Nummer 85. Zondag 30 October 1910. 33e Jaatg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenferaadsyergadering. PALJAS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen ANTOON TIELEN, Uitgever: 'LAATUW ZEEP SUNLIGHT ZIJN De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen deJ uitsluitend betrouw» bare Zeep. FEU1LLBTON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. De Echo van het Zuiden, Waalwljksche en Laigstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames IB cent per regel. •--ö- 1-24-2 BESOIJEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 26 Oct. des avonds ten 7 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer C. Verwiel. Ongeveer 7.15 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren Verwiel, Broeders, J. v. d. Heijden, Groenen en Brokken afwezig de heeren Klerkx en Both. De Notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN.' OF Jêfföewttoww aan Dew cH^uwefijLuavO. 128) Gedurende het avondmaal werd er over de zaak geen woord gesproken, omdat de onde weduwe aanwezig was. I)e baron zag er zeer bekommerd en weinig op zijn gemak uit; mevrouw de Vermandois bleef altyd even koel en trotBch om haren neef wel te doen gevoelen en begrypen dat zyne aanwezigheid baar maar weinig aan stond. Rollac liet zich niet van zijn stuk brengen al bevond hij zich daar niet heel plezierig tus8chen die twee personen, die meer op antieke familieportretten dan op levende menschen geleken. Hy deed al wat mogelijk was om de samenspraak aan te knoopen en te ver levendigen en verzon menig ingebeeld avon tuur dat hij met buitengewone levendigheid vertelde. Langzamerhand beurde hij den baron toch ep; maar de oude nicht kon by niet ont- rimpelen. Deze was tegen hem ingenomen en daar aan was niets te veranderen. Zij vond dat de achterneef zoo gemeen en zoo onbescheiden washij boezemde haar een instinctief wantrouwen in en zy verlangde niets beters dan zoodra mogelijk van hem ontlast te zyn. Zij had er overigens vermaak ingeschept het avondmaal zoo magertjes mogelijk te doen opdienen. Het was er dan ook spoedig mede gedaan. de bemerking wijziging begrooting over het dienstjaar 1910. Ged Staten wijzen er op dat de post belooning kweekelingen voor bewezen diensten op een nieuwe moet worden gebracht ofwel dat het bedrag wordt afgenomen van dat van onvoorziene uit gaven. Op voorstel van B. W. wordt be sloten om aan die bedenkingen tegemoet te komen en de post onder art. 10 te brengen. b Schrijven van den commissaris der Koningin, houdende mededeeling dat zijn herbenoemd tot leden van het college van zetters de heeren J. v. d. Heijden en H. Both. Voorzitter. Van Soeters is een schrij ven ingekomen op ongezegeld papier. Hij vraagt nu nog eens een nieuwe over jas. Ik stel voor dit schrijven in handen van B. W. te stellen. Alsdus wordt besloten. 2 Schrijven van het Armbestuur om f 200 subsidie. Voorzitter. Het Algemeen Burgerlijk Armbestuur verzoekt om eene subsidie groot f 200. B en W. stellen voor dit tt verleenen. De kas van het armbestuur is werkelijk niet toereikend om alle noodige uitgaven te doen. Groenen. Hoeveel hebben zij een vorig jaar gehad. Voorzitter, f 100, maar zij kunnen on mogelijk daarmee rondkomen. Wordt besloten f 200 subsidie te verleenen. 3 Vaststelling armenrekening 1909- Voorzitter. De armenrekening is in gekomen, doch de stukken zijn daarbij niet overgelegd. B. en W. stellen daarom voor de vaststelling aan te houden. Aldus wordt besloten. 4 Vaststelling gemeentebegrooting 1911. De begrooting wordt in zijn geheel door den Secretaris voorgelezen. Daaruit blijkt dat de gemeente aan het einde van dat dienstjaar nog f 1 5900 schuld heeft. Verder is een post op de begrooting gebracht van f 800 aan ontvangsten als een buitengewone subsidie ter gemoet- koming in het onderwijs. Groenen. Verleden jaar is dat f1000 geweest en toen hebben wij f 800 gekre- f et dankgebed werd gezegd naar aarts- erlijko gewoonte in goede huisgezinnen nog zorgvuldig bewaard en dan stond men op om in bet Balon wat te gaan praten. Dan trad de ridder hoffelijk buigend op mevrouw Vermandois toe om haar de hand aan te bieden, maar de oude deed alsof zij het niet zag en trok zich achteruit Dank u wel, mijnheer, zegde zij heel droogjes, ik heb zoo'n hevige hoofdpijn, dat het mij onmogelijk is nog laBger in uw ge zelschap te blijven ik heb de eer u te groeton en een goeden avond te wenschen. 