Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Vastenmandement. Nummer 18 Donderdag 2 Maart 1911 'H4e .iaarga u. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Eerste Blad. BEKENDMAKING. PALJAS FEUILLETON Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Echo van het Zuiden, Wiolvykseke en Lnngstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGA VE: ADVKETBNTifiN 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsii-g opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel. Het Gemsentebestuur van Waalwijk maakt bekend, dat voor belanghebbenden ter Secretarie ter inzage ajn nedergelegd de ontwerp—zomcr- dienstregeliigen 1911 der verschillende spoor wegmaatsctoppijen. Eventueel; opmerkingen betreffende die dienst regeling8mtwerpen behooren voor of op Maart 1912 rechbtreeks aan het Departement van Waterstaat te worden ingezonden. Waawijk, 17 Februari 1911. Het Gemeentebestuur voornoemd, TH. de SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Wij ontleenen aan 't Vastenmande ment van Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bisschop van 's-Bosch het vol gende Het herderlijk woord, dat Wij heden tot U wenschen te richten, B. G. is, naar onze meening, van groote betee- kenis. Wij hopen, dat gij daaraan al uwe aandacht zult willen schenken en dat het goed door U zal begrepen wor den. Het staat sinds lang bij ons vast, dat de jammerlijke toestand, die in het menschdom heerscht, zijne groote oor zaak vindt in de verkeerde, gebrekkige of onvoldoende opvoeding der kinderen. Hoe de mensch zal zijn op zijn verderen leeftijd zal afhangen van zijne jeugd en men mag met grond zeggen grootendeels van zijne vroege, zijne eerste jeugd. »De jongeling,5 zegt de H. Schrift, >zal op zijn ouden dag den weg niet verlaten, welken hij tijdens zijne jeugd is inge slagen.5 Dit woord van den Wijzen Man, dat toen reeds als spreekwoord gold, heeft nog niets van zijne waarde verloren. In die eerste jeugd worden in den regel de grondslagen gelegd voor geheel het volgende leven. Daar worden nei gingen ontwikkeld, gewoonten aangeno men, die hare kracht gedurende het geheele leven minder of meer zullen doen gevoelen. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF J^efóevittoww aan Den Jêit 167) Vrij te huwen met wien zij wil. Belpbegor Uosde een diepen zucht en ondanks hem, trokken zijne gelaatsspieren krampachtig samen. Dit vooruitzicht schijnt u niet te be vallen, zei de hertog, ik dacht nochtans... Integendeel 1 onderbrak de goochelaar, die tijding verblijdt my buiten mate... Ik ben er gansch door ontsteld... Ik bes zoo gelukkig dat ik zou weeneo, gelijk een kind. En inderdaad, hij bad tranen ii de oogen Die kloeke krijgslieden zyn dikwijle zeer teer van hart. hernam de hertog glimlachend. Komaan, ridder, goeden moed Ik heb u overigens nog andere goede tijdingen mede te deelen.... Hemel wat ga ik nog vernemen dacht Belphegor ongerust. Morgen zult gij waarschijnlijk de adel brieven ontvangen die u tot het graafschap verhefien, alsook uw kapiteinsbrevet der koninklijke wacht. Morgen?.... Ja, de eerste kamerheer van Zyne Ma jesteit heeft het my verzekerd en zoodra gy officieel door de troepen znlt erkend geweest zijn, zult gy dienst nemen in de Tuileries. Oh 1 oh 1 Eerst moet gij een bezoek brengen aan den kolonel en daarna zal ik u aan Zijne Majesteit voorstellen. Welke eer Gelukkig het kind, wiens neigingen en gewoonten van den beginne af ten goe de gericht worden, want er bestaat alle hoop, dat die gunstige stemming zal toenemen en voortdurend meer beves tigd worden. Mocht er later, door bij zondere omstandigheden ook al eenige afwijking ten kwade plaats hebben, het zal gemakkelijk terugkeeren, want het heeft eenmaal den goeden weg gekend. Hoe jammer dus dat er doorgaans zoo weinig met ernst aan gedacht wordt aan het belang