Derde Blad. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. Nummer 91. Zondag 20 November 1910. 33e Jaargang. 19 de gram >n G Get fiesoij I'onkst WO 5. Vi Tarief vaa invuerreehten. Naar wij uit betrouwbare bron verne men is de heer J. C. E. Slotemaker, directeur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, te Breda, aan het ministerie van Financiën te 's-Graven- hage bezig met het corrigeeren der laatste drukproeven van het door hem ontworpen tarief van invoerrechten met memorie van toelichting enz. Het ontwerp is ondertussctien bij den raad van State ingekomen. Tuberculosebestrijding onder vee Een geheel nieuw stelsel van bestrij ding van tuberculose onder het rundvee wordt aan de directie van den landbouw voorbereid. Het zal op geheel andere grondslagen berusten dan de vigeerende voorschriften. Permissie voor miliciens. De minister van oorlog heeft, zoo meldt De Tijd, aan de korpscomman danten opgave verzocht van de kosten, die gemaakt zouden moeten worden om elke milicien een maal per maand voor rijksrekening met permissie naar zijn woonplaats te doen gaan Wijziging Schipperswet Een ontwerp van wet tot wijziging van de schipperswet teneinde o.a. een verplicht examen voor schippers enz aan boord van zeevisschersvaartuigen in te voeren, verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Eerste Kamerverkiezing. De Provinciale Staten van Zeeland hebben heden tot lid der Eerste Kamer (vacature-Godin de Beaufort) met 27 stemmen gekozen den heer mr. C. Lu- casse, (a.-r.), oud-lid der Tweede Kamer, tegen 14 op den heer J H. C- Heyse (liberaal). Aehterniistelling der Ned -Industrie. De kranige praestatie onzer machine fabrieken ter Brusselsche tentoonstelling heeft op veler lippen de vraag gebracht: >Waarom toch wordt er nog zooveel in het buitenland besteld, dat hier evengoed zoo niet beter, kon gemaakt worden Zoo wordt onze aandacht gevestigd op het volgende bericht •Tilburg. Door de Directie der Stede ijke Electr. Centrale is de opdracht voor evering der beide waterpijpstoomketels «lk van 200 M2. verw. oppervl. 12atm. elk met een ovenverhitter van 85 M2. verw. oppervl. verleend aan de Act. Ges. „Walther Co., Stoomketelfabriek in ijfjellbrück b. Köln Rh. vertegenwoordigd door het Ingenieursbureau G. Gerth. Frahm te 's Gravenhage- En daarnaar op een ingezonden stuk van mr. Gesner van der Voort in de Nieuwe Courant over het feil, dat de Staatsspoor, de Ned. Centraal Spoor en de Noord Brabant D. Spoor in het laatste tiental jaren bijna 200 logomotieven in hat buitenland lieten vervaardigen. Dit klemt te meer waar de Holland- sche Spoor het verblijdend voorbeeld geeft van een betere gedragslijn- Bijna al haar rollend materieel komt sedert jaren uit Amsterdam en Haarlem en op de Ned- fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel werden niet minder dan 100 groote locomotieven gebouwd De schrijver had ook nog kunnen wijzen op de Staatsspoorwegen op Java een net dat zich sterk uitbreidt waarvoor geen enkele locomotief in Ne derland wordt besteld. Kan men bij de S S nog zeggen dat men steeds grootere en nieuwere typen van locomotief behoeft en daarom naar het buitenland gaat bij de Staats spoorwegen op Java is ook dit argument niet bruikbaar, daar deze kleine typen noodig heeft die zeer zeker in Nederland goed gemaakt kunnen worden. De Ned. Ind. Spoorweg-Maatschappij bestelt hare locomotieven dan ook te Amsterdam. Ons tegenwoordig ministerie wil ver meerdering van arbeid door bescherming. Zouden wij het niet eens beproeven met waardeering. Wie van de Kamer leden