Gemeentelaad van Waalwijk, Gepasteurizeerde Roomboter. HUI l LOUIS w. immrn. H, IJ, M. L, Ed. van Tilburg Gemengd Nieuws. Advertentiën, Burgerlijke Stand. Vueh ter straat H 41. 'S-HERTOGENBOSCH. Ameublementen. GuUaÜtv 21 WAiltWIiS. Handelsberichten. Eerste Langstraatsche Stoomzuivelfabriek. Ingezonden Stukken. WAALWIJK. Dagelijks te spreken. Tramkade 12 's- Bosch Confis iur, Cuisinier Buitengewone raadsvergadering te Kaatsheuvel. M. de R. DRUNEN. FIJNE Prijs deze week f 1.40 per kilo Interc. Telefoon 176. Fabriek van kunstledematen, breukbanden, buikgordels, rechthouders enz. PRACTIZIJN LEVERT GEHEEL nt per doos. danken of nieuwe van haar af te ieeke/t. En thans honderd jaren later, die godsvrucht allerminst verflauwd, tuige het feit, dat men bijna nimmer kerk kan binnentreden, zonder daar n of meer Waalwijkers te ontmoeten. De Duitsche Kroonprins heeft op sylon een reusachtigen olifant van 80 100 jaar geschoten. De Kroonprinses ;eft het geweldige dier, post mortem ituurlijk, gefotografeerd. De olifant kwam als geroepen Nau elijks was de Kroonprins met eenige seren op jacht gegaan, of in de jungle erd het spoor van een olifant ontdekt n toen dit spoor eenigen tijd gevolgd as, ontdekte de Kroonprins op niet inder dan 30 pas afstand een olifant i joeg het dier onmiddellijk een kogel t de kop. De dikhuid scheen dit naangenaam te vinden, misschien as hij een dergelijke behandeling niet leer gewoon, en ging er van door. [ij werd echter achtervolgd door de igers en nadat hij door 7 kogels ge- ■ofifen was, viel de reus ter aarde )e Kroonprinses werd spoedig geroepen n kiekte den jachtbuit van haar heer emaal, in verschillende poses kan men ïoeielijk zeggen, maar dan toch van erschillende kanten. Verder heeft de Kroonprins nog een rokodil en herten geschoten. Vreeselijk ongeluk. Een aantal schui- en met een 1000-tal werklieden werd it Astrakan door sleepbooten over de Volga vervoerd. De schuiten werden loor storm overvallen en geraakten los 'an de sleepbooten. Zij werden in het irijfijs beklemd en meegevoerd naar zee. Twee ijsbrekers en 3 stoombooten kwa- nen de menschen te hulp en slaagden :r in de meesten hunner te redden, naar circa 300 zijn verdronken of door le koude omgekomen. Aanvaring op de Noordzee. Woens lagavond vertrok het s.s. Blackburn Ier Great Central Railway Com- >any van Grimsby naar Antwerpen- Het vas schoon weder. Omstreeks drie uur n den nacht kwam het schip in aanvaring met het van Londen komend s.s «Rook» De Blackburn zonk snel en passagiers ia bemanning gingen onmlddelijk in de booten. Een dezer booten met achtten man van de equipage en 7passagiers werd na 4 uren op zee te hebben rondgedre ven opgepikt door het s s. >Aire« der Lancashire and Yorkshire Company* Een sleepboot bracht den sloep met geredden naar Yarmouth, waar zij in een zeemanshuis werden ondergebracht. De «Blackburn* was middenscheeps aange varen, had een groote lek bekomen en was na een half uur tijds gezonken. De >Rook is door een ander schip op sleep touw genomen en eveneens naar ar- inouth gebracht De passagiers van de «Blackburn waren, met één uitzondering Russische en Duitsche landverhuizers, op reis naar Antwerpen. Van hen worden er nog 34 vermist. Het schip had 23 October zijn proefreis gemaakt en deed nu zijn vijfde reis. Een later bericht meldt, dat de 2 an dere sloepen van de «Blackburnzijn opgepikt door het s s. «Geraldien» en te Grimsby geland, zoodat bij dit ongeluk geen menschenlevens te betreuren zijn. Ernstige val. De metselaar Henri Notenboom, wonende in een gang uit komende in