Nummer 67 Donderdag 24 Augustus 1911. 34 Jaargang Tweede Blad Provinciaal Nieuws. HIIÏÏWS ÜIT HEUSDM NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Waalwijk, 23 Aug. 1911. Oprichter der Liedertafel. Zondag jl. overleed te Tilburg de heer A. H. G. v. d. Heijden, een der op richters onzer Liedertafel en de laatste hoofdman der voormalige Gilde St. Jan Baptist, welker gildevoorwerpen thans berusten te 's Bosch in het museum van het Prov. Gen. voor Kunsten en Weten schappen. Van de oprichters der Liedertafel zijn nu nog in leven de heeren Antoon en Louis Hurkmans. Veemarkt. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op de bekendmaking in dit blad, waarin wordt medegedeeld, dat het besluit van tijdelijke sluiting der veemarkt is opgeheven. A.s. Vrijdag dus is het weer veemarkt. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit Eindelijk is de rusttijd voor de voet ballers voorbij en breekt de zoo zeer verlangde voetbaltijd weder aan. Lang zamerhand komen de diverse vereeni- gingen in actie. Jaarvergaderingen worden gehouden Bestuur en diverse commis sies gekezen, dis reeds alles in het werk stellen om wanneer straks het competitie rad draait, flink voor den dag te komen. Ook W.V. laat zich niet onbetuigd. De jaarlijksche vergadering, verleden week gehouden, bewees dat de Vereeniging zich in een bloelenden toestand mag verheugen. Wij willen even een beknopt overzicht geven van het jaarverslag door den secretaris uitgebracht. In 't begin van het seizoen 1910-11, zag de toestand er niet rooskleurig uit. Door vertrek naar elders verloren wij Onze beste krachten wat onder de res- teerende leden een zeer gedrukte stem ming bracht. Voeg daarbij een slechten financieelen toestand en het zal niemand verwonderen, dat er van een opdoeken der Ver. gesproken werd. Het bestuur zag het gevaar in en daar een opgemaakte begrooting bewees, dat de club recht van bestaan had, werd in overleg met de Algem. Verg. besloten, alles in bet werk te stellen om de Ver. in stand te houden. Op de eerste plaats moest het financieele gedeelte verbeterd worden. Met energie en beleid werd deze kwestie aangepakt en kunnen wij nu constateeren, dat de financieele toe stand beslist verbeterd is. Wij slaagden er in het aantal donateurs tot 79 op te voeren, wat voor ons een voordeel van f 60 beteekende. Van den anderen kant echter was de recette der wedstrij den zeer miniem te noemen. Dank echter den goeden steun van enkele voetbalen- thousiasten is de Ver. op geldelijk gebied vooruitgaande, alhoewel de oude schul denlast nog zwaar op onze schouders drukt en het nog zeer veel moeite en beleid zal kosten dit juk af te werpen. Zooals boven geschreven was de op brengst der wedstrijden zeer gering. Waar op andere plaatsen de publieke belangstelling verbazend toeneemt, valt hier 't tegenovergestelde te constateeren. Naast vele andere reden die men hier voor kan opsommen is ook deze n 1. de pech van het W V elftal in hare bonds wedstrijden. Reeds de le wedstrijd tegen Willem II te Tilburg bracht ons een 31 neder laag ondanks het superieur spel der geel zwarter. Ook bij de volgende match tegen B. V. C. (Bosch) moesten wij de vlag strijken 32. Iu den derden wedstrijd klopten wij echter het zoo zeer gevreesde Sparta met 10. Met nieuwen moed togen wij daarna naar den Bosch om Hollandia te ontmoeten Een gelijk spel 22 was het resultaat. Nu begon echter een ware malaise. Van B. V. C. werd na een saaie ver tooning met 31 verloren, terwijl Zondag daarop, door allerlei omstandigheden slechts met 9 man de strijd met Sparta in den Berg werd aangebonden. Een nederlaag was hiervan bet gevolg. Een gelijk spel 22 tegen Hollandia en een mooie overwinning op Willem II2 bracht ons op de voorlaatste plaats in het rang- lijstje. Had pech en tegenspoed W.V. in deze