[Nummer 61. Donderdag 3 Augustus L911 34e Jaargang 1. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij AntoonTielen. k Eerste Blad. SMUfSttY I 1. /h tlMUl sr. f 1 Gemeentefaadsvergadefing, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. en FEUILLETON. Kamer van Koophandel en Fabrieken. a Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. 46 h |8. 3St 4 ts. pn 5- IVaalwyksclie en Langstraatsclie Courant, Dit Blad versohijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. stukkei Brieveningezonden Uitgever. eengelden enz., franco te zenden aan den UITGAVE: Advertentiên 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven^ worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel. - gemoet, Ij olie ii komt U halverwege tegemoet, II doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezui verheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt voor het wasschen van kostbaar linnen en fijne kant. Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, gehouden op 28 Juli 1911, des namiddags ten 7*/i uur ten raadhuize Afwezig met kennisgeving de heer A. G. Rubbens, Voorzitter de Heer J. Bernard Timmermans. Wz. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Heer van Schijndel geeft zijn spijt te kennen, dat het verslag der vorige vergadering niet in de Echo is opge nomen hij vraagt den Voorzitter of het hem bekend is, waarom zulks is achterwege gebleven, waarop deze ant woordt, dat de vergadering samenviel met de vele werkzaamheden voor het jaarverslag, waardoor verzuimd is de redactie een verslag der vergadering ter hand te stellen, doch het kort daarop volgend jaarverslag Is door de Echo en door Vakbladen in extenso geplaatst terwijl verschillende voorname dagbladen de belangrijkste hoofdstukken hebben opgenomen. Wordt in verband hiermede besloten in het vervolg geregeld een beknopt verslag te publiceeren. Ingekomen le. Jaarverslag 1910 van het Bureau voor den industrieelen middenstand. 2e. Statistiek van den In- en Uitvoer en Doorvoer, uitgegeven door het Minis terie van Financiën. 3e. Verslag van de Commissie tot onderzoek van kalkzandsteen, uitgegeven door het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. 4e. Jaarverslag van het Bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam. 5e. Rapport van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Hoorn in zake de vliegende en drijvende winkels. 6e. Uitgaven van de Vereeniging het Vrije Ruilverkeer. 7e. Idem vau de Tariefvereeniging. 8e. MoniS&ir Commercial Roumain. 9e. Handelsberichten van het Minis terie van Landbouw, Nijverheid en Handel. 10e. Adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam in zake Wisselrecht en Chequerecht. De hiervoor genoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 11e. Diverse adressen in zake het ontwerp-nieuwe tariefwet(15 stuks) waar van de meesten reeds onder de leden hebben gecirculeerd. De Heer van Riel vraagt of het niet igt op den weg der Kamer hare ziens wijze omtrent het ontwerp-tariefwet be kend te maken. Hij meent, dat men van de Kamer, in het centrum der schoen en lederindustrie, stellig eene verklaring Vau «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 18) Da kneobt bad gelijk. Weinig dagen later. las men in de Times: want hoezeer hy llö getrouwd was zonder eenig uiterlijk vertoon, wilde hij toch zijne jonge vrouw niet voorde wereld verbergen 92 J GETROUWD Op Donderdag, den 4en dezer, in de Ste ■i Mar ia-kerk, te Fulham sir Oswald, Morion, van Sittart Eversleigd, Bart, met Honoria, dochter van wijlen Thomas Milford. Meer niet; en Reginald Eversleigh las dit bericht