Nummer 8. Donderdag 26 Januari 1911. 34e Jaat Tweede Blad Provinciaal Nieuws. KIEUWS UIT KAATSHEUVEL O O Waalwijk 25 Jan. ign. het kortste eindje trekken. Zij geven Met genoegen had ZEw. vernomen, gevolg aan deze inspiratie en dringen dat het alhier zegenrijk werkte tot aller W.V. meer en meer op hun eigen helft heil en Gode's eer. terug. Door onnoodige angst gedreven, Jos Groenen. Zooals wij bereids hebben medege deeld is de heer Jos Groenen door de Koninklijke Oratorium-Vereeniging te Amsterdam aangezocht geworden om zijne medewerking te verleenen aan de uitvoering van Bachs Matthacus Passion. Zondag 1.1. heeft de uitvoering van dit grootsche werk plaats gehad. Zijn optreden is schitterend ge weest. De N R. Crt. zegt Jos Groenen Jr. vertolkte de kleinere partijen van Judas, den Hoogepriester, Petrus en Pilatus op eene uitnemende wijze. Deze ondergeschikte rollen waren voor een keer in handen van een goe de bas. Daniël de Lange zegt in het N. v. d. D. De heer Groenen zong met flinke stem de kleinere baspartijen. Gemeenteraadsverkiezing. Naar wij vernemeu treden dit jaar de volgende leden van den gemeenteraad periodiek afJua. Timmermans Wzn., Wethouder, Jac. Grachtmans, Wethouder, J. van Rlel en H. van Everdingen- De ge algemeene 10 jaarlijksche volk stelling. De uitslag dezer volkstelling is ge weest, dat op 31 Dec. 1909 onze pro vincie telde 311,133 mannen en 311,946 vrouwen, in het geheel dus 623,079. Voor heel Nederland waren die cijfers 2,899,125 mannen en 2,959,050 vrouwen, kotaal 5,858,175 inwoners. In 1899 was dat fetal 5,101,136, in 1889 4,511,415, in 1830, 2,613,487. In den balanstijd. De tijd van het jaar brengt mede, dat men thans in de verschillende handels zaken zijn balans maakt of deze nauwe lijks gereed heeft. Dit is thans ook het geval bij de firma Gebr. E. M. Cohen, Heerengracht 326, te Amsterdam, die aan het Nederlandsche publiek thans een aanbieding doet tegen balansprijzen, ten einde hare groote voorraden wat te doen verminderen. Men is verwonderd, dat men boeken, die men vroeger voor guldens moest koopen, thans werkelijk voor eenige centen kan verkrijgen. Boe ken van goeden naam en in groote verscheidenheid. Men leze met aandacht de groote advertentie op pag. 4 van dit blad. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit Met twee invallers toog W. V. Zondag j.l. naar den Bosch om aldaar het zoo gevreesde B. V. C. te ontmoeten. Als om half drie de scheidsrechter voor opstellen blaast, zien we B- V. C au grand complet verschijnen. Nauwe lijks is afgetrapt, ot de Bosschenaren bestoken het W. V. doel. De center-voor profiteert van een misverstand tusschen back en keeper en brengt de eersteling ter wereld. W. V. trapt af, de blauw- witten nemen de bal over, een goed geplaatst schot en de stand is 2—0. De geel-zwarten werden totaal overrompeld en staan verbaasd over het mooie spel der B.V C.ers. Goed voorbeeld doet goed volgen, zoodat ook de geel-zwarten be ginnen aan te pakken. B. V. C. wordt nu op eigen helft teruggedrongen en alhoewel zij alle zeilen bij moeten zetten hun doel schoon te houden gelukt hun dit toch vóór rust, zoodat de stand tot half-time onveranderd blijft. De geel-zwarten zijn totaal niet ont moedigd, doch vast besloten op te halen Zij brengen een kleine wijziging in de opstelling van het elftal. Nauwelijks heeft het sein voor de hervatting ge klonken, of met een ongekend vuur wer pen de W.V.ers zich op den bal. Prachtig breekt de voorhoede door, de keeper moet handelend optreden, doet dit te langzaam, de center-voor ontfutselt hem den bal, lost een schot wat echter door den back met de handen uit de goal wordt geslaan. Strafschop is hiervan het gevolg en na een minuut van angstige spanning, heeft Verschure de stand op 21 gebtacht. Dit