Nummer 95. Zondag 4 December 1910 33e Jaaig Tweede Blad hYnnënland. Oorspronkelijke schets G v. d. WALD. LANDBOUW. BUITENLAND. België. Frankrijk. Duitsdhland. Reclame. Ingezonden Stukken. 1910 9144 10.882.613 1909 8717 9,387.834 van het Zuiden. Koninglu Elisabeth. De berichten over de Koningin, schrijft het Handelsblad van Antwerpen, luiden dus voortdurend geruststellender. Ia eene ziekte als deze moet er gevoelige, maar langzame vordering zijn geene plotselinge verande ringen. De gang der ziekte van H M. geeft alle redenen om zich te verheugen. Overigens werd die goede tijding gisteren bevestigd door Z. K. H. de pravin van Vlaanderen, bij de opening der tentoonstel- ling van vrouwelijke kuust. Het hedenavond om 6 uur uitgegeven bulletin luidtDe patiënte gaat geregeld vooruit en heeft eenig licht voedsel goed verdragen. Natuurlijk vinden Briand's stakingswetten in de pers een zeer verschilleude beoordee- jing, Repuhlikeinsche bladen vinden deze Wetten modellen van grootmoedigheid en juichen over het beginsel vau scheidsge recht en verzoeuing, daarin neergelegd, ierwijl conservatieve bladen vreezen, dat de spoorwegbesturen zullen overgeleverd worden 'aan de luimen van een parlementaire meer derheid en socialistische eindelijk juist tegpn de rol *an scheidsrechter, is in de wetten .^faan het parlement toegekend, opkomen, daar Ctij vreezen, dal de Kamer steeds aan de Vzijde der maatschappijen zal staan, f On ne peut pas contenter tout le moside et son père 1 De mijnwerkers in het Roergebied vragen een loonsverhooging van 15 pet. met het oog op de belangrijke loonsverlagingen van de laatste jaren en het stijgen van den levensstandaard. Verder wordt verlangd, dat werkzaamheden niet meer in het loon in begrepen zal zijn, maar juist met het oog op de algeneeue veiligheid afzonderlijk be rekend zullen worden in de derde plaats staat verhooging van de uitkeering bij ziekte of ongevallen op de lijst en ten slotte wordt gevraagd de gedwongen arbeidsbeurzen te vervaugen door instellingen van denzelfden aard, die beide partijeu op gelijken voet stellen. Deze lijst van disedereta is gezonden naar den voorzitter van den boud vau mijneige naren. Zij bevat een uitvoerige argumentatie en eindigt met den wensch, dat het ant woord tegemoetkomend en dus den vrede dienende zal ziju. Hamburg, Antwerpen en Nieuwe Waterweg. Iu de maand November ziju te Hamburg aangekomen 1466 schepen, met 1 069.098 tons, tegen 1872 schepen eu 1.043.613 tons in Nov. 1909, dus nu 94 schepen meer en 25415 ton meer. De cijfers van de havenbeweging over de eerste 11 maanden van 1910 en 1909 zijn, met herleiding van de Aotwerpsche cijfers om ze met de andere vergelijkbaar te maken Hamborg Antwerpen sch. ton. sch. ton. 1910 15968 11.596.142 6195 9,826.472 1909 15819 11.237.238 5907 9,266,669 144 358,894 288 559,803 Nieuwe Waterweg, sch. ton. 727 994,734 De haveobewegiug van Antwerpen over Jan.-Nov, omvat dus 556,141 tons minder dan die voor den N.-Water weg over hetzefde tijdvak, terwijl het verschil ten voordeele vau den Waterweg over de eerste 11 maanden van 1900 121.165 tons bedroeg. Tweede Kamer. Bij de behandeling der begrooting van Buitenl. Zaken in de Tweede Kamer is nogal veel gesproken over onze verhouding tot Duitschland en ook over het fort van Vli8singeu met betrekking tot België. De minister van buitenlandsche zaken (de heer de Marees van Swiaderen) herhaalde zijn vroegere verklaringen. „Het is d n Minister bekend en hij kan hier spreken met het grootste gezag, dat er geen feiten zijn die wijzen op eenige in menging van een vreemde mogendheid in -onze binnenlandfche aangelegenheden.