Nummer 24. Donderdag 23 Maart 1911. 34c Jaarg Tweede Blad Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. RINNENLAND~ jaren aan den Nederlandschen handel is I Ingevolge de haar verstrekte opdracht onttrokken werd ter P^atse door de commissie om dat bij deze cijfers nog het volgende steun en medewerking verzocht voor het valt aan te teekenen streven van het consortium van gemeen- a het persen van 1000 K.G. (1 ton) ten, die beoogen het bevorderen van Een Alarmkreet. De senator Bérenger en de heer Ber- tlllon hebben een manifest verspreid, waarin zij het Fransc'ne volk wijzen, aan de hand van de cijfers der jongste volks telling, op de onrustbarende afneming van het aantal geboorten. Het met zwart omlijnd manifest draagt tot opschrift »Zal Frankrijk over vijftig jaar nog bestaan waaronder de volgende veel- zeggende cijfers Franschen. Duitschers. In 1871 35,360,000 40,800,000 In 1910 38,000,000 63,000,000 In I960 25,000,000 100,000,000 Deze cijfers hebben ook geklonken in de Kamer. De Minister van Oorlog maakte er zich met eenige groote woorden van at. Als wij geen blanke so'daten meer genoeg hebben, dan bezitten wij nog altijd de zwarte legioenen van Afrika. >Het is noodig, dat men weet, dat wij een sterke en roemrijke natie zijn.4 Wat 'n bluf. De cijfers bewijzen, dat Frankrijk een roemlooze en ondergaande natie is. In de verschillende dorpen van het departement van de Aube, waar de wijn boeren ontevreden zijn, omdat hun ge bied bij regeeringsbesluit afgescheiden is van de streek, die echte4 champag ne produceert, hebben gisteren betoo gingen van verontwaardigde wijnboeren plaats gehad. In Bar aan de Aube trok ken de boeren in hun werkpak, met een stok op den schouder en vrouwen en kinderen achter zich, naar het raadhuis, terwijl de klokken van de kerk klepten. In de feestzaal van het raadhuis werd een vergadering gehoudener waren voor deze gelegenheid schilden opge hangen met opschriften als deze Het doel heiligt de middelen Men heeft het proces-Dreyfus herzien, men moet ook de Champagne herzien. Onrechtvaardig heid maakt opstandelingen enz. Deze schilden werden na afloop der vergade ring in den stoet meegedragen. In het heele dorp waren de vlaggen uitgesto ken, doch omhangen met rouwfloers. Op het raadhuis wapperde de roode vlag. Soortgelijke betoogingen hadden, zoo als gezegd, ook elders plaats. Te Polisol werd een pop verbrand, die minister president Monis moest voorstellen Tal van gemeenteraden hebben al ontslag genomen. In Reims heeft gisteren een tegen- betooging van wijnboeren van het de partement der Marne plaats gehad Zij vonden, dat de wijnboeren van de Aube heelemaal het recht niet hadden in het Champagnegebled te worden opgenomen, dan kwamen zij er nog eer voor in aan merking. hooi of stroo kost aan arbeid f 1,50 en wordt dus voor het totaal geëxporteerde kwantum f66 451.50; b. deze producten worden per scheeps gelegenheid van de hooiperserijen naar de exporthavens vervoerd, en als basis een gemiddelde vracht van f2 per 1000 K. G nemende, bedraagt dit f88.602, waarbij zeker nog wel eenzelfde bedrag gerekend mag worden voor scbippers- vracht en rijloon over het hooi en stroo, dat van het land en de boerderijen naar de hooipersen gevaren of aangereden wordt voor het persen van 1000 K. G. De Vlootbemanning. In het Lagerhuis werd gisteren, de kwestie behandeld van de bemanning der vloot. In de begrooting was het aantal op 134,000 koppen vastgesteld. Door enkele leden der arbeiderspartij was echter een voorstel ingediend om dat aantal te verminderen. Het vond echter weinig steun en werd met 2 33 stemmen tegen 21 verworpen, zoodat het cijfer in de begrooting vastgesteld, werd goedgekeurd Even te voren was er bij het stellen van verschillende kwesties, ook juist de vlootbemanning ter sprake gekomen. In antwoord op een vraag van den unionist Paget, deelde minister Mac Kenna mede dat op 1 Maart de reserve van de vloot gevormd werd door 