INummtr 87 Zondag 6 November IHlO J33e Jaargang Tweede Blad oorspronkelijke Schets G. v. d, WALD. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Sport Engeland. Reclame. Duitschland. Ingezonden Stukken. i-1" J- lederen ZATERDAGAVOND Echo van he! Zuilen. 'I liet aleuwe ministerie Briand is reeds gereed met zijn kabinet. Gelijk verwacht werd zijn de ministers van buitenlandsche zaken, oorlog en marine gehandhaafd en ook Jean Dupuy, de minister van handel behield zijn por tefeuille, verder geen leden uit het vorige kabinet Briand behalve de onder-secre taris bij schoone kunsten Dujardin- Beaumetz. Het ministerie ziet er nu zoo uitpre sident en minister van binnenlandsche zaken Briand minister van justitie Theo dore Girardvan buitenlandsche zaken Pichon van oorlog generaal Brun van marine admiraal Boue de Lapeyrére van onderwijs Maurice Faure van finan cien Klotz van handel Jean Dupuy van landbouw Raynaudvan koloniën Morel, van arbeid Lafierrevan open bare werken Puech. Onderstaatssecretarissen zijnvoor marine Guisthau voor financiën André Lefebrevoor oorlog Noullensvan schoone kunsten Duj-rdin Beaumetz. Het ministerie bevat dus zeven nieuwe ministers, van wie er vier, n 1. Lafierre, Klotz, Faure en Puech tot den linker drie n.l. Girard, Morel en Raynaud, tot den rechtervleugel der radicale partij behooren. Geen van deze zeven heeren is al te voren minister geweest. Van de nieuwe mannen zal vooral Lafierre rechts weinig bemind zijn, want hij is groot meester van de vrijmetselaarsorde »Het groot Oosten* in Frankrijk. Eenigszins verwonderd is men over het feit, dat Millerand ten slotte geen deel uitmaakt van het tweede ministerie Briand. Naar men verneemt, hebben ook de vroegere minister van koloniën Clémentel alsmede Deschanel voor een portefeuille, bedankt. Clementel om gezondheidsre denen. Politieke kringen beloven het nieuwe ministerie geen lang leven. Het ministerie ziet er trouwens naar uit, of het als een verdere stap naar rechts kan wordeu aangemerkt van den vroegeren revolutionnairen socialist Briand. Dinsdag zal het nieuwe ministerie zich aan de Kamer gaan voorstellen. De zit tingen van Kamer en Senaat zijn tot dan verdaagd. Een duidelijke les Briand maakt het steeds erger. Of liever hij maakt het steeds duide lijker, hoe een sociaal-democraat, een maal tot macht gekomen, tegen de ar beiders en ook tegen zijn eigen partij genoten weet op te treden. Ter onderdrukking van de spoorweg staking in Frankrijk nam hij veel krasser maatregelen, dan anno 1903 in ons land door het ministerie-Kuyper werden ge bezigd. Niet slechts riep hij het leger te hulp, maar hij liet zijn voormalige vrienden in arrest brengen en ontzag geen middelen om den >misdadigen aanslag* zooals hij de staking noemde, den kop in te drukken. Meer nog in het Kamerdebat sprak hij het Zaterdag onomwonden uit, dat, wanneer hij onwettige maatregelen had moeten gebruiken hij daarvoor niet zou zijn terug gedeinsd 1 Ziedaar een socialist als minister tegen over een spoorwegstaking I Welk een belachelijk figuur maakt bij die houding vergeleken, het misbaar van onze S. D. A. P. over Kuyper's optreden in 1903. Laten de arbeiders, die al te dikwijls worden beetgenomen door de ronkende phraSen en opruiende taal der socialis tische propagandisten, thans toch goed hun oogen openhouden en hun voordeel doen met de lessen, welke Briand's ijzeren manier zoo overvloedig geeft. Centrum. lijker dan de ontmoeting, welke heden tusschen beide vorsten te Potsdam plaats heeft 1 Of de politiek er verder nog iets mede te maken heeft, zal de toekomst eerst kunnen doen blijken- De aanwe zigheid van ministers wijst er wel op, dat die ontmoeting nu niet zoo geheel en al buiten het terrein der politiek ligt. De czaar is