Rummer 97 Zondag 11 December 1910 33e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. OMJGNT PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Gemeenteraadsyergadefing. SUNLIGHT Uitgever: FEUILLETON W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. OGGENBLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. De Echo van het Zuiden, IVnalwijksclie en Ungstraatsche Courant, Dit Blad verse! ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franro per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiên 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, greote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. 1240 BSi LOONOPZAND. (Vervolg en Slot). Van den Heuvel. Spreker is tegen het voorstel. Hij wenseht de gasfabriek Oost of Vest van den Prov. weg in de nabijheid san het Café van den Assem of van Berkel. Men kan van daaruit Kaatsheuvel, Loon- op-Zand, Viijh.-Capelle en Loonschen Dijk lelichten. Hij zoq deze plannen ingediend libben op de laatste vergadering der gas- ommissie, maar deze vergadering werd tot lijn spijt verijdeld. Ten le heeft men daar goedkooper bouw- ;tein, 2e goedkooper aanleg voor aanslui- ling L. O. Z., 8e goedkooper middel van ervoer van steenkolen. De directeur der loll. Buu t. Sp. gaf op bij aanvoer van 'fan nUE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF tefiWtunuv aatt Den J&ttwefuIvoGanD. 110) Dat gy hem verloochent? Ja! 1 Hollac had dezen woordentwist bijgewoond ta er zich mede vermaakt, flij had zich vergenoegd met door goed erende gebaren de uitvallen der douairière e bekrachtigen. Wanneer hij zag dat de twae partijen al ionne beweegreden hadden uitgeput, trad iii rechtstreeks als bemiddelaar op en veinsde ó-zelfde gevoelens te deelon als mevrouw de VftrLiandois. Jnze, ten gevolge euner eigenaardige omme- see ing, onderbrak hem thans bij eiken volzin, om hem tegen te spreken. Gelief mij te verschoonen, beste neef, erklaarde de ridder, indien ik uw gevoelen liet deelmaar ik ben volkomen van het enkbeeld van mevrouw de douairière. Ik heb de goedkeuring van niemand tcodig, antwoordde droog de oude dame. De burggraaf Hercules heeft zich zeer lecht gedragen, ging Rollac voort... Misschien wide bij zich beter gedragen, 'ndien hij zijne handelwijze naar uwe raadgeving had geregeld. Hadde hij ze mij gevraagd, ik zou hem nbben geraden den eerbied en de gehoor- fcamheid in acht te neiuen. welke men aan lijns groot-tante is verschuldigd, en er niet r«u door te trekken, onder voorwendsel van ókvorschen te gaan vangen, hetgeen een oppunt is van schijnheiligheid... Ha 1 laat mij toe, mynheer... Ik zou hem insgelijks aangeraden hebben 100 wagons een minimum tarief van f 4 per 10000 K. G. De verladingskosten kunnen naa- keuze door gemeente of maatschappij gedragen worden. 4e. Een contract met de Holl. B. S. geeft een zekeren waarborg voor geregelden goedkoopen aanvoer. Met voerlui heeft men voor geen cent waarborg. Het spijt hem dat hij nu ter elfder ure met al deze gegevens moet komen. Deze voordeelen vormen een serieus punt van bespreking. Komen de kolen per schuit te Waalwijk aan, dan is de tram m staat ze in een minimam van tijd te doen lossen. 