Wxrws ïïit hsïïsdii. Gemeenteraadsvergadering. L. van Bladel Zonen Gemengd Nieuws. Advertentiën G UttaÜtV DE ST00MWASSCHERIJ BLEEKERIJ en STRIJK-INRICHTIN G „IDIE XjDBIJ"" WiEUWS UIT1 KAATSHEUVEL Ingezonden Stukken, Handelsberichten. werd besloten den Minister in overwe ging- te geven van 's morgens 4 tot 7 uur, of van 5 tot 8 uur, of van 6 tot 9 uur. Dit was volgens het voorstel van den Heer Kluijtmans, Voorzitter van den Bosschen Dlocesanen Bakkersbond, welke bond reeds vroeger in gelijken zin. en in tegenwoordigheid van een regeerings-afgevaardigde had besloten. De deputatie, gekozen op de vorige vergadering, en bestaande behalve den voorzitter der Vergadering, den heer Schoenmakers, uit de heeren A. de Kroon, alhier, Maris te Klundert en van der Waals te Vrijhoeven-Capelle, zal een en ander den Minister mondeling toe lichten en vooral er tevens op wijzen, dat er in het bakkersbedrijf verschillen de momenten, waarop volstrekt niet ge werkt behoeft te worden, al maakt het den aard van het bedrijf dan ook al noodzakelijk in directe nabijheid der bakkerij te blijven. Vervolgens kwam ter tafel het voorstel der Bakkersvereeniging Dongen* in zake de zoogenaamde Clan destine bakkerijen waaronder begrepen worden bakkerijen, gedreven door par ticulieren, die onder en voor elkander brood bakken. Dit punt werd door de aanwezige bakkers bijna 200 in getal zeer ernstig besproken, en daar vele sprekers de Federatie der Bakkersver- eenigingen daarmede in verband brachten, stelde de Voorzitter eerst >de Federatie* aan de orde. Na eene breed voerige uiteenzetting van het begrip federatie*, bepleitte de heer Schoen makers algemeene aansluiting van alle bakkersvereenigingen tot de Federatie, waartoe dan ook met algemeene stem men besloten werd. Het voorloopig be stuur zal bestaan uit de Voorzitters der aangesloten vereenigingen, die uit hun midden een dagelijksch bestuur kozen bestaande uit de heeren A. de Kroon, Geertruidenberg, Voorzitter, P. A. Stal len, Geertruidenberg Secretaris, Speken- brink te Oosterhout, J. Elemans te Raamsdonksveer, Vermeer te Dongen, Kluijtmans te Oisterwijk en Dekkers te Roozendaal. Op herhaald aandringen door de Vergadering verklaarde zich de heer Schoenmakers bereid alsnog aan te blijven als adviseerend lid van het voorloopig Comité der Federatie. Hierna werd de zeer geanimeerde Vergadering gesloten. KAATSHEUVEL, 20 Jan. 1911. Retraite. Door het bestuur van onzen R. K. Volksbond worden pogingen aangewend en zullen maatregelen genomen worden, om in den loop van dit jaar, door een flink getal Volksbonders de deelneming aan een retraite te Venlo in het aldaar gebouwde retraitenhuis, te vergemakke lijken, en middelen te beramen om de onkosten te bestrijden. Reeds twee maal is door enkele hieraan deelgenomen en steeds met een goeden uitslag. Doch het getal moet veel grooter worden. Het plan is dan ook om alhier den zg. »re- traitenpenning* op te richten tot be strijding der noodzakelijke onkosten. Moge dit schoone doel verwezenlijkt worden. Goed afgeloopcn. Gisteren geraakte P., werkzaam op de schoenfabriek van den hr. v. Nieuw- stadt met de kleeren tusschen eene ma chine. Broek en ondergoed werden hem letterlijk van het lijf gescheurd. Het mag een wonder heeten, dat het zoo afge- loopen is. Ziekenfonds. Mocht in 1910 ons R K. Ziekenfonds 50 leden sterker worden, het jaar 1911 belooft heel wat schitterender te worden. Van 1 Jan. af tot heden hebben zich reeds 20 nieuwe leden aangemeld. Meer en meer begint men hier te voelen voor deze nuttige instelling. Goedgekeurd. De Vereeniglng