jammer 66 Zondag 20 Augustus 1911. 34 Jaargang Tweede Blad LANDBOUW. Ingezonden Stukken. Grondverbetering. Ik bedoel grondverbetering door groenbe- uieattiog. Groenbemesting is het bemesten van den bodem met groene vlinderbloemigen plantendeelen. liet doel is tweeërleiden natuurkundigen toestand of, wat hetzelfde is, de structuur van den bodem verbeteren en den grond op goedkoope manier een zekeren hoeveelheid stikstof geven /,0p goedkoope manier", want wat is goedkooper dan de stikstof uit de lucht met behulp de vlinder- bloemigen omzetten in planten eiwit. Üe teelt vair' vlinderbloemigen gewassen zooals erwteD, wikken gele lupine, s^rradellaklaver, ia niet alleen wenschelijk op lichtere gronden, maar ook op zwaardere. Het kau niet anders dan tot verbetering van dén bodem, vau de boerderij in bet algemeen bijdragen, waur.eer geregeld om de drie, vier of vijf jaar een vlinderbloemig gewas iu de vruchtwisseling wordt opgenomen, fiet is nu de tijd om te deuken aan het zaaien van dergelijke planten in den stoppel. Wanneer op de klei b. v. de wintergerst van het land en op lichtere gronden de rogge iu de schuur is kan men op den stoppel vlinderbloemigen zaaien. In den stoppel van de wintergerst zaaië men wikke of erwten, of beide door elkanderin den rogge stoppel zaaië men gele lupine. Om echter het beschot van de vlinderbloemigen zoo groot mogelijk te doen zijn en daardoor de hoeveelheid humus en stikstof te ver meerderen bemeste men het land met kaïuiet en eenig phosphorzaurhondende meststof. Men geve b. v. per Hectare G h 700 K. G kaïuiet en evenveel thomasphosphaat, in plaats van dit laatste kau men ook 3 h 400 K. G. ontlijmd beendermeel geven. Wanneer men dit op den stoppel heeft uitgestrooid ploege men den grond zeer licht om en strooië men bij vochtig wter, of anders des avonds het lupine zaad uit. ongeveer 200 K. G. zaad per Hectare. Ook van erwten en wikken kan men ongeveer evenveel ne men. De groenbemeslingsjjlanten moeten eenigszins dik gezaaid worden anders leveren zij niet genoeg op. Op de erwten moet men echter meer kaïniet zaaien b. v. 800 K. G per H. A. Nogmaals het zaaien van vlin derbloemigen kan, ..vooral bij de tegenwoor dige hooge prijzen der stikstof-meststolfen niet genoeg worden aanbevolen. Wie het dit jaar in den stoppel wil probeeren, moet zich tijdig van zaad en geroemde kun t- mestsioffeu kaïniet enz. voorzien, want hoe vroeger men zaait, hoe beter en raeD moet als de oogst van het land is van den eersten den besten vochtigen dag gebruik zien te maken. Deze zoogenaamde groenbemestig is een zeer goedkoope manier om den bodem van een rijke hoeveelheid hu mos, kali, phosphor en stikstof te voorzien. Zij kan den stalmest vervaugen en is inderdaad een soort grond verbetering. betreft ijver en activiteit bij de jongste Raadsverkiezingen in onze gemeente Hebt ge dan niet begrepen, of weer niet willen begrijpen, dat deze woorden waren bedoeld als' een lofuiting, en tegelijk als een aansporing tot werkzaamheid voor de dames ivan andere partijen En hiermee acht ik voor 't oogenblik mijn taak weer volbracht. Ik meen U doorloopend klaren wijn geschonken te hebben- Mocht ik "daardoor, volgens uw opvatting, wellicht gezondigd hebben tegen de voorschriften der drankbestrij ding, dan houd ik mij voor terecht wijzing beleefd aanbevolen. Wilde ik mij, op uw voorbeeld, een insinuatie veroorloven, dan zou ik U ten slotte kunnen vragenWie heeft nu eigenlijk 't grootste aandeel aan uw schrijven genomen, gij-zelf ofwel uw vriend, die zoo aardig (al is 't dan ook niet oorspronkelijk) zijn vergelijkingen weet te ontleenen aan 't Oude Testament? Maar die vraag stel ik U niet, zoodat gij ze ook niet behoeft te beantwoorden Met de verzekering, dat ik voorloopig niet van plan ben, mijn gewichtigen post als dwarskijker aan een ander toe te vertrouwen, heb ik de eer U beleefd te groeten en te teekenen Uw dienstwillige SPECTATOR. Buitenverantwoordelijkheid der Redactie. Aan den Heer Johan van Wa genberg te Vlijmen. Miju waarde Heer. Dat het U te warm werd (naar uw eigen verklaring), toen ge op aandringen van uw