Nummer 21 Zondag 12 Maart 1^11 34e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. PALJAS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. BEKENDMAKING. LANDBOUW Zij die zich tegen het volgende kwartaal abon- ieeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. 1NDUSTRIEELEN. FEUILLETON Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. WiiiiIwijkselic en Langstraatsehe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. ï-ranto per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Advkrtentiïn 1—7 regels f0 60 daarbove" H cent per regel grcoie letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 man] ter piaateii g cpg-grven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een gioot aaitta. regel» en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel Tuberculose onder het Rundvee. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk maakt bekend, dat diegenen, die met staan van Rijkswege de Tuberculose onder hun rundvee wenschen te bestrijden, daartne eene aanvrage hebben te richten aan den Directeur-Generaal van den Landoouw, te 's Gravenhage. De formulieren van aanvrage zijn kosteloos tan de Gemeentesecretarie verkrijgbaar. Waalwijk, den 6 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, TB. de SURMORT D2 BAS SMEELE BÖSCHBRANDEN. De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter kennis, dat he» met het oog op het ontstaan van BOSCHBRANDEN, zeer gevaarlijk is in bosschen brandende lucifers of andere voor- werpon, welke brand kunnen veroorzaken neer te werpeD. Een ieder wordt dan ook dringend verzocht zooveel mogelijk mede te werken om bosch branden te voorkomen, terwijl allen worden aangespoord behulpzaam te zijn bij het biusschen van Boschbranden. Waalwijk, den 6 Maart 1811. De Burgemeester voornoemd, TH. de SURMORT de BAS SMEELE. De Kamer van Kooohandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 't opmaken van het verslag over 1910 Heeren Industrëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF oau beu 170) Ach dokter, gij zult mij toch zeker niet verlaten, protesteerde Lavarennes. Dan moet gij stipt gehoorzamen. Ik vertrouw u mijn leven toe. Goed Ziehier wat ik wil Primo, weer te bed gaan, hic heet hnnc... Gij zegt Ik zeg hic et nnnc dat beteekent in 't latijn aanstonds. Verschooning, ik had bet niet verslaan want van latyn heb ik nooit veel geleerd... Secundo een lavement nemen om de verstop ping te belettendie onvermijdelijk moet voort spruiten nit het nemen van al ta veel voedsel tertio, warme pap op den bnik leggen om den brand te genezen dia uit bovengemelde ver stopping zal ontstaan quarto, drie, vier kommen borragiethee drinken om de kwade humeuren nit te zweeten quinto, morgen vroeg, wanneer gij opstaat, een goede purgntie innemen... Daarna zullen wij zien of bet niet noodig is eenige bloedzuigers te zetten of bloed te laten om bloedopdrang of beroerte te voor komen... Is dat alles vroeg Lavarennes die tot hiertoe eerbiedig die opsomming bad aan gehoord, Het Bpreekt van zelf dat gij streng meet vasten om aan uw verzwakte maag nieuwe krachten te geven. Weihoe kan de vasten nieuwe krachten geven Ik meende... II. Gaven we in ons eerste artikel een korte geschiedenis van het parlementa risme voor-geschiedenis zouden we ze kunnen noemen thans wenschen we den meer nieuweren ontwikkelings gang van dit systeem te behandelen. Alvorens echter tot deze uiteenzetting over te gaan, willen we op een frappant staaltje van een wondersnelle parlemen- tairische ontwikkeling van een menschen etersstam wijzen. De lezers herinneren zich zeker nog wel het terrein van »ons sociaal laberatorium,® dat voor korten tijd het onderwerp vau