Nummer 28 Donderdag 6 April 1911 34e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoonïielen. Eerste Blad. Gemeenteraad van Waalwijk, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Dit Blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fü."5. Franro per post door het geheele. rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. AdvertbntiSn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contractfD, gesloten. Reclames 15 cent per regel. (VERVOLG.) XII. Plannen tot rioleering en gedeel telijke demping van de Lolnt (ter visie). Voorzitter. Ter voldoening aan den wensch door Uwe vergaderingkenbaar ge maakt bij de behandeling der begrooting 1911, hebben wij middelen beraamd tot opheffing van den, om gezondheidsrede nen, zoo ongewenschten toestand bij de openbare school en bij het Gasthuis.De oplossing van het vraagstuk wordt ge vonden bij de uitvoering van de hierbij gevoegde uitgewerkte plannen. Wij zijn bij de samenstelling dier plannen verder gegaan dan hetgeen waaromtrent Uwe vergadering zich heeft uitgelaten en is door ons geprojecteerd het rioleeren van de geheele Groote straat van de Putsteeg tot de Emmic- bovensche heul, gelijk aan de thans be slaande rioleering van de Pastoorsheul, tot op eenigen afstand van de nieuwe straat. De kosten, geraamd op f 6200 zijn te vinden uit een leening, waardoor voor de toekomst niet telken jare uit de gewone middelen der gemeente eene be langrijke hooge som voor uitbreiding der rioleering. behoeft te woiden be schikbaar gesteld. Wanneer een hoofdriool van voldoen de capaciteit aanwezig is, kan ook zon der veel bezwaar een groot gedeelte van de Loint worden gedempt. Immers, waar de Loint voorziet in den afvoer, van huis-, fabrieks- en hemelwater, zal rret niet hooge kosten het riool daartoe kunnen worden bestemd, waardoor dan de reeds jaren hangende quaestie der Loint tot een oplossing zou komen. Toen het voorstel gedaan werd indertijd om de Groote straat te noleeren heeft ook bij mij reeds het plan voorgezeten, ter gele gener tijd verandering te brengen in de Lointanders zou er geen kwestie geweest zijn om dit in orde te kunnen brengen, en nu kan de toestand tot aan de Putsteeg zeer goed worden en jarenlang meegaan. l)e heeren hebben de plannen ingezien. Vanaf de spoorlijn komt het in de Singel, langs de bizondere school en openbare school in de Loint en in den Polder. De kwestie is r u de Loint eene andere richting te geven en dan die twee gedeelten gedempt langs de Eerw. Zusters tot van der Heijden, en de open bare school tot de Wed. Coppens. Over dat plan is bij de rioleering der straat reeds gedacht, nl. bij 't huis van Go- vaerts is een put gelegd, zoodat het riool kan worden verder gelegd in de kloostersteeg en een riool tusschen Singel en openbare schoolde twee straks genoemde gedeelten kunnen dan worden dichtgemaakt. Aan de Oostzijde krijgt de Loint dan ook meer zuiver water van de spooilijn, dus wordt daar ook veel beter. We stellen dus voor die twee verleggingen bij de bizondere en openbare school te maken, de Pas toorsheul te rioleeren, evenals de Groote straat vanaf hier tot aan de Putsteeg, en vanaf de Nieuwe straat tot aan de haven. Dan zijn de hoofdbezwaren bij de begrooting geopperd geheel opge lost en is de geheele rioleering compleet. Alles wordt dan in de polder gevoerd. De kosten zijn f 6500 en is alles in orde en kunnen we met deze leening geheel schoon schip maken. Klijberg. Ik wou U vragen, die uit monding in de Putsteeg blijft die open liggen, dan wordt 't daar ook weer een vuile boeldat moet ook