de Molenstaat te Rozendaal en als vast werkman verbonden aan de suikerfabriek der firma De Ram Cie was Woensdag bezig het dak der pulp- drogerij schoon te maken, toen de strop waarmede het laddertje aan het dak was vast gemaakt, losschoot en het laddertje daardoor van het dak naar beneden schoof de metselaar Notenboom in zijn val met zich sleepend. Van een hoogte van ruim 13 meter stortte de on gelukkige op den grond alwaar hij be wusteloos bleef liggen. Terstond werd geestelijke en geneeskundige hulp ontbo den daar men algemeen voor het ergste vreesde. Bij het eerste onderzoek ter plaatse "bleek dat de ongelukkige een been ge broken heeft en inwendige kneuzingen had bekomen. De ongelukkige werd per brancard en met grooten spoed naar het gasthuis vervoerd. Notenboom die een voorbeel dige werkman is is 45 jaar oud, gehuwd en vader vau 6 kinderen. Nader wordt gemeld dat Notenboom aan zijne bekomen inwendige kwetsuren is overleden. Vergiftigd. De 2 overlevenden in het gezin van den smid te Graudenz, die met zijn vrouw en 3 kinderen onder ver giftigingsverschijnselen overleden was, zijn thans ook gestorven, zoodat het ge- heele, uit 7 personen bestaande gezin, dood is. De lijken zullen geopend wor- om de oorzaak der vergiftiging op te sporen. Verdronken De arbeider Starke, van Munnekemoer, is gisterenmorgen vroeg bij een sluis te water geraakt en ver dronken. Hij had niet gezien dat de brug was afgedraaid. Een groote brand Gisterochtend om half acht ontstond brand te Well bij Ammer- zoden in het woonhuis van R. van Run. Door, den wind aangewakkerd breidde het vuur zich snel uit en weldra was ook het woonhuis van Geb. Elias een prooi der vlammen. De brand woedt nog steeds vooit- Vanaf de Ortherburg enden Vlijmenschen weg te 's Bosch waren gisterenochtend de vlammen duidelijk te zien. Men meldt ons, dat het dorp Well zeker voor de helft moet zijn afgebrand. Wij konden hiervan tot nu toe geen zekerheid krijgen. Openbare vergadering op Vrijdag 9 December, 's avonds 6%U uur- Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de edelachtb. heer Burge meester. De Voorzitter opent de vergadering heet de leden welkom en de waarn. secretaris de heer M. A. J. van Liempt leest de notulen der vorige vergadering voor, die na een kleine opmerking van den heer Verbunt worden goedgekeurd. Het Lotingsnummer is 9 en begint bij den heer Houben. 1. Ingekomen stukken (ter visie). Een adres der liedertafel«Oefening en Vermaak4 waarin deze vereeniging zegt, dat zij reeds 50 jaar in de ge meente bestaat en den naam van Waal wijk in 't binnen- en buitenland steeds hoog gehouden heeft; de vereeniging zit op het oogenblik voor een schulden last van f 400, die zeer zeker den bloei, maar mogelijk ook het voortbestaan der vereeniging tegenhoudt het zou toch zeer te betreuren zijn, dat de vereeniging te niet moest gaan, die zooveel voor de toonkunst deed, welker bevordering ook toch zeker tot de taak van een ge meentebestuur behoort om al deze redenen vraagt zij eene jaarlijksche subsidie van f 100 daar ook vroeger de harmonie een bijdrage ontving. In verband hiermee wordt door den secretaris een schrijven van Ged. Staten voorgelezen, gevoegd bij de goedkeuring der posten voor de liedertafel enz., waar bij Ged. Staten adviseeren het steunen van feestvieringen van particuliere ver- eenigingen zooveel mogelijk te beperken. Voorzitter B. en W. stellen voor, ook in verband met het schrijven van Ged. Staten afwijzend op dit verzoek te be schikken- Van Schijndel. Ik ben er wel voor eene dergelijke vereeniging eene