iSummer 52. Donderdag 29 Juni L911 34e Jaargang 9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon ïielen, Eerste Blad. Gemeenteraad van Waalwijk, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. <L Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. AdvebtentiEn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel. DIT IS HET! Openbare vergadering van den Ge meenteraad des namiddags ten ó8/* uur, tea Gemeentehuize op Donderdag den 22 Juni 1911. Aan de orde le. Ingekomen stukken en verslagen. (Ter visie). 2e. Ontslag-aanvraag van de onderwij zeres Mej. van der Linden. 3e. Benoeming eener onderwijzeres. (Voordracht met bijlagen ter visie.) 4e. Aanvraag van de Eerwaarde Zusters van Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart alhier om eene subsidie in de kosten van het houden eener be waarschool. (Ter visie). 5e. Voorstel tot het bouwen van een lokaal aan de openbare school en verbouwing der woningen voor de agenten van politie met ontwerp besluit tot het aangaan eener geld- leening ter zake. 6e. Ontwerp besluit tot bet aangaan eener annuiteits-geldleening, groot f40,000,— bij de Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam. (Ter visie). 7e. Pensioenregeling voor de Gemeente ambtenaren, in de vorige vergade ring aangehouden. (Rapport der Commissie ter visie). 8e. Ontwerp-besluiten tot wijziging der begrooting voor 1911. 9e. Opheffing van de algemeene voor schriften van politie, uitgevaardigd den 16 September 1910. 10e. Voorstel tot het geven van namen aan de verschillende straten in de gemeente. 11e. Vaststelling van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1911—1912. Voorzitter: De Edelachtbare heer Burgemeester. Afwezigde heer van Everdingen. De Voorzitter opent de vergadering heet de leden welkom en de secretaris leest de notulen der vorige vergadering voor, die ongewijzigd worden vastgesteld De stemming begint bij no. 6, den heer P. Verwiel. Ingekomen een schrijven van den heer van Everdingen dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. Voor kennisgeving aangenomen. 1. Ingekomen stukken. a. Verslagen van den toestand der gemeente, van de Teekenschool, van de schoolcommissie, van de Kamer van Koophandel, van de Gezondheidscom missie, van de Volkshuisvesting, van de Hanze en van de gasfabriek. Ter visie gelegd voor de leden. b. Goedkeuring door Ged. Staten van de raadsbesluiten tot verhuring van een terrein aan de haven aan den heer Ragetlie; idem aankoop woningen achter de gasfabriek; idem wijziging begrooting; idem leening f 14.000 c. Adres van Reuter en Martin om opgave van de voorwaarden, waarop eventueel concessie voor electrische ge leiding kan worden gegeven, in verband met de oprichting eener electrische centrale in Noord-Brabant. Schrijven van Ged. Staten en van de gascommissie die zulks ontraden. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Aangenomen. d. Adres van W. J. Helt c.s. omtrent fabricage en gebruik van loodwit. Houben. Bij aanbesteding door de gemeente wordt daar dan opgelet. Voorzitter. Onze aanbestedingen zijn niet van dien aard dat er speciale aan wijzingen hiervoor behoeven te worden gegeven. 2. Ontslag-aanvraag van de onder wijzeres Mej. van der Linden- Voorzitter. Ik stel voor in overleg met het hoofd der school, het ontslag te doen ingaan op 1 Juli a.s. Dan lijdt het onderwijs 't minst. 3. Benoeming eener onderwijzeres. (Voordracht met bijlagen ter visie.) De voordracht is saamgesteld in over leg met den schoolopziener en 't hoofd der school en luidt als volgt 1 Mejuffrouw Langerhorst. 2 Klerx 3 Indemans, 4 Schoolmeester. 5 Van Houten. 6 Van der Bruggen; de laatste heeft geen acte nuttige hand werken. Houben. 1 Juli a.s. gaat het ontslag in van Mej.' van der Linden, welke kan er dan direct komen. Voorzitter. Het is nog niet met zeker- heid te zeggen, maar ik denk dat het zoowat een maand aan zal loopen. Benoemd mej. Langerhorst met 8 van de 9 stemmen. 