* Portret ran H. JU. de Koalugln. H. M. dc Koningin heeft aan de firma L. van Leer Co. verlof gegeven een re productie te maken van het portret, dat Mevr. Th. van Duyl-Schwartze van haar heeft geschilderd. Deze heliotypie (74 c.M. hoog) is onder toezicht van de schilderes gereed gekomen. Het recht van uitgave is door de firma Van Holkema Warendorf gekocht. Lotislco. Sinds geruim n tijd werd er van tal van zijden een actie gevoerd tegen Lotislco; vooral met name door een mijnheer Sutherland. De Ilaagsche redacteur van „de Maasbode* gaf zich de moeite dezen heer, als ook den directeur van Lotisico, den heer Ha ghton, een onderhoud te vragen. De eerste gaf het nur op maar was op het afgespro ken uur niet thuis. De laatste ontving den reporter zeer welwillend en verschafte hem alle inlichtingen, waarvan hij een goed relaas geeft in het nummer van Woensdag avond, en waaruit blijkt dat alles in orde is Lotinco volkomen gezond en de polishouders gerust kunnen zijn. Over de actie van den heer Sutherland schrijft hij nog: Deze heer plaatste toen een ongeteekende annonce in enkele bladen waarbij hij polis- houders opriep om hem (anonjmus!) bun belongen toe te vertrouwen. Hij kreeg daarop enkele brieven en met die brieven gewapend begaf hij zich naar den heer Haighton om dezen te verzoeken hem een betrekking te bezorgenbij Lotisico in ruil voor die brieveu. Meu ziet, dat deze heer Sutherland, die op zijn kaartje drukt „Ambtenaar Posterijen en Telegrafie* vao zekere soort genie niet beroofd is. Begrijpelijkerwijze weigerde de heer Haighton echter op deze „solicitatie* in te gaan en pas daarna volgde de Amsterdamsche ver gadering waarvan destijds „De Maasbode* uitvoerig verslag gafOp die vergadering waien ongeveer 150 menschen aanwezig; als we ons niet vergissen bracht een daar gehouden collecte tot dekking der kosten* 13 galden op. Dit alles vernamen we au den lieer Haighton We gelooven, dat 't een eigenaardig licht weipt op de door den heer W. Suther land op touw gezette actie; en we meenen te mogen zeggen, dat de duizenden polishouders goed zullen doen, zieh niet te mengen in den strijd van den heer Sutherland tegen Lotisico. Studentenstaking. De grieven der tandheelkundige studenten te Utrecht zijn volgens de „Utr. Ct.* de volgende lste. Als examinator, slechts bijgestaan door eenige niet onafhankelijke assistenten, maakt de heer Grevers misbruik van zijn macht bij het afnemen van examens. 2de. De vrije stadie der tandheelkundige studenten wordt door hem belemmerd. 3de. Wegens het ontvanger, van verwarde opdrachten, dikwijls met elkaar iu strijd zijnde, is het den studenten niet mogelijk aan die opdrachten zonder meer gevolg te geven. 4de. Maatregeleu door den heer G. uitge vaardigd als de tandheelkundige studenten mogen, voor zooveel de heeren betreft, geen pet en, w&t de dames aangaat, geen grooten hoed dragen. 5de. Er on'.breekt de iu het algemeen belang zijnde samenwerking tusschen lector en assistenten. 6. Het zich minachtend uitlaten van den heer G. over professoren tegenover de tand- heelkuud ge studenten. 7de. De dwang om op door den heer G. bepaalde tijden eerst examen te doeD, terwijl dit met succes eenige maanden eerder zou kunnen geschieden. 8ste. Het niet geven tot nu toe in dezen cursus van colleges door den lector. 9de. Het maken van inbreuk op de regeling der prsctische examens. 10de. Eu dit als hoofdzaak, het in alle opzichten autocratisch optreden van den directeur. In een gfcteren gehouden vergadering der studenteD, welke niet voor de pers toegan kelijk was, werd besloten de notulen, der eerste bijeenkomst, welke inmiddels werd goedgekeurd, voorloopig niet te publiceeren, doch een request te zenden aan de Curatoren der Rijksuniversiteit en aan den Minister van Binnenlaudsche Zaken, waariu de ver schillende grieveD worden uiteengezet. Volgens het „U. D.