kleine subsidie te geven, zoo iets moet gesteund worden, beperken is heel goed, maar 't is al meer zoo gegaan, de harmonie is ver dwenen en de lledertafel zal op die wijze volgen, ik geloof dat voor eene kleine subsidie alles voor is. Verwiel. Ik wil aan 't gezegde van den heer v. Schijndel nog toevoegen, dat het hier geen feestviering geldt, maar het voortbestaan eener vereeniging, die 50 jaren in onze gemeente bestaan heeft. Van Schijndel 't Is toch eenieder be kend, dat eene dergelijke vereeniging hard noodig is 't is geen gewoon gezel schap, de toonkunst werkt voor een groot stuk zeer veredelend op den mensch en daarom is er alle reden voor om f 100 subsidie te geven. Houben. Hoeveel had de harmonie. Voorzitter. 1 jaar f 100 voor de in- strumenten. Houben. Een liedertafel heeft naar ik vermeen, zooveel kosten niet en daar wij ons geld toch goed zullen kunnen gebruiken, met het oog op vakschool enz. en wij er toch al moeielijk zonder verhooging van hoofdelijken omslag af zullen komen, moeten we de uitgaven zooveel doenlijk beperken en zou ik voorstellen voor dit jaar f 50 te verleenen. De heeren van Riel en v. d. Broek steunen dit voorstel, dat met algemeene stemmen wordt aangenomen. b. Een adres van Johannes Froklage, gemeente-veldwachter mededeelende.dat hij met het oog op zijn leeftijd eervol ontslag heeft aangevraagd, wat hem tegen 1 Maart a. s. is verleend. Hij heeft de gemeente 25 jaren eerlijk en trouw ge diend en daar de meeste gemeenten hunne politie-beambten pensionneeren verzocht hij den raad hem met een jaarlijksch pensioen te willen vereeren. Voorzitter. B. en W. stellen voor dit adres in eene der volgende verga deringen te behandelen, omdat wij over wegen ook voor andere ambtenaren eene pensioenregeling te treffen. Aangenomen c. Goedkeuring van Ged. Staten, wij ziging begrooting. d. Idem grond voor de vakschool. e. verkooping stukken Groot boek N. W. S. 2. Ontwerp besluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleenlng, groot f 17500 (ter visie) Door den Secretaris wordt hetontwerp- raadsbesluit voorgelezen, dat wordt goed gekeurd 3. Wijziging der gemeentebegrooting 1910 Het ontwerp-besluit der wijziging be grooting 1910, voor aankoop grond vakschool en een een kleine post voor wapening politie worden voorgelezen en goedgekeurd 4. Benoeming van een Gasthuismees- ter en een lid van het Burgerlijk Arm- jestuur, wegens periodieke aftreding. Benoemd tot gasthuismeester Bern. Timmermans Wzn. en tot lid van het Burgerlijk Armbestuur F. W. v. Liempt. 5. Benoeming gaseommissie voor 1911. Herkozen de af'redende leden de hee ren P. W. H. Verwiel, E W. Klijberg en A. Verbunt. 6. Machtiging tot verpachting van het Marktgeld voor 1911- B. en W. verzoeken machtiging tot verpachting van het marktgeld over 1911 en onttrekking der terreinen aan den publieken dienst met kermis. Verleend. VII Bepaling der rooilijn voor de nieuwe straat, voor de Oostzijde van de Kloos- tersteeg, bezuiden den Staatsspoorweg en voor de Oostzijde van de Putsteeg benoorden dien Spoorweg. Voorzitter. B en W. stellen voor de rooilijn vast te stellen zooals op de teekeningen, die ter visie hebben gelegen is aangegeven. Verwiel. Ik meende dat de rooilijn over de lijn was aangenomen. Voorzitter. Ja, maar daar was geen gewaarmerkte teekening van. Van Schijndel. Welk verschil is er dan in gekomen. Gragtmans. Vroeger is er een rooilijn vastgesteld, maar nu is er een verande- ring gemaakt, Vs van den sloot kwam aan den eigenaar van het ander perceel, de gemeente-opzichter heeft dat nu allemaal nagegaan, en is tot de rooilijn gekomen, die op de teekening staat. Van Schijndel Maar welk verschil is erin. Gragtmans. 