4. Aanvraag van de Eerwaarde Zusters van Onze Lieve Vrouw van het H. Hart alhier om-eene subsidie in de kosten van het houden eener bewaarschool. (Ter visie.) De zusters deelen mede, dat zij in de St. Antoniusparochie eene f:öbel en bewaarschool bebben geopend, om de kinderen voor te bereiden voor het lagere onderwijs. Zeer zeker is dit vbor de bewoners van die parochie eene groote behoefte. Aan de inrichting zijn vele kosten verbonden, en verzoeken zij daarom den raad een jaarlijksc'ne subsidie van f 400. De Voorzitter. Wordt voorgesteld aan de Eerw. Zusters >Dochters van Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart» als subsidie voor de door hen op te richten bewaarschool toe te kennen een bedrag van f250 per jaar. Het tot stand komen eener dergelijke inrichting zal door bewoners van het gedeelte der gemeente over den Spoor weg zeer op prijs gesteld worden, omdat vooral des winters de afstand naar de thans bestaande bewaarschool voor de kinderen uit dat deel der gemeente te groot is. Klijberg. Ik wou U alleen vragen betreffende de schoolkinderen, of de kinderen van menschen die niet kunnen betalen, gratis kunnen komen. Voorzitter. Ik zou 't wel denken, de zusters verplegen ook arme zieken en die het niet betalen kunnen zullen het wel gratis hebben. Van Schijndel. 't Was welgewenscht, er zou zelfs niets tegen zijn dunkt mij, dat wij een overzicht kregen over den toestand van het schoolgeld; als wij er ater eens klachten over kregen, dan was 't goed dat de raad, of B. en W. of de schoolcommissie hetkondennagaan. Het is heel mooi subsidie geven en er is ook alles voor, als wij maar weten wanneer menschen als hulpbehoevend beschouwd worden, 't Was nog veel beter te geven voor de ziekenverpleging, zoodat protestanten, joden en katholieken de hulp gratis konden inroepen, ik leg mij gaarne bij 't voorstel neer als er maar controle wordt uitgeoefend door het Dag. Bestuur of de schoolcommissie. Verwiel. De subsidie is toch voor een jaar, toch niet voortdurend. Voorzitter. Zij moet natuurlijk ieder jaar op de begrooting komen. Gragtmans. 't Dag. Bestuur stelt voor voor een jaar. Verwiel. Met 't oog er op natuurlijk om ze later minstens te kunnen verlagen. Voorzitter. Ja. 't Volgend jaar komt 't weer op de begrooting en dan kan de raad verminderen of niet, dat heeft de raad in handen. Van Schijndel. Wordt er controle uit geoefend, dan zou ik de subsidie zeker geven, anders niet. De arbeiders moeten er van kunnen profiteeren. Even een overzicht er van hebben, daar is toch geen bezwaar tegen. Van Riel. Een subsidie voor zieken verpleging geven, dat gaat niet. Klijberg. 't Komt mij voor dat het uit oefenen van controle niet ligt op den weg van den raad. Wel zou ik willen dat een jaar-rapport werd overgelegd, evenals de Hanze dat doet, dat kan ons een richtsnoer zijn of we verder er mee gaan; dan kan ik me zeer goed met het voorstel vereenigen. Houben. 't Is toch zeker in 't belang der zusters de minvermogenden gratis toe te laten, anders komt er toch zeker oppositie tegen in den raad, dat ligt toch in den aard der zaak. Voorzitter. De debatten resumeerende geloof ik, dat alles ondervangen is, als we zeggen dat de subsidie wordt ver leend, mits een jaarverslag wordt uitge bracht. Aangenomen. Voorzitter. Dit zal genomen worden uit den post onvoorziene uitgaven. V. Voorstel tot het bouwen van een lokaal aan de openbare school en ver bouwing der woningen voor de agenten van politie met ontwerp besluit tot het aangaan eener geldleening ter zake. i Voorzitter. Het getal kinderen aan de openbare school is zoodanig gestegen, dat vooral de lagere klassen meer zijn bevolkt dan wettelijk is toegestaan. Blij kens het hierbij gevoegde schrijven van den Districtsschoolopziener kan deze toestand geen dag langer worden be stendigd, wil men niet voor het geva komen te staan, dat een gedeelte der kinderen uit de overbevolkte klassen moet worden verwijderd, dat dan natuurlijk van onderwijs verstoken blijft. Wel is waar kan in de naaste toekomst de stichting eener bijzondere school worden verwacht doch zou dit nog 2, misschien 3 jaren of langer kunnen aanloopen, waarmee men thans niet is gebaat. Wordt daarom voorgesteld een lokaa bij te bouwen, niet