Nummer 89. Zondag L3 November 1910. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. ISUiUEIT Gemeenteiaad van Waalwijk. 33e Jaarg ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. SUNLIGHT Uitgever: Reclame. Dit Blad verscl ijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden f ü."5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertbntiën 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grooie letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegevem worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames IB cent per regel. verzoek niet toe ts staan, omrede het be ginsel als we dit verzoek toestaan, kunnen ze allemaal wel komen, 't Is toegestaan voor de fabriek van Van Schijndel, omdat dit hier eene werkplaats gold, waar het licht zeer werd benomen. Als men 't nu ook voor particuliere woningen gaat toestaan, kan iedereen komen. We zouden echter hem zooveel mogelijk tegemoet kuDnen komen, door de boomen sterk te snoeien, maar dit verzoek zouden wij niet toestaan. Klijberg, Zou het niet beter zijn alle boomen te rooien als de inwoners er zooveel last van krijgen en dan lindeboomen te planten, die «en sieraad vormen voor de straat. B. en W. zouden dit kunnen over wegen. Eenmaal is een dergelijk verzoek toegestaan, dan kan men nu niet weigeren, eenmaal zijn wij dien weg opgegaan, dat is ook 't zelfde voor den heer van Es. Voorzitter, 't Is bij van Schijndel een fabriek en bier 't woonhuis. OöGENBLIKKEN OM l!T te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet. het werk. Openbare vergadering van den gemeen teraad op Donderdag 10 Nov. 1910, 's avonds Aan de orde 1 Ingekomen stukken. 2 Aanbieding gemeenterekeuing 1910. 3 Aanbieding begrooting 1911. 4 Voorstel tot verkoop van f 44700 in schrijving Grootboek Ned. Werk. schuld. 5 Voorstel aankoop terrein in de nienwe straat voor de te bouwen Vakschool. 6 Voorstel tot wijziging der hoogte-be paling voor het bouwen in de nieuwe straat (te brengen van minstens 8 M. op minstens 7 M. 7 Wijziging gemeente-begrooting 1910. 8 Benoeming vsn een lid der teek en- schoolcommissie. Voorzitter de Edelachtb. heer Burge meester. Afwezig de heereu van Schijndel en van Riel. Na opening der vergadering beet de Voorzitter de leden welkom en leest de secretaris de notulen der vorige vergadering voor die ongewijzigd worden vastgesteld. Voorzitter. Een schrijven is ingekomen van den heer J. van Riel, dat hij wegens uit- atedigheid verhinderd is de vergadering bij te woneD. Voor kennisgeving aangenomen. De stemming begint bij no. 10, bet lid Gragtmans. De Voorzitter schorst daarna de openbare vergadering om in geheime zitting, de notulen der vorige gesloten vergadering voor te lezen. Na heropening komen aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Een schrijven van W. Brekelmans om verlof tot het mogen bouwen van een houten gebouwtje om daarin een leermag&zijn de vestigen. Voorzitter. B. en W. stellen voor dit ver zoek toe te staan. Aangenomen. b. Een adres van de Hanze om eene subsidie van f 100 als andere jaren. c. Een adres van den boekhouder der gasfabriek om eene nieuwe salaris-regeling. d. Idem van de ambtenaren ter secretarie om eene nieuwe salaris-regaling. Voorzitter. Ik stel voor deze aanvragen te behandelen bij de begrooting en ter visie te leggen voor de leden. e. Ingekomen een verzoek van den heer II. vau Es, directeur van Van Gend en Loos om twee boomen voor zijne wotiing te mogen rooien, omdat die zeer veel licht benemen in