1776 officieren en 16,759 man. hooi en stroo is er 5 K. G. ijzerdraad benoodigd, vertegenwoordigende over het geëxporteerde kwantum 521505 K.G dat gerekend tegen den prijs van 9l/j ct. per K.G. f21.042 971/» uitmaakt. Dit ijzerdraad wordt hoofdzakelijk te Hel mond en Beek en Donk gefabriceerd d het bedrag, dat de reederijen aan vracht derven, is aanmerkelijk, want aan genomen een gemiddelde vracht van f 6 per ton (hetgeen eer meer dan minder is), dan komt deze vrachtderving op f 265 806 te staan e. het overladen van hooi en stroo uit de binnen schepen in de zeebooten kost 45 ets, aan arbeid, dus een totaal van f 19,935,45, welk bedrag de haven arbeiders aan loon missen dat het gewaagd zou zijn, een becij fering te maken van het verlies, dat de landbouwers lijden, doordat de hooiprij- zen aanmerkelijk gedaald zijn, zoo zelfs dat in sommige streken het exporthooi totaal onverkoopbaar is, doch dat voor zeker het allergrootste gedeelte van bo vengenoemd bedrag van f 1.450 000 te hunnen nadeele komt''. Adressant hoopt, dat het groote be lang, dat landbouw, arbeid, handel en binnen- en buiten-scheepvaart bij den uitvoer van hooi en stroo naar Engeland hebben, aan de Tweede Kamer aanleiding zal geven, dat de interpellatie van den heer van Duymaer van Twist spoedig weer ter hand worde genomen, en er middelen zullen worden gevonden om de Engelsch regeering tegemoet te ko men in de voorwaarde, waarop het uit voer verbod zou kunnen worden opge heven. Positieverbetering officierenLandweerwet zoet L andstorm De Haagsche correspondent van den Stand, schrijft Naar ik verneem heeft men aau het Departement van Oorlog sinds een paar weken het vraagstuk van positieverbete ring der officieren ter hand genomen Men hoopt met regeling zóó tijdig gereed te komen, dat nog in dit zittings jaar een voorstel de tweede kamer zal bereiken Zooals te verwachten viel, zal dit voorstel ook maatregelen bevatten die een vrij aanzienlijke versnelling van de promotie tot den kapiteins- en ma joorsrang tengevolge zullen hebben. Eindelijk verneem ik nog, dat een ge wijzigde Landsweerwet en de in de troon rede aangekondigde wet op den Land storm dezer dagen naar den Raad van State worden gezonden. Uitvoer van hooi en stroo naar Engeland. De Nederandsche Bond van Fourage handelaren, gevestigd te Venlo, zegt in een adres aan de Tweede Kamer in zake Hl uitvoer van hooi en stroo naar Engeland dat in het jaar 1907, het jaar vooraf gaande aan de sluiting, naar Engeland zijn geëxporteert ruim 44000 tons, ver- tegenwoordigende een waarde van onge- veer f 1,450.000, welk bedrag reeds 3 Waalwijk 22 Maart 1911. Benoemd. De zeereerw. heer W. van Lieshout heeft aan Z. D. H. den Bisschop van Den Bosch eervol ontslag aangevraagd als pastoor van Steensel. Bij Kon. besluit van 21 dezer zijn benoemd: met ingang van 25 April, tot burgemeester der gemeente Drunen, C. P. van Huiten. Overbrugging van de Bergsche Maas te Keisersveer. De op Donderdag ló^Februaii j.l- te Sleeuwijk gehouden vergadering benoem de commissie, bestaande uit de heeren P. Verhagen, N' Meijers en F. M. A. J Ridder de v. d. Schueren, resp. burge meester van de gemeenten Woudrichem, Geertruidenberg en Raamsdonk, bijge staan door den heer J. J. H. Snijders, secretaris der gemeente Dussen als secretaris van de Commissie, in audiëntie ontvangen bij den heer Commissaris der Koningin en de leden van Gedeputeerde Staten van Noord Brabant te 's-Her- togenbosch. eene spoedige tot-stand-koming op Rijks kosten eener vaste verbinding over de Bergsche Maas te Keizersveer. De drin gende behoefte aan zoodanige verbinding voor de betrokken streek werd daarbij nader uiteengezet. De commissie mocht daarop van den heer Commissaris der Koningin en de leden van Gedeputeerde Staten de ver zekering ontvangen, dat, waar aan het streven van bedoelde gemeenten ten grondslag ligt, de bevordering van de ontwikkeling en de welvaart van een groot deel van de provincie