nrr.mer 83 Zondag 23 October 1910. 33fc Jaatg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PALJAS lit nummer bestaat uit DRIE bladen ANTOON T IEL EN, Oemeenteraadsyergadering. Uitgevek: FEUILLETON W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Door {uitsluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit als sneeuw. was IVaalwijksclie en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü."6. Fraiuo per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Aüvertentiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. GECRUIKS AANWIJZING ROND IEDER STUK. VRIJH-CAPPEL. Openbare vergadering van den ge- leenteraad op Woensdag 19 Oct. 1910 es avonds ten 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer baron an Heeckeren van Waliën. Ongeveer kwart over zeven uur opent e Voorzitter de vergadering en heet e leden welkom. Aanwezig de heeren Voor de Poorte, 'erlemans, Stam, v. d. Waals en v. d. oeven afwezig de heeren De Bruijn n P. v. d. Schans De notulen der vorige vergadering 'orden voorgelezen en onveranderd oedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: Van „I)E ECHO VAN HET ZUIDEN.' OF i)d\-nlt£>iuv aan Den J'önwefijlnd'aiiD. 126 Het leven van een man, wie hij ook zij verzekerd door de wet, tenzij hij door de et zelve werd veroordeeld. Het leven van eenon deugniet staat bij ij gelijk met dat van een razenden hond. et verwondert mij dat gij er zoo nauw op etvroegertijd ontzag men aen armen dompe- lar zooveel niet en men maakte geen omwe- ta om iemand uit de weg te ruimen, die n odelmau in de weg stond. Zijt gy ook aan de princiepen der Revolutie verkleefd een edelman van den ouden stempel Toch niet, ridder, toch niet, protesteerde Courgemontmaar gij vergeet dat ik agistraat ben dat is hier een gewetenskwes- i. Gij vraagt mij dat ik eene moord zou ten gebeuren en mij zou verbinden deze 'gestraft te laten. Ik zou waarlijk aan myn bht te kort komen.... -- Gij weigertriep Rollac. Ik herhaal u ogiaals dat ik uwe nauwgezetheid niet fcgCp. Gij hebt niets te vreezen, ver- "ts Hes onder ons wordt afgehandeld. Wat elt ht leven van een bedelaar bij den dienst welke»ij ajin den hertog de Montbazon knnt bewijzj Vergeet niet dat gij nooit eene dergeli;e gelegenheid in uw leven zult ont moeten. Indien wij ze niet te baat nemen om denoochelaar weg te cyferen, dan zal hij mi88chieiw0er ontsnappen en den tijd hebben veel kwaï verichten, vooraleer wij'de hand voer op i-n kunnen leggen. De subiet wj8t waarlijk nif t wat te doeD. Hij aarz^e tusschen zijnen plicht en zijn 1 Schrijven van Ged- Staten, houdende mededeeling- dat bij Kon. Besluit aan onze gemeente ingevolge art. 53 der onderwijswet, eene buitengewone subsi die is verleend van f 600. 2 Proces-verbaal van kasopneming. Voorzitter. Door B en W. is in d.d. 19 dezer proces-verbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het dienover- eenkomend bedrag f 458.83 in kas aan wezig was. Voor kennisgeving aangenomen. 3 Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1911. Voorzitter. B. en W. hebben de eer den raad de begrooting voor 't dienstjaar 1911 aan te bieden en stellen voor deze gedurende 14 dagen op de secretarie ter inzage neder te leggen. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Het is gebleken dat de haven geschouwd moet worden ze moet gebaggerd worden. Voorbij de Groote Oude Straat zit het vol banken, 't Is noodzakelijk dat er iets aan wordt gedaan. Nu is mijn idee, mijn voorstel om de firma Oerlemans die daartoe geneigd is, de haven te laten baggeren en haar in ruil daarvoor de modder te geven. Moeten wij in dezen tijd laten baggeren is daar nu een slechtea tijd voor, dan zullen de kosten hoog worden. Stam. Zouden de kosten niet gedekt worden. Voorzitter Neen, want zooveel zit er nu niet- Oerlemans. Er zitten meer banken. Even voorbij, en tusschen de Kleine en Oude Groote Straat, zilten er ook. 