H. M. Baardwijk. IUGETL1E, Waalwijk. LANDBOUWKALK IJzeren pijpen FiimaWed.Joh.Verholst&Zonen, Rotterdam s.s.Thor. Tl 1910, wed. nollen-kras, W. ZUURHOUT, Coirespondentschap Eerste Klasse dei Nederlandsche Sant Advertentiën, Groote voorraad. Reeder jj Arie Smit", GROOTE BIJVERDIENSTE. Levensverzekering-Maatschappij Concumersadsts tarieven en hoogste provisie. W TIMMERMANS ZONEN te Waalwijk Verzekerd tegen Brand en Inbraak. De Geldersche Crediet-Vereeniging PIANOS Verkrijgbaar in elke hoeveelheid. pJatuurvOollen Ondergoederen NAAR La coiffure du jour. Saison 1911. Eenigste inrichting. Uitsluitend Damesbediening. Dernières Dernières N ou veauté's. N ou:eau té's. 5 vraagt degelijke Agenten Kassiers en Commissionairs in Effecten. Het goedkoopste adres is voor bochten flenzen en verbinding— stukken voor stoom, gas- en waterleiding. Bij de Vraag prijscourant. Jansen aTilanus zijn verkrijgbaar bij F. L. RATH, te Waalwijk. 108 Slikkerveer, 144 Telef. no. 1. Agent: M. EEKELS, Besoijen. Adres ROTTERDAM, 162 Nieuwehaven, Telefoon 289. N.B. Elke Zaterdag wordt deze advertentie geplaatst Specialiteit in Luxe Haarwerken, Haarverven, Haar- wasschen, kappen en nagelverzorging. Aanbevelend, Postelstraat 68, OEN BOSCH. 184 op de plaatsen in de Langstraat, waar zij nog niet vertegenwoordigd is. Verdere inlichtingen geeft de Hoofd-Vertegenwoordiger der Langstraat, zoowel schriftelijk als mondeling. Tn Assurantiën. - WAALWIJK. TILBURG WenschtU EEN1e-KLAS auto-piaho ELECTRISCHE LOER BÉ&TEDt KRIJGT TILBURG (Stationstraat), verhuurt de in hare Brand- en Braakvrije Kelders aangebrachte SAFE-LOKETTEN. Deze huur kan voor tijdelijke afwezigheid aangegaan worden voor één maand, verder voor 6 maanden en l jaar. Omtrent de voorwaarden kan men zich ook wenden tot het kantoor der Geldersche Credietvereeniging te Waalwijkalwaar inlichtingen tot het openen van rekening-courant met rentevergoeding en het verleenen van credieten gaarne verstrekt worden. gen d t 0,14 fabriek. Onze strijd liep niet zoozeer tegen de rentabiliteit der steenkolengas fabriek, maar alleen >tegenhouden van onrijpe plannen* omdat onze plaats en de industrie de gelegenheid ontnomen werd voor electrische verlichting. Nu het is waar de Heer van M. be- heerscht alle vakken, is van zessen klaar en verstaat uitstekend de kunst om onze Raadsleden te hypnotiseeren, ze aan bidden hem als een orakel, waarom niet I Van alle verder onderzoek naar elec- triciteit is afgezien, reorganisatie van acetyleencentrale, alles door stupide aan- bidderij, want laat ons niet vergeten dat wat de heer van M verkondigt geen evangelie is, om U dit te bewijzen halen wij uit zijne brochure pagina 7 woor delijk het volgende Ik wil na nog even eenig inzicht geven omtrent de kosten der electriciteit, tegenover Bteenkolengae voor verlichting en voor kracht. Voor verwarming komt ook de electriciteit wegens de enorm hooge kosten, practiscb niet in aanmerking. De gemiddelde electrische stoomprijzen hier te lande bedragen voor lichtverbrnik 20 cent en voor krachtverbrnik 10 cent per kilo-watt- nar. Indien men na voor verlichtiug gebruik maakt van de nieuwste metaaldraad gloeilampen dan verbruiken deze per 1000 Nor. kaarsen lichtsterkte en per uur 1,2 K.W.