N.V..DETIJ0GEEST J. A. Dekkers Spekslagerij en Zouterij- M0BACH Cie, JENEVER 1 MUROM NIEUWS UIT HBUSDBN. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Kachels, Haarden en Fornuizen. ADR. APPELS Gestookte Citroen. Rechtszaken. Sport Ingezonden Stukken. Correspondentie. Ook alle Onderdeelen Machinale Uitsnijderij, Distillateurs le Klasse, is dit bepaald een bankroetje, daar zij anders het geheele jaar door geregeld uit hun eigen hof konden eten. LOONSCHENDIJK. Beroepen te Loon- schendijk (gem. Loon op zand) di. Tg. Keek te Zuilichem o.a. HEUSDEN, 29 Oct. 1910. Oebatting club St. Catharinn. In de bestuurs-vacature, ontstaan door het vertrek van den heer K. de Mol is op de Zondag gehouden bijeenkomst voorzien door de benoeming tot vice- president van den heer A. Broos- Moge hij met denzelfden ijver voor de nuttige zaak bezield zijn als zijn voorganger. Doodgevonden Daar het Dinsdagochtend in de woniog van den circa zeventigjarigen V. zoo stil bleef, besloten de buren eens bij den man binnen te gaan en tot hun schrik vonden zij hem zielloos op den grond de dood was waarschijnlijk reeds eenige uren te voren ingetreden. De heer A. Godschalk alhier ontving een schrijven van zijn zoon, den heer D. Godschalk uit Farnborough Hill. Hij schrijft daarin dat hij door aanbeveling sinds eenige tijd geplaatst is als huis knecht bij niet minder dan. keizerin Eugenie, gemalin van wijlen Napoleon III In zijn interessant schrijven deelt hij o.m. mede dat zijn betrekking zeer voor deelig is, dat hij zeer goed behandeld wordt en dat hij gedurende het jaar een gedeelte in Engeland, een gedeelte in Frankrijk en een gedeelte in MonteCar- lo doorbrengt, alwaar de keizerin een villa heeft en ook nog een gedeelte met het jacht reizen medemaakt. Waar zoo'n Heusdensche jongen ten slotte terecht kan komen 1 Doodgestoken. De arbeider v. Eckeren, uit Oscb, werkzaam te Essen, is na een twist met een paar landgenooten, zoo hevig met een mes gestoken, dat hij op de plaats dood bleef. De daders zijn in hechtenis. Corpulente juffrouw, In de gemeente Haarlemmermeer is op 52-jarigen leeftijd een vrouw gestorven, die een gewicht had van ruim 320 kilogram, vertelt het rN. v, d. D In den laatsten tijd kon zij zich Lijaa niet meer voortbewegen. Moord op Celebes. De correspondent van het Hbl. te Batavia seint dat te Ma kassar een Nederlander werd aangebracht (wekere M.), beschuldigd van een 50 jarige i ilandsche vrouw 3 dagen aan een boom vastgebonden te hebben gehouden en daarna te hebben gedood. Een drama. Te Palermo heeft zich gisreren een vreeselijk drama afgespeeld. In een der groote monumentale gebouwen in het midden van de stad was brand uitgebroken. Men dacht dat alle be woners gered waren toen een dame twee van haar drie kinderen miste. De kin derjuffrouw verzekerde, dat zij het huis verlaten hadden, maar spoedig bleek dat maar een kind gevlucht was. Voordat men haar kon tegenhouden, stormde de moeder de gang van het brandende huls in en de trap op. Na enkele minuten kwam zij al haar kleeren brandend in iedere arm een lijkje van een kind, daar de kleinen al gestikt wa ren voor zij ze had kunnen bereiken. Buiten gekomen zakte de moeder in een, haar toestand is hopeloos- Scheepsramp. Op de reede van Port- de—Paix is de Llperté, een kanonneer boot van de negerrebubliek Haiti door een ontploffing aan boord, gézonken. Zeventig opvarenden zouden gedood i n verdronken zijn, slechts twintig gered. Onder de dooden zijn tien generaals, die op weg waren om hét bevel over divisies in het