* is reeus het plan iu overwegiug om, als er geen verandering in den toestand van thans komt, een parti culiere tandheelkundige kliniek op te nchten naast het rijks-instituut. Men heelt daarvoor al de medewerking verkregen van eenige bekende tandardsen. m Provinciale Noordbrabantschc en 's Hertogenbossehe Courant Uitgevers J. J. Arkesteyn Zoon, VHertogenbosch, Telefoon 79. lederen ZATEBD AG AVOND een van De Prov. N.Br en 'a-Hert. Crt. verschijnt dagelijksper kwartaal f 1.65, franco per post f 2. directe telegrammen ven Reuter en andere persbureau'* en eigen correspoudenlen in binnen- eö buitenland. Gratis ongevallenver zekering, verschillende uitkeeringen reeds gedaan. blad of riet, waarover eenige takken tegen den wind en het bezoek van honden en katten. Men dient banger te zijn voor ver stikken dan bevriezen, het eerste gebeurt heel vaak als gevolg van te gauw en te veel dekken. 8traks, in 't vroege voorjaar als de boonen bloeien, dan bescherme men de planten tegen de vorst, door er riet matten of dennetakken tegen te plaateen. Heeft men een breed bed, dan zal men goed doen, pinnen of stokken in de bieedte van het bed te plaatsen eu daarover matten te leggen. Hebt ge het geluk een bijenstal in uw buurt te hebben en vliegen de bijen reeds uit, dan bewerken deze een sterke bevruchting en een spoedig verloop van den bloei Een vroege en eeu rijke oogst is dan zeker uw deel. Nijp de toppen weg, 8la de planten van boven iu volle bloei staan de overige slaan dan beter aan. Zijn de schokken eeu pink dik, dan zijn ze al verkoopbaar en goede prijs beloont uw moeite. Of hebt gij ze voor uw zelf gekweekt, voor u en uw gezin, dj voldoening voor uw arbeid is u dan zeker bij dal voedzaam gerecht het beste kruid. C. B. Vroeg Tuinieren. Aan de echte liefhebbers van tuiuieren, dat zijn zij, die reeds in 't vroege voorjaar er naar hunkeren, de tuin iu te kannen gaan, om te spitten en te zaaien en dan in blijde hope af te wachten en weken achtereen dagelijks te gaan zien, hoe de jonge plantjes zich trots de koude ontwikkelen ia elke gelegenheid welkom, welke hun wordt ge boden, om een of andere, nieuwigheid* toe te passen. Zulk een nieuwigheid is waar schijnlijk voor velen het volgende li e t kweeken vau tuinbooneu in de wintermaanden. Ge meent misschien dat ik gekscheer. Toch niet Als het weer maar open, vorstvrij is, en de grond goed is le bewerken, dan kunt ge reeds in December boonen leggen zoo genaamde Amerikaanscbe tuinbooneu. Wij spreken hier niet van bruine boonen, nog minder van sla- (apergie-) en anijboonen, welke eerst worden gelegd einde April, in Mei en Juni. Wij hebben slechts op het oog de boonen, welke eigenlijk behooren tot de familie der wikken (Vicia) een soort van voedererwten, dus paardenboonen, wier- boonen, duivenboonen en Waalsche boonen. „Koude boonen* hoorde ik ze wel eens noemen, in tegenstelling met de genoemde stam-, sla- en snijbooneD, van het geslacht Phaseolus, die men „warme* boonen kan heeten, afkomstig als' ze zijn uit Oost-lndië en de warme streken van Zuid-Amerika. Voor ons doel komen alleen de tuinboonen in aanmerking, daar slechts deze als groente worden genuttigd eu als zoodanig markt waarde hebben. 't Spreekt van zelf, dat het kweekeu met zorgvuldigheid dient te geschieden dat we daarvoor een heerlijk luw plekje tegen een schatting of muur. beschenen door Zuider zon, moeten uitzoeken. Spit daar den grond vrij diep om, vermeng de aarde met asch (in asch zit kslk) of kalkmergel, want hiervan honden boonen en erwten veel, en de gronc wordt er losser eu warmer van. Ook is die mergel uitstekend om de bodem te ontzuren. Ruikt ge dat de grond zunr of maf is poot dan niet dadelijk, maar laai het bed ruw omgespit, dus niet gelijk gemaakl, eenige dagen liggende lucht maakt dan de aarde gezond. En dau kant ge aan 't poolen komen wilt gij trachten zoo vroeg mogelijk boonen te plukken, ten einde ze te gelde te maken, dan moet ge ook vroeg beginnen de vroegste zijn de duurste. En hoe vroeger gelegd, des te