Nummer 30 Donderdag 13 1911 34e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien. Eerste Blad. Gemeenteraadsvefgadering. PALJAS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. "TaTmsdönk FEUILLETON Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. -.-r-v Waalwijksche en IjAngstriitscke Courant, Dit Blad versol.ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Fraiuo per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Advertbntién 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven., worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel. .miji.iiM -"iji.uti j. jj ii'i Openbare vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 8 April des morgens ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heei Ridder de van der Schueren. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig zijn de heeren Simonis, Dorreboom, Zijlmans, Timmer mans, De Bruijn en De Witafwezig de heeren Van Dongen, v. d. Heuvel, Schoenmakers, De Bont en Mr. Heere. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Kennisgeving van de heeren Schoen makers, Mr. Heere en van Dongen, dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. b. Schrijven van Ged. StateD, hou dende goedkeuring tot het doen van buitengewone uitgaven. c. Idem, houdende goedkeuring tot het doen van af- en overschrijving begroo ting 1911. d Kennisgeving van Ged. Staten dat zij de wijziging van art. 26 van het reglement van orde hebben ontvangen. e. Proces verbaal van kasopoeming. De boeken en registers waren in orde en het dienovereenkomend bedrag f4881,84, was in kas aanwezig. Voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter. Dan is nog een schrijven ingekomen van den heer A. C. van Loon. Daar het echter niet op zegel is, kan het niet in behandeling komen. Timmermans. Moet dat nu beslist worden geweigerd. Voorzitter. Ja, de raad moet de be staande regel handhaven. Timmermans. Kan het geeischt wor den of is het een regel. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN.' OF &/t'(t)ciiUou<.v aan Den 179) De werkman hield de klink van de deur vast en stond gereed om te vertrekken, toen bij opeens terug binnen kwam. Verschooning, heer magistraat, stamelde hij, altijd zijne pet tusschen de vingers draai end, zoudt gij zoo goed willen zyn mij eene kleiue inlichting te geven? Welke inlichting? zei de proknreur op den toon van eeneu man die de gewooute heeft te ondervragen en niet ondervraagd te worden. Ik wilde u vragen of hetgeen men zegt waar is, namelijk, dat or eene belooning van tien duizend frank beloofd is aan hem die Lavarennes zou knippen? Zeker; maar die premie wordt slechts betaald nadat de schelm aangehouden en men wel overtuigd is dat men wel degelijk met Lavarennes te doen beeft. Niet meer dan redelijk. Zoodus, zoo haast de schelm zal herkend zijn, mag ik bij den kassier gaan aankloppen? Het iB niet uit geldzucht dat ik gehandeld heb, oh! neen, ik ben eerst en vooral een eerlijk man... maar bij ons, in de familie is men ook niet rijk en, drommels! tien duizend frank, daarmee zou men zoo eene goede brok land kunnon koopen en op zijn gemak leven Dank u, verschooning, heer prokureur, tot weerzien de beste groeten... Zorg nu maar dat gij daarover aan niemand spreekt, zoo niet zoudt gij u bloot stellen uw recht op de premie te verspelen. Wees gerust er is niets te vreezen, ik Voorzitter, 't Is een algemeenen regel daarom stel ik voor dat adres niet in behandeling te brengen. Timmermans. Dus wet is het toch niet. Voorzitter. Neen, wet niet, alleen een voorschrift en die moeten ook worden nagekomen anders behoeven ze niet te worden gemaakt. Voorzitter. Van den heer A. Lank- haar is hedenmorgen een verzoek inge komen om de sloot voor zijn perceel gelegen over een lengte van l'/i M. te mogen dempen en dan een zinkput met rioleering te leggen. Ik stel voor dat verzoek niet toe te staan maar wel om vergunning te verleenen op dezelfde voet als indertijd van de heeren Konings en Zijlmans, dat is aen zinkput met een ruimte van 80 bij 40 c.M. en riool. Ik zou de voorwaarden zoo stellen anders kan er later kwestie komen wie bij ver stopping, de put zal moeten schoon maken. Goedgekeurd. 