wedstrijden vervolgd, in friendly gamer en medaille-wedstrijden, hadden we meer succes. Alles te releveeren, zou te veel plaatsruimte vergen, doch de mooie overwinning op Roosendaal Vooruit 20 en het schitterend succes in de groote medaillewedstrijden waar N.O.A D. met sprekende cijfers werd geslagen en D.V.S. na verlenging slechts met 2—1 van W.V. won, mogen we niet onvermeld laten voorbijgaan. Helaas brachten deze ontmoetingen geen financieel succes. Gesteund door enkele voetballiefhebbers hadden wij de medailles kosteloos, wat ons voor een nadeelig saldo behoedde. Aan het terrein werd ook een groote verbetering aangebracht, alhoewel de weersgesteldheid hiervoor niet gunstig is geweest. Wijl de pachter der buffetten op het terrein deze niet meer wenschte te huren besloot het bestuur deze zeli te exploitee- ren en kunnen wij meedeelen, dat de resultaten niet slecht te noemen zijn. Een blik in de toekomst werpend, zien we dat de Ver. er goed voorstaat. De financieele toestand is vooruitgaande en hopen wij deze met den steun van de Waalw. burgerij nog te verbeteren Een hoofdvereischte is het, de spelkwaliteit op te voeren, om zoodoende meer be langstelling bij het publiek op te wekken. Na een aansporing tot de leden om eendrachtig saam te werken tot bloei der Vereeniging, sluit de secretaris zijn uitgebreid verslag. Zondag a. s. speelt W. V. I haar eerste wedstrijd op het terrein alhier. De sympathieke Rotterdamsche Veree niging Neptunus komt op bezoek. Neptunus promoveerde verleden seizoen tot 2e klasse N. V. B. en heeft zij ten duidelijkste bewezen, daar op haar plaats te zijn, wat menige sterke 2e klasser tot zijn nadeel ondervond. Reeds meermalen zagen wij deze vereeniging op onze velden en herinneren wij ons haar tactvol en fair spel nog zeer goed. Te meer prikkelt deze wedstrijd onze 'nieuwsgierigheid, omdat wij de kracht van het W.V.-team in 't geheel nog niet kennen. Naar wij vernemen, zijn degeel-zwarten er in geslaagd, zich met 3 puike krachten te versterken, zoodat we vol belangstel ling, den komenden wedstrijd tegemoet zien. Kruisboogschutters. Zondag hield het kruisboogschutters gezelschap »Ons Genoegen* zijn aan- gekondigden wedstrijd. Na een hevigen strijd werden de prijzen behaald als volgt le pr.Het le zestal van >De Een dracht*, Waalwijk. 2e pr.: »Doele op ons buiten*, Loonsch Hoekje. 3e pr.2e zestal van »De Eendracht*, Waalwijk. Personeele prijzen le pr. G. Laros met 27 punten. 2e pr.A. Nelis 27 3e pr.Chr. Beerens >27 De prijzen werden door den oud bondsvoorzitter den heer W. van der Velden met een toepasselijk woord uit gereikt. Slachtoffers van het vliegen. De toestand van de nog in het Diaco- nessenhuis te Leeuwarden verpleegd wordende slachtoffers van het vliegon geluk aldaar, mevr. Winkel uit Besoijen en mevr. Faber uit Bolsward, is steeds vooruitgaande. Door een longontsteking baarde de toestand van mevr Winkel eenige weken meerdere zorg, doch thans is alle gevaar geweken. Mevr. Faber is reeds voor 14 dagen naar haar woonplaats vertrokken. Politiezaken. Door de gemeente-politie werd zoo juist een jongmensch gearresteerd, ver dacht van diefstal van fruit. Wie moet de zegelgelden betalen. Velen zijn van oordeel (en daaronder ook vele gemeentebesturen), dat de ge zegelde nummerbewijzen bedoeld in de Trekhondenwet ten koste komen van den trekhondenhouder. Niets is echter minder waar. De algemeene maatregel van be stuur tot uitvoering der Trekhondenwet schrijft voor dat de nummerbewijzen aan den trekhondenhouder kosteloos moeten worden afgegeven. Door velen werden de woorden >Kosteloos" opgenomen als of die nummerbewijzen niet op zegel behoefden gesteld te wor den. De Minister van Financiën heeft echter te kennen gegeven dat zulks wel op zegel (van f 0.75) moet geschieden. Daardoor is nog niet uitgemaakt