5e. Toen de mogelijkheid besproken werd om L. O. Z. aan te sluiten, sprak men al tijd van groofe kosten. In L. O. Z worden zeker 55.000 M3 afgenomen. Had de ver gadering der gascommissie plaat» gehad, dan had ik tijdig de inlichtingen kunnen geven. Voor Spr. is f 80000 kosten meer een zwaar punt. Maar hij protesleert legen het voorstel van Beurden en acht het onredelijk om L. O. Z. te negeeren. (Spreker merkte nog op, d.t hij het biljet voor de vergadering reeds ontvangen had). Van Beurden. Die vergadering was over bodig cr was reeds een besluit genomen. Ik zie niet in dat f 1000 goedkooper oiet van beteekenis is. Het is zoowat hetzelfde of de steenkolen te Kaatsheuvel-Capelle of met de tram aankomen. Ik stel voor Kaats heuvel op prijs dat het station gesteund wordt, dan komt er eerder een goederen loods. Verder moet de gasfabriek in het centrum der stad geplaatst worden. De werkman is dan beter in de gelegenheid de afval producten te halen. Ik geloof, dat het Uwe bedoeling is meer zeketheid tot aan sluiting te hebben. Ik zie meer belang in de kom der gemeente. Verster. Ik zie het belang niet in, dat de fabriek in de Kattesteeg komt. Het halen van gruis en kokes is in dit geval vau luttel be'eekeuis. Koait de fabriek langs de tramlijn, dan heeft Loon meer gelegenheid afval-prodncten te halen. Dan ook slaat de fabriek meer midden in de gemeente, terwijl Loon geheel afgesneden wordt, als de fabriek in de Kat testeeg komt. Van Beurden. Het voordeeligst is dat de fabriek in de kom staat. Worden Sprang en Vrijhoeven aangesloten, dau wordt de. opbrengst f 2200 meer. In elk geval worden de kosten hooger, terwijl men om Vrijhoe- wijs te wezen ik zou hem gewapend hebben tegen de eerlooze verleidingen der danseressen en ik zou hem hebben uitgelegd hoe schandelijk het is het verblijf eener groot-tante te verlaten en zich te werpen in de armen van eenejuffer uit de Opera... Hercules is groot genoeg om eenen Mentor, zooals gij te kunnen missen. Hij verdient niet de minste toegevendheid, geen erbarming. Ik zal toegevend zijn als het «lij belieft. Voorzeker, beste dame maar gij zult gelijk hebben het niet te zyn... Dit is mijne zaak Indien ik zijne groot-tantf was 'k wil zeggen zijn groot- oom zou ik hem in gansch mijn leven niet willen terugzien en ik zou niet aarzelen hem te verloochenen. Geene overgaafGeene zwakheidHercnul heeft ons erg beleedigd, hij moet voor altijd uit de familie gebannen worden. De douairière spotlachte He 1 mijnheer, waarmee bemoeit gij u toch Ten welken titel, als 't u belieft, eigent gij u bet recht toe onze familiezaken te beoordeelen? Wij hebben uw gevoelen niet coodig en uwe meening is van geener waarde in het kapittel. Verschoon my, goede dume, ik dacht. Ik vind het zeer onbeschoft dat gij my eene gedragslijn wilt voorschrijven. En indien het mij belieft Hercunl vergiffenis te schenken zal niemand mij dit beletten, noch gij, noch zelfs de Koning... Genade 1 zuster... wilde M. de Courgemont tu88chen komen. Gaat gij n ook met mijne zaken bemoeien, broeder?., riep de douairière uit. Welnu! ik zal niet toegeven, men hoade het zich voor gezegd. Tegen wien hebt gy het nu Ik zal het laatste woord hebben Het zy zoo Maar welk is nw laatste woord Ik wil hebben dat wij lungs Versailles gaan en dat gij onzen klein-neef verwittigd van onze aanwezigheid. Hij zal ongetwyfeld verstaan dat men geneigd is hem zijnen mis stap te vergeven, op voorwaarde dat hy er beronw over hebbe en zich voortaan als een ven-Capelle en Sprang aan te sluiten voor dezelfde bezwaren komt te staan, die nu voor Loon-op-Zand gelden. De heele kwestie is een eindje buis van de Kattesteeg naar den Steenbakker. Ons doel is L. O. Z. ook te doen aansluiten, maar tevens de voor- deeligste combinatie te vinden. V. d. Heuvel. De kwestie van het bouw terrein is niet -overwegend al is het verschil f 4000. Een grooter belang is een goed- koope, blijvende koleutoevoer. Het heeft mij zeer gespijt dat de commissie de ver gadering verijdeld heeft. Ik heb mij tot den directeur der H. B. S. gewend. In Kaatsheuvel is geen contract mogelijk met voerlui. Een aanzienlijk stuk der Gemeente wordt totaal genegeerd. De aansluiting van Vrij