Noord-Bra bant, zij het als hun plicht beschouwen, om dat streven naar vermogen te steunen en te bevorderen. Met het oog op de ervaringen van elders (Nijmegen, Arnhem enz) en de tegenwoordig heerschende zucht naar bezuiniging der Rijksuitgaven meende men aan de commissie geen spoedige verwezenlijking van haar streven in uitzicht te kunnen stellen. Na afloop van vermelde audiënties werden door de commissie nog bezoeken afgelegd bij den heer Griffier der Staten en den heer hoofdingenieur van den provincialen waterstaat te 's-Hertogen- bosch. Rijksnormaallessen. Aan het mondeling-examen werd deel genomen door 14 candidaten voor de le. klas der normaallessen en door 13 voor de voorbereidende klas. Door buitengewone omstandigheden was de Districts schoolopziener verhin derd geworden inzage te nemen van het schriftelijk werk en daardoor kan de volledige uitslag eerst later worden mede gedeeld. Brand. Waarschijnlijk door hooibroei brak Maandagmorgen ongeveer half elf brand uit in de groote hooischuur van den landbouwer V. Ia een oogenblik stond het geheele gebouw waarin o.m ongeveer 2000 pond hooi was geborgen in lichte laaie, zoodat, hoewel de brand weer spoedig ter plaatse was, aan redden niet viel te denken. Assurantie dekt de schade. Liedertafel. Voor eenige dagen ontving de Lieder tafel opgave van de Vereenigingen, tegen welke zij op het Concours te Amsterdam op tweeden Pinksterdag a.s. zich te meten zal hebben Dit bedraagt niet minder dan vijftien, welke alle te goeder faam bekend staan, reeds eerste prijzen op andere concoursen in een 2e afdeeling behaalden, en daarenboven over meer dere zangers beschikken dan onze Lieder tafel. Toch hebben wij goeden moed, want al is de concurrentie zwaar, eigenlijk te zwaar, >Oefening en Vermaak4 zal het tot te vlijtiger inspanning en veel- vuldiger repetitien prikkelen. Wel te bejammeren echter is het, dat de ijvervolle directeur dezer dagen door een zeer ernstige ongesteldheid is over vallen, welke hem nopen zal eenige weken rust te nemen 1 Het Bestuur thans ver meerderd met den heer H. Hoffmans, Zaterdag j 1. tot Commissaris gekozen, heeft echter reeds maatregelen getroffen om in dat gemis te voorzien. De heer Princen zal zich voorloopig met de leiding der repetitien belasten zoodat alles dus zijn geregeld verloop zal hebben. Het proefstation. Volgens betrouwbare mededeelingen zal het proefstation en voorlichtingsbu reau voor de ledernijverheid te Waal wijk in de tweede helft van dit jaar ge reed komen. Het wordt voorloopig dan gevestigd in een particulier huis, dat van Regeeringswege daartoe gehuurd en in gericht wordt. Het zal nu wei Diet lang meer op zich laten wachten, dat men met den bouw der vakschool begint. Volgend jaar zal deze zeker geheel gereed komen. De heer Van Gijn heeft zich deze week reeds te Waalwijk gevestigd. Protest-bijeenkomst. Een feestelijken aanblik bood Zondag j.l. de parochiekerk van St. Jan Baptist. Het altaar en de tuin waren op zijn prachtigst versierd- Tegen den westelij ken wand was een soort van troon op gericht, bekleed met blauw fluweel. Daarop prijkte de buste van Z. H. Pius IX, waarboven de Koningskroon zich bevond, iets lager stond het portret van den huldigen Paus Z.H. Pius X- Op en terweerszijden van den troon waren practijk te brengen hebben in een gehouden bovendien prachtige bloemen en kan- I vergadering een bestuur gekozen samengesteld delaars geplaatst. Na de eerste H. Mis, als volgt: M. van Halder, President, J. die reeds om half zes begonnen was, Cools, Secretaris, Am. Brok, Penningmeester, werd er eene plechtige H. Mis opgedra- L. Robben en H. Brok Commissarissen. gen, waaronder de honderden leden der ]n een paar huisgezinnen hebben zich H. Familie eene generale H. Communie je ma7.elen voorgedaan. Moge het bij deze hielden. In den namiddag hielden dezen enfcele huisgezinnen blij sen, en den afloop op het gewone uur hunne conferentie gUn8tig zijn opdat die