanten is thans het aannemen van deze fooien uitdrukkelijk verboden. Aanneming. Aan de N. V. Industrieele Maatschappij van F. J. Stulemeyer Co. constructeurs van werken in gewapend beton te Breda is onderhands opgedragen de bouw, ge heel in gewapend beton, van de fabriek voor Melkproducten der Vereenigde Zuivelbereiders te Rotterdam, waarvan de aannemingssom bedraagt f 186.000. Verhooging drankaeoijns. De invloed doet zich reeds gevoelen in de eerste 6 maanden van 1910 werden 150.057 H. L. sterke drank veraccijnsd tegen 190.493 H. L. in een zelfde tijd ruimte in 1909, d. i. (zegt het tijdschrift van den Volksbond) meer dan 40.000 L. of per dag circa 700.000 borrels minder. Toch vloeide door de verhooging in die zes maanden l1/» millioen meer in de schatkist. Waarschuwing. De brigade-commandant der konink lijke marechaussee te Boxtel waarschuwt tegen het aangaan van handelsrelatiën met W. A. Venrooij-Duyn, zich den laat- sten tijd noemende Veurooij en Zoon, wonende te Esch bij Boxtel. Hij heeft aan zijn adres aan verschillende stations goederen, als wijn, gedistilleerd, sigaren enz. op krediet laten toezenden, terwijl betaling achterwege blijft. Hebben de Echo van het Zuiden. 10

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5