Tweede Blad sel r ik 'k\ rp ATTENTIE. Oorspronkelijke schets G v. d, WALD. Provinciaal Nieuws. Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum ver schij nende nummers GRATIS. BUITENLAND. Belg :s Frankrijk. Engeland. BINNENLAND. Reclame. Nummer 96. Donderdag 8 December 1910. 33e Jaargang i steedi wordeij hap e\ Beleefd doch dringend verzoe ken wij advertentiën, berichten, iDgezonden stukken enz. voortaan vroeger, beslist voor 10 uur, in te zendenze kunnen anders dien dag niet meer opgenomen worden. ADMINISTRATIE. ie. 'EN. lN :n 'EN* In de cijfers, die het uitvoerend comiteit van de Brusselsche tentoonstelling meedeelt, vinden wij de volgende bijzonderheden Er werden 12 millioen 900,000 bezoekers aangeboekt, waarvan 4 millioen 200,000 den inkomprijs van 1 fr. hebben betaald. De inkomkaarten, aau verminderde prijzen afgeleverd aan mutualiteiten, vereenigingen, kringen enz., brachten eene som op van 250,000 fr. Er werden voor 1 millioen 850,000 frank abonnementskaarten afgeleverd. De inkomkaarten aan 1 fr. werden afge leverd als volgt: in Mei 287,000, Juni 530,000, Juli 809,000, Augustus 1,005,000 SeptC1 ber 506,000, October 450,000. Het~ hoogste aantal bezoekers en de grootste ontvangst werd gedaan op de dagen van 14 en 15 Augustus. Eiken dag waren, er gemiddeld 200,000 bezoekers en de ontvangst beliep 94,000 en 92,000 fr. (Hbld. van Antw.) De toestand van de Koningin der Belgen is nu zóó, dat geen bulletins meer uitgegeven zullen worden. liet vonnis van Rouen. Zondag heett de revolutionaire algemeene arbeiders-boud van Rouen een vergauoriug gehouden, om te protesteeren tegen de terdoodveroordeeling van Durand. Indien hij niet binnen twee maanden wordt vrij gesproken*, zoo dreigen de revolutionairen, ^zullen wij een algemeene staking over het geheele land afkondigen*. Naar aanleiding van deze vergadering van oproermakers heeft de afgevaardigde Berry, andermaal een interpellatie over het drijven en werken van dezen bond aangekondigd. Bij deze gelegenheid zal Berry in 't bijzonder de vraag ter tafel brengen ot er wettelijke maatregelen te nemen zijn om de actie van dezen bond tegeu te gaan. 't Ware te hopen De aan boord der pantserschepen - „Vérité*^ en HJustice* genomen proeven met draadlooze telefonie, hebben een ver rassend resultaat opgeleverd. Op een afstand van 115 K.M. werden de tusschen de belde schepen gevoerde gesprekken met gemak en volkomen duidelijk verstaan. Er werd ook geconstateerd, dat de door andere schepen in het werk gestelde pogingen om door het uitzenden van sterke electiische golven de gesprekken te storen, tevergeefs waren. •racht üighei len ei antoo: Ltingei en hel Middernacht zijn gekozen 105 liberalen, JÏ0 lede» van de Arbeiderspartij, 26 Iersche nationalisten en 146 unionisten. De liberalen winnen 10 zetels, de Arbei derspartij 3 en de unionisten 12. De stand der partijen is dus 151 links tegen 146 rechts. Contante Betaling. De Staatscommissie voor den Midden stand heeft, naar dezer dagen bericht kon worden, het wetsontwerp tot bevor dering der contante betaling vastgesteld en besloten het ontwerp met memorie vau toelichting bij 11. M. de koningin in te dienen. Omtrent de strekking van dit voor den Middenstand zoo belangrijke wets ontwerp verneemt het Hbl. thans het volgende Op het oogenblik kan men krachtens de bepalingen vau onze wet niet na de inlevering van rekeningen rente berekenen voor scholden ontstaan door levering van goederen uit den