Nummer 24 Donderdag 23 Maart 1911 34e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij AntooiiTielen. Eerste Blad. Gemeenteraadsvergadering. PALJAS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON Telefoonnummer 38. Telegram-Adres: ECHO. De Echo van het Zuiden, Waalwyksclie en liangstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs perS maanden fü."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: AdvkrtentiSn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grooie letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsir n opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een gioot amitai regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 16 cent per regel. VLIJMEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 18 Maart 1911 des avonds ten 6 uur- Voorzitter de Edelachtb- heer* G. R. van der Ven. Ongeveer half zeven uur opent de Voorzitter de vergadering en heet allen welkom. Afwezig zijn de heeren van Heesbeen, en Zwaans, Aanwezig de heeren Boom, van Wordragen, de Vaan, van Heivoort, van Buul, v. d. Ven, Mommersteeg, van Stokkum en van Oijen. De Voorzitter deelt mede, dat de notulen der laatste vergadering nog niet zijn ontworpen doch in de volgende vergadering aan de orde zullen worden gesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 17 Febr; tot af- en overschrijving. b. Idem van het besluit om aan den nachtwacht, een gratificatie van f25, te verleenen. c. Beredeneerd verslag art. 152 der Woningwet. Wordt voor de leden 14 dagen ter visie nedergelegd. Voor kennisgeving aangenoTen- 2. Schrijven van Heeren Gedeputeerde Staten van Noordbrabant in verband met het raadsbesluit van 17 Februari 1911 tot wijziging der artt. 61 en 71 der plaatselijke politieverordening, ter fine van bericht en raad begeleid van een adres va a J. H. W. Honnef, met ontwerp-advies van Burgemeester en Wethouders. Uit het schrijven blijkt dat Ged. Staten in overweging geven op de wijziging der politie-verordening alsnog het advies der gezondheidscommissie in te winnen, Yob »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF tférföewUtHiw aaw Dew 173) Dat is onmogelijk, bovennatuurlijk riep hij. Ik self heb met eigen oogen bet lijk van Rollac gesien, al de vrienden hebben bet herkend even als ik en daarna hebben wij het In onze tegenwoordigheid op het slagveld doen begraven. En ik, heb mijnen kloin-neef met eigen oogen, springlevend voor een tiental dagen gesieff en verlaten. Gij nijtv voorzeker mis en hebt eenen andere in zijne plaats begraven. Ik bevestig, ik zweer u dat 1 Na alle bewijsredenen te hebben uitge. put, set ik dien volgeling vair des B. Thomas aan ziob naar Versailles te begevenwaar bij •ich zal kunnen overtuigen van bet beataan des ridders. Koppiger als een muilezel van Aurerge, wildo ik aen geest van bevrediging zoover niet drijven te verklaren dat ik ge sproken en gereisd bad met den geest vao den ridder. De oneenigbeid dreigde te veranderen in twist, indien de voorzitter niet tusschen gekomen ware om er sen hola aan te stellen, en gewetensvol aan zijnen vriend te doen op merken, dat, indien er misverstand bestond, bet waarschijnlijk was van zijnen kant. Daarop gaf M. de Préval toe, moeilijk zijne kwade luim verbergend en geenszins overtuigd. ■Gij liet het. mijn beste neef, besloot M. de Courgemont, tot welke belachelijke gevolgen de verwaandheid van zekere lieden' leidtZij ve kiezen het licht van de zon te loochenen, liever dan te bekennen dat zij zich bedrogen hebben. Deeel kleine, geschiedenis heeft my omdat er gebaar zou bestaan, dat dc verordening door den rechter onver bindend kan worden verklaard. Tevens wenschen Ged. Staten dat de raad van