brengt moed in de W.V. gelederen. Zij zijn nu de B.V.C. de baas. De rechts-buiten rent snel langs het lijntje, lost een prachtschot dat door den rechts-binnen even mooi in een doelpunt wordt omgezet. B. V. C. ziet in, dat ze steviger zal moeten aanpakken, willen zij niet aan begaat W.V. nu de fout, zich totaal te laten insluiten. Onophoudelijk wordt de W.V. veste bestookt en kan een puntje niet uitblijven. Na een kwartier spelens maakt B.V.C. het winnende punt Nog een kleine op flikkering van W.V. en de scheidsrechter kondigt het einde van den strijd aan. B V.C speelde een prachtig spel. Hun combineeren en verdedigen was kampi- oensfahig en blijven zij in dezen vorm dan zien wij hen op het einde van het seizoen een der eerste plaatsen, misschien wel de eerste plaats, op het raDglijstje innemen. W.V. verkeerde in goede conditie, doch was de lange gedwongen rust, dui delijk merkbaar. Indien de geel-zwarten volledig opkomen, behoeven zij alle hoop op den eeretitel niet op te geven. Voor Zondag a. s. staat een prachtige wedstrijd op het programma. Alsdan zal een vertegenwoordigend elftal van den Brabantschen en Gelderschen Voetbal )ond elkaar op het W.V. terrein ont moeten. Nog nimmer werd zulk een voorname en interessante wedstrijd alhier gespeeld en is de belangstelling bij de voetbal enthousiasten dan ook uitermate groot. De namen der spelers etc- in het vol gend nummer. Rijzvielkaarten S.S. Bij de S S. bestaat, volgens het »Vad.«, het plan om de rijwielkaarteu ook ver krijgbaar te stellen in sigarenwinkels, boekwinkels enz. Men zal dan niet meer aan de stations behoeven te wachten om een rijwielkaart te koopen, doch men kan zich er onderweg reeds kan voor zien, op zijn gemak de kaart invullen en aan 't station alleen de fiets afgeven BAARDWIJK. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond brand in het pand van en bewoond door H. Pijnenburg alhier door onbekende oorzaak. Doordat deze woning nog op een afstand is gelegen van de kom der ge meente was aan blusschen geen denken brandde alles tot den grond af. 2 en Stuks koeien en het paard konden nog gered benevens de varkens. Een kalf kwam in de vlammen om. Assurantie dekt de schade. Bij heden alhier gehouden veetel ling bleek dat er in de eerste helft van Januari 1911 aanwezig waren 41 Paarden en 430 runderen. In de eerste helft van Januari 1910, waren aanwezig 46 Paarden en 339 runderen zoodat de veestapel in onze gemeente wederom is vooruitgegaan met een getal van 91 runderen. Verleden Zondagavond had ons Kruisverbond eene algemeene verga dering, die ook voor niet-leden toegan kelijk was. De Voozitter de WeÏEd. Heer Jos van Heijst Jzn., opende deze bijeenkomst met de gebruikelijken groet, heette allen van harte welkom, bracht een woord van innige dank op den helaas al te vroeg ontslapen oprichter en Adviseur, den WelEerw. Heer Meuwese besprak in kernachtige woor den, wat ZEw. voor ons geweest is en hoopte, dat Zijn aandenken immer in ons aller dankbare herinnering zou blijven voortleven. Daarna richtte ZEd het woord tot den WelEerw. Heer Verhoeven wensch- te ZEw. geluk met Zijne benoeming, en uitte den wensch, dat onder Zijne gewaardeerde leiding de drankbestrijding weder een nieuwe bloeitijdperk zou ingaaD. Het woord werd aan Kapelaan Verhoeven verleend, die eene goed ge slaagde leziDg hield. ZEw. bracht een woord van warmen dank en hulde aan wijlen ZEw. des Voorganger, die op zoo belanglooze wijze het welzijn van deze vereeniging behartigde en zibh hiervoor geene moeite of opoffering ontzag ZEw. achtte de St. Paulusvereeniging goed en nuttig, doch is niet wat het Kruisverbond is. Dat het geen bestaan had. was voor vele plaatsen en ook voor Baardwijk de weg geweest, om tot de oprichting van een Kiuis- verbond