Summer 87. Zondag 6 November 1910. 33e Jaargf Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. r Gemeenteraadsyefgadefing. PALJAS u ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen n. SUNLIGHT iH! Uitgever: *S 1 m y. LS FEUILLETON se, C. lijkt ler- het .n U QCGLNBLIKKEN OM UIT te bSazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverst# zeep doet het' in root hij de dat 3od MJS zij >st nijd eke jes, i nu oed ivijk ge- Waalwijksclie en Langstraatsclie Courant, Dit Blr.d versol. ynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Pranto per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zendeu aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. j Advert bntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven; worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. :end iten van end spik i.OOO 1.20. 0.60, 0.80 s de. i zijn 'oofd- ij den iij J, h. dt 3. C Pb it be- )*ten aar. 'IJK L'.xr vTti aggg-ana. «tb *wck jijar W'-J.l VLIJMEN. Openbare vergadering van den gemeente raad op Vrijdag 28 October des avonds ten 5 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer G. R v. d. Ven. Ongeveer half zeven uur opent de Voor zitter de vergadering en beet de leden wel kom. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Vas'stelliog begrooting voor het dienst jaar 1911. Voorzitter. De lieeren hebben allen een Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN/' OF rkoefóewttouw aait Dett J'bmwt ij ItoCau A 130) Daar, proef me dat eens en zeg eens wat go daarvan deukt. Ik ben overtuigd dat ge zoo een teugje alle dagen niet drinkt. Belphégor schonk twee scheuten van het gulden nat, dat rook als appelbloesem en zynen tinnen beker in de hoogte stekend, riep hij met forsche stem Op de gezondheid van de vriendelijke en goedhartige bazin En hij klonk met Jacqninet, Die heildronk werd luid toegpjuichd door al de aanwezigen en het was weldra een oorver dovend lawaai van geklink en gerinkel. Madame Pamé Lemire was genoodzaakt een oiude aan die luidruchtige geesdrift te Btellen. Genoeg muziek riep zij gebiedend van ach ter hare toonbank straks zult ge nog de poli tie naar hier lokken. Bet gerucht bedaarde en daarna vertrokken klanten langzaam, deleene na den andere. Toen de groote klok van het Belfort tien sloeg was er niemand meer aanwezig dan Pal jas, Jacqninet en een half dozijn dronkaards die altyd voortgingen met drinken, alsof hun dorst onleschbaar was. De herbergierster schoot hevig tegen hen uit He 1 gij liê daar, zoutsteenen I ge zijt fcker toch niet van zin hier te blijven over- chten Wy gaan sluiten en ik verzoek 0 allen op te kramen, en spoedig Of denkt gij misschien dat ik voor u eene boete wil oploopen Die het best gemutst waren stonden lang- uittreksel thuis ontvangen. Mocht een der heeren op- of aanmerkingen hebben of iets te vragen, B. en W. zijn bereid om alle in- liobtingeo te verstrekken, Persoon voor persoon zal het woord worden verleend aangezien dit het beste is om tot een goed einde te komen. De heer v. Heesbeen vraagt of er een post op de begrooting is gebracht voor de werken. Voorzitter. Zeker, doch de begrooting is gewijzigd. Ged. Staten hebben een nieuw model vastgesteld. Sommige posten zijn ge- splitst en sommige gecombineerd. Voor de werkzaamheden aan de landerijen is f 1468 op de begrooting gebracht waarvan f 468 als salaris aan den opzichter moet worden gegeven. Van Heesbeen. Ik vraag dit ma^r omdat er een volgend jaar veel werk zal zijn, en als de gemeente dan nog laat werken zullen de loonen te hoog worden, zoodat men er soms niet mee zou uitkunnen. Voorzitter, 't Is de bedoeling ook om niet zooveel te laten werken als dit jaar. Hooger loon als is vastgesteld geven wij