't Doet me waarlijk spijt, edele dame, antwoordde Rollacaanvaard de verzekering mijner hoogachting en moge eene goede rust spoedig die hoofdpijn verdrijven, die mij het genoegen ontneemt dezen avond in uw aan genaam gezelschap door te brengen. De edele dame bleef volkomen onverschillig voor 't koiupliment en verliet statig en plechtig de zaal doch niet zonder haren broeder een van die blikken te hebben toegezonden die duidelijk wilden zeggen Ik hoop dat ge dien pronker niet te lang zult ophouden. Wat de ridder aanwendde of niet om haar te behagen, 't was al verloren moeite maar in den grond was hij toch wel verheugd dat Mevr. de Vermandois opkraamde want hare aanwezigheid zou hem belet hebben aanstonds het gesprek met M. de Courgemont aan te knoopen. De hoofdpyn mocht echt of geveinsd wezen 't was koren op zijnen molen. De baron deelde bovendien zijn gevoelen. Zoodra zijne zuster vertrokken was, haastte hij zich ook zijnen achterneel naar zijn werk- kabinet te geleiden. Daar zullen wij beter op ons gemak kunnen praten, zegde hij. Eenige minuten later zaten de snbBtituut en de ridder dus recht tegenover elkander in het eenvoudig gemenbileerdb kantoor waar niets stond dan eene schrijftafel en twee boekenkasten, gansch gevuld met rechtswerken stevig ingebonden. Welnukozijn, zoo begon Rollac hebt gij iets gevonden Wel hemelantwoordde M. de Courge- gen, waarom wordt nu weer geen f 1000 gevraagd. Als ge nu f 800 vraagt, zullen wij maar f 600 krijgen. Voorzitter. De rekening sluit nu met een voordeelig slot van f225 en daar wordt natuurlijk rekening mee gehouden. De begrooting wordt vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten van f 10420.84 evenals aan uitgaven. 5 Wijziging politie-verordening. Voorzitter. Bij de vaststelling van de politie-verordening is vergeten bij te voegen dat het verboden is over de trottoirs ten oosten van de Besoijensche Steeg met paarden, voertuigen, beesten en fietsen te rijden. B. en W. stellen voor dit verbod als nog in de politie-verordening vast te leggen. Aldus wordt besloten- De Voorzitter deelt nog mede dat hoogstwaarschijnlijk het volgend jaar de bestrating van dc Besoijensche Steeg door de Prov. Staten zal worden ter hand genomen. Ook dat hij aan de di rectie van de Hollandsche Buurtspoor- wegen gevraagd heeft om in de Steeg dubbele rails te leggen aangezien daar door het pad tusschen de rails gelegen niet zoo spoedig zou worden stuk ge reden. Niemand meer het woord verlangende gaat de raad over in geheime zitting ter behandeling van 6 Vaststelling suppletoir Kohier Hoofd. Omslag, i KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag 27 Oct. 1910 des voormiddags ten 9'/s "ur- Voorzitter den Edelachtb. heer Van Besouw. Ongeveer 9.45 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren Teulings, van Dortmond, van Beurden De Bresser, Elias, v. d. Heuvel, Lom- barts, van Kuijk, Daleu, Roestenberg en Verster; afwezig de heeren Rijken en en Hesselmans. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onverauderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde. 1 Aanvraag subsidie door !t bestuur der fanfare >Concordia« te Loonopzand. Voorzit'er. B. en W. stellen voor op dit verzoekschrift afwijzend te beschikken. Men kan wel muziekgezelschappen oprichten, doch vooraleer men die subsidie gaat geven, moeten ze eerst eenige teekenen hebben gegeven van levensvatbaarheid. Ook of zij reden vaD bestaan hebben. De Bresser. Wel heeft Concordia evenveel recht als de andeie muziek gezelschappen, doch 't is zooals u zegt, ze moet eerst toonen levensvatbaarheid te bezitten. Wordt besloten afwijzend op het voor stel beschikken. 