kleinhandel en werkzaamheden door kleinin- dustrieelen verricht. Het ontwerp vau wet van de Staats commissie strekt tot het doen opnemen van een bepaling in de wet, waarbij moratoire intresten berekend kunnen worden van schuldvorderingen, door leveringen en werkzaamheden als bovenbedoeld ontstaan. De moeilijkheid zat vooral in de bepaling van het juiste tijdstip, waarop de rentebe- rekening zal kunnen ingaan. Vele koopers zijn gewend op een bepaald tijdstip na het doen van inkoopen, de rekeningen te ontvangen, De betaling dezer rekeningen volgt dikwerf zeer lang daarna, zoodat het niet tot de zeldzaamheden behoort, dat een middenstander bij zijn klant voorschot* vragen gaat op zijn eigen vordering. Wordt het ontwerp wet, dan zal van den dag der aanbieding van de rekening tot den dag der betaling 5 pet. rente over de schuldvordering berekend kunnen worden. Ten einde de aanbieding der rekening te kannen bewijz-n wordt voorgesteld een regeling met de posterijen te treffen. Vol gens deze ïegeling zal de crediteur een rekening in duplo bij de posterijen aan- bieden. De rekening wordt dan van een officieel datumstempel voorzien en werdt aan den debiteur doorgezonden. Het duplicaat ontvangt crediteur terug als bewijs van verzending zijner nota en het tijdstip waarop. De Staatscommissie voor deu Midden stand zal, indien dit ontwerp tot wet zal verheven zijn, zeker met voldoening op haar arbeid in het belang van den middenstand kunnen terrngzien. De oplossing van het credietvraag8tuk beteekent een grooten atap vooruit. De KustverdedigiDg. In een intervieuw met het blad Dernière Heure verklaarde Ernest Nijs, hoogleeraar aan de universiteit te Brussel, in zake de forten te Vlissingen, dat Nederland geeu recht heeft, een vloot van een met Belgïe bevriende en verbonden mogendheid te be letten de Schelde op te varen. I)e Papendreehtsehe strafzaak. Door den heer Jan van Elk te Dordrecht is aan de Tweede Kamer der Staien-Generaal het volgende adres gericht Geeft eerbiedig te kennenJ. van Elk caniddaat-notaris en rechtskundig adviseur te Dordrecht dat hij door de uitspraak van het Arnhem- sche Hof in de zaak-Garsthagen, veroordeeld is op een wijze die pijnlijker en ernstiger is dan eene veroordeeling tot gevangenis straf zonde zijn dat een veroordeelde ho* rechten heeft, doch ondergeteekende weerloos tegenover die uitspraak staatdat hem ook geen gewoon rechtsmiddel bekend is om hier tegen op te komen dat hij protesteert tegen en verwerpt de feitelijke overwegingen waarop de psychi aters hunne conclusies hebben gebonwd en de onjuisfe feitelijke voorstelling van on- dergeteekende's haudelwijzen, zooals die in het Arnhemsche "arrest stsat vermeld dat hij zich diensvolgens tot de Tweede Kame.- wendt met eerbiedig verzoek om ge bruik te maken van hare bevoegdheid tot het instellen van een onderzoek of onder geteekende zich werkelijk heeft schuldig ge maakt aan hetgeen in het rapport der psy chiater en in het arrest is vermeld dat zulks ook is iu bet Algemeen Belaog daar door al die onjuistheden een valsch licht op de Papendreehtsehe Strafzaak is ge worpen. Watvan een dagbladschrijver gevraagd wordt 1 De Tel. deelt mede In een zeer belangrijk verslag van de commissie tot het instellen van een onder zoek naar de beste opleiding voor den jour nalist, lees ik, dat de gemiddelde journalist die de politieke en sociale journalistiek be oefent, het volgende behoort te weten Staatsinstellingen (de Nederlandsche