op zekeren morgen dat hij over zijn oubijt zat te soezen, na een nacht van dwaasheid en verkwisting. Hij wierp het blad met een vloek van zich en kleede zich haastig aan, dat met nog minder zorg dan gewoonlijk ge schiede, want heden had bij haast hij moest terstond met zyn vriend Victor Carrington beraadslagen. De jonge geneesheer woonde aan het andere einde van Maiden-Hill, in een huisje dat bijna buiten gelegen was. Het was een aangenaam klein verblijf, doch Reginald Eversleigh zag er met minachting op neer. Gij kunt wachten, zeide hij tot den koetsier van het rijtuig, ik ben in een halfuur weer hier. De man reed naar eene herberg om zijne paarden te voeden en Reginald ging haastig het nette dienstmeisja voorbij, dat hem het tuinhek opende daarna trad hij, onaangediend het huisje binnen. Alles, om en in het verblijf van Victor Carrington, was de keurigheid zelf. Wel was de armoede merkbaar, maar bet was de armoede in haar schoonste kleed. Alles was helder en J ir. verwacht, waarom hij dan ook voorstelt, in den vorm van eene motie de meening der Kamer te openbaren. De Heer van Schijndel zegt, dat het doel der tarief wetsherziening is de vermeerdering der inkomsten voor de schatkist, en de be scherming van den'natioualen arbeid. Ieder invoerrecht op zoolleer kan strek ken tot vermeerdering der inkomsten voor de schatkist, doch kan dan niet tevens de nationale arbeid beschermen. De nationale arbeid kan eerst die be scherming ondervinden, wanneer de in voer van het alsdan belaste zoolleder ophoudt. Ieder recht op zoolleer maakt beslist het binnenlandsch product duurder, zoo dat de schoenfabrikant hierdoor reeds getroffen wordt. De schoenfabrikant wordt zoodoende het kind van de re kening en heeft bovendien nog de kans op verhoogde belasting, wanneer door vermindering van den invoer de baten voor de schatkist achterwege blijven. De export van schoenen, zegt de spreker, zal bij belast invoer van grond stoffen verdwijnen en wat dit beduidt voor de schoen- en lederindustrie, is voor eenieder begrijpelijk. Waar blijft onze schoenindustrie met een afzet gebied alleen in Nederland De ondenk baarste concurrentie, gepaard met groote werkloosheid zijn er misschien reeds heden, doch zeker in de toekomst de gevolgen van. En hoe moet de looierij bloeien met-'afnemers, zooals wij er thans kennen en met het stellige vooruitzicht, dat de toestanden nog zieker zullen wor den. Spreker biedt de vergadering ten slot te eene motie aan. De heer P. van Loon Gz. kan zich met deze motie niet vereenigen daar verschillende ledersoorten, vooral zooi leder meer dan voldoende in ons land worden gelooid. De Heer van Riel is het met den Heer van Schijndel ook niet eens, hij beweert, dat door bescherming van zoolleer de prijzen van het inlandsche fabrikaat niet zullen stijgen. Hij zegt dat over het al gemeen de schoenfabrikanten daarom trent te zwaartillend zijn. Immers indien zoolleer beschermd wordt, zal de inland sche industrie meer produceeren, haar product zal zoo ruimschoots ter markt frisch iu het nette zijkamertje, waar Reginald werd binnen gelaten. Wit mouselinen gordijnen hingen voor de Fraueche vensters, vogelen zongen in vergulde kooien van goedkoop ge halte, maar van sierlijken vorm, groote vazen met versche bloemen versierden de tafel en den schoorsteenmantel. De neef van Bir Oswald keek met verachtiug op dezo armoedige grootheid neder voor hem had niets waarde dan de glans der weelde. De dokter naderde hem, terwijl hy iu ge dachten verzonken Btond. Wilt gy in mijn laboratorium komen vroeg hy. na de hand van zijn onverwachten be zoeker te