dat deze kosten ten laste van den houder zouden moeten gebracht worden. De schuwingsborden voor diens woning en algemeene maatregel van bestuur schrijft naburige huizen geplaatst, voor .kostelooze" afgifte, bijgevolg de BESOIJEN. B V. C. Zondag j.l. had trekhondenhouder bij de ontvangst vat, alhier de aangekondigde wedstrijd plaats het bewijs niets behoeft te betalen. tusschen B.V.C. en W.V. Hoewel het De kosten kunnen dus niet anders Leer waIm was e„ de spelers 2ich in (hoewel onrechtvaardig, doch het is een- ,angen [ijd olet hadden geoefend, werd maal zoo) dan ten laste der gemeente komen. Opening der jacht. Ingevolge de omstandigheid dat de oogst belangrijk vroeger zal zijn binnen gehaald dan andere jaren, is de opening der jacht op klein wild vervroegd en zal zij geopend worden op Zaterdag a.s. met zonsopgang. BAARDWIJK. Zondagmiddag bracht de Nieuwe Harmonie uit Drunen al dadelijk de noodige stemming in onze gemeente door een opgewekte marsch door de straat. Een goed geslaagd concert daarna bij van Eeuwijk gegeven getuigde dat Drunens Nieuwe Harmonie zich gerust kan presenteeren als een keurkorps voor dergelijke gelegenheden. Het Matinée hetwelk de Liedertafel >Tot bloei der Toonkunst> Maandag gaf was goed bezocht. De Liedertafel heeft haar ouden roem gehandhaafd en voor de zooveelste maal getoond goede keuze te doen voor het comische. De heeren de Laat en van Ierland uit Tilburg voldeden uitstekend. Een apart pluimpje is hier zeker niet misplaatst voor den heer Boom, trouwens wat die als solist weet te presteeren zal ook in de omliggende plaatsen genoeg zaam bekend zijn. Wij durven ook ge ust den heer Boom te recommandeeren voor medewerking bij concerten enz. Het soirée bij de Wed. van Eeuwijk door de Winter gegeven was eveneens goed bezocht, voor velen was er geen plaats meer. Onnoodig iets te zeggen van >Bram> die blijft goed. Verder molen, schommel en tenten hadden Zondag vooral geen klagen. DRUNEN. De Rijksuitkeering berekend naar het zielental bedraagt voor deze gemeente voor het dienstjaar 1911, de som van f4017,10. Aanstaanden Zondag 27 Augustus geeft de scherpschuttersvereeniging >St. Hubertus» gevestigd bij den heer M. Pulles een groot concours. Des middags om 12 uur vangt de wedstrijd voor leden, honoraire-leden en deelnemende gezelschappen aan en om 4 uur een wedstrijd waaraan een ieder tegen betaling van 30 cent kan deel nemen. Prachtige prijzen worden uit geloofd. De Nieuwe Harmonie zal door hare tegenwoordigheid en door een flink program het feest opluisteren. NIEUWKUIJK. Morgen zal alhier in verband met de op 1 September a.s in werking tredende Trekhondenwet eene keuring gehouden worden van de trek honden en de hondenkarren en zullen aan de houders nadere inlichtingen ver- stiekt worden. VLIJMEN. Dinsdag kregen een tweetal buurvrouwen wonende op «De Hei» twist die zoo hoog liep dat de een de ander te lijf wilde gaan met een riek. De bedreigde vluchtte in hare woning en smakte de deur toe, juist op tijd, want nauwelijks was ze gesloten of de riek vloog met groote kracht in de deur en bleef daarin steken. De riek schijnt hier een geliefkoosd wapen te worden. Zondagmiddag ontstond er brand in een perceel hooiland gelegen aan het Kanaal 's BoschDrongelen. Gelukkig passeerde juist een drietal jongelui die met groote takken het vuur uitsloegen ande's ware gewis voor f150 a f200 hooi verbrand. Vergunningen voor het geven s'an muziek en het houden van danspartijen gedurende de a.s. kermisdagen moeten ter Secretarie der gemeente worden af gehaald op Donderdag a.s. des voorm van 9 tot 11 uur. Tevens kunnen op dien dag vergunningen worden aange vraagd voor het plaatsen van kramen, tenten en tafels op het kermisterrein. Als naar gewoonte zullen gedurende de kermisdagen de weg langs het Markt veld en den