in de eerste plaats kennis van de buiten- landsche kunnen de buitenland-redacteurs zich tijdens honne werkzaamheden uit boe ken en praktijk eigen maken Grondwet, Provinciale wet, Gemeentewet c. a.) politiek (parlementaire geschiedenis van Ne derlandoorsprong, karakter on geschiedenis der politieke partijen). staats- en adm nistratief recht, theoretische staathuishoudkunde, volkenrecht (bnitenland-redacteurs), filosofie (algemeene inleiding), geschiedenis (»aderlandsche en algemeene) Vervolgens komt als hoogst nuttig in aanmerking kennis van burgerlijk recht, strafrecht, rechtsencyclopaedie, sociale wetgeving, koloniale wetgeving en geschiedenis, belastingwetgeving, beschavingsgeschiedenis, voortgezette studie van vreemde talen en literatuur, aardrijkskunde, kennis van Nederland (land en volk, bron nen van welvaart). En dit is eigenlijk nog niet genoeg zegt de commissie. Kan nog gevoeglijk nitgsbreid worden. Als je dat dan allemaal in je hoofd hebt ben je precies rijp voor Papendreehtsehe ge tuige. En dan te weten dat in Nederland geen gemiddeld journalist bestaat, omdat wij er allemaal ver boven zijn. Roomsch- Katholiek Patroansblad Naar het Centrum verneemt, zal in Januari a.s. het vroeger besproken r.k. patroonsblad worden uitgegeven, onder redactie van prof. Van Akea, prior der Norbertijner-abdij te Heeswijk. Det brave Zuiden. Aan de Memorie van antwoord Staats- begrooting 1911 (afdeeling Justitie) ont- leenen wij de volgende passage Wat de criminaliteit in het Zuiden des lands aangaat, vergelijking toont aan dat de relatieve veroordeelden-cijfers van Noord-Brabant, vooral in de laatste jaren niet ongunstig afsteken bij die van ver schillende andere provincies. Voorts zijn er aanwijzingen, dat de criminaliteit in Noord-Brabant en Lim burg, in tegenstelling met de groote bevolkingscentra, meer en meer impul sief dan een chronisch en beroepsmatig karakter draagt. Het schijnt ons niet ongepast toe met een bescheiden mate van zelfvoldoening dezen lof door een der hoogste Re- geeriogspersonen aan 't zuiden gebracht in onze streken mede te helpen weer klinken. De Küavaarttollen Bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken- zeide de minister o.m. over bovenstaand onderwerp In 's ministers opinie en van de ge heele regeering is geen de minste ver- andering gekomen. De regeering blijft den vrijen Rijn beschouwen als een le vensvoorwaarde voor Nederland. Zij blijft zich stellen op het Rijntractaat van 1868 en heeft met bijzondere vol doening gezien artikel 6 van het Duit- sche ontwerp, waarbij geen afbreuk wordt gedaan aan de bestaande trac- taten. Met voldoening heeft de regeering ook gehoord de verklaring van den Duit- schen minister van landbouw, dat eerst na aanneming van het wetsontwerp met de vreemde regeeringen zal worden onderhandeld op de basis van vriend schappelijke verhoudingen. Dat is de juiste basis en de regeering heeft nog steeds vol vertrouwen in het Kabinet te Berlijn. Op het punt van de Rijntollen is de regeering geen duimbreed geweken. Voor haar geldt in deze je main tiendral. Provinciale Noordbrabantsche en 's Hertegenbossehe Courant Uitgevers J. J. Arkesteyn Zoon, '8-Hertogenbosch, Telefoon 79. lederen ZATERDAGAVOND een van De Prov. N.Br en 's-Hert. Crt. verschijnt dagelijks per kwartaal f165, franco per post f2. directe telegrammen ven Reuter en an.iere persbureau'» en eigen correspondenten in binnen- en buitenland. Gratis ongevallenver