Derde blad. Afzet van schoenen in Zuid-Afrika. Provinciaal Nieuws. NIEUWS" UIT KAATSHEUVEL Nummer 66Zondag 20 Augustus 1911. 34e Jaargang. Bij den invoer van schoenen in Zuid-Afrika neemt Nederland eene be scheiden plaats in. Bijeen totaal-invoer in de jaren 1906, 1907, 1908 en 1909 respectievelijk van 1,057,582, 909,640, 900,201 en 906.208, was het aandeel van Nederland onderscheidenlijk-^ 181, 109 695, en 337, terwijl als belangrijkste importeurs optraden Groot-Britannië met 964,547, 842,249, 837,971 en 849,924, de Vereenigde Staten van Amerika met 27,462, 23,447 31,267 en 32,919. Oostenrijk met 32,752, 23,758, 18,575 en 12,913, en Duitschland met 16,806 pd. st 9,275, pd. st. 6,707 en pd. st. 6,069 (1.) Naar het oordeel van plaatselijke grossiers in schoenen, is het overheer- schend aandeel van Groot-Britanntë in dezen handel toe te schrijven aan het feit, dat het publiek in Zuid-Afrika bijna uitsluitend schoenen verlangt van En- gelsch model en Engelsche afwerking. De artikelen van Nederlandsche fabri kanten zijn niet zeer gewild, en handelaars die zich vroeger moeite hebben gegeven om de Nederlandsche industrie te steunen hebben aanmerkelijke verliezen geleden. Wat de hoedanigheid en prijs betreft kunnen de Nederlandsche schoenen de mededinging met het buitenlandsche fabrikaat zeer goed aanvaarden (2) Naar het schijnt wordt echter door Nederland sche fabrikanten niet steeds voldoende rekening gehouden met de eischen van de markt ten opzichte van model en afwerking. Wanneer Nederlandsche fabrikanten in Zuid-Afrika een afzetgebied wenschen te vinden, moeten zij in de allereerste plaats er zich op toeleggen om het Engelsche model en de Engelsche af werking nauwkeurig te volgen en dan onder uitzending van eene uitgebreide monstercollectie trachten een vertegen woordiger te vinden, die de plaatselijke afnemers kan bewerkendoch het is niet te ontkennen, dat hiermede groote moeilijkheden en aanvankelijk geldelijke offers gepaard zullen gaan. Door groothandelaars te Pretoria wordt voor schoenen in Engeland loco fabriek betaald voor goedkoope soorten 5/ a 61voor middelsoorten 9/— a 10/ en voor prima soorten 12/14/en in enkele gevallen zelfs hoogere prijzen per paar. De invoerrechten voor de Zuid Afri- kaansche Unie bedragen: pd. st. 15.— per pd. st. 100.— met een minimum per paar van 9 d. voor mannenschoenen, 6 d. voor vrouwenschoenen en 3 d. voor kinderschoenen. Io Zuid-Afrika worden schoenen ver vaardigd, doch, naar wordt medegedeeld, zijn deze van mindere hoedanigheid en afwerking en kunnen ze tot dusver niet met het ingevoerde artikel concurreeren. Een betere kans wordt toegekend, wat den afzet van lederen pantoffels betreft. De bestaande Nederlandsche modellen en priizen vormen in dit opzicht geen bezwaar. Loco fabriek wordt in Engeland 3/4 per paar betaald. De invoeren van dit artikel bedroegen in de jaren 1908 en 1909 (in pd. st.) Landen van herkomst 1908 1909 Groot-Britannië 15.398 19.197 Oostenrijk 1.391 1.266 Duitschland 1.769 965 Ver. St. van Amerika 404 464 Nederland 3 14 Andere landen 2 529 1 378 Totaal 21.494 23,284 De invoerrechten zijn dezelfde als voor schoenen. De ingevoerde schoenen zijn meeren- deels voor het blanke gedeelte der be volking bestemd, doch ook onder de kaffers is het gebruik, of ten minste het aanschaffen van schoenen toenemende. De Kaffers in de steden, die vroeger tevreden waren met elk artikel, trachten hoe langer hoe meer de blanken in kleeding na te bootsen en verlangen, zoowel wat schoenen als andere klee- dingstukken betreft, steeds goedkoopere artikelen, volgens de laatste mode als door blanken gedragen. Wat de kaffers betreft, die uit alle deelen van Afrika komen om in de goud mijnen te werken, is het moeilijk een vasten