Nummer 30. Donderdag 13 April 1911. 34fc Jaarg Tweede Blad Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 13 APRIL. Waalwijk 12 April 1911. Benoeming. Bij koninklijk besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Herpt, de heer L. van Herpt, aldaar. Eerste H Communie. De eerste H Communie der jongere kinderen zal voor onze parochie plaats hebben op Maandag en Dinsdag 1 en 2 Mei a.s Bonds gebouw. Naar men ons mededeelt is de Lie dertafel »Tot Bloei der Toonkunst* te Baardwijk aangezocht om bij de opening van het Bondsgebouw alhier hare mede werking te verleenen. O-m. zal worden uitgevoerd Hollands Glorie' met be geleiding van koper. Politie-cursus. Door den chef van politie J. P. Let schert alhier wordt op 't bureau alhier tweemaal per week een cursus gegeven ter voorbereiding voor het politie-diploma Door de agenten van Waalwijk, de ge meente-veldwachters van Baardwijk en Spr? g wordt aan dezen cursus deelge nomen, terwijl nog meerderen zullen volgen. Stierenkeuring De stierenkeuring, die zooals men weet, om het dreigende mond- en klauwzeer dit jaar voor iedere gemeente afzonderlijk gehouden wordt, had giste ren alhier plaats. Goedgekeurd werden de stieren van Wed A. van Huiten en Bast. Timmer tegenover Kralingen. De Rotterdammers waren tegen de vlugge Bosschenaren niet opgewassen en zagen zich door een 4—0 nederlaag alle kans op den lau wertak ontnomen. Zondag 23 April zullen de lauwer tak wedstrijden worden voortgezet, terwijl met de Paaschdagen met het oog op den wedstrijd te 's Bosch, waar een Lon- densche Vereeniging op bezoek komt, alhier geen enkele match zal gespeeld worden. maos- Concours. De Liedertafel Oefening en Vermaak heeft hedenmorgen ontvangen het ver plichte nummer voor den Nationalen Zangwedstrijd, uitgeschreven te Am sterdam op 28 Mei, 3, 4 en 5 Juni door de Mannenzangvereenig'ng Euterpe ter gelegenheid van haar 121/» jarig bestaan, getiteld >'t Geuzenvendel op den thuis- marsch,' eene compositie van Fred. Roeske. Wedstrijden om een Zilveren Lauwertak. De eerste dag van bovengenoemde wedstrijden is voorbij en we kunnen er direct bijvoegen, dat het reeds een suc cesvollen dag was Het weer hield zich tamelijk goed, terwijl de wedstrijden een spannend verloop hadden. Wat we in het vorig nummer voorspelden is be waarheid. B. V- V. kon het tegen de Kralingsche Foottbal-club nietbolwerken, terwijl W.V. eveneens voor Wilhelmina buigen moest. In den eindstrijd zegevierde ook de Bosschenaren, zoodat deze in de volgende ronde komen. Over de wedstrijden het volgende Om 2 uur treedt de Bossche Voetbal Vereeniging tegen de Kralingsche Foott bal-club in het veld. De Rotterdammers waren gedurende den ganschen wedstrijd sterker en wonnen met 4—0. De hierop volgende match W. V. Wilhelmina II was de mooiste van den dag. Beide teams zijn op voile sterkte. Nauwelijks is de bal aan het rollen of de Bossche rechtsbuiten zet hoog voor en een misverstand tusschen de W. V. backs stelde Wllhelmina's linksbinnen in staat onhoudbaar te doelpunten. Weer wordt afgetrapt en het spel is nog geen vijf minuten oud of Wilhelmina scoort voor de 2e maal. Velen denken reeds aan inmaakpartij, doch W. V- herstelt zich. De verdediging komt meer in vorm, terwijl de voorhoede menigenstormloop onderneemt. Even voor rust scoort de rechtsbinnen uit een mooien voorzet van links de le goal voor W V. Rust 2 1. Na de hervatting pakken de geel zwarten onmiddelijk flink aan. Wilhelmina wordt teruggedrongen en moet zich enorm inspannen om doelpunten te voor komen. Gedurende twintig minuten blijft W. V. het Bossche doel belegeren en dat in deze periode de gelijkmaker niet gekomen is, is voor een groot deel aan onfortuin te wijten. Nóch W. V. noch Wilhelmina kunnen het net vinden wat de Bosschenaren een onverdiende over winning bezorgt. De stand 32 in het voordeel van W.V. had