gerioleerd worden tot aan den dijk, anders krijgt men daar dezelfde vuile stinkboel als nu aan de Pastoorsheul. Voorzitter, 't Lag wel niet in dit plan, maar er is alles voor. Gragtmans. Ik ben er sterk voor de rioleering geheel af te maken 't kan iets meer kosten, maar dan is ook alles in orde. Voorzitter, 't Voorgelegde plan is f 6200, laat ons dan f 7000 nemen en geheel voltooien. Van Schijndel. Er zijn wel toestanden die slimmer zijn dan in de Putsteeg, in de Kerkpad bv. dat blijft maar liggen. Dat is schande. Voorzitter. Dat sluit niet aan bij de rioleering. Gragtmans. Dat is particulier terrein. Van Schijndel. Dat bij de zusters ook. Houben. Is er op gerekend, dat zoo Waalwijk zich flink mocht uitbreiden, de rioleering van voldoende capaciteit is om al het water te verzetten. MeD plaatst closets, waterleiding enz. is daar op gerekend. Ik zeg dit te meer daar ik dr«e gemeenten ken, die eenige jaren geleden hunne rioleering geheel moesten vernieuwen het zou dan misschien be ter zijo nu 500 a f 1000 meer te nemen zoodat het altijd ruim genoeg was om alle water af te voeren. Van Schijndel. De toestand is nu nog op vele plaatsen slecht, kijk maar eens voor de woning van den directeur der gasfabriek, daar is 't altijd verstopt, 't is er altijd vol modder en vuil. Voorzitter. Zooals de plannen gegeven zijn, is de capaciteit der buizen niet overal even groot, waar twee bijeen komen of waar de Lolnt vervangen wordt, zijn ze natuurlijk ruimer. We hebben de capa citeit getoets aan Tilburg, daar zijn de buizen van dezelfde capaciteit en zeer, voldoende, dus we kunnen gerust zijn dat ze hier meer dan voldoende ruim zijn wij deelden Uw bezwaar eveneen?- en hebben toen nog 10 c. M. meer ge nomen als oorspronkelijk 't plan was, alles kan er door, ook zoo noodig 't fabriekswater. \;McA Verbunt. Ik wou vragen of we niet dit aan 't volgend punt konden combi neeren dan kon dat mee afgewerkt worden. Voorzitter. Dat is nu niet aan de orde. Verbunt 't Gaat tocli over de riolee ring en Mombers betaalt de halve kos ten en aan de andere zijden wil Van Heesch bouwen. Houben. Op 't oog is dat 't zelfde, maar dat is toch niet zoo. Voorzitter. Als de Loint gedempt is, kan van Heesch bouwen. v. d. Broek. Bij de rioleering komt nog een bezwaar bij, daar bij de zusters can niets door, en wie heeft daarover te spreken de gemeente of polder. En wie zal dat doen, de polder geeft per missie als er een goede" rioleering is. Voorzitter. B. en W. hebben de plan nen aan 't oordeel van den polder on derworpen en er is ons medegedeeld, dat er tegen de rioleering en dichting geene bedenkingen bestaan. De Voor zitter leest het desbetreffende schrijven van het polderbestuur voor. v. d. Broek. Dan heeft de secretaris het verkeerd opgeschreven. Ik was op die vergadering en wij nemen dat zoo niet aan, dat zal zoo niet gebeuren, wij laten dat niet toe. Voorzitter. Na den brief, dien ik U heb voorgelezen, valt er niets meer toe te laten, wat U persoonlijk doet of zoudt willen doen, doet aan de zaak niets af. v. d. Broek 't Kan zoo niet uitkomen. Voorzitter. Nu 't plan van verdere demping hier is aangenomen, moeten we dat aan den polder aanvragen. Voorzitter. Ik stel voor f 7030 uit te trekken, en de werken te doen uitvoeren als besproken is. Het lid v. d. Broek verlangt stemming. Het voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van den heer van den Broek, die erbij voegt dat hij in dien geest tegenstemt, waarop de voorzitter antwoordt, dat hij alleen te zeggen heeft »voor< of >tegen« zoo als 't reglement