Nummer 87. Zondag 6 November i9lO. 33c Jaatg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. ANTOON TIELEN, Provinciaal Nieuws. U I T G E V ER WAALWIJK. Telefoonnummer 38. De Echo van het Zniden, Waalwijksclif en Laigstraatsche Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. ?ranro per post door het geheele rijk f Ü.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advertsntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groolc letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8maal ter piaatsii g opgegeven,, worden ümaal berekend. Voor plaatsing van een groot amital rtgels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contractrn gesloten. Reclames 15 cent per regel. Waalwijk 5 Nov. 1910. Stuking. In vervolg op de mededeeling in een vroeger no. van ons blad, volge hier het antwoord door het Hoofdbestuur van den N. R. K. L. A- B. verzonden op de door de firma A H. van Schijn- del gestelde condities Op onze Hoofdbestuursvergadering is in overleg met de stakers(sters) besloten UEd- hierop het volgende antwoord te zenden lo. Wij verzoeken UEd beleefd doch dringend op te willen geven de fouten welke er volgens Uwe meening door ons zijD begaan. 2o Of U ons wilt opgeven welke geschreven feiten onwaar en als laster beschouwd moeten worden. Bij het opnoemen van fouten, leugens en laster zult U wel de noodige toe lichting geven. 3o. Wat betreft de weigering, om alsdan C. Roestenberg en Anna Berg mans te ontvangen, kunnen wij UEd mededeelen, dat wij eene conferentie zonder C- Roestenberg als onmogelijk beschouwen, mede omdat Roesten berg zaakkundig in deze is en omdat Roestenberg als Voorzitter van den Bond en als Vrijgestelde Beambte de persoon is, die in de toekomst bij Uwe firma toch de eventueel voorko- wende kwesties als representant der vereenigde arbeiders(sters) zal moeten behandelen. Wat Anna Bergmans be treft, hebben wij er niets tegen, dat die bij de conferentie niet tegenwoordig zal zijn. Een gunstig antwoord op bovenstaand tegemoet ziende blijven wij met dc meeste hoogachting, Namens de Nederl. R. K. Lederbew Arb.bond C. ROESTENBERG, Vooraitter A. LOMBARTS, Secretaris Op Zaterdag 22 October zond de heer van Schijndel aan het Hoofdbestuur van den Nederl. R- K Lederbewerkersbond het volgende antwoord Aan het Hoofdbestuur van den Nederl. R K. Lederbewerkersbond Kaatsheuvel. Hiermede bevestigen wij de ontvangst van uw schrijven van heden, en deelen U mede, dat wij daarop niet verder ingaan. Hoogachtend, Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. VAN SCHIJNDEL Omtrent den stand der staking deelt men ons mede, dat op 't oogen- blik 47 personen (mannen en meisjes zijn aan 't werk gesteld en as. week nieuwe volgen. Seiicveningscbe verlotiug. Onder het agentschap W. R Schoofs alhier van bovengenoemde verlotiog 2ijn ongeveer een tiental prijzen gevallen o.m. mej. Joh. Kuijpers te Vrijhoeven- Cappel een rijwiel, Walth. Vrijhoeve- Pelders te Drunen een prachtig voor- snijdmes met vork en B. van Helvoirt- Verhoeven te Baardwijk een kistje kaar ten en toebehooren, B. v. Helvoirt en W. v. Drongelen, Baardwijk een portret album enz. enz. De prijzen zullen eersdaags door den agent aan de gelukkige prijwinners ter hand worden gesteld. Voetbulvereeniging „Waulwijlc Vooruit* Morgen zal de strijd, waarnaar elk voetballiefhebber hunkert plaa;s hebben >Roozendaal Vooruit* zal trachten aan W.V. verdere deelname aan de wed strijden om het Zilveren Kruis te ont nemen. Het slechte weer deed vreezen, dat alles in duigen zou vallen en met groote belangstelling werden de weer berichten gevolgd. Gelukkig