Nummer 90. Donderdag 17 November 19lO. 33c. Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uitgeveb: FEU1LLETOJS Het Katholiek Vereenigingsleven in ons land. De Echo van het Zuiden, Waalwijksciie en Lan«;straatselie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."6. Franio per post. door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertentiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grooic letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De heer A H. J. Engels levert in het A"n 6". IV. een overzicht van het katholiek vereenigingsleven in ous land, waaraan wij de cijfers en ettelijke bijzonderheden ontleenen Ned. Christelijke Boerenbond. Opge richt 1895, ten tijde dat men in ons land alleen kende de neutrale Maat schappijen van Landbouw, die zich hoogst zelden gelegen lieten liggen aan datgene, wat direct de toestand der landbouwers kon verbeteren, was een lOtal jaren later een enorme vooruitgang te constateeren. Merkwaardig is, dat in den N. C. Boeren bond de katholieke streken het best zijn georganiseerd In de provincies Noord- Brabant en Limburg woont 25 percent der geheele landbouwende bevolking van Nederland, en van het aantal geor ganiseerde landbouwers telleD deze pro vincies 37 percent. Alleen de Limb. Boerenbond heeft 14000 leden- Nog sterker komt dit uit met de zoo bij uitstek christelijke Raifteisenbauken. Van de 261 boerenleenbanken, op 1 Jan. 1905 bij de twee grootste centrale banken aangesloten, waren er 46 percent geves tigd in beide bovengenoemde provincies. De bij de Centrale Bank te Eindhoven aangesloten banken hadden op dat tijdstip meer dan 3 millioen gulden aan spaar gelden ontvangen, en bijna 2 millioen gulden voorschotten verstrekt aan 3407 personen. Opgericht zijn verder allerlei coöpera tievee instellingen, alsmede verzekeringen voor paarden, runderen, varkens en klein vee. Strikt onderlinge verzekeringen tegen hagel en brand vindt men in Noord- Brabant en Limburg. In Noord-Brabant was in 1904 tegen brand verzekerd een waarde van 17Va millioen gulden, in Limburg tegen hagel een waaide van 1.172.000 gulden. Ned. li. K. Volksbond. Heeft afdee- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF JCt'lA'iittoHw aan c\u weftjkóEaMb. .133) Doch, vervolgde de ridder, er is eene kleine moeilijkheid die ik wel graag zou willen vereft'eneD. Spreek, zei M. de Courgeraont welwil lend. Het groot verteer dat ik dezer dagen noodzakelijk heb moeten maken, heeft ruijue geldmiddelen schier gansch uitgeput, en alles wel nagerekend, blijft er mij zelfs niet genoeg over om de postjees te betalen... ik zou n dus verzoeken mij eenige lonis te willen voorschieten. De welwillende glimlach van den substituut verdween als bij tooverslag. Drommels.' mompelde hij, zich achter het oor krabbend gelijk iemand die niet in zijn schik is. Ik zal u dat geld weerzenden, zoodra ik te Parijs zal aangekomen zijn, voegde Rollac er aanstonds bij, niet wetende waaraan deze aarzeling toe te schrijven. Ik zou u wel graag van dienst zijn antwoordde de ba:on, maar ik beschik over iet noodige geld niet. Weihoe neef, zit gü in zulken benepen toestand De plaats welke gij inkleedt... Wordt heel slecht betaald. Niets brengt minder op dan de magistratuur. Men kan er slechts goed figuur maken, wanneer men renten heeft en God weetwanneer ik de mijne weer zal genietenIk ben dus ver plicht heel spaarzaam te leven en aangezien ik zeer vrijgevig ben en de beurs altijd wijder lingen in het Diocees Haarlem. Aantal leden: 14000. Doel: met alle wettige tn geoorloofde middelen de zedelijke en stoffelijke belangen van het volk te be vorderen, in den geest en volgens de beginselen der R. K. Kerk. Ook niet- werklieden en vrouwen