Nummer 86 Donderdag 3 November 1910 33e Jaargang I Tweede Blad Provinciaal Nieuws. oorspronkelijke Schets G. v. d, WALD. BUITENLAND. Duitschland. Portugal. BINNENLAND. Frankrijk. Engeland. Reclame. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Alweer onlusten. Sinds Moabit herhalen zich de onlusten Rin het Duitsche Rijk. Is dat toevallig f Of barst een algemeene geest van verzet ,'iangehitst door geregelde opruierij in de Milen, tegenwoordig los Het tooneel van het oproer ligt ditmaal ''even ten Noorden van Berlijn, in Wedding. fjDe politie raakte Zaterdagavond slaags met •Teen oproerige bende en wist deze, na een hevige vechtpartij uiteen te jagen. Een schot, dat uit de menigte gelost werd, gaf echter het teeken tot een nieuw oproer. De oproerlingen wierpen met stee pen en bierflesschen, zelfs werden van bal kons afgerukte ijzeren stangen als projectielen -gebruikt. In verschillende straten werden |ralle lantaarns vernield, zoodat er volslagen "duisternis heerschle. Eerst nadat de politie verschillende oproerkraaiers in hechtenis had genomen, gelukte het haar de orde eenigs- zins te herstellen. Bij de onlusten zijn, volgens officieele mededeelingen, 14 personen, waaronder 2 vrouwen, die de politie hadden uitgescholden voor bloedhonden en bandieten, in hechtenis i genomen, ln de Reinickendorferstrasse werd 'op een afdeeling politie geschoten uit de ■richting van een achter die straat liggend ['terrein. Het bevel van de politie om uit een te gaan, werd door de menigte met gejoel, geflait en scheldwoorden beantwoord. Toen de oproerlingen de agenten met steenen begonnen te werpen, werd bevel gegeven er met de sabel op in te gaan. De politie kon eerst tegen kwart over drie in den morgen weggezonden worden. Dat men bij deze opstootjes weer te doen had met georgani seerde arbeiders, moge blijken, seint Reuter uit het feit dat meermalen de arbeiders- marseillaise en andere arbeidersliederen ge zongen werden. plein in Londen een betooging plaats gehad vau vier duizend zonder werk zijnde on derwijzers. Het protest gold den staat, die maar onderwijzers opleidt, zonder dat er behoefte aan is. De vrijheid van drukpers is hersteld. Als nationale vlag is aangenomen bleek groen met vuurrood. Nicaragua erkende de republiek. Uit Rochefort wordt bericht, dat de buiten disnstgestelde Fransche kruisers Protet en Internet bij de veiling voor respectievelijk 292.348 en 196.144 trancs zijn overgegaan in handen van een Stettiner werf. Beide schepen zijn kruisers 3de klasse met machines van 9000 paardekrachtenzij zijn van de nieuwste constructie, maar bleken, onmid dellijk na den itappelleop, totaal onbruikbaar te zijn. De Protet die 15 millioen gekost had, was slechts drie maanden in diens», daar hij op de open zee niet te gebruiken was; sinds dien werd hel sehip als drijvend azaret gebrnikt. Het heeft er gespanneu iu de fraosche Kamer. Eu Zaterdagavond lag Briand onder. Jaurès had hem den heeien middag staan treiteren met aanhalingen uit redevoeringen ran vroegeren tijd. En daarna beweerd, ^Alat Yiviani zou aftreden de Minister had ||^phem dat zelf meegedeeld. En Jaurès zou aan Yiviani hebben gezegd (vóór de vergadering) ik zal op de tribune meedeelen, dat gij zult afrreden. Waarop Viviani het zwijgen zou hebben, bewaard. Briand springt op dat is een beleedigiug 1 Viviani komt toegesneld en erkent, da j Jaurès in de wandelgangen heeft aan gehoord, maar hij heeft Jauiès niets gezegd dat dezen het recht geeft de gevolgtrekking te maken, dat hij het met hem eens was. Ik voeg hier aan toe, aldus Viviani, dat ik, wanneer er oneenigheid met Briand ware geweest, deze zou hebben opgekropt, want er is een oogenblik waarop heengaan, vluch- •ntOOkgQ beteekent. UI /"^.Briand beantwoordt dan Jaurès. Hij her- D it. wat hij reeds eenige malen heeft ver- "rd, dat de staking het werk is geweest saboteurs. Dan zegt hij, en hiermede .