advies dient op een begeleidend adres van J. H. Honnef, die aan Ged. Staten verzoekt te waken, dat de ver ordening niet in werking tteedt omdat z.ide wijziging van de artt 61 en 71 beide in strijd zijn met de wet. Voorzitter. De wijziging raakt wel geen onderwerp de volksgezondheid be treffende, doch wij hebben het advies toch ingewonnen. Uit het advies der Gezondheidscom missie, dat door den Voorzitter wordt voorgelezen, blijkt dat hunnerzijds geen bezwaar tegen de wijziging bestaat. Vervolgens leest de Voorzitter voor het adres van J. H. Honnef, dat luidt als volgt Aan Heeren Ged. Staten van Noord-Brabant Geeft met verschuldigden eerbied te kennen J. H. W. Honnef, koffiehuishouder te Vlijmen dat in de vergadering van den Raad dezer gemeente d.d. 17 Februari j.l. twee besluiten genomen zijn, betreffende het bedrijf waarbij ook adressant be trokken is, dat in de eerste plaats besloten is art. 61 van de politie-verordening dezer gemeente te wijzigen en wel zoo dat het zonder vergunning van het hoofd der politie verboden Is barak- of biljart concoursen of kegelwedstrijden te houden; dat voorts ook. is besloten bij dagen van verkiezingen de café's te sluiten, maar daarbij is gezegd dat de bestuur ders van hooikarren van elders komende en vreemdelingen toch een café binnen kunnen moeten gaan, weshalve de sluitingsmaatregel niet van toepassing zou zijn voor die welke noodzakelijk even bij aankomst van de treinen of trams open moeten zijn dat adressant ten opzichte van het eerst genoemde besluit opmerkt, dat de gemeente-verordening hier meer bepaalt dan zij krachtens art. 135 der Gemeente wet mag doendat zij bovendien in strijd is met een bepaling der Rijkswet, in casu art 45 der Drankwet, dat ver biedt hazardspelen toe te laten in een doen lachen indien onze hleinneef in staat is ze te annhooren, vertel ze hem, zij zal hem vermaken, gelyk ze mij zeiven heeft ver maakt, en zij zal er misschien toe bijdragen hem te genezen met hem eenige stonden vroohjkheid te bezorgen*. Gedurende de lezing van dit verhaal, had Lavarennes moeite gedaan om zijne ontstel- tenia te verbergen. Niettemin zou een getuige met meer door zicht dan de jonge burggraaf, herbaalde malen, eene zenuwachtige samentrekking van zijn gelaat hebben bemerkt, beschenen door het recbtstreekscb licht der lamp welke hy ge naderd was, eene lichte beving in de stem, nu en dan plotseling eens stilhouden, alsof de lettergrepen moeite hadden nit zijne keel te komen. Hercnles werd door deze verschijnsels niet getroffen, of indien hij ze opmerkte, schreef hij ze eenvoudig toe aan de moeite welke de ridder had, bet geschrift van M. de Courge mont te ontcijferen. Den laatsten volzin eindigende, nam Lava rennes die laatste raadgeving te baat om zich aan eene schijnbare vroolijkheid over te geven. Dit gaf hem vastberadenheid en ontspande zijne zenuwen. Ah nep hij uit, bet vertelsel is waarlyk plezierig £oo zoo ik ben dood dood en begraven?... Ah! ah! ah/... en die brave Préval beeft ginder op mijn graf geweend/... De goede, brave, vriend 1 Mijn woord van eer, 't is kostelijk Dat bij kome, bij zal dan zelf wel vaststellen dat ik levend, springlevend ben Het zal mij genoegen doen dien ouden vriend weer te zien wij zullen samen een lekker glas cham pagnewijn drinken op zijne gezondheid en mijne verrijzenis Hij zal wel verplicht zyD zyne vergis&iDg te bekennen Neen, waarlijk dat is te aardig Ik moet er mee lachen dat de tranen my over de wangen rollen... Ahab 1 ah En waarlijk, bij lachte dat hy schokte. De markgraaf, die wist dat de ridder zeer vrooly'k van inborst was, gaf geen acht op de buitensporige wijze waarop deze scheen te