meer boonen geven zehoe later dts te meer loof. Is het punr lief hebberij, dus voor u zelf, dan kunt ge wachten tot het laatst van Februari of in Maart. Maar ge wilt vroeg poten. Best Ik waarschuw u nog dat ge met de boonen die ge koopt, een lot neemt in de loterij misschien krijgt ge voor uw dubbeltje een rijksdaalder weer, misschien ook krijgt een „niet,* maar allicht hebt ge kans op nw eigen geld. Dat wilt ge dus wagen Ge legt de boonen 5 centimeter diep, ééu voor één, of twee bij elkaar zoo ge wilt maar niet meerleg ze op een afstand van minstens een voet (pl.m, 80 c.M.), of uw grond vet is en ge dus kunt verwachten dat hel flinke planten zullen worden, nog ruimer. Zijt ge niet bang voor een koud werkje, dan kunt ge de boonen ook plat uit naast elkaar leggen, om de plantjes in Januari of Februari te verplanten. Dekking is noodig, doch alleen bij vorst maar luchtigjes. Liefst dus niet met stroo of slechts in een dunne laag, maar met Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Gelieve voor onderstaande regelen in uw veelgelezen blad een plaatsje in te ruimen, bij voorbaat mijn dank. Ofschoon het mijn vak niet is in cou ranten te schrijven gevoel ik mij dit maal toch gedrongen een klein ant woordje te geven op het bericht be treffende den voordrachtenwedstrijd jl. te Kaatsheuvel gehouden, welk bericht, met alle referentie voor mijn naam als komiek, toch bedoelde mij in een ver keerd daglicht te stellen. Ter mijner rehabilitatie diene, dat ik door eene opeenvolging van bezette da tums (alsook op den dag van den wed strijd zelve) genoodzaakt was, de ge- leele zaak aan een ander over te dra gen, niet denkende dat de zaak een dergelijk verloop zou nemen. Alleen veroorloof ik me de opmerking, dat de opgekomen deelnemers werkelijk lste prijswinners waren, een deelnemer Frijssen uit Dongen, eerst daags na den wedstrijd bericht zond dat hij we gens een ongeluk met de fiets, dien avond niet kon deelnemen, van een en ander zijn bewijzen voorbanden waar omtrent gaarne inlichtingen worden verstrekt. Ik vermeen dat de goede reputatie welke ik voorheen als komiek te Kaatsheuvel genoot, hierdoor ver dwenen is, het spijt me, doch ik troost me met de gedachte dat er nog zeer veel andere plaatsen zijn waar de Laat ten tooneele wordt geroepen, intusschen hoop ik de lezers van het bewust be richt en het publiek hiermede voldoende te hebben ingelicht, en zeg ten slotte de Heeren dank voerde gemaakte reclame. Dankend voor de opname. Uw Dw. Dr. AUGUST DE LAAT. vriend Hij schrijft ook dat hij wel degelijk bij den match is tegenwoordig geweest. Ik houd echtèr vol dat hij het vlak weg liegt. Wat die aanhaling van den grens rechter betreft, die is weer niet com pleet, ze heeft zich als volgt voorgedaan. De grensrechter, die steeds met den bal opliep zooals dat ook behoort kwam op een gegeven oogenblik te vallen, zoo, dat zijn horloge uit zijn zak rolde, om dit nu in 't vervolg te voorkomen, gaf hij het een V. W-supporter in be waring, dit viel nu juist met een corner samen en daar er reeds voor aftrappen gefloten was bleef hij even achter den goal staan. Is dit nu zoo erg. ra.i. mis deed de grensrechter hiermede niet. Mij dunkt dat ik hiermede genoegzaam heb aangetoond dat Sportvriend een flink leugenaar is, en als men nagaat dat het geheele publiek uit vijf V. W. supporters bestond, die zeker niet tegen V. W. zullen schrijven en bij de leden van K. H. M. K. geen enkel lid is die zijn naam duidelijk kan schrijven, dat hij ook niet bij den match is tegen woordig geweest. Geachte Sportvriend, ik geef U den raad zoo U nog eens anonyme stukken mocht schrijven, voortaan uw naam niet meer aan personen bekend te maken die toch niet kunnen zwijgen en twee- dens geen leugens meer te schrijven, deze komen toch wel uit. U M. de R. dankend voor de ver leende plaatsruimte