van Paardenhouders te Loon op Zand, Kaatsheuvel en Om streken is Koninklijk Goedgekeurd. HEUSDEN, 20 Jan. 1911. Flora/ia. In de Woensdagavond gehouden ver gadering dezer vereeniglng is o- m. herbenoemd als Bestuurslid, Mevrouw Erkelens. Voorts ligt het in de bedoeling van Floralia om door uitdeeling van stekjes, ook dit jaar wederom de jeugd in de gelegenheid te stellen tot het kweeken van bloemen, waarvan dan In den na zomer een tentoonstelling wordt geor ganiseerd. Drunen. Openbare vergadering van den gemeen teraad op Vrijdag 20 Jan. 1911 des avonds ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer G. van Huiten. Ongeveer 6.15 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn de heeren van Dal, v. d. Geldt, Brok, van Halderen, Willemse én van Son afwezig het lid van Spijk. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a- Proces verbaal van Kasopneming. Voorzitter. Door B. en W. is op 20 December 1.1. bij den gemeente-ontvanger proces verbaal van kasopneming gedaan Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en registers ordelijk en regel matig waren bijgehouden en dat het dien overeenkomend bedrag f 1122.60 in kas aanwezig was. b. besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring begrooting. Voor kennisgeviog aangenomen. 2 Benoeming van een stembureau. Bij stemming worden benoemd als leden de heeren A. van Spijk en van Halderen, tot plaatsvervangende leden de heeren Brok en van Son, en als 3e lid de heer van der Geldt, en-als plaats vervangend 3e lid de heer van Dal. Van Dal. Ik zou het stembureau, wan neer dit in een afgeloopen jaar geen dienst heeft behoeven te doen, ook een volgend jaar benoemen, anders zou het kunnen gebeuren dat den een nooit en den ander altijd de werkzaamheden heeft te verrichten. Voorzitter. Als de leden daartegen geen bezwaren hebben, wil Ik van uwe opmerking gaarne nota nemen. 3. Verhuring van landerijen. Voorzitter. De bepaling van de dagen waarop de verhuring van de landerijen plaats heeft, heeft hier altijd moeilijk heden gebracht. Ik heb gezien dat in naburige gemeenten de bepaling daarvan aan het Dag. Bestuur wordt overgelaten die deze, in overleg met den notaris vaststellen. Nu hier binnenkort de Hon derdbunder en de Zacht weer zal ver huurd moeten worden, stel ik voor om ook hier B. en W. te machtigen den datum van verhuring te bepalen. Nu moet daar telkens een vergadering voor worden uitgeschreven. Van Dal. En toch is het wel eens goed dat de raad eens bijeen komt voor een verhuring. Wat de een niet weet, weet de ander, 7 menschen weten meer dan 2 of 3. Van Son. Als er iets naar aanleiding van een verhuring of verpachting gezegd moet worden kan dat altijd gebeuren. Voorzitter, 't Is alleen de bedoeling maar om de dagen vast te stellen. Con dities stellen blijft natuurlijk alleen aan den raad. 't Is alleen maar een admi nistratieve maatregel. Van Dal. Voor jaarlijks terugkeerende verpachtingen behoeven geen besprekin gen te worden gehouden, maar voor de verhuring van de bouwlanden zou ik eerst de raad eens bijeenroepen. