Nitmraer 67 Donderdag 24 Augustus L911 34e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waaiwijksche Stoomdfukketij AntoonTielen, Gemeenteiaadsvefgadeiing, BEKENDMAKING. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. at g- ;e- te er- ar- lar oo lit. op Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden ena., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote lettere naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel. De Burgemeester der Gemeente Waal wijk maakt bekend, dat de Waalwijksche veemarkt, die met bet oog op het heer- scheu van het mond- en klauwzeer, tij delijk werd gesloten, te beginnen met Vrijdag 25 Aug. 1911 wederom voor den aanvoer van vee is opengesteld. Waalwijk, 19 Aug. 1911. De Burgemeester van Waalwijk, Th. de Surmont de Bas Smeele. WASPIK. Openbare vergadering van den gemeen teraad op Maandag 21 Aug. des voor middags ten half tien uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Dekkers. Klokslag half tien opent de Voorzitter de vergadering afwezig waren de heeren Klaassen en Kamp. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing ongewijzigd vast gesteld en goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken- er. Schrijven van den heer Kamp, hou dende mededeeling dat hij door ultste- digheid niet ter vergadering kan komen. bSchrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring vaststelling Kohier Hoofd. Omslag. c. Idem goedkeuring wijziging begroo ting 1910 en 1911. d Idem goedkeuringvaststellingKohier Hondenbelasting. c. Proces-verbaal van kasopneming. Door B. en W. is proces-verbaal van kasopneming gedaan. Bij onderzoek is gebleken dat inkasaanwezigwasf 1726.87. Besluit tot vaststelling staat oninbare posten. Wordt vastgesteld op een bedrag van f 90.747s. 2. Aanbiediug begrooting 1912. Voorzitter. Ik stel voor een commissie van onderzoek te benoemen en benoem daarvoor de heeren van Son, Langerwerf en Gijsman. 3. Voorloopige vaststelling gemeente rekening. Voorzitter. Ik stel voor dat dezelfde Vaa „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." heeren de rekening ook onderzoeken. Van Son, Komt dan alles niet te veel in handen van enkele personen. Voorzitter. Dan wijs ik daarvoor aan de heeren Teunen, Zacht en Zijlmans. Teunen. Ik zou voor mij maar een ander lid benoemen, ik heb het al zoo dikwijls gedaan en buitendien, 't is toch altijd te laat als men aanmerkingen heeft. Al is een rekening nog zooveel te hoog dan kan er toch niets meer aan worden gedaan. Voorzitter. Zeker wordt met op- en aanmerkingen wel rekening gehouden. Hierna worden de heeren Teunen, Zijlmans en Zacht benoemd. 3. Adres van het Bestuur van den Boerenbond. Het bestuur schrijft dat het voornemens is een Landbouwivintercursus te geven en daarvoor aan het Rijk en de Provincie subsidie zal vragen. Deze subsidie wordt echter dan eerst gegeven als de Gemeente een verlicht en verwarmd lokaal geeft. Het Bestuur verzoekt derhalve gebruik te mogen maken van een lokaal der oude school en daarin te plaatsen een kachel, drie lampen en tafels en banken Voorzitter. Ik zal een oud schoollokaal afstaan wat ik van de gemeente in huur heb, maar dan moet de gemeente een kachel, lampen, tafels banken geven. De kosten zullen ongeveer f 40 a 50 zijn. Van Son. Met dat bedrag kom je er niet. De Bont. Dat heb ik ook gezegd, 100 gulden. Van Son. Dat wordt 't gauw. De heer Klaassen komt ter vergadering. Teunen. Wat zeggen de landbouwers er van. Van Sou. Die tafels en banken moeten stevig zijn, want 't zijn allemaal groote menschen die er gebruik van maken, 't kunnen geen gelegenheidsbanken zijn. Ik zou gewoonweg een crediet ver- leenen voor wat noodig is. Zacht. Ik geloof niet dat er veel aan zullen deelnemen. Van Son. Ik geloof van juist heel veel. Ik ben nu geen landbouwer, maar ik ga toch heel den cursus volgen. Zacht. Ze zeggen 't toch allemaal dat er weinig aan zullen deelnemen. Van Son. Dat teekent nu zoo juist Waspik weer. 