Nummer 91 Zondag 20 November 1910 33e Jaargang Tweede Blad Gemeenteraadsvergadering. oorspronkelijke schets G. v. d. WALD. Reclame. Ingezonden Stukken. BUITENLAND. België. Engeland. Kunst en Letteren. m HEUSDEN. Openbare vergadering van den ge- meentraad op Woensdag 16 Nov. 1910 des avonds ten 7Vs uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Hon- coop. Ongeveer kwart voor acht opent de Voorzitter de vergadering aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen enonveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Vaststelling gemeente begrooting 1911 Voorz. Alvorens de begrooting in behandeling te nemen, wenschen B. en vV. eerst een schrijffout te herstellen. Oo- der Hoofdst. II art. 13 staat: kosten van verlichting en verwarming van het raadhuis f195. Dit moet zijn f95. De post onvoorziene uitgaven wordt met f100 verhoogd. Onder Hfdst. 10 art. 10 moet een post gebracht worden van f5 voor het ge bruik van een schuurtje bij de paarden- keuringen, dat is een post die telkenjare op de begrooting gebracht moet worden En hiermede geef ik het woord aan de commissie Van Andel- De commissie belast met het onderzoek der begrooting, heeft met genoegen geconstateerd dat de finan ciën der gemeente goed mogen worden genoemd dank zij het goede en zuinige beheer van B en W. Daarvoor brengen wij hen gaarne hulde. De ontvangsten zijn alle laag en de uitgaven ruim geraamd zoodat de meer dere uitgaven die wij zullen krijgen door de oprichting van een school' voor M. U. L O geen verhooging van belasting met zich zullen brengen. Op de post hoofdstuk 4 afd. 3 art- 1 opbrengst van het vergunningsrecht we gens verkoop van sterken drank in het klein heeft de comm. een aanmerking. Wij willen n.l. vragen of het niet wensche- if, lijk zou ziin dat de lokalen eens worden herschat, want v. d Heyden betaald nu evenveel als Keunen n. 1 f 30 Dat is geen verhouding Ook de belooning voor de schatters dier localiteiten is te hoog in evenre digheid met dp. opbrengst f 40 belooning wordt gegeven en f450 brengt de^ge- heele post op. Voorz. Wat het eerste betreft merk ik op dat v. d Heyden heeft kunnen requesteeren 't Komt mij ook voor dat v. d. Heyden en Keunen niet in de zelfde verhouding staan. Mol. t' Wordt zoo toch geschat Voorz Ja maar daar kan hij bezwaar tegen inbrengen. Van Andel. B. en W. stellen die lijst vast op advies van een deskundige en nu wilde de commissie alleeD maar hebben dat B. en W deze eens herzien. V. Wij zullen met de opmerkingen rekening houden Van Andel. f 40 vergoeding voor het schatten van dranklocaliteiten is te veel in verhouding met wat het opbrengt. Voorz Er moet ook wel eens her- schat worden. Van Andel. Niet eens elk jaar be hoeft er te worden geschat. Men stelt nu maar vast volgens huurwaarde Voorz. Dat zal niet gaan. Je kan niet zeggen als je om de 5 of 6 jaar eens schat zullen we je f 30 geven. Van Andel. Als er geschat moet worden loon daarvoor uitbetalen maar niet zoo maar een post op de be grooting brengen, de wferkzaamheden be staan nu in t' overschrijven van de lijst en daar is de bezoldiging dan toch wel wat hoog voor. Voorz. B en W. zullen er rekening mee houden. Van Andel. In Hoofdstuk. 