Derde Blad. BEKENDMAKING Provinciaal Nieuws. NISUWS UIT HEUSDEN. Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nummer 81. Zondag 16 October 1910. 33e Jaargang. Waalwijk 15 Oct. 1910. Het Herbalingsonderwijs. Even als vorige jaren is ook thans begin October het herhalingsonderwijs aan onze openbare school weer be gonnen. Het aantal deelnemende leer lingen bedraagt ruim vijftig- Gelijk be kend is, kunnen dezen ook deelnemen aan de teekenlessen, die Zaterdagavond op de teekenschool gegeven worden Licdertufel. Door het groot aantal werkende leden dat Oefening en Vermaak reeds gerui- men tijd telt, was eene reorganisatie van het bestuur noodig en wenschelijk gebleken, Op de algemeene vergadering welke voor dat doel belegd was werden gekozen tot voorzitter de heeren A. C. van der Heijden, tot Secretaris de heer Chr. van Liempt, tot penningmeesters de heeren H. Aarts en C- Marks, tot Commissarissen de heeren Th. Pulles, A. Groenen en J. Trimbach, tot biblio thecaris de heer A. Princen, tot Vaan drig de heer H. Huijsman. Dit nieuwe bestuur zal heden in functie treden. Eerste winterooncert. Naar wij vernemen stelt de liedertafel zich voor in de tweede helft van No vember haar eerste winteruitvoering te geven. Verscheidene nieuwe koren zijn ingestudeerd o. a. Uchtendhymne van Van Wamel, dat waarschijnlijk bij die gelegenheid door den componist zeiven gedirigeerd zal worden Ook worden pogingen aangewend een bekend en gerenommeerd cellist te doen optiedeu. Mutinec. Matinée der liedertafel op Zondag 16 October. Aanvang 12V* uur. PROGRAMMA De Almachtige Keereweer. Die Bethende Diabelli Waldesrauschen Ulrich. De Hanze. A. s. Zondag ten 6 uur, zal in de achterzaal van het hotel Verwlel eene algemeene vergadering der »Hanze< plaats hebben, alleen toegankelijk voor de leden. Cursus De cursus in boekhouden, handelsrecht enz. uitgaande van de Hanze is deze week wederom begonnen. Deelgenomen wordt door 20 meisjes en 14 jongens. De lessen worden gegeven door den heer A. P. de Graaf, leeraar M.O accoun tant le klasse te Rotterdam en de heeren A. G. Laarakker en C. Donker alhier, en hebben plaats voor de meisjes in de scholen der Eerw. Zusters en voor de jongens in de O. L. School. Bijzonderheid, Als bijzonderheid deelt men ons mede dat J. v. d. Lee alhier een struik rooide,, waaraan H/i vijfkop aardappelen hingen- Stuking. Over de staking geen nieuws. Alleen kunnen wij mededeelen, dat namens de Arbeidsinspectie een nauwkeurig onder zoek beiderzijds wordt ingesteld. Voctbalvereeniglng >\Vaulwijk Vooruit.» Alhoewel het zich liet aanzien, dat Waalwijk morgen van voetbal verstoken zou blijven (Wilhelmina nam de uit- noodiging om hier te komen spelen, niet aan) kunnen wij toch melden, dat koning voetbal hoogtij zal vieren. In plaats van Wilhelmina komt n 1. de Vuchtsche Vereeniging >Prins Hendrik.», In deze Vereeniging is opgenomen heti Vuchtsche Victoria dat verleden seizoen, kampioen der 2e klasse was. »P. H. speelt dit seizoen in de le klasse B V. B. doch is niet bij de af- deeling, waarin W. V. uitkomt ingedeeld. Of Prins Hendrik een sterk elftal bezit, is ons onbekend, doch afgaande op hunne prestaties van het vorig seizoen, meenen wij, dat de geelzwarten het niet op hun slofjes af zullen kunnen. Jammer genoeg, kan het W.V. team niet volledig opkomen. Enkele spelers wenschen zich te sparen, om Zondag 23 October de competitiewedstrijd tegen B. V. C. te kunnen meespelen. Wij hopen echter, dat de W.V. sup porters, ondanks de onvolledigheid van het