luidt. XIII. Aanleg van leidingen voor rioleering en drinkwater in de Putsteeg. (ter vissie.) Bij verzoekschrift d. d. 7 Januari 1911 wendde zich F. Mombers te Waalwijk- tot ons college om te verkrijgen, dat van gemeentewege in de Putsteeg tot aan adressant's in aanbouw zijnde wo ningen geleidingen voor drinkwater en rioleering zouden worden aangelegd. Na gevoerde besprekingen verklaarde de verzoeker zich bereid de helft der te maken kosten voor zijne rekening te ne men- Wij hebben gemeend ter bevor dering van het gebruik der waterleiding eenerzijds, tevens ook om over de wa terleiding de beschikking te krijgen tot plaatsing van brandkranen, aanleg te moeten in de hand werken, te meer daar de Waterleidingmaatschappij bleek niet genegen te zijn de leidingen voor hare rekening aan te leggen. Ook wat jetreit adressants voorstel tot rioleering meenden wij dit de kunnen accepteeren. Wij hebben daarbij overwogen de wenschelijkheid om aanbouw aldaar zoo veel mogelijk te bevorderen, zoodat de uitgaat voor de beide werken op de Degrooting te brengen ons alleszins gemotiveerd voorkomt. Wij hadden den verzoeker bereids medegedeeld, dat wij, behoudens be krachtiging van Uw college, bereid zou den zijn tot aanleg der leidingen, doch kon intusschen door voltooing der wo ningen aldaar, last tot aanleg niet langer worden uitgesteld. Wij twijfelen niet dat Uw college alsnog bereid zal worden gevonden de gemaakte kosten ad f 75 alsnog op de begrooling 1911 in uitgaaf te brengen Van Everdingen. Met andere woorden is het werk dan al uitgevoerd. Voorzitter. We hebben gemeend in 't belang der gezondheid zoo te moeten handelen, daarbij hebben de menschen die huizen al betrokken en ten tweede moesten we voorzien voor brand en "meenden we te moeten toestemmen in 't leggen der waterleiding en de riolee ring, behoudens goedkeuring van den raad. B. Timmermans. Mombers betaalt dus de helft van de waterleiding en de rio leering. Voorzitter. Juist. Gragtmans. Het Gemeentebestuur mag over een zeker bedrag beschikken, nu zijn we wel een beeije buiten ons boekje gegaan, maar de raad zal er wel geen bezwaar tegen hebben. v. d. Broek. Wij moesten ons er buiten houden, zeker buiten de waterleiding, dat kunt ge tegenhouden als ge wilt. Voorzitter. Het belang der volksge zondheid liggen niet buiten B. en W. en den raad en dat zullen we ook niet uit 't oog verliezen, dat is onze eerste plicht. Houben. Zou het niet wenschelijk zijn in 't vervolg zoo te blijven handelen, n.l. Va bijdragen in de rioleering en de '/a in de waterleiding als ze verderop gaan bouwen, 't kan daar een flinke ar beidersbuurt worden en dan kunnen de menschen die gaan bouwen, daarop rekenen. Aangenomen. XIV. Aanstelling van een gemeente bode. Voorzitter. Het is naar het oordeel van den Burgemeester met het tegen woordige politie-personeel bezwaarlijk te vinden een goed geregelden dienst samen te stellen, althans wanneer de politie ambtenaren ook gelijktijdig bode-diensten voor de secretarie moeten waarnemen. In het belang van die ambtenaren, die bij eene regeling, zooals die zou behooren te zijn, bij den tegenwoordigen toestand over te weinig rusttijd zouden kunnen beschikken, wordt voorgesteld evenals vroeger voor een bode ter secretarie eene jaarwedde van f200 beschikbaar te stellen. Aangenomen. XV. Ontwerp-pensioenregeling voor Gemeente-ambtenaren. Voorzitter. Ter voldoening aan het door Uw College kenbaar gemaakte verlangen bij de behandeling der begroo ting van 1911, om nadere voorstellen te doen tot het treffen eener pensioenrege ling voor de