te komen. Leden der St. Paulus vereeniging zijn geen Kruisverbondets, eerstgenoemden vonden den drank in den namiddag een afschuwelijk misbruik, terwijl ze hem 's morgens gebruikten. Het Kruisverbond is derhalve beter, wijl algeheele afschaffing van sterkeu drank hun doel is. De Voorzitter dankte den Adviseur voor zijne schoone lezing, waarna de secretaris op nauwkeurige wijze het jaar verslag uitbracht. ££,1^ De President dankte hem hiervoor, terwijl hij hem en den commissaris prees voo hunne werkzaamheden in het huis houdelijk belang van onzen bond verricht. Hierna werd de vergadering op de gewone wijze gesloten. Verslag Boerenbond Drunen. Dinsdagavond had op de Jongens- Congregatie de Algemeene vergadering plaats van den Boerenbond alhier. Na opening door den Voorzitter bracht dc Secretaris den heer M. van Halder het volgend verslag uit Verslag van den toestand en de ver richtingen van de afdeeling Drunen van den N- C. B. over het jaar 1910. Geachte Vergadering! Ik meende dit verslag niet beter te kunnen beginnen dan met een beroep te doen op uw alle toegevendheidniet alleen omdat dit het eerste jaarverslag is dat ik, als secretaris van onzen boe renbond de eer heb u aan te bieden, maar vooral, wijl deze vergadering door den afgetreden secretaris den heer Clerkx als het ware is gewoon gemaakt aan een aileikeurigst opgemaakt verslag. Dat zoo iets van mij niet te verwachten is, hoop ik dat gij allen van te voren ge dacht zult hebben. Ik meende dan ook te kunnen volstaan met U een zoo dui delijk mogelijk overzicht te geven van den toestand en de werking van den Boerenbond en zijne onderafdeelingen. Bij het begin van het afgeloopen jaar bedroeg het ledental 287 op het einde was het gestegen tot 296, eene tfermeei- dering dus van 9 leden. Er werden 3 algemeene en 7 bestuurs vergaderingen gehouden. In de verplichte vergadering van 28 Janua i waren aan de beurt van aftreden de bestuursle len H. G Clerkx en C. van Rooij- Daar eerstgenoemde niet meer voor een be noeming in aanmerking wenschte te komen, werd in zijne plaats gekozen de heer J. Gijzeis uit Elshout, terwijl de heer C. van Rooij herkozen werd. In die zelfde vergadering deelde de de heer Clerkx mede dat hij wegens drukke bezigheden zich genoodzaakt zag als secr.-penuingmeester te bedanken. Op voorstel van den ZeerEerw. Heer Ad viseur werd de heer Clerkx die in de negen jaren dat hij als secr-penning- meester van den bond zooveel tot deszelfs bloei heeft bijgedragen bij acclamatie benoemd tot eere lid van de zelve. Na afloop dezer algemeene vergadering werd door het bestuur in plaats van den heer Clerkx, mijn persoontje tot secr.- Penningmeester gekozen- De beide an dere algemeene vergaderingen waren hoofdzakelijk belegd ter bespreking van het bouwen van een magazijn voor voe- derartikeien en meststoffen, wat voor gevolg had dat werd besloten een pak huis te bouwen, welk werk bij publieke aanbesteding werd opgedragen aan A. Veltman voor de som van f 2584, De twee eerste bestuursvergaderingen hadden hoofdzakelijk ten doel middelen te beramen om het houden van fokstie ren in deze gemeente mogelijk te maken daar er gevaar dreigde, dat tengevolge van het besluit van onze gemeenteraad om voor dit doel geen subsidie meer beschikbaar te stellen, Drunen weldra van deze voor den landbouw zoo on misbare dieren zou verstoken zijn. Na verschillende middelen ter bereiking van dit doel te hebben besproken, werd be sloten aan gemeente en polderbestuur een verzoekschrift in te dienen om eene onderhoudsbijdrage, welk pogen met goeden uitslag werd bekroond. De be sprekingen van de latere bestuursverga deringen liepen over het te bouwen magazijn en alles wat daarmede in ver band stond, met het U reeds bekende gevolg. Ook werd nog de