Noorderdepartemewt op zich te nemen. Een oude vrouw vermoord. Te Hes mond ren dorp bij Boulogne-sur Mer is een 81-jarige rentenierster, Frangois Waselin genaamd, vermoord door een 24-jarigerc vrachtrijder, Louis Henguelle. Hengeulle die juist uit millitaire dienst was terug gekeerd. Men vond de vrouw gewurgP in haar huisje waar zij alleen woonde was geheel doorzocht. De dokter van het dorp, die s'avonds voorbij kwam en de deur van het huisje zag open staan, ondekte de moord. In tie kamer wwar de moord gepleegd was lag de politiemuts met het no van den moordenaar zoodat deze terstond ontdekt en nog denzelfden nacht ten huize van zijn ouders gearresteerd. Tegen over het bewijs van de gevonden muts bekende hij dadelijk schuld. Hij is naar de ge vangenis van Montreuil gebracht. Stakingen zitten in de lucht. De menschen doen tegenwoordig baast niks anders meer dan staken. Zoo zijn bijvoorbeeld de woorden J .aogstr&at en staken baast symoniem geworden. Een exemplaar van zoo'n staker is thans door tie Bossche rechtbank veroordeeld, omdat hij y.yn medemensch, die nog werkte, het leven i.onr maakte. Wie, drommel, krijgt het toch i ok in zijn kop, om in onzen tijd nog te werken voor vrouw en kind. Op 20 Jnni kwam Jan Vermeulen uit Loon op Zand, werkzaam op de fabriek van Schoenmakers aldaar, waar gestaakt werd door een groep arbeiders van zijn bezig heden naar huis, toeD hij buiten werd opge wacht door enkele stakers, waaronder zekere Bendrik de Kort, die het hem erg lastig maakte. Deze was zoo vrij om Vermeulen eenvoudig tegen het lijf te gaan loopen, te dnwen. zijn voet voor hom te zetten en meer dercelijke fraaiigheden. Vermeulen werd daardoor ten zeerste be lemmerd in zijn bewegingen, en daar hij nierme, zeer terecht niet zoo bijzonder gediend was klaagde hij De Kort aan, die voor het kan tongeracht werd veroordeeld tot een gulden boete. De zaak kwam in booger beroep voor de Bossche rechtbank. De president, mr. v- Baar, bracht het den beklaagde ter dege aan zijn verstand, dat iemand, die voor zich zelf het recht opeischt van staken, het maar uit zijn hersens moet laten om anderen hun recht te ontnemen om te werken. De president voegde er bij, dat de rechtbank dit soort van overtredingen heel zwaar opvat De offiicier was van hetzelfde gevoelen en eischte een gevangenisstraf van acht dageD. De rechtbank veroordeelde den beklaagde tot een geldboete van 25 galden subsidiair 20 dagen hechten s. In deze zaak werden 15 getuigen gehoord, die aan getuigengeld samen 36 pop opstreken Is het niet God geklaagd van de dnbbelljes? (Huisgezin.) Aviatiek. Zondagmiddag haddeu de aangekondigda vliegdemonstraties plaats door den heer Kiiller op het vliegterrein der Eerste Ne~ derlandscke Vliegvereeniging te Gilze-RijeB. Om khkke drie uur besteeg Kiiller zijn Antoinette en zweefde driemaal het terrein rond op en hoogte van plra. 40 M. Duide lijk was '.iet te zien, dat daar boven vuile rukwin waaiden, zooals Kiiller het uit drukte, doch weldra zweefde hij statig als een ?ogel. Meesterlijk was ook zijn daling. Het was of een reusachtige vogel neerstreek zóó bedaard en geleidelijk ging het. Om 4 uur, weer precies, ging hij ander maal de lucht in. Thans beschreef hij achten in de lucht. Na tien minuten daalde hij weer even correct als de eerste maal. Het publiek geraakte thans zoo in vervoering, dat het van alle zijden toestroomde en den koenen aviateur op de schouders ronddroeg. Maandag vloog Kiiller 2 maal met een passagier. De eerste maal met den heer P. J. Adrian, directeur der Haagsche