Nummtr 15 Zondag 19 Februari 1911 34e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwiiksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. ImmZixTow PALJAS it nummer bestaat uit DRIE bladen. bInn enlTan D. Geen verhooging der schoenprijzen. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Het Hof. De Echo van het Zuiden, WaaUyksclie en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fö."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advkrtentién 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tiën 8 maal ter plaatsing opgegeven, worden maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel. Eeo tweede correspondentie uit Duitsch- land meldt ons Eigenaardige voorvallen op de huiden- en ledermarkt. Op de huiden- en ledermarkt spelen ich oogenblikkelijk eigenaardige en in- eressante voorvallen af. De Duitsche, a zelfs de Europeesche ruwhuidenmarkt vordt onder normale verhoudingen toch voortdurend in spanning gehouden door len toestand in Noord-Amerika. De enorme hooge prijzen voor ruwe vellen :n huiden, die we met eenige tusschen- jozen reeds sedert langen tijd gehad lebben, weet men in 't algemeen op de dure inkoopen in Noord-Amerika- Sedert 4 jaren heeft Noord-Amerika op de Luropeesche markt niets gekocht, inte gendeel, zijn uitvoer van huiden en vellen laar Europa is in die jaren steeds toe genomen. De toestand in de Noord- imerikaansche leder- bezonder in de joollederindusïrie is oogenblikkelijk zoo ongunstig, dat de zoolledertrust het grootste deel zijner fabrieken stop heeft ;ezet. Evenals bij ons, is ook Noord- Amerika geheel van de Zuidamerikaan- iche ledermarkt verdwenen, alleen voor Iroge hulden haalt het nog offerten in. Dit alles is niet zonder invloed op de Europeesche huidenmarkt gebleven De prijzen der huiden zijn in de laatste weken, wel is waar langzaam, doch met een zekere stabiliteit minder geworden, in den loop van 8 10 weken zijn ze met 10 pCt. gedaald en hebben schijn baar nog niet haar laagste noteering bereikt. De Parijsche huidenveilingen die van overwegenden invloed op de Europeesche markt zijn, brachten dezer dagen een verdere prijzendaling van 1—4 francs op 50 K.G- Hamburg was eveneens matter en de Berlijnsche veilingen brachten voor ver schillende ledersoorten een verdere daling Vhb „DE ECHO VAN HET ZUIDEN.' OF KyiD«niltoniv aait Den tHiwwel'tjllétctnD. 64) Bah Men zal haar wel vergeven dat »y lich nu laat troosten dit gebeurt al meer Tooral in de hooge wereld... En is dit tijdperk door de wet bepaald, nog lang Nog vijf of zes maanden. Zeg liever vyf zes eeuwen Ik weet niet of ik wel den moed zal hebben zoolang te vachten. Gij zult haar intusschentijd vrij bet hof kunnen maken. Dat zal mij we) pyolyk vallen. Een man van uwe soort sterft niet van iefdeverdriet, vooral als hij de belöoning op t einde van zijne beproevingen ziet. Ik zou het zonder die beproevingen ook vel gedaan krijgen. Dankt u dat gy de eer, myn schoonzoon ft worden en het geluk een der schoonste vrouwen uit Frankrijk te bezitten, te dnnr betaalt Dat zeg ik toch niet, maar. Vergeet niet dat het voor u eone heer lijke verbintenis geldt, eene gansch buiten gewone verbintenis... Inderdaad, zeer buitengewoon de man vorden eener vrouw die weduwe iB van eenen echtgenoot die nooit bestaan heeft en tevens van eenen andere die niet dood is Wij moeten vooral zorgen dat men niets ermoede, dat begrijpt gy toch wel... Ja, ik begrijp alles maar zou er geen middel zijn om dit spel wat korter te trekken; Wy zullen het zoo spoedig mogelyk gedaan maken, dat beloof ik n. der prijzen. Daar echter de behoefte in Europa naar ruwhuiden zeer groot is, zoo is wel niet aan te nemen, dat een daling der prijzen van ruwhuiden, zooals