eenige artikelen in ons blad uitmaakte. Welnu, in dat zelfde Nieuw-Zeeland, daar in het verre Australië, waar eerstklassige sociale wet ten de diepe klove tusschen rijk en arm, tusschen proletariaat en kapitalisme over brugd hebben, leven naast de Europee- sche bevolking een tweetal inlandsche volksstammen, de Papoeas en de Maoris welke nog voor betrekkelijk korten tijd menscheneters waren. De eersten vormen thans nog een volksstam, wiens verstan delijke vermogen op zeer lagen trap staan. Zij wederstreven elke poging tot cultiveering en beschaving en zijn dan ook tot uitsterven gedoemd. Elk jaar vermindert hun aantal Geheel anders zijn de Maori's. Hoewel deze lang niet zoo groot in aantal zijn als de Papoeas zij zijn ongeveer 50000 zielen sterk zijn zij zoowel in hun uiterlijk als in hunne verstandelijke ontwikkeling den Papoea's ver vooruit. Bruingeel van kleur over 't algemeen flink van gestalte, met heldere, glanzende oogen en een spre kende neus, zijn ze dapper en uitstekende schippers en duikers. Terwijl in 't mid den der 19e eeuw, dus in 1850, nog menscheneters onder hen waren, hebben zij zich na dien tijd zoo snel in de levens wijze der blanke bevolking weten in te leven, dat deze laatste, anders zoo wan trouwend tegenover de gekleurde rassen, den intelligenten Maori's volle burger en burgerschapsrechten hebben verleend, ja zelfs vertegenwoordiging in het Par lement. Sedert 1868 wordt deze stam door vier afgevaardigden in de Tweede Kanier en sedert 1871 ook in de Eerste De wetten der wetenschap, mynheer, hebben niets gemeens met de volksvooroor- deelen die in de onwetendheid hunnen oorsprong hebben. 't Is waar. Volg dus de voorschriften der wetenschap. Ik gehoorzaam. De dokter zette zich voor de schrijftafel neer, Bchreef eene ordonnance voor en haar zynen cliënt overreikend Dat dit alles stipt nagevolgd worde. Ditmaal geene overtredingen meer, voegde hij den vinger bedreigend opstekend, anders... Ik onderwerp mij. Morgen zal ik weerkomen indien gij vóór dien tijd myne diensten noodig hebt, dan kant ge mij doen roepen. Tot weerziens, heer ridder Dank u wel, dokter, tot weerziens... Maar nauwelijks bad de dokter zyne hielen gedraaid of Lavarennes veranderde van toon. Vaarwel l oude domkop I riep hy, het voorschrift in het vnnr werpend. Die geleerde ezels zyn woarlyk aardig. Zij nemen niet aan dat zij zich over eenen zieke kunnen bedriegen. Zy zouden een gezonden man naar de andere wereld helpen, al was het maar om te kannen bewyzen dat zij gelijk hebbeD. Ik geef de brui van al die spawdrauken en pleisters hu lavementen en pnrgaties en aderlatingen Tel er op dat ik uwe voorschriften zal volgen, pillendraaier Ik hond meer van eene lekkere brok vleescb, goeden wijn, de open lncht en de oefening dat zijn mijne geneesmiddelen. En om beter tegen de uitspraak der weten schap te protesteeren en zijne bijkomende krachten te beproeven, kleedde hij zich aan en ging naar het park waar hy, wel ia waar, met behulp van zijnen stok, eene flinke wan deling deed. IX. Intnsschen was Frochard zonder hindernis, te Parijs aacgekomen en vervulde er nauw gezet zijne taak. Hy bleef niet lang voor het hotel de ModL bazon schilderen. Hy wandelde nauwelijks sedert een halfuur de rne de la Cerisale op en neer, toen hy opeens Kamer vertegenwoordigd. De natuurlijke welsprekendheid, dezen Inlanders zoo eigen, maakt deze afgevaardigden tot een sieraad van het Nieuw-Zeeiandsche Parlement, dat onder zijn Ministers ook een Maori telt Ziedaar, een treffend voorbeeld, hoe snel een volksstam van het kannibalisme tot het moderne par lementarisme komen kaD. En thans na deze korte afwijking ons eigenlijke onderwerp de meer