keerde het ten goede en hebben we alle hoop, dat het zoo zal blijven en wij morgen dus een prachtige voetbaldag zullen hebben. Het zal misschien zijn nut hebben, iets naders over de vereeniging »Roo- zendaat Vooruit» te melden. Deze club speelde verleden seizoen nog onder den naam van Concordia in de le klasse van den Brab Voetbal Bond. Hiervan kampioen zijnde, werden ze in de Zuidelijke 2e klasse van den Ned. Voetbal Bond opgenomen, waarin zij een uitstekend figuur slaan. Helmond bonden zij reeds aan hun zegekar, terwijl Zondag jl met 10 'man spelend, tegen het Mid- delburgsche Zeelandia 11 gelijk werd gespeeld. Het sportblad schreef over dezen wed strijd Roosendaal speelt Dog steeds het kick and rush systeem en gaven een fanatiek en doortastend spel te zien. Wat zal morgen de uitslag zijn Wij herinneren ons, dat 2 jaar geleden Roozendaal alhier voor het Zilveren Kruis speelde en toen door uitstekend spel der W Vers met 31 werd geklopt. Ondertusschen zijn èn Roosendaal èn W.V. in spelgehalte vooruitgegaan, doch heeft Roosendaal de grootste vlucht genomen. Wij kunnen dan ook niet anders, dan een W V nederlaag voorspellen, doch op voetbal kan men geen peil trekken. Wanneer de geelzwarten zich geheel geven, van begin tot eind met vuur spelen, terwijl het publiek door een tal rijke opkomst blijk geeft belang te stellen in de W.V. verrichtingen en de spelers zoodoende moreel steunt dan kan de uitslag nog een verrassing zijn. Dat morden een dichte haag toe schouwers op het sportterrein, reden tot juichen zullen hebben is ons aller wensch. De wedstrijd begint om half drie- BAARDWIJK. Voor ons Kroisverbond zal op Zondag 6 Nov. des nm. om 6 uor in de, openbare school als sprvker optreden de W.Ed Gestr. Heer Houben. Ook niet leden worden beleefd uitge- noodigd ter vergadering tegenwoordig te zijn en hebben vrijen toegang. DRUNEN, Maandag 7 Nov. zullen de leden van den spaarpot „De Vriendschap' hunne jaarlijksche teerdag vieren bij L. v. d. Wiel, Wolfshoek, welke des avonds zal worden opgeluisterd door een fijn dansmu ziek. Ook zal door den heer H. v. d. Wiel (den zoogenaamden „Lakkert') des avond» 6 uur aen korte redt voering gehouden wor den over de loffelijke plichtsvervulling van den President. Wij wenschen de leden een allergezelligsten dag. Op Zondag 13 Nov. a s. ten half 7 z tl door de Harmonie „De Volharding' een concert gegeven worden in de zaal van den heer Joh. van der Sanden alhier met vrij entree. Afgaande op den goeden naim van onze harmonie welke zij sinds haar bestaan bezit en die nog onlangs op het Concours te Helmond zoo schitterend is gebleken, dur ven wij hopen op een genotvollen avond. Muziekliefhebbers er op uit, want behalve de Harmonie krijgen wij ook de Gramo- phoon te hooren. Een perceel land van de gemeente dat voorheen per jaar de som van 6 gld. opbracht, is voor twee jaren bewerkt en beplant met banden stek. Dezer dagen zijn de banden verkocht en brachten ze op f 102. Zeker gaat hiervan voor aauleg iets af, maar het blijft toch een opbrengst die rijk mag heeten. SPRANG. Beroepen te Aalst (Geld.) ds. P. van Toorn, alhier. VRIJH.