dier eerste jaren voor de toekomst. Men weet, dat de boom ge bogen moet worden, als hij jong is, want als hij opgegroeid is, dan gaat het niet meer. En men denkt er niet aan dat 't eveneens zoo gelegen is met het kind. Ook het kind kan afwijken en wijkt dikwijls af en veelal ten kwade, want zijne neigingen zijn meer tot het kwaad dan tot het goed gericht. Maar in plaats van die afwijkingen te voor komen of het kind daartegen te bevei ligen, worden ze veeleer door de ouders en opvoeders opgewekt en ontwikkeld. Door woord en voorbeeld, door hande ling en onthouding worden de slapende hartstochten wakker gemaakt, om zich later misschien tot smart en verderf van ouders en kind vreeselijk te doen gelden. Dan vraagt men wel eens, hoe is het mogelijk, dat een kind zoo zijn kan Maar men vergeet of merkt niet op, dat men zelf daarvoor in zijne eerste jaren de oorzaak gesteld heeft. Meermalen hebben wij reeds op dit punt gewezen en op verschillende wijzen maar Wij achten dit punt van zoo groote beteekenis en van zoo ernstige gevolgen, dat men er moeilijk te dikwijls op kan terugkomen en zeker niet, als er zich gelegenheden voordoen, gelijk thans bij de kerkelijke beslissing omtrent de eerste H. Communie der kinderen. Deze be slissing en de wijze, waarop zij moet worden uitgevoerd, zijn reeds ter uwer kennis gebracht. Heerlijke vruchten, groote gevolgen ten goede zijn hiervan te wachten, mits de ouders en hunne plaatsvervangers bij dit werk oprecht en trouw willen medehel pen en doen wat de Ouderlijke plicht van hen vergt. Wij hopen, B. GU hiertoe te doen besluiten, door U voor te stellen, van welk een groot belang voor uwe kinderen en voor U hier sprake Ik had ook gewenscht mijne kleindoch ter aan het Hof te brengen, maar zy moet zoogezegd den rouw dragen voor haren man zaliger, wij zullen dit bijgevolg uitstellen. Zeker, daar is geen baast by. Maar niets belet ons vroeger uw ver lovingsfeest met Madeleine te vieren. In afwachting dat het tijdstip van haren ronw voorbij is, zal dit een einde malen aan alle praatjes en de vrijers van de deur weghonden. Als alles zoo geregeld is, besloot de hertog, dan blijft er cns slechts over nog een beeije geduld te hebben en dan... op goed gelnk l... Gp goed geluk 1 herhaalde Belphegor, veinzend in de vreugde van den ouden edelman te deelen. Denzelfden dag nam hy de gelegenheid te baat om deze samenspraak aan Madeleine te vertellen. De klucht heeft reeds te lang geduurd, zegde hij, 't wordt tijd dat men de gordyn neerlate. De jonge vrouw wist niets hier op te ant woorden. De gebeurtenissen dreigden de ontknooping plotseling te bewerken Die toestand kon niet langer volgehonden worden en hetoogen blik was gekomen naar reddingsmiddelen uit te zien. UI. Laat ons nn eens op den anderen ridder de Rollac weerkomen dien wij voortaan met zyn echten naam Lavarennes zullen noemen opdat ons verhaal duidelijk zij. Wy hebben hem te Versailles gelaten in het Hotel des Réservoirs, tamelijk wel geha vend na de kloppartij welke Belphégor hem had toegediend. Dank aan de goede zorgen, was zijne koorts spoedig verdwenen en kwam tot bezinning. Dan besloot hij aan Pierre Frochard, anders gezegd Baptiste, heel de waarheid over zyn nachtelijk avontuur te vertellen. Hy verhaalde de onverwachte en by na duivelachtige verschijning van Paljas op het gemaskerd bal, bij Hercules en Flora, en hoe deze hem bedreigd, gevolgd en afgeranseld had, terwyl hy hem daarenboven dwóng de is en op welke wijze gij hier uwen plicht hebt te vervullen. Onze H. Vader, Pius X, als Opper herder der Kerk met het zielenheil be last, in hooge bezorgdheid de wereld overziende, heeft daar reeds heel wat af wijkingen opgemerkt en niet geschroomd met krachtige hand daarbij verbetering aan te brengen. Zij zijn te goed bekend dan dat het noodig zijn zou daarvan eene