't Gaat 1 M. verder het land op. Voorzitter aan weerskanten krijgen we nu een even breed trottoir. Van den Broek. Hoe komt 't dat ze zoo'n stuk van de sloot innemen bij die nieuwe fabriek. Gragtmans. Misschien voor een vasten bodem. v. d. Broek Daar hebben ze niets aan te maken. Voorzitter. De bedoeling van den heer v d. Broek zal zijn dat de ver snijdingen door de rooilijn komen, dat moet om de opgaande muur in d» rooilijn te krijgen, dan komen de versnijdingen in de straat, dat zal bij de nieuwe straat ook zoo zijn, maar dat is geen bezwaar, 't blijft altijd publiek-rechterlijk eigendom der gemeente. Aangenomen. 8. Vaststelling der rekening van de Gemeente en van het Burgerlijk Arm bestuur, van het Gasthuisbestuur en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, dienstjaar 1909 (ter visie). De rekeningen worden op advies der commissie alle goedgekeurd. De behandeling der begrooting geven we in 't volgend nummer thans in 't cort het voornaamste. De haven, die 't vorig jaar f 700 meer opbracht, zal dit jaar waarschijnlijk nog 400 meer opbrengen. De heer Klijberg gaf iu overweging aan B. en W. om als eventueel de huur der maréchaussée in Besoijen om mocht zijn, alles te doen om ze weer hier te krijgen en een gebouw te stichten waarin kazerne, kantongerecht, kantoren van ontvangers, inspectie enz. alles kan worden ondergebracht. De 2e ambtenaar ter secretarie krijgt f50 verhooging, terwijl voor een hulp schrijver f200 werd uitgetrokken- Besloten werd eene straat-veegmachine aan te schaffen. Het salaris van den boekhouder wiens werk zeer werd geprezen werd voor 1911 gebracht op f950 zonder vrij gas en voor 1912 op f1000 zonder vrij gas Besloten werd den gemeente-opzichter over wien men zeer tevreden was, bij het opleveren der nieuwe straat eene flinke gratificatie toe te kennen. Met het oog op 't ontslag van Frok lage werd besloten geen nieuwen veld wachter meer te doen benoemen, maar aan te stellen een hoofd-agent van politie die boven de andere agenten staat en goed op de hoogte is en de anderen les kan geven vreugde die de ouders dier kleinen genoten. Na al die blijde uitiDgen, was het dan ook zeker het weergeven, ven die blijde schare, toen de Heer Schellekens aan St. Nicolaas, aan den Pres. der Rijvereeniging „Juliana", warmen dank bracht, voor de groote moeite eu opofferingen getroost voor de minst met aardsche goederen bedeelden. Uier werd ge voeld het woord van Hem, die eenmaal sprak ■Laat de kleinen tot my komen, want Hun behoort myn Ryk". De bede van al, die wenschen dat St. Nicolaas nog meer terug mag komeB, werd van aller lippen geuit. De Rijvereeniging „Juliana", mag dan ook met welgevallen terugzien op baar schoonen arbeid. Hier immers werden geschenken gebAden, vrij en blijmoedig en het was alleen mogelijk zoo'n ruime keuze te rangschikken, door hen, die medeleven in de filantropische werken, waar de minst bedeelden de laatsten onder de eersten zullen zijn. Een dankbare Kindervriend. Naar wij vernemen hebben de 3 raadsleden uit Loon op Zand tegen a.s Maandag eene raadsvergadering aangevraagd naar aanleiding van het raadsbesluit tot stichting eener steenkolengasfabriek te Kaatsheuvel. Er val dus wederom hetzelfde onderwerp ter sprake komen waarover reeds maanden lang beraadslaagd is, waarover de gaseom missie zoomede de raad meermalen heeft vergaderd en waarover men het ten slotte met 12 tegen 1 stem eens is geworden. Het ■ou toch te belachelijk