moderne ontwikkeling van het parlemen tarisme. Na het veelbewogen jaar 1848 ging er door geheel Europa een demo cratische stroom, die de vorsten dwong tot het verleenen van meer macht aan hunne parlementen. Voor dien tijd en voor verschillende landen als b.v.Duitsch- land verkeerde het parlementarisme nog in een toestand, die men de tnaieve noemen kan en waarin het oratorische talent van den enkeling nog veelal den doorslag gaf. Stond aan het hoofd der ministriëele regeering een man, die de gave van het woord bezat, dan kon hij zijn parlement door een oratorische krachtsproef veelal voor zijn zaak winnen. Nadat echter meer de parlementarische partijvorming op den voorgrond trad, kwam het zwaartepunt in het parlement meer te liggen op de afstemming, zoo dat de gave der welsprekendheid zoo niet waardeloos werd, daa toch zeer in kracht verminderde en in plaats van het oratorische oogenblikssucces de korte verklaring- kwam. Bij de nog verdere doorvoering der partijgroepeering, vooral na het opbloeien van het socialisme, kwam *de rede voor de tribuned.w z. de democratische af gevaardigden spraken hunne lange reden niet zoozeer uit om in als wel buiten het parlement gehoord te wordenhet parlement werd en wordt thans nog door deze partijen als partij propaganda-ver- gadering ge- of misbruikt. De toon werd scherp en sarcastisch, de hoeveelheid en de groepeering van het materiaal werd hoofdzaak. Een nieuwe vorm trad weer op den voorgrond, toen het al meer en meer gebruik werd, dat groote en voorname wetsontwerpen eerst in commissie's en afdeelingen werden behandeld, om daarna in de algemeene vergaderingen te komen. Hierdoor trad de voorbeiaadslaging op eenen livreiknecht zag baitenkomen, die waar schijnlijk eene boodschap ging doen. Hij sprak hem heel beleefd aan Dag, vriend, zijt gy van den huize? De andere die aan de kleeding van dien man herkende dat hij hetzelfde ambt, als hij, uitoefende antwoordde Ja, kameraad, wat verlangt gij Ik zoa wel willen in dienst komen by M. de Montbazon. verklaarde openhartig Fro chard, en vooraleer mij aan te bieden zou ik willen weten of er bij u eene plaats open is. Ik geloof niet dat het onbescheiden is u deze vraag te stellen. Onder konfraters... De dienstknecht keek den vreemdeling aan van het hoofd tot de voeten. Hy stond wel eeuigszins verwonderd over het gelaat en het voorkomeD van den gewezen hansworst, maar de kleeding was zoo netjeB, dat hij waarlijk meende het met eenen dienst knecht van grooten huize te doei te hebben. Eene plaats zegde hy. Misschien wel Ik zou het u wel niet kunnen ver zekeren, maar ik moet n verwittigen dat men niet gemakkelijk is. Waar zyt gij in dienst geweest Deze onverwachte vraag bracht Frochard toch niet van zyn stak en zijne inbeeldiDg kwam hem ter hnlp. Ik ben in dienst geweest by oen vreem den edelman, prins Mortorato, antwoordde hij, zonder aarzelen. Dien ken ik niet, zei de knecht met minachting, gelyk iemacd die heel den adel van Frankrijk op zijn duimpje kent. Dat is geen wonder, antwoordde de onde galeiboef, wij zijn slechts gisteren nit Napols te Parijs aangekomen. Waarom wilt gij nu uwen meester ver laten De prins staat mij maar half en half aan Die groote vreemde edellieden hebben soo'n zonderlinge manieren. Zij zitten altijd aan de speeltafel en betalen hunne knechten nooit regelmatig Begrepen En wie heeft u in het oor geblazen eene plaats bij den heer hertog te zoeken Een myner neefsHy bad eenen zyner vrienden, die bet ook wist van iemand, den voorgrond en kreeg vooral een groote beteekenis de voorbespreking, die in de verschillende partij-fracties plaats hadden. Met dezen gang zijn we gekomen in den tegenwoordlgen