brengt dit belangrijke vraagstuk eens bij de Staatsbegrooting ter sprake (Tijdschr. der Mij. van Nijv.) Keu faillissement. De L. L. Z. schrijftEen zeer treurig beeld van industrieel wanbeheer geeft ons het faillissement van de Vereenigde lederwerke L. Nebinger Giaubner Schol te Backnang en Frankfurt a/'M. Op 1 November j l. failliet verklaard, bedraagt de schuldenlast circa 41/# mil- lloen mark, terwijl de crediteuren niet meer dan 2 tot 4% hebben te verwachten. Dit is een treffend voorbeeld, waartoe het prijs-opdrijven op de huidenmarkt leidtde ruwe waar tot elke prijs ge kocht en het fabrikaat wordt met ver lies van de hand gedaan. De naaste tijd zal zeker geen stijgen de lederprijzen brengeneer het tegen deel. Daaraan kunnen de loftuitingen, welke door de zuiver industrieele bla den telkens weer in de wereld wor den ingezonden, niets veranderen. Daar om weg I met het prijs-opdrijven op de ruwe huidenmarktweg met de afhanke lijkheid der slagers en hun aanhang ;dit moet de oplossing wezen, wanneer de lederindustrie weer in gezonde banen wil1 terugkeeren. Het aanhoudende slechte incasso draagt er toe bij de ontevredenheid met de misselijke gang der zaken te verhoogen. Welke sommen sommige firma's onder hun klanten hebben staan, daarvan kan als voorbeeld dienen de firma L i n g e 1 schoenfabriek. Volgens een nu gepu bliceerd bericht heeft deze firma van 1991 klanten meer dan 2 millioen 156 duizend Mark te vorderen. Zooals de zaken nu staan heeft het onzinnige opdrijven op de huidenmarkt nog geen einde genomen. Sommigen noemen als reden hiervan, dat de vrees voor waarde vermindering van het in fabricage genomen en het zich in voor raad bevindende leer de leder-indus- trieelen tot prijs opdrijven noodzaakt. Moeten is een harde noot. En ver- koopen moeten brengt den verkooper steeds verlies op en de looiers moeten verkoopen, omdat ze niet terrechtertijd begonnen zijn de fabricatie te beper ken. Met de mond hebben zij het wel geruimen tijd gedaan, in waarheid heb- zij er echter altijd nog lustig op los ge fabriceerd. WAALWIJK, 19 Nov. 1910. Begroeting 1911. In de vorige vergadering werd den gemeenteraad de begrooting voor 1911 aangeboden. De totaal-indruk die men bij eene vluchtige beschouwing daarvan krijgt, is goed te noemen, ze geeft het idee flink te zijn in elkander gezet- Vooral is 't ons aangenaam dat met den wensch van den raad is jekening gehouden en eene afzonderlijke begrooting der gas fabriek wordt gegeven alsook een ge detailleerde staat der gemeenteschuldeu en een staat omtrent de kosten van 't onderwijs. De begrooting is op voorschrift van Ged. Staten geheel anders ingericht dan vorige jareo, zoodat een vergelijking van cijfers met het vorig dienstjaar niet wel doenbaar is We zullen toch eenige cijfers er aan ontleenen en zoo mogelijk die van 't vorig jaar daar tegenover stellen Ontvangsten wegens vroegere diensten. 1910 1911 f1448 13' f6721.50. Inkomsten uit Bezittingen. 1911 f3460.55. Inkomsten wegens diensten door de gemeente bewezen 1911 f4911.38. Ontvangsten der gasfabriek 1911 f56709.38 1910 f49441. Hoofdelijke omslag f 10.000 evenals 't vorig jaar. /«Buitengewone verkooping van boomen 1911 f700 ^Totaal der inkomsten 1910 f 103414.94' 1911 f103485,66 UITGAVEN Jaarwedden van ambtenaren en be- lienden ter secretarie enz. .1910 f 1200 1911 f1400. Kosten van kunstwegen enz 1910 f1025 1911 f 1750.. Buizen, duikers en riolen f75 f 575. Uitgaven voor de gasfabriek 1910 f43668 1911 f41210. De ,'$rdere afwijkingen zijn van weinig belangrijken aard, dus kunnen hier ge voegelijk achterwege blijven. Het totaal der uitgaven is f 103485.66 tegen 't vorig jaar f 103414.94'. De begrooting der gasfabriek geeft aan baten van gas f 38658. Nevenposten f 13140. Restant Geldl. 