Zwaansweg voor het ver keer van rij- en voertuigen zijn gesloten. Maandag en Dinsdag der volgende week zal de secretarie geopend zijn van 9 tot 10 uur voormiddags. Officieel is thans het mond- en klauwzeer bij den landbouwer H. Ver meulen geconstateerd en zijn de waar- er toch zeer goed gespeeld. Beide elf tallen waren zoowat tegen elkaar opge wassen, "zoodat dan ook niemand eene voorspelling waagde. Na ongeveer een half uur neemt B V.C. de leiding. Even voor de rust weet W.V. den gelijkmaker te bezorgen. Stand 11 waarmede ook gedraaid wordt. Kort na de rust weet W.V. de leiding te vergrooten 2 l doch ook voor de geel-zwarten schijnt geen overwinning weggelegd te zijn want kort daarop maakt B.V.C. weer gelijk 22. Na nog wat heen en weer getrap fluit scheidsrechter H. Wilhelm, die goed voldeed, het einde met een gelijken stand van 2—2 hetwelk dan ook beslist de verhouding weergeeft. Zondag 27 Aug. gaan de nationalen naar Waspik voor de eindwedstrijden waar zij, naar wij hopen een goeden uitslag zullen maken. De bijdrage door deze gemeente aan de Gezondheidscommissie verschul digd van het jaar 1912 bedraagt I 69.92. SPRANG. Zaterdagavond hield de Afd. >Patrimonium* alhier een verga dering, waarin het lid B. de Rooij het onderwerp »Het nut der Drankbestrijding" behandelde. Spreker schetste de droeve gevolgen van het drankmisbruik en wekte op tot krachtigen strijd tegen koning Alcohol die reeds zooveel ellende in de wereld gebracht heeft. Het was een mooie avond, die naar we hopen niet vruchteloos zal zijn. Zondagavond ontving C. O. alhier, op straat een paar gevoelige klappen. De lafhartige daders wisten niet beter te doen dan snel het hazenpad te kiezen. WASPIK. De Staatscourant no. 196 bevat de akten van oprichting der na volgende naamlooze vennootschap Goederentransportmaatsch. Rien sans Dieute Waspik. De vennootschap heeft ten doel het vervoeren van goederen over alle rivieren en vaarwaters van Nederland, België, Duitschland en Frankrijk, met dien ver stande echter, dat de vennootschap nimmer meer dan één vaartuig in eigen dom zal hebben. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f12 000, verdeeld in 12 aandeelen, elk groot f 1000, welke alle geplaatst en volgestort zijn. In de vennootschap wordt ingebrachteen stalen kanaalschip, genaamd »Rien sans Dieu,» groot 372 tonnen 58 kilogram, doch te boek gesteld met eene grootte van ongeveer 360 ton, met al deszelfs staand en loopend want, zeilen, ankers, kettingen, touwwerk, boot en verderen inventaris. Voor den eersten maal wordt als directeur benoemd de heer Willem Gorlssen te Vught. Zondag 1.1. den 2den dag der wed strijden van Rapiditas alhier, speelde van 3 tot 4 72 uur Unitas van Waspik tegen Velocitas van 's Bosch Uitslag 102 in 't voordeel van Velocitas. Laatstgenoemde club speelde slechts met 9 man- Van 5 tot 61/fl uur stonden Excelsior van Geertruidenberg en Sparta van 's Bosch tegen elkaar. Deze strijd werd beslist met 3 2 in 't voordeel van Sparta. De regeling der eindwedstrijden op 27 dezer is als volgt Van 12 tot 1 uur Velocitas en Sparta, beide van 's Bosch. Van 1 tot 2 uur B.V.C. van Besoijen en Neptunus van Gorinchem. Van 2ll% tot 31/» uur eene vriendschap pelijke match tusschen Anthony van Oss en Rapiditas van Waspik. Van 31/, tot 41/1 uur de verliezers der deelnemers aan de wedstrijd om den 3den en 4den prijs. Van 41/* tot 51 uur de winners om den len en 2d-;n prijs. Door de schaarschte aan nagras worden er uu bij de verpachting van de toemaat hooge prijzen besteed. Bij de verpachting van den Maasmond werden enkele perceelen zelfs verpacht h f6 't hond. (1 Hont is 16 Are). RAAMSDONK. De Staatscourant no. 196 bevat de akten van oprichting der navolgende naamlooze vennootschap: Scheepvaartmaatschappij Esperanza te Raamsdonk. De vennootschap heeft