lacheB. voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor door Burgemeester en Weth. een vergunning is verleend dat zij alsmede in strijd is met artt. 456 en 457 van het Wetboek van Strafrecht dat deze bepalingen het hazardspel verbieden en nergens ander spel, tot nut en vermaak (als biljarten, kegelen etc verboden is of verboden mag worden dat omtrent het tweede besluit opge merkt wordt, dat dit besluit in strijd is met de wet, in casu art. 7 eerste lid, 4o der Drankwet dat immers wel krachtens deze be paling alle localiteiten mogen gesloten worden op bepaalde dagen, maar niet enkele, als waarvan bij het onderhavige besluit gesproken is. Redenen waarom adressant de tus- schenkomst van Uw college verzoekt opdat de verordening zooals zij thans luidt, niet in werking zal treden. 't Welk doende. Van uw college de dienstwillige dienaar J. H. W. HONNEF. Vlijmen, 2 Maart 1911. Voorzitter. Door Burg. en Wethouders is bereids een een advies ontworpen, 't welk ik even zal voorlezen. Op verzoek onzer redactie is de Voor zitter zoo welwillend geweest ons een afschrift van dat advies te verstrekken, hetwelk wij hier woordelijk overnemen Aan Heeren Ged. Staten van Noord-Brabant. Naar aanleiding van nevenvermeld schrijven zenden wij uw College hierbij terug het verzoekschrift van J. H. W. Honnef alhier, ter fine van bericht en raad ons toegezonden. Wat betreft de bewering van adres sant als zouden wij in casu door de wij ziging van art. 61 onze bevoegdheid te buiten gaan, vermeenen wij te mogen in het midden brengen, dat o. i. deze be paling van zuiver huishoudelijken aard is en volkomen strookt met de bevoegd heid ons toegekend bij art. 135 der Gemeentewet. Wijders beweert adressant, dat art. 61 in strijd is met art. 45 der Drankwet en de artt. 456 en 457 van het Wetboek van Strafrecht. Ook deze opvatting wordt door ons in geen enkel opzicht gedeeld. Ware de wijziging van Eindelijk gaf Lavarennes den brief aan Hercules weer. Dank u, mijn waarde, zegde hy, dat heeft mij gensegen gedaan, zoo eens hartelijk te kunnen lachen. Mijn neef heeft gelijk niets is zoo goed om iemand op te beuren. Ik was reeds veel beter, maar nu ben ik heel en gansch genezen, sedert ik heb vernomen dat ik dood ben. Ik dank n, omdat ge mij dien brief hebt medegedeeld. De markgraai was verheugd over de vol komen genezing van den ridder. Goddank, zegde hij, nu zyt gy buiten gevaar. Myn groot-oom had mij vooral aan bevolen wel te zorgen dat er u niets zou ontbreken ik geloof dat myne bevelen stipt nagevolgd geweest zijn. Ik ben uiterst wel opgepast geweest, zei Lavarennes, en ik dank er u om, even als den baron. Hebt gy nn myne dienBten niet meer noodig Ik geloof het niet 't is te zeggen... morgen, bij mijne aankomst te Parijs, waar ik eene belangrijke som moet trekkm, zal ik mij wat in verlegenheid bevindoD. Zoudt ge m(j eenige louis willen voorschieten Hercules baalde zij do beurs uit. Ziehier tien louis, ik heb niet meer op zak. Is dat genoeg? Meer daD genoeg. Wanneer moet ik n dat geld weergeven? Ob 1 daar is geene baast by, groot-oom zal die leemte wel aanvullen Gij zyt een diei afvaardig man... ik wensch n veel geluk in uw buwelyk en bied mijne beste gelnkwenscben de bevallige Flora aan, God behoede n 1 Tot weerziens Zij drukten malkander de band. Toen de markgraat vertrokken was kwam Baptist, die alles bad afgeluisterd, weer binnen. Zijn meester scheen geenszins op zijn gemak. Hy schudde heel verlegen het hoofd. Er is nieuws, maar 't deugt niet bromde hy. Ja, onze papieren staan in 't geheel niet goed, antwoordde deze beel onthutst. Weiboe I gij weet? Ik weet alles. Hoe zoo? art. 61 in strijd met art. 45 der Drank wet, dan zouden baraque-, biljait- of