opsomming te doen. Onder deze afwijkingen is er echter eene, die thans meer bijzonder de aandacht wekt, de eerste H. Communie der kinderen. Het is een goddelijk gebod, dat het kind tot het gebruik van zijn verstand gekomen, dat is, wanneer het kwaad van goed weet te onderscheiden, verplicht is te biechten en de H. Communie te ont vangen. Omtrent de biecht zijn minder moeielijkheden gerezen, maar omtrent de H. Communie heeft in den loop des tijds vrij algemeen eene groote afwijking plaats gehad, zoodat er te onze tijde zelden sprake was van de eerste H. Communie voor den leeftijd van tien of elf jaren. Hoe dit gekomen is, valt moeilijk te zeggen. Wellicht door de meening, dat voor het ontvangen der H. Communie grooter kennis en meer voorbereiding werd noodig geacht dan kinderen op den leeftijd van ongeveer zeven jaren kunnen aanbrengen. Maar wat hier ook van zij zeker is het, dat bijna nergens kinderen op dien jeugdigen leeftijd tot de eerste H. Communie werden toegelaten. Onze H. Vader deze afwij king ziende heeft gemeend, ook hier zijne zorg te moeten toonen door de Katholieke wereld aan dit goddelijk ge bod te herinneren. Nog meer. In zijn opzet, om alles in Christus te herstellen, voegde hij onmiddellijk aan deze herin nering toe het voorschrift, dat van stonde af, zoo goed en zoo spoedig mogelijk, aan dit goddelijk gebod gevolg moest gegeven worden. Deze hooge beslis sing was eene verrassing voor de wereld die in den beginne bij niet weinigen heel wat opzien baardemaar toch spoedig ook bij velen warme vreugde wekte en hoop gaf op een heerlijke uitkomst Zij begrepen, deze laatsten, met den H. Vader, dat, om de wereld in Christus te hernieuwen, er geen beter en geen krachtiger middel is dan God zelf, de Almachtige, in zijne vereeniging verblijfplaats van Madeleine aan te duiden en zijne papieren af te geven. Toen hy gedaan had, ri«p Frochard Drommels dat begint hier voor ons naar den rook te rieken. Wij moeten een oogje in 't zeil houden nu Belphégor weet waar zyne vrouw is, zal hy zeker te werk gaan. Hy zal natunrlyk trachten haar we r te zien, en zijne eerste zorg zal zyn zich in het hotel de Montbazon aan te bieden... Men zal hem de denr uitwerpen maar men zal de opspraak niet ontkomen. En wat zal de hertog van mij denken, ik die hem heb aan gekondigd dat de goochelaar ingescheept was en dat hij, op het oogenblik zelfs, naar Amerika stevende Hy zal mij voor een dwaasbeofd aanzien en zal in mij geen vertrouwen meer Btellen. Verdoemd 1 de hertog zal denken dat de reiziger weer onderweg aan land is gekomen, zonder uwe toelating. Het is juist hetgeen ik niet begryp. En ik ook niet» Wij zijn nochtans niet zinneloos en hebben hem voorzeker wel in het rnim van den „Prince Henri" neergelaten? Voorzeker. En hy zat nog wel op zyne plaats bij 't vertrek uit Le Havre? Zoo zeker, als wij hier zitten. Het is wel Paljas en zijn zoon dien wij hebben ingescheept te Ronaan Zoo zeker als ik van mijn eigen bestaan zeker ben. Hoe zijn zij dan kunnen ontsnappen Dat is juist de knoop Nu te oordeelen naar den tijd die er verloopeu is sedert het vertrek van het schip en hnnne aanwezigheid te Versailles, heeft hnnne vlucht kort na het vertrek uit Le Havre plaats gehad. Zoodra meu hun heeft toegestaan op bet dek te komen, zullen zy in zee geBproDgen zyn. Toe dan 1 De schepen zeilen in volle zee op verscheidene mijlen van het strand onze twee gasten zonden onvermijdelijk verdronken zyn, ten ware zy konden zwemmen, gelijk visscben op honderd kansen hadden zy er nog geene enkele om aan land te komen en door de H. Communie met den mensch, en wel met den mensch nog ia zijne onschuld, in zijne eenvoudigheid, in zijne oprechtheid, met de kleinen, zijne lievelingen, die nog geen beletsel stelden voor de werking Zijner genade. Zij begrepen, welk eene kracht ten