gevreesde kinderziekte welke door vele eereleden en notabelen werd bijgewoond. Voor de communie bank hadden een viertal leden, die in dertijd als Zouaaf gediend hadden op stoelen plaats genomen. Na de bij de oefening gebruikelijke gebeden en gezangen betrad de Z.Eerw. hooggel. heer Prof Le Blanc het preek- gestoelte om eene protestrede uit te spreken tegen deo roof, nu 50 jaar gele den, gepleegd op Z. H. Pius IX, toen maals ook Koning der Kerkelijke Staten. Deze zoo door vorm als inhoud uitmun tende rede, gesproken met eene, uu van geestdrift, dan weder van ver ontwaardiging trillende stem, maakte op allen een diepen indruk, die een oogenblik later weerklank vond in het uit volle borst gezongen >Protestlled4, dat door het ruime kerkgebouw klonk Nadat door den ZeerEerw. Heer Pastoor de Pauselijke zegen gegeven was, ver lieten allen het kerkgebouw gesterkt in de overtuiging, dat al moge de H- Vader van schepter en krone beroofd zijn, h:j nog altijd heerscht over de harten van millioenen en millioenen getrouwe onderdanen, die hem blijven huldigen èn als Herder èu als Koning. BAARDWIJK. Bij den landbouwer J. M. alhier werd in den nacht van Zaterdag op Zondag inbraak gepleegd. Door uitsnijden eener ruit van het raam neven een zijdeur wisten de brutale dieven de deur te ontgrendelen. Zij wisten echter Diets te bemachtigen dan eenige quitanties en een polis. Moge het onze ijverige politie gelukken eens een einde te maken aan de talrijke diefstallen in onze gemeente in de laatste jiren Door den opkooper van konijnen en pluimgedierte P. alhier werd dezer dagen eene reuzenkonijn aangekocht van ruim 20 pond. Voorwaar een zeldzaamheid. Door den WelEerw. Heer Verboeven kapelaan alh. werd gep. Zondag een achoone leerzame rede gehouden voor de leden der H. Familie over den roof, nu 50 jaren ge leden op Z. H. den Paus indertijd ook koning van Rome en den Kerkelijken Staat, gepleegd. De gewijde spreker wist in den breede de ver schillende laaghartige werken aan te halen van de iu die dagen regeerende ltaliaansche kopstukken en logemannen, waardoor die laffe ontrooving tot stand kwam. Daar Italië op dit moment hierover feest viert spoorde Z.Eerw. de leden aan, als een kracht-protest, en als blijk van verkleefdheid en trouw aan den H. Vader Zondag a.s. allen ter H. Tafel te naderen. DRUNEN. Vrijdagavond had alhier van wege de Gezondheidscommissie eene lezing plaats over de verbetering der rundveestallen. Üen flink aantal veehouders waren opge komen. De Heer Struif, zuivelconsulent voor wes telijk Noord-Brabant, besprak breedvoerig en duidelijk hoe een goed ingerichte si al behoort te zijn. Zindelijk, frisch, niet te koud, ook niet te warm. Hiertoe behoort een voor vocht ondoordringbare vloer, een dichte zolder ventilatie zonder tocht, en voldoende licht. Over elk dezer voorwaarde gaf spreker duidelijk uitleg. Breedvoerig besprak verder de Heer tiui- zinga hoe een stal moet zijn ingericht om mest te kunnen bewaren. Hoe op vele boer derijen een groot gedeelte van de mest ver loren gaat, hovele boeren nog altijd met plaggen en grond in hunne stallen werken. Beter was het voor de landbouwers om den daaraan besteden tijd en de kosten te be- stedeu aaD heide-ontginning en tuinbouw. Hij spoorde de aanwezigen, welke voor nemens zijn hun stal te verbeteren aan, zich te vervoegen bij den Voorzitter van den Boerenbond, om dan bij genoegzame deel neming te kunnen komen tot een flinke wedstrijd, opdat er op die manier goede stallen gebouwd zouden worden tot voordeel van den eigenaar, en tot voorbeeld van andere, die nog zullen bouwen. Voorzeker zullen de nuttige weoken in deze lezing gegeveD, de gewenschte vruchten opleveren. De leerlingen van denlandbouwcursus die zich tot een bond hebben vereenigd, om de opgedane kennis zooveel mogelyk in in onze gemeente geen slachtoffers make. Nu elke boer en burger zijn tuin zoo wat in orde heeft en de zaden aan den schoot der aarde heeft