't Is toch in het belang van heel de gemeente- De Bont. Er zijn er al veel te veel. Er zijn er al 35 en volgens recht mogen er maar 20 zijn. Zijlmans. Ik ben er niet tegen om subsidie te verleenen, doch ik zeg alleen maar dat er niet veel deelnemers zijn- Voorzitter. Er moet een vast bedrag genoemd worden, opdat wij op de be grooting een post moeten brengen. De leeraar heeft mij gezegd dat een bedrag van f 50 voldoende zou zijn. Teunen. Dan zou ik ook niet meer subsidie verleenen. Wat ze meer noodig hebben moeten ze dan zelf maar betalen. De menschen klagen toch reeds genoeg dat ze zooveel belasting moeten betalen. Van Son. Ik zou zeggen een crediet van f 100. Wat niet noodig is behoeft men niet te geven, 't Is een algemeen belang. Als 't nu alleen voor den Bond was, dan zou 't iets anders zijn- Men moet ook in aanmerking nemen dat de kosten altijd lager worden opgegeven dan ze in werkelijkheid zijn, dat wordt gedaan om ze gemakkelijker te krijgen. Hierna wordt besloten gunstig op het adres te beschikken en een post op de begrooting te plaatsen van hoogstens f 100. 6. Schrijven van Dr. Freericks. Voorzitter. Dr. Freeiicks vraagt met ingang van 1 Januari 1912 eervol ontslag als geneesheer belast met de kostelooze vaccinatie. Dr. Ch- Lips zal tot dan toe zijne betrekking waarnemen. Wordt besloten eervol ontslag te ver leenen. 7 Benoeming van een geneesheer belast met de kostelooze vaccinatie. Voorzitter. Ik stel voor om alvorens tot benoeming over te gaan eerst in ge heime vergadering eenlge medcdeelingen te doen. De vergadering wordt geschorst. Na heropening deelt de Voorzitter mede dat van dr. Smits een schrijven is ingekomen, mededeelende dat hij niet in aanmerking wenscht te komen voor eene benoeming. De instructie voor de geneesheer be last met de vaccinatie wordt gewijzigd. Voortaan zal alleen Woensdag en Zater dag, door B. en W. te bepalen, de kos telooze vaccinatie plaats hebben in een lokaal van de openbare school. Met algemeene stemmen wordt hierna benoemd dr. Ch. Lips op een jaarwedde van f100 uit te betalen in kwartalen. 8. Onderzoek geloofsbrieven van de herkozen leden de heeren Ruitenberg, Smeur, Kamp en de Bont. Door een commissie, bestaande uit de heeren Teunen, Gijsman en Zacht wor den de stukkea onderzocht en in orde bevonden waarna tot toelating werd besloten. De heer Teunen vraagt of er geen reclames tegen den Hoofd. Omslag zijn ingekomen. De Voorzitter zegt dat er eenige reclames zijn ingekomen doch acht het wenschelijker deze eerst te behandelen nadat de termijn is verstreken, dan kun nen alle reclames gelijktijdig worden behandeld. De heer Zijlmans wijst erop dat de grintweg in zeer slechten toestand ver keert. Voorzitter. Nu is het geen tijd om daaraan eenige verbetering te brengen. Alle wegen zien er nu slecht uit. Van Son. In Capelle zien de wegen er veel beter uit dan hier en hier wordt er veel meer geld aan uitgegeven- Voorzitter. In een volgende verga dering, bij de behandeling van de be grooting, kunnen wij nog eens zien of wij een post daarvoor op plaatsen. Van Son. Er is verleden jaar pas f 5000 aan uitgegeven, 't is verschrikkelijk dat er nu weer naar moet worden gezien. Men had de weg moeten aanbesteden, dat was beter geweest, maar nu het in eigeu beheer is, gaven om zoo te zeggen alle leden aan de werklieden bevelen, waardoor hier te veel grint op de weg kwam en daar weer te weinig. Spreker merkt verder op dat de voerlui met het rijden 's middags na 3 uur nog 6 tot 8 gulden verdienden. Verder merkt spr. nog op dat een ambtenaar van de se cretarie 60 gulden in zijn zak heeft ge stoken omdat door zijn tusschenkomst de grint werd geleverd. Voorzitter. Wij hadden aan verschil lende leveranciers prijsopgaaf gevraagd en die Rotferdamsche firma was het goedkoopste. Dat een ambtenaar ter secretarie dan f 60 daarvan in zijn zak steekt, daar hebben wij feitelijk niets mee te maken. Wij hebben de goed koopste grint gehad. De polderbestu ren hebben van diezelfde firma grint gekocht. Na nog eenige discussie wordt be sloten bij den opzichter Wijnanda In lichtingen te vragen en in een volgende vergadering dan verder te zien. Hierna wordt de vergadering gesloten. 