Nummtr 85 Zondag 30 October 1910 33e Jaargang Tweede Blad Sik BEKENDMAKING LANDBOUW. De Vermaardheid. Reclame. Ingezonden Stukken. BUITENLAND. België. Frankrijk. BINNENLAND. Hondenbelastin g. Het is niet alleen in Nederland dat gij over de Pink Pillen zult hooren spreken, het is overal in heel de wereld. Waarom spieekt men er zooveel over? Alleen om dat wij alle dagen mooie genezingen hebben en steeds geven, omdat ze dan genezen wanneer andere geneesmiddelen te kort zijn geschoten. Heel wat zieken zijn genezen doordat zij in de vermaardheid der Pink Pillen vertrouwende, deze pillen genomen hebben om te genezen. Mej. J. van der Veen, te Hoek van Holland, schrijft ons b.v. het volgende tiging van de Duitsche afdeellng. De hooge gasten zijn vervolgens met den koning en de koningin naar Tervueren geweest Gisteravond elf uur zijn de keizer, de keizerin en prinses Victoria Louise van het Luxemburg-station vertrokken. Ko ning Albert omhelsde de keizerin en de prinses, de keizer de koningin en de )eide dames omhelsden elkaar. Keizer Wilhelm schudde koning Albert lang en hartelijk de hand bij het heengaan. Waar het bij de bemesting der land en tuingewassen op aankomt. Alles wel beschouwd draait de gfheele leer der bemesting om dit eene voorname feit, dat de gewassen een volledige voeding noo- dig hebben, een voeding die in de eerste plaats bevat, stikstof, phosphorzuur en ka li. Dit moge eenvoudig lijken en natuur lijk, maar toch is de kennis van deze keru- waarheid met al haar eischen en gevolgen nog niet genoegzaam tot de kennis der land bouwers doorgedrongen. Men handelt ten minste nitt altijd, alsof men het wist. Hoe meer men van de eene stof gebruikt, b. v. van stikstof, zooveel te meer moet men ook van de andere gebruiken, tenzij dat die an dere in de meerderheid zijn. Is de practijk hiermede overeenkomstig Een landbouwer heeft bijv. op zijn akker eenige balen chilisalpeter gestionid en meen» daarmede genoeg bemest te hebben. Nu zijn er twee gevallen noodig. Ten eerstede akker bevat genoeg pbosphorzuur en kali eu zal door het chilisalpeter 'en grooteren oogst opleveren, maar daarbij natuurlijk een evenredig deel phosphorzuur en kali verliezen, want het eigenaardige is, dat de stikstof niet alleen verbruikt wordt maar altijd stik stof èo phosphorzuur en kali. Hoe meer er van het eene is zooveel te meer wordt er ook van de beide andere vereiscbt. Ten tweede :de akker bevat niet genoeg pbosphor zuur en kali en kan dus ook voor de ge geven hoeveelheid chilisalpeter niet genoeg afstaan. Het gevolg daarvan is, dat niet alle chilisalpeter gebruikt wordt en de oogst dan oek niet Daar evenredigheid van de gebrniktehoeveelheid kunstmestgrooter wordt. Aldus door gebrek aan kali en phosphor zuur, verlies aan chilisalpeter en kleinere oogsten. Onder de drie genoemde meststof fen is kali het vaakst in de minderheid. Vooreerst, omdat de tegenwoordig het meesi in zwang zijnde cultures onnoemelijk veel kali aan den grond onttrekken en ten andere •rndat de landbouwer de kali nog altijd als ten stiefkind behandelt. Men denkt er dik- ^jls niet aan, welke ontzaggelijke verliezen daardoor lijdt, hoeveel stikstof en phos- zuur er door gebrek aan kali verloren ,n of ODgebruikt blijven en hoe de oogst list door het te weinig aan die eene mest- f, gedrukt wordt. Hoe vaak gebeurt het t een landbouwer van meeniug is, dat gewas een bepaalde meststof noodig left en hij geeft dan b. v. alleen chilisal- Iter of alleen superphosphaat. Zulks is daD leen juist gehandeld, als men overtnigd dat de bodem genoeg kali heeft, als [us bijv. de voorvrucht een zeer rijke kali- imesting heeft gehad. Gij kunt er dan ook an verzekerd zijn, dat gij, als het geval )iich voordoet, dat ge bij genoegzame bemes ting met stalmest, chilisalpeter, superphos