wij die voor vele jaren terug gekend hebben, zal plaats hebben. In elk geval zou een blijvende daling, die de lederprijzen weder tot normale verhoudingen zou terugbrengen, zeer welkom zijn. Op de lederindustrie is natuurlijk deze prijsverlaging ook niet zonder gevolgen gebleven. De handel in allerlei soorten van bewerkt leder is in den laatsten tijd zeer levendig. Op allerlei gebied is een steeds stijgende lederconsumptie en ten gevolge hiervan natuurlijk een sterke navraag, zoodat deze industrie voor haar fabrikaat wel afzet vindt. In den laatsten tijd staat echter deze nijverheidstak sterk onder den invloed van de tijdelijke prij- zenschommelingen op de ruwhuiden markt. Er wordt n.l. door de koopers een druk uitgeoefend op de lederprijzen; fabrikanten met veel magazijngoederen merken dit op de eerste plaats. In ieder geval is een prijsverhooging van schoenen en laarzen voor het nieuwe zomer-seizoen niet te verwachten. De schoenindustrie is sterk met opdrachten bezet en voortdurend komen nog bestel lingen voor het a. s. seizoen in. Dit al leen is voldoende, om geen prijsverhoo ging te motiveeren. Doch er is meer. De schoenindustrie kan zich thans n. 1. tegen normale veelal lagere prijzen dan voor korten tijd het noodige leder verschaffen en, wijl de fabrikanten in deze branche zich veelal voor langen tijd van hun materiaal voorzien, kan hun fabrikaat op denzelfden prijs blijven staan. Op welke vaste basis de tegenwoordige schoenen- prijsnoteering staat, bewijze, dat men van een eventueele staking !n Weissen- fels, de centrale der schoenindustrie voor midden-Duitschland, bij welke staking 5000 fabrieksarbeiders betrokken zouden zijn, geen nadeeligen invloed op genoem de prijsnoteering verwacht; de verdere loop van den toestand op de ledermarkt hangt noodzakelijk af van den gang der ruwhuidenprijzen. Noord-Amerika is in deze onberekenbaar. Men kan trouwens toch slecht de gang der Amerikaansche speculatie's nagaan. Het behoort niet tot de onmogelijkheden dat de speculatie- Ah dat is braaf, dat Ik moet o nochtans verwittigen, M. de Kollao, zei de hertog dat ik nog verscheidene voorwaarden aan dit huwelijk stel. Drommels 1 zei Belphégor heel ongerust, als die voorwaarden maar niet buiten mijn bereik staan Gij vei staat wel dat Madeleine, dochter van eeuen markies, kleindochter van eenen hertog met g-en eenvoudigen ridder kan trouweD. Dat had ik ook godacht. Met een eenvoudigen officier. Dat heb ik zelf gezegd en ik heb er nog wel bijgevoegd dat ik geen fortuin bezit. Dat is eene hinderpaal, te meer. Ik heb het mij Biet ontveinsd en het is juist om deze redenen dat ik aarzelde u de hand van mevrouw de gravin to vragen maar gij zelf hebt mij gezegd dat gy mijne adelkwartieren niet teldet en n om mijn fortuin niet bekreundet. Trekt gij uw woord m, monseigneur Ja eu ueeu. Als galant, neem ik u aan zooals gij zijt, maar als- echtgenoot wil ik wat anders. Mijn staat iB gering, dat is waar, maar ik zie het middel niet om er iets aan te ver anderen het zou mij even moe^lyk zijn als de maan in mijnen zak te steken. Ik wil nochtanB dat gy minstens den titel van graaf drage. Zooals wijlen de hoogedele graaf Appiani 1 Eilaas, ik ben slechtB ridder. En dan nog voegde Paljas er binnensmonds by. Dat gij een hoog ambt zoudt bekleeden. Oh een ambt dat is wat andersdat staat men iemand op voorspraak als gunst toe. Als men mij zoo een ambt wil toever trouwen, zal ik het wel bekleeden, al ware het nog zoo boog! Ik wil ook dat gij ten minste vyftig duizend pond inkomsten in den bruidskorf legget. Ah dat is niet zoo gemakkelyk ik beken rechtuit dat ik geen roodeu duit bezit. Wees gerust. Ja, gij hebt mooi spreken. Al hetgeen ik eisch bezit gij. Nog al