zijne woning en zijne kantoren. Voorzitter. B. en W. stellen voor dit "Timmermans-Verschure. Vooraan de fa briek bij Vau Schijndel zijn ook de kantoren en bij van Gend en Loos 't zelfde, dat weegt even zwaar. Voorzitter, 't Rooien der boomen zal nu uiet voordeelig uitkomen, wel over een jaar of tien. Klijberg. Ik heb van een onzer, 't lid van den Broek die toch zeker in deze als een deskundige beschouwd mag worden, ge- ïoord dat de hoornen op den stationeweg uitgegroeid zijn en dat zal dan ook wel in de stationstraat zijn. Mij dunkt als de menschen er hinder van krijgen, moet tot rooiiug worden overgegaan en ai dere geplant worden. Houben. Aan wie behooren die bcomen Voorzitter. Aan de gemeente. Houben. Nu, dan is er niets tegen dat de firma Van Gend Loos de schade be taalt als de boomen in vollen groei moeten worden afgekapt. Timmermans-Verschure. T Gaat toch niet )ij den een laten staan en bij den ander weg. Gragtmans. Wij hebben dat wat te licht vaardig gedaan, we hadden er condities aan moeten verbinden b. v. dat er andere ge plaatst kunnen worden. Voorzitter. Dat kunnen we altijd, 't Gaat hier over 't rooieD der boomen voor Van Gend Loos en nadat wij de besprekingen gehoord hebben, kunnen B. en W. die aan 't beginsel hechtten en daarom zoo adviseer den, zich wel bij de opinie van den raad neerleggen en 't verzoek van den heer van Es toestaan. Gragtmans. Ruim ze allemaal op en zet nieuwe. Van Everdingen. 'l Beginsel is toch al toe gegeven toen aan 't verzoek van VanSclnjudel is gevolg gegeven. En de boomen zijn lang niet uitgegroeid. Klijberg. Zeer goed mogelijk, ik leg me daar graag bij neer, als zijnde geen des kundige. Laat ons 't liever eens aanhouden. Aangehouden tot de volgende vergadering. 2. Aanbieding gemeenterekening 1910. 3. Aanbieding begrooting 1911. Voorzitter. Ik heb de eer namens B. en W. den raad aan te bitdtn de gemeente rekening over 1909 en de begrooting voor 1911 en ik verzoek de heeren eene com missie van drie leden te benoemen met op dracht om een schriftelijk verslag van 't onderzoek aan B. en W. uit te brengen. Klijberg. Zouden we geen twee commis sies benoemen. Voorzitt r. Ik zou 't niet doen, alles sluit zoo in mekaar. Nadat de heer Timmer mans-Verschure bij herstemming heeft mede gedeeld niet in aanmerking te wenschen te komen, worden gekozen de heeren J. Hou ben, H. G. van Everdingen en P. Verwiel, die deze benoeming aannemen. 4. Voorstel tot verkoop van f 44700 inschrijving Grootboek Ned. Werk. schuld. De secretaris leest 't ontwerp- besluit voor, waaruit bestreden zal worden de bijdrage van f 40.000 aan 't rijk inzake de vakschool, terwijl eene onderhandsche tijdelijke geld- leeniug zal worden aangegaan van f 16000 voor den aankoop van het terrein. Aangenomen. 5. Voorstel aankoop terrein in de nieuwe straat voor de te bouwen Vakschool. De secretaris leest een ontwerp-beslait voor, waaruit blijkt, dat ten behoeve van de vakschool van de Bouwgrond-maatschappij fWaalwijk" zal worden aangekocht, een terrein groot 5 A. 47 cM. aan de nieuwe straat achter van Vucht, ter volle diepte en over eene lengte van 125 strekkende M. u f 125 per strekkende M. f 15625 terwijl alle kosten van overdracht enz. voor de gemeente komen. Aangenomen. 