gemeente-ambtenaren, heb ben wij de eer U het hierbij gevoegde ontwerp eener pensioen-verordening aan te bieden. Het vormen van een pensioenfonds waaruit de pensioenen der ambtenaren zouden kunnen worden gekweten, zooals zulks in groote gemeenten geschiedt, is bij het geringe getal deelnemers in het fonds (in casu de gemeente-ambteoaren) niet doenbaar en hebben wij ons daarom in verbinding gesteld met eene levens verzekering-maatschappij die ons na breed voerige correspondentie en bespreking voorstellen deed tot eene geschikte col lectieve pensioen-verzekering voor de ambtenaren, op de navolgende voor waarden le Het pensioen gaat in op 65-jarigen leeftijd ten bedrage van V«o der jaarwedde voor elk dienstjaar een ingetreden dienst jaar medegerekend, met een maximum van 40/go der jaarwedde. 2e. Bij overlijden vóór den datum waarop het pensioen ingaat of bij het verlaten van den dienst om welke reden ook, worden alle betaalde premie's tot 90% met rente op rente a 3% geresti tueerd. 3e. Bij ontslag kan de premie-betaling ook door den ontslagen ambtenaar voor eigen rekening voortgezet worden. 4e. De verzekering kan ten allen tijde, mits na drie-jarig bestaan omgezet wor den in een premievrij contract. 5. Bij invaliditeit van den ambtenaar wordt, wanneer dit gewenscht is, voor a'le betaalde premie's, verhoogd met 3% rente op rente, zonder eenigen aftrek, een dadelijk ingaande lijfrente uitgekeerd, berekend volgens het dan geldende tarief. Op deze voorwaarden is eene wiskun dige berekening gemaakt van hetgeen de Gemeente zou hebbeD te voldoen aan de voornoemde Mij. om alle, thans in diepst zijnde ambtenaren een pensioen te verzekeren. De Gemeente zou daartoe hebben te storten eene afkoopsom ineens, of des gewenscht in gelijke bedrage o: annuïteiten. Daar het begrijpelijk is, dat voor de oudere ambtenaren, waarvan sommigen reeds den vereischten leeftijd hebben bereikt, een zeer groote afkoopsom zou moeten worden betaald, zijn de ambte naren gesplitst in drie afzonderlijke groe pen, a Ambtenaren, jonger dan 40 jaren waarvoor de afkoopsommen kunnen wor den voldaan in 30-jaarlijksche annuïteiten van f780. b Ambtenaren tusschen 40 en 55 jaren, waarvoor de afkoopsommen kunnen wor den voldaan in 15-jaarlijksche annuïteiten van f1236. Ambtenaren ouder dan 55 jaren waarvan de afkoopsommen kunnen wor den voldaan in 6 termijnen van f4716. Bij verzekering van de groepen a en b gezamenlijk, kunnen de afkoopsommen dier beide groepen ook afgedaan worden in 25 termijnen van f1785 ea voor de drie groepen gecombineerd in 18 ter mijnen van f 4180. Op bijlage I zijn de ambtenaren naar hunnen leeftijd in deze drie groepen verdeeld. De Staat geeft aan, het getal ambtenaren en hunne bezoldiging op het tijdstip dat een aanvang werd gemaakt met de briefwisseling met de Mij., zoo dat daarin thans reeds eenige. wijziging is gekomen, dat echter geen noemens waardig verschil in de cijferszalopleveren. Het spreekt vanzelf, dat de Gemeente tegenover de ambtenaren nadere eischen kan stellen omtrent het verleenen van pensioen, het voor een gedeelte resti- tueeren aan de gemeente van hetgeen deze voor de pensioen-verzekering zal storten, de beschikking over de vrijko mende bedragen, door de Mij terug te betalen bij ontslag of overlijden der ambtenaren, de regeling omtrent het uit- keeren aan de ambtenaren van hetgeen door haar aan de gemeente is voldaan enz., welke regelingen zijn vastgelegd in de hierbij gevoegde concept-verordening, bij welker samenstelling mede tot grond slag heeft gestrekt de Burgerlijke pen sioenwet. Op