beter 1 De heer hertog schertst zeker 1 ziekte evenzoo snel weer op de markt verschijnt als ze er van verdwenen is. Doch al grijpt die Amerikaansche spe culatie weer op onze markt in, de voor raad ruwe huiden is voorloopig nog zoo groot, dat een prijsverhooging niet te duchten is. Het thé dansant Dinsdagavond door Ko ningin en Prins gegeven in de zalen van het Koninklijk Paleis te llage en waarbij ook de Koningin—Moeder tegenwoordig was, werd door ongeveer 600 genoodigden bezocht. De gasten waren voornamelijk de volgende personen de leden der Huizen van de Ko ningin, de Koningin*Moeder en de Prins; de dames en heeren van het geheele corps diplomatiquede ministers, raadslieden der Kroon de Ministers van Staatde ledeB van de Staten-Generaal, alhier wonende leden van de Hooge Staatscollegesde burgemeester der residentie; vlsg- en opper- officieren van zee- en landmacht, de hoofd officieren van het garnizoen de leden van de scheidsgerechten in de zaken van Groot- Britanuie en Frankrijk en Rusland-Turkije met hun dames de heer Vilüers, secretaris der Hackluytclub en de dames en heereu der uitgaande kringen, die gewoonlijk op de Hofpartijen genoodigd worden. De dans werd begeleid door de muziek der Kon. Militaire Kapel. De buffetten waren versierd met bloem - groepen van mimosa, vereenigd met tulpen in dezelfde kleur. Rijksmiddelen. De rijksmiddelen brachten in Januari f 933,000 meer op dan in Januari 1910, niet tegenstaande de successiebelasting f 278,000 minder opbracht. Fransche manoeuvres nabij Vlts sing en Reuter seint uit Parijs De Gaulois meldt, dat de groote vloot- manoeuvres in September in het Kanaal en de Noordzee in de streek van Vlissingen zullen plaats hebben. De eersle en tweede eskaders zullen er aan deelnemen, We hebben hierboven reeds gemeld, dat de Fransche vlootmanoeuvres in hei uajaar in de huurt van Vlissingen zullen plaats hebben. Daaraau zal worden deelge- Geenszins gy zijt graat de Rolluc. Zoo, zoo I En in afwachting van beter, zyt gij ka- piteiu der Koninklijke Garde. Is het mogelyk En voor ow persoonlijk randeol zullen wy in het huwelijkskontract vijftig duizend pond inkomsten doen opschryven. Droom ik Neen, gij zijt heel goed wakker. Binnen eenige dagen znlt gij uwe adelbrieven en aw kapiteinsbrevet ontvangen. Welke onverwachte guusten, monseig near Het is aan u dat ik alleB schuldig ben Het is vooral aan den koning dat gij alles te daDken hebt. Weihoe de koning heeft zich gewaar- digd? Wat is hy goed 1 Dit is nog alles nietaangezien ik geen mannelijkon afstammeling heb, heeft Zyne Majesteit mij veroorloofd mijnen naam en mijnen titel van pair van Frankrijk ov-jr te laten aan den echtgenoot dien ik voor mijne kleindochter zal gekozen hebben. Na uwen dood, zal doB de hertog van Montb&zoD...- Znlt gij hertog van Montbazon zijn ja. Ik? Ik? Welke vooruitgang Ik hoor reeds al die titels in mijne ooren ronken, wanneer men mij in het bof zal aankondigen „Monseigneur de hertog Belphégor de Mont bazon, pair van Frankryk Hoe Belphégor Ik dacht dat uw naam Gontran was? Ach I verschooning t De naam van dien goochelaar ligt my gedurig op de tong daarby, ik ben zoodanig ontsteld. Wees kalm, heer de Rollac, het is nog niet gedaan. Nog eene nieuwe verrassing Vijftig duizend pond inkomsten is niet voldoende voor het leven dat gij moet leiden Oh oh I dat is nochtans al een aardig 8ommelje De bruidschat van Madeleine, bestaande uit heel het erfdeel van wylen haren vader, zal deze som vervierdnbbelen en ik zal er nog een mooi geschenk by zetten. Aldus zoudt gij kuDueu wachten tot na mijnen dood, wanneer u mijn naam, mijne titels eene der aanzien nomen door bet eerste eskader, onder bevel van admiraal Bullue eu door 't tweedp