kunnen lid wor den. De Bond heeft ondersteuningsfond sen, teekenscholeu, spaarbanken opge richt, en in de latere jaren vakvereeni- gingen en coöperatieve instellingen. Hetzelfde doel streeft ook na de R K. Volksbond in het Bisdom Breda. Bond van Werkhedenvereenigingen in het Aartsbisdom Utrecht. In tegenstelling met den Ned. R. K. Volksbond, bestaat deze Bond uit zuiver Werkliedenvereeni- gingen. Hij telt ruim 600.0 leden, terwijl het in de statufen der aangesloten ver- eenigingen is vastgelegd, dat al haar leden tevens moeten aansluiten bij de bestaande vakvereenigingen. In dezen bond is de vakvereeniging steeds op den voorgrond geschoven, terwijl de idee van het patronaat voor jongens hier het eerst werkelijkheid werd in de Aloysius vereeniging. Ook de idee der coöperatie had hier vroeg post gevat, o.a is in dezen Bond, behalve coöperatieve bakke rijen en inkoopsvereenigingen, ook opge richt een coöperatieve levensverzekering, welke blijkbaar goed gaat Limburgsche Volksbond. Opgericht Mei 1900. Afd. 23 leden 1408. Stoot geven fot oprichting van vakvereenigingen Mijnwerkersbondcoöperaties en het Secretariaat van den Arbeid te Maastricht. Pogingen aangewend tot beteugeling der werkloosheid teekenscholen opge richt, volksontwikkeling bevorderd door steun der Katholieke Pers, bouwvereeni- gingec opgericht, drankbestrijding be vorderd, sociale cursus in 't leven ge roepen enz. Bond van Werkliedenvereenigingen in 't Diocees Den Bosch. Is bekend om het opgewekt sociaal leven hetwelk in zijn afdeelingen gevonden wordt. Tot zelfs in de jongst opgerichte, in Kaatsheuvel en Waalwijk. Wat door de jonge afdeeling te Kaatsheuvel o.a. is gedaan tot af schaffing van de gedwongen winkelnering als de economische ontvoogding van de arbeiders, is van algemeene bekendheid. Eveneens mag bekend geacht worden de activiteit van Tilburg, met zijn bloei. zou openhouden dan het eenen armen magis traat betaamt, heb ik de voogdijschap aan genomen vaD... Toe dan 1 Ja, het is mijne zuster die de beurs houdt. Aïe riep Rollac, zonder acht te slaan dat deze uitroeping heel oneerbiedig was. En Mevrouw de V ermandois is geen gemakkelijke minister van financiën. Zij zou eenen kei het vel afstroopen Een gierige feeks. Oh neef, neem acht op hetgeen gij zegt. Mevr. de Vermandois is eene vrouw van over leg en wijs beleid en bet zou waarlijk ongepast zijn hare spaarzaamheid te beknibbelen. In den benepen toestand waarin wij ons sedert de de ballingschap bevinden, is dat eene zeer goede hoedanigheid... kortom, ik heb slechts twee of drie kronen op zak er vermitst gy meet noodig hebt, zal ik mij tot mijne zuster moeten wenden. En dat schijnt u nietseer te bevallen zei Rollac. Rechtuit gesproken, zou ik verkozen hebben, haar niet op de hcogte te breDgen van hetgeen er onder ons gebeur! bekend de baron. Ik vrees dat zij mij zal bekijven... Dat is te verstaan. l:od behoede ons voor hare sermoenen Ik hal gedacht dat mijne aanvraag zeer eenvoudig was, maar in aan* merking van deze modlijkheden, zie ik er van af. Ik zal mijn rertrek eenige dagen uitstellen... Maar vermits er hmst bij ie... Wees daarover ni«t bekommerd. Ik zal naar den hertog schrijven en zonder uitstel zal hij mij het geld zenlen dat ik vraag. Het spijt mij v»n harte, mijn waarde neef, u deze moete niet te knnuen sparen. Och van die twee kwalen moet men nog altyd de kleinste kieien, en ik hond er van de ongenade der ecele weduwe niet op te loopen. Indien gij mlks toelaat Ra ik aan stonds mijnen brief aan M. de Montbazon schrijven. Wel zeker ze' u hier op mijne plaats. Ziedaar schrijfgerief. ende textielarbeiders-organisatie, coöpe ratie, Secretariaat van den Arbeid enz. Wat hier, evenals in Eindhoven is tot