zekering, verschillende uitkeeringen reeds gedaan. te Leiden, alhier algemeen verspreid met eene bijgevoegde circulaire om de mid denstanders aan te sporen zich als wer kend lid (f 2) of als donateur (f 3) op te geven.. Een buitenkansje. De visscher G. Treffers uit Beseijen had Maandagmiddag het buitenkansje om in 't kanaal bij de Putsteeg onder Waal wijk een prachtigen zalm te vangen, welker waarde geschat werd op plm. f 30. .Voetbalvereeniging «Waalwijk V»oruit« Morgen speelt het 2e elftal van W. V. tegen de Besoijensche V. V- Leonidas Het is de le maal van dit seizoen, dat W, V. II in het strijdperk treedt, en zijn wij naar haar verrichtingen benieuwd. Zooals we reeds in het vorig num mer meldden, komt V- O. C. (Rotter dam) W. V. a. s. Zondag met een be zoek vereeren. Den wedstrijd die een combinatie van deze club, met Paschen j. 1, alhier speelde, zullen de voetballief hebbers nog niet vergeten zijn. Men kon toen genieten van dat fijne berekende en faire spel der westelijken, De oud- W- V. captain J. v. d. Hoek, die op den oogenblik ook in V. O. C, speelt, meldde dat een sterke combinatie Zondag a. s. tegen W. V zal optrekken, die het wel niet (zooals de voiige maal) bij twee puntjes zou laten. Naar we vernemen worden er echter ook pogingen in het werk gesteld, om W. V. ook met een flink elftal te doen verschijnen, zoodat het publiek dan van een prachtigen strijd kan genieten. Vernieling Maandagnacht, ongeveer half een, werd aan de woning van den heer H. v- W. eenige baldadigheid gepleegd, De heer v. W. begaf zich daarop naar buiten en zag vier persouen staan. Even daarna werden bij hem een drietal ruiten Ingeworpen. De steencn vlogen hem langs de ooren. Hoewel de vier personen aan het ruiten ingooien niet schuldig bleken, schoot de heer v. W. drie maal in de lucht om schrik aan te jagen Toen de politie, op het hooren van het schieten, zich naar de plaats waar het geval zich afspeelde, begaf waren de helden verdwenen. Een nauwkeurig onderzoek is nog hangendeten einde de politie in haar onderzoek niet te bemoeilijken volstaan wij met deze mededeeling. Noord Brabant. In de heden geopende najaarszitting heeft het nieuw gekozen lid voor het district Helmond, de heer Nieuwenhuis zitting genomen De Staten besloten een strook grond met knotwilgen langs den provincialen weg Fijnaarl— Stampersgat benoorden de draaibrug aldaar in 't openbaar te ver- koopen. Afwijzend is beschikt op een verzoek van den Noordbr. Christelijken Boeren bond om de invoering van dek* en veulengeld bevorderlijk te zijn Eveneens Is afwijzend beschikt op een verzoek om een bijdrage in de kosten van een drinkwatervoorziening te Wou- drichem te verleenen. De heer Smits stelde den ongunstlgen invloed van de Bergsche Maas op de afwatering van de Biesbosch en het land langs de Amer in het licht. Besloten werd het rapport der com missie, belast met het onderzoek naar de levensvatbaarheid en het nut van een of meer electrische centralen tot leve ring van electrischen stroom voor licht en drijfkracht in deze provincie te stellen In handen van een commissie van 9 De formulieren der lijsten en der aangif. zijn ter secretarie kosteloos verkrijgbaar. Op heden Donderdag zal de Zangvei ^Hallelujah* alhier haar eerste winter-uit voeriüg geven. Het programma hetwell een 14-tal nummers bevat, doet ons ziei dat de Zang ver. wederom flink geatudeen heeft en de liefhebbers den zang wederoc kunnen genieten. De uitvoering heeft plaats