nieuwe vrienden en partijgenooten dien lastigen Spectator eens duchtig te lijf zoudt gaan en al schrijvende tot de bevinding moest komen, dat men U voor een wanhopige taak had geplaatst, dat heeft gewis ieder lezer van De Echo zonder eenige moeite kunnen gelooven. Heusch, waarde heer, het ware voor uw reputatie beter geweest, dat ge die karwei maar aan een ander hadt over gelaten. Om welke redenen, dat zal U na de lezing van dit mijn antwoord meer dan duidelijk zijn. Uw heele verweer snijdt zóó weinig hout, dat het eigenlijk de moeite niet loont er op in te gaan. Door uw publiek optreden dwingt ge mij echter tot een antwoord, dat ik geloof me om uwentwil liever in de pen had gehouden. Ter zake dan. Hoofddoel en hoofdzaak van mijn vorig schrijven was in 't licht te stellen, hoe in onze gemeente, tengevolge van het monsterverbond1 tusschen twee zeer heterogene partijen, door motieven van 't laagste allooi tot elkaar gebracht, een toestand dreigt te ontstaan, die niet an ders dan een noodlottigen invloed kan hebben op de onderlinge verhoudingen onzer ingezetenen, en evenzeer op den gang van de zaken der gemeente. Door vooropstelling van persoonlijke belangen?van De Echo zullen zich het hierboven 1 behoord te hebben, de overtuiging in en sympathfeën, door voorbij zien van geschrevene slechts even behoeven te mij omdraag, nooit of te nimmer onbeleetd de ware gemeentebelangen, die toch de herinneren, telkens wanneer zij later uw of onheusch tegenover een dame te zijn eendrachtige samenwerking van allen houding als gemeenteraadslid van 't opgetreden. Begrepen Is het dan een zonder onderscheid eischen, laden de éénig juiste standpunt hebben te beoor- vergrijp in uw oog, de lezers van üe bcno publiek optredende leiders en niets min- deelen. kond te doen, dat «zelfs fijne dames z c der degenen, die achter de schermen dit Hier kon ik gevoeglijk een punt zetten niet onbetuigd hebben gelaten.» wat onzal'g gedoe gaande maakten of althans en voor 't oogenblik afscheid van U niet dool hun invloed voorkwamen, een nemen, ware 't niet, dat ik het eventueele zware verantwoordelijkheid op zich, waar- verwijt van uw zijde wensch te voorkomen van ze zich vooralsnog niet bewust schij- als zou ik U niet op alle punten te woord nen, doch die ze later tevergeefs zullen hebben gestaan trachten van zich af te schudden. Voor Ten eerste. Ge verlangt van mij op- zoover het tot een juiste beoordeeling heldering »omtrent de manier van can- van den toestand uoodig of dienstig didaten stellen.» Welnu, die opheldering scheen, heb ik niet geschroomd, de ban- is met weinig woorden te geven. Toen delwijze van enkele Vlijmenaars naar de candidatenlijst van uw partij was in- waarheid en naar verdienste te hekelen, geleverd, waarop slechts één van de Ten slotte heb ik een beroep gedaan op I aftredende leden voorkwam, nl. de heer het gezond verstand vooral van onze A. de Vaan (en dit nog slechts pro forma, landbouwers en neringdoenden, hun den gelijk later is gebleken), heeft een derde raad gevende, steeds uit eigen oogen te groep kiezers het uit een tactisch oog zien en zich nauwkeurig op de hoogte I punt dienstig geacht, nog een paar te houden van de wijze, waarop in onzen nieuwe candidaten te stellen, iets, Raad de gemeentebelangen worden be- waartoe het recht hun moeielijk betwist handeld en behartigd. zal kunnen worden. Was uw partij niet Ziedaar in .'t kort doel en strekking opgetreden met haar lijst dan waren de van mijn eerste schrijven aangegeven, vier aftredende leden bij enkele candi- Als ge nu toch de pen wildet opnemen, daatstelling gekozen verklaard en alle waarde heer, dan had het op uw weg strijd en onaangenaamheden voorkomen; gelegen de onwaarheid te bewijzen mijner dat is en blijft de hoofdzaak. Maar dat schets van den plaatselijken toestand, het zou en dat mocht niet: in den geheimen optreden te verdedigen van de respectieve raad der goden was nu eenmaal anders leiders der verbonden partijen; verderbeslist. Op mijne beurt wenschte ik aan te toonen, dat het »monsterverbond" intusschen wel eens te weten, hoe door in 't belang