niet. De heer v. d. Ven vraagt of het niet beter is alles afzonderlijk op de begrootiug te brengen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het een voorgeschreven model is waar van niet mag worden afgeweken. Posten wijzigen mag niet, wel posten bijbrengen. De heer van Buul vraagt wat voor die f 1000 zal worden verwerkt. Is dat voorde Wielkamp ot voor de gewone werkzaamheden. Voorzitter. Deze post is voor onderhoud en verbetering. De bedoeling is in het na- jaar te werken, niet het heele jaar. Zijn de inkomsten van de gemeente goed, dan zullen wij meer verwerken, zonder eene geldleeDing hiervoor aan te gaan. Heeft men nu eer.s een goed jaar dan laten wij veel verwerken. Van Buul. Dit is mijne bedoeling ook, Voorzitlei. De bedoeling is nu een f 800 te laten verwerken en de re9t is voor onderhoud. Van Bunl. Ik zou eerst de kat eens uit den boom kijken. Woidt besloteü, op een voorstel van den Voorzitter dit onderwerp op 't laatst te be- haudelen, omdat het een der gewichtigste ponten van de begrooting is. De heer v. d. Ven zegt dat verleden jaar geen post op de begrooting heeft gestaan opbrengst bandhout en nu wel. De Voorzitter zegt dat verleden jaar de ontvangsten daarvan toen onder buitengewone zijn verantwoord. zaam op en verlieten al grommende en schoorvoetend de herberg. Wat de anderen betreft, zij werden, zonder veel komplimenten, door de bazin bij den kraag gepakt en bniten geworpen. Eindelijk was iedereen vertrokken. Belphégor en zijn zoon verroerden niet. Zij schenen zich hoegenaamd niet te bekreunen met hetgeen er rondom hen omging en waarachtig zy hadden daartoe eene gegronde reden, vermits zij ingeslapen waren. Paljas had den cider der weduwe lekker gevonden. Zyne keel was droog geworden door het spreken en de stikkende lncht welke men in de krogg inademde en keer op keer bad hy zijnen beker geledigd. Lakker! Lekker 1 herhaalde hij, met de tong klappend, drink een goeden teug, kleine, dat zal u deugd doen en daarbij dit verversebt en hondt wakker. De kleine trok wel een aardig gezicht maar volgde toch alhoewel met tegenzin, het voor beeld van zijnen vader. Eu Paljas bad Bcboon te verhalen «dat houdt wakker" ondanks hem had er iets zonderlings plaats. Terwijl hij aan 't babbelen was en zich zeiven geluk wenschte over de gelukkige gedachte en den byval welken hij genoten had, voelde hy allengs zijne leden verstijven en ontzenuwen. De lichten schenen voor zijne oogen te dansen en een dichte nevel rees langs om meer voor zijne oogen opde personen die rond hem stonden werden onduidelijk en dniBter. Zijne tong wilde niet meer mee, zyve oogen vielen toe en weldra log hij met het hoofd op de tafel, door den slaap over mand. Jacqninet had dezelfde voorteekens gevoeld maar had minder tegenstand geboden en was de eerste ingedommeld. En nu sliepen zij beiden gelyk gelukzaligen Men zon gezegd hebben dat zij smoordronken waren en noebtbans hadden zij de kruik nog niet ledig. De meid ging er naartoe, schudde hen heen en weer opdat zy zonden ontwaken en vertrekken. Er heeft vroeger eens een raadslid gezegd dat dit alles maar prulwerk wasomdielan- derijen met Banden te bepooten, maar ziet nu eens. 