elftal, reden tot juichen zullen hebben. De wedstrijd zal om half drie aan vangen. i'i Benoemd. Bij kon. besluit van 12 dezer is be noemd tot kantonrechter te 's Hertogen bosch, Mr. J. A- E. Bink, thans kan tonrechter te Helmond en schoolopziener In het arrondissement Oirschot. Rijksbengstenkeuringen. Gisteren had te 's Hertogenbosch de rijkshengstenkeuring (najaar 1910) plaats. Goedgekeurd werden Monarque, Van Eeuwijk te Hurwenen, Rève d Or, ver eeniging tot verbetering van het paar denras in het land van Cuijk, te Cuijk Minos, weduwe van Geffen, te Uden Lion Beige II, Vermeulen te Nuland, Mont d'Or, Van Loenen te Rosmalen Brack Van den Bosch te Nuland Pharo Scherers, te Beers, Russon, Langenberg te Esch Saturne, Langenberg te Esch Baron III, Bens te Escharen Rinaldo, Timmermans, te HelvoirtPrins Hendrik Van den Broek, te RosmalenEhren- knabe, Associatie Biesbosch, te Werken dam Bertus- Hagoort, te Dussen Rut- hard, Dekker te Sleeuwijk Frits VI, De Graaf, te Babilonienbroek Martin, Van Hoek te MilGuust, van den Bosch, te. Nuland Rufo, Van Uden, te Rosmalen Zwingli, Bens te Escharen Ehrenberg, van de vereeniging tot verbetering van het paardenras in het land van Heusden en Altena, te Meeuwen. Afgekeurd werden Factotum, Vermeu len te Nuland Favorie de Pamel, Van den Bosch, te Nuland Harras IT, Hon- coop te Heusden. Uitgesteld tot de voorjaarskeuring werden Rudolph van de Vereeniging tot verbetering van het paardenras in de Langstraat en omstreken, te 1? aamsdonk Elegant, van Heuff. Cellendonk, te Kerk- avezaath Frans IV, van Oerlemans van der Schans, te Drongelen Xerxes, van Dissits te Leuven. BAARDWIJK. Nu overal wordt ge klaagd over de kleine suikerpeeen mag zeker wel als bijzonderheid worden ver meld dat door den landbouwer J. de Munnik alhier 2 peeen zijn gestoken die samen liet minder dan 24 pond wogen. DRUNEN. Donderdag middag om 2 uur had de publieke verkooping plaats van het gemaakte schoenwerk der alhier opgerichte vakschool Daags te voren stonden de circa 300 paar schoenen tot 46 koopjes gerangschikt voor een ieder ter bezichtiging in de groote zaal der jongens congregatieAan belangstellenden en kooplustigen heeft het niet ontbroken. De uitslag der verkooping was, dat na een oogenblik beraad van het bestuur der vakschool, alles gegund werd. In den korten tijd van het bestaan (Mei 1910) heeft de vakschool reeds schoone vruchten opgeleverd. Wij heb ben het werk der leerlingen bewonderd en door deskundigen hooren roemen en er kan van de meeste jongens ge tuigd worden dat zij de beste verwach tingen voor de toekomst beloven. Een woord van lof aan het bestuur maar vooral aan de beide leermeesters aan wiens degelijke onderrichting de uitmun tende werking der vakschool grootelijks te danken is. Bij plubicatie is bekend gemaakt, dat in de openbare scholen herhalings onderwijs wordt gegeven voor de jongens lederen Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag gedurende de maanden No vember, December, Januari en Februari des namiddags van 6 uur tot half 8 te beginnen op Dinsdag 1 Nov. Door het bestuur van den boeren bond zal op 24 October a. s. worden aanbesteed het bouwen van een pakhuis. Genoemd bestuur heeft machtiging daar voor over de som van f 4500.te be schikken, zóodat er iets degelijks van te verwachten is. Bravo boertjes, zoo gaat ie goed I Niet bij de pakken blijven zitten. Bij wijze van proef heeft het gemeen tebestuur alhier in 't voorjaar van 1910 een halve H.A bandenstek laten steken, welke proef uitstekend is