goede er kon uitgaan uit deze hemelsche spijze in die onschuldige en reine harten. Het waren immers de kleinen, die Hij zoo bijzonder lief had tijdens zijn leven hier op aarde, die Hij tot zich riep en zegende zeggende tot Zijne leerlingen, die ze wilden afweren, om hun goddelijken Meester dien lc.st te sparen laat ze tot Mij komen en wilt ze niet weerhouden die kleinen, want dezulken is het Rijk der hemelen. Die kleinen waren zijne vrienden. Naar hen verwees Hij de grooten. Het kind, B. G., heeft van af het begin van zijn bestaan eene groote be hoefte aan ouderlijke zorg naar ziel en lichaam. Zij, die zich over zulk een schat megen verheugen, weten dit beter dan Wij het zeggen kunnen. Deze zorg wordt doorgaans nogal wel besteed aan het lichaam, bij het eene kind nochtans beter dan bij het anderemaar wat de ziel betreft, die toch veruit het voornaamste deel is van den mensch, blijft hier en daar heel wat te wenschen over Wij laten thans het lichamelijk belang, dat minder onze leiding behoeft, rusten, om meer bepaald te spreken ©ver zijn hoogst, zijn geestelijk welzijn. Met wijsheid en overleg kan men, in den regel, van het kind zoowat maken wat men wil. In de natuur van het kind sluimeren verschil lende neigingen nelgingen ten goede, maar, tengevolge van de zonde van Adam, ook neigingen ten kwade en deze laatsten ontwikkelen zich meestal het eerst, het gemakkelijkst en het sterkst. Deze ontwikkeling begint van de ge boorte af, zonder dat de kleine het weet en, wat erger Is, dikwijls ook, zonder dat de groote het opmerkt. Deze ver keerde neigingen zullen aanstonds wel zoo'n vaart niet nemen, maar het is toch een kwaad begin en als men dit voort durend voedt en blijft voeden, gelijk veelal geschiedt door het involgen van hetgeen het kind schijnt te verlangen, of dit redelijk kan geacht worden of niet, dan wordt de neiging hoe langer hoe sterker en maakt dien kleine ten laatste dan zou men hen nog moeten behulpzaam geweest zijn. En die ééne kans op honderd hebben zij jnist gevonden. Eene gedachtede kapitein heeft ze misschien bij de eerste landing over boord geworpen om er van af te zyn. Dat is even onwaarschijnlijk. Ik heb hem rijkelijk betaald,.. Penh eens dat by het geld vasthad. IedereeD ziet zoo nauw niet. Maar hij heeft mij voor eene politie— kommissaris aangezien die de bevelen van hooger hand uitvoerde. Hij zon dit zeker niet gewaagd hebben, vooral nadat ik hem duidelijk heb doen uitschijnen welke de noodlottige gevolgen zijner verraderij zonden zijn. Gy hebt gelyk, baas. Ik kan er niet wijs uit worden. Waartoe ons langer het hoofd afmarte len Dat het God of de duivel zy die Paljas bevrijd heeft, eene zaak blijft stellig, myn beste Baptist, 't is dat bij vry is en dat ik hem in vleesch en beenderen heb gezien, dat ik met hem heb gesproken en zelfs zyne vuist heb gevoeld... Ah! welke vuist 1... Nu is by op dit oogenblik ongetwijfeld in Parys Wij moeten herbeginnen en ons zonder dralen weer aan 't werk stellen. Hoelang lig ik hier nu al te bed? Drie dagen- Eu myn neef de proknreur, wat denkt hy van het spel Hij beeldt zich in dat gy door baan- strooperB zyt aangerand geweest Hij heeft eene klacht by de justitie ingediend die ijverig de schelmen opzoekt. Het schijnt dat men op het spoor is van eene heele bende Wat is het gerecht toch slim 1 grinnikte Lavarennes, het is altyd bereid appelen voor citroenen te koopen I En de plank mis te schieten. Bah I laten wy het gerecht maar mis- Ioopen en boaden wy ons met onze eigene zaken bezig Gij zegt dat ik reeds drie dagen te bed lig? Ja, baas, drie volle dagen, Ik heb zeker hevig aan koorts geleden want ik weet niets van hetgeen er gebeurd is, sedert ik in het hotel ben weergekomen. tot een dwingeland, die niet meer te bevredigen is, voordat aan zijn, doorgaans ongekend, verlangen is voldaan. Zoo