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Zooals de heeren weten is de school in de Wolfshoek verbouwd. Aannemers daarvan zijn geweest de heeren Hombergen en Verhoeven. In het bestek heeft gestaan dat de school op een zekeren datum moest worden opgeleverd. Maar nu heeft de oplevering vrij lang naar de vastgestelden datum plaats gehad zoodat de aannemers een aanzienlijk bedrag als boete moeten betalen. Het Dag. bestuur heeft echter de vaste overtuiging dat de latere ople vering geheel te wijten is aan omstan digheden onafhankelijk aan de wil van de aannemers. De bewijzen hebben wij daarvan gezien. De raad echter kan alleen ontheffing van boete verleenen. Zonder discussie wordt besloten geen boete op te leggen- Voorzitter. Dan rest ons nog de be spreking over het beweiden van de Honderdbunder. Van Dal. Die bespreking zou ik in geheime vergadering houden want an ders lezen de menschen 't morgen reeds in de courant. Als er nu een besluit genomen moest worden zou het iets anders zijn. Voorzitter. Indien de heeren hiertegen geen bezwaren hebben wil ik dat gaarne doen. Er is toch nog iets van zeer per soonlijken aard dat in geheime verga dering moet behandeld worden. Heeft een der heeren nog iets voor de open bare vergadering? Niemand? Dan sluit ik de .openbare vergadering. Sneeuw. In de Oostelijke Pyreneeën heeft men oog aldoor veel last van de sneeuw, die het verkeer bemoeilijkt en op verschillende plaatsen de telegrafische en telefonische gemeenschap heeft ver broken Op de spoorlijn van Villefranche naar Montlouis kunnen geen treinen meer rijden, geen post komt aan of vertrekt en de bewoners der bergkantons zijn var elk verkeer afgesloten. Bij Lapradelle in het departement der Aude, is een trein ingesneeuwd en door reizigers en per soneel verlaten moeten worden. TeLhos- pitalet in het departement der Ariège werden de bewoners in hun hulzen door de sneeuw geblokkeerd en zij hebben tunnels onder de sneeuw door moeten maken om er uit te komen. Door geheel Italië is het streng koud. Uit verschillende deelen des lands komen sneeuwberichten. Automobiel in de Seine. Op de bis- schopsbrug bij de Notre Dame te Parijs reed een automobiel tegen de brugleuning aan, die afbrak, waardoor de krachtwagen in de Seine viel. De 2 menschen, die er in zaten, wisten zich er uit te werken en zoolang boven water te houden, tot zij met een boot gered werden. Sneeuwval. Het huis van den koopman Nigata-Ken te Kamikokoenimoera, in Ja pan, werd door een sneeuwval geheel verwoest. Man, vrouw, 4 kinderen en een dienstbode geraakten onder sneeuw en puin bedolven en hoewel er spoedig hulp ter plaatse was bracht men toch slechts 7 lijken te voorschijn. Noodlottige brand. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn te Dinant zooals wij reeds in een deel der vorige oplage hebben gemeld drie handels huizen op de Groote Markt door een hevigen brand in de asch gelegd. Een dienstbode van 17 jaar verbrandde levend, eveneens de weduwe Petry, 53 jaar, die geld trachtte te redden. De koopman Lannoy bekwam doodelijke brandwonden. Een andere dienstbode is ernstig gekwetst bij het springen uit een venster. De schade bedraagt 100.000 francs. Fijne heertjes. Te Duinkerken werd 's nachts op straat een kleermaker door 2 jongelui aangerand en van zijn geld beroofd. Nog denzelfden nacht vielen de straatroovers in handen der politie en men herkende in hen kweekelingen van de zeevaart-academie en zoons van een zeevaart-academieleeraar en zoons van een generaal. Kattenmuziek. In Rome bestaat een gebruik, om bij bejaarde mannen, die met een jonge vrouw trouwen, voor de deur kattenmuziek te komen maken, 's avonds na de bruiloft. Dat deed men dezer dagen weer, maar de oude Kloris maakte zich zoo woe dend, dat hij met een knuppel naar buiten kwam en op zijn plagers inran- selde Een dezer schoot met een revol ver en trof den bruidegom zoo onge lukkig, dat het jonge vrouwtje op den dag van haar huwelijk nog weduwe werd. Plotseling het gezicht her kt egen. William Stone, een timmerman te Frome, heeft na 25 jaar geheel