ondertusschen in Potsdam aangekomen en met heel veel vertoon ontvangen. Er zijn hartelijke speechen gehouden en er is druk geconfereerd. Staking in Spunje. In geheel Catalonië is de staking uitgeroepen zelfs werd er besloten om over geheelSpanje een algemeene staking af te kondigen. Groote ongerustheid heerscht in de regeeringskringen en om alle mogelijke gebeurtenissen tegen te gaan zijn troepen naar Barcelona, Sabadelle en Saragossa gezonden. Dat dit noodzakelijk is, blijkt uit de botsingen die gisteren te Barcelona hebben plaats gehad. Bij het uitgaan v.n een fabriek losten stakers revolverschoten op de arbeiders, waardoor drie arbeids willigen gewond werden. vreedzame wijze liet volbrengen, datgene, waartoe het arbeidscontract hen verplicht te, den arbeid hebben neergelegd. ^e Dat zij bij het neerleggen van den arbeid, aan het Hoofdbestuur hebben doen weten, dat zij zelf de eindgevolgen van deze daad willen dragen. qe Dat zij den Nederl. R. K. Leder- bewerkersbond en zoovele arbeiders- vrienden dankbaar zijn voor den gelde- lijken steun hun verleend, waardoor zij meer en meer in hunne overtuiging ver sterkt zijn van de groote waarde van het vereenigingsleven, zoodat ten gevolge van het Christelijk solidariteitsgevoel en onderling hulpbetoon, de werkman niet meer genoodzaakt is, gelijk vroeger, uit bange vrees voor broodgebrek, onder een onmenschwaardige behandeling te te blijven doorwerken. ge Dat het doel dezer staking niet is geweest, om eene zoogenaamde over winning te behalen op den heer van Schijndel, maar om den arbeider in zijne rechten te beschermen en te verdedigen. Geachte Redactie Naar aanleiding van een blijkbaar heerschend misverstand zonden wij er prijs op stellen, indien U met een enkel woord zoudt willen ver melden, dat het Weekblad „HET LEVEN* niet door ons wordt uitgegeven, noch geëx ploiteerd. Hoogachtend, NIJGll VAN DITMARS'a Uitg.-My. Uitgevers van de „WERELDKRONIEK" en •DE WEEK Geïll." zoeken in den vreemde. Maar toch nog wordt gezegd Mannen houdt moed. Toch nog moest een der leiders met een spottend gebaar het driewerf wee 1 den Kath. Waalwijker nazeggen. Zou men nu nog niet gaan inzien dat men niet langer met de be langen van den werkman spelen mag Een der leiders heeft nu immers zijn zin gehad, een staking, zoo sprak hij, nog slechts een jaar geleden, moet er komen dat zou een weldaad voor Waal wijk zijn. Welnu de staking is er ge- weest, doch of dat als een weldaad voor ^B™ #B s eroeP Waalwijk kan beschouwd worden, dit ter De l'arijsche correspondent van de beoordeeling 1 Mogelijk was men eerlijk se*nt overtuigd dat een staking een weldaad zou zijn en werd het er daarom op gewaagd, doch dat men nu dan ook eerlijk bekennewe hebben ons mis rekend, we hebben gedwaald. Halt mannen en meisjes, niet verder 1 wij kunnen u niet meer helpen, tracht zelf werk te vinden, zoo mogelijk nog bij vergaderd. Aanvankelijk waren veertien ouden patroon en laat ons nooit Ileden aanwezig, tegen het einde waren Het beroep van Wijnmalen is door de sport-commlssie voor Luchtvaart be handeld. Deze commissie van 16 leden bestaat voor de helft uit leden van de Automobielclub en voor de andere helft uit de leden van de luchtvaart. De com missie heeft van vijf tot bij negenen De Standard meent te weten, dat de regeering een luchtvloot aan het vormen is, die 1911 zal tellen zes be stuurbare ballons en zes vliegtuigen. Uit Cardiff worden ernstige dingen gemeld van de mijnwerkersstaking in het Swansea-dal Er is een mijneigenaar door stakeis aangevallen, waarbij met steenen geworpen en zelfs geschoten werd. De telegraaf- en telefoondraden zijn doorge sneden. De staking in de kolenmijnen Zuid- Wales neemt steeds grooteren om vang aan, en men vreest een uitbreiding tot het gansche kolenbekken, waardoor 200.000 man zonder verdiensten zouden geraken. 