hebben gedrukt. Ik zie dat gij mij iets van veel gewicht te zeggen hebt en daar zullen wij voor indringers beveiligd zijn. Ik zou mij niet gewaagd hebben in dit niteinde der christenheid, Carrington, als ik xiet noodzakelijk moest sproken, daar kunt gij zeker van zijn, antwoordde Reginald bitsig Wat brengt er u toch loe, in zoo'n hol ver van alles verwijderd te gaan wouen 1 Ik ben zoo nog wat student en znlk hol ver van alles verwijderd, zooals gij zoo beleefd zijt het noemen, schikt mij bet best. Daarenbove het huis is goedkoop wat mijn beurs te pas komt. Het ziet er uit als een poppenhuisje, sprak Reginald met minachting. Mijne moeder houdt er van zich van bloemen en vogels te omringen antwoordde de dokter, en ik geef mijne moeder gaarne in alles toe. De houding van Victor Carrington scheen eenige verandering te ondergaan, toen hij van zyne moeder sprak. De Bcherpe glans zijner oogon verzachte, de harde lynen van zyne ijzeren kaak bogen zich meer. Het eenigste zachte gevoel waarvoor de sombere gevaarlijke natuur van dezen man vatbaar scheen, was de liefde voor zyne moeder. Uy opende de deur van eene achterkamer en trad binnen, gevolgd door den heer Eversleigh. Reginald zag verwonderd in de kamer waar hy thans was. Vroeger was hier de keuken geweest en zy was veel grooter dan eenig ander vertrek in het huis. Hier was Biets dat op gemak of versiering geleek. Aan de komen, dat de inlandsche concurrentie de prijzen zal drukken- Het zoolleer zal dus niet duurder worden, terwijl voor de zoolleerlooierijen bij gtootere produc tie de productiekosten betrekkelijk ge ringer zullen worden. De nationale le derindustrie staat zeker op dien hoogen trap, dat elk artikel voldoende zal wor den aangeboden, op de ledermarkt zal dus zeker eene ruime keuze zijn aan goedkooper prijzen. Ook de Heer van Riel dient eene motie in. De Heer van Schijndel zegt omtrent de belasting van zoolleer niet zoo zwaar tillend te zijn, zoodat hij gedeeltelijk den Heer van Riel kan bijblijven, hij meent, dat zeker de eerste jaren de prijzen zullen stijgen. Hij vraagt echter waar het doel der tariefwet blijft, n.l. stijving der schatkist, wanneer de invoer van zool leer sterk vermindert, zoo niet geheel ophoudt. De Heer van Riel verdeelt de schoen fabrikanten in twee categoriën, n.l. de vervaardigers van soiled schoenwerk en die van minderwaardige kwaliteiten. De eerste kunnen uitstekend terecht op de inlandsche markt, voor de tweeden zal nog steeds het minderwaardige kunst matig verzwaarde bultenlandsche zoolleer worden ingevoerd, dat bij belasting van dat artikel nog meer zal verzwaard wor den ten koste van de kwaliteit. De Voorzitter zegt dat hij deze ver gadering zoo lang mogelijk heeft uitge steld om zooveel mogelijk stof omtrent deze gewichtige kwestie te verzamelen. Hij wijst er nog op, hoe naar alle waar schijnlijkheid in het guustigste geval eerst tn de voorjaarszitting van 1912, anders in de najaarszitting van dat jaar het ontwerp tariefwet in de Tweede Kamer zal worden behandeld. In ons jaarverslag over 1910 hebben wij reeds het gevoelen van eenige voorname schoen- en lederfabrikanten over het ontwerp tariefwet kunnen mededeelen van geachte zijde is mij gezegd dat hier mede bij de behandeling in de tweede Kamer wel rekening zal gehouden worden. Hij stelt daarom voor geen overhaast besluit te nemen en de beide ingediende motiën goed te overwegen en het nemen eener beslissing tot eene volgende ver gadering uit te stellen. Dit voorstel vludt algemeene instemming, waarna op voor- naakte witte muren waB niets te vinden dan hier en daar eene bouten plank, waarop