6. Voorstel tot wijziging der hoogtebe paling voor het bouwen in de nieuwe straat (te brengen van minstens 8 M- op minstens 7 M.) Vooizitter. In de overeenkomst met de Bouwgrond Mij. staat, onder punt 4, dat uui- zen op terreinen tan 40 M. diepte, 8 M, hoog moeten zijn en nu zegt de bouwverordening dat huizen boven de 7 M. tot de le ver dieping van D/s steen moeten zijn, dus dan moeten al die huizen daar, hoog 8 M. tot de eerste verdieping van ll/s steen gebouwd worden, wat veel meer kost en van grooten invloed zal zijn op het bouwen. B. en W. kannen daarvan volgens de slot-alinea wel ontheffing verleenen, maar wij voorzien dat er zoovele verzoeken zullen komen en stel len wij voor dat de raad dit artikel zal wij zigen in 7 M. Timmermans-Verschnre. Is dit verzoek van de Bouwgrond-Mij. gekomen. Voorzitter. Neen, B. en W. hebben dit zelf ingezien. Zij hebben er wel overgespro- ken, maar 't voorstel gaat van ons uit. Timmermans-Verschure. 't Een pleizier is 't ander waard en nu wilde ik wel eens weten ot de Bouwgrond-Mij van de gemeente de f J5 schadevergoeding per dag eischt voor te late- oplevering, of dat ze die eisch laat vallen. Voorzitter. Dat is eene geheel andere zaak. Timmerman-Verschure. Toch niet, er zal heel veel vanaf hangen voor mijn stem. Voorzitter. U weet hoe 't in mekaar zit; de leverancier der keien is zeer in gebreke en moet volgens contract voor eiken dag te laat f 25 betalen. De gemeente draagt dus niet de schade. En 't contract it uit stekend in orde. Voor 15 September had hij ai moeten leveren, wat er nu is. Hij is in gebreken gebleven, dus die f 25 per dag komen terug. Wij houden 't dus geh el van zijn som af dat is heel eenvoudig. Klijberg. Ik vind goed dat deze zaak hier is gememoreerd en ik geloof wel, dat de combinatie die toch in 't belang der ge- meeDte is opgericht, 't Diet op de gemeente zou hebben verhaald als de gemeente erzelf schade door leed. Maar als 't op anderen is te verhalen, dan is 't geheel iets anders. Houben. Ik heb gehoord, ik weet niet of het waar is, dat de man niet heeft kunnen leveren, er was force majeure" in 't spel. Voorzitter. Neen, dat is niet zoo, wij hebben T bij deurwaarders-exploit laten aan- zeggen, geheel den gerechterlijken weg ge volgd en hij heeft Diets geantwoord. Ons contract hebben wij nog door een advocaat laten nazien en dat is iu orde. Houben. Hij kan eerst beginnen, als U gaat korten. Timmermans-Verschnre. Dat gaat allemaal nog zoo gemakkelijk niet. Het lid van den Broek verlangt stemming over 't voorstel van B. en W. dat wordt aangenomen met 8 tegen 1 stem, die van het lid van den Broek. 7, Wijziging gemeentr-begrootiDz 1910. De secretaris leest 't ontwerp-besluit voor waarbij overgeschreven moet worden f1500 voor de tentoonstelling, f 300 voor de lieder- tafelfeesten en f 67 voor recepties. Goedgekeurd. 8. Benoeming van een lid der teeken schoolcommissie. Voorzitter. Alvorens tot benoeming over te gaan, breng ik een woord van hulde aan 't afgetreden lid, den heer Timmermans van Turenhout, die zoovele jaren heeft medege werkt in 't belang eener gemeentelijk instel ling, die van zooveel nut is voor den werkmaD; ik blijf de teekenschool in zijne belangste - ling aanbevelen. Tot lid wordt door de commissie aanbe volen de heer M. A. J. van Lieropt, le ambtenaar ter secretaris. Na herstemming- tusschen de heeren M. A. J. van Liejopt en J. Houben, waarbij deze laatste verklaart niet in aanmerking le wenBchen te komen, wordt gekozen de heer M. A. J. van Liempt. Voorzitter. Ik kan U mededeelen, dat 11 Oct. 11. door ons kasopnemiug is gedaan bij den gemeente-ontvanger en dat alles in orde is bevonden. Voorts deel ik U mede, dat volgens art. 187 der gemeentewet, ik, iu 't be lang der goede orde