4 afd 1 art. 16 jaarwedde van de veldwachters wenschte de commissie een verandering te brengen. Het aanvaugsalaris bedraagt f 400 maar met een 5-jaarlijksche ver hooging van f 50. Daar zou veldwachter Van Kuyk dan aanspraak op hebben. Het bedrag kan van de post onvoorziene uitgaven worden gevonden. Voorz. B. en W. kunnen zich hier mee goed vereenigen. Van Andel Met genoegen heeft de commissie gezien, dat in wandelpaden van de wallen 3 banken zullen worden geplaat t. Op de begrooting is daar f100 voor uitgetrokken, doch nu is de post nog f 100 hooger dan het vorig ja«r. Voorz' Dat is voor buitengewone werken, die gedaan moeten worden; ban ken plaatsen we zoodra er geld is dit jaar. Ik maak er me niet van af. Je lacht zoo Van Andel Een vorig jaar was voor deze post slechts f 50 uitgetrokken en nu f 2 50. Al gaat er nog f 100 voor de banken af is het nogf 100 hooger. Van Everdingen. De boomen moeten gesnoeid worden. Van Andel. Voor art. 7 kosten voor havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken is f 450 uitgetrokken Is daar ook onderbegrepen het herstel len van de Bronsluis. Voorzitter. Dat is een kwestie die bij het Dag- Bestuur nog in onderzoek is. Wij weten niet of het kroondomein of de gemeente er voor moet zorgen 't Wil mij voorkomen van het kroon domein. De Prov. Staten hebben alle sluizen en waterloopen van polders die doorloopen geannexeerd.Je moet eigenlijk in verband met deze zaak terug keeren naar de tijd dat Heusden nog een vesting was. Die brug is toen gemaakt omdat de kanonnen er over moesten Zoover ik weet, en ik ben nu al 30 jaar burge meester, heeft de gemeente er nooit een cent aan uitgegeven. Ik wil er wel eens met den rentmeester over spreken en hem op het fameuse van de brug wijzen Behoort het onderhoud aan de ge meente dan zou ik met een ander voor stel komen. Ik zou kleine buizen laten leggen. Wij hebben die groote brug niet noodig. Maar nu weet ik nog niet wie die brug toebehoort. Ik zou denken aan het kroondomein, want het gras en de grond hoort hun ook toe. Een werk uit te voeren dat het onze niet is, gaat niet. Van Andel. Dat wist de commissie niet. Als u dan de rentmeester er maar eens over spreekt. Voorzitter. Dat zal ik doen. Ze z il echter nog niet invallen.' Veerman. De muren aan de Bergsche Maas, mijnheer de Voorzitter, hebben ook eenig herstel noodig. Er zijn steenen uitgevallen en nu geloof ik, als daar bij tijds naar wordt gezien, het voordeeliger zal zijn dan wanneer er te lang mee wordt gewacht- Als ge naar Neder- hemert gaat kuDt ge zien dat er veel steenen uit zijn Voorzitter. De groote kade is voor een aantal jaren hersteld. Ei kunnen nu wel steenen uit zijn gevallen wat niet mooi is, maar gevaar geeft dat niet. 't Wordt niet erger want er komt geen water meer tegen zooals vroeger. Met gewone waalsteenen kan men niets doen want men moet dezelfde vorm van steenen hebben om de lijn te kunnen volgen. Nu kon men aan de scheepstimmerwerf wel wat weg nemen om daar te repareeren- Maar ik zou eerst het hoog noodite willen doen binnen Heusden, dan kunnen wij later buiten Heusden eens zien- lk kan den heer Veerman intusschen de Verzekering geven dat de aandacht van B. en W. steeds daarop zal gevestigd blijven Hierna wordt de begrooting vastge steld op een bedrag gelijk aan inkomsten en uitgaven van f 19436.78 met een bedrag aan onvoorziene uitgaven van f 427,78 2 Benoeming Regent Godshuizen (ge wone aftreding van den heer H. A. J. Verhoeven.) De voordracht bestaat uit de heeren 1 H. A. J. Verhoeven. 2 Van der Heijden. Met algemeene stemmen wordt de heer H. Verhoeven herbenoemd. 3 Plan voor den bouw eener school voor M U. L onderwijs. Voorzitter. B. en W. hebben mede- deelingen te doen die niet voor publi citeit geschikt zijn en stellen derhalve voor dit punt na afloop in geheime ver gadering te behandelen. Alsdus wordt besloten. 