zijn wanneer deze aanvrage is geschied om op een besluit dat zooveel voorbereiding heelt gehad en dat met 12 tegen 1 stem is aangenomen, terugtekomen. Wij stellen evenwel te veel vertrouwen in de raadsleden van Kaatsheuvel om dat te veronderstellen. In elk geval ziet men t« Kaatsheuvel met veel belangstelling deze raadsvergadering tegemoet. Alhoewel het hier geen gewoonte is, verwacht menbij deze ver gadering ook Kaatsheuvels publiek. X. Mag ik U geachte redactie, eenige ruimte in uw blad verzoeken. Na het stakend personeel der firma Van idel door audi men redelijke WAALWIJK, 9 December. 1910. Beesten weinig aanvoer, veel handel. Kalfkoeien 1 180 f 260. Vaarzen f 140 190. Varkens 20 stuks f 8. - - 1 12.— Botei aangevoerd 520 KG. Boterprijzen 1 1,08 tot f 1,17. Eieren 6 4 7 cent. De voortdurende afbrokkeling der prij zen op de buitenlandsche markten van Inlandsche huiden, vooral op de jongste veilingen te Parijs heeft ook in ons land haren invloed doen gelden. Kalfsvellen worden zelfs gevoelig lager verhandeld. De door de Ned. Handel Maatsch. op 6 dezer aangeboden gezouten Paraguay os- en koe-huiden gingen vlug van de hand. In O.I. runder- en buffelhuiden ging zoowel te Rotterdam als te Am sterdam nog al om aan ongeveer taxa tieprijzen. Voor rekening der Noordbra- bantsche looierijen bestaat weer meer vraag. De Londensche markt is voor de meeste hoofdartikelen uit Engelsch Indië niet geanimeerd. La Plata hulden der nieuwe slachting worden op de produc tieplaatsen zeer hoog gehouden. In Europa is men van meening, dat deze opgedreven prijzen niet gehandhaafd kunnen blijven met het oog vooral op I de prijzen van gefabriceerde waar. Te Havre, Hamburg en Antwerpen was de handel in La Plata-huiden, het naderend einde van het jaar in aanmer king genomen, niet ongunstig. De leer- markt is stil, prijzen onveranderd vast. KAATSHEUVEL, 9 Dcc. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs f 1.32 Middelprijs f 1,25. Laagste prijs 11,22. WASPIK 10 Dec. De prijs der boter is hier thans gesteld op 1,44 per Kilo. DUSSEN, 9 Dec. Boterprijs per K.G. f 1.30 a 1.42. Middelprijs f 1.38. Aanvoer 83 K.G. Eieren 1,75 per 26 stuk». Schijndel door ander personeel is vervangen, mag men redelijkerwijs verwachten dat het posten ook gedaan zal ztfn. Velen met mij znllen zich daarover ver heugen, want inderdaad ik heb te doen met die mannen, die daar staan, geregeld zoo iu weer en wind stampvoetend en klappertandend, misschien zich opdringend dat ze tieis doen". Grimmig als een bandhond, en bleek van verkropten haat en afgUDBt en waarschijnlijk van wroeging over begane domheid, staan ze daar van 's morgens 7 tot 's avonds 8 nor te Bniets doen". vNieis doenu 70 a 80 mannen en meisjes brengen nu al maanden hun tyd door met vergaderingen bezoeken, langs de straat slenteren en Bniets doenu. Moet dat maar steeds blijven voortduren. Dat de muonen püpendeppon maken of maljes vlechten, dat de meisjes kousen breien of werken in de gezinnen hunner ouders, maar laat het tooh gedaan zijn met dat ver schrikkelijk luieren, niets toch werkt zoo demoraliseerend, zoo verderfelijk op den mensch als Bniets doen'. Wat is dat Waalwijkscb volk in een jaar tyd toch veranderd. Vroeger was de Waalwijkscbe schoenmaker bekend om zijne schalkschheid, zyne opge ruimdheid zijn zang boorde mm steeds Op .schofttijd" werden geestige liedjes in elkaar gezet, tbgen den dyk werd repetitie gebonden en 's avonds klonk het in vol koor door de straat. Dat was een betere tijd, de werkman groette en werd gegroet, zonder dat men zicb afvroeg wie