2 Aanvraag subsidie Bestuur der Vak- vereeniging voor lederbewerkers te Kaats heuvel over bijslag werkloozenfonds aan 50°/o- Uit het schrijven, dat wordt voorge lezen, blijkt dat het bestuur der vakver- vereeniging liever het Gentsche stelsel ziet ingevoerd wijl dan 't risico meer wordt verdeeld. Indien de raad zulks wenscht dan is het bestuur genegen over de laatste maanden schriftelijk verslag uit te brengen. Voorzitter. Zooals de heeren hebben gezien hebben B. en W. een post van f 100 daarvoor op de begrooting ge- Dracht, zooals wij dat verleden jaar ook hebben gedaan. Wij moeten wel een vast bedrag nemen, daar wij anders de begrooting niet kloppend kunnen krijgen Twijfelachtige posten kunnen wij, ge zien den slechten toestand der financiën, niet op de begrooting brengen. B. en W. stellen derhalve voor f 100 subsidie te verleenen en op 't verzoek afwijzend te beschikken. Zonder beraadslaging wordt het voor stel aangenomen. 3 Aanvraag subsidie Bestuur harmonie Apollo om f 75 subsidie voor a s. festival. Voorzitter. B en W. kunnen niet anders dan voorstellen gunstig op het verzoek te beschikken, want enkele jaren geleden hebben wij aan het muziekge zelschap te Loonopzand en Euphonia ook die subsidie verleend en wij moeten consequent blijven. Wordt besloten f 75 subsidie te ver leenen. 4 Vaststelling gemeente-begrooting 1911 Voorzitter. Ik verleen het woord aan den rapporteur. mont heel verlegen, ik heb den heelen dag aan niets anders dan aan deze zaak godacht en nochtans moet ik u rechtuit bekennen dat niet verder gevorderd ben dan dezen middag. Ik kan mooi mijnen gefBt af martelen, ik vind geen enkel praktisch middel waarvan de uitvoering zou kunnen overeen komen met de waardigheid van eenen mag- gistraat. Niets gevonden, dat iB waarachtig niet veel, merkte de ridder glimlachend op. En gij, vroeg de substituut op zijne beult, zijt gy gelukkiger geweest? Misschien wel. Waarlijk Laat hooren. Wat zoudt gij denken van eene op lichting Een oplichting Ja, zoo een klein plannetje van mijne uitvinding dat Belpbégor volkomen zon weg cijferen en hem nochthans het leven laten? Zoo, zoo dat ia-dus een goocheltoer? Geenszins, dat zou heel natuurlijk gebeuren. Veronderstel dat de kunstenmaker en zyn zoon behendig worden opgelicht en aan boord ge- braoht van een schip dat zich voor het oogen- blik in onze haven bevindt en binnen een paar dagen naar Amerika vertrekt... Dan zijn wij van Paljas en zijn nakomelingsschap ont slagen... De gedachte is inderdaad nog al zonder ling, opperde de magistraatmaar laat ons veronderstellen dat een kapitein zich late omkoopen om dergelijke koopwaar aan boord te nemen, zeg mij eens hoe gy u van hem zult meester maken? Dat schijnt my niet zeer gemakkelijk men pakt zoo een een stevigen man, gelijk Belphégor niet aan zooals men wil. Hij zal weerstand bieden, roepen, schandaal verwekken... Daarbij, ik heb u reeds gezegd, hoe gevaarlijk het zou zijn de hulp der politie in te roepen voor eene willekeurige aanhouding. Hé waarde neef, wie spreekt er hier nu toch van de tusschenkomst der politie? Ik zal dat zonder haar wel gedaan krijgen, en ik verzeker u dat ik alleen met één enkelen anderen man die te mijnen dienste staat, die zaak wel zal klaar brengen... Op uwe verantwoordelijkheid? De Bresser. De commissie heeft de begrootitg secuur onderzocht, maar aanmerking of wijzigingen hebben wij weinig of niet te maken. Wel hadden wij liever gezien dat de belasting weer niet had behoeven te worden verhoogd, maar dat kan niet anders, de uitgaven zijn reeds zoo laag mogelijk geraamd en de ontvangsten zoo hoog mogelijk. De financieele toestand onzer gemeente is op 't oögenblik zeer slecht te noemen. Sloot de rekening 1908 nog met een batig slot van f 37, de rekening over het dienstjaar 1909 sloot met een na- deelig slot van t 411.88. De posten zijn zoo wat alle 't zelfde gebleven De post kazerne is wat ver hoogd wijl aan den Minister om meer huur is gevraagd, daar in het afgeloopen jaar veel veranderingen zijn aangebracht. Wederom is een voorschot op de tiendwet gevraagd. De opbrengsten van de scholen hebben in 't afgeloopen jaar aan schoolgeld be dragen f 474 60 en nu is de opbrengst geraamd op f 550, wat zeker hoog genoeg is. 't Komt de commissie voor dat de 4 scholen te weinig opbrengen. Van Dortmond. 