2. Aanbieding verslag van den toestand der Gemeente over 1910. Voorzitter. Ik stel voor dit ter visie neder te leggen- Timmermans. Er staat ook in dat besloten is de oude schoolbanken te verkoopen. Voorzitter. Dat is nog niet gedaan. Er is ook besloten om al het losse materiaal te verkoopen, maar dat is alsnog niet gedaan. Timmermans. Die besluiten worden toch uitgevoerd, nietwaar Voorzitter. Zeker. 3. Adres van A. B A. Schoenmakers om eervol ontslag als onderwijzer. Voorzitter. Burgemeester en Weth- stellen voor eervol ontslag te verleenen met ingang van 24 Mei a.s. of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. Timmermans. Staat io de verordening niet dat 3 maanden na aanvraag ontslag wordt verleend. Voorzitter. Twee maanden. Simonis. En daar is ook rekening mee gehouden. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt met algemeene stemmen aange nomen. 4. Voorstel van Burgemeester en kau zwijger, gelijk een graf. De zoo gezegde Jacques Berland vertrok. Do magistraat, misleid door de geveinsde ounoozelheid had een spottende glimlach op de lippen. Ware hij hem gevolgd, dan zou hy gezien hebben hoe die man eenige oogenblikken later op Pierre Frochard toetrad die hem op de goud8mid8kaai afwachtte en hij zou gehoord hebben dat hij zegde: 't Spel is aan den dans XII. De toestand van Belphégor werd meer en meer dreigend. Den vorigen avond was er sprake geweest van het geding dat iingespannen was om de echtscheiding van Mejuffrouw de Montbazon en Belphégor te bakomeo. Mijn waarde ridder, had de hertog ver klaard, er blijven nog slechts eeni?e forma liteiten te volbrengen, om het geding te ein digon. Gij zult waarschijnlijk geroepen worden om getuigenis af te leggen; ik hoop dat gij dien goochelaar niet zult ontzien. Morgen vroeg ga ik ontbyten in de Toileries, daar zal ik den minister van jastitie ontmoeten en ik zal hein vragen de zaak te willen verhaasten Bij deze woorden, wisselden de twee echtge nooten eenen blik waarin al hun angst en hunne verlegenheid te lezen stond. Die blik was echter zoo vluchtig, dat de grijsaard niets bemerkt had. Belphégor haastte zich overigens goedkeu rend uit te roepen 't Is wel 1 zaer wel Ik zal het niet tegenhouden Integendeel. Maar in den grond dacht hij Drommels 't wordt tijd dat wij eens uitzien I... 's Anderendaags 's morgens, nadat de hertog in zijn rijtuig gestegen was om naar de Tail- leries te rijden, juist op het uur dat Lava renneB zich bij den prokureur des Konings bevond, waren Belphégor en zijne vrouw, beiden door hetzelfde gevoelen aangedreven, in de zaal der schilderijen. Dit was het eenig onzijdig terrein waar zy vrij konden bijeenkomen en spreken want Wethouders tot inwilliging van de ver- eeniging >Ous Belang,» gevestigd te Raamsdonk om voor de oprichting van een cursus Handelsonderwijs in het genot te worden gesteld van een subsidie van minstens f 430 en de beschikking over twee, zoo noodig verlichte en verwarmde schoollokalen. Door den Voorzitter werdteen schrijven voorgelezen waarin is opgenomen aan welke verplichtingen de vereeniging moet voldoen. Zoo moet telkenjare aan B. en W. worden