der gemeente of der inge- U de handelwijze wordt beoordeeld van zetenen noodzakelijk of ook maar wen- uw waardigen vriend en partijgenoot, schelijk was, en door het aanvoeren van Jan Pulles, die, volgens openlijke ver- feiten (niet door insinuaties) het bewijs klaring van den heer Hoek (Protestant), te leveren, dat het beleid van ons dage- dezen kwam aanzoeken om zich candidaat lijksch bestuur en speciaal van zijn vooi- te laten stellen, met de verzekering, dat zitter, de bekende agitatie uwer partij I hij op minstens 100 stemmen kon rekenen ook maar eenigszins kon rechtvaardigen. I van den kant uwer partij. Welnu, niets van dat alles hebt ge Teu. tweede. Wat de drankbestrijding gedaan In plaats daarvan is uw stukje betreft, ik verklaar U op mijn woord éen doorloopende poging om door allerlei niet te begrijpen wat ik in s Hemelsnaam bijzaken en niets-om-het-lijf-hebbende daarmee te maken kan hebben. Nu gij op- en aanmerkingen de aandacht van I ze er evenwel met de haren hebt bij- de hoofdzaak af te leiden en tegelijk gesleept, wil ik U wel in passant zeggen, door nieuwe insinuaties stemming te ma-1 hoe ik over die zaak denk. De drank keu tegen onze partij. bestrijding heeft mijn volste sympathie; Opzettelijk heb ik U in mijn vorig maar, zal ze met recht het praedicaal schrijven gespaard en zelfs de minste I »Roomsch> voeren dan behoort naar zinspeling op uw persoon en optreden mijn bescheiden meening de leiding zorgvuldig vermeden, wijl ik nog altijd geheel in handen te zijn van mannen, geloofde, dat ge tijdig zoudt inzien, in die er geen »elfde gebod» op na houden; welk verkeerd gezelschap ge waart aan- anders komt er een verdacht luchtje aan geland. de zaak en gaat men onwillekeurig 't Was voor mij geen geheim, dat ge denken aan katjes, die in het donker nolens volens een candidatuur voor den worden geknepen en zoo meer. - Ge gemeenteraad hadt aangenomen, dat, van \wilt eenvoudig niet begrijpen, dat de meer dan één kant pressie op U was vermelding van't bewuste proces-verbaal uitgeoefend om U beschikbaar te stellen, geen atfder doel had dan aan te toonen, Ten volle begrijp ik, welk een zwaren yuan welk gehalte de propagandisten invvendigen strijd het U gekost moet waren, die zich tijdens de verkiezings hebben, vóórdat ge U eindelijk gewonnen periode in de intiemste verstandhouding ^aaft met de leiders uwer partij mochten ver- De eene partij toch kon U onmogelijk heugen. A propos, hoe vindt ge de sympathiek zijn, gezien de wijze, waarop houding van uw vriend en partijgenoot, ge U meermalen over haar hebt ultge- het raadslid Van Buul, die zich niet laten, gezien ook het algemeen bekende schaamde als >schildwacht,» tijdens den feit, dat uw geachte vader, uit afkeer van \geheelen duur der stemming in t stem de politiek dier partij, indertijd zijn Hd- lokaal te vertoeven, natuurlijk ter con- maatschap van den Raad heeft neergelegd, tróle van de eerlijkheid van 't stembureaur Onder de leiders der andere partij kondet Ik voor mij denk hier aan 't bekende ge U natuurlijk nog minder thuis ge- spreekwoord »Zooals de waard is, ver- voelen ge stond daarvoor om het trouwt hij zijn gasten, kort en goed te zeggen wel een beetje Ten derde. Is volgens U onze Bur- te hoog. gemeester ook al verantwoordelijk voor Al deze overwegingen van uw beter Kle volgorde der berichten, die door den »ik« hebben eindelijk moecen zwichten correspondent uit Vlijmen aan De hcho voor »het elfde gebod/ waarvan ik in worden ingezonden? 't Schijnt zoo. mijn vorig schrijven den letterlijken tekst Ten vierde. Wanneer zelfs personen heb meegedeeld Bekend is het immers in uw dienst »groot geld ontvingen om dat ge vroeger tot onzen Burgemeester propaganda te maken» voor uw tegen in een aangename en vriendschappelijke partij, dan rust op U de plicht, de namen verhouding hebt gestaan, en dat de dier personen te publiceeren en tegelijk plotselinge wijziging in die verhou- de namen van hen, uit wier handen zij ding juist samenvalt met het tijdstip het >grof geld» in ontvangst namen. der oprichting van de mandenfabriek Alleen op die wijze kan de zaak