vreemdvormigo flescbjes en potjes stonden. Hier zag men al de werktuigen en batteryen van het laboratorium e«mr chemicus. Hier zag Reginald Eversleigh, ovens, retorten, kolven en andere distilleertoeBtelleu, al de vreemde machiueriën van die wetenschap, welke den De bezoeker zag, ge slagen, rond. el nit het veld ge— oniDgewijden duister en geheimzinnig toeschijnt gehee Uwe kamers, Victor, zien er precies uit dobimi stel van deu Heer van Schijndel deze zelf en de Heer van Riel worden benoemd tot eene Commissie, die zich belasten zal met de samenstelling van eene moiie, die de zienswijze der Kamer omtrent de nieuwe tariefwet zal aanduiden, welke motie dan in eene vergadering in de maand Augustus te houden, in behan deling zal worden genomen. 12e. Adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam over de voorbereiding der nieuwe tariefwet. Het naar aanleiding van dit adres ingezonden schrijven wordt voorgelezen. 13e. Ontwerp-Algemeene Maatregel van Bestuur tot uitvoering der Arbeidswet. Wordt besloten de behandeling uit te stellen tot eene volgende vergadering. 14e. Schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Bergen-op-Zoom in zake de dienst der Staatsspoorwegen. Het reeds ingezonden antwoord wordt voorgelezen. 15e. Adres van Vereeniging van Fa brikanten en Handelaren te 's-Graveu- hage in zake faillissementen. 16e Een 80-tal verslagen van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Neder land en het Buitenland. L7e. Verslag van den toestand der ^rovincie Noord-Brabant. 18e. Schrijven van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs in zake slaaprijtuigen in de treinen Amsterdam- Parijs. De sub 15 18 genoemde stukkeu worden voor kennisgeving aangenomen. De vergadering wordt daarna gesloten. als het laboratorium van een alchimist uit de middeleeuwen dat soort van lieden dat men, wegens hekBery, levend verbrandde. Ik ben nog al ingenomen met myn vak, antwoordde de dokter. Reginald zag de kamer nogmaals verbaasd rond Plotseling vestigde zich zyn oog op iets bij den oven. Carrington merkte dien blik op en wierp met eene haastige beweging, die van hem iets zeer;ongewoons was, zyn zakdoek over het voorwerp. Hoe snel dit ook geschiedde, was het toch to laat want Reginald Eversleigh had reeds gezien wat de dokter aan zijn oog wilde ont trekken. Het was een metalen masker met glazen oogen. Zoo Draagt gy een masker als gij werkt, Carrington l vroeg de heer Eversleigh Dat ziet er uit, alsof ge in vergiften zat te morsen. De helft der elementen, welke men in de chemie aanwendt, zyn giftig, antwoordde Victor koel. Ik hoop dat er thans niets kwaads in den dampkriDg is Geen nood. Kom, Reginald, ik weet zeker dat ge mij slecht nieuws hebt mede te deelen, anders zou je gij de moeite niet gedaan hebben hier te komen. Zoo is het en nog wel allerslechtst nieuws Mijn oom heeft die straat-madelief getrouwd. Goed, dan moeten wij dit huwelijk tot ons voordeel keeren. Hoe dat Door het als middel te gebruiken om eene verzoening tot stand, te brengen. Ge moet een brief van golukwensching aan sir Oawald schrijven een flinken brief waarin gij over uw berouw moet Bpreken, uwe ge hechtheid aan hem betuigen en zeggen hoeveel gij geleden hebt, gedurende den grievenden tijd van uwe vervreemding. Verder doen uit komen dat gy nu vrij uit daarover kunt spreken daar men u nu niet moer kan verdenken van eigenbelangzuchtige bedoelingen, nn uw oom eene nieuwe verbiutenis heeft aangegaan dat gij hem thans gerust durft naderen, daar ge voortaan van hem niets meer te wachten hebt dan zijne vergiffenis daarna moet gij een ernstig