iugevolge de stoornissen der goede orde gedurende de staking, U allen wel bekend, me genoodzaakt heb gezien bij zondere politie-maatregelen uit te vaardigen, welke door den raad moeten worden bekrach tigd. De secretaris leest die (onzen lezers wel bekende) afkondigingen voor. Bekrachtigd. Voorzitter. Uit de notulen zult U gehoord hebbeu, dat de vorige maal een besluit is genomeD, om bet beheer der gasfabriek an ders te doeD zijn. Dit besluit hebben wij nog niet uitgevoerd, omdat daaraan zoovele be zwaren zijn verbonden, dit is geschied in overleg met de gascommissie. Volgens de nieuwe regeling van 11 Maart 1910, wordt de gasfabriek zeer goed beheerd, om dezelfde beweegredenen hebben den Bosch, Eindho ven e. m. a. besloten niet op de circulaire van Ged. Staten in te gaan, maar 't zoo te aten en verschillende vakbladen raden deze wijze vaü beheer ook aan. Houben. Wat was er de vorige maal besloten. We hebben toch eene coramercieele boek- ïooding. Voorzitter Ja, volkomen, alleen wenschen Ged. St. een sub-ontvanger en zooals het nu is, komt alles nog door handen vau B. en W. en in 't andere geval niet. Timmermans- Verschure. Bij een sub-ont vanger zal alles toch wtl makkelijker eu dui delijker ter inzage liggen. Een vorige keer was de meerderheid van den raad ervoor om hel te doen zooals Ged. Staten 't wenschen en voor mij zie of hoor ik geen enkel mo tief om dit besluit zoo direct in te trekken. Timmermans Wz. Naar ik vermeen heeft de regeering iu dato 30 December 1909 wijziging gebracht in de gemeentewet, 11 Maart d. a. v. dus na die wijziging, is door den raad een nieuw reglemept voor de gasfabriek vastgesteld- Als men dit leest en goed nagaat, dan zou men zeggen dat de raad 'i zij onbewust met de bedoeling van den wetgever heeft rekening gehouden. De geheele administratie is overgelaten aan de directie der gasfabriek, aan den boek houder wordt eene som van f 800 gegeven daaruit de z g. kleine uitgaven te ik geloof niet dat men iets beters kan ver langen en waar de oudste wethouder zegt, dat 't eenige verschil is, dat de boekhouder geen sub-ontvanger is, daar meen ik te mogen zeggen dat moet ook niet, we moeten 't laten zooals 't is, wij hebbeh alles wat de zekerheid verlangt en ook handelen wij volgens den weusch van Ged. Staten. Timmermans-Verschure. Ik wil absoluut niets afdingen op de nauwkeurigheid der boekhouding, maar er is de vorige maal besproken ze geheel afzonderlijk te houden van de gemeente-financiën, die rekeningen moeten niet dooreenloopen,leeningen, aflossin gen enz. alles apart eu als dat niet is, krijgen we nooit een zuiver beeld van den toestand. Gragtmans. Dit is ook 't voorstel vau Ged. Staten en dat is ook thans hier geschied. Timmermans-Verschure. Dat is ook mijn groot bezwaar geweest. Als dit alles in orde is, is 't mij goed. Houben. En dan zoo eenvoudig mogelijk. Aaogenomen. Daarna gesloten. wordt de openbare vergadering De Toekomst. Er zijn woorden die over een toekomst be slissen. Belangrijke gebeurtenissen komen j uit kleinen voort. Zoo b. v. een land waar' weleer niets was en waar sedert kort een boom groeit. Daarvoor is één zaadje vol doende geweest dat de wind er heen droeg of een vogel uit zijn bek liet vallen. Een jong meisje kwijnde en kwam tot verval. Zij had te verg efs tal van mid delen geprobeerd en geloofde dat ze verloren was. Nu is zij blakend van gezouheid.f Daarvoor is voldoende geweest dat men haart over de Pink Pillen sprakna zich over de waarde van dit geneesmiddel te