Nummer 8 Donderdag 26 Januari 1911 64e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. t Gemeenteraadsfeigadering. PALJAS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. s ie T FEUILLETON BUITENLAND. België. Frankrijk. Portugal. Rusland. Marokko. Azië. Engeland. 270 Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. O De Echo van het Zuiden Waalwyksclie en tansstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertentièn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot akntai regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel. cu O O O KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Maandag 23 Jan. 1911 des voormiddags ten half tien uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Van Besouw. Ongeveer 9.45 uur opent de Voor zitter de vergaderingaanwezig zijn de heeren Teulings, van Dortmond, De Bresser, Elias, van den Heuvel, Rijken, I.ombarts, van Kuijk, Roestenberg en Verster. Afwezig de heeren van Beurden, Hesselmans en Daleu De notulen der voorlaatste en vorige vergadering worden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring begrooting 1911, sluitende in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 54812,53. b. Idem, dat Koninklijke goedkeuring is verkregen op het besluit van den raad om den Hoofd-Omslag te wijzigen. Deze zal nu van f 9000 op f 10 000 gebracht kunnen worden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Benoeming van een onderwijzer. Voorzitter. Deze benoeming is noodig om de vacante plaats in den Berkdijk aan te vullen. Wij hebben driemaal een oproeping gedaan, doch er hebben slechts twee sollicitanten zich komen aanmelden. Burg. en Weth hebben er maar een op de voordracht geplaatst, om dat de tweede sollicitant om bijzondere reden is ontslaan, zooals ons door den Burge meester zijner woonplaats in een ver trouwelijk schrijven, is medegedeeld. Om deze reden zal ik hier zijn naam ook maar niet noemen. Hierna worden door den Voorzitter de desbetreffende ingekomen stukken van den heer Kemperman voorgelezen. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF (Kjffoeultouw fuut Deti Jêmveftj L)t>an D 155) Onmogelyk voor het oogenblik, verklaarde de hertog wien de kamerdienaar daareven het mondeling antwoord van Madeleine had over gebrachtik heb mijne kleindochter van uw bezoek verwittigd en zy verzoekt u haar te willen verontschuldigen zij is wat ziekelijk... Zoo 1 zy is ziekelyk riep Paljas wiens gelaat plotseling verbleekte, maar wat heeft zij dan? Ha 1 't is niets, eene eenvoudige hoofd pijn. En de kleine jnffer? Jeanne? Hare gezondheid is merkelijk verbeterd, sedert zij hier goed verzorgd wordt. Ah des te beter dat is een balsem voor mijn hart, zei PaljaB met eene zekere aandoening die zonderling met zijne manieren afstak. Gij zegt dus dat de jonge dame... U heden niet kan ontvangenmaar uit gesteld is niet verloren. In afwachting zal ik u naar uwe kamer doen leiden want gjj zult voorloopig myn gast blijven, niet waar? Volgaarne, heer hertog, dat neem ik met genoegen aan en zonder komplimenten. Bolphégor, voorafgegaan door een kamer dienaar, verliet de zaal met even luimige manieren, als bij zijne komst en liet M. de Mont baton en zijne twee bloedverwanten in de grootste verwondering. Toen hy vertrokken was, keken zij malkan der aan. Waarlyk, zei de hertog, Courgemont heeft mij niet bedrogen, wanneer hij zegde dat de ridder zoo wat ruw van manieren was. Die waarde heer Rollac heeft op zyne reizen zulke zonderlinge manieren en spreekwijzen Deze luiden allen zeer gunstig1. De Bresser.Heeft hij geen andere akten dan die van Vrije en orde oefeningen en hoe lang is hij onderwijzer Voorzitter. Meer akten heeft hij niet en sinds 1906 is hij onderwijzer. Daarna wordt hij met algemeene stem men benoemd. 