regel aan te geven, doch over het algemeen volgen zij spoedig de ge woonte hunner rasgenooten in de steden. De vraag naar schoenen onder hen neemt steeds geregeld toe. Hoewel de mijnkafters gewoonlijk barrevoets gaan, schaffen zij zich meer en meer een paar schoenen aan, wanneer zij naar hun kraal terugkeeren, die alleen bij buiten gewone gelegenheid voor het aangewe zen doel worden gebruikt, doch meestal over de schouders worden gedragen. Met betrekking tot bovenstaande on derwerp deelde Vlce-CoDsul Kam- pfraath te Bloemfontein mede. dat daar hoegenaamd geen handel bestaat in Ne- derlandsch schoenwerk. Schoenwerk wordt geïmporteerd uit Groot-Britannië en'Duitschland Men zelde den Vice-Con sul, dat de eenige kans bestaat voor den Nederlandschen schoenhandel, wan neer monsters werden ingevoerd van al le verkrijgbare schoenen en laarzen, zoowel grof als fijn werk, en tevens de prijs van verkoop, zoowel in het groot als in het klein werd opgegeven pla ten of afbeeldingen voldoen niet. Men verhangt hier breede laarzen. Mocht men in Nederland geneigd zijn aan de eis chen van de markt te voldoen, dan zou het mogelijk zijn den handel ook hier heen uit te breiden. Vice Consul Altmann te Potchefstroom berichtte, dat Nederlandsch schoenwerk daar totaal onbekend is. Het eenige schoeisel van Nederlandsche herkomst, dat te Potchefstroom wordt verhandeld, zijn vilten of met vilt gevoerde pantof fels. Zonder monsters kon men den Vice- Consul onmogelijk mededeelen of Neder landsch schoenwerk verkoopbaar zou blijken. De heer Altmann is van meening, dat de Nederlandsche schoenindustrie een zeer ernstige concurrentie zou hebben in het in Afrika gemaakte artikel. Consul-Generaal Van Oordt van Lau- wenrecht te Kaapstad zond de volgende mededeellng in Heeren-, en dames- en kinderlaarzen en schoenen worden evenals in alle an dere landen, waar vele Europeanen ge vestigd zijn, voor het gebruik door de zen, in zeer groote verscheidenheid van model, uiterlijk aanzien der verwerkte ledersoorten en prijs, in de Kaapkolonie ingevoerd. Een eerste vereischte voor het schoen werk, bestemd voor de meer gegoede vo'ksklassen, is lenigheid, vooral van de zolen. In de Kaapkolonie is de smaak voor schoeisel volstrekt anders daninNedei- land, Groot-Britannië en de overige noordelijke landen van Europa. Veeleer is de smaak, vooral wat de dameslaar zen aangaat, Zuid Europeesch en te Kaapstad zelfs bijzonderlijk Spaansch en Italiaansch te noemen. De uitstallingen in de winkels te Kaapstad gelijken dan ook veel op die in steden als Milaan, Turijn en Madrid. De dameslaarzen en- schoenen hebben hooge hakken- er is in den laatsten tijd eene sterke neiging waar te nemen om over te hellen tot het Britsche model, n.l. dat met lage hakken. De prijzen voor alle schoenwerk ko men ongeveer 100 pCt. hooger te staan dan die van inkoop, wanneer de koop waar in magazijn te Kaapstad ten ver koop wordt afgeleverd. Het hoofdbeletsel van den invoer uit Europa is de hooge vracht 25 shillings) en verder druk ken zwaar erop de buitensporige dok- gelden en landingskosten in deze haven, terwijl ook de winkeliers en grossiers, wegens de hooge lokaalhuren, loonen en belastingen, groote winst moeten nemen om te kunnen bestaan. Het Weener fabrikaat wordt in den laatsten tijd eenigszins verdrongen en in vele gevallen niet soliede genoeg voor de Kaapsche wegen geacht. Het Nederlandsche fabrikaat in de middelmatige eD goede qualiteiten is nog betrekkelijk weinig bekend, ofschoon een belangrijke firma te Kaapstad gaarne partijtjes, ter waarde van 300 pd. st. tegelijk, betrekt. Over het algemeen vindt men het Nederlandsche schoeisel te wei- nig elegant, ook behoort er rekening mede gehouden te worden, dat de voeten der dames in