ongevallen verzekering ter tafel gebracht waarover in het kort nog nader zal gesproken worden. Van de instellingen die eene onder- afdeeling van onzen bond vormen kan ik U het volgende mededeelen. De Commissie voor het magazijn heeft in 1910 aangekocht 10000 K G. lijnmeel 1600 bloem 640 2550 zaaihaver 200 biestmeel 800 kippenvoer 4 H.L. lijnzaad te samen voor een bedrag van f5235,59 Aan hulpmeststoffen werd aangekocht 72700 KG Kaïniet 50900 slakkenmeel 16700 superphosphaat 1250 chilisalpeter 300 patetitkali 20000 kalk voor een bedrag van 161850 KG. Hulpmeststoften f 3296 81 Bij de onderlinge paardenverzekering waren op 31 Dec. 1910 verzekerd 148 paarden voor een bedrag van f 30900. Schadevergoeding behoefde in 1910 niet te worden uitgekeerd- Het reserve fonds met inbegrip van de nog ver schillende inleggelden bedroeg f 1686,97 De financieele toestand dezer vereeni ging kan dus met recht gunstig genoemd worden, waarom het bestuur dezer in stelling dan ook meende de leden voor dit loopende halfjaar te mogen vrijstellen van premie betaling Bij de onderlinge Brandassurantie was op 31 December aan gebouwen en in boedels verzekerd voor een bedrag van ongeveer f 400,000, terwijl in 1910 43 nieuwe verzekeringen werden ingeschre ven. Aan premie werd in hetzelfde jaar ontvangeu f 903,50. Hoewel nog geen juiste opgaven konden worden gedaan, ontving ik toch van den kassier der Boerenleenbank het volgende verslag Ingelegde kapitalen, waaronder is be grepen het saldo van het vorige jaar f 140,000.00 61,800,00 15200 8000 5500 1550 7475 erwten tarwe lijnkoek raapkoek gerst Teruggevraagde kapitalen Op het einde van 1910 was dus de leenbank schul dig aan spaargelden f 78,200,00 Aan rente van spaargel den te betalen f 1,830,00 Het aantal uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 151. In het begin van 1910 was te goed aan voorschotten f 50,835,50 Nieuwe voorschotten in den loop v. h dienstjaar f 13,560,00 Te samen f 64,395,50 Terugbetaald in 1910 f 1 9,700,50 Blijft te goed f 54,695,00 Voorschotboekjes uitgegeven 135. Loopende rekening. In het begin 1910 was te goed aan loopende re kening f 14,454,30' Door de leenbank uitge geven in 'oopenderekening f 31,608,69 Te samen f 46,062,99® Terug ontvangen in loo pende rekening f 26,500,00 Blijft, alzoo te goed f 19,562.99"' Bij het einde des jaars wijst het kasboek eene ont vangst aan van f 181,400,00 en eene uitgaaf van f 17 1,250.00 Er was dus in kas f 7,150,00 Het vermoedelijk batig slot of winst met inbegrip van het batig slot van vorige jaren is pl.m- f2275 00. Tot de Stoomzuivelfabriek traden in 1910 14 nieuwe leden toe, allen vee houders uit Drunen In het afgeloopen jaar werd aan de fabriek 2135090 K.G. melk verwerkt, waarvoor vrij van on kosten werd uitbetaald f 100328,62 of per 100 K.G. melk gemiddeld f4,70. Van de schuld bij de boerenleenbank- werd dit jaar f 1000,00 afgelost. Door den Meijerijschen bond werden verzonden aan de firma Bierman te Rotterdam 18 kalveren voor f850 50, gemiddeld f65,00 per stuk. Aan de Exportslach terij te Eindhoven 23 kalveren voor f 984,00, gemiddeld f 42,00 per stuk. 4 varkens voor 321/* cent per pond. Hiermede ben ik aan het einde van mijn verslag. Ik meen niet te veel te zeggen, wanneer ik beweer dat de in stellingen van onzen boerenbond allen in bloeienden staat verkeeren, terwijl ik tevens de hoop koester dat onder Gods zegen en door Uw aller medewerking de boerenbond en zijne onderafdeelingen steeds mogen blijven groeien en bloeien. Door daverende toejuichingen gaven de leden hunne goedkeuring over het keurig verslag te kennen Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden C. van Huiten voorzitter en F. van Drunen. Beiden werden bij acclamatie herkozen. De Voorzitter bracht een woord van dank aan het bestuur der verschillende onderatdeelin- gen voor den ijver en toewijding, welke zij in de behartiging van het algemeen belang hebben aan den dag gelegd en sloot met een opwekkend woord tot de leden in het algemeen, deze vergadering met den Christelijken groet.