3. Aangaan geldleening. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor een tijdelijke geldleening aan te gaan. Zooals de heeren bekend is, is de rekening over 1910 met een nadeelig saldo gesloten, zoodat er thans geen kasgeld meer is. Daarbij komt nog, dat wij andere jaren op 31 December reeds geld ontvangen van het Rijk voor de bevolking. Dat hebben wij nu nog niet ontvangen. De oorzaak hiervan zal de volkstelling wel zijn. Wij had den gehoord, dat Vrijh.-Cappel en Ca- pelle het geld wel hadden ontvangen, doch bij nadere informatie is ons geble ken dat ook deze gemeenten het geld nog niet hebben ontvangen. Leenen wij niet tijdelijk, dan kunnen wij de rekeningen over het jaar 1910 niet eerder betalen dan Juli en ook zou den wij enkele ambtenaren hun salaris niet kunnen uitbetalen. Zonder eenige stemming of discussie wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 4. Benoeming van een stembureau Voor Kaatsheuvel worden benoemd tot Voorzitter, de Burgemeester en tot plaats vervangend Voorzitter de heer Teu lings, Tot leden de heeren Hesselmans en Daleu, tot plaatsvervangende leden de heeren van Dortmond en de Bresser. Tot 4e lid de heer van Beurden en tot plaatsvervangend vierde lid de heer Roestenberg. Voor Loonopzand wordt benoemd tot Voorzitter, de heer Verster, tot plaats vervangend Voorzitter de heer Rijken, tot leden de heeren van den Heuvel en Elias. Tot plaatsvervangende leden de heeren Lombarts en van Kuijk. Tot 4e lid de heer v. d. Meeren en tot plaats vervangend 4e lid de heer Basters- De heer van Dortmond wijst er op, dat het zeer wenschelijk zou zijn om 's nachts op enkele hoofdpunten van het dorp de lantaarns te doen branden. De Voorzitter is ook van dit gevoelen opgedaan Ik begrijp niet, zei de kommandeur, hoe het reizen iemand zoo kan verwilderen. Dat is waar, keurde de markgraaf goed, ik ook ik heb veel gereiBd, en dat heeft my nooit kwaad gedaan... Het gesprek werd nog gedurende eenige oogenblikken voortgezet over dit onderwerp en daarna vertrokken M. de Puffieres en M. d'Arpignol, hunne spijt uitdrukkende dat een moedig man, zoo ondernemend, zoo wel van voorkomen, gelyk de ridder, zoo weinig op voeding genoten had. IV. De reden welke Madeleine aangewend had om het bezoek van den ridder te ontwijken, had den hertog niet misleid. Deze begaf zich dus by zyne kleindochter, onder voorwendsel naar hare gezondheid te vernemen, maar wel besloten haar te beriepen, indien zij waarlyk, gelijk bij het veronderstelde, nit grilligheid gehandeld bad. Zcoals wij reeds gezegd hebben, had hij haar innig lief en spaarde haar de blyken zijner genegenheid niet. Madeleine was hem daarvoor ook dankbaar maar nitte hare dankbaarheid niet juist in den vorm die haren grootvader het meest zou be haagd hebben; zij vergat het verleden niet en ondanks hare ernstige pogingeD, ondanks de weelde en den eerbied waarmede men haar omringde, duidde alles in haren wandel aan dat zij, gescheiden van haren echtgenoot en haren zoon, haren nieuwen stand slechts met droevige, pynlijke gelatenheid aannam. De hertog had veel op den tyd gerekend om hierin verandering te brengen, maar de tyd verergerde den toestand en bij begon te wanhopen haren tegenstand ooit te kunnen overwinnen. Da ouderling die wel voelde dat tegen hare wilskracht niets was te doen, was daarover zeer ontevreden hij wilde nochtans een tooneel ontwijken gelijk dat welke plaats greep op het kasteel, eenige dagen vooraleer naar Parijs te komen en daarom wilde hij haar geene ver wijtingen maken en de minste zinspeling op den goochelaar vermijden. even als al de andere leden. Besloten wordt dat op een 6-tal plaatsen de lan taarns geheel den nacht zullen door branden. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de openbare verga dering en gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van Reclames Hoofd-Omslag. >Wij krijgen*, zegt bet *H. v. A', alle dagen 8200 kilo's Fransche gazetten te le zen, die ons in balen worden toegezonden. Het jaar 1910 bracht ons 13.000.000 kilo's aan. Hierbij zijn niet inbegrepen de tijdschriften en dagbladen, die onder band naar de lezers gaan. 't Is nog al te verstaan dat de Franschen de Vlaamsche propaganda met scheele oogen bezien 't zou hun concurrentie kunnen doen De Parij8che correspondent van de Daily Mail heeft naar aanleiding van de verster king van VlissiDgen een onderhoud gehad met den Franschen Minister van Buiten- landeche Zaken Pichon. Daze zei, dat er geen sprake kon zijn van eenige bedoeling van Frankrijk om zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Neder land. Wij wenschen alleen, ging hij voort, het verdrag van 1S39, waardoor Belgiës neutraliteit gegarandeerd werd, in verband met Nederland'a plannen te bespreken. Tot nog toe beeft zulk een bespreking nog r.iet plaats gehad. Hst verdrag van 1889 is geteekeud door Engfland, Frankrijk, Oostearijk, België, Duitschland, Nederland en Rusland. De correspondent wees den Minister op de uitlating van de Temps, dat Nederland, als het bij zijn plannen blijft, daarmede als het ware zich bij bet Drievoudig Verbond zal aansluiten. Ik verzoek u mij niet met de Temps te vereenzelvigen, zeide PichoD. In de Fransche wijnstreken is het thans kalm. De dorpen worden door mili tairen bewaakt. Patrouilles trekken door de straten. Men meldt uit Nautes aan Paris- Eet vertrek van Belphégor ea Jacques naar Amerika bad nochtans den toestand ganech verouderd od juist in ongnnstigen zin voor zijn verlangen en zijn doel. Na dat men van den lastigen echtgenoot ontslagen was, kon dit tijdperk vau geduld niet langer meer duren en het werd tijd een krachtig besluit te nemen. Men moet Madeleino met de waarheid be kend maken en haar overhalen een nieuw huwelijk aan to gaan dat haar in de wereld op de plaats zou stellen welke haar door hare geboorte aangewezen was. Ik den beginne had hij geaarzeld, hy durfde niet al te ruw te werk gaan en wachtte eene gunstige gelegenheid af. De aankomst van den ridder Btelde hem deze gelegenheid ter hand. Hij had inderdaad wel gerekend dat de ridder de Rollac naar de hand zyner dochter zon gedongen hebben. Die edelman was nog jong, eerzuchtig, zonder fortuin het was dus heel natuurlijk dat hij met onbetwistbaar recht aanspraak mocht maken op de dankbaarheid dor familie de Montbazon, de eer zou betrachten van die familie deel uit makenen daarin de belooning zijner diensten te zoeken. Voorzeker bad de hertog voordeeligere ver bintenissen voor zijce kleindochter kunnen vinden or waren er genoeg met hooge titels en groote rijkdommen, die zich aanboden, maar, na rijpelijk te hebben overdacht, was bij van meening dat het voor verschillende redenen verkiesbaar was den ridder te aan vaarden. Hy kende het geheim van het betreurens waardig mÏBbuwelijk, hij zou dus weten met wie bij zou trouwen terwijl een andere, door eene overigens wel gerechtvaardigde nieuws gierigheid aangedreven, het vorige leven van de zoogezegde gravin Appiana zon onderzoeken en dan de waarheid bevinden van den toestand en de geboorte des echtgenoote, wiens opvol' ger hij zou wezen. Indien men slechts onduidelijke inlichtingen gaf en over haar voorgaande huwelijk eene zekere duisternis liet heerschen hetgeen men gedwongen was te doen), dan zou menig ernstig candidaat zich terug trekken en tJournal: Ingevolge de overstroomingen zijn de kaden der Loire over een lengte van 80 M. ingestort, verscheidene waggons graan en goederen werden meegesleept. De schade is zeer groot. Volgens de