6e Dat door de leiding en de Eerw. meer staken. uw nog zeven leden van de Automobielclub Provinciale Noordbrubuntselie en 's Hertogenbossohe Courant Uitgevers J. J. Arkesteyn Zoon, VHertogenbosch, Telefoon 79. een vau De Prov. N.Br en 's-Hert. Crt. verschijnt dagelijks; per kwartaal f 1.65, franco per post f 2. directe telegrammen van Reuter en andere persbureau^ en eigen correspondenten in binnen- en buitenland. Gratis ongevallenver zekering, verschillende uitkeeringen reeds gedaan. Keizer en czaar. Het zou toch te dwaas zijn geweest, indien de czaar die zoo langen tijd in Duitschland heeft vertoefd, waar zijn echtgenoote herstel van haar geschokte gezondheid zocht, naar Rusland ware teruggekeerd, zonder zelfs den keizer gesproken te hebben Niets dus natuur- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie Beleefd vragen wij opname van de volgende motie, welke na breedvoerige besprekingen en meerdere wijzigingen ondergaan te hebben, is aangenomen De stakende arbeiders en arbeidsters van de Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H- v. Schijndel te Waalwijk, in ver gadering bijeen op 4 November 1910, hebben, na geheime (schriftelijke) stem ming, met algemeene stemmen besloten ter kennis te brengen van het publiek ie Dat het Hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Lederbewerkersbond, in het bijzonder de Voorzitter C. Roesten- berg en de Eerw. Adviseurs, in verschil lende vergaderingen, de staking vooraf gaande, hen heeft aangemaand, om, niettegenstaande er een onhoudbare toestand geschapen was voor de geor ganiseerde arbeiders en arbeidsters, ge duld te oefenen, in de hoop, dat de tijd verandering en verbetering zou bren gen. 2e Dat zij, toen de heer v. Schijndel doorging met den arbeid voor hen zwaar en onpleizierig te maken, en hen niet op Adviseurs van den Nederl. R- K. Leder bewerkersbond nooit gouden bergen zijn beloofd, om de arbeiders tot de orga nisatie te brengen, maar dat zij hun alleen die voordeelen hebben onder bet oog gebracht, die Kerk en Regeering van het vereenigingsleven doen verwach ten. je Dat zij het volste vertrouwen blijven stellen in de leiding van het Hoofdbe stuur en de adviezen van die R. K. Priesters, die door den Bisschop als adviseurs aan hunne vereenigingen ver bonden zijn. 8e Dat zij aan de raadgevingen van diegenen, die hiervoor niet zijn aange steld, noch aan krantenberichten zich iets laten gelegen liggen. ge Dat zij ook thans nog bereid ziju den arbeid te hervatten, wanneer de heer v. Schijndel metterdaad de Katho lieke organisatie erkent, met haar wil onderhandelen, de georganiseerden met rust laat en eene goede verstandhouding tusschen patroon en arbeider wil waar borgen. ioe Dat, zoo de heer van Schijndel aan deze billijke voorwaarden niet wenscht te voldoen, zij nooit meer bij den heer van Schijndel willen gaan werken, tenzij noodgedwongen. (Volgen de handteekeningen van alle stakers(sters) Het Hoofdbestuur van den Nederl. R K. Lederbewerkersb. Waalwijk, J Nov. igio. Mijnheer de Redacteur Als antwoord op het ingezonden stuk van den WelEerw. Heer van Heeswijk in Uw blad van 2 Nov. 11. meenen wij het volgende te moeten opmerken lo. De duidelijke bedoeling van ons schrijven was, onder de oogen uwer lezers te biengen, hoe anderen denken over de gevaarlijke theorieën, die door de leiders der arbeiders in hun vak bladen worden verkondigd. Het doet ons dan ook genoegen, dat de Weleerw. Heer Van Heeswijk thans van verde- diging dier heillooze stellingen afziet, en slechts eenige onschuldige, sociologische beschouwingen houdt. 