beter de ver houding weergegeven. In den eindstrijd kwam Wilhelmina De R. K. Patroonsbond. Het „R. K. Patroonsblad" maakt enkele aanteekeningen bij het in de katholieke pers opgenomen communiqué van den heer Van Rijen, secretaris van den arbeid in het Bisdom Den Bosch, betreffende de concessie, die door Z. D. H. Mgr. Van de Ven aan den in wording zijnden R. K. Patroonsbond zou gedaan zijn. Het „R. K. Patroonsblad" noemt het een diplomatieke verklaring en zou om trent sommige punten graag nadere in lichtingen hebben. Zoo vraagt het, wie die „bevoegde en voor ons gezaghebbende zijde" is, van wie de heer van Rijen zijn mededeeling heeft. Opmerking verdient hetgeen het ,,R.K Patroonsblad" aan het einde harer be schouwing schrijft. Ten slotte willen wij er nogmaals op wijzen, dat de uitleg van de bekende circulaire, als zou den patroons toege staan zijn, lid te blijven van een neutrale echte vakvereeniging die uitleg moge dan „grootendeels onjuist" zijn onder de betrokken patroons zeer veel wordt beschouwd als de eenige ware en juiste. En dat niet alleen door mannen die er geheel buiten staan maar ook door andere die allereerst de juiste toedracht der zaak kunnen weten. De Tarief wet en de Tilburgsche industrie. Blijkens het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg en de rede van den voorzitter dier Kamer, den heer Jules de Beer, wordt voor de Tilburgsche industrie het beste verwacht van de aanstaande nieuwe tariefwet. Op dergelijke stemmen uit de belang hebbende kringen mag, bij zulk een uiteraard geheel naar de belangen beoor deeld wetsontwerp, wel extra de aandacht worden gevestigd. Bij den wensch van den geachten voorzitter der Kamer van Koophandel, dat de tariefwet voor de Tilburgsche industrie de rijkste vruchten moge afwer pen, zal ieder zich met ons aansluiten. N. T. Crt. den druk van de diamantwerkersvak- vereeniging. Het gebouw is slechts een verdieping hoog, maar zoo gemaakt, dat er bij eventueele uitbreiding nog verdiepingen kunnen worden opgezet. Ook heeft men beschikking over aangrenzend terrein, om lateren bijbouw mogelijk te maken. (Br. Ct.) BAARDWIJK. Jammsr genoeg, foor weinig gehoor, hetgeen wij trouwen» gewoon zijn als het geldt eene lezing roor den Middenstand (alsof dezen stand geen voor lichting noodig heeft gaf de heer M. Verberk organisateur der Hanzebank eene zeer belangrijke bespreking over onderwer pen. a, Hoe tegeowoordig handel gedreven wordt. b. Hoe het eigenlijk moet geschieden, c. Hoa de Hanze met hare zeer nattige instellingen o.a. den Handelscnrsus, vooral op fi lancieel gebied de Middenstanders op gemakkelijke en goedkoope wijze helpt, om een degelijken en gezonden handel te kun nen drijven. Het zou ons te ver voeren deze zoo ge wichtige leerzame redeo punctueel wtêr te geven maar de weinigen die er waren heb ben in alle opzichten kunnen genieten. Spr. wees er vooral op, door den druk van hooger- hand het kapitaal en van den andereu kant iet steeds meer aaneensluiten der werklie den, een krachtige aaneensluiting van den Middenstand daar te stellen en de Hanze' die daarvoor zooveel middelen te over heett te steunen dooralgemeeD toetreden als lid enz. Na zeer vele wenken betreffeude den Han del, Cursussen en Boekhouding eindigde de heer Verberk, die het publiek gedurende enkele uren aangenaam en zeer nuttig heeft bezig gehoudeD. Donderdag 20 en Vrijdag 21 April zal in onze parochie de Eerste H. Commu nie plaats hebben der kinderen vanaf 7 jaren. Uitslag van hef te bouwen woonhuis met osfó van den heer H. Pijnenburg alh. A. Cramers J. van Huiten J. Coolen M. Hombergen A. van Huiten W. Schoep f 1840 f1815 f 18U0 f1794 f 1792 f1772 Monument voor de Nederlandsche zouaven. Door de welwillendheid van het R K. Kerkbestuur te Oudenbosch zal het monument der gevallen Nederlandsche zouaven verrijzen op het plein vóór de