1909 f 4000. Gemeente Waalwijk f 3571.20 Lasten Onderhoud Tractement Diversen Intrest en aflossing Buitengew- uitg. Baten f59269.20. f 24700. f 3250. f 8350. f 930. f 10345. f 4000. Ontvangsten Uitgaven Gemeenteverbruik Saldo f 51275. f59369.20. f51575.00. f 7794 20. f 3571.20. Netto overschot f Mr. J. LocIT. 3.00. Naar wij vernemen is onze afgevaar digden de heer Mr. J. Loeff, dezer dagen van zijne reis in Ned.-Indië teruggekeerd. Het schijnt niet uitgesloten, dat in d« toekomst een sterkere afstrooming doo het kanaal 's-Hertogenbosch-Drongelei kan worden toegelaten, hetgeen than; evenwel nog niet raadzaam werd geoor deeld, met het oog op het versche werk dat voor de eerste maal aan eene eenig zins beteekenende stroomschuring word blootgesteld. Wegen iu Noord-Brabant, De bijzondere commissie van 9 leden een voor ieder district, die in de laa'stt vergadering der Provinciale Staten var Noord Brabant werd benoemd om nadert voorstellen te doen aangaande het sub sidieeren van gemeente-, polder er andere wegen,brengt een uitvoerig rapport uit ter dezer zake en stelt vooi de volgende veranderingen in de alge meene voorwaarden, gelijk die in 187( werden vastgesteld Het onderhoud en beheer van de ge subsidieerde wegen zal, na oplevering overgaan bij de provincie Noord Brabant zij, die de subsidie hebben genoten zullen jaarlijks in de provinciale ka- hebben te storten de som, die vooi jaarlijksche onderhoudkosten bij he subsidie-besluit werd vastgesteld. Eu omdat men zich daaraan niet za kunnen onttrekken, moet een gewaar merkt extract der door Ged- Stater goedgekeurde gemeentebegrooting wor den overgelegd, waarin de onderhoudson als uitgave is opgenomen. BAARDWIJK. Verleden Zondag en Maan dagavond werd door de Tooneel-vereeuigiuji „Liefdadigheid door Kunst* een Liefdadig heidsconcert gegeven in de zaal van de: heer W. van Helvoirt. De opkomst was zoo talrijk, dat aan veler ten spijt, de toegang moest ontzegd worden wegens plaatsgebrek. De President, de heer E. P. van Beijner opende de bijeenkomst en gaf een duidelijkt recensie van het stuk, n.l. het Drama „Dor Garcia Moreno, President van Ecuador/" (Zuid-Amerika). De nityoering was in goede handen, de costume's zeer rijk en smaakvol, haast on berispelijk de voordrachten. De Hoofdpersonen hadden zware rollen en wisten de aanwezigen zoo te boeien, dat et niets van het schoone verloren ging. Zonder aan iemands verdiensten te kort te doei», moge hier wel vermeld worden de heeren L. H. de Folter, voorstellende de President en zijn Zoon Gibriël, de jongen W. J. van der Mee en de verders Hoofd personen, Mol, Mulders, van der Eisen, van Nunen van Leent, Verboeven en Klerx. De Burgemeester bracht een woord van hulde aan de kranige spelers en prees hunne goedheid, dat zij al die moeite ten beste gaven voor den armen medemensch. Hij hoopte dat hierdoor de liefde voor den armen meer algemeen moge worden. Zij zijn immers evenals den man die langs den weg lag te Jericbo, onze broeder* en evennaasten Daarna kreeg men nog een Blijspel „De vliegende Student* dat veel stof tot vroo- lijkheid gaf, om de aardige zetten en sluwe berekeoingen van den student Thomas Wener Verhoeven en zijn confraters Mulders en en anderen en waarbij de huiseigenaar en huisknecht van Leent en van der Eisen, de rijke pachter Bolle, van Helvoirt, Levi Zadij van Nunen een zeer belangrijke rol