4 Ingekomen stukken- a. Schrijven van den Commissaris der Koningin, houdende mededeeling dat tot zetters zijn herbenoemd de heeren L. G. C. Verhoeven en Van Everdingen. b. Idem van Ged. Staten, dat zij geen bedenkingen hebben tegen de verorde ning regelende het marktgeld doch ver zoeken den raad de vèrordeuing onge veer half December opnieuw vast te stellen. c. Idem, vergunning verleenend tot het treffen van een regeling omtrent de aanstelling van een veearts voor den tijd van één jaar. Voorzitter. Er bestaan bij de Prov. Staten plannen om een reorganisatie in 't leven te roepen voor de veeartsen. Ze zijn daar echter nog niet mee gereed gekomen en zullen dit in 't volgend jaar doen, daarom is deze regeling maar voor den tijd van een jaar vastgesteld. d. Aanbieding van de rekening over 1909 in de begtooting voor 1911 door de Regenten van de Godshuizen Voorzitter, lk stel voor die Id handen te stellen eener commissie. Ik benoem daarvoor de heeren Veerman, Vos en Mol. c. Schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring af- en overschrijving. f. Vaststelling verordening regelende heffing van waaggeld Voorzitter. Er is een verordening ge maakt. Wij hebben daarvoor de veror dening van Waalwijk geraadpleegd. De kosten om van het weegtoestel gebruik te maken is voor levend vee 20 cenr, voor geslacht vee 10 cent. Voor varkens en kalveren 10 cent, voor goederen van 25— 100 KG 2 cent voor iedere 25 K.G Voorts voor iedere 50 K G- meer 1 cent. Vos- Waar komt de waag. Voorzitter. In een der zijhallen van de Vischmarkt Het toestel kan er goed staan." Misschien moet er£'wel een muur voor worden weggebroken doch die kan dan iets verder wel wel weer worden opgetrokken. Ons dunkt dat de plaatsing daar ons 't goedkoopst zal uitkomen Vos. Ik heb geen bezwaren tegen de plaats, doch ik vraag het maar omdat er mij niets van bekend is. In een vorige vergadering ben ik niet aanwezig geweest. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van punt 3. Plan voor den bouw eener school voor M. U. L. onderwijs. gunstig voor, wegens de oneenigheid in hunne kringen. Sommigen onder heu willen ook hervorming van het Hoogerhuis, altijd tot zekere hoogte, terwijl anderea zich met hand en tand tegen iedere hervorming ver zetten, Daartegenover staan de andere partijen uitnemend gedisciplineerd. Zij zien het doel helder voor oogen, Om hunne politieke idealen te verwezenlijken, moeten zij zich van het Hooierhuis weten te bevrijden ot dit tenminste krachteloos kunnen maken. De strijd zal dus heftig worden en zelfs voor Engeland, waar de politieke strijd altijd veel belangstelling vindt, zal de komende verkiezingsstrijd iets buitengewoons zijn. Met den moed der wanhoop zal van beide zijden gestreden worden. Omtrent den uitslag van den strijd valt natuurlijk niets te voorspellen. Alle bere keningen moeten wel falen Maar zeker staat de politiek in Engeland thans aan een keerpunt. De uitslag van de verkiezing, die bijna zeker komen moet, zal aan de En- gelsche politiek gedurende een lange reeks van jaren richting geven. In het stakingsgebied in Zuid-Wales, waar sedert de aar komst van de sterke po litiemacht uit Londen rust heeft geheerscht zijn thans de ongeregeldheden weder be gonnen. Een groot aantal stakers in de Aberdare- vlakte hebben een aanval gedaan op een passagier8trein, met steenen werden de ruiten der wagens verbrijzeld en daardoor een aan- tal reizigers gewond en in de Ronddha- vlakte» hebben ongeveer daizend stakers de winkels gepluuderd en met revolvers het huis van John Brook, den kassier van de Delli-mijn, beschoten. Te Goleach-Goch hebben stakers aan werkwillige machinisten den toegang tot de machinekamers belet, zoodat het water nu de mijnen binnenstroomt. En de politie had handen vol werk om te verhinderen dat dien werkwilligen bij het naar huisgaan door de woedende stakers geen overlast werd aangedaan. Provinciale Noordbrabantsehe en 's Hertegenbossehe Courant Uitgevers J. J. Arkesteyn Zoon, 's-Hertogenbosch, Telefoon 79. lederen ZATERDAGAVOND een van De Prov. N.Br en 'a-IIert. Crt. verschijnt dagelijks per kwartaal f 1.65, franco per post f 2. directe telegrammen vsn Reuter en andere persbureau's en eigen correspondenlen in binnen- en buitenland. Gratis ongevallenver zekering, verschillende uitkeeringen reeds gedaan. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) In een vergadering vau de afdeelingen der Kamer vestigde de heer Janson, afge vaardigde voor Brussel, de aandacht der regeering op het ontwerp der Nederland- sche regeerirg voor zoover betreft de ver sterkingen te Vlissingen en Terneuzen. Hij zeide dat hij daarin een onrustbarend ver schijnsel zag voor de Belgische neutraliteit. De politieke toestand. Ofschoon in den politieken toestand nog altijd onzekerheid heerscht, maken de po litieke partijen zich gereed tot den strijd. En algemeen is men van meening, dat deze strijd een beslissende wezen zal. Iedere partij, zal hare uiterste krachten inspannen. De kwestie over de hervorming van het Hoogerhuis is de inzet van den strijd. Ten minste zoo schijnt het oppervlakkig. Maar velen zijn van meening, dat de Radicalen volstrekt geen hervorming, maar eene al- geheele afschaffing van het Hoogerhuis wenschen. Begrijpelijk is het dus, dat de conservatieven zich hiertegen met man eD macht ie weer zullen stellen. De conservatieven staan er thans niet te Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den Sportvriend 13 Nov. jl- verzoek ik U beleefd een klein plaatsje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat dankend. Geuoemde Sportvriend (die eenige uren van den match verwijderd was en in 't geheel niets van de voetbalsport verstaat) verklaart nl. in zijn schrijven dat alle leden van V W. na den inatch zelf verklaarden dat er van valsch spel, niet kon gesproken worden. Kijk, dat is vreemd, daar de V.Wers, èn onder den match èn na den match, ja zelfs op het oogenblik eenparig ver klaren dat het spel van K.H.M K. zeer valsch en de scheidsrechter in hooge mate partijdig was en zij daarom nooit meer een match tegen K.H-M.K- zullen spelen. Kijk dat klinkt anders als uw ver klaring, is niet geachte sportvriend. Een weinig verder schrijft de sport vriend: 2Wanneer zoo iemand (grens rechter) met de vlag zwaait enz*. >DR gebeurde m.i, 3 maal enz Ha, ha, ha, nu wordt het toch we) hoe langer hoe fraaier, iemand eenige uren van een match verwijdert, ziet een grensrechter 3 maal met de vlag zwaaien en hoort daarna den scheidsrechter flui ten wat heeft die sportvriend toch goede oogen en ooren, ha. ha, ha. Wat van dat fluiten waar is, getuigt weder van scheidrechter's kennis (om partijdig te zijn) 't heeft zich nl als volgt voorge daan V-Ws. rechtsbuiten gaat er met den bal van door en nadert K-H.M.K's doel reeds op eenige meters afstand, en als hij op eens dien bekwamen 1 scheids rechter hoort fluiten. Op de vraag wat er gaande was antwoordt hij (de scheids rechter) »Wel, de grensrechter zwaait met de vlag*. Ja, ja het gaat gemakke lijk wanneer men geen uitweg in iets weet gauw de schuld op een ander te schuiven. Door dit antwoord getroffen antwoordde hem de grensrechter »Zijl mans ik zou zoo partijdig maar niet zijn en zoo'o brutale leugen maar niet ver zinnen*. Hierna beginnen de K.H-M K.ers zoo te jouwen, dat hooren en zien verging, maar in alle geval de scheidsrechter had door zijn kennis, (om partijdig te zijn) K.H.M K. doel van een gewis doelpunt gered. Wat het schrijven betreft dat den grensrechter het spel voor den scheids rechter niet vergemakkelijkte maar wel moeilijker maakte, is zeker waar als men het tenminste beschouwt dat de grens- rechter door zijn eerlijk optreden het den scheidsrechter moeilijk maakt in zijn partij dig optreden. Ook schrijft de sportvriend lo. »Wat de inzender verder schrijft dat een der spelers enz*. 