groote kerk aldaar. Zooals men weet, is dit indrukwekkend gebouw gemaakt naar 't model van den St. Pieter te Rome. De gedenksteen te Oudenbosch zal deo vorm krijgen van den obelisk, zooals die op het St. Pieterplein te Rome verrijst. Een diamantsHjperij bij Breda- Een Antwerpsche firma heeft eenigen tijd geleden bij Breda, onder Teteringen, terrein aangekocht om daar een diamant slijperij le stichten. Het gebouw, ge legen aan de Tuinstraat, is thans zoo goed als gereed. Waarschijnlijk nog deze week zullen er de molens (ongeveer 30) worden geplaatst en men verwacht dat uiterlijk einde Mei de zaak in werking kan wezen. De slijperij zal electrisch worden verlicht. De Antwerpsche firma die deze slijperij heeft opgericht, *zal van haar eigen, te Antwerpen arbeidend personeel slechts een meesterknecht en een jongen naar Breda medenemen. Zij is n.l. voor nemens te arbeiden met aldaar op te leiden personeel. Reeds nam ze eenige jongelui aan, die bij haar het vak willen leeren. Het eerste jaar verdienen deze leerlingen niets, het tweede jaar een nog bescheiden weekloon, dat echter elk jaar stijgt, totdat een weekloon is beieikt, dat eenige malen grooter is dan de te Breda over het algemeen betaalde werk- loonen. De jongelui, die na gebleken geschiktheid kosteloos opleiding ontvan gen, moeten zich evenwel contractueel voor een aantal jaren verbinden, opdat andere slijperijen niet de voordeelen genieten van de opgedane opleiding. Als waarborg moet door hen een som gelds worden gestort. De bedoeling der Antwerpsche firma is, zich op deze wijze te onttrekken aan Het werk is asn den laagsien inschrijver gegund. DRUNEN. In de laatst gehouden verga dering van oud-leerlingen van den landbouw- cursut Lebben dezen een perceel bouwland groot 14 Aren gehuurd, gelegen ten Oosteu van den zoogenaamden Lieve Vrouwenpad om hierop een proefvald aan te leggen.Het bewerken is opgedragen als volgtaan An- dries van Delft het te verrichten rijwerk, aan George van Spijk het grondwerk en aan Gijs van de Wiel het bepooten en bezaaien, terwijl de secretaris van de vereeniging J Cools belast is met het algemeen opzich». Door het Kali-cindycaat te Utrecht is toezegging gedaan voor het gratis leveren van de noodige kunstmest. Het bestuur behoeft zich hiervoor maar te wenden tot de Heeren Gebr. Klijn kunstmesthandel alh. misbaren zegen nog lange jaren werkzaam te zijn tot heil en bloei onzer gemeente. BESOIJEN. Toen Dinsdag de Wed. T. bezig was met witten bij A. v. V. had zij het ongeluk van de trap te vallen, w&ardooi zij zich ernstig aan haar been bezeerde. Vergadering *an Stemgerechtigde In gelanden van het Waterschap „De Binnen- polder var. Besoijen* op Zaterdag 29 April 1911, des voormiddags 11 ure ten huize van W. A. A. Brokken, alhier. Onderwerpen 1. Vaststelling der rekening over 190910. 2. Voorstel van het Bestuur om werkeu in eigen beheer uit te voeren. 8. Vaststelling begrooting 19111912. De rekening van het waterschap „De Binnenpolder van Besoijen* over het dienst jaar 1909—10 vermeldt f625,49 aan ont vangsten en f543,61* aan uitgaven, zoodat zij sluit met een voordeelig saldo van f 75,87' Niettegenstaande L. B. te laat op het terrein verscheen en de scheidsrechter reeds was vertrokken, werd toch tot een match besloten, die eiudigde met 21 ten nadeele van B. V. C. De koe van den heer W. K. welke dood in de weide lag, is op de gewone wijze onbruikbaar gemaakt en b:graveo. Van besmettelijke veeziekte is echter geen sprake. SPRANG. Uit een onderzoek door het dagelijksch bestuur der afd. „Patrimonium* alhier, voor de Kamer van Arbeid in het Schoenmakersbedrijf te Waalwijk ingesteld, bleek, dat in onze g meente niet ééa pa troon met meer dan 10 knechts werkt. Zeker geen teeken van vooruitgang of bloei der industrie in onze gemeente. Als een bizonderheid mag worden vermeld, dat een geit