Nummer 92 Donderdag 24 November 1910 33e Jaargang Tweede Blad 10. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND."' MÏEUWS UIT KAATSHEUVEL te t t c Commissaris der Koningin. De Hoogedelg. heer Commissaris der Koningin in deze provneie en Mevrouw de Baronesse Van Voorst tot Voorst zijn gistermorgen op uitnoodiging van de Koningin, naar het Loo vertrokken om daar enkele dagen de gasten te zijn van Hare Majesteit. Het krankzinnigengesticht te Vught. t l ir- fc i van Een jubileum van II. M. de Koningin Wij lezen in een Haagsche corres pondentie der Prov. Gron. Ct Het feit dat H.M. de Koningin in het begin van het volgend jaar 121/» jaar als zoodanig zal hebben geregeerd, schijnt niet onopgemerkt te zullen blijven. Eeni- ge vereenlgingen, vooral uit den arbei denden stand, hebben zich reeds met elkander in verbinding gesteld om, zoo mogelijk, de Koningin een hulde aan te bieden in den vorm van een optocht en er zijn, naar men beweert, ook an dere plannen in bewerking. Juist gisteren, op onzen nationalen on afhankelijkheidsdag, die, behalve door 't wapperen van driekleur en oranjewimpel van stadstoren, raadhuis eu enkele open bare gebouwen, als gewoonlijk onopge merkt is voorbijgegaan, moet over die viering van 't Koninginne jubileum een voorloopige vergadering hebben plaats gehad. Maar er zijn nog geen bijzonder heden over uitgelekt. Onze kustverdediging Naar Reuter uit Brussel meldt, zegt de l'Indépendance Beige, terugkomende op de kwestie van de versterking van Vlissingeo, dat dit de meest gevaarlijke bedreiging voor België is. Het is een geïsoleerde marine-basis, gericht tegen Engeland, die slechts van dienst kan zijn voor Duitschland, omdat het de toegang is aan den Duitschen rechter vleugel, die op tijd moet kunnen afge sloten wordeD. Het sluiten van dien toegang op den Duitschen rechtervleu gel zou eventueel kunnen leiden tot een veiligen doortocht over Belgisch grond gebied. De weldudiglicidsblocm. Op nog uitgebreider schaal dan dit jaar (toen de netto-opbrengst f47.000 bedroeg) zal de Nederl Centr. Vereen, tot bestrijding der tuberculose zich 't volgend jaar weer belasten met de or ganisatie van den verkoop eener welda- digheidsbloem, ten bate van de tuber culosebestrijding in Nederland. Men zal thans trachten de bloem in alle gemeen ten te doen verkoopen, echter in elke gemeente slechts door één vereeniging of comité. Van de netto-opbrengst moet 18 pCt. in het fonds der Centr. Vereen, worden gestort, die daarvan 6/c deel be stemt voor sanatoria en hospita en !/<5 deel voor de kas. De overige 82 pet. moeten de plaatselijke vereenigingen be stemmen in het belang der tuberculose bestrijding. De bloem zal kunnen ver kocht worden op 29 en 30 April en 1 Mei. De prijs zal weer 10 ct. per bloem pje zijn. De Pupendrechische strafzaak. Naar wij vernemen, bestaat bij de so ciaal-democratische Kamerfractie het Voornemen om bij de behandeling van het hoofdstuk Justitie, bij de Staatsbe grooting den Minister eenige vragen te stellen betreffende de wijze waarop te Arnhem de Papendrechtsche strafzaak werd behandeld. Brusselsuüe Tentoonstelling. In de >Ingenieur« heeft de hoofdre dacteur eenige beschouwingen gehouden over de inzendingen der Nederlandsche fabrieken in de machinegalerij ter Brus- selsche tentoonstelling. Hij geeft de vol gende slotsom »Aan het slot van onze beschouwing gekomen kan de einddruk van de Ne derlandsche machinegalerij niet anders dan zeer gunstig zijn. Wij waren in de afgeloopen maanden in de gelegenheid verscheidene buitenlandsche ingenieurs en industrieelen te spreken, en het is' ons bijzonder aangenaam te mogen con- stateeren, dat onze indruk de hunne was. Menige uitroep van verbazing, dat Ne derland zoo ver was op het gebied der machinenijverheid, hebben wij vernomen, nrenigen zucht hebben wij opgevangen, dat Nederland op de wereldmarkt als een ernstige concurrent moet worden beschouwd. Ook in buitenlandsche tijdschriften werd