hebben deen inlichten, die pillen heeft ingenomen. De Pink Pillen hebben haar genezen, toen alle andere middelen daartoe machteloos waren geweest. Heel wat zieken kónden hunne toekomst wijzigen zoo zij den inval haddei de Pink >illen te probeeren. om doen en daarvoor stelt bij een borgtocht van f 1000. Nu heeft de tegenwoordige regeling naar mijne meening dit voor dat alles gaat door de handen van B. en W. zoodat na de controle op de eerste plaats der gascommissie, die in deze destijds advies vroeg bij andere gemeentebesturen o.a. Breda, bovendien alles nog gaat over het dag. best. en daarom geloot ik niet dat andere be palingen meer waarborg voor zekerheid geven (en daarover gaat het toch maar), dan op 't oogenblik, vastgesteld door de regeling van 11 Maart 1.1. Ik acht alzoo eene nieuwe regeling dan ook geheel en al overbodig. Naar mijne meeoing bestaat het eeoige ver schil dan ook hierin dat de boekhouder geen sub-ontvanger is, anders zou aan alle eiechen voldaan zijn. Verwiel. De gascommissie heelt naar ik vermeen de zaak aldus besproken, dat zij voorloopig daarop niet zou iDgaan om de groote bezwareD die eraan verbonden waren, zij zou het uitBtelle.u om den raad in deze eerst eens te polsen. Timmermans Wz. De gascommissie als ze daar is, kan toch iederen dag met wijzigingen komen als zij iü andere richting wil, dau kan ze voorstellen doen. Verwiel. De gascommissie had juist be zwaar den boekhouder, sub-ontvanger te maken omdat hij dan aijn eigen controleur werd, daar zit 't hem juist. Klijberg. De vorige vergadering heb ik 't leeds gezegd, dat ik er sterk voor was, de administratie zoo nauwkeurig mogelijk te voeren en een overzicht te geveD, hoe duidelijker hoe beter. Kort geleden hebben we bet reglement gewijzigd, volgens wenken die de commissaris der Koningin bij zijn laatste bezoek gaf, wij hebben kunnen nagaan dat de boeken, zooals die indertijd door den heer van Loon zijn aangelegd, volmaakt, ook volgens 't advies van Breda, beant woorden aan hetgeen Ged. Stateu verlangen. Thans ziet men die weer in deze nieuwe aangebodeo begrooting, waar een zeer ge trouw beeld der gasfabriek wordt gegeven Mej Cornelia Steenweg, wonende te Delf; .Poolstraat nom. 115, heeft dank zij dc Pink Pillen, zoo goed haar ernstige bloed' armoede overwonnen, dal het niet te zeer ge waagd is te zeggen dat zij, dank zij di uitmuntende geneesmiddel haar toekomst gft' •ijzigd heeft. „Gedurende vele jaren, schrijft zij, leei ii aan ernstige bloedarmoede. Ik wa zeer zwak en bleek geworden ik ondeivon dikwijls duizelingen en hartkloppingen I at weinig en verteerde mijn voedsel zeer slecht Het ontbrak mij aan bloed en ik vervit iederen dag een weinig. Daar ik reeds meerder geneesmiddelen zonder succes had gepro beerd, wist ik niet meer wat te doen, toe menmij bet gebruik der Pink Pille aanraadde. Ik heb navraag over dit middc gedaan en men heeft er mij overal veel goed van verteld. Toen beu ik de Pink Pille' gaan gebruiken en mijne g?zo dheid is aai| merkelijk verbeterd. Spoedig heb ik ob Dieuw een goede kleur en krachten gekrege? en ik heb mijne werkzaamheden kunne hervatten Verkrijgbaar bij Snabilié hoofd-depotbondei door Nederland 7, Groote Markt te Rotte dam. Voor VRosch eu omstreken bij c firma v. d. DRIES, Vischmsrkt Apothek '0 Bosch, Drogisterij ^EXCELSIOR" K Wultyitóefcf en Laigstmtseke Courant, T-.T/v...- tf'flrfr&lltXi ■II—III I 11T*.—r^—'FITT"~ EVEnVWMW—8 li»—— 63/i uur.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1