toebehoorende aan mej N. alhier, de vorige week niet min der dan vier jongen heeft ter wereld ge bracht. Maandag 1.1. herdacht het algemeen geachte echtpaar H. Kreaijo-de Rooij zijne 25-jarige echtvereeniglng. Dat dit zilveren jubileum door het gouden gevolgd moge worden, is zeker de wensch van velen in in onze gemeente. RAAMSDONK(Dorp). De heer R. van Loon alhier, is door het bestuur der coöpe ratieve stoomzuivelfabiiek Nooit Gedacht* benoemd tot directeur. Aan de stoomzuivelfabrlek werd in de maand Maart 1911 verwerkt 199544 liter melk. te gelijk in eigendom zal hebben. Duur 5U jaar. Kapitaal: f 10,000, verdeeld in 10 aandeelen van f 1000. alle geplaatst en vol gestort, 9 door inbreng van het stalen rijn- 8leepschip Pagno, met staand en loopend want en verderen inventaris. Het bestuur der vennootschap bestaat uit 1 directeur. Voor de eerste maal is tot directeur be noemd de heer W. L. Vorschuren, schipper, te Waspik. De heer J. S. alhier begaf zich per fiets naar Goicuua. Bij de Capelache haven gekomen, reed hij op een stuk hout, waar door hij het s'uur kwijt raakte, een ver keerde draai nam en van het smalle pad pardoes in de haven tuimelde. Gelukkig was een dorpsgenoot bij hem, die hem met veel moeite wist te redden. Ofschoon de haven vrij diep is, schijnt de heer S. zich niet ernstig bezeerd te hebben. Van zijn reis naar Gorcum moest hij echter afzieD, Zondag 11. speelde onze voetbalclub Rapidiias een match tegen Nooit Gedacht van Oosterhout op het terrein van eerstge noemde vereeniging. De groen zwarten waren in uitstekende conditie; viermaal lieten ze den keeper van Nooit Gedacht in 't net visschen, terwijl ze hun eigen goal blank hielden. Stand alzoo 4—0 in 't voordeel van Rapiditas. Naar aardappelen bestaat groote be hoefte, zoodat vooreerst op geen lagere marktprijzen kan gerekend worden. Het pooten, de vorige week door strenger, vorst gestaakt, wordt thans weer voortgezet. Men besteedt voor kleisoorten t 4 it f5, drielingen f2.75 a f3.25, zandsoorten f 3 it f3.25, poters, waarnaar groote vraag is f3 h f 4 per HL. DUSSEN, 11 April. Den laatsten tijd komen hier nog al eens plotselinge sterf gevallen voor. Zoo ook weer 11. Zondag. Zekere G. Pruissen had Zondagavond nog gezond en wel met zijne vrouw het avond maal gebruikt. Daarna begaf hij zich te bed, haalde enkele malen diep adem en was op 't zelfde oogeoblik een lijk. P. was 75 jaai oud. Voorwaar treurig 1 Gisterenavond had het ongeveer 3- jaiig zoontje van den arbeider P.D. het on geluk al spelende te water te geraken. Ge lukkig werd het door enkele kinderen die in de nabijheid speelden spoedig gezien, welke toen gauw den vader gingen roepen. Zonder zich te bedenken sprong deze dade lijk in het water en smaakte het genoegen zijn zoontje bijtijds te reddeD. Beiden kwa men toen inet den schrik en een nat pak vrij. Op de heden gehouden stierenkeuring werden aangeboden 5 stieren, waarvan zijn goedgekeurd de dieren van C. vaD Spijk en de Wed. C. van Kessel. NIEUWKUIJK. Aan deze gemeente is over het laatst afgeloopen onderwijsjaar een rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs verleend van f2100. VLIJMEN. Dat onze Rijksveldwachters hun brood niet iu ledigheid eten hebben jl. Zaterdag weder een paar wildzoekers tot hunne schade moeten ondervinden. Zekere G. R. en J. S. beiden te Orthen woon achtig', bezig zijnde in het Cromvoirtsche veld kieviten te verschalken werden op hunne beurt verschalkt door de Rijksveldwachters Winters te Vlijmen en Tegelaars te s Bosch. De vogelvrienden in het bezit vau een 8-tal kieviten en ook nog een kemphaan met zich voerende zallen leelgk op hun r.eus gekeken hebben, toen hun door de beide actieve politiemannen het genot van de jacht zoo leelijk vergald is geworden. HERPT, 11 April. Hedenmorgen ver spreidde zich als een loopend vuurtje't ge rucht door onze