hoeven en Sprang is van heel anderen aard dan van L. O. Z Ik vraag het onderzoek niet dadelijk overboord te werpen. Van Beurden. We zijn genegen L O. Z onmiddelijk to doen aansluiten als tie fioaniieele toestand gnnstig is. Lombarts, Wij moeten net zoo goed voor L. O. Z. zorgen als voor K. De ge legenheid tot aansluiten moet er zijn. Van den Heuvel. Het rapport van Van Mierlo verzekert ons rentabiliteit, AL L. O. Z. de rente vau f 30,000 per jaar kan goed makeu is er yeen bezwaar meer. Verster. Volgens door mij ingezamelde opgaven, die gelijk gesteld kunnen worden met de opgaven van Sprang en Vrijhoeven zou L. O. Z. zonder Jonkhr. Verheijen enz. bij een gasprijs van V/a cent 's jaarlijks opbreogeu f 4159,50. Vau Beurden. In de begrooting staat dat de fabriek f 30.000 meer zou kosten, terwijl de netto winst f 2200 minder zou bedragen. De Voorzitter licht toe dat het winst verschil niet f 2200 maar slechts 12 gulden i9. Van den Heuvel. Bij ons is het licht allerellendigst. Men zal toch over moeten gaan tot den aanleg van nieuwe lautaam- palen, 't 19 gewoonweg een miserie. Door aansluiting krijgen we een fatsoenlijke straatverlichting. Van Beurden is te cou- servatief. Als f 80.000 meer kosten door L. O. Z, worden gecompenseerd, dan eiacht de ridderlijkheid van den Raad daar over heen te stappen. Het winstcijfer is niet de hoofdkwestie als 2000 inw. er nut en genot van kunnen hebben. Verster. Ik heb alleen mijn berekeningen gemaakt naar het petroleum-verbruik in het edelman gedrage. Het is juist wat ik u voorstelde. Wat kan mij dat schelen Al had gy zulks honderdmaal voorgesteld, ik zou er niet in toegestemd hebben indien het mij niet aanstond. Ik ben geene Jvrouw die zich bij de neus laat leiden, indien de graaf van Ver— mandois nog leefde, zou hij het kunnen getuigen. En de weduwe verliet de zaal, eenen blik vol misprijzen op den ridder werpend, die in zijn vuist lachte. Eindelijk heb ik de zegepraal behaald, zei de baron, wanneer bij zich met den ridder alleen bevond, en gij zijt verloren, mijn waarde maar zondt gij mij willen uitleggen waarom dat gij mij hebt laten varen, om de eerste zienswijze mijner zuster bij te treden Dat is doodeenvoudig, antwoordde Rollac, ik beb met baar mede gesproken, omdat ik awe meening deelde. Zoo 1 zoo Natuurlyk. De gewoonte vaD tegenspreken is by de vrouwen ingeboren en bijgevolg ook eigen &an mijne nicht. Daarenboven sta ik niet hoog in haar gunst. Dan heb ik gedacht dat bet zou goed wezen wit te zeggen om haar te doen beweren dat bet zwart was. Eq ge ziet wel dat ik er in geslaagd ben- Weet gij wel, dat gy een geslepen diplomaat zijn? Gy vleit my heer prokureur. Geenszins, ik spreek rechtuit en gy hebt het overigens genoeg bewezen in heel deze zaak die gij zoo goad ten einde hebt geleid, want gij hebt eindelijk niet alleen de kleindochter van M. de Montbazon weerge vonden, gy hebt baar ook zonder schandaal van haren man verlost door dezen heel voor zichtig naar den duivel te zenden... Misschien heb ik wel eenigec aanleg voor de diplomatie.., ik zal daarover eens nadenken. In afwach ting ben ik gelukkig aan dien armen Her cules, de vermaledijding zyner groot-tante te hebben gespaard... Wij zulllen hem dus op zij kasteelije op 't onverwachts gaan bespringen. rayon der straat en kom met geen geflat teerde rekening. Daarom is alle risico fictief. Rijken. Daar komen nog de voordeelen bij die de steenkolenaanvoer per tram kau bezorgen. Roestenberg. L. O. Z. is een kind uit eigen huishouden. De zekerheid van aan- slniten bestaat echter eveumin als voor Vrijhoeven en Sprang. De belofte van aan sluiten valt tegen. Daarom moeten we nauw keurig zijn en trachten meer zekerheid