toevertrouwd, zijn door de bevoegde autoriteiten de jaarlijksche afkon digingen geschiedt aangaande het laten los loopen van kippen en ander pluimgedierten. Men zij dus op zijn hoede en zorge er voor dat buurman geen reden tot klagen krijgt. Anders zou men nog wel eens in kosten en andere onaangenaamheden kunnen komen. Maandag is door de Rijkspolitie bij een tweetal verlofhouders alhier huiszoeking gedaan, met het gevolg dat door de politie zijn in beslag genomen eene hoeveelheid flesrchen met drank, die in een verlof niet mogen aanwezig zijn. NIEUWKUIJK. Met genoegen vernemen we, dat bij beschikking van het Bestuurder Posterijen aan onzen ïjverigen brievenbe steller van Engelen een jaarwedde-verhooging is toegekend van f 85 als bewijs van tevre denheid over zijne tot nu toe gepresteerde diensten. Zaterdagmiddag brak brand uit in het Peperstraatje alhier met het gevolg dat twee arbeiderswoningen in asch werden ge legd. Naar we vernamen is de brand ontstaan doordat een paar kinderen onvoorzichtig met lucifers omsprongen die nog brandende met andere brandbare stoffen in aanraking ziju gekomen. De afgebrande panden waren van onbe- teekenende waarde. Zekere A. v. 8. alhier voor eenige weken in het krankainnigengesticht Voorburg opgenomen stond Zondagmiddag plotseling voor de ouderlijke woning. Hij zeide dat hij over de muren van het gesticht had weten te klimmen en aldus ontsnapte. De conster natie die zijn terugkomst teweeg bracht laat zich begrijpen. VLIJMEN 21 Maart. Naar wij vernemen heeft de jonge juffrouw C. van Hout alhier met gunstig gevolg het toelatingsexamen afgelegd voor de kweekschool ,Mariën'ourg' der Eerw. Zusters te 'e-Hertogenbosch. Zeker tengevolge der vele branden, welke iu den laatsten tijd in oDze gemeente zijn voorgekomen is de Amsterdamsche As surantie-Compagnie van 1771 er toe over gegaan een groot aantal ingezetenen dezer gemeente wij hoorden van 273 van de lijst der verzekerden te schrappen. De heer J. Heesbeen alhier ia aange steld als klerk aan hel post- en telegraaf kantoor in deze gemeente. WASPIK. Zondag 1.1. speelde de voet balclub fRapiditas" alhier eene vriendschap pelijke match tegen fB V. O.' te Besoijen. Stand 3-2 in 't voordeel van *8. V. C.' A.s. Zondag zal fRapiditas" een bezoek brengen bij Sparta te Oosterhout. De kleine Piet de Graag geraakte Zondag bij 't speleu op de werf der firma Gebr. v. d. Rijken alhier met zijn vingers tusschen een lier. Drie Tingers werden bijna van zijn linkerhand afgeklemd. Op zijn hulpgeroep werd het ventje bevrijd en onder geneeskundige behandeling gesteld. De groote verpachting van hooilanden van den Arme te. Waspik heeft dooreen minder opgebracht dan voorgaande jaren. Daar er nugal veel voorraad oud hooi is en weinig verzonden wordt, was men echter van meening, dat de daling der huurpryzen nog grooter zou zijn geweest. De biljartconcoursen zijn hier nogal in trek. Veel belangstelling ondervond vooral het concours bij den heer P. van Dongen alhier, waar de hoofdprijs bestond uit een varken. De krulstaart had veel bekijks en er waren-veel liefhebbers van zoo'n knorrepot. De heer van Es alhier waagde er ook 3 stuivers aan en nam voor dien prijs het beestje mee naar huis. Ofschoon de hooge schoorsteen der drijfriemenfabriek van den heer Hagen alhier eiken dag dikke rookwolken de lucht in jaagt, doet zich toch het eigenaardige geval voor,' dat een paar ooievaars een begin hebben gemaakt met het bouwen van een nest op den uitgewerkten rand. Of ze echter veel pleizier van hoDne woning zullen beleven, valt sterk te betwijfelen. RAAMSDONK(DORP). In plaats van wijlen den Heer B. de Bont Hzn. is de heer P van Onzenoort benoemd tot president van het Zangkoor der R K. Kerk alhier. Echt van het Zuiden. r J. x-v I JtS\ r\ P ItbO- C. - i' r-t ,-jf-«.M .11.. .1 a a I a a r a! A 1 A M A M (1 A I O A P I A tl A mam aL nit ft a ff Aüa tM A V A

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5