geslaagd. Ge middeld heeft het een schot gemaakt van 2Vs M. Door dit gunstig resultaat aangemoedigd zal in 1911 wederom een H.A. worden gestoken. Door het gemeentebestuur van Drunen is afgekondigd dat op Dinsdag den 18 October a. s. op het gemeente huis zal worden aanbesteed het omploe gen van 30 H.A heidegrond om deze het volgend jaar met haver te laten be zaaien. Een bewijs dat zulks vorige jaren best bevallen is. Tot leden van het College van Zetters zijn herbenoemd de heeren J. van Dal en H v. d. Geld. NIEUWKUIK Blijkens de door Ged. Staten vastgestelde lijst zijn dit jaar de stieren van de volgende personen goed gekeurd 1 van N. v. Engelen, 1 van G de Goey en 1 van J. Cz. v. Eggelen. De handel in aardappelen is die jaar uit den aard van zaken niet levendig. Het aantal is zeer gering, zoodat velen die anders groote quanta omzetten dit maal niet .veel meer hebben dan eigen gerief. Vandaar ook de zeer hooge prij zen VoorjGralen en zandjammen wordt f 3.50 f 4.besteed. Voor de wol kammers wordt geen prijs genoemd aan gezien zij er bijna in het geheel niet zijn VLIJMEN Tot leden van het College van Zetters voor deze gemeente zijn her benoemd de heeren H. Mommersteeg en P. Van Heesbeep. De tooneelvereeniglng >Vondel zal op 20 Nov. a.s. in de zaal van den heer G van Wordragen het tooneelstuk Doris. Knoopeschaar opvoeren- HERPT, 14 Oct. Heden werd aan de mangelwortelstroopfabriek van den heir J. A. Luiben de Wilt weer met de jaar- lijksche campagne een aanvang gemaakt. De opbrengst der mangels zullen niet meevallen. GENDEREN, 14 Oct. Hedenmorgen half negen ontstond alhier braod ten huize van Mej. T. Versteeg. De brand nam door den feilen wind zoo snel toe dat aan redden niet te denken viel. Huis en inboedel is een prooi der vlammen ge worden. De brand ontstond in een schuurtje bij een huis, hoe dat zal wel een raadsel blijven VRIJHOEVEN-CAPPEL. Als een bizonderheid kan gemeld worden dat bij M. A. v. B. alhier, dezer dagen een peer uit den boomgaard geplukt werd, niet minder wegende dan 6 ons. Woensdagmiddag had in de Hei straat het droevig ongeval plaats, dat de van oudsbekende barbier P. Klootwijk, toen hij bezig was een klant de haren te knippen, in eenzakte en plotseling stierf. De nieuwe cursus voor het her halingsonderwijs zal 1 November a.s. aanvangen. Met het onderwijs zijn be last'het hoofd der school en de onder wijzeres. Uit het prov. bijblad no. 125 van 1910 blijkt ons, dat het aandeel dezer gemeente in de kwade posten der per- soneele belasting, dienst 1907, bedraagt f 11.76. A. P. Wagemakers, die j.l. Don derdag ter herkeuring voor de ged. staten moet verschijnen, is definitief afgekeurd. CAPELLE. De volgende verlofgan gers moeten 12 November 1910 ln het gemeentehuis aanwezig zijn tot deelne ming aan het jaarüjksche onderzoek van de in het register dezer gemeente in geschreven verlofgangers der landweer A C. Paans, P. Quirijns, J. A. v. Drongelen, L. Rekkers, J. v. Zeist, F. J van Rooij, E. Mouthaan, A. Mouthaan. Tot brievengaarder aan het hulp post- en telegraafkantoor alh. is benoemd de heer A. v. Beek alhier. WASPIK. Het ongeveer vierjarig dochtertje van den heer C. de H. ge raakte al spelende te water. De heer A. de Winter, die toevallig voorbij fietste, merkte het ongeval en mocht het ge noegen smaken de kleine drenkelinge, die reeds onder was geweest, van een wissen dood te redden- De hooihandel gaat tamelijk. Men besteedt voor eerste kwaliteit f 11 a f 14 en voor schraal pershooi f 8 a f 9 per 500 Kilo. Voor roggestroo