de Kaapkolonie doorgaans kleiner zijn dan in Nederland, en dat het Spaansche en het Italiaansche model verkozen^worden boven het Engelsche, Amerikaansche en Duitsche. De beste manier voor de industrieelen is, om monsters te zenden van laarzen en schoenen in middelmatige en goede qualiteit en ruime keuze aan eene groote grossiersfirma, die niet het monopolie voor enkele buitenlandsche fabrieken heeft, maar flinke voorraden van het meest uiteenloopende fabrikaat houdt. (3). Men moet die monsters dan voor 25 pCt. beneden de gewone verkoopsprijzen in rekening brengen, daar de grossier ook wat moet opofferen om nieuwe merken te introduceeren. De meest gang bare soorten zijn die in de prijzen van 12'/>17l/s shilling verkoop te Kaapstad dusha'f zoo duur bijverkoopinNederland. De kooporders worden dan niet door de Kaapsche firma zelf, doch door hare inkoopers in Groot-Britannië gegeven, aan welke laatsten de goederen gezonden moeten worden. Vaak wordt echter ook rechtstreeks naar Kaapstad verscheept, maar dan volgt toch de contante betaling in Groot-Britannië. De Nederlandsche nijverheid, vooral die in de Langstraat, zou goede zaken kunnen doen in de Kaapkolonie met den afzet van goedkoop sterk schoenwerk voor werklieden en veldarbelders, en de buitenlandsche mededinging weinigschetp ondervinden, ware 't niet dat de inheem- sche industrie in dit bijzonder vak zich snel uitbreidt en weldra grootendeels in de heerschende behoefte zal voorzien. Reeds bestaan er groote centrale fa brieken van zoodanig schoenwerk te Mosselbaai, Brakrivier, Port Elizabeth (productie 1.500 paren per week) Rivers- dale, Worcester en Wellington, en wordt alleen nog maar veel bovenleder uit Europa aangevoerd, doch verder zooveel doenlijk inlandsch materiaal gebruikt. De schoenen voor veldarbeid moeten zeer sterk wezen, met het oog op de Scherpe steenen en het vele doorngewas op het veld vooikomende. (Wordt vervolgd). aantal punten te behalen, zoodat hij als koning werd geproclameerd. Aanhouding. Naar men ons meldt, werd gis'creu avond door de politie alhier aangehou den een persoon, die sinds enkele dagen uit Amerika over was, doch niet deel had genomen aan de verplichte herha lingsoefeningen, waarvoor hij destijds was opgeroepen. Aanbesteding. Bij de gisteren gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor den hr. Joh. Manders, werd ingeschreven als volgt Chr. J. Klerks, W. Schoep. P. v. Huiten. Tromp. Wed. Aarts H- C v d. Meijs. C. Michael f 1 575. f 1618. f 1640.- f 1700. - f 1740. f 1740.— f 1780.— Waalwijk 19 Augustus 1911. Examen, De heer Jan van Delft legde Donder dag met gunstig gevolg het examen af: teekenen m o. volledige akte Haod- en rechtlijnig teekenen- Den geslaagde, die in zoo korten tijd dit moeilijk examen aflegde onze harte lijkste felicitaties. A. N. B. v. S. De Algemeene Ned- Bond van Schoen fabrikanten zal zijne jaarlijksche alge meene en congresvergadering dit jaar houden te Vlissingen op Zondag 17 Sep tember. De dagverdeellng en agenda der ver gadering zullen nader worden bekend gemaakt. Beleediging. Door den chef van politie is proces verbaal opgemaakt tegen zeker Kees van Oostrum, wegens ernstige beleediging van zijn broer, die ter Kon. Stoom- schoenenfabriek werkzaam Is. Velen, die van zijn plagerijen genoten, zullen dit met voldoening lezen. Waalivijks Belang. De leden van W. B. en zij die 't nog worden zullen, ontvangen elke maand een gratis tijdschrift genaamd Vreem delingenverkeer* officieel orgaan van den Nationalen Bond voor Vreemdelingen verkeer in Nederland. Dit tijdschrift word maandelijks vet zonden aan 15000 leden van bij den Bond aangesloten Vereenigingen, waar onder ook «Waalwijks Belang*. Gevonden voorwerpen. Bij de politie alhier is