aan die gunstige meening uiting gegeven*. De Minister van Oorlog De Haagsche briefschrijver van de Arnh. Ct. schrijft Door alle ingewijden wordt verwacht, dat de rechterzijde en in het bijzonder de anti-revolutionnaire fractie de be handeling der oorlogsbegrooting zal ge bruiken, om den minister Cool ten val te brengen. Ik heb het genoegen dezen bekwamen opperofficier persoonlijk te kennen en met zijn naaste omgeving van nabij bekend te zijn. Welnu, ik be ga geen indiscretie want het geldt hier een »secret de Polichinel* wan neer ik mededeel, dat de heer Cool zelf niet anders verwacht en zich gelaten op zijn lot voorbereidt. Hij weet ook, dat zijn vermoedelijke opvolger reeds aan gewezen is. Het zou indiscreet en voor barig wezen dezen naam nu reeds te noemen, maar het feit is in goed in gelichte parlementaire kringen bekend. Krankzinnigengesticht te Grave. Te Grave loopt het gerucht, dat bij de regeering het voornemen bestaat, het gesticht voor krankzinnige vrouwelijke patiënten aldaar op te heffen. In verband daarmede bracht het Ka merlid mr. dr. Kooien, dezer dagen een bezoek aan het stadje. (>Tel.*) WAALWIJK, 23 Nov. 1910. Liedertafel. Zaterdagavond had in het café van den heer A. v. Vugt alhier eene ver gadering plaats van werklieden, werkzaam op de Kon. Stoomschoenenfabriek A H v- Schijndel- Besloten werd tot definitieve oprichting van eene liedertafel en deze te noemen Liedertafel der Kon. Stoomschoenen fabriek A. H. v. bchijndel.* Ruim 30 mannen gaven zich als lid op. De repetitie zalvoortaan gehouden worden Vrijdagsavonds op de zaal Musis Sacrum. Tot directeur werd benoemd de heer L. Kooien- Vrijdag a s zal een bestuur worden gekozen en een onderdirecteur worden benoemd. Kuitenvcrnieling. Zaterdagmiddag tusschen 12 en l1/a uur zijn aan de Oostzijde van de Kon. Stoomschoenenfabriek A- H- v. Schijndel eenige ruiten van het dak ingeworpen. Van den dader dezer heldenstreek geen spoor. lloog water. Het buitengewone wassen der boven- rivieren is ook oorzaak dat de landerijen aan den westkant der haven gelegen, benevens de Zomerdijk geheel onder water staan- Ook het Capelsche veer pad staat geheel blank, zoodat de com municatie tusschen het Land van Heus- den en Altena aan die zijde geheel is verbroken, wat voor veel bewoners een leelijke lastposten. Jos Groenen. Wij lezen in de Tilb. Ct omtrent het optreden aldaar v-n den heer Jos Groe nen - En een beter keuze van solisten had ook al niet kunnen geschied zijn. De heer Jos Groenen, baryton te Waalwijk is voor velen geen onbekende, en ook ons, die hem thans voor het eerst hoorden heeft hij aanstonds voor zich ingenomen. Want de heer Groenen beschikt over een prachtig geluid met een echte me taalklank, dat zoo in hoogere als midden registers aangenaam aandoet. Zijn beste nummer, waarin hij tevens een hoogst beschaafde voordracht legde noemen we »Mijn Eerste*. De heer Groenen mag trots zijn op zijn debuut hier. Hij werd overluid toegejuicht en zag zich genoodzaakt tot een toegifje Loonkwestle. Aan de stoomschoenenfabriek >De Eenhoorn* te Amersfoort is een nieuwe loonregeling ingevoerd, waardoor sommige arbeiders van f 3.50 tot f4. minder weekloon krijgen meldt men- De zwikkers weigerden daarvoor te werken en kregen de boodschap, dat zij niet meer op de fabriek behoefden terug te komen. Donderdag 24 November a. s. viert het krankzinnigengesticht te Vught zijn 25-jarig bestaan. Op dien dag is het tevens 25 jaren geleden, dat de Eerw. Zuster Catharina werd aangesteld als overste van de vrouwen-afdeeling. Het gesticht is een van de grootste krankzinnigengestichten des lands. Het telt op het oogenblik 960 patiënten en 150 religieuse verplegers en ver pleegsters. R. K. Vereeniging voor Volkszang in het bisdom 's Bosch. De Algemeene Vergadering zal gehou den worden op Zondag 4 Dec. 1910 om half vier iu de zaal der Gez. Duijnhoven te Helmond. Agenda: 1. Opening. 2. Zingen No. 3 uit >Ons Lied 3 Notulen. 