Automo biel Mij., de tweede maal met den heer Henri Meijer uit Amsterdam. Het aantal bezoekers van Zondag wordt geschat op 15 h 20.000 De belangstelling was Dinsdag door slecht weer en den feestdag Aller heiligen zeer gering. Slechts een 15-tal nieuwsgierigen waren naar de Molenheide gegaan. Daar waren ook niet veel inser toeschouwers dan de cadetten, de officieren van de K. M. A. en hunne dames tegen woordig. Ook de gouverneur der K. M. A. jhr. van de Braudeler, was op het terrein aanwezig. De regen bleef aanhouden, zoodat het vooruitzicht er niet op verbeterde. Het ter rein was zeer drassig geworden en hier en daar begonnen er reeds plassen op te komen. Doch om ruim 3 uur brak de lucht het vliegtuig werd uit de loods gehaald en om kwart over 3 besteeg Kiiller zijn vogel. Door het natte weer werkte de motor echter niet al te goed, zoodat hij eerst na aen 200 M gerold te hebben, den vasten grond kon verlaten Hij ging echter niet hooger dan ougeveer 8 M en reeds na drie kwart der baan te hebben afgelegd, was hij genoodzaakt te landen, welke landing vlot geschiedde. Omstreeks 3.40, nadat zelfs even de zon zich had laten zien, steeg hij weer de lucht in. Maar deze vlucht zou noodlottiger worden dan de eerste. Want, omhoog ge gaan op de plaats van landing van zooeven, had hij weer haast een ronde gedaan, toen hij iu een bocht den wind van achteren kreeg en men den vogel zeer plotseling zag dalen, bijna vallen, waarna het toestel schuin ging liggen. De Antoinette stond in deerniswekkeuden toestand midden iu een plas. De staart stond omhoog, het toestel lag schuin en verder bleek van ieder schroefblad een stuk afgestooten te zijn de z. g. schaats «ras geheel en al afgekapt, terwijl de as der voorwielen zeer verbogen was. Hoezeer men het ook gevreesd had, de vleugel was niet afgebroken, een enkele spandraad slechts gesprongen. Maar gelukkig was Kiiller geheel onge deerd en bleek zelfs weinig te zijn ge schrokken. Volgens den hepr Bahle bedraagt de schade ongeveer f 1800, welk bedrag wel tot f2500 zou verhoogd moeten worden, als de ouderdeelen, werktuigen, enz. niet in de vliegkamp aanwezig waren. Wij hoorden den vlieger opgeruimd zeg gen n Morgen herstellen en Donderdag weer vliegen*. Bij de loodsen bood de voorzitter van den Senaat der Cadetten Küller een krans aan, terwijl mevr. Adrian, evenals Zondag, hem een ruiker overhandigde. Morgen wordt dus waarschijnlijk weer gevlogen. Als een btwijs, dat de luchtvaart voor velen een attractie is, kan wel dienen, d«t bij het bestuur der Eerste Nederl. Vliegver, ruim 70 aanvragen zijn inge komen (waaronder ook van dames) om toe gelaten te worden als leerling(e). Twee der leerlingeu de heeren Mulder uit Nijmegen en Bassel uit Rotterdam legden reeds de geheele baan af op een hoogte van 5 k 6 me er. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie Beleefd vraag ik u opmme van on derstaand aan »Het Centrum4 ingezon den schrijven Averechtsche voorstelling. «De Tijd4 van Maandag 24 October geeft onder de rubriek Binnenland een stuk, als ingezonden geplaatst, met de terecht reeds meermalen gewraakte on- derteekeningR. K. Pr. Het gaat over een artikeltje uit «Het Hoog-Ambacht4 waarvan gezegd wordt, dat 't het be kend afranselen van den Waalwijkschen onderkruiper moet rechtvaardigen. Nu weten wij, door een verbeterd bericht in de bladen, wat er van dat bekend afranselen4 is overgebleven, en behalve dat «Het Hoog-Ambacht4 niet de krant van de leerbewerkers is, wordt ook met geen woord over Waalwijk gesproken, noch in