overgelegd een verslag het finantieel beheer betreffende, een lijst van de leerlingen, hun beroepen, vlijt en vordering enz. enz. Timmermans. De bedoeling is dus dat telkenjare om eene subsidie zal worden gevraagd. Voorzitter. Ja maar dat behoeft elk jaar niet hetzelfde te zijn Het volgend jaar zou het kunnen gebeuren dat men maar f 330 noodig heeft. Timmermans. Zou het niet te prefe- reeren zijn dat zoo'n handelscursus van de gemeente uitging, of er is reden om het van een vereeniging te doen laten uitgaan. Simonis. Dat blijft hetzelfde. Timmermans Dat blijft niet hetzelfde. De gemeente heeft, als zij zoo'n cursus geeft, alles in handen terwijl men nu niets heeft te zeggen. Ik zou er sterk voor zijn om de subsidie te verleenen onder eenige bepalingen b.v. dat geen subsidie zal worden gegeven als er maar een klein aantal leerlingen meer zijn. Ik zou b.v. zeggen als er niet meer dan 20 leerlingen zijn wordt geen subsidie meer gegeven, anders zou het kunnen gebeuren dat men voor 4 of 5 leerlingen toch f 430 geeft en alhoewel ik het Handelsonderwijs zeer nuttig vind, zou ik dat toch wel wat kostbaar vinden. Zijlmans. Ik ben het geheel eens met den heer Timmermans. Ik zou het ook beter vinden dat zoo'n cursus van de gemeente uitgaat dan hebben B en W. het recht een leerplan te ontwerpen en een soort van reglement vast te stellen. Voorzitter. Er is nu ook alle mogelijke controle die wij kunnen uitoefenen. Bovendien staat het onder direct toezicht vao het Rijk door Dr. Fockens uit Den Haag. Ik kan verder nog mededeelen dien morgen moesten zij, in de afwezigheid van M. de Montbazon, en om de welvoeg lijkheid te volgen, elk in 't bijzonder, in hun appartement ontbijten. Welnu! zei de goochelaar, op zijne vrouw toetredend, nu zitten wy hier iu schoone lakens I Ziet gy van hier dat ik mijn eigen voor het tribunaal ga uitschelden Dat zou oprecht aardig wezen Nog een weinig en wij zouden ons onthuwen En dat zou voor zeker mijne rekening niet uitmaken, ah neen volstrekt niet Hoe znllen wij daaruit geraken vroeg Madeleine. Daar valt bier niet meer te dralen, heden nog moeten wij uwen grootvader spreken. Wij hebben misschien reeds te lang ge wacht. Des te erger Beter laat dan nooit. Het is overigens onmogelijk nog uit te stellen. Gy hebt gelijk, wij staan er voor en moeten er door. Straks zal ik mijn moed met twee handen tegelijk vast pakken en zoo haast grootvader thnis komt, zal ik mij vóór zijne voeten werpen, hem heel de waarheid bekend maken en hem vergiffenis vragen. Dat is het, zei Paljas, die den eersten aanval vreesde, gij znlt eerst spreken. Gy zult beter aan ik den braven man weten over te balen en ik zul slechts optreden, wanneer gij het terrein zult voorbereid hebbeD. Ik ben wel niet vreesachtig, oh neen, maar ik vrees dat ik zou opschieten en alles zou be derven, als bet niet naar mijnen zin gaat- Gij hebt gelijk. Bel, 't is beter dat gij slechts na my spreekt. Een verwensebt oogenblik om door te brengen, niet waar, myne arme Madeleine? Indien de hertog slecht gemotst, zich koppig toonde en mij aan de dear wierp zonder an dere ceremoniën Eilaas wij zonden wel verplicht zijn ods te onderwerpen. Ons onderwerpen t hoe verBtaat gy dat? zoudt gij in eene nieuwe BcheidiBg toestem men Ik zou er mij hoegenaamd niet aaB gewennen, ik I... Ik heb reeds te veel geleden De joDge vronw wierp op baren man eenen blik vol liefderijke verwyting Ho 1 antwoordde zij, kunt gy gelooven dat er nu 65 leerlingen zijn die allen hun hand hebben gesteld. Wel een bewijs dus dat er behoefte aan dergelijk onderwijs bestaat- Voor 8 leerlingen zou ik nog een cursus willen geven. In Geertruidenberg