betaalt men f 10 per 500 K.G. Het rooien der suikerbieten is ook hier begonnen. De opbrengst valt niet mee, daarbij zijn de bieten klein van stuk Van een paar akkers slechts zagen we bieten van middelmatige of als meer dan middelmatige grootte. A.s. Maandag 17 Oct. wordt hier de najaarsmarkt gehouden van paarden, koeien, varkens en kramerijen. Voor aanvoerders van vee worden premiën beschikbaar gesteld. RAAMSDONK(Dorp.) Aan den land- bouwwintercursus die verleden Zaterdag weer begonnen is, nemen slechts een drietal leerlingen deel, wat met het oog op het practische nut der lessen zeker te betreuren is Wij geven de boeren zoons, die den cursus nog nooit volgden den goeden raad er nu deel aan te nemen, beter dan de lange winteravonden in verveling door te brengen. Voor de herhalingsschool hebben zich reeds verscheidene leerlingen, waar onder met flinken snor, aangemeld. De lessen zullen 1 Nov. a.s. weer be ginnen. Men melde zich aan bij het Hoofd der School. Aan de roomboterfabriek is men thans bezig met het plaatsen der ma chines voor de bereiding van geconden seerde melk. Bij de Woensdag j.l. gehouden verkiezing van een lid van den Gemeen teraad (vacature C. A. V. van Laarhoven) werden 5 candidaatlijsten ingeleverd en wel voor de heerenA. J. van Laar hoven, J. C Schoenmakers, J. H. Schoen makers en W. F. Simonis (2 lijsten.) DUSSEN. Op de voordracht voor een hoofd der Chr. School alhier zijn geplaatst de heeren W. v. d. Berg, onderwijzer Amsterdam cn H. Boender, onderwijzer te Hendrik-Ido-Ambacht. KAATSHEUVEL, 15 Oct, 1910. Flick zoo Hoe vriendschappelijk de verhouding tusschen patrofJh en werkman hier is, bleek weer gisteren Bij gelegenheid der 50e verjaring v. d. heer M. Zacht, schoen fabrikant, werd hem namens zijn perso neel een prachtige schrijftafel geoffreerd Als bewijs, hoezeer hij dit blijk van waardeering op prijs stelde, bood ge noemde daarom zijn personeel circa 80 mannen gisteren een feestdag aan, die in alle opzichten schitterend mag ge noemd worden. Eten en drinken en zin gen waren schering en inslag, terwijl voor het komisch gedeelte een bekende ka rakter-humorist zorgde Allen waren bui ten verwachting voldaan. Waar zoo'n verhouding heerscht, daar worden in het belang der zaak, kleine onaangenaamheden zoo gemakkelijk ver geven en vergeten. Moge dit zoo blijven en tot .voor beeld strekken voor anderen 1 Bibliotheek. Naar we met genoegen vernemen zal de hier bestaande R. K. Bibliotheek be langrijk worden uitgebreid. De Eerw. H. H Geestelijken hebben daartoe den steun gevraagd van de ingezetenen. Machinaal. Naar we vernemen is de heer W. v. Beurden voornemens zijn zaak met drijf kracht te beginnen te drijven. Veel succes! Ziekenfonds. Onder de leden van den R. K. Volks bond wordt druk propaganda gemaakt voor het nieuwe ziekenfonds. Bij eene zeer lage contributie ontvangen de leden bij eene eventueele ziekte behalve eene wekelijksche uitkeering ook nog vrije geneeskundige behandeling. Vooruitgang. Als een bewijs, hoe onze schoenfabri kanten met hun tijd meegaan, kan gelden, dat de heer M. v. Beurden een nieuwe machine plaatst vo®r het z. g. >omge- keerd werk*. Nog weinig fabrikanten bezitten zoo'n machine. Ook in de om- liggende plaatsen komt het weinig voor. Bedrijfsongeval Deze week geraakte de 24-jarige v. W. werkzaam bij de schoenfabrikant Corn. Kroot, met zijn hand onder de stansz- inachine. Drie zijner vingers werden hem verpletterd. Hij moest zich dadelijk onder geneeskundige behandeling stellen. Ver scheidene