verblijf ik Uw Dw. Dr. X. Y. Z. Debat gesloten. Red. in in Mijnheer de Redacteur. Mag ik s.v.p. eene kleine plaatsruimte uw blad ter beantwoording van het ingezonden stuk van den Sportvriend dd. 27 Nov. j.l. Al is de leugen nog zoo snel De waarheid achterhaalt ze wel. Dit spreekwoord is zeker bij dien Sportvriend onbekend, anders zou het in zijn hersens wel niet opkomen om zulke brutale leugens te verzinnen. Hij schrijft n.l. in zijn ingezonden stuk dat iniju vorig stuk door mij vol leugens de wereld was ingezonden, een degelijk bewijs levert hij hiervoor ech ter niet. Ik zal hem echter in 't kort bewijzen, dat niet mijn, maar zijn stuk vol leugens staat. Al wat hij n.l. zooal schrijft, heeft hij van hooren zeggen, en dat dan nog wel uit een zeer partijtige bron. Of is dit zeker ook gelogen, geachte Sport vriend „dat Z lmans aan U geachte Sportvriend (die pl.m. 8 weken geleden uit Waspik vertrokken bent) gevraaj heeft om voor hem een stuk in courant te zenden, daar hij het zelve niet kon," en „dat U in een winkel in Waspik hebt verteld ik moet gauw naar huis om een stuk voor de courant op te maken, dit heeft me Zijlmans ge vraagd," waarop men U antwoordde; „kom blijf hier, laat het hem zelf doen, bemoei er U zelve niet mee, U bent toch niet er bij geweest 1" Dit alles is zeker ook weer gelogen is niet „Sport- Besoijen 30 Nov. 1910. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij naar aanleiding van het ingezonden stuk van den Heer Roesten- berg, beambte van den N.R.K.L.A.B, een plaatsje in Uw blad. De heer R. tracht in den aanhef van zijn schrijven mij te compromitteeren tegenover een collega, de schoenfabriek „La Vauqueline" te Kaatsheuvel, door te beweren, dat ondergeteekende tot de ouders van het meisjes gezegd zou hebben„Ge hoeft nergens naar te kijken en hebt met Dalleu niets te maken." Omreden ik geen lust gevoel om mij zonder meer in een blad, tegenover een bevrienden collega en het lezend publiek, te laten belasteren, wil ik den HeerR. nog even van antwoord dienen, doch dit is echter ook mijn laatste woord deze. Ten bewijze dat alles, wat ik dato 24 November geschreven heb de waar- e i d is, heb ik mij Maandagmorgen door de ouders van het meisje, in het bijzijn van een daartoe speciaal meegenomen getuige, de woor den, welke ik verleden week ten hun nen huize heb gesproken laten bevestigen en moesten zij volmondig verklaren, dat ik de ouders van het meisje, toen ik wist dat zij in vaste dienstbetrekking was bij „La Vauqueline", wel degelijk heb gezegd, deze dienstbetrekking op te zeggen en den gebruikelijken opzeg gingstermijn van 8 of 14 dagen in acht te nemen. Of deze verklaring genoeg zaam (le aangehaalde woorden weer legt, laat ik gaarne aan het oordeel van het publiek over. Op een, paar onjuistheden in des Heeren Rs schrijven meen ik verder even te moeten wijzen. De heer R."beweert, dat het meisje zoo tevreden was in hare dienstbetrekking, dat zij geen reden had tot veranderen. Neen, mijnheer Roestenberg, niet alleen spreekt ge U zelve hier leelijk tegen, doch vertelt ook weer een onwaarheid, hetgeen ik weer onder getuige door de ouders heb laten bevestigen. Het meisje wilde namelijk vertrekken, omreden ze zoo dikwijls naar Kaatsheuvel moest loopen om werk, terwijl was afgespro ken, dat het werk haar thuis gebracht en bij haar afgehaald zou worden. Ter wijl nu de heer R. beloofde, dat hij die bezwaren b ij de Vau queline wel uit den weg zou ruimen, als het meisje^ niaar niet bij mij kwam, beweert hij in zijn inge zonden stuk, dat er geen bezwaren waren. Neen, mijnheer Roestenberg, waar ik zelf op ridderlijke wijze Uw optreden in deze gelaakt heb, verwacht te ik van U ook een zelfde verdediging. Doch U wandelt niet op rechte wegen moet ik derhalve ter mijner recht en

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5