wordt een cursus ge houden, ook uitgaande van een vereeni ging die gevolgd wordt door 9 leerlingen. Timmermans. Ik ben geen vijand van Handelsonderwijs, integendeel ik juich het toe, maar daar waar u zelf zegt dat er reeds 65 leerlingen zijn geeft het toch ook niet om die bepaling neer te schrijven dat er meer dan 20 leerlingen moeten zijn om de subsidie te verkrijgen, Voorzitter. Zeg dat er maar 6 zijn. zou u die dan dat onderwijs willen ont houden. Bovendien de raad heeft het toch jaarlijks in handen. Timmermans. De vereeniging zal met de subsidie van het Rijk, Provincie en gemeente beschikken over f 1060. Kun nen die nu maar nolens volens dat bedrag overschrdeen of uitgeven. Ik zou maar voor de gemeente een waar borg willen hebben anders zou vandaag die en morgen weer een andere ver eeniging kunnen aankloppen. Simonis. Een handelscursus heeft meer kans van goed te slagen als het van een vereeniging uitgaat dan wanneer dat van de gemeente uitgaat. De bur gers voelen er dan meer voor. Voorzitter. Bij mij zit de gedachte voor dat geld, wat de gemeente nu uit geeft, later terugkomt. Indien de mld denstand goed handelsonderricht heeft genoten, wanneer die stand een goede boekhouding heeft dan zullen de zaken vooruitgaan en daar profiteert toch een gemeente van. De Voorzitter wijst er nogmaals uit drukkelijk op dat geheel de cursus onder strenge controle staat van het Rijk en dat ook aan de gemeente alles moet worden overlegd. De heer Timmermans zegt zijn voorstel te willen wijzigen en te bepalen dat alleen subsidie zal worden gegeven als er niet minder dan 15 leerlingen zijn. De Voorzitter zegt het nut hiervan niet in te zien doch geen bezwaar er tegen te hebben. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangevuld met de bepaling van den heer Timmermans, met algemeene stemmen aangenomen. 5. Adres van het Hoofd der school te Raamsdonk(Dorp) om verhoogiog zijner jaarwedde. Het Hoofd der school, de heer Wil- lemse, deelt in zijn schrijven mede, dat zijn salaris beduidend lager is dan in andere plaatsen zelfs in plaatsen kleiner dan deze gemeente. In Den Hout, Horst en Dorst is het salaris nog f 25 hooger, in Loonschendijk f 75, enz. Verder wijst de heer Willemse er nog op dat hij 30 dienstjaren heeft en er dus niet lang meer van zal profiteeren. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor het salaris metjjf 75 te verhoogen, dan wordt het met inbegrip van de ver plichte acte f 1250. Zijlmans. Ik zal er niet tegen zijn, maar ik had het toch niet verwacht. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Wethouders aangenomen. 6. Voorstel van Burg. en Wethouders om de waterkeeiingen, openbare water leidingen en wegen in het waterschap >De Westpolder,gelegen onder Raams donk, in beheer over te nemen. De Voorzitter deelt mede dat over name een groot voordeel is, daar voor afvoering van water moet worden gezorgd. Neemt men den polder, waar over alleen bij naam nog maar een bestuur is, niet over, dan moet men overgaan tot rioleering en dat zal de gemeente minstens 6000 gulden kosten. De heer Zijlmans is van meening dat dan alle polders zoo wel zullen willen worden behandeld. Wordt van de in gelanden geen belasting geheven dan is hij er tegen. Het is er allemaal best land. De Voorzitter zegt dat de gemeente geen belasting kan heffen doch dat over neming in het voordeel van de ge meente is. Schulden of eigendommen heeft de polder niet. Zijlmans. Later, als eenmaal alles is overgegaan in handen der gemeente zullen de ingelanden wel komen en ons er op wijzen wat wij moeten onderhou den. De heer Timmermans kan zich ook niet met het vooritel van Burg. en