te krijgen. Hesseimans. De kwestie is niet L O. Z. te negeeren. Voor L. O. Z. heeft men tot basis het petrolenmverbruik. Men had liever moeten vragen, wie zal aansluiten. Dat geeft meer zekerheid. De kolenaanvoer per trein is niet duurder dan per tram. Voor de gas fabriek zon m°n een lager tarief kannen bedingen. De teleurstelling die we van de voerlui zouden ondervinden is geen bezwaar. Ik net als van Beurden zou wenechen te bouwen in dier voege, dat Loonopzand ten allen tijde kan aansluiten; Rijken. Beu U zeker van uw contract met de voerlui v. Dortmond. Zekerder dan bij de tram. Van Beurden. De exploitatie wordt duurder door eeu afzonderlijken gashouder. Bovendien zou de gemeente den provincialen weg moeten overnemeD en het onderhoud daarvan dragen. Rijken. Loonopzand heeft er recht op terstond te worden aangesloten. Hesseimans. Men moet letten op den finantieelen toestand. Of de fabriek bij aan sluiting van Loonopzand reute-gevend zal zijn, laat heel wat twijfel over. Kaatsheu/el is rijp voor een gasfabriek. Dat ze hier rendeeren zal is zeker, maar f 80.000 meer kosten voor Looitopzand reudperen niet. De kas laat het niet toe. Roestenberg. Laat mijnheer van Mierlo onderzoeken. Verster. De meerdere kosten voor Loon worden gecompenseerd door de opbrengst. Er is geen bezwaar om Loou aan te sluiten. Alle risico is uitgesloten. v. d. Heuvel. Moet de winst overwegend zijn P Hesseimans. Er mag niet geriskeerd worden. Ik zou ook Sprang en Vrijhoeven laten rusten. Roestenberg. De zaak zal tegenvallen. Ik zie er iets allerlr urigst uit groeien. XXI, De reis van Rouen naar Versailles ge beurde zouder hinder. Rollac was zeer opgewekt en vertelde onderweg alle Boort van geschiedenissen die hij op zijne verre reizen zoogezegd had by gewoond en die zyne reisgezellen opvroolijkten. Hy slaagde er zelfs in de oude weduwe nu en dan te doen glimlachen. De oude dame had inderdaad hare kwade luim vergeten. Zij dacht nog Blechts aan ééae zaak het fortuin was haar weer gekomen en dit legde een uitmuDtendon balsem op de wonden welke de armoede baar had toegebracht. Zij verheugde zich op voorhand over de weerwraak welke zy nu zou nemen en onder hield haren broeder gedurig over de heerlyke plannen welke zij voor de toekomst maakte en waarmede deze volgaarne instemde. Men zou weldra zien hoe de Courgemonts en de Verraandois het kunnen aan boord leggen Zoowel als de deelgenooten huuner bal lingschap die reeds terug in het bezit hunner rijkdommen waren gestolen, zouden zij nu weten te tooneu hoeveel de echte adel boven de rykgeworden burgerij Btaat die sedert de revolutie de boogere ambten hebben inge nomen En de ridder nam ook deze gelegenheid te baat om den naam der Rollacs vooruit te stellen. Hy was niet van zin, bij, een knap officier der koninklyke legers, zich door de soldaten van M. de Buonaparte op den teen te laten treden. Wat Pierre Frocbard, den gewezen Grain- d'Amour, betreft, die nu kamerdienaar ge worden was onder den klassieken naam van Baptist, hy was verrukt over zijne nieuwe bediening. Gedurende de reis besteedde bij al zijne zorgen aan zynen meester en deze gewaande bloedverwanten. Baron de Courgemont, prokureur des ko nings en gravin de Vermnndois, die zoo hoog met hun adeldom wegliepen souden zeker nooit Loonopzand geeft ook geen zekerheid. Mocht de fabriek er komen dan moeten we zeker heid hebben. Men krijgt anders hoe langer hoe meer stroppen ondanks de beste be doelingen van den gemeenteraad. Voorzitter. De groote zaak schuilt in de kosten. Volgens berekening is het bedrag der kosteD voor Kaatsheuvel 72 tot f 74000. Bij aansluiting van Sprang en Vrijhoeven worden de kosten f 25,650 hoogervoor