tot der firma Van Wagenberg—Van klaarheid worden gebracht. Beurden. Ten vijfde. Wat ik schreef inzake de Ge zult moeten toestemmen, waarde schijnheilige handelwijze van een onzer heer, dat dit feit speaks volumeszooals kerkmeesters, is geen fantasie, zooals gij de Engelschman zegt, terwijl voor ont- gelieft te insinueeren, maar helaas de kenning of tegenspraak uwerzijds absoluut nuchtere treurige waarheid! geen plaats is. Ten zesde. Indien van iemand, dan Uw neutrale houding bij de herstem- had van U, mijnheer Johan van Wagen- ming was intusschen voor de leiders der berg verwacht mogen worden, dat gij, coalitie-partij nog steeds een reden tot gedachtig het honneur anx damesde ongerustheid omtrent uw ware gevoelens dames quaestie niet als terloops aan t ten hunnen opzichte. Om hieraan een slot van uw schrijven had besproken einde te maken, heeft men U geprest maar ze als no. 1 aan de orde had om door een publieke daad te toonen, gesteld. Zeg mij, hoe komt ge er in dat de partij in de toekomst op U zou 's Hemelsnaam toe, mij uw protest in kunnen rekenen. "De vrucht van die aangezicht te slingeren wegens mijne pressie is uw stukje in De Echo geweest vermeende miskenning van >het recht Ge hebt U daardoor met lijf en ziel aan der dames?» Laat ik U, inzake dames- de partij verbonden, een band, waar- vereering, deze gemoedelijke verklaring van ge, ik ben er zeker van bij hier mogen afleggen dat ik, zonder als menige gelegenheid al het pijnlijke en jongmensch ooit tot zoogenaamde »cour- vernederende zult gevoelen. En de lezers makers en nog minder tot de >DonJuans> M. de. R. Ik mag niet najaten het karakter! seerend stuk van den eenoogtgen spectator ongemerkt voorbij te laten gaan, waarvoor ik U voor onderstaand beleefdelijk een plaatsruimte in Uw blad verzoek. Bij voorbaat mijn dank. Spectator begint in den aanhef van zijn stuk zich al dadelijk voor te stellen als te ziin (neemt je hoed af) een een voudig en bezadigd burger, geen open baar ambt bekleedend, eerlijk, waarheids- lievend, rechtvaardig, enz. enz. Wat zegt ge me daarvan Ge moet maar durven hé 1 Jammer echter dat hij zoo spoedig uit zijn rol valt. We zien hem in den ganschen loop van zijn meesterlijk stuk in alle oprecht heid de laagst mogelijke manier van uitdrukkingen aanmatigen, niet ontziende de meest achtbare Vlijmensche familiën hoonend en scheldend door het slijk te halen. 't Is de eenvoud spectator eigen 't Is opmerkelijk hoe steeds de inge zonden stukken en talrijke pamfletten van spectator en »zijntn kant* over vloeien van lage laster, scheldwoorden en beschimpingen. Redeneeren dan al die nette heeren zooals hij »zonder zich te vragen wat deze of gene er we van zeggen of denken zal®, met andere woorden of hun geschreeuw waarheid of laster, goed of slecht is. Spectator gij philosopheert slecht, gij loont beter. Vooraleer gij Uwe waarnemingen uit braakt dient gij eerst eens Uwe beide oogen te openen en ze dan eens ter dege den kost te geven. Uw oog bespeurt al loerend 't opmaken van een procesverbaal wegens dronken schap rechts ziet gij niet de waggelende bende die onder geroep en getier, voor zien van trompet en plankenvertoon, de gemeente in opschudding brengt, 't Kan immers geen kwaad, 't Zijn de betaalde wervers van den candidaat die straks het spelletje voor 't gemeentehuls zal voltooien. Spectator, gij ziet door dat zelfde oog dat er gedurende den geheelen dag der stemming ten gemeentehuize door zekere partij als 't ware controle wordt gehouden, gij ziet goed. Maar doet nu andermaal Uw rechter oog eens open en ziet g er dan de treurige noodzakelijkheid niet van in Ziet gg niet hoe de invullingen der stembiljetten geschiedt, van hen flie door Uwe partij daarin geholpen wolken t 'Één partij is daartoe maar bevoegd, is t niet Ziet gij niet verder zonder de minste verontwaardiging natuurlijk dat Uwe partij het geheim der stembus zoo trouweloos verbreekt, 't zijn geen individuen. Ge moet maar durven en niet bang zijn voor wat men er van zeggen en denken zal. 