5. Verslag van de'Werkzaamheden in het afgeloopen jaar. 5. Rekening en Verantwoording. 6. Zingen No 20 uit >Ons Lied 1* 7. Verslag over het Liederen-depöt. 8 Verkiezing van twee leden voor het Hoofdbestuur. 9. Propaganda-middelen Waar en hoe aan te wenden f 10. Mededeelingen van het Hoofdbe stuur. 11. Rondvraag. 12 Zingen No. 17 uit >Ons Lied 1* 13. Sluiting. N. B. Deze publicatie strekt ter vol doening aan art. 13 al. 1 van de statuten. Namens het Hoofdbestuur De Voorzitter, L A. DOBBELSTEEN De Secretaris, A. BARON. BAARDWIJK. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den Raad iu plaat» van wijlen den Heer G.van Beijnen wethouder waren uitgebracht 156 stemmen, waarvan van onwaarde 4 stemmen. De volstrekte meerderheid was alzoo 79 stemmen. Er waren drie Caudidaten opgegeven, n.l de heeren J. van Beijnen, zoon van den overledene, A. van Helvnirt, en A. H. Lombarts, Zijn uitgebracht op J. van Beijnen 97 stemmen, A. H, Lombarts 36 en A. van Helvoirt 19 zoodat eerstgenoemde is gekozen. Door de Liedertafel „Tot bloei der Toon kunst' werd den gekozene êene serenade gebracht. Het 5-jarig zoontje van J. S. alhier geraakte met zijn voetje onder eene kar, zoodat het rad ter hoogte van de enkel er over ging; betrekkelijk is een en ander nog goed afgeloopen, doordat het wiel toevallig over den hak en contrefort is geloopeu. NIEUWKUIJK. Een der oudste ingeze tenen ontviel ons Vrijdagavond door een plotselingen dood. De wed. M. Mimpeo rus tig bij het vuur gezeten werd eensklaps door een benauwdheid overvallen en een minuut later was ze 'n lijk. Het kranige vrouwtje bereikte den hoogen ouderdom van 87 jaren en maakte nog getrouw baar Zondagschen kerkgang heen en terng -f- 40 minuten gaans We hebben Maandagavond naar har telust genoten van de vele en mooie voordrach ten des heeren Coruelisseu karakter humorist uit 's-Bosch, die iu de zaal van den heer G. de Joug alhier optrad. Veel publiek was naar deze uitvoering opgekomen en zal zich dat zeker niet beklagen. Want leuk en grap pig wist de heer Cornelissen ons te verma ken eu hij oogstte dan ook een groot wel verdiend succes. Zondag 27 Nov. a. s. wordt door de zangvereeniging „Kunst na Arbeid' onder directie van den heer C. de Gouw, Nieuw- kuijk, in de zaal van den heer M. de Laat alhier hare eerste groote winteruitvoeriug gegeven, welke precies om 7 uur zal aan vangen en te oordeelen naar het programma veel belooft. Heeren honoraire leden hebb*n met hunne dames vrijen toegang, terwijl voor niet-leden de entreé is gesteld le rang 25 cent, heer en dame 40 cent2e rang 15 cent heer en dame 25 cent. Bij besluit van 10 Nov. 1910 G. No. 202 van Heeren Ged. Staten dezer provincie is de geldleening groot f4500, wegens te kort in kas tengevolge van de mindere op brengst der hooilanden, goedgekeuid. i Volgens opgave van het Centraal-Bu- reau voor de Statistiek bedroeg het aantal inwoners dez^r gemeente op 1 Januari 1. 1. 1851 manneu en 1790 vrouwen totaal 3641 Bij de vorige volkstelling was het zielental groot 3440. Door den heer A. C. P. Van Nieuw- kuvjk alhier is aan B. en W. dezer gemeente een verzoek gericht tot plaatsing van een benzine-motor vau 3l/s P.K. in zijne bier brouwerij. Naar wij vernemen heeft de heer G. van Wordragen het plan aan zijne zaak te verbinden eene fabriek van mineraalwateren Bij de toenemende vraag naar alcoholvrije dranken in onze gemeente zal deze nieuwe inrichting zeker in eene grooto behoefte voorzien. Heeft de St. Catharina-schuts Maan dag en Dinsdag der vorige week iu het café van den heer M. de Laat vroolijk feest gevierd, de beide eerste dagen dezer week zijn blijde dagen geweest *oor de St. Bar bara—schuts, gevestigd bij den heer J. Hon - nef. Bij beide gelegenheden is, zooals van zelf spreekt, dooi de schutsbroeders alle eer bewezen aan den welvoorziene!» disch en hebben dans en spel de leden van het gilde, eene aangename tijdpasseering bezorgd. SPRANG. De WelEerw. heer Ds. P. v. 