- NIEUWKUIK. Gisteren werd het gezin van den landbouwer G-» v. Spijk ver meerderd door de geboorte van een drietal flinke jongens. VLIJMEN, Zaterdagavond geraakte door de duisternis misleid een inwoner dezer gemeente in de sloot, welke langs de Mommersteeg loopt. De man, reeds op jaren kon zich zelve uit zijne netelige positie niet redden en zou ten slotte in de niet veel water bevattende sloot zijn omgekomen zoo zijn hulpgeschrei niet door een voor:ijrijdenden fietser J. v. V.. uit Haarsteeg was gehoord. Deze was spoedig van de fiets redde den ouden man uit zijne benarde positie en bracht hem op den goeden weg, waarvoor de redder wel een pluimpje verdiend heeft. Heeft 11. Zondag de ouderavond een druk bezoek getrokken van de man nen uit onze gemeente een uitvoerig verslag hopen wij iD het volgend num mer te plaatsen ook de ouderavond op a s. Zondag te geven en dan voor de vrouwen moge even goed bezocht worden a.s. Donderdag wordt 's avonds om 7 uur in het caié van den heer I Hon- nef eene vergadering gehouden van huizenhuurders uit Vlijmen, Nieuwkuik en Haarsteeg om zoo mogelijk te komen tot de stichting eener vereeniging, welke de belangen dier verhuurders zal voor staan. HERPT- Naar wij vernemen, is de harmonie >De Eendracht1' alhier, die reeds meer dan 60 jaren heett bestaan, den laatsten tijd dermate in werkende krachten verzwakt", dat men eerlang zal moeten besluiten of de vereeniging om te zetten in een rustende, of over te gaan tot liquidatie. 't Is wel jammer, dat het zoover moet komen en dat de leden niet trouwer zijn gebleven aan het devies aan hun vaandel. BESOIJEN. Het zal een ieder wel verwonderen, al* wij melden dat de B.V.C. slechts met 21 verloren heeft en daarbij was fortuna, de tegenpartij Zalt-Bommel goed behulpzaam, zoodat de stand 1 1 de verhouding beter had weergeven, stand met de rust 00. WASPIK. Donderdag, 26 dezer, zal de heer Struif, zuivelconsulent voor West- Noordbrabant, eene lezing houden over de zuivelbereiding in het café van mej. M. de Bont alhier. Ongetwijfeld zullen vele landbouwers deze nuttige lezing bijwonen. De uitvoering van Zondag en Maan dag 1 1. bij Mej de Wed. Kamp op de Kerkpad alhier is uitstekend geslaagd. Beide dagen was er veel publiek en de opgevoerde nummers vielen zeer in den smaak. Het is zoo langzamerhand bij onze gezelschappen eene gewoonte ge worden een tweeden dag voor de dames te reserveeren, eene gewoonte, die bij 't schoone geslacht alhier wel bijval vindt. CAPELLE Het bericht over de bouw van een gasfabriek voor deze gemeente Vrijhoeve Capelle en Sprang blijkt uit de lucht gegrepen. DUSSEN. Gisteren had het 3Va-jarig zoontje van den winkelier P. Sterken- burg het ongeluk bij het glijden te vallen en zijn been te breken. Geneeskundige hulp weid ingeroepen. RAAMSDONK (Dorp). Het Kon. Gilde St. Bavo zal op 1 en 2 Februari a.s. weer eene uitvoering geven. Op het pro gramma staan le het drama: De plicht- vergeten vader; 2e blijspelNachtwakers examen te Kal verdijk. KAATSHEUVEL, 25 Jan. 1911. Candidaten. Voor de verkiezing van 3 bestuursleden van den R. K. Volksbond zijn 5 candidaten gesteld. C. Brands (aftr.), Jan van Dijk, (aftr.), J. v. d. Besselaar (aftr.), C. v. Dom melen en Adr. v. Hulteo. a. s. Zondag zal de stemming plaats heb ben in de school der Eerw. Zusteis en in de par. Berkdijk in de Catechismuskamer der nieuwe kerk. Op beide plaatsen van halt 12 tot half een. Mi". .ÜL-Li-JJ in ais

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5