bijlage I is tevens aangegeven, welke sommen aan de gemeente door de ambt. zullen zijn te voldoen bij vast stelling van het percentage in de con- cept-verordeniDg aangeduid. De berekening der bijdrage hebben wij beperkt tot groep a (ambt. jonger dan 40 jaren), omdat bij het opnemen der oudere ambtenaren in deze regeling, de gemeente zich een te grooten last zou opleggen. Zooals thans wordt voor gesteld, kan met de pensionneering een begin gemaakt worden en wordt als dan geleidelijk het geheele ambtenaarscorps opgenomen. Eene pensionneering van weduwen en weezen eischt te groote geldelijke offers dan dat daaraan kan worden gedacht gedeeltelijk wordt hieraan echter tegemoet gekomen door de contract-voorwaarde, dat bij overlijden van den niet gepen- sionneerden ambtenaar de betaalde pre- miën met 3% rente op rente worden terugbetaald, voor welke bedragen we derom een weduwen en weezenpensioen naar het alsdan geldende tarief kaD worden gekocht. Wanneer later van Regeeringswegeeen pensioenregeling mocht worden getroffen, kunnen de loopende verzekeringen in een premie vrij contract worden omgezet. Houben. We hebben slechts 4 dagen tijd gehad, waardoor er voor ons van voorbereiding en degelijk onderzoek geen sprake kan zijn. In groote gemeenten met een groot aantal ambtenaren gaat dat goed, dat wordt onderling gedragen maar in een kleine gemeente komt alles op de gemeente neer en ik geloof ook dat er weinig zijn die het hebben aan gedurfd. 't Is in ieder geval, laten we het ronduit zeggeD, een tegemoetkoming in het tractement der ambtenaren welnu als 't noodig is, moeten die dan maar verhoogd worden j bij anderen b.v. rijks ontvangers e.m.a. betalen zij hun pensioen zelf. Daar is zeker bij de begrooting over gesproken, maar ook dat we vooral zuinig moeten zijn. Laten we ons wachten een sprong in 't duister te doen. Ik zou in overweging geven de zaak te laten rusten, 't zal ontzaggelijk veel geld kosten, vooral wijl de uitbreiding van ambtenaren straks daar zal zijn. Van Schijndel. Ik ben het geheel met den heer Houben eens, we moeten die zaak maar laten rusten. Voorzitter. De gemeente-ambtenaren betalen 3 pCt en dan komt het voor de gemeente op een goede f 500 pei jaar. Houben. Hoeveel zijn er. Voorzitter. We hebben er 14 onder de 40 en dat kost f 500. Houben. Dat zal een kwestie worden van f3 f 4000. Gragtmans. Een commissie zou de zaak eens ernstig onder de oogen kunnen zien eerst. Van Riel. Ik zou verder willen gaan en heel de boel van de baan schuiven, 't Is niet om aan te gaan. Voorzitter. Ik had graag dat de zaak nog eens flink werd overwogen en de raad heeft z'n wensch er toe te kennen gegeven, er is maanden aangewerkt en nu zou 't zoo ineens van de baan gaan. Klijberg Ik voel er veel voor de zaak nader te laten onderzoeken, het gemeente bestuur is nu met een regeling te berde gekomen en die kan men zoo maar niet in eens van de hand doen, we zullen toch iets moeten doen voor degenen die weggaan ik zou daarom in overweging geven 't niet in eens te verwerpen, maar uit te stellen tot 'n volgende vergadering. Voorzitter. De heer Houben. heeft gezegd dat kleinere gemeenten niet aan durven. Er zijn er zeer velen zelfs, vooral voor veldwachters en politie o a. Almkerk Baarn, Baradeel, Dalfsen, Apeldoorn, enz- enz. Klijberg. Ik stel voor dit punt aan te houden tot een volgende vergadering en eene comissie van advies te benoemen. Gekozen na stemming herstemming en le Echo van het Zuiden, Wnalwyksclie «ii liiinwslraatsclif Courant,

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1