2o. Wij meenden het ernstige woord van een R.K. Priester als tegengift te mogen toedienen, omdat wij weten, dat de geïncrimineerde artikelen uit de vak bladen juist daaraan hun grooten invloed op de arbeiders ontleenen, dat zij door R K. Priesters worden geschreven. 3o. Wij zijn dus heel konsekwent gebleven, en hebben ook onze speciale aandacht gewijd aan artikelen, van andere R.K. Priesters. U, M. de Red., ook namens de mede- onderteekenaars van het vorig schrijven dankzeggend. JAN VAN GILS. Dit was de eenige oplossing, die toch, aanwezig en vier van de Luchtvaartclub. De discussiën die op sommige oogen- blikken zeer heftig waren, liepen uit, op het verwerpen van het beroep, zoodat de eerste beslissing bestaan blijft en Wijnmalen dus den prijs van 100,000 francs op 1 Januari a s. krijgen zal, wanneer geen ander de reis binnen 36 uur doet. Thans kan geen appel meer gedaan het kan korter of langer duren, volgen moet. Mijn dank voor de opname. EEN OPRECHT WAALWIJKER. Mijnheer de Redacteur Mag ik U beleefd een bescheiden plaatsje verzoeken in uw veel gelezen blad voor 't Zondag 30 Oct. j.l. speelde de voetbalveree- I worden door Wijnmalen wel door de nigingen K. H. M. K. en V. W. alhier een Nederlandsche Luchtvaartclub. vriendschappelijke match (die vooral ailblonk Vltegeu op de Molenheide, door 't valsch spelen van K. Ii. M. K.) op 't v u a terrein van eerstgenoemde vereeniging en door Vrijdag heeft Kuiler met ljn Antoinette, K. H. M. K. dat met 2 invallers versterkt die weer geheel hersteld is, een paar was geworden, werd met 3—1, V W. echter vluchten gedaan- Zaterdag hoopt hii te speelde maar met 10 man. vliegen met passagiers en Zondag bij In dezen wedstrijd blonk vooral de scheids- 1 rechter de Heer P. Zijlmane uit door zijn kennis van 't spel. Om hierop even neer te komen 't volgende Wanneer de grensrechter van V. W. een teeken met de vlag gaf ten teeken dat er tegen de regels van 't voetbalspel gezondigd waB en het den scheidsrechter daarna mededeelde kreeg hij doodeenvoudig van den scheids rechter (en de leden van K. H. M. K.) ten antwoord .Je hebt hier niets temaken hou welke h[. nader ODderioek door de justitie je smoel of je gaat van t terrein," gevolgd J. door eenige lieve eitdrakkiegen. Ka vraag ik het lijk bleek te bevatten van eea jonge dan toch eens aan al de voetballers die dit vrouw. stuk in handen komt: Het lijk moet reeds tien a veertien lleeft een grensrechter in 't geheel niets dagen }n het water hebben gelegen en te zeggen? Waarvoor dient dan toch een L geDeeskundig onderzoek wees uit, grensrechter? Hebben de voetballers die aan ,s „„.„«ij de mutob deelnemen het recht om een grenu- dat het lichaam m den zak was genaaid rechter van 't terrein af te jagen terwijl het nog leefde. Dat de scheidsrechter partijdig was, is nog De Berlijnsche justitie heeft een be- tot daarentoe, daar hij in 't geheel niets van h00ning van 1000 mark ultgeloold voor 't voetballen verstaat (al denkt hij het) maar Lt verschaffen van inlichtingen die tot T ander 'StSTSSHSttb^ten dat het ontdekken van den eventneelen dader is nu wel wat al te erg. kunnen leiden. Om nn eens zijne partijdigheid aan te tooneu Onaangename vergissing. Het echtpaar 't volgende: Sieraad, wonende Rozenpricelstraat, te Een der V. Were gaat er met den bal van T t_r door en komt reed" aardig dicht bij K. H Haarlem, verkeerde Dinsdag, schrijft H. M. K. doel en zou stellig gedoelpunt hebben, D., in de meening reeds een >gouden hadde niet een der K. H. M, Kers hem op echtpaar* te zijn. En het begin van den een gegeven oogenblik niet dood gewoon aan- jag was voor Je oudjes prachtig. Van gepakt en hem over den grond gegooid zoo zijden kwamen de gelukwenschen. neters over t terrein rolde, kwam rfe ont|oocheliDgDe droog weder zal hij voor het publiek een vertooning geven. MTn—<i mt i—i n ii« Een misdaad. Bij