'oom alhier is te Oud- Beijerland beroepen. Vergadering van den gemeenteiaad op Vrijdag 25 Nov. des voormiddags 11 nur. CAPELLE. Door de federijkerskamer „Vriendentrouw' alhier zijn in studie ge nomen „Het Testament van Oom Jan', oorspronkelijk blijspel door J. Huf van Bu ren en „Spoken of Dieven'? WASPIK. Zondag 1.1. hield de drank- bestrijdersvereeniging „St. Bartholomeus' alhier een vergadering. Geloftekaarten werden ingeleverd en enkele nieuwe leden ingeschre- Daarop volgde eene lezing over HAARSTEEG, 19 Nov. Reeds lang was er in ons dorp sprake van het oprichten eener R. K. Drankweer. Zondag 1.1. verga derden mannen en jongelingen boven de 16 jaar ouder leiding van den Weleerw. heer J. Willemse, kapelaan. In zijn openingsrede gaf de Eerw. spreker een resumé van de voorbereidende werkzaamheden, die geleid hebben tot de oprichting. Vooral liet bij goed uitkomen, dat in de vereeniging ver wacht werden mannen van goeden wil, leden, die zich nit eigen beweging een offer willen getioosten tot heil voor zichzelf en tot voor beeld voor andjreu. Buiten verwachting groot was het getal van hen, die toetraden, n.l. 1 geheelonthouder, 25 afschatlers eu 24 paulisten. Nadat een voorloopig bestuur was gekozen, dat zich zou belasten met het ont werpen der statuten, werd de vergadering met den Christ, groet gesloten, waarmee zij ook was geopend. VLIJMEN. Tot chef-veldwachter dezer gemeente is met ingang van 15 Dec. a. p. beDoemd de heer J. Hollander thans veld wachter te Ni8lelrode. Naar wij vernemen hadden zich voor deze vacature 122 sollicitanten aangemeld en is aan de benoeming een vergelijkend examen voorafgegaan. De nieuwbenoemde zal dus we' voor zijne taak geschikt zijn. ven. „Drankbestrijding en het kind' door den hfer H. Verwiel, waarin de noodzakelijkheid van drankbestrijding werd betoogd en de manier aangegeven werd, waarop deza strijd moet worden gevoerd. A.s. Zondag geeft de handboogschut terij „önanimitas' alhier haie eerste winter- uitvoering, waarbij behalve enkele comische scenes zulleu worden opgevoerd het drama De plichtvergeten vader' en het blijspel „Spoken of dieven'. Daar de Centrale verwarming iu de openbare school alhier niet voldeed zijn gis teren de buizen uitgebroken en de ketel verwijderd. Op den 2en Kerstdag zal de drankbe- stnjdersveree&iging „St. Amandus' van Geertruidenberg eene tooneeluitvoeriug geven voor leden, donateurs en genoodigden van de drankbestrijdersvereeniging alhier. DUSSEN. 22 Nov. 1910. Heden had het zoontje van zekeren A. v. B. alhier hit ongeluk bij het verlaten der school over eene plaat te struikelen en zijn elleboog te ontwrichten. Van genoemden v. B. heeft eenigen tijd geleden een ander zoonije ouder eene fiets gelegen, hetwelk nu nog in het ziekenhuis te 'sllertogenbosch verpleegd wordt, eu heeft een meisje zich deerlijk aan handen eD voeten gebrand. KAATSHEUVEL, 22 Nov 1910. Mooie o| llcliterij, Betere uitdrukking kan niet gegeven worden aan h-t feit dat zich verleden Zondag avond in de zaal van Eophonia heeft afge- speeld, en door iedereen drnk besproken wordt. Voor een maand werden alhier op ver schillende plaatsen gedrukte telegrammen aangeplakt eu voor sigarenwinkels tentoon gesteld. Nationale voordrachten-wedstrijd, zoo heette het, in de zaal van „Euphonia' op 20 Nov. a.p. Alleen door eerste prijs- winuers kan daaraan worden deelgenomen. Iedereen kreeg groote verwachting van deze bekendmaking. Bij nadere informatie bij het bestuur van „Euphouia' vernamen wij dat deze onderneming was op touw gezet door den heer A. de Laat uit Tilburg, welke heer j hier in Kaatsheuvel als komiek een zeer goede reputatie geniet en dan ook het volste vertrouwen werd geschonken. De zaal werd dus voor hem beschikbaar gesteld, zocdat het bestuur verder niets zou behoeven te doen en ook geen risico behoefde te dragen. Niemand had echter verwacht dat dit zaakje zoo treurig zou afloopen. Hier bleek duide lijk, dat men, eer men weer aanleg met