dat artikeltje, dat R. K. Pr. ci teert, noch in het artikel, waarvan dit een verduidelijking was. >Het Hoog-Ambacht4 gaf in die twee artikelen geheel iets anders dan R.K. Pr. het laat voorkomen als hij zegt>in Noord-Brabant maakt men den arbeider duidelijk, dat een onderkruiper een we zen is die (dat door zijn onrecht te genover een organisatie die in 't een of ander geval, gelijk of geen gelijk, een staking proclameert, eigenlijk verdient een kopje kleiner gemaakt te worden door zijn mede arbeiders4. Hoe »De Tijd4, die evenals wij «Het IToog-Ambacht4 wel toegestuurd zal krijgen en die toch ook wel weten zal, hoe de adviseurs over staking denken, zoo'd averechtsche voorstelling aangaan de de redactie van >H. H-A.4, die door een priester adviseur gevoerd wordt, kon doorlaten, is ons geheel onverklaar baar. Zooals 't ons ook begrijpelijk is, hoe R. K. Pr. verder wordt toegelaten te schrijven dat zij de uitstrooiers dier ideeën, in casu de redactie van »H. H -A.4 en andere R. K. Vakorga nisatiebladen, »alleen maar het euvel (hebben), dat zij gewoonlijk het tegen - overgestelde schrijven van wat zij be doelen4. En onder het opschrift >Nulla Com- munio4 schrijft de ZeerEerw. heer Mut- saers Pastoor te s HertogenboschVa »het Huisgezin4 aan het adres van >De Tijd4 >Dit woord schijnt de Redactie van De Tijd zich als regel te hebben ge steld tegenover de besturen der R. K. Vakorganisaties en de geestelijke advi seurs, speciaal in het Zuiden des lands..- Dit staat vast dat èn bestuur èn advi seur over de daden der vereeniglng beter kunnen oordeeien,-dan de Redac tie van De Tijd of welk buitenstaander ooknog vaster staat het dat zulk bestuur een oordeel moet uitspreken en daarvan de gansche verantwoordelijkheid draagt, terwijl de geestelijke adviseur zijn «veto4 kan uitspreken, zoo hij me,ent dat een genomen besluit indruischt het zij tegen geloof of zeden, hetzij tegen beslissingen door het Episcopaat geno men. Dit alles behoort de Redactie van De Tijd te weten. En wat zien wij nu Dat die Redactie toejuicht niet dat een daad eener R K Vereeniging in haar blad besproken wordt, maar dat ze zonder eenig onderzoek haar kolommen open stelt om op een R. K. Vakorganisatie een blaam te werpen. Dit is niet de eerste maal En één van beiden of de Redactie weet niets van hetgeen er in de R. K. Vakorganisatie omgaatwelnu zij ge denke dan dat men nooit loo oud is of men kan nog wel iets leeren óf de Redactie weet wel, wat er op dit terrein voorvalt, maar dan bemoeilijke zij niet de taak dier vereenigingen en van hen wien door het kerkelijk gezag de moei lijke taak werd opgedragen die vereen- gingen als adviseur bij te staan Kort geleden schreef De Tijd een roerend artikel over de moeilijke taak der geestelijke adviseurs. Ik hoop, dat de Redactie van dat blad nu eens zal gaan begrijpen, dat die geestelijke ad viseurs niet gediend zijn van en niet ge steund worden met een mooie speech, maar liever ontvangen en verdienen krachtigen steun en eenige waardeering van de zijde der katholieke pers. Zoo dikwerf reeds is in kringen van geestelijke adviseurs het voorstel gedaan ook aan De Tijd het nulla communio4 toe te roepen. Ik hoop, dat dit niet zal gebeuren. Maar mocht dit blijken, dat dit, zij het langzaam toch zeker geschie den zal, dat dan De Tijd wel wete, daar van zelve de oorzaak te zijn4. Mijnheer de Redacteur. Om te voorkomen dat de arbeiders door verkeerde adviseurs of door onverant woordelijk onzinnige artikelverklaringen aangespoord worden het oor niet meer te leenen aan