Weth. dat ik n verlaten zen I Neen, neen I wat er ook gebenre, men sal ons niet meer scheiden. Gelukkig of ongelnkkig, ik ben vast besloten nw lot te deelen. Dierbare vronw mompelde Paljss haar tegen zijn hart drnkkerd. Maar, voegde bij er bij, als beschaamd omdat hy aan een zelf zuchtig gevoel had toegegeven, ik denk slechts aan mij zeiven... Eu gy, zoudt gj) opnieuw do ellende kunnen verdragen, nu dat gij van het leven der rijken hebt geproefd, dat gij er u aan hebt gewoon gemaakt? Want dit valt niet te betwisten, gij zijt eene goede dame, eene wezenlijk groote dame, daar ik slechts een toevallig edelman was. een ridder voor de klncbt.. Morgen, dezen avond zelfs, kan ik weer Paljas zijn, als vroeger. Welke ommekeer I Indien ik slechts zeker was dat het werk goed gaat. Indien u niets ontbrak, indien onze kleins Jeanne goed werd verzorgd, indiei onze Jacques grooter was... Bekommer u niet nutteloos op voorhand, antwoordde Madeleine. Mijn grootvader heeft een goed bart, hij heeft zich aan mij gehecht Zyne verrassing en zijne gramschap voorbij, zal hij my uanhooren, hij zal ons vergiffenis schenken en, indien wij niet kunnen voortgaan bij bem te leven, hij zal ons evenwel niet laten vallen. Laat ods hopen Welaan, besloot Belphégor, verkwikt door deze goede waorden, op Gods genade 1 En, na elkander moed te hebben ingesproken, giDgen zij schier vroolijk van een, bij de ge dachte dat de dwang voor hen ging ophonden. De hertog, wiens terugkomst zij ongeduldig verwachtten, keerde weer in den loop van den namiddag. Hy was welgezind, evenals iemand die vol doening bad bekomen en die een smakelijk ontbijt laat verteren, overgoten met de lekkerste Fransche wijnen. In de Tuileriën, was alles naar wensch afgeloopen. De koDi'ng had hem zyne uitmuntende ge voelens ten opzichte van ridder de Rollac bevestigd. De zegelbewaarder had hem beloofd het proces voor de nietigverklaring van het hu welijk te doen bespoedigen. In de voorzaal van zijn vertrek, vond hy Beaugrand, altijd tronw op zynen post. Welnu 1 vraagde hij, hem zijnen wan delstok en zijnen hoed gevend, geen Bienws sedert dezen morgen Neen, Monseigneur. Geen bezoek Ha ik vergat M. de proknreur des konings. De portier hem verwittigd hebbende dat mijnbeer de hertog afwezig wus, beeft hy fel aangedrongen om zijne terugkomst te mogen afwachten; ik heb hem binnengeleid, maar na een half nnr, heeft hy zijn geduld verloren en hy is vertrokken, zeggend dat hy wat lator zou weerkeeren. M. de prokureur scheen zeer gestoord, omdat hij den heer hertog niet thuis vond. Overigens, hy heeft eenige woorden schrift achtergelaten, eenen brief, dien ik op den lessenaar van mynheer den hertog heb gelegd by zyne correspondenciën. Wat mag M. de Gestières, de prokureur des konings, mij zoo dringend te zeggen heb ben dacht M. de MonthazoD. Hy wordt door hoogmoed verslonden ongetwijfeld wil hij mij de verzekering geven van zijnen ijver betrek kelijk de zaak waarover ik met den minister van jastitie heb gehandeld. Vervolgens hernam hij Inid Is Mevr de Gravin uitgegaan Neen, monseigneur, antwoordde de dienstknecht En M. de ridder M. de ridder bevindt zich insgelijks in het hotel. Goed ik zal straks het genoegen hebben ben te ontvangen De hertog stapte in zijn kabinet, bleef een oogenblik staan om zich te warmen voor de ruime schouw, waar een helder vnnr brandde en, zich in de handen wrijvend, begaf hy zich naar zijn bureel. Op een zilveren schotel lagen verscheidene brieven en papieren. Eene visitekaart, welke boven op dit alles werd gelegd, trof eerst en vooral den blik van den ouden edelman. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1