-kte hij het hart der kwestie, dat een een ander karakter beeft, gewoue fabriek8staking. De spoor .s noodig voor de verdediging van het vaderlandhad Duitschland ons in den stakingstijd den oorlog verklaard, dan zou het land open hebben gelegen voor den vijand. In dat betoog ging hij verder, doch daar 1 lrver8Prak hij zich. I a%i Ik heb, zeide hij, geen onwettigheden begaan, maar gezien de omstandigheden zou ik niet geaarzeld hebben ertoe over te gaan, om een einde aau de slaking te maken. Dus hij zou desnoods buiten de wet zijn etreden. •ach ghe an Tegen de f46 000.000! Iu de R. K. Kiesvereeniging uRecht voor Allen,' te Nijmegen is, na een lezing over het Kustverdedigingsontwerp, door den heer M. J. M. v. Poll met zeer groote meerderheid van stemmen een motie van dr. Banning aangenomeu, waarin bij de Regeering er op aangedrongen woidt de f46.000.000 niet nit te geven, tenzij hooge noodzakelijkheid daartoe dringt. Besloten werd deze motie aan alle R,. K. Kiesverenigingen te do<n geworden. De voorzitter van yRecht voor Allen,' jhr. mr. O. v. Nispen tot Sevenaer (Nij- meegsch afgevaardigde der Tweede Kamer) die zich tegen de motie verklaard had, nam daarop zijn ontslag als voorzitter der Kies- vereeniging. liet analytisch Kamerverslag. Het analytisch Kamerverslag een leeüjke schadepost Wat velen met ons hebben voorzien is uitgekomen Aan het kort verslag van de zittingen van de Tweede Kamer bestaat geen behoefte. De geldelijke opbrengst toont dit duide lijk aan. Terwijl de uitgaven voor 1910 op f 40.000 worden geraamd, was de opbrengst over 1909 slechts f 5008.40 een nadeelig verschil van... f 35.000 't Is te hopen, dat de Regeering of de volks vertegen woo'diging of beide het noo- dige zullen verrichteu om dezen schadepost niet te laten voortduren. N. Arnh. Ct. Zaterdagmiddag heeft op het Trafalgar- Waalwijk 2 Nov. 1910. Lat'. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag hebben tot nog toe onbekend gebleven personen wederom een groote spiegel ruit bij een onzer ingezeten ingeworpen Van de daders dezer laffe vlegelstreek geen spoor. Kennisgeving. Ondergeteekende verzoekt degenen, waar een ruit mocht worden ingewor pen beleefd, doch dringend, de steen of welk voorwerp ook, waarmede het is geschied, niet te verwijderen of aan te raken, doch aanstonds aan onderge teekende bericht te zenden opdat door middel van een politiehond naar de daders kan worden gezocht. De Wachtmeester der Maréchaussée LOOISE. W. V.— Wilhelmina II. Het mooie weer, had tamelijk veel publiek naar het sportterrein gelokt, dat getuige wilde zijn van bovengenoemden wedstrijd en wij kunnen er direct bij voegen, dat deze geen spijt van hun wandeling en het geofferde dubbelje zullen gehad hebben, want men kreeg waar voor zijn geld m a. w. er werd uit stekend gespeeld. Vóór de rust V. V. de sterkere en valt het goede combineeren en verde digen te roemen. Door een welgeplaatst schot van den rechts-binnen nemen wij de leiding, die W. V. tot half-time be houdt. Na de hervatting zijn de blaadje om gekeerd en is er bij de geel-zwarten alle geestdrift uit, waarvan Wilhelmina pro fiteert en 3 doelpunten maakt, zoodat de Bosschenaren met 3 1 zegevieren. Zondag a. s. speelt W. V. nogmaals voor het Zilveren Kruis n.l. tegen «Roo sendaal Vooruit». Hierover in het volgende nummer meer. Voetbalwedstrijd »Léonidas«—„V. I. O. S". L.l. Zondag 30 Oct., speelden »Léo- nidas* uit Besoijen en >V. I. O-S« uit Waalwijk een vriendschappelijke match op het terrein van laatstgenoemde ver eeniging. Beide partijen wogen volkomen tegen elkaar op, wat dan ook, na afloop van dezen zeer spannenden strijd, bleek uit den eindstand 2—2. Den heer Henri Wilhelm, die zoo welwillend was, als