-CaPPEL. De W.Ed. Heer l)s. S. Datema, pred. te Delfshaven, is door de Geref. Jongelingsvereeniging aangezocht een lezing te honden in bet Geref. kerkgebouw alhier. De Ohr. Naaivereeniging „Dorkas', alhier heeft de«e week wederom een begin gemaakt met haar werkzaamheden. Evenals de Zangver. „Hallelujah' be staat bij het fanfarecorps „Sirena' het voor nemen in de maand December haar eerste winterconcert te geven. Evenals den vorjgen winter is hier thans weer geopend de ^Reizende Bibliot heek' van 't Nut van 't Algemeen. Ver leden jaar was 't aantal lezers 35, 't aantal uitgeleende boeken 260 meerdere bekend heid zal dit getal wel doen toenemen. Gedurende de maand Oct. 1910 werd op het Hulppostkantoor alhier in de Rijks- postspaarbank iugelegd een som van f2546,88 verdeeld in 43 inlagen. Op het Hnlptelegraafkautoor werden gedureude de uiud. Oct. 1910 32 telegram men ontvangen en 28 telegrammen verzon den. Er werden 14 gesprekken gevoerd. BESOIJEN. Naar wij uit vertrouwbaren bron vernemen zal alhier een broeder schoei gebouwd worden. Reeds tweemaal in 14 dagen zijn bij den visscher S. v. H. de fuiken ge licht. Bij de politie is aangifte gedaan. Tot notabelen van de Nederland- sche Hervormde Kerk zijn herkozen C- Bakkeren en J. C. Winkel- CAPELLE. Vrijdag a.s. zullen hier worden ingekwartierd 7 manschappen en 1 hoofd officier. Onze dorpsgenoote Mej. J H. van Dongen werd heden benoemd tot onder wijzeres ie Ter Schure (gem. Barneveld). WASPIK. Het onderzoek der verlof gangers der Landweer, welke in deze gemeente wonen, zal plaats hebben op 12 Nov. a.s. te Capelle op 't raadhuis en wel voor de lichting van 1910 ten 9.30 v.m.1904 ten 10 30 v.m.1907 ten 1 uur n.m. Al spelende viel het 6 jarig doch tertje van den heer A. van Gijzel van de omheining in een diepen tochtsloot De heer P- de Ruiter, die toevallig voorbij fietste, merkte het ongeval, sprong over de heining heen het kind ter hulp en mocht het genoegen smaken het meisje nog juist bijtijds te grijpen en zoo van een wissen dood te redden. Vette varkens gelden thans 33 a 34 cent per pond biggen f8 a f 13 per stuk nuchtere kalveren f 14 a f 18 lam meren f 14 a f20; geiten f 9 a f 14 p. st. Eieren kosten nu 6 a 7 ct. per stuk. Deze week hebben de Gebr. de Graat, scheepsbouwmeesters alhier een gedeelte hunner werklieden gedaan ge geven. Door dezen maatregel zijn ver schillende huisgezinnen zonder verdien sten. Door Ged. Staten dezer provincie is afwijzend beschikt op een verzoek der Electriciteitsmaatschappij >Raams- donk» tot het aanleggen van electrische geleidingen langs en over de provinciale wegen in deze gemeente. RAAMSDONK(Do'p). Spaarbank. Ingelegd in Oct. f 9610,13. Terugbetaald i 7760,83. Laatste boeknummer 4621. RAAMSDONKSVEER. Naar wij ver nemen is de lieer Boumau te Tiel benoemd tot veearts in het district Oosterhout. Bij de heden gehouden herstemming ter verkieziug van een lid van den gemeen teraad, vacature C. v. Laarhoven, werden uitgebracht 511 stemmen. Van onwaarde werden verklaard 15 st. zoodat het aantal uitgebrachte geldige st. 496 bedraagt. Hiervan verkregen J. C. Schoenmakers, Veer 89, Dorp 177 Totaal 266 st. W. F. Simonis, Veer 221, Dorp 9, To taal 230. Zoodat de heer J. C. Schoenmakers met 36 st. meerderbrid is gekozen. De uitslag der gehouden verkiezing tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. is als volgtC- A. de Bruin, H. van Dongen Johz., A. J. Lankhuijzen, aftredende en in de vacature S. Lank huijzen werd gekozen D. Lankhuijzen Sz. DRONGELEN. Als een zeldzaamheid mag worden meegedeeld dat een schaap van den landbouwer C. Bell alhier gisterenmor gen voor den tweeden maal in dit jaar 2 jongen beeft geworpen. SLEEUWIJK. De benoeraiug van een hoofd der opeubare lagere school alhier, in de laatste vergadering van den raad gedaan, is niet op wettige wijze geschied. De be noeming heeft plaats gehad bij loting toen de stemmen staakten Volgens de gemeen tewet had eerst nog een herstemming plaats moeten hebben tusschen de personen die de meeste stemmen op zich hadden ver- eenigd. Door het Dag. bestuur