speel Hoogst voldaan ging men huiswaarts gen zij ons meer zoo aangenaam verg T)e stemming voor de vervulli vacature in den gemeenteraad, ontsta het overlijden van den heer G. Van zal geschieden Dinsdag der volgend De candidaten zijn de heeren J. V nen, A. H. Lombarts en A, Van Helv NlEUWKUIJK. Aan het kloost Marie d'Onzenoort alhier is dezer dage college geopeDd tot opleiding van jongeli tot den priesterlijken staat, naar we hoor- zijn er alreeds een 20-tal jonge 6tudent die voorloopig onder hoofdleiding der Eerw, Fraters van Tilburg de lessen zullen volgen. Moge deze nieuwe onderwijsinrichting onder Gods zegen de rijkste vruchten afwerpen. Dezer dagen passeerde dezer gemaente zekere Simon van Dijk, die zeide een wed denschap te hebben aangegaan voor 1 Juli a. 8. van Amsterdam naar Parijs en terug te wandelen met een ton door middel van een ketting aan het been verbonden. Het was een raai gezicht de man bij eiken voet stap die hij deed de 62 pond zware Ion te De Echo van het Zuiden. ei v *1. V. P. N. Binnenkort zal alhier getracht worden eene afdeeling der V. P. N. op te richten. Na eene lezing over de werking dezer vereeniging, zal men zich als lid kunnen opgeven, om alsdan te zien of tot de oprichting kan worden overgegaan. Ltedertnfel. Naar men ons mededeelt zal aan de Koninklijke Stoomschoenenfabriek eene liedertafel worden opgericht, uitsluitend uit 't personeel dier fabriek bestaande, Een 25-tal der werklieden, onder welke goede, geschoolde zangers gaven zich reeds als lid op. Vanavond wordt eene algemeene vergadering gehouden ter definitieve oprichting en tot de keuze van een bestuur en een directeur. Aanbesteding. Donderdag had de aanbesteding plaats van de voor de firma Gebr. de Graaff te bouwen stoomschoenfabriek. Ingeschreven werd als volgt C. Michael, Vrijh.-Cappel f 8806. Van Dun Vaassen Vucht 8615. H. Michael Loonschendijk 8600. C. den Teuling Kaatsheuvel - 8340. J. van Crey Zn Rosmalen - 8380. Firma Kerstjens Zaltbommel 7920 A. van Huiten-Krol Baardw - 7759. Horvers en Zn. Tilburg - 7600. W. v. Heesch Waalwijk - 7590. H. v. d. Meijs Besoijen - 7488. Wed. A. Aarts en Zonen Waalwijk - 7374 P. v. Huiten Pzn- Waalwijk - 7370. - United Shoe Machinery L'y. De United Shoe Machinery Company de France te Parijs is op de Brusselsche wereld-tentoonstelling met den »Grand prix* bekroond. Zooals men weet is deze maatschappij een tak van denzelfden Amerikaanschen stam als waarvan de Deutsche Verelnigte Schuhmaschinen- Gesellschaft te Frankfort (filiaal te Waal wijk) deel uitmaakt. De fabriek in Ame rika werkt op 't oogenblik met 4000 man, welk getal binnenkort tot 5000 zal uitgebreid worden. Over de geheele wereld werkt de reuzenmaatschappij met niet minder dan 20000 man, Hiervan zijn in Nederland 8 personen werkzaam waaronder 3 vaste monteurs, die in Waalwijk wonen en uitsluitend voor de clientele in Nederland ter beschikking staan. N R K. L A B Op Zondag 27 November vergadering van den Bondsraad van den N. R. K. L, A. B. te Waalwijk in het lokaal de' St Paulusvereeniging om 3 uur. AGENDA I. Begrooting 1911- 2. Uitgave en Redactie van het blad 3. Jaarvergadei ing. Uitsluiting in Duitsehland. »In Dresden staken van eenige fabrie ken de werklieden. Aan eene sommatie der fabrikanten om het werk weer te hervatten, werd geen gevolg gegeven- De Dresdener afdeeling van den Duit- schen Schoenfabrikantenbond heeft nu bij het Bondsbestuur een voorstel inge diend, om over te gaan tot eene alge meene uitsluiting van de Duitsche georga niseerde schoenmakers (fabriekswerkers). Ongeveer 50.000 georganiseerde werk lieden zijn hierbij betrokken. Dit voorstel zou binnenkort behandeld worden op een vergadering van afge vaardigden, die waarschijnlijk in Berlijn bijeen zal komen.