scheidsrechter op te treden, komt een woord van lof toe, voor zijne uitstekende en onpartijdige leiding. De uieuwe adviseur van De Hanze. Z D H. Mgr. W. van de Ven Bisschop van 's Bosch heeft aan den zeereerw. zeergel. heer Dr. J. N, Van Beurden, van de Abdij Van Heeswijk, het advi seurschap opgedragen bij de >Hanze«, R. K. Vereeniging van Neringdoenden in het Bisdom Den Bosch. De Hanze. Zondagavond ten 6 uur had in het Hotel Verwiel alhier eene vergadering plaats van de Hanze. Nadat de Voorzitter de leden allen een hartelijk welkom had toegeroepen gaf hij een verslag van de commissie die getracht heeft om in zake de staking beide partijen tot elkaar te brengen. Wat daarvan in De Echo heeft gestaan is juist. Veel kan spreker daar niet aan toevoegen. Drie maal is de commissie naar de firma v. Schijndel geweest en 3 maal hebben wij 't zelfde antwoord gekregen. Onze taak kan nu als ge ëindigd worden beschouwd, dit nog te meer na het verschijnen van't stroobiljet der vakvereeniging. Onzerzijds kan geen bemiddeling meer worden aangeboden tenzij een der partijen ons weer vraagt dit te doen. Een der leden vraagt of de heer v. Schijndel gezegd heeft dat hij een onder handeling zou toestaan in 't belang van die érme stakkers. De Voorzitter ze^t dat geen der Hanze commissieleden dit heeft gehoord Best mogelijk dat het woord is gebezigd, doch niet in dit verband. Enkele leden betreuren het dat in het strooibiljet deze quaestie is naar voren gebracht en spreken den wensch uit dat het conflict spoedig tot een oplossing kome, wijl de middenstand er nu het meest door heeft te lijden. Besloten wordt dat voorloopig door De Hanze geen pogingen meer zullen worden aangewend- Vervolgens werd verslag gegeven van den Handelscursus. Daaruit blijkt dat de cursus zich in een voortdurenden bloei mag verheugen en dat de lessen steeds trouw worden gevolgd. Alsdan deelt de Voorzitter mede dat Dr. Nouwens, adviseur, zich te Rome gaat vestigen en het Hoofdbestuur besloten heeft den ijveraar voor den middenstand een grootsch afscheidsfeest te bereiden, wat op 3 Nov. te 's Bosch in den Kath Kring zal plaats hebben. Dr. Nouwens zal dan een kelk worden aangeboden, waarvoor alle leden kunnen bijdragen. De Voorzitter spoort de leden aan dat ieder voor zich zal trachten om nieuwe leden bij te krijgen, opdat als later ook hier de coöperatie dreigt, men des te sterker daartegenover staat. Spr. kan mededeelen dat het bestuur van de vakvereeniging coöperatie zoolang zal weren als zij kan. Na bespreking wordt besloten een circulaire te doen ver spreiden waarin het groote nut der Hanze zal worden uiteengezet. Ook za een lezing worden gehouden waar dan alle middenstanders op zullen worden uitgenoodigd. Nog werd besloten pogingen in het werk te stellen om hier een Hanzebank gevestigd te krijgen. BAARDWIJK. Van de 14 lotelingeu ziju juist de helft dienstplichtig. Van de overigen is een vrij wegens broe- derdieust, terwijl er 6 zijn afgekeurd als 1 voor 125, 208, 309 en 318 van de lijst en twee voor 809 en 318. Over de laatste drie maanden kwamen slechts drie sterfgevallen voor en wel elk dier maanden een. De verkiezing voor een lid van den Raad zal plaats hebben op 14 dezer. Op Zondag 13 November zal de Tooneel-vereeniging ^Liefdadigheid door Kur.st', haar eerste liefdadigheids-concert geven, ten bate van den algemeenen armen van Baardwijk, in de zaal van W. v. Helvoirt. Inwoners van Baardwijk, steant de armen uwer eigen gemeente, en komt allen dit liefdadigheidsconcert bijwonen. Kaarten vauaf heden verkrijgbaar bij den heer H. v. Leent. NIEUWKUIJK. Op Zaterdag a. s. zal een openbare raadsvergadering gehouden worden. VLIJMEN. De heer Wouters, boekhouder aan de Stoomtimmerfabriek te Baardwijk, had verladen Zaterdagmiddag, toeu hij op zijne motorfiets door onze gemeente