Loonopzanu zou dat zijn f 28500. Sommigen wenschen de fabriek in de Kattesteeg, anderen aan den Provincialen weg. De plaats is echter van minder belang. De groole vraag is of de fabriek rendeeren zal. Het papier is geduldig. Plaats de fabriek op den Horst en laat de buitenstanders er af. Boow de fabriek voorloopig alleen voor Kaatsheuvel. Als er o*er eenige jaren blijkt dat de gemeente goed is met de gasfabriek dan moeten de inwoners van Loonopzand aansluiting hebben vóór de. buitengemeenten. Wij moeten vooral rekening hondeu met de finantiën. De aansluiting van Loonopzand Vrijhoeven en Sprang verhoogt de kosten met f54150. De inwoners van Loonopzand meenen dat de geheele bedoeling i9 Loon er af te houden. Plaats daarom de gasfabriek op den Horst. Men krijgt dan een heel andere som. Het voorloopig bedrag is dan 74 tot 80000 gld. Bouw ze zoo dat Loon opzand ten allen tijde kan aansluiteu. Blijkt 't dut het winst geeft voor de gemeente dan kan men tot uitbreiding overgaan. Het is alleen om den schijn weg te nemen, dat Loonopzand bniten wordt gehouden. Blijkt de rentabiliteit, dan kan Loonopzand in de eerste plaats worden aargesloten. Van den Heuvel. Ik kan met dit voorstel genoegen nemen. Hesseimans. Ik zon liever de kosten van een paar buizen dragen dan de fabriek aan een andere plaats te geven. Van den Heovel. De natuurlijkste plaats voor de fabriek is nabij Van Berkel. Spreker komt nog eens terug op de afgestelde ver gadering der gascommissie. Van Beordeu. Ik kan me met de plaats niet vereenigeD. In het ceutrum wonen de groote verbruikers. Ik ben er zeer voor dat de schijn wordt weggeuomen Loonopzand te negeere Maar bet is van h-t grootsie belang, dat de fabriek in de kom staat. Ik zou willen vattstellen dat over een paar jaar Loon wordt aangesloten. In zooverre stem ik in met het voorstel van B. en W. op de gedachte gekomen zijn dat zy hunne intrede in de stad van Lodewijk XIV deden te midden van twee galeiboeven waarvan de eene de beruchte Lavareunes was, de waardige opvolger van Cartouche en Mandrin. De reizigers stapten af in het Hotel des Réservoirs, nabij het kasteel. Zij waren met het vallen van den avond aangekomen. De baron stelde daarom voor het bezoek, dat zy aan Hercules zouden brengen, tot 's anderendaags uit te stellen maar de weduwe was ODgfduldig en drong er op aan dat haar neef denzelfden avond nog van hare aankomst zou verwittigd worden. Eerst en vooral, zegde zij, moet gij u verzekeren of Hercules wel degelijk daar woont, waar men ons heeft aangewezen en indien het adres juist is, dan wil ik hebben dat bij morgon vroeg mij zijne verontschul digingen en zijne eerbetuigingen kome aan bieden. De baron volgde bet verlangen zijner znster in en de ridder bood zich aan om hem te vergezellen, hetgeen bij aanvaardde. Zij stegen beiden in een rijtnig dat door den eigenaar van het hotel te hunner beschikking werd gesteld en deden zich naar de woning voeren van Hercules, wiens adres door eenen zijner vrienden eenigen tyd te voren aan M. de Conrgemont gegeven werd. Het rijtuig volgde de laan naar St. Cloud, Bloeg daarna de Picardielaan in, reed zoo laugs Montrenil en bleef eindelijk staan voor eene villa met geheimzinnig voorkomen, ganscb door mnren omringd. Er wns geen licht, ook geen gerucht te bespeuren men zon gezegd hebben dat de villa onbewoond was en de baron vroeg z'ch af of bij misschien niet verkeerd mgelicht was. Brrr 1... zei Rollac, maar dat ziet er een echte gevangenis nit. Of een klooster. Zonderlinge verblijfplaats voor jong gehuwden 1 Ja, maar het spreekwoord zegt immers Als de duivel oud wordt, dan wordt hy eremijt I (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1