gemeente, dat een onzer notabeUte ingezetenen de heer L. v. Herpt, benoemd was tot Burgemeester; ten teeken van ingenomenheid wapperde weldra van schier alle woningen de vlag. Zeer vele inwoners giügen den nieuwbe- noemden burgemeester pessooBÜjk compli menteeren. Moge het den heer Vau Herpt, die al een reeks van jaren de gemeente heeft ge diend èo als lid van den Raad èn als Wet houder, gegeven werden onder Gods on- 3e prijs. RAAMSDONKSVEER. Woensdagavond 5 April had de plechtige sluiting plaats van de teekenenrsus, uitgaande van de vereeni ging „Vlijt en Spaarzaamheid*. Omstreeks 7 uur kwamen de leeraren en leerlingen in het vereenigingsgebouw bijeen, waar door de burgemeester Ridder de van der Schueren de bijtenkomst met een toe spraak werd geopend. De burgemeester deed daarop de verrassende en verblijdende uiede- d eling, dat het bestuar van „Vlijf en Spaarzaamheid* dit jaar besloten had eene prijsnitdeeling aan dezen currus te ver binden. De uitslag was als volgt le Klas Haodteekenen. le prijs. P. van der Waals. le Klas Bouwkunde, le prijs. Pieter Gamers, (metselaars), le prijs. G- VerduijD, (timmerlieden). 2e prs. H. van Alphen. 2e klas Bouwkunde, le prijs. M. Blom. 2e prijs. Sj. Kersten». G. van Tiel. 2e klas Smeden. R. Zomerdijk. E. Groen. 3e klas. Handteekenen. le prijs. P. v. d. Pol. 2e prijs. H. de Jong. Se klas Bouwkunde, le prijs. A. Kommers. le prijs. H. v. d. Kieboom. 3e prijs. H. Zijlmans. 4e prijs. Job. de Beer. 5e prijs. P. van Gloneken. In de 11. gehouden vergadering der muziekvereeniging „De Eendracht* alhier, werd de heer Jos. L. van Strien gekozen tot penningmeester der vereeüigiog. Op het Heereplein is een begin ge- a.aakt met den put door het slaan eener Nortoupomp. WASPIK. De Staatscourant bevat de statuten der scheepvaartmaatschappij fPag no* te Waspik. Doel: de exploitatie van een njnsleep- schip, met dien verstande evenwel, dat de vennootschap nimmer meer dan 1 vaartuig le 2e KAATSHEUVEL 11 April 1911. R. K. Kiesv ere eniging Gisteren werd in het hotel C.v.d. Assem de aangekondigde vergadering gehouden voor de kiezers van leden voor de raad der gemeente om te komen tot de op richting van een R. K. Kiesvereeniging voor gemeenteraadsleden. In het voor- loopig comité hadden zitting genomen van elk der hier bestaande sociale ver- eenigingen drie leden, n- 1. uit den R. K. Patroonsbond, de R. K. Vakvereeni ging voor Leerbewerkers, den R. K. Volksbond, de Middenstandsvereeniging >de Hanze', het Bakkersgilde en het ge meentebestuur. Nadat een der voorloopige commissie leden de vergadering geopend en zijne volle tevredenheid betuigd had over de flinke opkomst der kiezers, zette hij nog maals aan de hand van de circulaire, die lier voor enkele dagen verspreid was het doel dezer bijeenkomst uiteen. Voor een plaats als de onze was zulk een vereeniging een behoefte geworden Na deze inleiding vroeg de heer C- Roestenberg, voorzitter van den Nedcr- landschen R.K. Lederbewerkersbond, het woord. Hij begon met als zijn meening uit te spreken dat een R K. Kiesvereeni ging voor gemeenteraadsleden voor onze plaats geen reden van bestaan heeft. Waren er hier ook socialisten of liberalen of wat dan ook, dan had de oprichting zin en zou hij het streven der Katholieke partij in deze ten zeerste waardeeren en steunen. Dit is nu Diet het geval. Io onze plaats wonen bijna uitsluitend Katholieken, dus menscheD, die allen de zelfde politieke richting zijn toegedaan. Hem was dan ook in heel het land geen enkel voorbeeld bekend dat zoo'n ver eeniging gevestigd is op plaatsen van zoo'n homogene bevolking als hier. Voor onze plaats vreesde spreker, zou de oprichting dezer vereeniging de oor zaak zijn van veel twist en tweedracht, of misschien erger nog (de plaatselijke toe- Echo van het Zuiden. prijs, prijs.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5