1PJW— 1 _■■■■■--J-'J-J'1 De Marokko-onderhandelingen. Eigenaardig is wel, dat de bittere stem- ming, die Ihans uit tal van Duifsche pers organen spreekt, zich niet op de eerste plaats tegen Frankrijk, maar wel tegen Engeland keert. Vooral de chauvinistische pers laat zich in dezen geest uit en stelt Frankrijk voor, als loopende aan den leiband van En geland, dat alle pogingen aanwendt om de onderhandelingen in voor Duitechlaud 011- :»unstigen zin te beinvloeden. Zoo beweert de fTagl. Rnndschau*, dat Toitschland het plan, zich in Marokko le vestigen, heeft opgegeven uit vrees voor oorlog. Als een gevolg der interventie van Dngeland, zou Duitschland een coalitie tegenover zich hebben gevonden, gevormd door Frankrijk, Rusland en Engeland, terwijl )nitschland niet zeker zou zijn van den steun van Oostenrijk.Hongarijp. De iuter- ventie van Engeland en het verzet van dezo mogendheid tegen ODze vestiging in Marokko is zoo gaat de yTügl. Rundschau" voort de zwaatste slag en de meest merkwaar dige gebeurtenis in heel deze Marokko-crisis. Onnuodig te zeggen, dat vervolgens een serie verwijten tegen Engeland wordt te berde gebracht. Dat het sleepend honden der onderhan delingen er niet toe geschikt is, om de Jniteche pers kalmer te stemmen, blijkt in de laatste dagen overduidelijk. Het optimisme van den //Temps" correspondent te Berlijn, die aan zijn blad seinde, dat in officieele kringen te Berlijn de meening beerschtc, dat de gedwongen pauze in de onderhande lingen een kalmeerend effect zou hebben, kannen wij dan ook niet deelen, Intnsschen wacht men in spanning de vergadering van den Franschen ministerraad af, die Donderdag of Vrijdag te Rambouillet zal worden gehouden. Omtrent de stemming Dien nacht was zijn Blaap zeer onrustig en koortsachtig. Den volgenden dag zette hij er zich toe ooi zijne vrouw en Victor Carrington te bespiedeD. Als iemand wantrouwend is, ziet hij alleB in een verkeerd licht. Victor Carrington was bjjzouder voorkomend jegens de vrouw deB huizes. Niet dat hij meer met haar praatte, of haar gezelschap meer zocht dan zijne ver— honding tegenover haar medebracht, maar hij wijdde zich aan haren dienst met eene slaafscbe oplettendheid, die vreemd was aan de houding van een gewonen gast. Waar lady Eversleigh zich ook wendde, het oog van Carrington volgde haar hij scheen al hare wenschen te raden. Als zij eenige oogenblikken voor een geopend venster bleef Btaan, dan was de heer Carrington met een doek bij de hand als zij las en de bladen van baar boek moesten worden opengesneden, dan had de dokter haar reeds een vouwbeen over handigd, voor zij eenig oponthoud ondervonden had als zij haar de piano ging, dan was, hij daar voor dat zij er wa», om haren stoel in orde te brengen, of hare muziek gereed te leggen. Bjj ieraaud anders waren deze be leefdheden iets zeer gewoons, maar Victor Carrington had znlk eenen lichten tred, zyne stem was zoo zacht, dat er iets ter sluiks iets geheimzinnigs in zijne toewijding lag iets dat den Echijn had als behoorde het zoo niet. Een lange dag van opmerkzaamheid openbaarde dit alles aan Bir Oswald Eversleigh, en dit vermeerderde ayn verdriet. In hoeverre was zyn vrouw te laken voor al het buitengewone io de houding van den dokter Bespeurde zij zijne toewijding Gaf zij hem in die eigenlijke bewondering toe In allen gevalle, zij ging het niet tegon, daar zy het toestond. De baronet stelde zich de vraag ot anderen de handelwijze van Victor Carrington uit hetzelfde oogpunt zagen Een enkel persoon was verontwaardigd geweest over de vereering welke do doktor aan lady Eversleigh toonde en had er met ronde woorden over gesproken. Maar zagen andere oogen even alB Lydia Graham en hij zag Hy