phaat euz, toch geen voldoende oogsten ver- krijgt, de schuld hiervan in negen en negen tig gevallen van de honderd te zoeken is in kaligebrek en gij door kaïniet of een kalizout te geven, het gewenschte resultaat verkrijgt en ge de oogstopbrengst aanmerke lijk ziet stijgen. Verder moet ik nog, al. vorens dit opstel te eindigen, de kalk noemcD. Moge zij al niet een zelfde rol spelen als de genoemde, «ij is in elk geval onmisbaar. Geen land kaD, welk gewas ook, in voldoen de hoeveelheid opleveren zonder kalk. Geen meststoffen worden ter voeding gereed gemaakt zonder kalk, geen kali en phosspor- zuur wordt geabsorbeerd zonder kalk. Het drietal genoemde verandert In het viertal kalk, kali, phoaphorznur en stikstof. Waarom spreekt men over de Pink Pillen De vermaardheid heeft altijd een grond en oorzaak. Men wordt niet beroemd als men niets buitengewoons heeft gedaan. Men speekt niet in bet geheele land over een geneesmid del, als het geen enkele waarde heeft. Welnu! en Men gelooft niet, dat de besprekingen aangaande de spoorwegstaking in de Kamer vandaag al zullen afloopen Er zijn nog acht interpellaties ingeschreven vermoedelijk zal Briand uitvoerig ntwoorden. De eindstemming zal dus wel wachten tot half in de volgende week. Men twijfelt er niet aan, of de regeering zal een meerderheid behalen. Op 400 450 stemmen wordt gerekend. Mijn man, stoker op het rijksvaartuig Cal- land, heeft gedurende vrij langen tijd gele den aan een maagziekte die hem nog bij dag noch des nachts met rust liet. Ver trouwend op de vermaardheid der Pink Pillen, heeft hij zich dat geneesmiddel aangeschaft en is zijn kwaal er mee gaan behandelen. Dit is tot zijn groot geluk g weest, want hij is zeer spoedig en volkomen genezen De Pink Pillen zijn het kostbare hulpmid del voor hen die hunne gezondheid in het goede spoor weuschen te houden. Zij geven rijk en zuiver bloed en versterken het zenuw stelsel. De bloedarmoede en de zenuwzwak te zijn de oorsprong van vele ziekten. Verkrijgbaar bij Snabilié hoofd-depotbouder voor Nederland 7, Groote Markt te Rotter- dam. Voor 's-Bosch $n omstreken bij de fiima v. d. DRIES, Vischmarkt Apotheek; VBoscb, Drogisterij „EXCELSIOR* Ko- ninginnelaan, Herman J. A ZEEGERS firma P. J. VAN GlLS, Apotheek te Wa- lwijk en verder bij verschillende apothe kers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, f 9 ner 6 doozen. Na hun bezoek aan de tentoonstelling van oude kunst in het paleis van het Jubelpark te Brussel hebben de Duitsche keizer en de keizerin gistermiddag een bezoek gebracht aan het mooie Brus- selsche raadhuis, waar zij door burge meester Max werden toegesproken. De stad, zoo zeide de burgemeester, brengt een welkom aan de doorluchtige gasten van den koning en de koningin, aan uwe majesteiten, de verpersoonlijking van het volk, welks vereering van kunst en schoonheid weder blijkt uit dit be zoek en de belangstelling voor het ge bouw, dat wij in onze vaderlandslieven den trots beschouwen als een der schoonste gewrochten van de bouwkunst dat ons door onze voorouders is nage laten. De burgemeester stak verder luide de loftrompet over de Duitsche natie. De keizer verklaarde zich gelukkig te achten een groet te kunnen brengen aan Brussel, het middelpunt van een land welks bevolking zich kfenmerkt door een geest van ernst en werkaamheid. A bewonderaar van de schitterende resu taten, door België bereikt op het gebied van handel en nijverheid, wenschte de keizer het land geluk met het welslagen der tentoonstelling, waarna hij den bui ge meester verzocht bij zijn landgenooten de tolk te willen zijn van zijn gevoelens van diepe dankbaarheid en van zijn wenschen voor de welvaart en de ge lukkige toekomst van de schoone stad Brussel. Er werd 's avonds getafeld bij de gravin van