eerst Men was trotsch op de welgehnmenrde opgewekte Waalwijkeche bevolking. Is het leven u thaDs niet zwaarder als toen? Mannen vau Waalwijk gebruikt toch uw gezond verstand en tracht te worden als weleer. Een echt Waahvijker. (Onder Rijkscontrole). Eenmaal per week franco can huis in Druneü, Baardwijk, Waalwyk Besoijen, gprang en Kaatsheuvel. - (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeken, in Uw geëerd blad onderstaande op te nemen. Bij voorbaat dank Dongen, 8 Dec. 1910. Werd alom in Dongen, met vreugde begroet, de blyde intocht van St Nicolaas, werd de rondgang op Zondag 4 Dec. jl. gevolgd door eene enorme volksmassa, thans nu aan de minvermogenden de bijzondere geschenken, door St. Nicolaas werden uitgedeeld, was dan ook een vreugde bereid, zooals men alleen kan genieten van de kleine kinderen. Nauwelijks toch was St. Nicolaas, begeleid door de Harmonie „Aurora" de zoal bij den beer Vloeimans binnengetreden, of het welkom Hem ter eere uitgesproken wekte steeds een daverend applaus. De prijzen circa 450, netjes gerangschikt en genummerd werden beurtelings uitgereikt, die kleine kinderhandjes werden dankbaar St Nicolaas toegestoken, en op allen werd een gevoel merkbaar, waaruit te lezen was, de Mijnheer de Redacteur- Een kleine opmerking D»ar aanleiding Tan de Ingezonden Stukken Groenen-Roeitenbcrg I Vrouw van der Zanden «egt tegen den heer Groenen dat zij geen stnk teekent of zij moet er eerst met de Heeren' orer gesproken hebben. Met welke #He«ren*?... »Met mijnheer De Wijs Het stuk nu dot Roestenberg heeft laten teekenen is du» door de Heeren" besproken en goedgekeurd. Roestenberg behoeft de inwoners Tan Waal wijk en Besoijen niet uit te noodigen tot «en nader onderzoek. Als de .Heeren* het hebben onderzocht en goedgekeurd dan zal het wel .goed* zijn De heer Groenen had dit kannen Toorzieu en moeten weten, doch is ter goeder tronw geweest, het moge hem tot waarschuwing strekken Als de Heeren' gesproken hebben, Toortasn te zwijgen. X ZL-, j. W WAALWIJK. GEBOREN: Hermanus Laurentlus Jo hannes zv. L. J. Slaats en A Bijlhout- Johanna Cornelia dv. W. G. van Heesch en M. Pols. OVERLEDENCornelia Josephlna Eli sabeth Trlmbach 2 jaren. Henrica Adriana van Mooren echtgenoote van Ij. F- de Kort 35 jaar. HUW. AANGIFTEN Salomon Levie van Oss 46 j. en Jeannette Henriette van Leeuwen 22 j- BAARDWIJK. HUWELIJKEN: Peter Johannes van Cromvoirt 35 j- en Cornelia van Huiten 26 j. Marinus Dore- mans 40 j. te Tilburg en Antonla Johanna van Veghel 38 j. HEUS D EN. GEBOREN Johanna Arina Wilhelmina d. van A. Adriaanse en L. BaveL ONDERTROUWD: J. A. Hulsken, 55 j. en P. Dooren. Dagelijksch hierover te spreken. Zondag* van 10 tot 12 uur Massief eiken met trijp, naar kenze1 Overkleede Canapé, e dito Crapauds en 6 stoelen, vanaf f 85.ImitatieEen Canape, twee fauteuils en 6 stoelen met leer f 55.—. Springmatrassen een persoons, vanaf f 10.50; twee persoons vanaf f 12.20. Kapok vanaf (0.60 per pond. Eiken Bnffets vanaf f 37.50, eiken tafels vanaf f 16.50, eiken schuiftafels vanaf f Slaapkamerameublementen Pitch pine van '80.Verders gordijneD, drapp., Liuoleum-tapijten enz. Reparaties worden eigenhandig solied aan den cencurreerendsten prijs gemaakt Prima referenties vam solied werk staan ten dienste Vraagt teekeningen met prijzen. kleurt en gce't niet e' Met dient ter conserveering en get.jKl.jd.g vo0' het gijnsend maken van schoenen laarjen alle'hjnd tederder* pehoonUefchen gordels udels. iwartleeren rijbroeken.paardentuigen. ene O

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 10