kegelwedstrijden beschouwd moeten wor den als hazardspelen en het behoeft o i. geen nader betoog, dat n~ch het eene noch het andere spel als hazardspel kan worden aangemerkt Een weinig geluk is natuurlijk bij geen enkel spel buiten gesloten, zoowel bij kaarten, biljarten als kegelen komt geluk in 't spel, doch het eigenaardige van een hazardspel is juist hierin gelegen, dat de uitkomsten geheel van het toeval afhankelijk zijn hetgeen ook blijkt uit de verklaring, die in de memorie van toelichting op de Drankwet van dat spel gegeven is. Wij merken echter op, dat bij het baraque-, biljart- of kegelspel behendigheid de hoofd-factor is en het toeval daarbij een zeer onder geschikte rol speelt, zoodat bij die spelen o. i. van hazard" geen sprake zijn kan. Adressant beweert tevens in zijn adres, dat nergens ander spel tot nut en ver maak verboden is of verboden mag worden. Ook deze bewering gaat mank. Immers, wanneer de raad het in 't belang der openbare orde acht het uitoefenen van het eene of andere spel afhankelijk te stellen van eene vergunning van het hoofd der gemeente politie met het doel misbruiken te kunnen weren, dan maken wij o. i. gebruik van de bevoegdheid ons toegekend bij art- 135 der Gemeentewet. In verband met de wijziging van art. 71 wordt door adressant in t midden gebracht, dat dit artikel in strijd is met art. 7, eerste lid 4o der Drankwet Ook deze meening is o i. onjuist. Immers de genoemde wetsbepaling kent den raad de bevoegdheid toe alle voor het publiek toegankelijke localiteiten te doen sluiten op dagen, waarop wegens bijzondere omstandigheden, misbruik van sterken drank te vreezen is. Welke inrichtingen gesloten zullen moeten zijn is een zaak, geheel te onzer beoordeeling. De ver ordening bepaalt echter, dat alle inrich tingen gesloten moeten zijn en maakt een uitzondering voor die inrichtingen die als tramhalte dienst doen echter al leen opzlchtens het binnenlaten van door trekkend of reizend publiek, zulks met het oog, op eventueel slecht weer. Dat wij tot het in het leven roepen van een dergelijke uitzonderingsbepaling niet be voegd zijn, staat in de Drankwet niet Parbleu 1 ik was in de voorkamer en heb nauwgezet gedaan wat een kamerdienaar doen moetik heb aan bet sleutelgat geluisterd. En gij hebt gehoord?... Al betgeen gij aan den markgraaf gezegd hebt. Dan hoef ik bet n ook niet meer te herbalen. Vermits gy om zoo te zeggen mijn vennoot zyt, wilde ik u alles vertellen bd u op de hoogte van den toestand brengen. Ik ben er reeds op. Welnu 1 wat denkt gij erover Ik denk dat Onze toestand niet zuiver is. Dat denk ik ook. Wij moeten van lucht veranderen. Ik ben naar de maan 1 riep Lavarennes en braakte een ijselijken vloek uit. Ik vrees bet Het spel is verklikt, men zal weldra weten dat ik ridder de Rollac niet ben en weldra zal het gekend zijn welke persoon zich onder dien naam verbergt- Van bet een tot het ander is er maar één stap. Nog geen voet. Wat te doen Eerst en vooral de plaat poetsen daarna zult gij zien wat er u te doeD Btaat. Nochtans Zooals gij wilt maar indien gij mijnen raad niet volgt znlt gy het u later beklagen. Frochard vergat zijne rol en sprak tot zijnen meester met dezelfde gemeenzaamheid, gelijk vroeger in de galei. L»varennb8 hernam, alsof hy tot zicbzelven sprak Laat ons eens ernstig de kansen over - wegen i M. de Préval zon zoo stijfhoofdig by zijn meeniDg niet gebleveo zijn. indien hij geene bewijzen bezat van hetgeen hy zegt. Hij zal de wedding niet opgeven fo met bewijzen in do band, CourgemoBt dwingen zijn ODgelijk te herkennen. Daarna zal Cour gemont een onderzoek instellen, den hertog verwittigen over zijne vermoedens en eens dat het nestje