tutte, het ongeluk door de gladheid van den weg te vallen. Binnengedragen bij den heer C. Vau Wagenberg bleek bij ernstig verwonc aan den knie, zoodat de hulp van den dokter moest worden ingeroepen. De W.E.Z.G. beer Dr. Weijer8 constateerde scheuring van den knieband. Per rijtuig is de heer Wouters later naar het ziekenhuis te Waalwijk ver voerd om daar verder bekaudeld te worden Naar aanleiding van dit ongeval willen wij de waarschuwing niet in de pen houden om bij het fietsen in onze gemeente over den provincialen weg er aan te denken, dat meer dere gedeelten vau dien weg bij regenachtig weder met eene modderlaag bedekt zijn en de kans van uitglijden zeer groot is. Zijn de gevolgen van een val al niet even noodlot- ting als in bovengemeld geval, zonder een modderbad brengt men het er toch niet af Met genoegen kunnen wij melden, dat onze dorj sgenoot de heer Jos Fabrie, die voor eenigen tijd met gunstig gevolg het practisch gedeelte van bet examen voor geze in het metselen aflegde, thans ook weer voor liet theoretisch gedeelte geslaagd is. Van harte proficiat. Maandagmorgen kwam de heer P. v. Valderen tot de ontdekking, dat er eenige kippen uit het hok verdwenen waren. Ook hier is vermoedelijk een hond de dader en waar deze dieven al meer zulke rooverijen in onze gemeente op hun kerfstok hebben mogen de houders dier beesten er wel wat beter voor waken, dat hunne viervoeters met wolvenaard geen nachtelijke uitstapjes meer maken. Anders gaau kippeneieren en kippen soep meer en meer tot de zeldzaamheden behooren. Zijn er iu de laa»ste jaren in onze gemeente tal van nette burgerwoningen ver rezen, de heer Honnef heeft door het bou wen van een drietal flinke woningen de gelegenheid om netjes onder dak te komen weder vergroot. Bovendien is de ingang tot ons dorp, welke vroeger door de daar staande verzameling krotten werd ontsierd, thans hee wat verfraaid en heeft een zitje onder de veranda des heeren Honnef ook zeker aan bekooilijkhefd gewounen. In velerlei opzicht dus eeu flinke verbetering. In het cifé van den heer P. v. Hel voirt in de Mtlie alhier is 1.1. een concours op de barak geopend, dat, om de fraaie prijzen, welke er aan verbonden zijn, zeker veleu zal verlokken eens een kansje te wagen VRIJH.-CAPPEL. Maandag j 1. was het voor de Zangver. Hallelujah' alhier een 'eeatdag. Door hareu directeur, den heer L. A. Kooien te Waalwijk was de Ver. te zijnen huize uitgenoodigd, om aldaar dieu dag feestelijk te komen herdenken. Het w* n.l. nog een feesta»ond, uitgesteld tot op he den door verschillende omstandigheden, ter herdenking aau de behaalde overwinning te AmmeT8tol op 2en Pinksterdag 1.1. Behalve dit feit herdacht hedeu de vereeniging juist den dag dat voor zes jareu geleden het de eerste maal was dat de heer Kooien voor het eerst als directeur optrad. Al deze herinne ringen waren genoegzame reden, dezen avow feest te vieren. Op gulle wijze werd de vereeniging dan ook onthaald en onder het zingen van eenige liederen en de voorgedragene stokjes was het reeds laat in den avond toen een eiude aan de gezelligheid gemaakt moest worden Met dankbaarheid zal de vereeniging dit feestavondje gedenken, want hoogst voldaan keerde ieder der leden huiswaarts. CAPELLE. Onze dorpsgenoote, Mej J. H. van Dongen is no. 1 geplaatst op de voordracht voor onderwijzeres te Tervuren (gem. Barneveld Het herhallngsonderwijs aan de O L. school in de Nieuwstraat is Dinsdag 1.1. begonnen met 17 leerlingen, t w. 10 mannelijke en 7 vrouwelijke. Woensdag 9 November, des mid dags te 3 uur zal in de o.l. school in >de kom5 gelegenheid gegeven worden tot gratis vaccineeren. Tengevolge van het bedanken door den heer A. van Beek als direc teur van de Zangvereeniging >'t Rozen knopje5, is door het bestuur benoemd de heer L. A. Kooien te Waalwijk. Deze heeft de benoeming aangenomen. WASPIK 1 Nov. Zondag 1. 