Vlaanderen en een prachtige gala-voorstelling in den Munt-schouw burg besloot den tweeden dag van 's keizers verblijf te Brussel. Den laatste dag brachten de Duitsche Keizer en zijn gemalin een bezoek aan de tentoonstelling. Op de tentoonstelling weinigmenschen toen de keizer er kwam, gevolg wel van het dompige weer. Het bezoek be paalde zich, naar men weet, tot bezich noodig is om 't onderkruipen onmogelijk te maken, is duidelijk men mag 't er niet op aanleggen een dief dood te schieten, als men met een schot in de lucht maken kan, dat hij gevat wordt en tusschen een schot in de lucht en een doodelijk schot zijn er nog schoten, die 'm op andere plaatsen kunnen treffen zoodat men toch zekerheid heeft z'n eigendom terug te krijgen.* Geachte Redacteur. Om te voorkomen dat de arbeiders door verkeerde adviezen of door onver antivoor de- lij'k onzinnige wetsuitlegging aangespoord worden tot daden, die hen en andeten onge lukkig kunnen makenoordeelen onderge- teekenden gewenscht en noodzakelijk onder staand artikel onder het oog en de speci ale aandacht, van Uiue lezers te brengen. Hoogachtend JAN van GILS. JAN van IERSEL. E. W. KLIJBERG. M. A. van LOON. JAN van RIEL. PH. TIMMERMANS. BERN. TIMMERMANS-Versciiure. H. VVIESMAN. ■»De Tijdvan 24 October 1.1. bevat het volgende ingezonden artikl van een R K Priester. >La Chasse Aux Renards.' (Ingezonden). Tal van vraagstukken over >eer en deugd* worden ter bespreking voorbe- louden voor de handboeken, de con ferenties onder deskundige ingewijden enz. 't Liefst geschiedt de behandeling in de taal der Kerk. Aanleiding gevende tot ergernis der deinen zijn de besprekingen over die onderwetpen niet geschikt voor de kin derkamer, den catechismus, den kansel enz. Ook op sociologisch gebied kan steeds meer voorzichtigheid worden betracht. Meer dient er rekening gehouden met de geestelijke vermogens der toehoor ders. De ideeën, die men uitzaait, blijken vaak distelen te laten wassen daar, waar men rozen verwachtte. Ik weet bij herhaalde ondervinding, dat de Rerum Novarum, dat toch een urbi et orbi schrijven was, niet zelden meer kwaad dan goed gedaan heeft door de manier, waarop de ver heven wijsheid ervan door onbevoegden tot den werkman was gebracht. Dit tot inleiding van een artikeltje uit »Het Hoog-Ambacht«, dat het bekend afranselen van den Waalwijkschen onder kruiper moet rechtvaardigen. Ik laat het hier in zijn geheel volgen. Ook de C. G. T. verdedigt in Frankrijk, dat men op den éénen vos den arbeidswillige twintig honden af mag sturen om hem af te maken. »Het Huisgezin* en >De Avondster* schrevën dat tarbeiders onderkruipers* in hun recht moeten gelaten worden, dat hun >vrijheid« moest worden geëer biedigd, wanneer 't echter gaat over de onderkruipers van den middenstand, over oneerlijke concurrenten, dan redeneeren ze heel anderser wordt dus met twee maten gemeten. Daar bestaat nu een maal geen onderkruipersrecht, en wie zich buiten recht en wet stelt, moet er de gevolgen van ondervinden gevolgen, hun toegebracht door diegenen, die in hun recht zijn. Dat diegenen, die in hun recht zijn, niets meer tegen de onder kruipers mogen doen, dan 'n mooi praatje houden, wordt wel gezegd maar dat zij meer mogen doen wordt ook ver dedigd deze meening wordt voorgestaan door prof. Pottier, door het blad der Aalmoezeniers van den Arbeid en door andere vooraanstaanden in de Roomsche Vakorganisaties. Dat men echter bij het verweer niet verder mag gaan, dan Tegen de sociologische beginselen als zoodanig in dit artikeltje vervat is reeds veel te zeggen, 't Is een hoofdstukje uit Marx reine Evangelium. Het veronderstelt ten eerste een so cialen toestand, waarin Kapitaal en Ar beid als twee vijandige machten tegen over elkander staan en waarin de ge heele arbeidersklasse