de Luther-brug, te Berlijn, zagen Dinsdagmorgen eenige arbeiders in de Free een zak drijven, Mijnheer de Redacteur. Nu eenmaal een R.K Langstrater zijn zoeklicht over de staking eens heeft laten schijnen, nu zijn ook anderen ontwaakt. Het werd dan ook tijd. Het schrikbewind dat hier heerschte, zelfs zoodanig dat men bang was in huis over de staking te spreken, was dan ook een al te gekken toestand. Doch men komt met al dat geschrijf niet verder. Moeten de stakers nu nog langer, door hun als 't ware verblinde leiders aan armoede prijs gegeven blijven De Ka tholieke Langstrater ziet zelf in dat de staking hopeloos verloren is, dat het einde van het liedje zal wezen werk dat hij eenige meters dit vond nu de scheidsrechter zoo aardig datj bij niet kon nalaten er eens raae te lachen en buren hadden ten stadhuize aangevraagd ter aanmoediging eens riep mooi, mooi, maar des avonds een draaiorgel in de straat van fluiten, wees maar niet bang hoor, daar mogen laten spelen, en dit verzoek kwam niets van. Wanneer een der leden van V. W. eens handsbal maakte voor goal (n.l een 16 en 17 M. er vandaan) dan werd er gemeten, en was hy er 16 paB vandaan zoo was het een penalty (al hoewel het terrein slechts 50 M. lang was) dns 9 M. van bet midden, niet zoo bij de tegenpartij (K. B. M, K.) daar moest by slechts 11 Meter van goal zyn. En zoo kwamen er meer dergelijke fraai heden voor, te veel om op te noemen. Ten slotte nog iets over een paar leden van K. H. M. K. Toen de grensrechter van V. W. n.l. naar huis toe ging werd hij door hen nageroepen en uitgemaakt voor vnilen visch. En waarom. Enkel en alleen omdat hij zijn plicht bad ge daan en daardoor den scheidsrechter in zijn partijdigheid had belemmerd. Wat dankt U voetballers, nette lni hé. U mijnheer de Red. dankend voor de ver leende plaatsruimte, verblijf ik Uw Dw. Dr. X IJ Z. Waspik 31 Oct. 1910. Mijnheer de Redacteur. Gelieve mij eene kleine plaatsruimte s. v. p. af te staan Verschillende menBchen zijn in de meening dat het Buikergoed, waarvan het kind in het LoonBch—Hoekje ongesteld is geworden door vergiftiging, ten mijnen hnize is gekocht. Doch dit is valsch. Ik deel hun hierbij mede, dat het niet by mij is gekocht. Het suikergoed is afkomstig uit een winkel bij de Antoniuskerk en overgehouden van de laatste feesten het waB nu weer gevonden en gegeven of verkocht. Dankend voor de plaatsing. J. VAN VELDHOVEN. St. Antonius—parochie. WAALWIJK. zou gereedelijk toegestaan zijn, als zich niet een zeer bijzondere omstandigheid had voorgedaan. Het bleek namelijk, dat de oudjes geen 50, maar »slechts* 49 jaar geleden elkaar trouw beloofden. Algemeene ontsteltenis bracht de me- dedeeling van den onheilsbode te weeg. De viering werd dadelijk gestaakt, de muziek afgezegd. De oudjes brachten den dag droevig door. Hoe men zich zoo vergissen kon Wel, de beide menschen kunnen lezen noch schrijven, en tot overmaat van ramp zijn indertijd bij een verhuizing de trouw- papieren weggeraakt. De straat was vol van dit tragikomisch voorval. Inbreken voor plezierTe Chicago zijn 4 dames uit de hoogere kringen gearresteerd, beschuldigd van inbraak. Drie der dames zijn gehuwd en zeer rijk Zij zijn tegen borgstelling weer in vrijheid gelaten, bekennen haar misdaad maar verklaren die alleen voor plezier gepleegd te hebben. Des nachts waren zij in een automobiel van Chicago naar Crorr.n Pomt, een klein stadje in Indiana gereden. Daar braken zij in een hotel in, stalen eieren, vleesch, porselein en huishoudelijke artikelen en namen die ia haar automobiel mee. Ongelukkiger wijze verloor een der inbreeksters haar zakdoek, waar haar naam op stond, zoodat het gemakkelijk viel de daderessen te vinden.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5