Fractie-dioang waardoor de beslissingen feitelijk niet meer in de algemeene parlementsverya deringen vallen, doch reeds vooraf. Hoe wel deze toestand iets goeds heeft, is hij toch in zooverre ongezond, dat de toonaangevende parlementspartijen te groote macht uitoefenen, met ter zijde stelling van de minderheid, waaraan alleen iets te veranderen valt door het door ons zoo vaak besproken evenre digheidsstelsel. De tegenwoordige situa tion is die van het parlementairische schaakspel. Evenals bij dit bekende intelligente spel trachten de verschillende fractie's elkaar mat te zetten, zoodat de grootste en eerstwinnende fractie door geschikte parlementairische manoeuvres de andere trachten te overtroeven, of schoon deze toestand vooral daar, waar het beroepspoliticisme heerscht, zooals b.v. in Frankrijk, zijn nadeeligsten invloed op den parlementairischen gang van zaken uitoefent, zoo is toch ook ons land niet van dit kwaad geheel en al vrij. Doch ook thans beviuden wij ons in een reeds ver gevorderde overgansperiode. Bestrijding der tuberculose onder het rundvee. (Slot.) Staatsinmenging wordt hierbij noodza kelijk geacht, maar van dwangmaatre gelen, bv. door het opnemen der klinische T. onder de besmettelijke veeziekten, en verplichte pasteurisatie van de nevenpro ducten der zuivelfabrieken, is de Regee ring op verschillende gronden afkeerig. Alles komt dan ook ten slotte aan op de volle medewerking der belanghebben den, der veehouders zeiven, en waar die medewerking mocht ontbreken, is het zeer twijfelachtig of met dwang het doel zou worden bereikt. De Regeering zal zich moeten bepalen tot hel geven van voorlichting en steun, ten einde daardoor de veehouders op te wekken tot zooveel mogelijk zelfstandig optreden tegen de T. Alle ingrijpen zij wiens naam ik vergeten heb, hooren zeggen dat het bier een goede dienst is. Ja, 't is een goed huis. Dan heb ik bij mij zeiven gezegd Laat ons dns, op goed valle nit, naar eens gaan zienik heb goede getuigschriften Wat doet gy Ik ben kamerdienaar. Goed. Ga daar maar binnen. en hij wees hem eene denr aan, gij zult naar M. Flenry vragen en indien hij iemand noodig heeft en gy hem aanstaat, zal bij n in dienst nemen Ik moet haastig eene boodschap doen. Veel gelnk 1 Da knecht wilde voortgaan. Dat was juist hetgeen Frochard niet wilde. Die eerste vraag was maar een middel geweest om eene samenspraak aan te knoopen. Een oogenblik, vriendschap, zegde hy. zijnen collega bij den arm weerbondend, ik wil u zoo niet laten vertrekken. Wat wilt gij? vroeg de andere. U bedanken over uwe bereidwilligheid. Oh l 't is de moeite niet De eene beleefdheid is de andere waard. Gy zult toch wel aaunemen met mij een glos te drinken Dank u, gy zyt wel goed, maar ik heb geooen tijd. Een enkel glaasjedat dnurt zoolang niet. Vyf minuutjes Ja ïnaar Op het welgelukken van mijno onder neming Komaan, dat kant ge toch niet weigeren. Ik zou niets beters vragen, maar Dat zal mij plezier doeD. De knecht gaf eindelijk toe. Om u plezier te doen, zegde hy. Dat is wel gesproken. Maar op en weg, gelijk ik gezegd heb. Wel zeker ik zelf ben haastig. Wij zullen maar in de diebtsby gelegen herben* gaan, niet waar kent gy hier nergens een goed glas Ja, in de Geieerde Kat, rue de Petit-Muce, twee stappen van hier. Kerel, ik heb u vast, dacht de zendeling van Lavarennes. Eenige minuten nadien zaten de twee dienst er dus op gericht, belangstelling in de bestrijding te wekken; den v.ehouder in- z'cht te geven in den aard van de ziekte, hem de middelen aan de hand te doen, die voor de bestrijding noodig zijn en hem door te nemen maatregelen aan te sporen tot zelfstandig handelen. Daarne vens kan