't Schoolgeld is ook kolossaal laag Ik heb onlangs het hoofd der Chr. School nog bij mij gehad, maar 't verschil is te groot. Zou er niet iets gevonden kunnen worden dat dit meer opbrengt Nu is 't veel te weinig. Voorzitter. Zeker, maar dan moeten wij eerst beginnen met de verordening van schoolgeldheffing te wijzigen, 't Schoolgeld is ook te laag. De le klasse betaalt nu 25 cent per maand en dan hebben zij alle leermiddelen vrij. In Dongen betalen ze 50 cent per maand en dat is ook niets te veel. Wenscht de raad een verandering daarin, dan zijn B. en W. wel bereid om in een volgende vergadering met een voorstel te komen. Van den Heuvel. Daar is niets tegen. Voorzitter. Er is geen enkele gemeente waar het schoolgeld zoo laag is als hier. Lombarts Hoeveel klassen zijn er. Voorzitter. Drie. Een van 25 cent en een van 10 cent per maand. De derde klas is vrij.' De Bresser. 't Is geen enkel jaar dat het opbrengt, wat nu is begroot. Er zal niets tegen zijn als de schoolgelden wat oorzeker. Dan is alles wel en ik heb tegen uw plan niets meer in te brengen tenzy dat het mij wat roekeloos voorkomt. Indien gij niet slaagt, zoudt gij ernstige moeielykhcden knnnen hebben. Dat is niet te vreezen, ik ben zeker van myne zaak. Ik bewonder uw vertrouwen. Vertrouwen op eigen krachten is eene waarborg van welgelukken dat heb ik dikwijls hooren zeggen en menigmaal in mijn leven ondervonden. Wat zijt gij een vastberaden kerel 1 Ik herken in u het bloed van uwen vader. Ja, wij zijn van goed ras. Daarenboven, indien ik een werkzaam en vastberaden man ben, ik ben niet minder voorzichtigmijn plan is tot in de minste bijzonderheden berekend ik weet juist op welke plaats en weJke wijze ik onzen man in 't net zal krijgen Morgen avond, zonder moeite, zonder vechten, zonder lawaai te maken ik weet ook op welk schip ik hem aan boord zal brenger. Alles is voorzien, alles uitgerekend. Zoodus, besloot M. de Courgemont, wiens gelaat plotseling ophelderde, gij hebt nu mijne tusschenkomst volstrekt niet meer noodig en er blijft mij nietB meer over dan u goed gelnk te wenschen. De oude edelman scheen ontlast van een zwaar pak dat op zijn hart drukte en de zucht van voldoening welke hij liet ontsnap pen, stond ongeveer gelijk met de woorden van Pilatus„ik wasch mijne handen." Verschooning neef, hernam Rollac, ik heb niet gezegd dat ik van uwe medehulp afzag De subBtituut schrikte en veranderde van kleur. Zoo 1 riep hy. En waarin zou ik u kunnen helpen?... Ziehier. De kapitein tot wien ik beslo ten heb mij te wenden, schijnt mij zoo een oude zeerob te zijn, nu eens slavenhandelaar, dan eens smokkelaarde kroeg, waar Bel phégor zich dezen avond zal laten beetnemen, wordt gehouden door eene vrouw, eene verheel ster en daarenboven ook wel koppelaarster Ik ben wel degelijk overtuigd dat zij zich beiden door het goud zullen laten aanlokken, maar ik herhaal nogmaals, dat men alles moet voorzieD. Laat ons veronderstellen dat zij eenige moeilijkheid maken of ten minste aarzelen myn aanbod te aanvaarden, dan zou er slechts één middel, doch een onfeilbaar middel bestaan om alle moeilijkheid uit den weg te ruimen Ik begrijp niet Wat gij zeggen wilt, onderbrak M. de Courgemont, den ridder met opengeBparde oogen aanstarend. Ik zal mij dan nader uitdrukken. Gelijk alle menschen die iets op het geweten hebben, moeten deze kapitein en deze vrouw aenen heiligen afkeer gevoelen voor de gendarmen. Indien ik mij dus voor hen aanbied, niet als een eenvoudige edelman, maar als een gerechts dienaar en drager van een mandaat, dan zou ik ongetwijfeld op hen een onweerstaanbaren invloed uitoefenen. Oh Oh riep de magistraat heel ver wonderd uit, maar hetgeen gij daar vraagt is heel gewichtig En gij zoudt willen dat ik, substituut van den proknrenr deB konings hieraan de baud zou leenen/... Dat ware mijne positie wagen en alles wat ik bezit of verwacht, zon ik erby verliezen indien Zyne Majesteit, het ooit wist. Verschooning, myn waarde neef, hernam Rollac, gij hebt het groot ongelijk deze zaak als al te eenvoudig te aanschouwen. Gij geeft er geen acht op dat hier min persoonlijke belangen geldt dan wel eene politieke zaak. Staat de eer van den Franschen adel niet op het spel En is het die eer niet die wij moeten vrijwaren in zake der familie de Montbazon Vergeet niet, dat indien wij deze gunstige gelegenheid laten voorbygaan, de goochelaar binnen eenige dagen te Parijs zal zijn wnar het toeval hem in tegenwoordigheid kan Btellen van haar, die hy zyne vrouw noemt en God weet wat er dan zal gebeuren (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1