1. speelde „N. G.' alhier eene vriendschappelijke match tegen het sterke ,Sparta' uit Oosterhout. De goede naam van Sparta had den N. G.ers znlk een vrees ingeboezemd, dat ze niet anders dachten dan met een flinke nederlaag geklopt te worden. Maar ze waren besloten ten minste niet met schande te verliezen. En zie, zoo kranig wisten ze op treden en zoo wakker hun eigen doel te verdedigen, dat het hun gelukte driemaal te doelpunten, terwijl hun keeper slecht, éénmaal in het net behoefde te visschenl Stand alzoo 81 in 't voordeel van N. Q, Beide partijeij gavea een zeer mooi samen spel te zien. Nog speelde Zondag „K. H. M. K.' eene vriendschappelijke match tegen »Vlug- heid Wint' beide alhier. K. H. M. K. was de vlugheid nog te gauw af en won het zelf met 31. A s.^ Zondag zal de ZeerEerw. Pater Gijs man zijne afscheidsrede houden met eene predikatie over de missie Madras. Wy zullen zeker onzen missionaris niet met leege handen naar Britsch-Indië laten vertrekken. 20 Nov. a.s. zal de Drankbeatrijdeis- vereenigiug fSt. Bartholomew' alhier ver gaderen, waarbij eene lezing zal worden gebonden overjDe drankbestrijding eu het kind.' 5 Als een bewijs van een zacht najaar diene, dat in den tuin van den H.Eerw. Heer Wynen alhier nog rijpe aardbeien en frambozen zijn geplukt. RAAM8DONK(DORP.) De heer M. de Roon verkocht deze week een drietal vette koeien, tegen den hoogen prijs van f1000 Wel een bewijs, dat ook in de benedenlaug- straat goed vee gefokt wordt. RAAMSDONKVEER. 1 Nov. 1910 Dezer dagen vond de heer B. v. d. Velden bij het graven van een pulpkuil een pak met pl. m. 15 KG. zilveren Spaansche munten uit de 16e en 17e eeuw, welker waarde wordt geschat op f1600 Door den geneesheer Dr, Gutteliug is alhier een geval vau Febris typhoidea geconstateerd. Provinciale Noordbrubantsehe en 's Hertogenbossehe Courant Uitgevers J. J. Arkesteyn Zoon, VHertogenbosch, Telefoon 79. lederen ZATERDAGAVOND een van De Prov. N.Br en 's-Hert. Crt. verschijnt dagelijks; per kwartaal f1.65, franco per post f 2. directe telegrammen van Reuter en andere persbureau'* en eigen correspondenten in binnen- en buitenland. Gratis ongevallenver zekering, verschillende uitkeeringen reeds gedaan. KAATSHEUVEL, 1 Nov 1910. Plotselinge dood. De 68 jarige C. Span op de Vaartkant vond men dezer dagen 's morgens dood op den grond. De dood was hem overvallen terwijl hij bezig was het haardvuur te stoken. Voorzeker een treurige gebeurtenis, voor zijn overblijvenden broeder en zuster. Rumoerig. Verleden Zondag was *Den Hil' het tooneel van rumoer en vechtpartijen sMiddags ïad zekere P. B., een hoogloopende twist met ziju wederhelft, zoodat de baren te hoop liepen. De zoon van G. L. zou hem tot rede brengen. Bij de schermutseling met den onverlaat werd hem een vinger bijna af gebeten. De verwonding was van dien aard dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Van dit voorval is aangifte gedaan bij de politie, *8 Avonds was het de M. op den Hil die wegens zijn lawaai door de Marechaussee werd gearresteerd, eu in de kazerne werd opgesloten. Ook deze zal een proces als loon ontvangen. Diefstal. Verleden Maandag werd de 45 jarige L. V. alhier door de Marechaussee opgepikt en in de kazerne opgesloten. Dit wordt in ver- )and gebracht, met een diefstal van knol rapen, aldaar bij hem in de bnurfc gepleegd, ten nadeele van den landbouwer M. K. Moge het de politie gelnkkeu de juiste daders op te sporen. Aardappelen. De aardappelen vallen hier nog meer tegen an verwacht werd. Een groot deel toch is ge- ïeel vervuurd, zoodat zij zoowel voor het gebruik als voor den verkoop van zeer geringe waarde zijn. Voor sommige onzer arbeiders V t\ van het Zniien. 1

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5