gedeponeerd een Hoedenspeld met zilveren knop, ge vonden op 15 Augustus te Waalwijk. Belooning De Chef van Politie te Waalwijk maakt bekend, dat te zijner beschikking is ge steld eene som van f 25.voor dengene, die omtrent de schuldigen aan de ver nieling van een bloemtuin, in de Mr. van Coothstraat Id den nacht van 14 op 15 dezer aanwijzingen kan doen die tot veroordeeling leiden. De Eendracht. Zondag hield bovengenoemde vereeni- ging gevestigd bij deu Heer A. van Vught alhier, haar jaarlijksch koningsschieten. Na een hevigen strijd mocht het den Heer A. Nelissen gelukken het grootste Gegund aan den laagsten inschrijver. Trekhondenwet Inlichtingen aan houders van honden karren. De wet van 14 Juli 1910 Staatsblad No 203 houdende bepalingen terbescher ming van trekhonden treedt op 1 Sep tember 1911 in werking. Van dien datum af is het den houder van een hondenkar o.m. verboden die te gebruiken of te doen geb ulken, tenzij hij als houder zij ingeschreven in een register, aangelegd door Burgemeester en Wethouders der gemeente waarin hij woonplaats heeft. Bij deinschrijvinggeven deze een nummerbewijs af. De zegelkos- ten van zoodanig bewijs bedragen 75 cent. Het is den geleider van eene hondenkar verboden deze te gebruiken zonder voor zien te zijn van een nummerbewijs. Dat bewijsnummer moet hij op de eerste vor dering aan de politie vertoonen. Het is verboden als trekhonden te gebruiken of te doen gebruiken le. kreupele, schurftige, gewonde,zicht baar d'achtige of zoogende honden 2e. nog niet volwassen honden 3e. honden met eene geringere schouderhoogte dan zestig centimeter. Tot het tuig moeten behooren een borstriem van minstens vier centimeter breedte van zacht leder, reikende tot achter de voorpooten en met strengen verbonden aan een spoorstok, onder dc hondenkar vastgemaakt tusschen de twee uiteinden van de boomeo, een draagriem van minstens zes centimeter breedte en een buikriem van minstens vier centi meter breedte. De hondenkar moet voorzien zijn van steunsels, bijv. een steunblok onder de kar, die voorkomen dat zij den hond drukt, wanneer hij in rust is en van een drinkbak. Op de kar moeten de naam van den houder en van de gemeente, waarin hij woonplaats heeft, alsmede het nummer van de kar goed leesbaar voorkomen. Als geleider van de hondenkar mag niet optreden een persoon die den leeftijd van veertien jaren nog niet heeft bereikt. Indien de hondenkar met meer dan één hond is bespannen, moeten de honden naast elkander worden gespannen. Voor de kar mogen niet meer dan drie, onder de kar niet meer dan twee honden worden gespannen. Onder de kar mogen geen honden worden gespannen, die, te rekenen naar de schouderhoogte, niet rechtop onder de kar kunnen staan. Het is verboden, dat meer dan twee personen op de hondenkar plaats nemen. De lading, met Inbegrip van den per soon, of de personen, op de kar gezeten, moet zich in evenwicht bevinden en haar gewicht mag niet zoo groot zijn, dat het trekken bovenmatige inspanning vereiseht. De snelheid mag niet grooter zijn, dan van een paard in draf. indien zij na 1 September 1914 vóór dc kar worden gespannen; vijftig centimeter indien zij vóór 1 September 1914 vóór de kar, ofindien xij onder de tar worden gespannen. BAARDWIJK. Kermis. Geen carousel met stoomlawaai Geen bioscope ook nog zoo fraai Gepaste vreugde, een van geest Is steeds op Baardwijkeche kermisfeest. Voor kleinen een centmolen, voor groo teren een prachtvolle luchlschommel, beiden van den heer Hoefnagel. Steeds versche oliebollen Volop suikerwerken en chocolade Zondagmiddag een vroolijke marsch door de straat door de Nieuwe Drunensche Harmonie daarna concert in den tuin bij Wed. van Eenwijk. Maandag matinée door onze gunstig bekende Liedertafel, met