es kader onder bevel van admiraal Aubert Naar verluidt zullen de manoeuvres geleid worden door admiraal Lapereyre. Met het oog op deze manoeuvres heeft de Fransche minister van marine aan de groote havens last gegeven, zich te haasten om de nieuwe oorlogsbodems of reserve- schepen in gebruik te stellen. Zomerdienstregeling Blijkens het ontwerp-zomerdienstregeling toor den treinenloop, op de lijnen der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, zullen de mailtreinen D 84, D 184 Vlis singenBoxtel (Noord- en Zuid-Duiischland) en 80 VlissingenAmsierdam C. S., onge veer een uur vroeger van Vlissingen ver trekken, n 1. die voor Zuid-Duitschland 4,20, Noord-Duitschland 4,40 en Amsterdam 4,30 v.m. Hieruit blijkt, dat het in de bedoeling ligt de nachtbooten der Stoomvaart-Maat schappij Zeeland dan vroeger te Vlissingen aan te brengen. De beide mailtreinen naar Zuid- en Noord- Duitschland zullen met den nieuwen dieBst niet meer stoppen te Roosendaal eu te Tilburg. Het bezoek van Failures. Uit Parijs werd Maandag het volgende aan »Tel« geseind: Informaties inwinnend naar aanleiding van een telegram uit Brussel aan de »Temps«, waarin wordt gemeld, dat het driedaagsch bezoek van president Fal- lières aan België's hoofdstad is vastge steld in het begin Mei, en dat de presi dent daarna onmiddelijk naar Parijs zal terugkeeren, verneem ik, dat de Belgische reis van president Fallières geheel on afhankelijk is van een eventueel bezoek aan Nederland. Al sedert maanden is vastgesteld dat de beide reizen niet zullen samenvallen. Overigens meen ik te kunnen ver zekeren, dat tot dusver geen invitatie inkwam van den kant der Nederlandsche regeering. De Vlissingsche versterkingen- Reuter seint d.d. 16 Feb uit Londen Viscount Wolmer, unionist, stelde he den in het Lagerhuis minister Grey de vraag of hij eenige verklaring wil afleg gen omtrent de opvattingen der britsche regeering ten aanzien van de voorge stelde versterking van Vlissingen en of lijkste fortuinen van Frankryk znllen achter gelaten worden. Laat ons van uwen dood niet spreken, protesteerde Paljas. Bab i Daarom zal ik toch niet vroeger sterven. Ik ben overigens niet baaBtig om de reis naar de andere wereld te ondernemen en ik hoop nog lang te leven om bet gelnk mijner kleindochter te kannen deelen. Ik ben, ziet ge, maar een oude, zelfzuchtige man. Oh monseigneur, Jawel Gy zult ,fcet aanstonds begrypen, want ik stel nog eeirs laatste voorwaarde aan dit huwelijk. Dewelke Het is, dat gij na uw huwelijk Made leine niet gansch voor u alleen zult honden en mij var haar gezelschap Dirt zult berooven. Ik ben innig aan mijne kleindochter gehecht mij dunkt dat ik zonder haar niet meer zou kunnen leven. Op mijnen onderdom vooral zou de scheiding pijnlijk zijn ik hoop dns dat gy mij met deze beproeving zult sparen en bij mij zult blijven wonen, hetzij te Parys, hetzij op het kasteel van Montbazon. Uw beider geluk zal de zon van myne oude dagen wezen. De grysaard was ontroerd, toen hij deze laatste woorden uitsprak. Ondanks de weinige neiging welke Belphégor voor hem gevoeld a, was hij zelf ontroerd. Kan ik u iets weigeren, monseigneur, antwoordde by, aan u, die mij met zooveel goedheid overlaadt? Ik herhaal bet u nogmaals ik betaal slechts myne Bcbnld. Gij zyt waarlijk te grootmoedig. Ik ver zeker u dat de hand en het bart der jonge dame my eene voldoende belooning zouden zyn. Maar het hart en de hand van Madeleine gaan met den stand en het fortuin gepaard 't is alles of niets. 