ffPall Mall, is de voorloopige regeering in Portugal van plan, beslag te leggen op de eigendommen van De Soveral, den vroegeren gezant te Londen, omdat hij betrokken zou zijn in eeu samenzwering, waarvan het doel is. Manuel weer op den troon te brengen. Naar het Berliner Tageblatt* uit Peters burg verneemt, zullen iu het bekende Echandaal-proces van den Boegoelma-spoorweg, dat Maart a.s. begint, 17 beklaagden voor den rechter verschijnen, waarvau de meesten tot den voornamen stand behooren en aan spraak hebben op den titel van excellentie. Van de beklaagden bevinden zich de ge broeders Neratof reeds in arrest. Behalve dezen zijn ook alle overige directeuren van den spoorweg, de gezamenlijke directeuren en de raad van administratie van de Peters- burger Privaatbank en de directeuren van de Dimidof-werken van een aantal ernstige misbruiken aangeklaagd. Het totaal bedrsg der verduisterde gelden bedraagt meer dan 6 millioen gulden. Nader verneemt meu o?er het incident, dat zich bij Tauger zou hebben voorgedaan tusschen een Franschman met name Gautech, en een Hollander, Hooglandt geheeten, dat eerstgenoemde het betwiste terrein had ge kocht, maar dat de heer Gautsch de recht- matigheid van dien koop betwistte en de zaak aanhangig maakte bij den Kadi, die den Nederlander tot teruggave veroordeelde. Deze diende toen een klacht in over cor ruptie, die hij met bewijzen staafde. De iniuister weigerde het vonnis ten uit voer te doen leggen, waarop Gautsch zich met geweld van het stuk grond meester maakte. De eerste eigeuaar echter stelde zich den volgenden dag opnieuw in liet be zit van het betwiste land en plantte er de Nederlandsche vlug. Hij wordt beschermd door de wacht van de Nedeilandsche legatie. Het Fransche gezantschap heeft voorgesteld dit zon aanleiding geven tot ongunstige ver onderstellingen over de eer der dochter van den markies de MontbazoD. En iu dat geval dat een verliefde er over heenstapte, welke opspraak en welk schandaal zou het verwekken indien later, na het hu welijk, een edelman aan den echtgenoot zon komen verklaren dat hij de vrouw van eenen kunstenmaker getrouwd en zijn kind als het zyne aangenomen bad. En dergelijke zaken zijn mogelijk 1 Wat er dan ook mocht geschieden, hetzij de nieuwe echtgenoot zijn ongeval overal zou uitkraaien, hetzij hij het voor iedereen wilde verborgen bonden, in alle geval zou bij bet recht hebben zyne vrouw en hare familie die sluiksche handelwijze te verwijten. 't Koste wat kost, dergelijke gevolgen moesten dus vermeden worden. Daarenboven was er eene andere beweeg reden die den onderling naaw aan 't harte lag Hij dacht dat Rollac des te gemakkelijker in dit huwelijk zou toestemmen en het ge— meenzamelijk leven met den grootvader aangaan dat hij, nit hoofde van zijn fortuin, op der gelijke verbintenis niet mocht hopen. Wel is waar dat de ridder slechts van kleinen adel was. Maar wat kon dat maken Hij zou hem zijnen titel en zijn blazoen overlaten. Hij was zoo arm als Job. Dwaasheid 1 Hij zou hem en Madeleine genoeg fortuin geven om eerlijk te leven. Derwijze zou alles ten beste geschikt zijn. Wel is waar was de zonderlinge manieren van den persoon, die zich onder den naam van Rollac had aangeboden, hem eenigzins tegen de boret stieteD. Maar allee wel ingezien, moest bij bekennen dat de ridder beuevens deze fouten, ook uit stekende hoedanigheden bezathij was rechtuit en opgeruimd van inborst. Hij zou overigens weldra van manieren ver anderen. wanneer bij eenigen tijd zou door— gebraoht hebben in gezelschap van deftige edellieden. Daaruit blijkt in welke gesteltenis zich de hertog bevond, toen hij naar de kamer zyner kleindochter ging. Lief kind, zegde hij, ik kom zelf naar uwe gezondheid vernemen* Te Hankou heeft een bloedige