2o. >Dan komt die mijn-} heer verder met een handsbal maken-^i voor goal, enz*. Hierop zal ik eens even kort ant woorden wat het eerste betreft diti Schrijver verklaart het zoo stellig als hadde hij het gezien (nu het kan welst waar wezen, dat hij het gezieu heeft, g hij heeft immers zulke goede oogen ha, n ha, ha,) maar hij weet zeker niet, dat__ een der K H.M.K.-invallers zelf Verklaar de dat het nu met scheidsrechters par- tijdigheid wel wat te ver liep. »Kijk«, sprak hij, >ze staan er beide (scheids-ig rechter en de bewusten K H M.K.er) mee te lachen*. Wat het tweede betreft, door dit schrijven beschouw ik den sport- vriend als zijnde een man van geringe ontwikkeling, want uit geheel mijn schrij- ven valt immers niet op te maken dat ik^ er mee te kennen geef dat V.W ook zoo'n schop moest hebben Wat hij schrijf over de afmetingen van het doel gebied, hiermede.dunkt mij, toont de sportvriend genoegzaam aan als dat hij van het geheele voetbalspel niet het minste verstaat. Of zijn soms de afme tingen van het doelgebied even groot bij een terrein van 45 a 50 M. lengte als bij een van 90 M. lengte In het slot van sportvriend's stuk wordt m.i, V.W- nog een weinig ver nederd, doordat hij schrijft dat de ge- heele wedstrijd bijna op V.Ws. helft is gespeeld enz. Dat is echter geheel en al gelogen. Neen beste vriend nu heb je niet goed gekeken want van aftrap af hebben de V-Wers op K H.M Ks. doel gezeten en 't is alleen aan scheids-n rechters partijdigheid en het valsche spel van K.H M K te wijten dat zij o.i. heb ben verloren. Alleen toen de duisternis begon te vallen hebben de K.HM.K. hun drie punten weten te behalen en dit kwam veelal door dat V.W. slechts met 10 man speelde, waarvan 2 der beste spelers nog geblesseerd waren.^ Wat het gescharrel voor K.H.M Ks. doel betreft en waaruit een doelpunt volgde is een grove leugen, daar het doelpunt van V.W. kwam van den voetj van hun achterback circa 40 M. vanj K.H.M.Ks doel verwijderd, dat scheelt^ zoo niets, hé. Ten slotte nog iets over de netheid^ van een paar KHM Kers. Toen nl. jl. Zondag V.W. een oetening-l match hield op hun terrein kwamen daar opeens die sujetten voorbij met doel den bal der vereeniging V.W. stuk te steken, wat zij al duidelijk te kennen gaven. De V.Wers dit ziende gingen' echter gezamenlijk op de lieve lui af, cjie wel zagen weg te komen, 't Zijn toch nette lui hé, die K H-M Kers dunkt U niet. i Den geachten sportvriend geef ik ook nog den raad voortaan niet meer over iets te schrijven waarvan hij geen ver stand en dat hij ook niet gezitn heeft, maar eenvoudig maar bij moeders pap pot te blijven zitten en zijn oogen en ooren maar goed te bewaren, ze zijn wezenlijk kostbaar. En den heer Zijlmans alsmede de ver eeniging K H.M K. geef ik den raad voortaan zichzelf maar te verdedigen (als hij of zij het tenminste kunnen) maar niet door iemand die er geen verstand van heeft. Hopende Mijnheer de Redacteur dat dit de laatste maal moge zijn dat ik over deze kwestie schrijf, verblijf ik Uw- Dw. Dr. X. Y. Z Waspik, 15-1U-10. R- K. Prentenboeken. Dezer dagen werd mij door den uitgever G. BORG te Amsterdam een bespreking gevraagd voor een uitgave bestaande nit twee Roomscbe prentenboeken Ik doe dit volgaarne, niet alleen omdat alles wat deze firma het licht doet zien alleszins een bespreking waard is en dat dit ook het geval is met deze nieuwe on derneming, doch ook omdat ik duidelijk inzie dat dit iets bijzonders is waarop ten volle het spreekwoord van toepassing isGoede wijn behoeft geen krans" Ook zonder mijn aan beveling zal deze uitgave een ruime versprei ding weggelegd zijn. liet zyn prentenboeken, het beBte geschikt v or kinderep, die een goel onderwjjB genieten ;ze zijn niet voor de Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5