in het geboui der Geref. kerk te half zeven. CAPELLE. Door den heer Bruno d Noo, hoofd der openbare school in de Nieuw straat, alhier is eervol ontslag nit zijn betrekking aangevraagd tegen 1 Mei 1911 Ook als leeraar aan de R. Normaallesse: te Waalwijk. In de eerste betrekking was hij sinds Augustus 1873, in de laatste sinds 1 Fe bruari 1880 werkzaam. De rederijkerskamer „Vriendentrouw alhier hoopt in de Kerstweek eene uitvoerin te geven. Hedenmorgen ongeveer 7 uur geraakt zekere J. v. d. W. mét zijn fiets te watei Aangezien hij met zijn beenen tusschen he frame raakte, was het ergste te vreezen ge weest, had niet een zijner zoons hem bijtijd gered. Hedenmiddag werd het verkeer aa het Capelsche veer door het breken van eei drijfriem der stoompont gedurende drie urei gestremd. Verscheidene voerlui stonde mopperend aan den kant. N1ECWKUIJK. Het is een verblijden verschijnsel dat de animo voor het herhaling? onderwijs dit jaar heel wat beter is da voorheen. Namen toen toch slechts hoogster. 10 leerlingen aan dat onderwijs deel, than wordt de cursus gevolgd door 19 leerlinger j Voorzeker ook wel een bewijs van waardeerin voor het goed onderricht van ons geacb schoolhoofd den heer W. C. Windhont. VLIJMEN. Het concours op de bara bij den heer Adr. de Vaan is 1.1. Zondag avond uitgespeeld. De gelukkige winne fan de fiets was onze dorpsgenoot Adr. va Vngt, die met 107 punten in 5 stoote nummer een stond. De heer Schellekens die kort gelede in onze gemeente als nachtwaker in diens was, is thans als gevangenbewaarder in d gevangenis te 's Bosch aangesteld. WASPIK, 6 Dec. De knecht der firm P. en A. Ruitenberg ging Zaterdag even d correspondentie der firma op het postkantoc afhalen. Buitengekomen was zijn fiets vei dwenen. De politie zoekt den dief. Zondag 1.1. speelde fN. G.* I een vriendschappelijke mitch tegen Leonidas I van Besomen. Stand 41 in het voorde* van „N. G.* Over deze match kunnen we nog h* volgende melden. Door de regenbuien Zondagnacht was het terrein zoo slecht, dt het bestuur van „N. G.* het voor onbespeel baar verklaarde en den wedstrijd in Besoije afzegde. Maar daar Leonidas gaarne speeld< kwamen een paar leden van deze club na» het veld kijken en vonden het nogal g* schikt. Ondanks den slechten toestand va h. t terrein, werd er door beide partije kranig gespeeld. Zwart van den moddi kwamen ze van 'l terrein. Er zijn hier een tweetal otters go schoten. Voor pachters van vischwater een mooie opruiming. Steeds meer en meer wordt hier g« bruik gemaakt van kunstmest. Nu moeste onze boereu er ook toe overgaan om zo noodig voor gezamelijke rekening, een knus meststrooier aan te schaffen. We zsge immers verleden week bij 't bemesten d» weilanden, hoeveel er door den wind verlore leden en de geheimhouding ervan op te ging of liever op hel land van den buurm Waalwijk, 7 December 1910. Gemeenteraad. Openbare vergadering op Vrijdag 9 December, 's avonds ö8/* uur. Aan de orde I. Ingekomen stukken (ter visie). II. Ontwerp besluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, groot f 17509 (ter visie). IIL Wijziging der gemeentebegrooting 1910. IV. Benoeming van een Gasthuis- meester en een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding. V. Benoeming gascommissie voor 1911. VI Machtiging tot verpachting van het Marktgeld voor 1911. VII. Bepaling der rooilijn voorde nieuwe straat, voor de Oostzijde van de Kloos tersteeg, bezuiden den Staatsspoorweg en voor de