stand gebracht, kan den toets der critiek volkomen doorstaan. Dat er hard gewerkt is in Brabant aan de volksontwikkeling wordt ten over vloede bewezen door de eminente krach ten, die deze beweging aan de georga niseerde katholieke Nederiandsche ar beiders heeft geleverd. Het feit dat het socialisme in het Zuiden, ondanks alle beweringen van het tegendeel, toch maar geen terrein kan winnen, wordt hierdoor voldoende ver klaard. Bureau voor de R.K. Vakorganisatie. Dit Bureau is voorloopig gevestigd te Amsterdam. Op dit oogenblik zijn de meeste R. K. Vakbonden er reeds bij aangesloten, met e-:n gezamenlijk aantal van ruim 13000 leden. Hoofddoel van dit Bureau is door vaster aansluiting van de vakbonden, meerdere kracht aan de R. K. Vakbeweging te verleenen, en dezer propagandistische kracht onder de arbeiders te vertserken De R K. Vakbeweging in haar geheel bestaat uit 18 vakbonden, vertegenwoordigende 313 vakvereenigingen, en 16208 leden, vol gens de jongste, officiëele statistiek (1907—1909.) De Hanze, (Diocesane) Bond van R K. Middenstands-vereenigingen Bestaat thans in alle vijf de Bisdommen. Heeft reeds zeer veel gedaan voor de behartiging van de geestelijke zoowel als stoffelijke belangen van den middenstand, in de talrijke plaa'sen waar afdeelingen zijn gevestigd, o a. door het stich'en van onderlinge inkoops-vereenigingen, onder linge verzekeringen, informatie- en in- casso-bureau's, onderlinge credietbanken, enz. DrankbestrijdingSobriëtas is de cen trale organisatie der Ned. R K. Drank bestrijding. Hierbij zijn aangesloten de Ned. Kruisverbonden'i Mariavereenigin- gen, jongensbonden en St. Anna-ver- eenigingen voor kinderen. Gezamelijk aantal leden de 44,720 leden der St. Anna medegerekend 114,562. Vereeniging van den H. Vincenlius a Paulo. Opgericht in 1846, heeft in 149 plaatsen van ons land afdeelingen. Be- De baron Btond op. Rollac zette zich aaD de schryftafel van den magistraat neer en schreef de volgende regels terwijl hij alles naarmate met luider stemme voorlas Monseigneur, „Ik heb de eer en bet genoegen u eene ge lukkige tijding te melden... Ah ja, onderbrak de snbBtituut, eene goed gedachte alzoo te beginnen. De hertog moet eerst en vooral het welslagen onzer onderneming vernemen. En hij drukte op het woordje „onze" om wel te doen uitschijnen dat bij ook aanspraak maakte op een gedeelte. Rollac ging maar altijd voort, terwijl M. de Courgemont eiken geschrevenen volzin met eenige bemerkingen ophelderde Wij hebben eindelijk den gecaamden Belphégor onschadelijk kunnen maken...» Ik beD gelukkig genoeg geweest, hem weer te vinden te Rouen... Te Rouen, juist, op mijn rechtsgebied Dat is eene buitengewone kans, waarachtig I n... en ik heb hem daareven, zonder veel komplimenten ingescheept op eene brik die naar Amerika reist... Wij hebben» hem ingescheept, verbeterde de baron. Laat mij voortgaaD. dank aan de krachtdadige medewerking van uwen ouden vriend, mijnen kozijn de Courgemont. sub stituut van den prokureur des konings...» Ah dat is welriep de magistraat, terwijl hij een snuifje pakte uit zelfvoldoening... Ridder, gij hebt er een handje van om iets sierlijk in weinige woorden te zeggen. n... En, vervolgde Rollac, nu mijne zending gansch ten einde is, ben ik ongeduldig u alles persoonlijk te komen mededejlen, ware ik door de noodzakelijkHeid waarin ik mij bevond, niet verplicht geweest het goud met volle handen uit te deelen, zoodat ik na de middelen niet meer bezit om naar Parijs te komen...» De substituut kenrde onveranderlijk alles goed wat Rollac schreef en gaf zijne tevre denheid te kennen, door een aonhoudend getrommel op zijne snuifdoos. Achter het einde van den brief, deed hy nochtans een npost-criptum