zal ontdekt zijn. blijft er niets meer over dan mij in het hotel de Montbazon gevangen te nemeD. Ik moet dns in den muil van den wolf niet loopen Maar, daD strijk ik de vlag voor Belpbégor, dan sta'ik hem m|jne plaats af?... vermeld en is o. i. ook niet in strijd met het artikel. De drankwet zegt niet dat >enkele" of wel „alle" localiteiten geslo ten moeten worden, zooals adiessant beweert, doch spreekt in genoemd artikel alleen van »voor het publiek toeganke lijke localiteiten". Op grond van het vorenstaande ver meenen wij, dat de gewijzigde bepalin gen met geen enkele wetsbepaling, noch ook met het algemeen belang in strijd zijn te achten. De Raad der gemeente Vlijmen, De Voorzitter, (get.) VAN DER VEN. De Wethouder, (get) N. VAN OIJEN. (Rest volgend no.) RAAMSDONK. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 18 Maart 1911 des morgens ten lO'/i uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Ridder de van der Schueren. Klokslag half elf uur opent de Voor zitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van de N. V. Neder- landsche Fabriek van Stoombrandspuiten en andere werktuigen v./h. A. Bikkers Zoon Rotterdam, houdende mede- deeling dat zij 10 jaar garantie verleent op de door haar geleverde brandspuit. b. Een schrijven van het bestuur der Bakkersvereeniging Onder Belang.4 Adressanten zijne voornemens een tweejarigen cursös voor Handelsonderwijs met daaraan verbonden voorbereidenden cursus in het leven te roepen en vragen daarvoor eene subsidie van f 430 en de vrije beschikking over twee schoollokalen met vuur en licht in de O. L. School op het Veer. Adressanten wijzen op het groote nut van Handelsonderwijs en dat indien de gemeente voorgaat met subsidie te ver leenen ook de Provincie en het Rijk dit doen. Voorzitter. Ik stel voor het schrijven Bij deze gedachte, ontvlamde bij in eene schrikkelijke woede. Hij liep de kamer rond gelijk een wild dier in zijne kooi en sloeg met de voist op tafel en meubels, uitroepend Verdoemd I zulke scboone kans verkij ken I Het schoonste spel verliezen dat ik in mijn leven heb gehad, en dan nog met zoo veel troeven in de hand Welk» tegenslag I Op het oogenblik dat ik gansch uit de nesten gered was, het spel moeten opgevi n 1... En zeggen dat ik mij sedert maanden zooveel moeite gegeven, zooveel slimheid en geduld aan den dag gelegd, zooveel hinderpalen overwonnen heb Eene prachtige ODder— nemiDg en die buitengewoon wel vooruit ging I Nog een beetje en 'k was gewonnen ik huwde Madeleine, ik bad fortuin, titel, eer, alles, alles 1 En nu ben ik verschalkt door dien goochilaar wanneer ik hem op vijf honderd mijlen afstand waande... Hoe is het mogelijk, hein, CaBse—Mnseau En zeggen dat ik dien man tnsschen myne klauwen heb gehad... ik had hem moeten verwurgen. in 't water werpen Oh dat zal hij mij dunr betalen 1 zy zullen het mij allen 1 «talen en moet ik in de gevangenis sterven, ik zul mij ten minste gewroken hebben 1 Hij was bijoa verstikt van woede. Het schuim op de lippen eu de oogen verwilderd, liet hy zich iD eenen zet»-) neer zakken zonder nog een enkel woord te kunneD spreken. Komaan, zei Frochard met zijne spot tende bansworststem. wees b-dnurd, gij zoudt iets iü uw lijf kennen brekeD. Waartoe dient bet. u zooveel kwuad bloed te makeu Eu daarby, gy hnilt en tiert gelyk een blinde die zijnen gaaostok verleren heeft. Indien iedereen hier in buis met uwe zaken niet bekend is, dan zal bet voorzeker uwe schold niet zijn. Wuar is nu die voorzichtigheid van de slan? die gij anders zoowel met de sluwheid van den vos weet te puren 't Dat wint men, sie, als men nit zijn vel scniet (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1