* Dit bericht vonden wij in »Het Vak blad voor de Schoenmakerij.* In het laatste nummer van de Deut sche Leder-arbeiterzeitung* wordt hier van met geen enkel woord melding ge maakt- Wel wordt gesproken van eeoe vergadering van den Duitschen Schoen fabrikantenbond, op 17 Oct. 11. te Frank fort gehouden, in verband met de loon acties te Pirntasens. L. Voetbalvereenlglng „Waalwijk Vooruit." De wedstrijd van het seizoen zal mor gen plaats hebben. W V. gaat n 1 naar Geertruldenberg, om aldaar het gevreesde •Sparta* te ontmoeten De gansche week, is deze wedstrijd het onderwerp der voetbal-gesprekken geweest en verlangen alle voetballers enthousiasten naar den dag van morgen- Wie dit jaar de sterkste zal blijken te zijn durven wij niet voorspellen. Beide clubs zijn sterk aan elkaar gewaagd, terwijl »Sparta« echter meestal Fortuna aan haar zijde heeft. Wanneer het terrein het spelen niet onmogelijk maakt, zal den Berg van een zeer spannenden wedstrijd getuige zijn. Doet uw best, geel-zwarten 1 Sparta is sterk, doch niet onoverwinnelijk 1 Ontslag. Naar wij uit goede bron vernemen zou onze gemeenteveldwachter Froklage er ernstig aan denken eerlang zijn ontslag te nemen. Ongeval. Heden sloeg, tengevolge van het los raken van een wiel een camion geladen met bier, behoorende aan de firma v H te Vlijmen, in de Stationsstraat om ver. Door vereende krachten slaagde men erin den wagen weer overeind te brengen De schade bleek gering te zijn. Liedertafel. Naar men ons meldt heeft de Lieder tafel op verzoek van verschillende ahonné's, die met de Waalwijksche ker mis de Matinée niet konden bijwonen, besloten voor haar a s groot wintercon- cert in Januari opnieuw in studie te nemen het dramatisch toonwerk Albrecht Belling* van Brandts Buijs, waarmede zij destijds zoo'n groot en welverdiend succes had. Wij juichen dit besluit toe, omreden wij het betreuren zouden, dat zoo'n magnifiek toonwerk slechts na één enkele uitvoering, weer voor jaren op zij gezet zou worden. Pro| aganda- vergadering. De St. Paulusvereeniging zal morgen avond ten half zeven uur in haar lokaal een groote propaganda—vergadering houden Na afloop der vergadering zal door de tooneelclub worden opgevoerd het anti-alcoholisch blijspel in drie bedrijven van Pater Servatius. St. Ant. Paroehie. Men schrijft ons Hedenmorgen had alhier een droevige plechtigheid plaats Het stoffeliik over schot van den nog jeugdigen, krachtigen E- de Haan die zoo plotseling door den onverbiddelijken dood van de zijnen werd weggerukt, werd aan den killen schoot der aarde toevertrouwd. De deelneming aan de plechtigheid was algemeen Niet omdat M. de Haan een zich op den voorgrond plaatsende persoon is geweest maar omdat hij is geweest een braaf en vlijtig landbouwer, die door noeste vlijt en werkkracht zich wist op te werken tot een flink landbouwer. Op het gebied van landbouw presteer de hij veel en het was een lust zijn vee en bedrijf gade te slaan. Voor zijn toch reeds zoo zwaar be proefde vrouw en 4 kinderen benevens zijn ouden zieken vader, wier steun hij was, is zijn heengaan een zeer droevig verlies Provinciale Staten Noord Brabant. In de najaarszitting zullen, zoo meldt de 's H. Ct., nog de volgende ontwerpen ter tnfel komen. Ontwerp-besluit van Gedep. Staten tot het toekennen eener provinciale bijdrage vin f2000 aan de Vereeniging tot opvoeding van Meisjes uit den boe