voor eigen reke- moeit zich in hoofdzaak met armenzorg, kinderbescherming, zorg voor verwaar loosden en gevallenen, brokkenhuis, spijskokerij, verschaffiag van kosteloos bijzonder onderwijs, enz. R. K. Vereeniging tot bescherming van Meisjes. Deze vereeniging heelt 76 plaat sen afdeelingen of correspondenten, en in enkele grootere steden een Thuis vooi Meisjes. Als zood-nig doet te Leiden dienst het gebouw der Zita Vereeniging. Vereeniging voor Eer en Deugd. Op gericht in 1904, heeft deze vereeniging reeds 167 afdeelingen, verspreid over het geheele land- Uitsluitend voor jon gelingen 130 afd. met 7820 leden, en 37 afdeelingen voor mannen met 4697 leden. Roeping van Holland. Het denkbeeld van den Leidschen hoogleeraar, om vanwege ons land voor de komende vredesconferentie het voor stel te laten aanbieden van een interna tionale vloot, die onwillige mogendheden tot rede zou moeten brengen, vond tot dusver schaarsche bespreking en nog schaarscher instemming. Een paar bladen hebben den profes sor hulde gebracht voor het frissche, het stoute van zijn denkbeeld. Een enkel blad lacht de gedachte wel toe, dat Nederland, hetwelk bij die in ternationale politiemacht de rol van com missaris zou vervullen, aldus in den raad der mogendheden weer tot zeker aanzien zou geraken. Iets van den ouden glans der zeventiende eeuw, toen onze vloten den Nederlandschen naam geducht maak ten, ziet men in zijn verbeelding weer oplichten. Maar overigens gelooven wij, dat men over het denkbeeld van professor Van Vollenhoven even verbaasd is als dat men er sceptisch tegenover staat. Hoe komt men op het denkbeeld, onwillige mogendheden door geweld tot het nakomen harer verplichtingen te willen nopen Stel, dat men in een ge geven geval Engeland zal moeten dwin gen, of Duitschland. Meent men dat dit zal gaan zonder een geweldigen oorlog te ontketenen Hoe komt men op het andere denk beeld, Nederland daarvoor te willen spannen, een dergelijke zware en ge- ning bijvoegen. Toen de brief toegezegeld was, zegde hij Wat zal de hertog verheugd zijn over dit onverwachte nieuws. Hij moet het mij ook dank weten, niet waar? Want indien de vervloekte goochelaar in mijne handen niet gevallen was... Het scheelde heel weinig of hy zou zich weldra al de eer toeëigenen van eene onder- nemiDg waarin hij slechte togen wil en dank had deel genomen. Rollac glimlachte toen hij dit hoorde. Bravo 1 mijnheer de substituut, dacht hy, my dunkt dat gij uw geweten nu heel en gansch gestild hebt... 't Is toch aardig hoe een man uit winstbejag kon veranderen 't Is ook waar dat gij niet vermoedt de mede plichtige te zijn van Lavarennes 1... De ridder bleef ODgeveer nog eene week te Ronen want in het jaar Onzes Heeren 1815 ging het zoo spoedig niet om iemand over iets in te lichten, als nu. Intu88cheutijd ging hij dikwijls zijnen ge- waanden neef bezoeken tot groote spyt van Mev. de Vermandois. De edele dame zag hem altijd met een slecht oog aan, des te meer, daar zij veron derstelde dat er tusschen den ridder en haren broeder een geheim bestond dat zij ondanks al hare spitsvondigheid niet kon raden. Waarom moesten die twee heeren altyd samenspreken, zonder dat zij er mocht by ijn? Waarom dit geheimzinnig gefluister, dat aanstonds ten einde was, zoodra zij in de zaal trad? Gij kant zeggen wat gij wilt, broeder, verklaarde zij heel bitsig, er is iets dat gij my verbergt. Wat spint ge daar toch uit met den ridder? Hij zit hier gedurig in ons huis. Ware ik in uwe plaats ik zou dien pronker afschepen. Gij zijt jegens hem onrechtvaardig, zuster, antwoordde M. de Courgemont. Onze neef is een heel beleefd man en zeer gezellig alhoewel hij op zijne reizen door de wereld hier en daar wel eene gewoonte