't Is de handelwijze, de manier van optreden van spectator s kant; hij zal ze U straks voorstellen als te zijn eerbaar, oprecht »en nog wat*. Spectator haalt verder op zijne wijze de ontbinding der R. K. Klesvereeniging aan. Hij babbelt over candidatuur der Provinciale Staten. Hij zal dit weer eens op eerbare wijze tot het zijne maken. Hij ziet weer niet de rede, de oorzaak, nog minder het doel der verdeeldheid van de R. K. Kiesvereenigingen, 't ging hier volgens hem om persoonlijkheid. Wel wel spectator, gij hebt vergeten U ook voor te stellen als 'n schaap, als 'n geschoren schaap, heelemaal onder 'n echt schaapsvachtje. De uitbreiding eener gevestigde plaat selijke industrie 't is een punt door hem zelf aangeraakt komt ten goede aan de geheele gemeente, zoo redeneert spectator, en waarlijk we moeten dit met hem beamen- Doch de bevordering dier industrie ontwaart hij wederom met oog. Andermaal ziet hij niet die opgezweepte huurlingen, die onder 't zingen van liederen van zeer bevredi genden aard 1 door de gemeente trekken. 't Gaat hier niet over 't inwerpen van 'n ruitje, neen neen. Er valt hier voor den spectator geen verbaliseering te bespeuren, neen neen 't Is de nieuwe inrichting die zich gaat installeeren en dit is de manier waarop zij uiting zal geven van de voorgenomen bedoeling die zij tot heden gestand doet 1 nml. de behartiging der plaatselijke industrie 11 Heeft spectator den ouderlingen werk- geversbond gezien Gij zult 't toch met mij moeten toegeven, dat het zeer wijselijk was der leden, die, de handelwijze van hunnen voorzitter in de gaten krijgende, zich onmiddelijk terugtrokken Wat moet Ik U antwoorden op Uwe vraag betreffende de vrijheid der Neder- landsche Burgemeesters Moet ik mij enkel bepalen door U te wijzen op de ministerieele resolutie met het uitdruk kelijk verbod betreffende de inmenging van burgemeesters in kiezingsstrijden Op Uwe kolomvolle uitbreiding betref fende de felecitatie van den Heer v. Oyen verwijs ik U naar mijn voorgaande be wering. 't Is me te belachelijk, daarvoor in herhaling te treden. Uw overvloed van scheldwoorden, beschimpingen en laster waarmede Uw stuk zoo rijk versierd is, doen mij de schouderen ophalen, ik weet van waar de wind komt. Gij zult me dan ook moeten excuseeren hietop niet te zijn ingegaan. Ik heb mij tot deze paar punten willen bepalen ten% einde eene aanwijzing te geven ter verdere inzage van het door U reeds vertoonde en nog in bezit zijnde kostelijk materiaal. Geeft bij die beschou wing Uw beide oogen den kost en oordeelt dan over de onpartijdige behartiging der gemeentebelangen. Tenslotte verwijs ik den eenoogigen spectator in zijn geheel naar mijn onbe antwoord stukje, 't Zou hem geen oneer aandoen ook het laatste daarvan in over weging te nemen. Vlijmen 18 Aug. 1911. M. de R. Donderdagmorgen waren wij getuigen van een grootsch, majestueus schouwspel. Meer dan 150 trekhonden uit onze ge meente defileerden met heel hun hebben en houden, hun corpus, hun tuig, hun kar en hun geleider voor het Hoofd der gemeente en zijne assessoren, die ter zijde van het raadhuis de vierschaar spanden. Hier moest uitgemaakt worden of al die Karo's, Hector's, Turken, enz nog langer het praedicaat »Trekhond* mochten voeren en tevens of wagen en tuig voldeden aan de eischen door de nieuwe trekhondenwet gesteld. Voor de meting der dieren was bij het plakbord een werktuig opgesteld, veel overeen komst vertoonende met ee^e gullotine zonder mes. Je kon het de dieren zoo aanzien, dat ze nu werkelijk eens voor d'r plezier uitwaren blijdschap straalde hen uit de oogen, blijdschap sprak uit het onophoudelijk gekwispel met het buiten het lichaam uitstekende gedeelte van d'r ruggegraad. 't Was of de vier voeters zich bewust waren de verandering, de verbetering, welke de wet in hun lot gebracht heeft. Tot heden hadden zij, de trouwste vrienden van den mensch, een ellendig leven geleid hondsche gebieders hadden hen in kwellend tuig gespannen, zware vrachten doen trekken, vaak laten ver smachten van dorst, de noodige rust onthouden in de toekomst ging het beter worden, voortaan zouden zij een van het

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5