Ö. of voor een bedrag van f0,24. Zooals we zoo straks gezien hebben bedra- deze kosten bij steenkolengasverlichtiug bij toepassing van de gewonen Auor— brander en by toepassing van het invert— gloeilicht nog belangrijk minder. Gesteld nu dat er te Kaatsheuvel gelegenheid geboden werd tot aansluiting aan een electrisch kabelnet, zou dan de rappoiteuse werkelijk gelooven dat iedereen de gasverlichting zou verwerpen, om voor hetzelfde lichteffect bijna den dubbelen prijs te betalen, ongerekend de belangrijk hoogere kosten van meterhuur Nu de toepassing voor kracbtdoeleindeu. Ren electromotor vordert per paardenkracht sn per uur 0,8 K.W.U. of voor een bedrag van 8 cfnt. Een gasmotor van b.v 20 paardenkracht verbruikt 0,4 kub. Meter, van 10 paarden kracht 0.5 kub. Meter en van een paardenkr. 0.6 kub. Meter gas. Nemen we nu het gemiddelde van dit ver- bruik dan bedraagt dit 0,5 kub. Meter gas >er uur en per paardekracht, of voor eene waarde van 3 cent. Vooraleer dus een gasmotorgebruiker zijn krachtwerktuig, dat hem 3 cent per uur en 3er paardenkracht kost, verwissele voor een ilectromotor, die hem voor dezelfde kracht 8 :eot per uur vraagt, zal by naar mijne be icheiden meening nog wel eenB ernstig nadenken m zijne beurs het antwoord laten geven. Als men nu weet dat Professor van Jer Swaay uit Delft in de Souvenir des Montagnards Tilburg gisteren eene in- eressante lezing hield over electriciteit vaarbij spreker demonstreerde de eigen schappen v. d. draaistroommotor, waar van hij de vele voordeelen aantoonde, >m met eene kostenvergelijking tusschen '.uiggas bedrijf en electrische kracht te 'indigen, en daarbij met cijfers aantoonde dat zuiggas duurder is dan electriciteit, dan moet de geachte lezer toegeven dat de heer van M. of belang heeft dat de ;teenkolengasfabriek te Kaatsheuvel tot ;tand kwam, do®r in zijne boven aan gehaalde woorden over electrische drijf- cracht contra gas zulke pertinente be- veringen te durven handhaven >of wel noeten wij aannemen wat Ingenieur £rikson uit Rotterdam ons schreef* een jasdirecteur die alleen het gasvak be leerscht en in den regel van electriciteit veinig of niets afweet, kan uwe gemeente liet voorlichten in zake electriciteit. Wij van onzen kant blijven bij ons leweren dat de zaak onrijp is en dat de Raadsleden overrompeld zijn en ge- ïypnotiseerd door hun adviseur. Uit de jrochure van den heer van M. blijkt mmers dat hij èn gasvak, èn electriciteit in acetyleen beheerscht en zich be- .chouwt, niemand buiten mij weet wat •k weet Boekhouding. Wie wil voor f 250 het postje van commercieel boekhouder der gasfabriek Sollicitanten met akte boek- ïouden, kunnen zich reeds thans aan melden. Gasprijs. Hoe het Mijnheer van M- aiet duidelijk is, dat de uitgaven gedeeld door het aantal geproduceerde Ms gas, de kostprijs is van een cubieke meter gas inclusief de waarde der nevenproducten) Is ons geen raadsel. ZEd. weet bliksems goed wat wij met kostprijs 8,8 en 10 cent per Ms bedoelen, doch ZEd. geeft er d£ voorkeur aan uit taktiek en han digheid iemand bij het lezende publiek te ridiculiseeren om in de leuze »Kwa- jongen waar bemoeit ge U toch mee, schoenmaker blijft bij je leest* zich heimelijk te kunnen vergenoegen. Dat is alleen taktiek, zie je, geachte ezers. Wat hebben wij ons druk gemaakt op aiets. Enfin, de gasfabriek komt er toch, :e moet er komen. Ie. om f 85000 te cunnen leenen, alleen dat en schulden maken geeft aan zekere personen reeds ;atisfactie wat men overhoudt, kan men lan wat anders besteden, zegt Mijnheer ?elix. 2e. om de vriendjes uit de Kat- ensteeg hunne terreinen in waarde te loen stijgen en 3e. om de firma's »geen jas zonder huis* uit Twente werk te 'erschafien. Deze firma bezoekt nu al Ie Raadsleden en toch vooral haar niet len bouw der ovens en den aanleg te mthouden al de fabrieken door den idviseur geadviseerd gebouwd nooie referenties brochures over geen ïuls zonder gas aan de raadsleden in handen gespeeld enz. enz- Allemaal