is reeds aan den Commissaris der Koningin iu deze provincie een schrijven gericht hoe in deze moet worden gehandeld. Eleetrisehe Centrale. RAAMSDONKSVEER. Naar aanleiding van de verschillende bezoeken, die enkele Gemeente-Bes! uren iu de afgeloopen weken aan onze Centrale hebben gebracht zijn wij eens met de Directie gaan spreken om in lichtingen te krijgen over den stand van zaken bij de Raamsdonksche Centrale. Wij zijn overtuigd dat het alle iuwoners en ook velen buiten dezegemesute in hooge mate zal ïmeresseeren eens te vernemen in welke mate hier van den electrischeu stroom ge bruik wordt gemaakt. Door persoonlijk onderzoek is ons bekend, dat ieder verbruiker het ten zeerste zou be treuren indien de E ec. Centrale plotseling werd stilgezet en dit is het beste bewijs, dat het indertijd door Mr Heere genomen initiatief voor vele van groot voordeel is geweest en dus zijn wij hem grooten dank verplicht. Het is wel van algemeene bekendheid, dat zonder zijn krachtige steun het electrisch licht hier niet wes gekomen. Laten wij beginnen te verklaren dat 1 Oct. aan het net van de Ceutrsle waren aauge- sloten het volgend aantal metaaldraadlampen 7 stuks van 100 kaarsen, 141 van 50, 2037 stuks van 32, 68 stuks van 16 buiten- dieu aan kooldraadlampen, 52 stuks van 32 en 103 stuks vaB 16. BovendieD zijn bij particulieren 8 boog lampen van 600 watt met bet net verbonden, terwijl de straatverlichting bestaat uil 132 latnpeu van 32 normaalkaarseu en drie boog lampen van 600 watt. In het geheel zijn er nu 206 huisaan- sluitingen. Heeft dus de verlichting nogal ingang gevonden, niet minder is dit het geval met de klein-motoren. Niemand heeft er aan gedacht dat in zoo'n korten tijd meer dan 100 P. K. voor motoren aan het net zou worden aangetloten. Het juiste cijfer is 113'/4 P. K. hetwelk blijkt uit het volgend staatje; 1 motor van 5 P. K. om te dorschen, kar nen, erwten maleu en baksel snijden 1 m. van 3 P. K. om te dorschen 1 m.van 5 P. K. om te dorschen; 1 m. van 5 P. K. om te dorschen 1 motor van 3 P. K. om te dorschen en graanmalen lm. van 5. P. K. om te karnen 1 m. van 5 P. K. voor schoenfabricatie (5 werktuigen); lm. van 3 P. K., voor het drijven van lintzaag en een draaibank !1 m. van 15 P. K. voor graan molen bij molenaar1 m van 5 P. K. voor een ijzerschaar en ponsen 2 m. van K voor het aanblazen van 2 smidsvuren 1 m. van 5 P. K om te dorschen 1 m. van 5 P. K. voor het drijven van pompwerk en mont- molens in een brouwerij 1 m. vau 3 P. K voor het drijven van een circelzaag bij een timmerman 1 m' van 3 P. K. voor het drij ven van een lintzaag bij een timmerman 1 m. van 6 P* K voor het drijven van een ijzerschaar en pons. 1 m. van V4 P. K voor het aanblazen van een smidsvuur1 m. van 7.5 P.K. voor het drijven der graanzuiverings- toestellen lm. van 5 P.K. om te dorschen en graanmalen 1 m. van 5 P.K om te dorschen stroohakken en graan malen1 m. van 20 P. K. om te graanmalen 1 m. van 1. P. K om te karnen. Wat de fiuancieele cijfers aangaat, daar zijn de resultaten even verrassend van als de cijfers van het aantal aansluitingen, want de Directeur deelde ons mede dat de opbrengst aan stroomverkoop bij particulieren ongeveer 2 maal zoo groot is als in het vorig jaar voor zelfde tijdvak terwijl de uitgaven in verhou ding lager zijn Men moet bedenken dat de centrale in 100 dagen gebouwd is en er weinig tijd beschik baar was om propaganda te maken bij het publiek, terwijl het bedrijf evenals iedere nieuwe onderniming de kinderziekte moet dooj maken, zoodat men het eerste be- drijfsjiar 1909 eigenlijk als een opiichtirg jaar moet