't I's wenschelijk dat die allemaal worden weg gehaald want de schippers hebben er veel last van, die zijn daar al eerts blijven zitten. U zegt dat de firma Oerlemans genegen is om te baggeren, doch dat is niet zooik heb de firma al eens gepolst, doch wel wil zij wat bagger koopen evenals meer andere personen De gemeente zelf zal dus moeten laten baggeren. Gebaggerd moet er worden want bij normalen waterstand is er nog belemmering in de vaart. v. d. Hoeven. Zou 't nu de kosten wel loonen. Oerlemans, Op 't oogenblik hebben belang, want da hertog was niet alleen zijn vriend maar vooral zijn machtige beschermer en het was op hem dat hij rekende om weer omhoog te klimmen en van den koning de terug gave zijuer goederen te bekomen. Nu hij wist hoe zeer M. de Montbazon er op stond dat Belphégor zou verdwijnen en hij zou hem ruimschoots vergelden die aan deze verdwijning zon hebben medegewerkt. Neen, rechtuit gesproken, verklaarde hij eindelijk, dat kan ik niet aannemen. Mijn ge weten verbiedt mij zulks. Uw geweten 1 zeg liever uw vooroordeelen antwoorde Rollac bitsig omdat de oude edelman zooveel weerstand bood. Gelijk gij wilt. Ik heb wel mij zeiven trachten te overtuigen om dien vervloekten goochelaar te haten, ik stel mij dat niet goed voor dat baron de Courgemont, gewezen groot baljuw, substituut van den procureur des ko- nings, aan oenen moord zon deelnemen... Zoodat ge mij uwe hulp weigert Ik zou mij zeer gelukkig achten, indien ik u van dienst kon zijn even als aan mijn ouden vriendmaar wy moeten trachten onze toevlucht te nemen tot min... geweldige mid delen. Ik ken er geen andere. Ik ben een kracht dadig man, ik... Gelief mijne ruwheid te ver ontschuldigen ik heb op mijne reizen door Amerika en Europa, overal waar ik geweest ben geleerd, dat een dolksteek het beste middel is om zich van iemand te ontslaan. Wij zouden ons ook kunnen bepalen dien man achter de grendels te zetten en die oplossing moeBt u voorzeker aanneemlijker voorkomen maar dal maar dat zelfs hebt gij geweigerd niet waar Ik zal er eens over nadenken Maar verschooning, het is omtrent twee uur en ben verplicht u te verlaten oiu mij naar het ge rechtshof te begeven. Wees zoo goed met ons te komen avondmalen, wij zullen daarna de zaak verder bespreken. Goed, zei Rollac maar geen uitstel hoor; de vogel zou kunnen wegvliegen. Ik zal hem in tuBschentijd doen gade slaan. Indien gy lust krijgt om te steken, zult ge mij aanstonds verwittigen, ik kan hem altijd voorloopig doen aanhouden. Begrepen vooial spreek hierover geen het de scheepjes en vletjes met de bie- teovaart te druk. Het is er nu dan ook geen geschikte tijd voor, doch als die tijd voorbij is moet 't noodzakelijk gebeuien. Voorzitter. Loopt 't dan niet te ver in den winter. St"m. Ge kunt er nu niet aankomen. Voorzitter. Dan zullen wij uitzien en ter gelegener tijd het laten doen. Hierna gaat de raad over in comité generaal ter behandeling van Reclames Hoofd. Omslag. WASPIK Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag 20 October 1910 des voormiddags ten halftieo uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Dekkers Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig de heeren De Bont, Klaasen, Lagenwerf, Zijlmans, Kamp, Zacht, Teunen, Gijsman, Ruiten berg en Smeur afwezig het lid van Son De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming. Voorzitter. Door B. en W. is in dd 24 Sept. en 4 October bij den gemeen te-ontvanger proces-verbaal van kasop neming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig zijn gehouden en het dien overeenkomend bedrag f 10.81 en f 6.14!/2 'n de kas aauwezig was. Voor kennisgeving aangenomen. 2 Schrijven van de commissie tot stichting van een drinkwaterleiding. Voorzitter. Van de commissie tot stichting van een drinkwaterleiding is een schrijven ingekomen verzoekende of wij in beginsel willen toetreden tot de groep gemeenten. Daardoor ver binden wij ons tot niets, dat zal eerst later geschieden wanneer alle kosten berekening en alle voorloopige plannen breedvoerig zijn onderzocht en vast gesteld. Verder vraagt de commissie ook als tegemoetkoming in de kosten eene kleine bijdrage van b.v. 1 cent per inwoner. 