wordt een kwaad ontwikkeld, dat nu veel last en later misschien veel onheil zal verwekken. Wie is hiervan de schuld? Niet het kind. Dit werkt nog onbe wust. Als er schuld is, dan ligt ze in de persoon, die het kind verzorgt. Deze moet geen verkeerde neigingen bevor deren, zij het ook om het kind te be daren, want zoodoende voedt zij het kwaad. Zij moet zich niet voegen naar de grillen van het kind, dat niet weet. wat het wil, maar kalm, zacht bedaard en met geduld doen, wat zij zelf redelijk en verstandig acht in die omstandighe den. Met eenige volharding In dezen wijzen tegenstand zal die verkeerde nei ging spoedig verbeterd en overwonnen worden tot heil van het kind voor nu en de toekomst. De verzorging van 't kind in de eerste jaren zijns levens is dus eene zaak, waarbij veel wijsheid en voorzichtigheid noodig is en die bij ge volg niet even goed aan iedereen wordt toevertrouwd. Dit mogen de ouders wel ter harte nemen, als zij hunne kinderen wenschen gelukkig te zien. Gelijk nu elke neiging ten kwade van het begin af moet worden onderdrukt of ten goede gekeerd zoo is het niet minder noodig, zijne betere neigingen, naar vermogen, te ont wikkelen en te sterken. Al wat aan het kind gedaan wordt, zijne geheele behan deling moet geschieden op eene wijze, dien kleinen engel waardig, met omzich tigheid, zachtheid, liefde en geduld, zoo dat het kind reeds uit die behandeling even als uit het stichtend voorbeeld door het gevoel het goede leert waardeeren. Op u rust nu vooral de plicht te zorgen, dat zij omtrent dien tijd klaar zijn en goed klaar voor dit onwaardeerbaar ge luk. Dit hebt gij voor elk gewoon kind in uwe macht en, als het niet zoo is, zult gij moeilijk het verwijt van schuld kunnen ontgaan. Doet dus uw best en zoo spoedig mogelijk door woord en voorbeeld, om uwe kiuderen tot hunne eerste H. Communie voor te bereiden Leert hun God kennen en zijne onein dige liefde voor den mensch in dit H. Sakrament. Spreekt hen dikwijls over dit hemelsch geluk. Zegt hun dat zij braaf moeteD zijn en blijven, om den Heer hunnen God in hun hart te mogen ont- Dat geloof ik wel! De koorts gelijkt een paard. Eerst yldet gij, daarna zijt gy in eene volkomen» gevoelloosheid gevalleD.., De dokter, die in allerhaast werd geroeppn, durfde zelfs over uw leven niet verantwoorden hij scbndde het hoofd en liet zyne lip hangen tot op de borst Ik heb nog meer vor n gevreesd dan te Bordeaux., zonder te rekenen dat die dni- veleche dokters verslingerd zijn om hnnne neus overal tnsschen te steken en zich te ver zekeren of er niets in nw lijf gebroken was, wilde bij u geheel overtasten, zelfs uwe schouders,.. Hola? riep Lavarennes. die verbleekte. Wees gerust zei Frochard, ik was daar gelukkiglyk. Ah ware ik er niet bij geweest die pillenscbryver zon uwe papieren van Brest ontdekt en aan den prokurear getoond hebben Oaf zuchtte de oude galeiboef. Zoo dat ge mij nogmaals gered hebt, mijn brave Casse— Mnseau, voegde by er by, daarvoor zal ik u dankbaar wezen, En hij reikte hem de hand. Dit zijn van die kleine diensten welke men order malkander aan onde kameraden mo«t bewijzen, antwoordde de kerel. 1b ver onderstel dat de heer ridder in betzelfde geval voor mij ook zoo zon gehandeld hebben.*. Voorzeker,... Ik ben bier geen oogenblik weg geweest en heb n door niemand anders willen laten verzorgen. Ik heb alles zelf gedaan Pap langs hier leggen en kompresBen langs daar.... Ah dat was my een spel Ik zal u daarvoor beloonen. Daar reken ik op. Gy zyt bezorgd voor mijne gezondheid... Ongelooflijk. Ik ben overigens de eenigste niet die brave baron de Courgemont, nw... kozyn, zat leelijk in angsten hij was zoo bedroefd over nw ongeval, toen bij vertrok. Zoo, hy is vertrokken riep Laverennes. (Wordt vervolgd). 12 - |l

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1