weken zal het nog duren eer hij zijn gewoon werk kan verrichten. Gelukkig voor hem dat de ongevallen wet, hem te hulp zal komen. Broodprijzen. Door het Bakkersgilde>St. Honoratius» alhier President H. Jacobs, is besloten om de prijs van het roggebrood met 1 cent te verminderen. De prijs van het roggebrood is dus thans 18 cent met 5% korting voor contante betaling. Zeker tot genoegen der ingezetenen. LOON-OP-ZAND. Ziekte-verzekering. Door de afdeeling van den boerenbond alhier is naar aanleiding der wet op het arbeidscontract, eene verzekering opge richt onder den naam van dienstboden verzekering. Het doel dezer verzekering is dat de werkgevers onderling de kosten dragen van verpleging en geneeskundige behandeling van hunne inwonende dienstboden, gedurende de eerste zes weken eener ziekte, in verband met art. 1638 ij van gemelde wet. Tot bestuursleden zijn benoemd de heerenA. van Roessel, voorzitter en secretaris en J. Wijhvliet alhier en A. van Kuik te Kaatsheuvel. HEUSDEN, 15 Oct. 1910. Naar verre landen. Gisteren verliet onze stadgenoot de Eerw. Heer J. van Bokhoven onze ge meente om zich heden per Potsdam (N. A. S. M.) naar Baltimore te begeven, waarna hij na twee jaren reeds een aanstelling hoopt te verkrijgen als R. K- Pastoor onder Z. D. H. Monseigneur C. v. d. Ven, bisschop van Alexandrië (N. Amerika), die hem hier onlangs toezeg ging daarvan gaf- Van ganscher harte hopen we, dat het hem in zijn nieuwe vaderland in ieder opzicht voor den wind gaat. Herbenoemd. Met ingang van 1 Nov. is één der oudste, zóó niet de nestor der arrondis sementsschoolopzieners, wederom voor een tijdvak van zes jaren bij Kon. Bes] als zoodanig herbenoemd in het arr.He den. Het zij den Heer A. Blok, die rei I dertig jaren dit ambt met eere beklee i gegeven nog langen tijd werkzaam zijn in het belang van het onderwijs der onderwijzers. Een model-politiemanDe verlee jaar in Den Haag wegens gevallen chantage ontslagen rechercheur politie B is eergisterennamiddag heeterdaad betrapt bij het stelen 1 een rijwiel nabij het postkantoor in Prinsenstraat aldaar, Hij is naar het Huls van Bewari overgebracht. Ongelukken. Te Poortvliet is e« vrouw in een regenbak gevallen en v dronken. Ten gevolge van misbruik sterkeD drank is te Eist, gem. Rhen de scharenslijper Coeberg uit Amerong door een stoomtram overreden. Hij v opslag dood. De 60-jarige smid S. Gouda Is aan de Reeuwijksche sluis v dronken. Een eisch van 900 millioen. De s Amsterdam zal in haar zak moeten tastt 900 millioen zal zij moeien ultkeercn I zaak is deze In het jaar 1675 stierf te Hamburg veldmaarschalk Paul Wirtz, graaf von A holm. Hij liet een reusachtig vermogen maar geeu nakomelingschap. Op grond een vervalscht testament maakte zich ei Hollandsche dame, genaamd Johac van der Blanken, van het enorme forti meester. Dit vermogeu verviel naderha aan de stad Amsterdam, Zij, die aanspraak op de 900 millit vermeenen te kunnen doen gelden, wai Zondagnamiddag in de Burgervereenigi te Keulen tot eene vergadering bijee geroepen. Er werd een entrée van 50 pfenning geheven en 203 belanghebbenden kwamen j Er werd medegedeeld, dat de stad Ai sterdam de ontvangst van het geld n ontkende, maar er zich op beriep dat aangelegenheid verjaard was, hetwelk ech door een der aanwezige advocaten wi bestreden. Eene vereeniging werd opgericht terugbekoming der nalatenschap men thans een proces tegen de stad Amsterdi voeren tot in hoogste instantie. MoordaanslagHeel Dinard is in 0 schudding over een moordaanslag, geplee