blind te zijn geweest op merkwaardige wijze het gebruik van een oog teruggekregen- Dertig jaren geleden werd hij door een ongeluk blind aan het linker oog en eenige jaren later begaf hem ook zijn rechteroog ondanks alle9 wat in verscheidene groote ziekenhuizen daartegen werd gedaan. Dezer dagen, terwijl hij bezig was zijn aangezich te, wasschen, kwam zijn voor vinger in vrij onzachte aanraking met zijn rechteroog en terstond kon Stone er mee zien. Hij onderscheidde allerlei voorwer pen in de kamer, maar viel toen flauw, door aandoening overmand. Later las hij opschriften aan den over kant der straat en hij zag voor 't eerst van zijn leven een automobiel. Hij heeft nog moeite personen te onderschei den maar hij is dankbaar en gelukkig, dat hij zijn vrouw weer in de oogen kan zien. Geheimzinnige Misdaad. Een zonder linge zaak bracht de bevolking vanPamel in opschudding. Een oude man van 80 jaren, de P., was voornemens in een gesticht zijn intrek te nemen en Dinsdag zou geheel zijn bezit verkocht worden. Maar sedert Zaterdag was zijn huisje gesloten gebleven en nu vond men de oude tusschen twee open koffers op den grond liggen eene hoe veelheid stroo was op hem geworpen. Zijn geldbeurs, die hij altijd bij zich droeg was verdwenen. De ongelukkige ademde nog een wei nig, doch hij kon niet meer spreken. Eene som van 300 fr. verborgen onder aarde in een stéenen pot is teruggevon den. Het parket van Audenaarde is verwittigd. Levend begraven. Dicht bij het dorpje Veneville, in de ouurt van Havre, stortten verleden week Woensdag twee grond werkers tengevolge van een aardver schuiving ongeveer 28 meter omlaag, waar zij, wonder boven wonder, onge kwetst bleven liggen in een soort gewelf, gevormd door de over elkaar heenval- lende steenblokken en aarde. Op hun hulpgeroep, dat als uit de onderwereld scheen te komen, kwamen de andere arbeiders in de steengroeve toesnellen en stelden zich door een smalle vrij gebleven spleet in verbinding met de levend begravenen. Daar ieder oo- genblik een nieuwe grondverschuiving kon plaats hebben en ook deze spleet dichten, zorgde men er voor, dat de onvrijwillige holbewoners tot aan hun redding geen gebrek zouden lijden. Niet minder dan 14 brooden, van 10 pond ieder, 40 liter appelwijn, een groote pastei, boter, eieren, tabak en lucifers werden door de spleet in het onder- aardsche gewelf afgelaten, waar alles dankbaar in ontvangst werd genomen door de twee mannen, die het intusschen zoo >huiselijk« mogelijk hadden gemaakt in hun verblijf. Daarop begon het reddingswerk, dat nu reeds een week duurt, dag en nacht door zonder evenwel tot een goed einde te hebben gevoerd- In dien tijd zijn vijf redddingsschachten gegraven, maar vier daarvan werden vroeg of laat door het binnenstroomende water vernield of in ieder geval onbruikbaar gemaakt en eerst bij de vijfde gelukte het Dinsdag tot op 10 meter diepte af te dalen. Er blijven nu nog 19 meter af te graven en men vreest ernstig, dat het water hetwelk op die plaats den grond als een spons door sijpelt, het reddingswerk nogmaals zou kunnen teniet doen. Als alles goedgaat, hoopt men op Zondag of Maandag het doel bereikt te hebben en de twee verongelukte arbei ders te redden, waaneer zij tenminste tot dien tijd zijn toegekomen met hun 140 pond brood en 40 liter appelwijn. Men is er zelfs in geslaagd, hun een pan met warme soep te doen toekomen. Woensdag 11. kwamen uit Versailles 40 geniesoldaten aan, om hulp aan de red ding te verleenen Zij zijn begonnen een tweeden hulpput te graven en dit werk onder toezicht van ingenieurs