ten doel de exploitatie van een stalen sleepschip met dien verstande evenwel, dat de vennoot schap nimmer meer dan één vaartuig te gelijk in eigendom zal hebben. Hel maatschappelijk kapitaal bedraagt f 6000 verdeeld in 6 aandeelen, elk van f 1000. In de vennootschap wordt gebracht het stalen Rijnschip genaamd Esperanza groot ongeveer 716 tonnen, met staand en loopend want en verde'en inventar's, bevarende de havens van Nederland, België en Duitschlandvoor de eerste maal te boek gesteld ten hypotheek kantore te Rotterdam 4 Mei 1905, in deel 22, no. 4889, en gebrand met >4889 Rott. 1905.» Voor de eerste maal wordt tot directeur benoemd de heer Hubertus Constantinus Pols te Raamsdonk. RAAMSDONKSVEER. De heer W. G. van Dongen,, die zijn opleiding had aan de Chr. Kweekschool »de Klokken- berg» te Nijmegen en nu nog in militairen dienst is, ontving dezer dagen een be noeming als Onderwijzer aan de Chr. School te Loonschendijk. Met de gedeeltelijke vernieuwing van de beschoeiing langs de haven is men gereed gekomen. Waar de straat daar door breeder werd mag deze vernieuwing werkelijk een verbetering genoemd worden. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Carl. Straszer-van Dongen slaagde verleden week te's Gravenhage voor het examen Engelsch l.o. Gisteren werd op de werf der firma D. P. van Suijlekom en Zoon de kle'. gelegd voor een stalen sleepkaan, groot 260 ton voor rekening van den heer Jozef Walter te Hirschhorn. Het schip- is bestemd voor de vaart op den Neihar en wordt daarom slechts 1,30 M. hol. Ook in deze gemeente zijn de hool- prijzen stijgende. Er wordt thans reeds f20 per 500 K.G. besteed. ma KAATSHEUVEL, 23 Augustus 1911. St. Dernardus. Het feest van dezen grooten Heiligen (20 Aug.) wordt in onze parochiekerk plechtig met octaaf gevierd. Volgens oud gebruik komen uit omliggende plaatsen een massa pelgrims naar hier, om de voorspraak van den H. Bernardus in te roepen, om bevrijd te worden of te blijven van rheumatiek, kramp, jicht enz. enz. Bij alle H. Diensten 11. Zondag was de kerk stampvol. Vooral in de H. Mis van 8 uur, waaronder door onzen Z.Eerw. Heer Pastoor, eene gloedvolle predicatie gehouden werd over het leven en de deugden van dezen grooten en geleerden Heilige, tevens zijn leven aan allen ten voorbeeld stellend, 's Namiddags onder het plechtig lof werd processie gehouden en den zegen met het Allerheiligste gegeven, a.s. Zondag wordt het octaaf plechtig gesloten. Trekhondenwet. In bijna geen plaats in Nederland zal de nieuwe trekhondenwet, welke met i Sept. in werking treedt, van zoo'n ingrij penden aard zijn als in Kaatsheuvel. Voor alle uitgaanders en andere hondenkarren- rijders, welke hier bij honderdenkunnen wij zeggen, te vinden zijn, worden nu be palingen gemaakt, welke veel omslag en kosten zullen meebrengen. Bijna ieder een bezit een kar, al of niet dien naam waardig. Velen hebben 3, 4 of 5 hou den, al of niet. de gestelde hoogte heb bend. Een knoopwerk van touw doet dienst als tuig en iedereen jong of oud, groot of klein speelt voerman. Al de ellende en afbeuling welke men hier soms om al die oorzaken moet aan schouwen zal Goddank een einde nemen, tenminste veel geringer worden. Ook het roekeloos hard rijden, wordt nu verboden, hetgeen hier bij sommigen veel te wen- schen overliet. Wel kan men gerust aannemen, dat tengevolge dezer nieuwe bepalingen, vele honden hun dagen ge- tsld zien. t IIEU8DEN, 22 Aug. 1911. Serenade. Bij gelegenheid van zijn 40-jarig hu - welijk ontving J. de Kort, oud-pauselijk zouaaf, met zijn gezin een serenade van de Fanfare de H- Familie, waarbij dV president in zijn toespraak o.m. de K. huldigde als trouw lid der H. Famili en oud-strijder voor het behoud van den kerkdijken staat. Merkbaar bewoge.. van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5