't Heeft f 100 gekost san werk zaamheden. Verleden jaar heeft 't opgebracht f 70 en nu f 113 dat is t 183 en ons heeft 't f 100 gekost en dat is dan nog maar over een verloop van 2 jaar. Wat nog meer komt is dus schooue verdienste. Van Heesbeen. Bracht dat vroeger dan niets op. Voorzitter. Neen, dat was onverpacht land. Van Heesbeen. Toen was er de mindere man goed mee. Voorzitter. Er zijn nog wel van die kleine perceeltjes die voor een paar kwartjes wor- den verpacht en dan kau de mindere man gebruik maken van den geheelen hoogen Maasdijk, die niet verpacht wordt. De heer v. d. Ven vraagt eenige inlich tingen over de posten betreffende het onder wijs welke hem door den V. gegeven worden. De heer v. Stokkum zegt dat voor het schatten van drauklokaliteiten f 20 wordt gegeven. Hij acht het beter alle kleiue pos ten bijeen te doen en daarvoor een bedrag te geven, hetgeen ook zijne bedoeling was toen hij voorstelde de jaarwedde van den opzichter van f75 op flOO te brengen. De Voorzitter zegt dat dit een voorsclnift is. Voor het schatten van dranklokaliteiten moet een post worden uitgetrokken. Van Bnul. Was Bosman geen marktmeester. Voorzitter. Ja, doch aan Bosman had ik in overweging gegeven vau Haperen dc helft nit te keeren van het salaris. Van Buul. Nu van Haperen daarin ook deelt zou ik liet maar laten staan, anders was het beter dat dit door den opzichter werd waargenomen. De Voorzitter wijst er op dat het beter is dat dit door de politie wordt waargeno men, vooral bij gelegenheid van kermis. Het lid v. d. Ven vraagt waarvoor de post groot f 1 reiskosten bij verkiezingen voor dient waarop de Voorzitter zegt dat dit is voor verkiezingen van Prov. Staten en II Kamer als wanneer dan naar Hensden en Waalwijk moet worden gereden met de be trokken stukken. Op een vraag van den heer v. d. Ven waarom de post onderhoud van brandspui ten met f 100 is verhoogd, zegt de Voorz. dat dit is voor aankoop van slangen daar de tegenwoordige alle lek zijn. Verder merkt de heer v. d. Ven ap dat 't Was alle moeite verloren. Laat hen maar gernst, gebood madame Pamela die brave lieden zyn vermoeid van den heelen dag werken, men mag hem wel een oogenblik rust gunnen, terwijl ik mijne rekening nazie... Sluit de vensterluiken en ga maar slapen, ik zal de barakspeler wel alleen buiten helpen zoohaaBt ik bier gedaan heb. De meid gehoorzaamde, maar was niettemin zeer verwonderd hare meesteres met zooveel geduld dien man te zien behandelen. 't Is waar, madame was zoo een zonderling inensch 1 Zij was omtrent een kwartier boven en mad. Poméla Lemire telde het geld dat zij ontvangen bad, toen de deur vau de herberg zachtjes werd geopend. Een man die scheen een zakdrager te zijn; stak hbel voorzichtig zijn hoofd doordeBpleet en na vastgesteld te hebben dat er geen onbe scheiden getnige meer aanwezig was keerde bij terug en ging zijnen gezel roepen die hem buiten stond te wachten. Deze laatste trad met den gewaanden buil- drager binnen en zich tot de bazin wendend vroeg hij aanstonds: Welnu is 't gedaan Ziedaar, antwoordde zij, den goochelaar en zijnen zoon, die op de tafel sliepen, aan wijzend. Geed Wij zullen dit goed nu wegdra gen, maar eerst en vooral moeten wij die kerels knevelen. De twee Bchurken hadden uit alle voorzorg een pak sterk koord medegebracht gelijk de matrozen gebruiken. Zij begonnen eerst met PaljaB, bonden hem Btevig vast zonder eenige moeite want zijn lichaam scheen ganscb levenloos. Daarna was het de beurt van den kleinen Jacques. Wanneer dit dubbel werkje gedaan was spraken de twee vreemdelingen, die nochtans van zeer verschilligen stand schenen, naar hunne kleeding te oordeelen, eenigen tijd met ellkaDderde buildrager laadde den knaap op zijne schouders en verdween, terwyl de andere een bnrger of edelman, in zijn grooten mantel gewikkeld met madame ook de polderlastf.il aanmerkelijk hooger zijn dan een vorig jaar, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit tengevolge is van de werk zaamheden die het polderbestuur van de Bossche sloot bet volgend jaar zal laten verrichten. De heer Zwaans merkt op dat voor de keuring van het Vleesch f 100 op de be grootiug is gebracht en bovendien nog een post vau f 60 voor den veearts. De heer van Stokkum vraagt of de vee arts zon wegblijven als die post zou worden ingetrokken. De Voorzitter zegt dat dit eene bijdrage is welke door alle gemeenten wordt gegeten t rwijl hij roor het kearen van vleesch f2,75 per keuring krijgt. Wordt hem ge schreven dat hij om 3 of om 2 of om 4 üur hier moet zijn, dan mo t hij dat doen. Hij mag dat be rag er wel voor hebben want hij is er erg door gebonden. Het vo rig jaar heeft bij daardoor f150 verdi nd doch dit jaar zal het zoo druk met het slachten niet zijn. 