volbracht vordert flink. (Baiteu verantwoordelijkheid der Redactie.) M. de R. M. de Red. Te Amsterdam en Rotterdam is 't nog stil in den handel van O. I. ruoder- en buffelhuiden, daar echter berichten uit de productie plaatsen gunstig luiden, is men voor de naaste toekomst beter ge stemd. De inschrijvingen te Rotterdam van heden en dd 25 dezer te Amster dam, trekken de aandacht der Noord- brabantsche looierijen. De beweging op de wereldhuidenmarkt coocentreerde zich deze week meer bijzonder te Ant werpen De aangekondigde veiling van 17 dezer kenmerkte zich door een bui tengewoon druk bezoek en door leven- digen handel De aangeboden 23200 Fray Bentos per >Randl«, werden vlug verkocht met fr 1 a fr. 5. boven taxatie. Verder beliep de verkoop uit de hand 59885 stuks gezouten, 2271 droge, 85 diverse en 2000 op levering s-loderos ossen samen 64242 stuks huiden. Sedert jaren bedroeg de omzet in een zoo kort tijd bestek niet zulk beduidend cijfer. Leder overal vast gestemd, de hooge huidenprijzen zijn ongetwijfeld een stimu lans tot prijsverhooging van leder daar de verhouding nog steeds is zeer ten nadeele van den fabrikant. Worden uwe Vruchtboomen goed gesnoeid Ontvangen zij een doelmatige bemesting Worden ziekten en schadelijke insecten met succes bestreden Bezitters van Vruchtboomen oordeelt zelf Deskundige behandeling van alle Ooftgewassen. 270 In en om de Keuken geeft huisvrouwen en a. s. huisvrouwen voorlichting op het gebied der voeding, van^huishoadelijk beheer, van hygiëoe. In en om de Keuken behandelt artikeleD over kookkunst, over conserveeren vat. levensmiddelen, inmaken van vruchten en groenten, onderhoud van huis- en huisraad, enz. enz. In en om de Keuken bevat tal van recep ten, zoomede uitgewerkte, hekende, een voudige maaltijden voor 4 vjiwuti personen. In en om de Kenken vormt bij het eiode van den jaargang een kloek boekdeel met nuttige wenken en wetenswaardige stukken. In en om de Keuken is de raadgever van allen, die met matige middelen een ge zellig en gezond tehuis voor hun om geving willen schelpen. In en om de Keuken staat onder redactie van Mevrouw A, S Tydeman- Verschoot Directrice der Huishoudschool, Laan van Meerdervoort, 's Gravenhage. In en om de Keuken verschijnt niaandelijks en kost slechts i 1,90 pel jaar. Abonnementen worden aangenomen door de Waalwljkehe stoomdrukkerij Ant. Tlelen. WAALWIJK, 20 Januari, 1911. De jongste veilingen van Inlandsche huiden en vellen toonen wel eene ge ringe prijsvermindering aan, doch de grondtoon is niet slecht, belangrijke af brokkeling der prijzen is niet waarschijn lijk. Men gelooft dit te meer daar er overigens in exotische huiden eene zeer willige stemming heerscht- 6 cent per doos. TILBURG. OPGERICHT 1882. TILBURG. beveelt zich aan voor het opmaken van Vitrages, Tullen Gordijnen met toebehooren, enz., alsmede voor het uitstoomen van W onun en Katoenen Dekens. Genoemde artikelen worden in den kortst mogelijken tijd en tegen billijke conditiën geheel als nieuw afgeleverd. 98 Kaatsheuvel 20 Januari. Met verwondering lag ik in het laatste nummer van do «Echo' 1. I. Donderdag het ingezonden stukje van de Firma P. H. Vloemans. Het heet daarin, dat ik als correspondent, overdreven heb wat betreft de berichten over de ongevallen van verleden week op' hnn fabriek. Doch niets ia minder waar dan dat. Zij getuigeD zelf d«t de feiten gebeard zijn zooals ze vermeld werden. De bedoelde knaap is met zijn hand tusschen de eplitmachine gekomen en werden hem 3 vingers zoo verwond dat geneeskundigo hulp moest worden ingeroepen. Ik moest ei