heeft opgedaan die niet al te. welvoegelijk is. De tijd is misschien niet ver verwijderd dat gij zult tevreden zyn hem in uw huis te hebben kunnen vaarlijke taak op onze militair-zwakke schouders te willen leggen «Roeping van Holland" noemt de hoogleeraar zijn denkbeeld Daar is iets sympathieks in zijn ge dachte in zoover hij ons land flink, krachtig, gezond, weerbaar wil hebben Maar hij zoekt onze roeping in een richting waar ze voor ons niet te vin den is. Wij hebben een andere roeping, welke te volgen niet minder inspanning eischt, die wellicht minder uiterliiken glans verleent, maar stellig niet minder de achting cn eerbied van andere zal af dwingen Wat de roeping van Holland is Een volk te kweeken, dat door zijn godsdienstzin en goede zeden, door zijn arbeidzaamheid en bekwaamheid, door zijn welvaart en wijze wetgeving aan de spits der volken staat. Daar zijn ook voor een klein land als het onze lauweren te behalen, andere maar niet mindere dan te plukken ziiti op het terrein, waarop de hoogleeraar ons verlokken wil- Wij moeten knappe ambachtslieden hebben en knappe nijveren, knappe landbouwers en knappe handelslieden- Wij moeten goed onderwijs hebben, ontwikkelend onderwijs, uitstekend vak onderwijs voor alle bedrijven, voor alle takken van nijverheid en landbouw. Wij moeten menschen vormen met gezond oordeel en helder hoofd, met ruimen blik en rappe handen, met dege lijke beginselen ook Wij moeten de les ter harte nemen van den Romeinschen keizer, die op zijn sterfbed als het wachtwoord voor dien dag gafLaboremus, laat ons wer ken. Wij moeten werken, rusteloos werken om tot hooger ontwikkeling te komen, tot meer welvaart voor zoovelen moge lijk. En die bij die ontwikkeling en wel vaart moet alle aandacht blijven gewijd aan de vorming vaD het karakter, aan al hetgeen het leven hooger wijding kan geven Bij de zorg voor het materieele mag de zorg voor het zedelijk-gods- dienstige nooit worden vergeten. Laten wij ons niet verleiden door den schitterglans eener rol in de groote politiek te spelen, maar naarstig en ODtvangen, Waarlijk? Denkt gij dat? antwoordde de oude weduwe even spottend. Heeft hij niet alle recht aanspraak te maken op de bescherming van M. de Mont bazon, vermits hij dezen zijne kleindochter heeft weergeschonken Zijne kleindochter naar wiens hand hij dingt L. Bestaat daar eenig kwaad in De eer van zulke benijdenswaardige verbinding zal op heel onze familie weerstralen. 't Is wel een schoon voordeel, indien wij zeiven zoo arm blijven als Job Voorwaar, sedert die vervloekte omwenteling, is erin de samenleving geene plaats meer dan voor gelukzoekers en vleiers. Oh zuBter... Ik zeg wat ik meen broeder... Gij ovefdrijft... Geenszins En het zon mij hoegenaamd niet verwonderen dat die M. de Rollac enkel zoektom bij u wel te staan bm later uwe bescherming en uwe tusschenkomst af te smeeken, om bij den hertog zyn einddoel te bereiken. Hij heeft mij niet noodig vermits M. de Montbazon zijn schuldenaar is. Gij wiltHaal maar ds kastanjes uit het vuur hy zal ze wel opeten. De baron kon rijne zuster maar geene reden doen verstaan. Rollac bracht nog wat bij om haar tegen hem in 't harnas te jagen. Hij herinnerde haar eene zeer onaangename gebeurtenis. Op zekeren dag dat hij met haar en den baron in de zaal zat te praten vroeg hy opeens En die goede Hercnles? gij hebt mij nooit over hem meer gesproken... Wat is er van hem geworden sedert hij u die poets gespeeld heeft Weet gij geen nieuws van hem Bij deze vraag, die heel natuurlijk werd uitgebracht, maar toch wel met inzicht, sprong de oude dame op alsof zij door eene springveer bewogen was. (Wordt vervolgd). I

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1