't Vorig jaar werd door bijna alle boeren geslacht. De heer Zwaans vraagt hoe het met het wachtgeld van dhr. v. d. Lindeu is. De Voorzitter zegt dat de gemeente dit moet betalen toidat dhr. v. d. Linden 65 jaar is, waarop hij wordt gepensioneerd. Was de heer v. d. Linden met 1 April 1916 geen 45 jaar oud geweest dan had in het wachtgeld slechts 5 jaar behoeven te worden mede betaald. Verder merkt de heer Zwaans op dat f 80 voor het onderhond van de woning der 2e openbare school is nitgetrokken. De Voorzitter zegt dat dit komt doordat aan de woning, welke thans wordt ver huurd, eene nieuwe deur aangebracht moet worden. Als 't nu regent dan regent 't deor. Bijna de geheele deur is nu van stopverf. Van Stokkum. 't Zal telkeujare wel wat zijn, zoodat de huur wel kan worden ver prutst. Voorzitter. Verkoopen gaat niet, want het contract met de gemeente Hedikhuijzen is slechts voor 10 jaren aangegaan. We zouden dan later misschien een nieuwe school moeten gaan bouwen en dat zou toch heel wal duurder uitkomen. De heer Boom zegt dat 1000 gulden ter verwerking van landerijen op de begrooting is gebracht, netzij voor Meerheuvel, hetzij voor andere doeleinden. Er zal o.a. een Paméla Lemire alleen bleef. Ziedaar, zegde by, een welgevulde bears te voorschijn halende, 't is de tweede helft vnn het beloofde loon. Mijne bevelen zijn stipt uitgevoerd geworden ik ben er over tevreden. Mijne waarde heer, ge zoudt wel lastig moeten zijn indien ge over mij niet tevreden waart... Ah! 't heeft ook niet lang geduurd Hij had nauwelijks eenige teugen van den lekkeren cider geproefd of hy was aan 't ronken... Het üescbje dat ge mij gegeven hebt moet waarachtig een duivelsch effekt hebben. Maar zeg eens, ze zyn zeker toch niet voor goed ingeslapen, eh Ik heb u wel dienst willen bewijzen, maar dat zou mij toch spijten, moest ik buiten myu weten aan dien armen drommel en zijn lief knaapje die mij nooit iets misdeden, een doodend vergif hebben toegediend. Ik heb nooit in mijn leven iemand vermoord, ik, en ik ben niet v n zin het op mijnen ouderdom nog te bepro:veD. Eu ik, heb ik dan het voorkomen van eenen moordenaar vroeg de man met den mantel. Ge moogt volkomen gerust wezen, gij hebt hoegenaamd niets te vreezen, mijne brave Paméla I... De binnenkomst van Pierre Frochard maakte een einde aan dio woordenwisseling. Baas, riep hij, de kleine is reeds in 't droge. Nu de beurt aan dan vader. Drommels I die is zwaar, he? zei de zakdrager na te hebben beproefd Paljas met de schouders op te tillen Ik zal u helpen... Opgepast Ik pak hem bij de beenen, zyt gij gereed?... Op weg 1... Goeden avond, Paméla... en zorg vooral wel uwe tong op te sluiten... Wees gerust; van 't oogenblik dat ik er voor betaald word... Goeden avond, vrienden... De herbergierster had eerst de deur geopend en op straat eens gezien of er nergens een ongezochte getuige te bespeuren was. Dan vertrokken de twee mannen zoo spoedig mogelijk met bunnen last. Weduwe Lemire keek ben eenige oogeu- blikken na, en ziende dat zy zich naar de Seine begaven, rilde zij door al hare lidmaten Die schurken zijn nog in staat die arme aaubesteding plaats hebben van den Bos- schen Sloot en don zou het misschien ge makkelijker zijn en ook