botsing plaats gehad tusschen Chineezen en Euro peanen. De Eugelsche politie had een koelie die voor dood op den weg lag, naar een politiepost overgebracht, de zieks bezweek echter ouderweg en nu beweerden de Chi neezen, dat de politie de koelie had gedood Het volk liep drarom te hoop en maakte zich schuldig aan allerlei ongeregeldheden. Van de Engelsehe en Duitsche kanonneer boot /Fhistle* en ^Jaguar* werden toen manschappen aan den wal gezet, die door de Chineezen met een hagelbui van steeuen werden begroet en er ontstond een gevecht, waarin acht Chineezen gedocd werden. Ten slotte zond de onderkoning Chineesche troepen, aan welke het gelukte het oproer, dat zich reeds zeer ernstigJ liet aanzien, te dempen. beslag op den grond te leggen, totdat de Nederlaudsche en Fransche regeeringen be slist zullen hebben over de geldigheid van het bepaalde vonnis. Een bekende schatrijke koopman en vriend van wijlen) koning Edward van Engeland, sir Thomas Lipton, heeft Zaterdag een zeer onaangenaam avontuur met een krankzinnige doorgemaakt. Een goed gekleed heer van middelbaren leeftijd kwam aan zijn paleis te Souhgote en verlangde hem te spreken. Lipton ge loofde dat zijn bezoeker een beambte van Scotland Yard was, dien hij verwachtte cu liet hem bij zich in de biljarteaal komen. Zoodra hij met den millionnair alleen was haalde de vreemdeling een scheermes nit zijp zak, opende het en eischte nn onder verward gebazel geld. Sir Thomas, die ge lukkig zijn tegenwoordigheid van geest niet verloor, sprak den gevaarlijken bezoeker vriendelijk loe, ten einde hem in een goed humeur te houden, en zei, dat hij hem wel zou helpen. De krankzinnige werd na bedaarder en legde het moorddadige wapen op het biljart neer. Van dit oogenblik maakte Lipton gebruik om de kamer te verlaten, met het zeggen, dat hij e»en naar de telefoon moest. Hij belde nu de politie op, die snel eenige konstabels stuurde. Dezen namen den on- gewenschte indringer gevangen en brachten Gij zijt wel goed, mijnheer, stamelde de jonge vronw, klaarblijbend verlegen en be scbaamd. He I Hel hernam de hertog halfspottend, mij dunkt dat het reeds beter, veel beter gaat en dat uwe wangen reeds opkleuren... Die plotselinge ongesteldheid die n straks overvallen was zal weldra verdwenen zijn, hoop ik. En daar zij meer en meer bloosde Komaan, mijne dochter, spreek rechtuit, de hoofdpijn is wel een beetje naar wensch gekomen, niet waar, om het bezoek van ridder de Rollac te kuDnen aiwijzen Hemel mijnheer, antwoordde Madeleine, hare groote, blauwe oogen, waarin haar, ge dachten te lezen stond, tot hftren grootvader opheffend, ik beken u rechtuit dot ik dit be zoek meer vrees, dan ik het verlang. Ah 1 ik had wel gedacht dot die plotsen linge ongesteldheid niets anders was don een vrouwenlist. En. zondt gij my wel willen zeggen waarom het bezoek van den ridder n zoo onaangenaam is De joDge vrouw boog het hoofd en zweeg. De hertog drong aan. Gij zoudt nochtans voor M, de Rollac, even als ik, eene zekere dankbaarheid en vriendschap moeten gevoelen. Is hij het niet die u uit een ellendigen toestond getrokken en aan uwe familie weergeschonken heeft Dan vergeet ik ook niet, maar... Betreurt gij, dank aan hem, uwe plaats aan onzen haard en in ons hart te hebben weergevonden 1 Neen, hetgeen ik bitreur is... Nn de hoogmoed en het geluk mijner oude dagen te wezen. Hoe kunt gij zoo iets zeggen Voor mij, ik ben hem mijn geluk ver Bchnldigd. Hadde hij niet gelakt in de moei lijke en kiesche taak welke ik hem opge dragen bad, dan zon ik nn reeds niet meer leven ik zou bezweken zijn onder het ver driet, door hot afsterven myns zoons veroor zaakt, den dood van nwen vader, op wien gij sprekend gelijkt. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1