Oostzijde van de Putsteeg benoorden dien Spoorweg. VIII. Vaststelling der rekening van de Gemeente en van het Burgerlijk Armbestuur, van het Gasthuisbestuur en van de Kamer van Koophandel en Pa- brieken, dienstjaar 1909 (ter visie). IX. Vaststelling der begrooting voor 1911. X. Vaststelling le supl- kohier H. O. 1910. De llanze. Door onze afdeeling der «Hanze* is thans het bekende vlugschrift no- 4 «Middenstanders, vereenigt U«, uitgege ven door het Bureau der Kath. Soc- actie heffen. Hierop komen wij nader terug. De overige voorstellen werden naar de afdeelingen verzonden of aangehouden tot de volgende vergadering. BAARDWIJK. Openbare raadvergade ring van den Raad der gemeente op Zater- dag 8 December 1910 nm. 7ys uur. Tegenwoordig allen. Een vacature. Aau de orde is Onderzoek der geloofsbrieven van het gekozen lid van de raad, de Heer J. van Beijnen, De geloofsbrieven worden gesteld in han den van eene commissie de ondeizoek de Heeren Pullens en Klerx. Na onderzoek rapporteerde zij dat alles in orde ia bevonden en adviseer tot zijne toelating. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Kleine nota's van aanmerkingen op de gemeenterekening over 1909 en op de ge meentebegrooting 1911 worden toegelicht en beantwoord, waarna met gesloten deuren behandeld wordt een bezwaarschrift in hooger beroep, wegens aanslag in den Hoof- delijken omslag over 1910. VRIJH.-CAPPEL. Aangeplakt en af gekondigd een publicatie betreffende de Kamer van arbeid van het Schoenmakera bedrijf te Waalwijk, waarbij de hoofden of bestuurder» van het schoenmakersbedrijf worden herinnerd aan bune verplichtingen om voor 15 Januari a.a. een lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamer als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest te recht kwam, en de bedoeling der boere zal toch wel geweest zijn uitsluiteud eige land te bemesten. Uit den sard der zaak wordt de on zet in aardappelen minder, maar de mark prys is wel zoo stijf. Men besteedt voc bravo's en zeeuwen f 4,50, eigenbeimei f 3.30 fi f 3 60, dito drielingen f 2.20 f 2 60 en zandsonrten f 2.60 a f 3. per H.I RAAM8DONK(DORP.) De heer Bo klerk der posterijen en telegrafie te Rotterdai is met ingang van 1 December 1.1. naar hi« overgeplaatst. RAAMSDONKSVEER Brand. Zaterdaj avond circa half elf nor weerklonken doi de straten van ons bijna in nachtrust ge dompeld stadje de akelige tonen der brant signalen en joegen de verschrikte bevolkiii naar buiten. No hoorde men van al kanten de aBgstige kreten van brand, bram En werkelijk was er weer brand uitge broken, op het Smitseind, na den groote brand van 1909 in Prins-Hendrikstra; herdoopt. Nu was aangetast het perce vroeger eigendom van en bewoond do* de familie Wed. F. Simonisthans pakhu van de firma Simonis de Kok, Rijwiel- e Ijzerhandel alhier. Toen wij op het terrein van den brar aankwamen was er niet veel van brand bespeuren; na verloop van eenigen tijd echt •tegen zware rookwolken naar opwaart ras gevolgd door groote vuurtongen, well tot boven het daarnaast gelegen plm. 1 Meter hooge pand reikten. Als men bede»! de groote hoeveelheden licht brandba stoffen, zooals benzine, olie enz. welke ge woonlijk in een rijwielzaak aanwezig zij makkelijk nagaan, hoe spoed gedurende het laatst verloopen kalenderjaar I kan men makelij* nagaan, noe spueu en om die lij.ten in te eenden aan B. en W. een groote omrang de brand aannam, li De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5