onafhankelijke adviezen, zon der nevenbedoelingen doch met in prac- tijk brengen van oneerlijke concurrentie nijd tegenover acetyleen en electriciteit is de leuze geweest om de steenkolen- gasfabriek er door te slepen. Dat onze Raadsleden zoo kortzichtig zijn geweest en zich door Mijnheer van M. hebben laten oppinnen afgaande op de gunstige resultaten van Dongen en Goirle is te betreuren, eigen belang is altijd sterker als algemeen belang, dit laatste wordt maar al te dikwijls op den achtergrond geschoven Hopende, geachte Redactie, voor deze zaak geen verdere gastvrijheid in uw blad meer te zullen moeten verzoeken verblijve met dank voor de opname, Hoogachtend, A. W. M. de Redacteur. blad van 25 Dec- waagt zich In uw den heer v. d Heuvel aan een hopelooze poging om de zonderlingen houding te rechtvaardigen, welke hij in zake gas fabriek tot hiertoe heeft aangenomen. Ik zeg »hopelooze* pogingwant in derdaad, zoo'n vreemdsoortig gedoe kan nu eenmaal door geen mensch ter we reld worden goedgepraat- Op 3 Dec, toch stemt de heer v. d Heuvel vóór de oprichting eener gas fabriek alleen voor Kaatsheuvel en te stichten in de Kattesteeg, en meteen Pro testeert hij tegen het voorstel, wijl volgens zijn eigen getuignis het onder soek nog 7iiet volledig was. Maar v. d Heuvel, dan was het de plicht van U geweest, tegen te stemmen. Zelf immers erkent gij, dat gij tot dan toe niet over tuigd waart van de redelijkheid van het gedane voorstel. En toch stemt gij vóórl Een raadslid mag toch zijn stem niet geven aan een voorstel van zoo diepin grijpenden aard als hij niet eens weet of het al dan niet in het voordeel zal zijn der gemeente welker belangen hij geroepen is te behartigen. Of is deze uwe houding te verklaren Moeten we misschien aannemen, dat gij in het onderhavige geval twee heeren hebt willen dienen en tengevolge om de Kaatsheuvelsche kiezers te belie venvóór het voorstel hebt gestemd, en om U zelf het leven in Loonopzand niet te zuur te maken meent tevens tegen uw eigen stem te moeten protesteeren. Nog zonderlinger wordt dit alles als men daarbij in aanmerking neemt, dat slechts enkele dagen later door U in de ze gewichtige zaak eene houding werd aangenomen, die vierkant ingaat tegen het voorstel waaraan gij even te voren uw stem hadt verpand. Was na die enkele dagen misschien uw onderzoek geheel en al volledig ge worden. Welke nieuwe gevens hebt gij in die enkele dagen bijeengegaard En waren die van zoodanigen aard dat zij U in de ze gewichtige zaak eensklaps van over tuiging deden veranderen Wij verna men toen niets anders, dan wat reeds op 3 Dec. door U was in 't midden ge bracht. Het eenige nieuwe gezichtspunt dat gij opendet was. dat Jhr. Verheijen wel met 40 pitten zou aansluiten. Maar M- v. d. Heuvel, minder onjuist en min der onvolledig zoudt gij in deze geweest zijn, indien gij tevens hadt medegedeeld, hoeveel van die 40 pitten geregeld zou den branden en heel wat riddelijker zou het van U geweest zijn indien gij in verband hiermede tevens hadt aangegeven dat noch de Pastorie, noch de Kerk, noch het liefdegesticht noch ook de scholen vooralsnog van plan zijn aan te sluiten. Integendeel hadden we van uw een woord van lof verwacht voor de ridderlijkheid der Kaatsheuvelsche raadsleden, die ernstig voornemens wa ren Loonopzand zoodra mogelijk te doen deelnemen. Neen, M. v. d. Heuvel heel uw optre den kenmerkt zich door zoodanige on zekerheid en wankelbaarheid van hande len, als alleen te verklaren zijn door mo tieven welke gelegen ziin buiten de ge meenschappelijke zaak, welke gij ten plicht hebt te dienen buiten alle