renstand, gevestigd te Lierop. Meedeeling van Gedep. Staten, dat thans in Nederlandsche Schatkistbiljetten is belegd een bedrag van 1 196,000 der provinciale fondsen, waardoor zal worden gekweekt een netto-provenu van f 4512 99. Ontwerp-besluit van Gedeputeerde Staten, houdende afwijzende beschikking op de aanvraag van 't gemeentebestuur te 's Hertogenbosch om een verhoogde provinciale bijdrage voor den Handel- cursus Ontwerp-besluit tot het verleenen eener provinciale bijdrage van ten hoogste f 1500 in de kosten van herstel van den toren te Spraog. Ontwerp besluit van de in een vorige zitting ingestelde commissie van 9 leden door den voorzitter met machtiging der vergadering gekozen uit ieder der 9 kiesdistricten een, wie was opgedragen een onderzoek omtrent de vraag, of het thans bestaande stelsel van het subsi dieeren van den aanleg van kunstwegen door de provincie al of niet moet worden gehandhaafd. De commissie heeft de voorwaarden, waaronder voortaan provinciale bijdragen door de provincie kunnen worden ver leend, neergelegd in een gewijzigd con cept-reglement, dat aan de Staten is toegezonden. Kanaal Drongelen 's Hertogenbosch Den laatsten tijd begint in Noord- Brabant, vooral rondom de hoofdstad, het water weer te komen, zoodat vele velden blank staan. Men vraagt zich af, of het kanaal van Drongelen, het ko lossale werk, dat thans voltooid is, niet aan zijn verwachtingen beantwoordt. Er worden verschillende uitleggingen aan gegeven en de spraakmakende gemeen te verkondigt opinies, die vaak kant noch wal raken. De toestand, uit deskundig oogpunt beschouwd, is als volgt Wegens den te hoogen waterstand der Maas te Crevecoeur, gevolg van de vele regens in den laatsten tijd, is de afvoer van Dommel en Aa aldaar gestremd en heeft reeds gedurende verscheidene da gen de loozing van Dommel en Aa plaats over den overlaat boven de Zes- tigelsche brug in den Staatsspoorweg door het zoo juist voltooide kanaal 's-HertogenboschDrongelen naar de Bergsche Maas. Of nu de werking van het kanaal aan de verwachtingen beantwoordt Bij de beoordeeling daarvan dient vooropge steld, dat bij den aanleg een maximum Dommelstand in den winter van 4-96 M. plus N. A. P- in den zomer van 3 86 M. plus N A. P werd in uitzicht gesteld. Nu liggen de kade langs Dommel en Aa ter hoogte van 4.25 M. plus N. A- P. zoodat in den winter overstorting daar van te verwachten is. Het heeft ook nimmer in de bedoeling gelegen, dit te voorkomen, daar hiervan in dat jaarge tijde geen schade wordt ondervonden. Integendeel voor het dooden van onge dierte is dit water, al is het dan ook maar schraal heidewater, wenschelijk. De hoogste Dommelstand, die than bereikt is, bedraagt 3.60 M. plus N A P. ongeveer, en is dus nog 26 c M- lage dan de hoogst voorspelde zomerstand Van overstorting van Donr.mel- en Aa kader is dan ook thans nog geen sprake Dat desniettemin de aangrenzend' gronden blank staan, vindt zijn oorzaal in het feit, dat reeds op den 7en No vember j.l. de duikertjes in de Dommel kade één bij de oude beerputten wijt 3.50 M. en één nabij den Pettelaarschei weg, wijd 2.80 M. geopend zijn. We een bewijs, dat de inundatie door be langhebbenden gewenscht werd. Voor een gedeelte zal ook regen, ei kwelwater tot deze Inundatie hebbei bijgedragen. Nog zij vermeld, dat de polderstanc in den zomer 2,20 M. plus N- A. P bedraagt, en dat deze op het oogenblik dat de sluisjes geopend werden 2.60 M plus N. A. P. bedroeg, terwijl op da tijdstip de Dommelstand 2.90 N- plu: N. A. P. was.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9