krachtig geholpen worden door het aanwijzen en het opruimen der be smettingshaarden- De zorg voor het be houden van een gezonden veestapel, voor reinheid, voor de ge'onde opfok king der kalveren en den aankoop van gezonde dieren is de taak van den vee houder, hoewel ook daarbij steun van Rijkswege kan worden verleend. Allereerst wil de Regeering de veefok kers helpen en van dezen bij voorkeur hen, die leden zijn van vereeniglngen, welke zich de verbetering van den vee stapel ten doel stellen, maar verder wil zij ook aan andere veehouders, mits geen handelaren in vee zijnde, de gelegenheid geven met steun van Rijkswege de T. in hun stallen te bestrijden. Zij die van deze gelegenheid gebruik wenschen te maken, richten zich op een ten gemeente huize kosteloos verkrijgbaar formulier tot den Directeur-Generaal v. d. Land bouw in Den Haag. Wordt op hun aan vrage ingegaan, dan verbinden zij zich o.m tot het afstaan van de klinisch-tu- berculeuse runderen, welke in hun vee stapel worden gevonden, aan het Rijk tegen een vergoeding of tot het slachten of doen slachten van die dieren binnen 8 dagen na het onderzoek en onder toe zicht van den in artikel 4 bedoelden vce- arst. Welke is die vergoeding? Deze wordt berekend volgens een tarief, dat gebaseerd zal zijn op het gewicht van het levende dier, op een indeelirg der runderen in klassen, verband houdende mee de soort, op stadium (tijdperk) der ziekte, en op den vleeschprijs Hieruit volgt, dat het tarief niet constant zal zijn, maar nu en dan gewijzigd zal moeten worden. Thans is het tarief voor door het Rijk ter slachting overgenomen tuberculeuse runderen bij Ministiiëel besluit als volgt vastgesteld KLASSE 1. Vee, in goeden voedings- toestand verkeerende en zonder zicht bare ziekteverschijnselen a. dragend en melkgevend fokvee, niet knpchten in eene oude herberg waarvan de vensters lanes bniten gpgaruierd waren cuet houten groengeverfde stokken en langs binnen met roode gordijnen. In t-genstelling met hunne overeenkomst, had Frochard zich niet vergenoegd eenen borrel aan de scbenkbank te pakken en dan te vertrekken. Hij had eene lekkere fLsch gevraagd en gelijk het spreekwoord zegt ,-dat de eerste stap alleen moeilijk is« had de andere niet veel gezegd tegen deze blijkbare overtrediug hunner overeenkomst. Zij tikteD eens en dronken langzaam, met kleine tengen om den wijn beter te smaken. Dat is'niet slecht, hein zei de nitge noodigde. Heu 1 nog wat jong. Op uwe gezondheid en op uw welge lukken. mynheer. Baptiste, voegde Frochard en bij. En gij? Joznf. Op uw gezondheid, mijnbeer Joz t I Na het tweede glas. warrD zij goede vrienden. Na eerst over onverschillige zaken te hebben gesprokeo. zei Frochard Zoodat er middel zou zijo een plaaicje bij u te bekomen, mijnheer JozT? Hemel 1 wel,, mijnbeer Baptiste, ant woordde de knecht, ik zou n op voorhand niet willen doen watertanden, want ik keu de inzichten van den heer hertog Diet, maar het zou mij niet -verwonderen, indien men er ernstig aan dacht het p-rsoneel te vermeer deren tengevolge der veranderingen welke sedert eenige dagen in bet huis gebeurd zyn Ahl daar zyn veranderingen gebeurd? Ja. de heer hertog, die reeds sedert lang zijne vrouw en zijn eenigen zoon verloren heeft, woont nu sedert vier of Vijf maanden met zyne kleindochter, die weduwe is. Wij lieden, wij hooren hier en daar, terwijl wij onzen dienst doen nog 't een en 't aDder ver tellen Ik geloof z«-lfs, naar ik vernomen beb, dat mevrouw de gravin ongeduldig het einde van haren ronw afwacht om te hertrouwen. De toekomende echtgenoot is reeds gekozen, het is een zekere ridder de Rollac (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1