uiterlijke invloeden om en zonder aanzien van per sonen. De redenen toch welke gij voor uwe zoo plotseling veranderde overtui ging hebt aangevoerd laten onaantast baar de meening van den onpartijdigen beoordeelen dat de aanneming van uw voorstel een groote financieele strop zou zijn geweest voor de gemeente. En dat de zaak nog niet volledig zou zijn onderzocht, nu ja, dat is al te blijk baar niets anders geweest dan een looze uitvlucht. Maanden en maanden zijn er voordat onderzoek toegestaan en als lid der gascommissie waart gij toch met alles volkomen op de hoogte. Zoo er dus van »overrompeling« sprake zijn kan, dan hebt gij dat aan u zeiven te wijten. Ja, wel hebben de kiezers van Loonop zand gelijk, als zij beweren, dat uwe voorgangers beslagener op bet ijs kwamen 1 We weten in Kaatsheuvel maar al te goed dat gij, na de vergadering van 3 Dec. van de kiezers in Loonopzand lang niet zacht voor de broek hebt gehad en daarom, na eenige dagen met een van angst »overkropt gemoed* in den ge meenteraad terugkeerdet- Wij weten eveneens dat men na 3 Dec, te Loonopzand u lastig viel met de verwijtende verzuchting was nu de fabriek nog maar op den Horst gekomen, dan hadden we tenminste nog ooit kans gehad op aansluiting. Is deze de hoofd rede, waarom in uwe oogen de Horst een zooveel geschikter en betere plaats is dan de Kattesteeg. Ten slotte lijkt mij het laatste deel van uw stukje een iet wat zonderlinge poging, om tegenover uwe kiezers van wijk B. (Kaatsheuvel), goed te piatcn de uitermate vriendelijke en belangstellende houding, waarvan gij door uw laatste optreden tegenover de inwoners van Loonopzand hebt blijk gegeven. Dankénd voor de plaatsruimte Z. 115 Geachte Heer Redacteur Vele neringdoenden zullen thans bezig zijn met hun balans op te maken over het jaar 1910, en zullen hopen dat 19J1 beter moge worden dan zijn voorganger was. Zoodoende dacht ik ook aan de balans van »de Vak», die ik mij ongeveer als volgt voorstel. R. K. VAKORGANISATIE TE WAALWIJK. Balans op 31 December 1910. Winst in het jaar jo A. Moreele Winst, lo. We hebben in Waal wijk personen leeren kennen. 2o. We weten, dat we de eerstvolgende jaren niet m eerzuilen staken B. Financieele Winst. Een groote O. Verlies in het jaar 'io A Moreel verlies, lo. Het wereldlijk gezag bij den arbeidersstand is ondermijnd. 2o. Het geestelijk gezng bij den middenstand en bij de patrooos heeft zeer veel geleden 3o. De vertrouwelijke omgang tusschen werk man en patroon is ver dwenen. 4o 73 ijverige werklieden die blijde op hun ver diend loon, en op hun extra verdiend over- geld konden wijzen, zijn thans luilakken die gegeven brood eten. B. Financieel verlies. 5o 17 weken te min ontvangen loon en overgeld a f100 per week f1700. Uit de vakkas Moge ook voor »de Vak» 1911 beter zijn. EEN R. K. NERINGDOENDE. 128 Waalwijk. DE VAN FRIEZENVEEN. MAART OCTOBER Van "Waalwijk op Maandag en Dinsdag 3 uur v. m. overige werkdagen 6 uur. Van Rotterdam (Oosterkaie) alle werkdagen 1 uur n. m. Dimes Kapsalon. lEuropéenne 96 GAAT DAN EERST HET NEOCW™ KISSELS ZIEN 118 GEVESTIGD TEN KANTORE VAN Openen Rekening-Courant tegen billijke conditiën. Buitenlandsche Wissels, Coupons, Vreemdhankpapier en Muntspeciën worden steeds tot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels eD andere waarden op 't Buitenland worden voordeeligste gefourneerd. Kantoor-uren op werkdagen van 9 tot 6 uur, voor het Correspondentschap de Nederlandsche Bank van 9 tot 1 uur. 112 Safe Deposit. Het billjjk gestelde Incassotarief is op aanvrage verkrijgbaar. HO

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 6