diegenen, die door ket Kerke lijk gezag als geestelijke adviseurs zijn verbonden aan de arbeidersvereenigingeu en die zich bewust zijn van hinne ver antwoordelijkheid en die verantwoorde lijkheid willen dragen, oordeel ik het nog gewenscht en noodzakelijk het volgende onder de speciale aandacht uwer lezers te brengen lo Wanneer een R. K. Piiesler als zoodanig zijne meenig wenscht te stellen tegenover de meening van een ander R. K. Priester, dan acht ik het niet jetamelijk zich schuil te houden en uit sluitend onder de vlag van het «Pries- terschap4 zijn meening aan den man te brengen- Immers het «Priesterschap4 op zich zelf weegt in de meening van den eenen R. K. Priester niets zwaarder dan in die van den anderen. Alleen kan in gelijke hoedanigheid het persoonlijk intellect den doorslag geven. En dan heeft de meening van hem, die met zijn naam voor den dag durft te comen, uiterlijk meer waarde dan de meening van dengene, die zich schuil ïoudt. 2o Wat de innerlijke waarde betreft van het artikel van «R.K.Pr.4 in »De Tijd4 tegen de sociologische beginselen als zoodanig in dit artikeltje vervat is reeds veel te zeggen. 7 Is de reine leer van de Manchester school: Het individu moet vrij zijn, mag dus niet bekneld worden door gildewet- ten en reglementen van vereenigingen. De arbeid is vrij. Laat iedereen ztjn crachten inspannen op die wijze en in die mate, welke hij wil, zonder dat iets hem hlndere. Hij moet kunnen arbeiden in onbelemmerde concurrentie. 3o De leer is 'valsch, dat het de taak van den staat is, om de individualisee- ring onzer tegenwoordige maatschappij te doen verdwijnen en die te vervangen door eene organische inrichting. Die taak is weggelegd voor deindividuen de staat heeft slechts een aanvullende rol te spelen. 4o «R.K.Pr.4 aarzelt niet, van een onderkruiper te spreken als van een «injustus aggressor.4 Wanneer dat waar is, dan zal R.K.Pr.4 ook weten, wat volgens de christelijke zedenleer èn de betrokkene èn de Staat mag en moet doen tegen een «injustus aggressor,4 wil men voorkomen, dat er >distelen wassen, waar rozen verwacht werden.4 50 Wie de speciale aandacht vraagt voor artikelen, juist daarom, dat zij door een »R. K. Pr.4 geschreven zijn, zal, om konsekwent te blijven, ook zijne speciale aandacht moeten wijden aan artikelen, die door andere »R. K. Pr.4 geschreven zijn en worden. U dankend voor de plaatsruimte, L. C. J. M. VAN HEESWIJK, R. K. Pr. Adv. v. d. Nederl. R K. Lederb.bond Mijnheer de Redacteur «Een Katholiek Langstrater,» nog slechts eenige dagen geleden als aarts leugenaar» aan den kaak gesteld, komt in het «Huisgezin» van 31 Oct. weer zijne «waarheden» verkondigen. Wie mocht meenen, dat hij ditmaal de pen had opgevat, om zich van dien blaam te zuiveren, vergist zich Neen, zelfs geen poging daartoe Zijn dwaas geschrijf kon dan ook ge voegelijk onbesproken blijven, ware het niet, dat hij dezen keer in plaats van wat »gemeene persoonlijkheden» eenige onnoozelheden ten beste gaf, die waard zijn, er het zoeklicht even op te laten vallen. Hij is zoo'n vreemdeling in Je ruzalem, dat hem onbekend is, of de door een «Katholiek Waalwijker» opge somde feiten waarheid bevatten. Hij ge looft heelemaal niet aan die gevallen van vernieling, verwenschingen bedreiging. En waarom niet? Wel hij zal het U zelf zeggen »Het is mij niet bekend, »of de feiten, die deze personen onder- «vonden, waarheid bevatten doch mocht dit zijn. dan vind ik het al heel vreemd »dat deze personen zich niet vervoegen »tot degenen, die invloed kunnen doen gelden