Tilburgsche komieken, wel toe moet zieu met wie, om later niet komiek uit te komen. - Voor 8 dagen dan verschenen programma's. ;n Groote Nationale Voordrachten-wedstrijd, vau Humoristen, le prijswmners. Deze programma's waren overgestuurd om hier te i- worden rondgestrooid. Vijf deelnemers stonden el aangegeven. De heer Knibbeler uit Tilburg)6 Smulders uit RoozendaalVrijsen uit Dongen; ï- van Amelsvoort uit Breda en Joh. Grapen- in daal uit Utrecht. Na afloop uitreiking der i-' prijzen. Entree le rang f 0 50 2e rang f 0.25 i- De zaal was 1.1. Zondag goed bezet. De sr wedstrijd werd geopend door een mijnheer g die werd herkend door verschillenden als ecu ;r slagerszoon uit Tilburg eu zeker de baas s, van de troep was. Hij deelde de aanwezigen d mee dat de heer de Laat tot zijn spijt j--l verhinderd was te komen. Ook hadden de d heeren Vrijsen uit Dongeu en Grapendaal r- 1 uit Utrecht kennisgegeven ouverwacht dat d zij verhinderd waren te komen. Alzoo schoten ie nog drie deelnemers over. Het publiek moest ;t 1 zelf na afloop stemmen wie de eerste prijs is verdiend had. Na deze mededeelingen begon pl, de wedstrijd. No. 1 was de heer Knibbeler rt uit Tilburg. Al dadelijk merkten enkele aan- le»l wezigeu op dat het de verwachte, bekende p komiek Knibbeler niet was. En zoo hij het was, dan nog de vraag, hoe verdiende die mijnheer ooit een eersten prijs. De tweede i was de heer Smulders uit Roozeudaal, zoo stond er. Doch deze komiek verraadde zich aanstonds door zijn echte Tilburgsche uit- spraak dat zijn woonplaats Roozendaal Diet was. De 3e, laatst aanwezige komiek, die ook evenals zijn voorganger heeleraaal geen komiek was, kon zich door het getrap en lawaai der vertoornde en betaald hebbende aanwezigen niet meer duidelijk verstaanbaar maken, hetgeen geloof ik nog 't beste was. De miesten verlieten de zaal, zoodat van stemming geen sprake kon zijn, omreden ook, dat niets verdiend was. Een clubje Tiiburgsche snuiters heeft ons, zoo begrijpt nu iedereen, beet gehad eu is met ons geld naar huis gereden. Met groot tumult is deze goed gelukte, list afgeloopen. Doch hoe de heer de Laat zich hiervoor heelt willen spannen, is ons een raadsel. Door schade of schande wordt men wijs. Armeneoncert. Op 8 Dec. a.s. zal door onze Harmonie Apollo haar jaarlijksch Armeneoncert gegeven ;j worden, ten bate onzer St. Vincentius- vereeniging. Voor dezen avond is de heer de Bout uit Dongen aangezocht om zijn medewerking te verleenen. Wij zullen dus van goede muziek en mooie voordrachten kunnen genieten en tevens den arme in zijne behoeften te hulp komen. Apollo. Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat onze harmonie Apollo a.s. Zondag haar 1 eerste winteruitvoering geeft met nagenoeg hetzelfde program als van het vorige armen eoncert. De stukken waren toen zoo in den smaak gevallen, dat de harmonie besloten heeft deze nogmaals te geven. We zijn overtuigd, dat velen dit mooie concert zullen bijwonen. Mislukt. Bij den heer J. v. D. kwamen Zondag namiddag een paar vrouwen, die met een i( woonwageu hier stouden, om eetwaren te koopen. Toen het op betalen aankwam, i1 vroegen zij, of hij geen oude guldens kon wisselen tegen nieuwe. Hij haalde een zakje 1 met geld voor den dag, waarop een der vrouwen direct begon ti^zo^11* Toen zij j echter haar hand wilde terugtrekken, bleven er een 3tal guldens tusschen haar duim en - vingers vastkleven. J. v. D., die dit bemerkte, 1 greep haar arm, zoodat zij liet geld moest laten vallen. Onmiddellijk werd zij nu de deur gewezen. 'i Men zij dus voorzichtig Bijenteelt. Op aansporing van den heer J. v. Buul alhier, werd gisteren te Loon op '/.and eene vereeniging opgericht, die tot doel heeft het bevorderen der bijenteelt in Nederland. De Heer L. van Giersbergeu, leeraar in den bijenteelt te Wageningen lichtte een en« ander toe. Prijskaarten. Bij het gisteren gehouden prijskaarten1

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5