naar de vroeger reeds geopperde plannen, door een der vleugels van het bestaande gebouw op te trekken doch gelijkvloers, door een gedeelte speelplaats in te nemen. Hierdoor kan dit lokaal, wanneer de school door de stichting eener bijzondere voor een groot gedeelte mocht worden ontvolkt, worden bestemd voor gymnastieklokaal dat dan ook werkelijk in eene behoefte zal voor zien. De kosten zijn door den Gemeente opzichter geraamd op f 2300, waarvan af te trekken 25%> dat door het Rijk wordt gesubsidieerd zoodat f 1725 voor Rekening der gemeente blijft. Het verbouwen der woningen voor de agenten van politie is mede noodzakelijk Deze woningen zijn klein en ondoelmatig ingerichtin een dier woningen is o. a. geen andere slaapgelegenheid dan één betrekkelijk klein vertrek voor het ge heele gezin, bestaande uit 7 personen. De overige vertrekken zijn te klein om daarin nog slaapgelegenheden aan te jrengen. Met niet te groote kosten, door den Gemeente-opzichter geraamd op f1000, can deze toestand voldoende worden verbeterd. Het getal vertrekken wordt nog vergroot, terwijl voor de beide wo ningen een afzonderlijken toegang kan worden aangebracht, wat zeer noodza- celijk is. De benoodigde bedragen kunnen na tuurlijk niet uit de gewone middelen worden gevonden,zoodat eene geldleening zal moeten worden aangegaan. De Voorzitter zegt nog betreffende de school: Alle mogelijke moeite is gedaan om tot eene oplossing te komende com missie stelde eerst voor niet te bouwen, maar elders een lokaal trachten te krijgen, b.v. in teekenschool of particulier huis. 't Is waarschijnlijk een kwestie van een paar jaar en overigens zou een lokaal in de teekenschool niet goedgekeurd worden en dan in den winter zit men er mee een particulier huis voor school inrichten is ook moeielijk en daarom meenen wij dat het beter is een school lokaal te bouwen zoo goedkoop mogelijk vis-a-vis de overdekte speelplaats, welk lokaal dan later dienst kan doen voor gymnastiek-lokaal, wat ook noodig is. Op deze manier is 't nooit weggegooid geld, als we dan hier later een bizondere school krijgen en de openbare school ontvolkt wordt, dan krijgen we een mooi gymnastiek-lokaal en wordt thans een groot bezwaar opgeheven. Klijberg. Is overleg gepleegd met den schoolopziener. Voorzitter. Bepaald overleg gepleegd niet, maar hij heeft ire gezegd als er een lokaal bijgebouwd werd, dan vond hij het goed. Houben. Op hoeveel zijn de kosten geraamd. Voorzitter f 2300 en 't rijk betaald 25 pCt-dus schiet er f 1725 over. Aangenomen. Voorzitter. De woningen der agenten, die slechte toestand heeft al jaren voort geduurd en 't Is ook de oorzaak dat de maréchaussée zijn weggegaan. De agenten hebben er wel wat in 't publiek, maar niet tegen over mij zeer veel over geklaagd. Het is vooral gebleken bij de sollicitanten naar de betrekking van agentvelen zijn weggebleven toen ze de woning gezien hadden. Een huishouden moet met 7 personen in een kamer slapen de kin deren worden grooter enz. 't Is een toestand, die niet bestendigd mag worden. VI. Ontwerp besluit tot het aangaan eener annuiteits-geldleeninggrootf40 000 bij de Maatschappij voor Gemeente crediet te Amsterdam. (Ter visie.) De aan het Rijk toegezegde bijdrage in de kosten van de alhier op te richten Rijksvakschool voor leerlooiers en schoen makers, groot f 40.000, moet worden beschikbaar gesteld. Voorloopig zal daarvan slechts benoodigd zijn een bedrag van f21.000 om daarmede te voldoen de koopsom van het terrein voor ge noemde school ad f 16.000, welke koopsom intusschen reeds werd gekweten uit de opbrengst eener tijdelijke onderhandsche geldleening, en een bedrag voor tijdelijke inrichting van het proefstation, eerst daags te openen, als lokaalhuur, aan koop van instrumenten enz. Het voornoemde bedrag ad f 40.000 .zal, na de beschikking over de reeds genoemde som, naarmate van de behoefte successievelijk worden opgenomen. Bij Raadsbesluit van 10 November 1910 werd weliswaar besloten tot ver krijging dezer som een gedeelte der inschrijvingen op een der Grootboeken ad f 40.700 nominaal te gelde te