een vastaaneenge sloten carré vormt. Het neemt aan als vaststaand, dat bij eiken strijd de Ar beid altijd recht heeft en gelijk moet hebben. Maar onze Staatsinstellingen kennen het verplichte vereenlgingsleven en de officieele indeeling van iederen werkman bij zijn respectieve beroepsorganisatie nog niet. Van den anderen kant is de overgroote meerderheid der arbeiders nog niet zoo één in belang, één in streven, één in manier van 't zoeken naar lotsverbete- ling, dat er van onwrikbare solidariteit en dat carré bij haa- sprake kan zijn. In het geval, dat het zoover zou zijn gekomen, waren de volgende vragen te stellen 1 Mag bij iederen aanval, die het ge organiseerd arbeiderskorps op het ka pitaal waagt, een arbeider, die niet mee doet, als deserteur van zijn vaandel worden beschouwd f Is zijn wil zoo absoluut besloten in den wil der helft plus een, dat zijn eigen inzicht over strijdmethode en taktiek geheel en al moet opgeofferd worden Mag de organisatie hem als een val- schen broeder beschouwen, omdat hij de overwinning van zijn korpsleden niet in de hand weikt en eerder bemoeilijkt Mag de organisatie zich als rechter beschouwen over haar leden en tevens haar eigen recht met maatregelen van geweld handhaven Mag de organisatie aan een groepje stakers, nuchter of niet, dat recht over dragen en 't aan deze enkelingen over laten op welke manier zij den onder kruiper aan den lijve willen straffen of dezen injustus aggressor zonder verderen vorm van proces onschadelijk zullen maken Moet de arbeidswillige zijn individueel recht en persoonlijk inzicht onderge schikt maken aan 't belang, dat zijn be roepsklasse heeft bij de overwinning over het Kapitaal Doch wij hebben zoo'n afgesloten ge heel nog niet van onze arbeiders. Welke macht, welke rechtspraak, welke dwang maatregelen de gemeenschap bij de eventueele verwezenlijking dezer toe- komst-muziek aan dat lichaam geven zal, kan te zijner tijd beredekaveld worden. In de veronderstelling echter, dat die vragen actueel zouden zijn, dan is een vakorgaan nog niet het terrein om met absolute eigenwijsheid te verkonden »D a a r bestaat nu eenmaal geen onderkruipersrecht*. Bij geen enkele staking nog in Noord-Bra bant was het recht buiten kijf aan den kant der arbeiders. Moeteo nu al de genen, die het nut der staking niet in zagen of niet naar de pijpen van hun arbeidsonwillige mede-arbeiders wilden dansen, nu maar aanstonds aan de pu blieke verachting worden prijsgegeven, of afgeranseld woiden als aanranders van andermans r e c h t f En voorts, welke stemming wekt men in de hartstochtelijke dagen eener sta king die feitelijk altijd een ziedende volksopwinding is met het gelijkstellen van een onderkruiper aan een dief? Voortaan staat het voor den werk man als een paal boven water arbeids willige dief. In Frankrijk vertellen de socialisten, dat alles wat nog bij een staking werken wil, door een twintigtal brakken mag worden opgespoord en afgemaakt. Een onderkruiper is een vos. Op een vos moet jacht gemaakt. In N.-Brabant maakt men den arbeider duidelijk, dat een onderkruiper een we zen is, die door zijn onrecht tegenover een organisatie, die in 't een of ander geval, gelijk of geen gelijk, een staking proclameert, eigenlijk verdient een kopje kleiner te worden gemaakt door zijn medearbeiders. Eerst moeten zijn kameraden het pro- beeren met een zachte straf, bv. een pak ransel en een paar sneden over zijn gezicht. Blijft hij dan nog voortwerken dan hebben zij het recht om hem half dood te slaan. Een laatste poging, om ïem het werken onmogelijk te maken, is het doodelijk schot. Dan ontneemt hij zeker de organisatie haar eigendom niet meer, haar macht namenlijk, om voor ieder der leden uit te maken of hij werken mag of niet. Gelukkig zijn de katholieke