gpbed voor zijn gclnk er in doen vlooien En als ik my niet te zeor misreken in de menscbelyke natuur, dan zal die brief eene verzoening bewerken. Begrypt gy nu waar ik heen wil Volkomen; gij zijt een wonderlyke vent, Victor. Zeg dat niet voor den dag dat gy in uwen vorigen toestand hersteld zyt al« de erfgenaam van uw oom. Dan moogt gij my zooveel complimenten maken als gij wilt. Als eens die dog aanbreekt, dan zult gij zien dat ik niet ondankbaar ben. Daar reken ik op. Ga nu naar de stud terng en schrijf uwen brief. Ik verlang dat gy op het kasteel Raynham wordt nitgenoodigd om de jonggehuwden uw compliment temaken. Waarom Ik moet eens zieD wot dat voor een monsch is. Onze plannen berusten geheel op haar Vooraleer by het buitentje verliet, werd Reginald Eversleigh aan de moeder van zijn vriend voorgesteld, die hij nooit te voren had gezien. Zij geleek volkomen op haren zoon: hetzelfde bleeke, ongezonde gelaat, dezelfde glinsterende, zwarte oogen. Zij was dun en lang, met iets statigs in bare manieren, zonder iets van de gewone levendigheid der lands lieden. Zy zag den heer Eversleigh met eenén onderzoekenden blik aan en herhaalde dat telkens, nu hij met haar Btond te praten. Niets was zonder belang voor haar. wat aan hareB zoon belang inboezemde, en zij wist dat die jonge man die makker van haren zoon was. Reginald Eversleigh keerde naar de stad terug, veel ongeruimder dan hij dien morgen BAARDWIJK. Openbare vergadering van den Raad op 29 Juli 1911 n. m. ten 8 ure. Afwezig de Heer Donkers. De notulen worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de op 10 Juli 1911 gekozen raadsleden de Heeren van Heijst, Pulles en van der Mee. 'In orde bevonden en tot toelating besloten. 2. Aanbieding der rekening over 1910. het West—End verloten had. Hij schreef torstond den brief, hem door zijnen vriend opgegevon en, door hij de gaaf van overreding in hooge mate had, was zijn brief zeer ge schikt voor het beoogde doel. Ik geloof dat Carrington gelijk heeft, dacht hij, toen hij den brief toeloktedit Bchrijven zal eene verzoening ten gevolge hebben. 'Het zol myn oom boreikou op een oogenblik dat hij geheel bedwelmd is door zijne nienwe hoedanigheid van echtgenoot eener jonge en schoone vrouw hij zal geneigd zijn vriendelijk over mij te denken over mij en over iedereen... Buiten twijfel, die brief is eene fijne streek. Reginald Eversleigh wachtte met koorts achtig ongeduld op het antwoord doch bij dot ongeduld mengde zich veel hoop. Zijne hoop werd niet teleurgesteld. Het antwoord kwam per keerende post en over trof alles wat zijne meest gespannen verwach ting hem kon voorspiegelen. Waarde Reginald, schreef de baronetuwe edele en onbaatzuchtige brief heeft myn hart getroffen. Laat het verledeno vergeten en vergeven zijn. Ik twijfel niet, of gij hebt geleden, zooals alle menscben moeten lydeu, voor de slechte daden in hnDne jeugd gepleegd Gij zult zeker verwonderd zijn geweest, toen gij de tyding van mijn huwelijk vernam. Ik heb alleen mijn hart geraadpleegd in deze, mijne keus, on ik veronderstel dat die keus h t geluk van mijn verder leven zal ver zekeren. Ik breng de eerste weken van mijn huwelijk door in do schoone streken van Noord-Wallis. Don 24en dezer maand, gaan lady Eversleigh en ik naar Rayoham, waar wij verheugd zullen zijn u terstond na onze aankomst te zien. Kom tot ons, mijn beste jongen kom tot mij alsof deze ongelukkige vorwyderiDg niet had plaats gehad en wy zullen over uwe toekomsts prekon. Uw toegenegen oom, Oswald Evkkslbiqh. Royal Hotel, Bannetdon, N. W. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1