onder omstandigheden die aan de Cori kaausche vendetta herinneren. Een werkm vader van zes kinderen, ontmoette dezer dag een vriend uit zijn jeugd, dien hij in jaar niet gezien had. Ze gingen veel sam uit, en de werkman verzocht zijn ou1 kennis Victor Beslou geheeten, eens in z woning te komen. De laatste kwam, en vertoefde eeni1 oogenblikken in het huis van ziju voormali makker. Toen deze htm echter uitli keerde Beslou zich eensklaps om, kreet h< 1 toe ^Herinner je nog wat je me 26 ji geleden hebt aangedaan en schoot h< 1 h bont portant een kogel in het hoofd, c hem vervolgens zoo heftig met de revolt op de hersens te slaan, dat de kolf afbra Badend in zijn bloed zakte de geiroffe ineen. Toegesnelde bewoners van het huis zond den moordenaar gelyncht hebben, indien gendarmen hem niet juisi bijtijds hadd bevrijd. Bij. zijn verhoor bltek, dat BesL 26 jaar geleden eeHs door zijn makker tijde een vechtpartij deerlijk gehavend was. Sine 1 dien zocht hij hem overal, om zich daarover 1 wreken. De toestand van den getroffene I hopeloos. Mislukte aanslag. Zaterdag is op 1 lijn Parijs-Lyon Middellandsche Zee, e< poging gedaan om den trein te doen dera leeren. Gelukkig bemerkte een der bearabt dat een wissel was stuk geslagen en ei groot stuk hont tusschen de rails was gi komen. Hij kon den trein nog tot stai' brengen, waardoor een groot ongeluk we verhoed. 's Avonds bemerkte men dat zes telegrai draden bij het station Maisons Alfort wan doorgesneden. De politie stelt een onderzoek in. Een brutale oplichter is Dinsdag Glasgow tot anderhalf jaar gevangeni straf veroordeeld. In 1908 dook hij c als soldaat. Hij kreeg in Londen weid gevangenisstraf, omdat hij als een ve lamde bedelaar langs de straat loopeno veel geld ophaalde, hoewel hij met zi vrouw in een weelderige woning goec sier maakte. Vervolgens kwam hij Cambridge wegens oplichterijen met d< rechter in kennis. 1 Maar zijn ergste bedrog bedreef hij Schotland. Hij gaf zich uit voor e«| Wesleyaansch predikant, waartoe hij e€ vervalscht diploma toonde. Hij preek' links en rechts in bijeenkomsten en hie!| inzamelingen ten eigen bate, hetget hem veel geld opbracht. Een journali; ontmaskerde hem. Gestikt. Te Oudepekela is de 17-jarif L. B. in een zandkuil onder zand bi' dolven en gestikt. Ovet reden. Donderdagavond laat onder Amerongen de stoelenmatter door de tram overreden en enmiddeli De Echo vin het Zeiden. HINDERWET. Burgemeeiter en Wethouders van Waalwijk maken bekend dat op heden ter gemeente—se cretarie ter inzage is gelegdeen verzoek, met bijlagen, van A. W. H. 0. F. Reijgers te Waalwijk om vergunning tot het oprichten eener chemische fabriek, waarin zal worden vervaardigd leder appreturen, lederkleuretoffen, chroomdressings, was voor glans en wrijfdoeleinden, ledersraereD, lijmen, gelatine», stijfsel, vaseline, vermicelli, kaarsen, verfstoffen, vernissen, cementlijm, zont, gezuiverde was, reukwerken zeep (harde en zacftte) machine— vetten en oliën, op het perseel Sectie C. Ne. 2115, 2116, 2117, en 2037 dat op Zaterdag den 22 October e.k. des voormiddags te elf ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dezer inrichting bezwaren in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip op de secretarie der gemeente van de ter sake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Waalwijk, 8 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Tir. de SURMONT de BAS SMKELE. De Secretaris, F. W. van LIEMPT. l.._ __jll.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9