besloot zynen neef te ondervragen over dien volmaakten en beschaafden dokter, dien hij onder zyn dak had ontvangen uit een ge- voel van welwillendheid eeD gevoel waar over hij nu innig berouw gevoelde. Uw vriend, de heer Carrington is zeer beleefd jegens lady Eversleigh, zeide sir Oswald tot Reginald, met eene jammerlijke poging om onverschillig te schijnen; is hij gewoonlijk zoo gedienstig jegens dames Integendeel, waarde oom, antwoordde Reginald, met een voorkomen van onverschil ligheid, dat even natuurlijk was aangenomen, als de poging van zijn bloedverwant onhandig en mislukt wa9. Victor Carrington voedt de grootste minachting voor het schoone geslacht. Hij wijdt zich aan de chemie, zooals gij weet. en brengt het beste van zyn leven te Londen in zyn laboratorium door. Maar lady Eversleigh is zulk een bijzondere vrouw geen wonder dat hij haar vereert. Vereert hy haar dan zoo buitengewoon Ongelooflijk als ik ten minste mag oor- deelen naar hetgeen hij zeide, toen bij pas met haar kennis had gemaakt. Later heeft hij zich minder uitgelaten. O zoo Heeft Hij er later minder over gesproken vroeg de baronnet, wiens kwade vermoedens aangroeiden bij elk woord, dat zijn neef sprak. Ja. Ik geloof dat bij denkt, dat ik het soms kwalijk kon nemen, dat hij zoo zeer met lady Eversleigh is ingenomen. Al zeer dwaas van hem, vindt gy 't niet i Deze woordeD, als zonder erg geuit, troffen sir Oswald diep maar hy trachtte zijn leed te verbergen en verliet zijn neef schijnbaar in den beste lnim. Alleen in zijne kamer gekomen, overwoog hij de gebeurtenissen van den dog lang en met weerzin. Hij ontweek zijne vrouw. Hare vlei ende woorden kwetsten hem hy begon die zachte uitdrukkingen van liefde voor valsoh te honden. Meer dan eens beantwoordde hij de angstige vragen van Uonoria over de oor zaak van zyne zwaarmoedigheid, met een bitsheid die haar verschrikte zij zog dat haar echtgenoot veranderd was, doch wist niet wat er de reden van kon zyn. Dit natuurkind was trotsch van aard. Ook zy werd terughoudend eene diepe klove ontstond tnsscheu de twee echtgenoot! n, die weinige dagen geleden, nog zoo gelukkig en eensgezind waren. Inderdaad, de plannen van Victor Carrington gelukteD. Reginald Eversleigh merkte dit met stille verbazing op en was te laaghartig om zich te verzetten tegen den snooden aanslag die onder zijne oogen gesmeed werd. Wat de ontwerper dier plannen hem dan ook zeide te doen, dat deed hij zonder schaamte of zonder gewetenswroeging. Hem schitterde het betoo* verend beeld van een toekomstig vermogen in de oogen. Een week verstreek, eene afmattende week voor sir Oswald, want met iederen dag, met ieder nar Bcheen de klove tasBchen hem en zijne vrouw wyder te worden. Zichzelve be wust dat zy onschuldig was aan Let minste vergryp tegen den man dien zij oprecht en hartelijk lief had, was Honoria te trotsch om eene opheldering uit te lokken over die ge heimzinnige verandering, welke alle geluk uit haar hart bad gebannen. Reeds meer dan eens had zij de reden gevraagd der terughouding van haar man, doch zij werd koud, zelfs ruw afgewezen. Zij ondervroeg hem dns niet verder, maar hield zich met trotse he koelheid op afBtand. Deze wreede vervreemding kostte haar veel maar zij wachtte tot sir Oswald het ijs zou breken zij wachtte tot hij de reden zou opgeven van zijn veranderd gedrag. Zij vervulde middelerwijl al hare plichten als gastvrouw met dezelfde bevallige kalmte welke haar had gekenmerkt van het eerste oogenblik af, dat zij haar verheven standpnnt innam. Maar dit was zeer pijnlijk voor haar en liet de sporen op haar schoon gelaat achter, Sir Oswald merkte de verandering in die lief lijke trekken op en zijne ijverzucht legde dit uit als een overtnigend bewys tegen haar. De aanbidding van dien man heeft haar hart getroffen, dacht hij. Zy denkt over hem, als zij stil en ingetogen is. Mij bemint zij niet langer. Dwaas die ik ben 1 Zij heeft mij nooit lief gehad Zij zag