medewerking der Hamoristen de Laat en van Ierland uit Tilburg. Dinsdag Soirée bij Wed. van Eeuwijk door Brammetje uit Breda. Mijn liefste wat wil je nog meer Er is dus te profiteeren. Moge dan ook evenals vorige jaren, geen enkele wankiank de dagen van ontspanning verstoren. HERPT. Tengevolge van de langdurige droogte, is hier groot gebrek aan gras. Op vele weilanden lijdt het vee honger, zoodat de boeren genoodzaakt zijn bij te voederen met brood, lijnkoeken en meel, willen zij nog iets van hun melkvee trekken. Wat bast het dan ook al, dat de boter duur is en sommige melkslijters al iets meer voor huu melk krijgen, daar zulke extra uitgaven moeten worden gedaan. De toestand voor de veehouders is dan ook zeer treurig I Het gaat dit jaar wel voorspoedig met den oogst. Alles is keurig droog binnen- gekomm. Eu het is te verwachten, dat de opbrengst niet tegen zal vallen. HAARSTEEG. Dinsdagavond vergaderde de Paulistenbond in de zaal der Eerw. Zusters. De voorzitter, de heer A. G, Heensbeeu, opende met den christelijken groet, riep de aanwezigen het welkom toe en gaf verder de reden aan waarom de ver gadering zoo lang wan uitgesteld. Ook moet spr. tot zijn spijt meedeelen dat enkele leden hun belofie hebben geschonden. Bij schrijven namens het bestuur is dezen leden cp hun handeling gewezen. De agenda der alg. vergadering van deD Bosschen diocesanen drankbeslrijdersbo'. d wordt goed onder de oogen gezien, zoodat de afgevaardigde naar deze vergadering, waarvoor de voorzitter werd gekozen, zeker de meening van de Haarsleegsche drankbe strijders op dio vergadering zal weten te verdedigen. Besloten werd met de a s. kermis eenige strooibiljetten te verspreiden, om daardoor de idéé ingang te doen vinden, dal zonder sterken drark zeker evenveel plezier gemaakt kan worden dan met ster ken drank. Nadat de eerw. adviseur alle aanwezigen een plezierige kermis had gewensebt, err kermis een drankbestrijder waardig, sloot de voorzitler m t een woord van dank sar. allen en den christelijken groet dezen goed geslaagde vergadering, NIEUWKUIK. Hoopten wij aan* kelijk van mond- en klauwzeer bevrijd w blijven, thans is evenwel een geval gecon stateerd bij II. v. Wijk alhier. Denoodige maatregelen zijn reeds genomen. Het begiut er met het aanwezigs drinkwater alhier bedroevend uit te zien Tal van drinkwaterputten liggen reeds geh-'1 droog. Ook is reeds eer. begin gemaakt ine; het uitdiepen der brandputten daar deze ook nog slechts weinig water bevatten. liet vee in de weide heeft zoowel groot gebrek aan water als aau voedsel, daar d» slooten geheel zijn uitgedroogd eu het totaal verdord is. VLIJMEN. Hedenmorgen is de land bouwer H. Vermeulen, wonende Vlijmen» Haarsteeg ter secretarie aangifte komen doea van een vermoedelijk geval van mond- ea klauwzeer in zijn stal. Moge het in onzö gemeente bij dit eene geval blijven. Voor de hordenkeoiing, waarmeds gepaard ging keuring van tuig en kar, zijl zich Donderdagmorgen 169 houders van hondenkarren aan het raadhuis komen pre senteeren. Slechts 2 honden bleken te kleio voor trekhond, haalden dus geen 50 cM. hoogte. Vele horden bleven onder de 60 en zullen dus over een paar jaren niet meer als trekhond gebezigd mogen worden. BESOIJEN. B V. C. Op Zondag 20 Aug. zal de B. V. C. alhier haar eerstel wedstrijd spelen, nl. tegen W.V. Waalwijk Aanvang 8 uur op het tenein alhier. CAPELLE. Toen Zondag de Heer P. Dekkers aan het zwemmen was werd hy plotseling ongesteld, en zou zeker verdron ken zijn iodien niet de Heer A. v. d. Waals die in de nabijheid was, gekleed in het water was gesprongen, en het genoegea mocht smaken den drenkeling van een wissen dood te redden. WASPIK. A. s. Maandag 21 dezer, des voormiddags 91 /a uur openbare raads vergadering