29 Gemeenten zijn thans gevraagd De commissie wijst er in haar schrijven op woord tot mijne lieve nicht, voegde de ridder erbij, toen bij vertrok. Ik sta niet al te wel in haren geest en zij zou in staat wezen ons pion tegen te werken, enkel om zich het ge noegen te verschatten mij te kunnen onaange naam zyn. Wees gerust, antwoordde de substituut, ik zal mij wel wachten mijne zuster daarover te raadplegen, want ik weet vooruit dat zij mij zou aanraden mij daarmede niet te bemoeien. Toen Rollac het hotel der rue Saint-Lo verliet, begaf hy zich rechtstreeks naar de oude Markt. Op dit uur, alhoewel het meeste volk reeds vertrokken was, was het toch nog drnk op de markt tusschen de groenten, de vi8schen, de korven eieren en boter en kaas, enz. Kooplieden en koopvrouwen riepen de burgers bij en trachtten hunne laatste waren aan den man te brengen, liedjeszangers droegen het eene of andere klaaglied voor met begeleiding van een schor vioolspel een kwakzalver, gansch in 't rood gekleed, sprak van hoven op zijn rijtuig eene warme lekrede uit, toonde heele rissen tanden en prees een wonderen elixir aan terwijl eenige stappen verder de nieuwsgierigen rond het tapyt van een kunstenmaker ge schaard wareD. De ridder stapte tusschen het volk maar door zonder omzien en zonder acht te slaan op de uitroepingen der vischwijven. Hij hoorde dit allemaal nietzyn geest was met andere zaken bezig. Hij wilde den anderen hoek der markt bereiken waar de kunstenmaker die nie mand anders was dan Paljas zijn ambacht uitoefende. Rollac naderde tot de groep die zich rond den goochelaar gevormd had doch hield zich achter de andere omstanders zorgvuldig verborgen om door Belphégor niet opgemerkt te worden. Deze was er verre af op het oogenblik te vermoeden dat zyn aartsvijand daar op eenige tappen van hem stond. Hij was volop aan 't werk. Zonder hem te zien, hoorde de ridder hem dat alles slechts een voorloopig karakter draagt Doel is thans, te zien wie bij de groep der gemeenten wil aansluiten. De Regeering geeft subsidie en ook de provincie zal daarin niet achterwege blijven. Gijsman. 't Zou te bejammeren zijn indien de commissie met haar onderzoek niet zou kunnen voortgaan, want^goed drinkwater is van zeer groot belahg. Voorzitter. B. en W- stellen voor de commissie, te berichten, dat de gemeente Waspik geen bezwaar heeft om in be ginsel zich bij de groep gemeenten aan te sluiten onder voorwaarde echter dat dit absoluut geen kosten met zich brengt Teunen Dus zonder bij te dragen in de voorloopige kosten. Dat is nog beter. De Bont. Ze kunnen ook elk oogen blik wel komen. Voorzitter. Verder stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken op het verzoek om in de voorloopige kosten bij te dragen. Dat hebben wij verleden jaar reeds gedaan. Gijsman. Zonder geld zal de com missie met haar onderzoek toch niet kunnen doorgaan en dat zou te bejam meren zijn. Voorzitter. Wil u er een voorstel van maken om wel een bijdrage te verleenen. Ruijtenberg. 't Zal toch noodzakelijk zijn om een bijdrage te verleenen, als geen enkele gemeente dat doet zal er niet veel van komen, Voorzitter. Wij hebben reeds eenmaal bijgedragen en 't volgend jaar zal dat toch wel weer moeten gebeuren. Het voorstel van B .en W. in omvraag gebracht om in beginsel toe te treden, wordt met algemeene stemmen aange nomen. Het voorstel om geen steun te ver leenen wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen 3 Schrijven van de commissie tot over brugging van de Bergsche Maas. Voorzitter. Van de Commissie tot overbrugging van de Bergsche Maas is een schrijven Ingekomen, waarin wordt verzocht om een bijdrage te verleenen in de voorloopige onkosten van b, v. 1 cent per inwoner. Het voorstel van B en W. is om afwijzend te beschikken. Gijsman. Voor onze gemeente is het met schetterende stem eene zyner stoutste kunstgrepen aankondigen. Ziet, heeren en dames, riep hij, 't is al meer en meer wonderbaar Wij willen deze vertooning sluiten met iets dau buiten ieders verwachting is en nooit gezien werd in bet land... En zijt gij tevreden, klapt dan eens mede ferm in de hand... Opgepast, mijnheer Jacquinet En het fluisterstem matje van den kleine antwoordde Ja baas Een, twee, drie... hop 1 daar Paljas had zijnen zoon bij den gordel gevat en stak hem in de hoogte. Het volk rilde van aandoening en aanstonds daarop volgde een daverend handgeklap, dat over het marktplein dreunde. Ja mompelde Rollac, binnensmonds,'t zal niet lang meer duren. De vertooning was gedaan. De goochelaar rolde reeds zijn tapijt op en de kleine Jacques ging met zijn hoed rond. De ridder, die van het eerste oogenblik dat hij aangekomen was zorgvuldig de aanwezigen had bekeken, alsof hij naar iemand zocht, scheen ongeduldig te wordenhet werd overigens tijd dat hy vertrok om niet herkend te word6n. Eindelijk op het oogenblik dat by ging vertrekken, ontmoette zijn blik