maken doch zou bij den tegenwoordigen koers van die fondsen, die zijn aangekocht voor ruim 95 0/* en thans zijn gedaald tot ongeveer 83 0/° een belangrijk verlies worden geleden, waarom aan dat besluit geen uitvoering werd gegeven en thans wordt voorgesteld de noodige bedragen te vinden uit eene geldleening. Om den rentelast vooral de eerste jaren niet te zwaar te doen drukken op degemeente-finantiën, heeft men gemeend boven eene gewone leening de voorkeur te moeten geven aan eene annuiteits leeoing waardoor rente en aflossing over 50 jaren gelijkelijk wordt verdeeld, welke leening zou zijn te sluiten bij de Maatschappij voor gemeente-crediet te Amsterdam tegen ongeveer 4,7 0/°. Het kan geen bezwaar opleveren het nageslacht met eenige schuld te belasten, immers profiteert dat zeker in ruimere mate van de voordeden, die de Rijks school zal opleveren, dan het tegen woordige geslacht, terwijl ook niet uit het oog mag worden verloren, dat bij leeningen voor openbare werken, de rentebetaling wel jaarlijks vermindert, doch in den regel in nagenoeg gelijke verhouding de kosten van onderhoud dier werken toenemen. Thans geldt het slechts eene bijdrage in eens, omdat de kosten van instandhouding der Rijksschool geheel komen ten laste van het Rijk. Aangenomen. 7. Pensioenregeling voor de Gemeen te-ambtenaren in de vorige vergadering aangehouden. (Rapport der Commissie ter visie.) Voorzitter. De stukken hebben ter visie gelegen en ik zal even het rapport der door den raad benoemde commissie voorlezen. Ter voldoening aan uw opdracht in de vergadering van 30 Maart verstrekt, hebben wij een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van het treffen eener regeling tot het pensionneeren der ge meente-ambtenaren, van welk onderzoek wij u hiermede verslag uitbrengen. Wij hebben aangenomen, dat de ver gadering in beginsel geneigd is eene regeling tot pensionneering aan te nemen, mits daardoor aan de gemeente niet te zware geldelijke verplichtingen worden opgelegd. Wij vereenigen ons met het voorstel van Burgemeester en Wethouders om in de regeling niet op te nemen de amb tenaren, ouder dan 40 jaren, omdat de last voor de gemeente dan te drukkend zou worden. Wij hebben evenwel gemeend eene uitzondering te moeten maken voor den agent van politie M. Didden, die wij, hoewel deze reeds 42 jaren oud is, toch gaarne in de regeling zagen opge nomen, als appreciatie van zijn dienstijver, mede ook uit de overweging, dat den aard zijner betrekking meebrengt, dat hij op niet al te hoogen leeftijd behoort te worden vervangen door een jongere kracht. In de regeling zouden dan alleen zijn te betrekken die ambtenaren, dte in uitsluitenden dienst van de Gemeente zijn, b.v. niet de leeraren aan de Teekenschool, de Waagmeester, de Gemeente-Genees heer enz., wel zijn in de regeling te begrijpen alle werklieden, mits in vasten dienst. Bij den huldigen stand zouden alzoo onder de verordening vallen le C. H. de Jongh, 2e P. Letschert, 3e M. A. J. van Liempt, 4e G. P. van Huiten, 5e A. Gloudemans, 6e (vacature meesterknecht aan de gasfabriek) 7e M. Didden, 8e Th. Raaphorst, 9e N. Liksen, 10e W. Bossers, lie P. van Eeten, 12e P. Brok, 13e J. Muskens, 14e J. Snijders, 15e A. Mertens en 16e F. v. Liempt, met eene gezamenlijke jaarwedde van f9835, waarvoor eene jaarpremie zou zijn te betalen van onge veer f938.04, gerekend natuurlijk, dat de genoemde ambtenaren alle verklaren tot de regeling toe te treden, wat, naar wij vernemen, zooveel betreft de werk lieden, niet algemeen zal zijn. Met betrekking tot de bijdrage door de Gemeente van de ambtenaren te vorderen, hebben wij gemeend te moeten afwijken van het ontwerp van Burge- De Echo van het Zuiden Woolwtjkscke en Langstraatsclie Oaurant, Sunlight Zeep is wat U voor de wasch en voor Uw huishouden noodig hebt. Sunlight bespaart U schrobben, boenen en geld, en vrijwaart U voor nadeel aan goed en handen. Sunlight varan- dert de eentonig heid aan de wasch- kuip In een genoegen. Koop eens een stuk Sunlight en neem dan de proef.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1