voordeeliger met den aannemer om tegelijk de landerijen voor de gemeente te verbeteren in het Ven moet gewerkt worden. Voorzitter. Ja, 't is niet te doen om alles te verwerken. Van Heesbeen 't Is goed om zoo iets te doen in jaren als er wat overschiet. Voorzitter. Dat is ook onze bedoeling.Er is nn 1000 gulden op de begrooting ge bracht omdat het batig saldo flink whs de bedoeling is om geleidelijk aan den gang te blijven, dit is trouwens ook afgesproken toen we de vorige week allen naar den Meeiheuvel ziju wezen zien. Van Heesbeen. Geld opnemen zou ik niet doen, dat is te duur. Voorzitter. Dat is juist 't z lfde, dat is maar een idee of we nu 4 pCt. betalen of de rente missen van geld, dat over is en verwerkt wordt komt op 't zelfde neer werkten we nn niet dan konden we dat geld tegen 4 pCt. beleggen. Van Hebbeen, Ik dacht dat, als er geld over is, dat dit dan moest worden bewaard, Voo«zitter. Daar zal nog wel eenige jareH over heen gaan eer we zoover zijn. Er is nu nog te veel te doen in de gemeente. De heer van Buul zegt na 't geen de heer van Heesbeen en Boom hebben gezegd hij geen aanmerkingen meer heeft. Alleen wenecht hij aan de landerijen te laten wer ken bij werkloosheid anders niet. De beer Boom zegt nog eveö te willen opmerken dat het idee is dat de verbetering der landerijen voor de gemeente winstgevend is en ziju standpunt blijft handhaven, waarop de heer Boom zegt dat de practijk dit later eerst zal loeren. Verder deelt de Voorzitter nog mede dat de tijdelijke geldkr.ning nog op het dienst jaar 1910 wordt gebracht op verzoek van Ged. Staten. De heer v. d. Ven zegt dat aan de har monie Concordia f 50 subsidie wordt ver leend. Hij vraagt of ze ook verplicht zijn daarvoor iets te doen. Voorzitter. Neen, op 't oogenblik niet. Van de Ven. Dan kannen andere vereeui- giugen ook wel om subsidie komen vragen. Voorzitter. In de veigadering vau het Dag. bestuur hebben wij daarover wel eens gesproken, waarover ik nu nog niets wil uitlaten. De liedertatel heeft al eens om goochelaars in 't water te werpen, dacht zy En haar geweten, dat nochtans niet heel nauwgezet was, verweet haar aan deze misdaad medeplichtig te zijn. Maar dat duurde niet lang. Zij overtuigde zich zelve dat zulks toch eigenlijk maar eene veronderstelling was, dat zij overigens nooit het inzicht had gehad aan eene misdaad deel te nemen. En dan ontmoette hare band de goudstukken die in baren zak staken en de aangename aanwezigheid van die goudvinkjes was een toovermiddel om by baar alle onrust te ver- dryven. Bet sloeg tien uren op den kerktoren van Saint-Vincent. Madame Paméla Lemire sloot bare deur, schoof de grendels toe, doofde de lampen uit. ontstak eene roetkaars en begaf zich naar hare kamer om er de rust te genieten die zy, eenen zoo barden dag, volgens haar, wel verdiend had. Buiten waB alles Btil, alsof heel de stad in 't slaap was. Er was geene ziel in de Vicomtéstraat te zien. Twee lantaarnen, op grooten afstand van malkander, wiegelden aan hunne koorden en verlichtten nauwelijks eenige voeten vier kant zoodat al het overige iu het ronde donker bleef. Odzb twee mannen slopen alzoo onopgemerkt door de dichte duisternis voort. Toen zy aan het strand gekomen waren, sloegen zij rechts af, tnsschen de balen koopwaren en bereikten weldra het gedeelte der haven, waar de groote schepen gemeerd lagen. Onder deze schepen lag er een bijzonder groot. Op den achtersteven had men in witte letters geverfd, den Le Jeune Henri kunnen lezen, ware het niet zoo donker Iedereen sliep aan boord. Een enkel man met eene lantaarn in de hand, wandelde ongeduldig op het dek heen en weei het was de kapitein. Norbert Cochet. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1