arbeiders, mits biei en jenever hen niet verhit, zoo kwaad niet als de theoriën, die men hun verkondigt. Gelukkig zijn de uitstrooiers dier ideën ook niet zoo bloeddorstig en tiranniek, als hun artikelen lijken. Zij hebben alleen maar het .euvel, dat zij gewoonlijk het tegenovergestelde schrijven van wat zij bedoelen. Doch de Katholieke Vakorganisaties geef ik in alle bescheidenheid ter over weging. ZÜ n^et vóór het ter perse gaan van hun vakorganen, de artikeltjes goed zouden doen KEUREN*. R. K Pr. Wut het Dof Tan Arbitrage kost. De Haagsche correspondent van de Leeuw. Ct. schrijft Ik ben er op uitgegaan om te weten te komen wat het Hof van Arbitrage kost Over het vorige jaar was een totaal bedrag van 28.831.32 gulden, voor het Hof, te verdeelen in 476 porties, waar van Montenegro er maar 1 voor zijn rekening krijgt of wel 60.57 gld. Het grootste aandeel of 25 porties ad f 1514.25 komt hoofdelijk ten laste van TDuitschland, Frankrijk, Engeland, Rus land, Oostenrijk, Italië, Turkije, Ver. Staten van Noord Amerika, Japan en China. Dan volgen Nederland, België, Zwitserland, Zweden, Roemenië en Bra zilië met 15 porties of f 908 55 Noor wegen, Denemarken en Portugal met 10 porties of f 605.70Griekenland, Servië, Bulgarije, Argentinië, Chili, Columbia, Peru en Mexico met 5 porties of f 402.85. Vervolgens komen de minderheden met 3 aandeelen of f 181 71 Bolivar, Cuba, Ecuador, Guatemala, Haiti, Luxemburg, Nicaragua, Paragua, Panama, Perzië, Salvador, Siam, Uruguay en Venezuela, Gelijk gezegd, staat Montenegro alleen met een aandeel van f 60,57. De Koningin- Moeder. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens, van 29 dezer tot 3 Nov. te Weenen te vertoeven en vervolgens naar Kónig en Burgstsinfurt te vertrekken, lot het brengen van bezoeken aan prins en prinses van Erbach en prins en prinses van Bentheim. Omstreeks half November wordt H.M. hier te lande terugverwacht, om dan een dag of veertien op het Loo bij H- M. de Koningin te logeeren en daarna, dus in de eerste dagen van December, voor Haar winterverblijf naar de resi dentie terug te keeren. Intusschen seint Reuter heden uit Boedapest De Koningin-Moeder van Nederland zal hedennamiddag halfdrie van hier vertrekken en zich regelrecht naar Den Haag begeven. Oet Nederlandseke eskader ia Australië. Het bestuur en de leden van de af deellng Nieuw Zuid-Wales der Neder- landsche Kamer van Koophandel voor Australië en de Nederlandsche ingeze tenen van Sydney hebben in een brief de officieren en manschappen van De Ruyter, Koningin Regentes en Hertog Hendrik welkom geheeten in hun midden. >Zij wenschen* aldus luidt het in den brief >hiermede uiting te geven aan de gevoelens van oprechte vol doening, waarmede zij de verschijning van een Nederlandsch eskader in Au stralische wateren begroeten, en zij hopen en vertrouwen, dat dit bezoek krachtig moge bijdragen tot de bevordering der bestaande vriendschappelijke verstand houding tusschen de Nederlandsche en Britsche Rijken in het algemeen, en tusschen Nederlandsch-Indië en het Ge meentebest van Australië in het bijzonder. Een levendig handels- en reisverkeer heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tusschen de beide laatstgenoemde landen Echo van het Zuiden. WAARSCHUWING. Zij die tot heden nalatig zijn gebitten in het ▼oldoen dtr hondenbelasting toor het dienstjaar 1910, worden alsnog in de gelegenheid binnen 8 dagen na dagteekening dezer hunne verplichting na te komen, zullende bij langer verzuim na het verstrijken dezer termijn tegen de nalatige be lastingschuldigen vervolging worden ingesteld. Waalwijk, 29 Oct. 1910. De Burgemeester van Waalwijk, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Den heer Van der Veen. (Cl. Schotel.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5