op de arbeiders b.v. tot de «geestelijke adviseurs, of tot het hoofd- bestuur van den bond, of tot de pastorie, «of tot den burgemeester.» Al wie dus overlast ondervindt van de opgewonde arbeiders, kome eerst bij dd geestelijke adviseurs- kan bij het hoofdbestuur van den bond als dat niet helpt, op de pastorie en eindelijk hier herinnert zich de schrijver vaag dat er ook nog zoo iets als een burgerlijk gezag bestaat bij den burgemeester. Is dat niet naïef Werpt dat niet een eigenaardig licht op den toestand in onze gemeente Nu begrijp ik waarom, «De Lederbewerker» zoo bezorgd is, dat we ons voor het Noorden belachelijk zullen maken- Intusschen kan onze Burgemeester veilig het politiekorps weer inkrimpen. Er gebeurt niets, en als er iets gebeurt, weet Z E.A., waarheen zich te wenden. «men peisonen heeft leeren kennen in «Waalwijk, dan is het succes reeds groot «te noemen. «Gelukig voor den arbeider, dat hij «twee armen aan het lijf heeft, dat de «wereld grooter is dan Waalwijk, en dat «er ook op andere plaatsen nog brood «te verdienen is Ik beschouw de arbeiders van Wa p k voor schrander genoeg, om dit slwijs slechts «mager» te vinden. Hebben zij zich daarom al die opofferingen getroost Is daarom al die onderlinge haat en nijd gezaaid Hoe het zij, de «Katholieke Langstrater,» is er mee in zijn nopjes, hij heeft personen leeren kennen, en nu kunnen de arbeiders, die voor hun goed recht heetten te strijden, buiten Waalwijk hun brood gaan verdienen. «Der Mohr hat seine Schuldigkeit ge- than. Der Mobr kann gehen» 1 11 Ja, gelukkig, dat de arbeiders, ook als de staking mislukt, nog hun brood zullen kunnen verdienenmaar wee de zoo genaamde vrienden der arbeiders-organi satie, die zoo roekeloos met de hoogste belangen van het volk speelden, die voorgaven hen te zullen geleiden in het «beloofde land,» en die thaos reeds moeten erkennen, dat zij gestreden hetttm ben voor een leuze. U, Mijnheer de Redacteur, dankend, voor de verleende plaatsruimte X. Waalwijki-n-'io. Door omstandigheden, geheel buiten onzen wil, kunnen wij het verslag van raad van Vlijmen eerst in ous volgend nummer plaatsen. Het ingezonden stuk uit Waspik komt ook a.s. Zaterdag. Koninklijk Goedgekeurd. Reserve Ruim50.000 1/5 3 pCt. TIJDGEESTLOT f 6.— Klassikaal f 1.20 1/10 3 pCt. TIJDGEESTLOT f 3.— Klassikaal f 0.60 1/20 3 pCt. TIJDGEESTLOT f 1.50 Klassikaal f O.80 3 pCt. TIJDGEESTPOLIS f 11. Betaalbaar met f 1.per maand. Herverzekering Gratis. De polissen geven 3 loterijen precies de. zelfde kansen als 1/20 Staatslot, doch zijn veel voordeeliger. Verkrijgbaar te Rotterdam aan het Hoofd kantoor Wijnstraat 16, te Waalwijk bij den Hoofdagent J. v. Well, te Besoijen hij J. A. de Bakker, te Vlijmen bij Jos Joh. dt Kroon, Akker B 166, te Dussen bij D. G van Luxemburg en te Baardwijk bij H. Pb Verhoeven. Toezending naar buiten na ontvangst be drag plus f 0.15 voor porto en zegelko<4en Eeu tweede «aardigheidje,» waarop ik in 't bijzonder nog even de aandacht der arbeiders wilde vestigen, is de vol gende passage uit het stuk van een «Katholiek Langstrater» «Al heeft deze ^staking geen ander succes, dan dat TE CAPELLE Grooten voorraad, noodzakelij kt vakkennis, bij jarenlange onder vinding, stellen ons in staat hei beste bij het voordeeligste aan tc te bieden. voortdurend voorhanden. DAGELIJKS VERSCH verkrijgbaar. Beleefd aanbevelend, Groote Straat 142. WAALWIJK Gevestigd Anno 1821. DEN HAAG. LEVEREN PRIMA op fust in alle sterkten. SPECIALITEITEN IN

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 6