dezer gemeente. RAAMSDONKDORP. Woensdagavond te 7 uur brak er door onbekende oorzaak brand uit in de boerenhoeve van den heer P. Broek mans in de Werfkampen. Aan blusschen vial niet te dcnkeD. Te half acht lag het perceal plat. Alleen 2 varkens zijn gered. Alles is slechts laag verzekerd. Woensdag had alhier de loting voor de nationale militie plaats. De dag werd zonder vechtpartijen in vreugde doorgehracht en verscheiden drupkens werden gedroakeo op het welzijn van hen, die waren vrijgeloot. Op Donderdag 24 Ang. van 912 en van 2—4 uur zal alhier ten raadhuize 1 de keuring van trekhonden plaats hebben. RAAMSDONKSVEER. Deze week ver toeven in het hotel //De Reijen^ een 5-tal heeren afgevaardigden van de Nederlandsche Botanische Vereeniging tot het instellen van esn Moralistisch onderzoek in deze gemeente en hare omgeving. DUSSEN. De toestand van vrouw W. J alhier welke tengevolge van de hitte zoo I hevig ongesteld was geworden dat haar de laatste H. Sacramenten moesten worden toegediend, is vooruitgaande. Moge er zich geen onverhoopte omstandigho- j den meer voordoen, zal zij spoedig weer geheel hersteld zijn. BERGENOPZOOM. Bij de gisteren ge houden stemming voor een lid van den gemeenteraad in district 111 waren uitge bracht 529 stemmen. Hiervan verkregen Dr. Muskens 371 en A. Claesen 154 stem men, zoodat gekozen is. Dr. Muskens. KAATSHEUVEL, 19 Augustus 1911. Propagandalocht. De PropagaDdatocht verled n Dinsdag door onze VakvereeuigiDg gehouden is schitterei d geslaagd. Het weer werkte ook uitstekend mee. cho vin het Zniden (1.) Voor den invoer van schoenen in Zuid- Afrika gedurende 1910 zie men de tabel hierna. (Red.) (2.) De heer A. van de Sande Bakhuijzen Bchreet in zijn verslag van 11 Februari 1904 (Vgl. Consulaire Verslagen en Berichten van dien datum No. 6) het volgende: ,De bekende Langstraatsche industrieelen zijn even goed in staat als Engelrche, Oostenrijkeche en Amerikaansche fabrikanten de markt alhier te voorzien, als zij wel willeD bedenken, dat het publiek hier heel wat anders en beters vereiseht, dan het Nederlandsche. In de eerste plaats moeten zij bedenkeD, dat de vorm van den voet, die hier geschoeid wil worden, een andere is dan die in Nederland vervolgens dat er veel meer op het uiterlijk van den schoen gelet wordt, en verder dat het een vereischte is, dat de schoen zeer sterk moet zijn, vooral zolen moeter. hebben van de allerbeste qualiteit leer, omdat reparatie exorbi tant duur is. Ook voor de modellen van dit artikel moeten onze fabrikanten onze overzeesche naburen volgen en behalve die modellen ook van hen overnemen de manier, waarop de verschillende afmetingen genummerd worden; een Engelsch man pleegt toch in een winkel zijn nummer op te geven en dan dadelijk de juiste maat te krijgen. Vervolgens moeten onzo fabrikanten ook meer zorg drogen voor de verpakking en verzending; de schoenen moeten vooral goed droog verzonden worden, want bet gevaar voor schimmelen op de reis is zeer groot; dan breke men met de gewoonte de schoenen in elkaar te steken, waar door zij veel van hun aanzien verliezen. De schoenen moeten twee aan twee, voorzien van veters, onopgevo.-wen in watten of vloeipapier gewikkeld en in stevige kartonnen doos verpakt worden. Voor zoover ik kan nagaan, zijn de prijzen van de Nederlandsche fabrikanten con— curreerend, De Amerikanen, die in den aanvang trachtten hun eigen modellen hier ingang te doen vinden, hadden daarmee geen succes, doch hebben hun alzet enorm zien toenemeD, toen zij ook Engel sche modellen zijn gaan namaken.' (K°) (3) Het adres van eene der kunnen Nederlandsche belanghebbenden opschrir- telijke aanvrage aan de Afdeeling Hanuel, ve - nemen. (Reu).

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9