't Is nog beter alles, dan niets. Zoodat wij akkoord zijn? Men zou waarlijk vao zyne zinnen moeten beroofd zijn om zich te beklagen dat de brnid te lief is Aan myn hartmyn waarde graaf, riep de hertog laat ons die overeenkomst met de bestaande traktaten aan Groot-Brit- tannië recht geven in dezen tusschen- beide te komen. Sir Edward Grey antwoordde dat er geen enkele reden schijnt te bestaan om een verklaring af te leggen over de opvatting van de britsche regeering om trent maatregelen, die eene vreemde regeering wil neme i ten aanzien vande versterking van haar eigen grenzen, In zooveire deze maatregelen van zuiver defensieven aard zijn. Indien internatio nale traktaatsrechten of verplichtingen hierdoor incidenteel zouden kunnen wor den getroffen, zou er reden zijn voor vriendschappelijke bespreking tusschen beide partijen, in het traktaat betrokken, zoodat een van haar een meening zou kunnen uitspreken. De Juliana-bloem. De Ned. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose heeft verleden jaar op 30 April den verjaardag onzer Prinses, een madeliefje doen verkoopen, waarvan de opbrengst aan de tuberculose-be- strijding ten goede zou komen. Dit jaar is de datum versteld. Zullen de bloempjes worden verkocht op 29 April, 30 April en 1 Mei Als oorzaak van het verschuiven van dezen datum is o a. door Het Volk aan gegeven, dat de soctalisten tegen het verbinden van propaganda voor het Koninklijk Huis en de tuberculose bestrijding bezwaar hadden gemaakt. Waarop door ongeveer alle bladen is geprotesteerd tegen het zwichten der vereeniging voor den kleinzieligen drang der socialisten. De vereeniging verdedigt zich in een lang stuk. Zij beweert, heelemaal geen hulde aan de Prinses te hebben bedoeld met den verkoop op 30 April. En ook dat het madeliefje gekozen is met het oranje-hart is louter toeval geweest. De naam Julianabloem Is door de Centrale Vereenigiug nooit gebruikt, maar door de spraakmakenke menigte op den voor grond gebracht.» De spraakmakende menigte, dat zijn wij, wij volk van Nederland. De andere, die nooit van een Juliana bloem heeft gesprokeD, die een madeliefje met 'n oranje-hart op den jaardag der Prinses liet verkoopen en daarbij noch een gulle omhelzing bezegeleü. Belphégor liet zich door den ouden edelman in de armen drukken en veinsde zijne vreugde tö deelen. Het is echter wel begrepen, besloot M. de Montbazon, dat de uitvoering van onze overeenkomst onderworpen blijft aan de toe stemming van Madeleine, niet waar? Wees gerost, ik bon wel zeker dat de jpnge dame mij als baren echtgenoot niet Zal weigereD. Uw vertrouwen staat mij aan, ik hoop dat gij u niet zult bedrogen hebben. Heden nog zal ik weten of myne kleindochter u genegen is. Ik geloof dat wy malkander wel znllen verstaan, mijnheer de Rollac gij ziet wel dat ik juist ben, zooals gij, en ervan boud, de zaken rond af te bandelen... Wij znllen hierover na bet ontbyt nog een weinig spreken, indien gij wilt. Paljas boog eerbiedig Ah nog één woord, ik ging het haast Vergeten. hernam de hertog. Na de vsrlo- Ving, znlt gij nog bier blyven, indien u zulks aanstaat; maar in afwachting van het huwelijk moet gy in staat zija goeden sier te kannen maken. Gij zoudt soms geld kunnen noodig Hebben, laat mij toe u zoo wat te verschieten op hetgeen n later moet toekomen... Denkt gij dat eene rente vao £000 frank per maand genoeg zon zijn voor uw verteer? Ik denk zelfs dat ik daarop wat zal kannen sparen 1 Sparen I Foei dan 1 wat leelijk woord, ik wil niet hebben dat gij bet nog ooit uit. spreket... De intrede van Madeleine maakte een einde aan hunne samenspraak. Het unr van het ontbyt was geslagen men moest zich aan tafel begeven. Zooals den vorigen dag bood Paljas de joi'ge vrouw zijue band aan Deze had bij den eersten oogslag geraden dat er tusschen haren grootvader en haren man ernstige zaken verhandeld waren geweest. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1