in mij slechts een middel om uit de duisternis te komeu op het stand punt, dat zij niet langer wenschto in te nemen en nn zij haar doel bereikt heeft, nu behoeft zij de oogen van baar werktuig niet langer te blinddoeken zy kan zich vermaken en de hulde genieten van meer geschikte aanbidders. Een oogonblik daarna sloop berouw het hart van den baronet binnen en hij begreep dat hy zijne vrouw onrecht aandeed. Kan meD haar verwijten, dat die man haar bemint vroeg hy zich zelreu af. Misschien heeft zij zelfs zijne liefde niet opgemerkt, hoewel myn opmerkzaam oog het geheim doorgrondde. Als ik haar slechts zonder ver wijl van Raynham kon verwijderen, of als ik het kasteel kon zuiveren van al dat lichtzinnig belangzuchtig en ongevoelig gespuis wat zou ik gelukkig zijn. Maar geen vanbeiden ia doenlijk. Ik heb die menschen uitgenoodigd, en ik moet mijn rol tot het laatste uitspelen. Zelfs dien Victor Carrington kan ik niet uit mijn hnis zenden want deed ik het, dan bevestigde ik de vermoedens van Lydia Gra ham en van al wie denken zooals zij. Zoo peinsde eir Oswald, terwijl hij het breede terras alleen op en neer liep en zijne gasten zich op verschillende plaatsen in het kusteel en in het park vermaakten terwijl lady Eversleigh den zomernamiddag in bare eigene kamers doorbracht, treurende over de onvriendelijkheid van haren echtgenoot. Er was één persoon, tot wien sir Oswald zich bij ongewone gemoedsaandoening gewend zou hebben, met de zekerheid troost te zullen vinden die persoon was zijn oude, beproefde vriend, kapitein Capplestone. Maar de ijver— rnchtige gedachten welke bij hem rondspookten konden zelfs aan dien ouden vriend niet mee gedeeld worden. Er lag bittere vernedering in de gedachte, de bloedende wonde te doen peilen, die nog zoo onlangs zijn bprtverscheurde Ware kapitein Capplestone in dit nor van verdriet by zijn vriend geweest, misschien zou hij. in een onbewaakt oogenblik, den baronet het geheim ontwrongen hebben maar gedu rende de laatste week was de kapitein aan zyne kamer gebonden door een hevigon aan vul van podagra en sir Oswald had hem slechts gezien gedurende een kort bezoek, om te vragen hoe het hem ging. Hy werd evenwel zeer trouw opgepast in dit nor van leed. Haar oigen verdriet deed lady Eversleigh den lijdenden vriend van haar echtgenoot niet vergeteD. Verscheidene malen daags ontving de kapitein een nieuw bewijs van hare trouwe zorg. Dit was haar een ge not, algescheiden nog van hare natnnrlijke noigiBg om kranken en veriatenen bij te staan want de krijger was de meest geliefde vriend van baar echtgenoot en het was haar alsof zij, door hem haren eerbied te bewijzen, tevens in zekeren zin hare gehechtheid be wees aan dien echtgenoot die zoo onbegrijpe lijk van baar vervreemd was. Onder de vele plannen, welke op tonw waren gezet voor het vermaak der gasten vnn Raynham, was er een, waarvan al de gasten zich bijzonder veel voorstelden. Deze veel besproken party was een pic—nic, te honden op de beroemde plek, wier schoone ligging door geoue andere in den omtrek geëvenaard en nauwelijks door eenig ander oord in het Bchoone Engeland overtroffen werd. VIII. Die plek was genaamd de toovenaarsgrot. 't Was eene reusachtige plaats, waarnaast een waterval van onovertroffen schoonheid neder- stortte. ÉeB wild bosch strekte zich aan de eene zijde van dit romantische oord uit, aan de andere zijde was een teelland aan don voet van eenige heuvels, waarvan een bekroond was door een oud Normandisch kasteel, dat in vervlogen tijden menigen aanval doorstaan had. Het zon moeilijk geweest zyn. eene plaats nit te zoeken beter geschikt voor een pic nic. ea sommigen der heeren, die er even heen waren gereden, om het oord in oogenschonw te nemen, waren onuitputtelijk in hnnnen lot over het natuurschoon. (Wrordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie ri l.iigstriilsckt Courant, Na de pic-nlc.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1