dien van een anderen man die ook op het punt stond te vertrekken. Rollac deed hem een klein teeken zonder dat iemand het opmerkte en de andere antwoordde met eenen hoofdknik. Een oogenblik daarna, stond de kasdrager met den edelman onder het portaal van een naburig huis te praten. Ziehier wat zij ondereen vertelden. Ik heb u slechts twee woorden te zeggen, sprak de ridder, verlies Paljas niet uit het oog. WeeB gerust baoB... Zoohaast hij de markt verlaat, zult gij hem opvolgen.. Ik volg hem reeds sedert twee dagen Ja, maar ditmaal moet gij hem op de hielen volgen, doch wel opmerken dr.t hij u niet ziet. van geen enkel belang, nadeel wel. Ruijtenberg. Voor onze gemeente is het zeker van geen belang, integendeel want de tot standkoming ervan zou voor de scheepvaart een belemmering zijn, Gijsman. Voor veel dingen zou het een lastpost zijn. Met algemeene stemmen wordt be sloten geen steun in deze te verleenen. 4 Schrijven van den heer J. A. Dek kers te 's Grevelduin-Capelle. Voorzitter. Van den heer Dekkers te Capelle is een schrijven ingekomen waarin hij mededeelt dat hij genegen is de centrale verwarming van de open bare lagere school te koopen voor f 50 en hij dan alle muren, die moeten ver nield worden, weer zal herstellen. De werkzaamheden zal hij zoo noodig buiten scho»ltijd verrichten, De verwarming is reeds 2 jaar buiten werking gesteld. B. en W. komen in deze met geen voorstel, doch zouden gaarne het gevoelen van den raad ver nemen. Teunen. Is het al geschat. De Bont. Dekkers heeft het geschat. Teunen. Als de kooper schat, dan is het gemakkelijk. Voorzitter. Het is niet meer in gebruik Een groot jaar geleden heeft Stokvis te Arnhem die het heeft geleverd, ons gepresenteerd het uil de school te zullen halen en voor vergoeding daarvan de muren weer in orde te brengen. Het toestel is te klein. Wij vroegen hem daarom wat 't zou kosten als wij het lieten vergrooten, waarop wij ten ant woord kregen dat dat ongeveer f400 zou kosten. B en W. hebben toen ge meend de kachels maar weer te moeten petten. Uit Dordrecht is er ook eens iemand geweest, die alles wilde uitbreken voor de moeite en van Berkel heeft er ooit f 25 voor geboden. Teunen. Dus nu wordt het hoogste bod gedaan. Zacht. Denkt u dat het nooit nteer zal worden gebruikt Voorzitter. Neen, beslist niet, want met kachels kunnen de localen warm worden gestookt en met de centrale verwarming niet en bovendien is het stoken met kachels veel voordeeliger. Nu kost ons de verwarming f400 en Ik ken mijnen stiel. Indien hij schijnt de stad te willen ver laten, zult ge mij aanstonds in „de Zwaan« komen verwittigen, waar ik u tot zeven ure zal wachten. Goed 1 Men moet alles voorzienindien gij voor zeven ure niet kunt komen, dan zult ge mij bij don substituut van den prokurenr des Konings in de rue Saint-Lo vinden. Ah juist bij uwen neef de Courgemont gij zijt in edele fammilies getreden, drommels I Ik geloof het welals men zelf zijne familie uitkiest... Zijt gij met hem overeengekomen Chut geene nuttelooze vragen. Doe hetgeen ik u beveel en wat er ook gebenre, kom mij dezen avond verslag geven van hetgeen er zal gebeurd zijn. Zorg vooral wel dat Paljas u niet ontsnappe. Gij weet wel dat gij uwe ear moet herstellen, niet waar? Betrouw u maar op mij, baas; ik zal mijne weerwraak nemen. Dat zullen wij zien. Maar pas op, indien ik door uwe schuld de kans nog misloop, gelijk te Bordeaux Dat hoeft ge niet te vreezen. Komaan, wij hebben reeds genoeg gepraat. Aan 't werk. Ik ga. De twee medeplichtigen verlieten malkander. Rollac begaf zich langs de kathedraal. k:erde onder de Groote Horloge langs de rue Grand-Pont af en ging recht naar zyn hotel, terwijl Grain-d'Amonr, die eigenlijk Pierre Frochard heette, en dien de lezer zeker reeds onder zijne vermomming van bnildrager heeft herkend, terng naar de markt keerde. Terwijl Rollac zoo voortstapte, dacht hy aan zijn onderhond met den baron de Cour gemont en wenschte zijnen gewaanden neef naar de maan. De opwerpingen van den substituut schenen hem oprecht belachelijk en hij was boos omdat hij zijne wederspannigheid niet kon overwinnen. Dat de duivel hem halemet zijne gewetenskwestie, bromde hij. Het middel dat ik hem voorstelde, was nochtans heel eenvoudig Wat is hij tcch een domoor

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1