beschouwen, De, Electriscae Centrale krijg, meer en mee het vertrouwen van het publiek en dit kaï ook niet anders. Wij toch moeten met groote belangstel ling ja wij zouden willen zeggen me groote dankbaarheid bedenken, dat er ii onze gemeente dag en nacht een vijftal per soneu gereed staan, om ten onze behoev» alle krachten te wijden aan een bedrijf, da pijnlijke nauwkeurigheid en groote activit(i verlangt. Wanneer wij dit ailes in aanmerking uemei dan zijn wij toch nog verbaasd over het fei dat niet meer dan 206 aansluitingen zijl tot stand gebracht. In het verlichtings gebied zijn rond de 1001 wouingen en van deze 1000 woningen ii dus ongeveei een vijfde aangesloten. Wij weten wel dat het maken van eet huisaanleg voor velen kostbaar is, maar ooi I dat nog niemand deze uitgaven he.ft betreurd en daarom is er weinig reden om niet to -de electrische verlichting over te gaan. Zi die het geld niet bezitten om een huisin stallatie te maken, kunnen een huurinstal latie nemen. De Directeur van de Central: deelde ons mede dat de maatschappij ba tarief van de huurinstallaties wel zou wilier i verminderen indien zij de verzekering ha( I dat daardoor zich velen zouden aansluiten Wij hebbeu toen ook gevraagd of er kan: bestaan zou op algemeene tariefverlaging ei deze tariefverlaging ook gelden zou voor' di menscheu die reeds abonnementen hebbei gesloten, indien er velen bijkwamen. De Directie deelde ons hierop mede dat er weinig vooruitzicht bestaat op he verlagen van het licht- en krachttarief, want dat dit reeds zeer laag is in ver gelijking met alle andere hier te lande bestaande tarieven, maar dat bij zeker heid dat er voldoende abonnementsaan sluitingen zouden komen, eene verla;>in£ van dat tarief zeer wel mogelijk geach moet worden en dat dit natuurlijk ooi aan hen, die reeds eene abonnements 1 aansluiting hebben, ten goede zal komen Wij moeten zeggen, dat wij vol ver bazing hebben gezien met welke groott nauwkeurigheid het onderwerp van lam penbreuk wordt gevolgd en ons verwon derd hebben over de zeer nauwkeurige wijze, waarop elk onderdeel van hel bedrijf, als anthraciet en olieverbruik werkuren enz. wordt nagegaan. Trouwens vele lampen breken, dooi dat men er bij het schoonmaken niel voorzichtig genoeg mede te werk gaat naar mate men echter meer en meei met electrisch licht bekend raakt, breken er ook minder lampen. Er zijn verschillende gezinnen hier in de gemeente waar lampenbreuk hoogst zelden voorkomt. De Directie merkte nog op, dat ver- laging van tarieven alleen mogelijk is bij een stijgend verbruik en dat dus ieder aangesloten er belang bij heeft i' anderen op te wekken tot aanschaffing' van electrisch licht. Wij willen onzerzijds na het geven van bovenstaande mededeeling nog op merken, dat het zeer jammer is, dat dei gemeente indertijd niet zelf bereid is j gevonden om de onderneming in ge-(! meentelijk bezit te houden. Het is zon- der twijfel, dat het electrisch licht eene1 bron van inkomsten wordt, vooral wan- i neer de stroomlevering naar Waspik doorgaat, waardoor het afzetgebied ver- - dubbelt Wij danken den Directeur van de^ Centrale voor de zoo welwillend ver- j strekte inlichtingen en gelooven, dat het den lezers aangenaam zal zijn eens wat1, meer van de Centrale te weten, dan dat', zij licht geeft. Nu ten slotte nog de mededeeling,! dat iedereen de Centrale mag bezich-f tigen, indien hij dit aan den Directeui vooraf vraagt. Wij hopen zoo van tijd tot tijd een en ander van het electrisch bedrijf mede te deelen, opdat men op de hoogte zal blijven.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9