echter nog bij vermeld hebben, dat het slachtoffer ruim een kwartier beklemd gezeten heeft. Eerst toch moest bij de Firma van Dordmont-Pecnock een monteur gehaald worden, om de machine nit elkaar te balen, en toen moest men bij smid Vos nog om een passende sleutol om de zaak los te draaien. Hoe kan men mij van overdrijving beschuldigen wanneer dit alles nog onvermeld bleef. Hoeveel personen waaronder ook de patroon zelf, zijn gedurende den tijd dat de jongen tusschen de machine moest beklemd zitten, heel of gedeelte lijk bewusteloos geweest van schi ik en ontzetting over het bloederig gezicht, en hulpgeschrei van den a<-men jongen. Ook het tweede geval heb ik juist weergegeven zooals het geschied is met de motorkachel. U beweert wel dat slechts wat stof in zijn og was gevlogen, doch de sporeu van schroeiing aan zijn galaat zijn nu jog te zien. Ook hier is niets overdreven. En wat de uitstekende bescherming der ma chines betieft, zou ik wel eens precies willen weten wat de smid en timmerman, op stel en sprong, na het ongeval hebben moeten verbeteren, aanbrengen en bijwerken, nog gauw, gauw, voordat de Inspecteur kwam. Nog eene, ik ben mij zelf van geen enkele overdrijving bewust. Dankend voor de plaatsruimte. CORRESPONDENT ECHO v. H. ZUIDEN. Drunen 21 Januari 1901. Naar aanleiding van het voorkomend etnk in het nummer van Donderdag 22 December 1910 getiteld Elshont betreffende de Heeren Gebrs. van Dr. te Drunen, vragen wij even wal ruimte. Naar het schijnt dat de belangstellende schrijver zich te ver heeft opgewonden, anders dunkt ons zoude hij de zaak voor verantwoordelijkheid wel met zijn naam onderteakend hebben. Maar eene zaak is zeker, wat betreft de bekeuring en de kranigheid van genoemden onbezoldigde cn zijn geloofwaardige verklaring dat zal al wel reeds Sebleken zijn aan andere bevoegde politiedienaren ie,wij hopen er wel iets meer op na zullen houden dan dien kranige Politieman. Het is te betreuren dat zulke Heeren die zoo als men zegt zoo eeD heerlijkheid in hun bezit hebben ook geen ver trouwbare geloofwaardige en fatsoenlijke men schen in hun dienst nemen, maar personen die opzettelijk iemand eene valeche verdachtmaking durven ten laste te leggen, het geen wij ver trouwen al wtl gedeeltelijk door hem zelfs zal zijn aan den dag gebracht en het anderen zal wel volgen. Het is maar te hopen dat bem dat zaakje voor goed onschadelijk zal maken. Wij drukken hierbij ons verlangen uit dat de schrijver van dat bedoeld stuk «ich schriftelijk met ons in kennis zal stellen, en voortaan zich wachten om niet meer iemand zoo als de gebroeders van Dr. te Drunen ten deel is gevallen op zoo een on gerijmde wijze te belasteren. Geteekend GEBROEDERS M. en R. van DRUNEN. KAATSHEUVEL, 20 Jan. Heden was de prijs der boter: Hoog9te prijs f 1.47 Middelprijs f 1,42. Laagste prijs f 1,45. WASPIK, 20 Jan. De prijs der boter is hier thans gesteld op 1,50 per Kilo. DUSSEN, 20 Jan. Boterprijs per K.G. f 1.40 a 1.58. Middelprijs f 1.54. Aanvoer 88 K.G. Eieren 1,10 per 26 stuks. CAPELLE. 12 Jan. Heden werd de prijs der bofer op de fabriek ,De Toekomst" te Vrijb.Capelle gezet op f 150. Kalfkoeien i 000 f 000. Vaarzea f 000 -- 000. Varkens 25 stuks f7.f 13. Boter aangevoerd 520 KG. Boterprijzen f 1,29 tot f 1,39. Eieren 5 4 5*/j cent. Kleurt en geeft met af Het dient ter conserveermg en gelijktijdig voor het glansend maken van schoenen learsen allerhjnd ledtrwtrk pjlroonlaafchen gordels. zadels. zwertleeren rijbroeken, paardentuigen^ rnz enz enz ar O fr

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 10