Nummer Tl Donderdag 7 September L911 34e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waafwijksche Stoomdrukkerij AntoonTielen, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Eerste Blad. Gemeenteraadsvergadering. FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. RAAMSDONK. De Echo van het Zniden, Waalwijksclie «n Langstraatseüe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden ena., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertentiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, gr&ote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracts, gesloten. Reclames 15 cent per regel. WASPIK. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waspik op Dinsdag 5 Sept. 1911 des voormiddags 9 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Dekkers. Klokslag 9 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn alle leden behalve de heer van Son, die kennis had gegeven de vergadering niet te kunnen bijwonen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Schrijven van Dr. Lips, houdende kennisgeving dat hij zijne benoeming als geneesheer belast met de kostelooze vaccinatie aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Beëediging van de herkozen raads leden. De heeren De Bont, Smeur, Ruiten berg en Kamp leggen in handen van den Voorzitter de bij de wet voorge schreven eeden af. Daarna worden zij door den Voorzitter en leden met een handdruk geluk- gewenscht. 3. Benoeming van Wethouders. Herbenoemd werden de heeren A. Smeur en Th. de Bont. De Voorzitter wenscht de herbenoem de wethouders geluk en hoopt dat ze nog lang aan de belangen van de gemeente mogen arbeiden. 4. Voorloopige vaststelling gemeenie- rekening dienst 1910. Teunen. De commissie heeft de re keningen onderzocht en adviseert tot vaststelling daar zij geen enkel abuis heeft kunnen bespeuren. Hierna wordt de rekening vastgesteld met een voordeelig saldo van f 286.427s. 5. Vaststelling begrooting 1911. Voorzitter. Wenschen de heeren dat Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." ik de begrooting artikelsgewijs voor leest. Er zijn slechts eenige kleine wij zigingen ingebracht, anders is ze het zelfde als het vorig jaar. Daar geen der leden voorlezing wenscht of iets omtrent de begrooting heeft te zeggen wordt ze vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 20296.9279. 6. Voorstel van B. en W. tot wij ziging in de verordening regelende de heffing van leges op de secretarie. Voorzitter. Het is ons wenschelijk voorgekomen deze verordening te wij zigen. Uit de voorlezing van de verordening blijkt dat voortaan Donderdags van 10 tot 12 huwelijken kosteloos zullen worden voltrokken. Wenscht men dan een ander uur, dan betaalt men daarvoor f2.50. Maandag, Vrijdag en Zaterdag kost het f5 en de andere dagen f 10. Na voorlezing wordt de verordening vastgesteld. Voorzitter. Er zijn eenige afschrij vingen te doen van het kohier van den Hoofdelijken Omslag, door overlijden en vertrek uit de gemeente. Daar zal wel niets tegen zijn, de verordening regelt het zelfs. Zoo zijn er ook eenige afschrijvingen te doen van het kohier van de honden belasting. Ook dit wordt goedgevonden. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de openbare verga dering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling vau 7. ReclameHoofdelijken Omslag. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 5 Sept. 1911, des namiddags ten 5 uur. Voorzitter Ridder de van der Schueren. Klokslag 5 uur opent de Voorzitter de vergadering en verzoekt de heeren Dorreboom en Van den Heuvel de her kozen en nieuwgekozen raadsleden de raadzaal te willen binnen leiden. Aan de orde 1. Beëediging der nieuw benoemde raadsleden. Nadat alle nieuwbenoemde leden in handen van den Voorzitter de bij de 28). Ik kan u niots met zekerheid zeggen. Gy weet hoe dom het landvolk ie. Da knaap, die mij het bericht bracht, deelde my mede dat hij van het paard was geworpen, zich erg bezeerd had. Hij was bewusteloos en aan het hoofd gewond. Hieruit, alsmede uit de manieren van den knaap, meer nog dan uit zijne woor don, maakte ik op dat het ongelnk van ern- 8tigen aard was. Waarom werd sir Oswald naar zulk een ellendig verblijf gebracht als die bouwvallige toren Omdat het ongelnk daar in den omtrek plaats greep en nw echtgenoot gevonden werd door lieden die den toren bewonen. Kon men hem naar geen geschikter verblijf brengen. Neen, er is geene woning hoegenaamd, een uur ver ia den omtrek. Geen woord werd verder tueschen hen ge wisseld. Het was niet gemakkelijk te spreken terwijl men over den weg vloog, met al den spoed, dien een driftig paard kan maken. De maan bestraalde het breede moerasland met een zacht licht. De wijde uitgestrektheid van het effen moer geleek op eene zee van zwart water, die plotseling gelijkmatig bevroren was. Geen boom, geen Btruikje of boschje verbrak het eenige van het landschap, maar in de verte zag men, aan den door de maan verlichten horizon een woeste hobbelige hoogte, op wier top een zware toren zich verhief, die zich met zijne zwarte vervallen borstweringen, grimmig tegen het luchtrnim afteekende. Dit was Yarborough Tower, eene burcht die in het onbekend verleden menigen aanvaj wet voorgeschreven een hebben afgelegd, zegt de Voorzitter Mijne Heeren, met uwe benoeming wensch ik u allen geluk, moge het u zijn gegeven nog vele jaren aan de belangen van deze gemeente werkzaam te zijn tot heil, bloei en welvaart van deze gemeente. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Alvorens de vergadering voort te zetten gevoel ik mij verplicht hier een woord van dank te spreken tot hem die wij hedenmorgen grafwaarts hebben gedragen, mr. Heere, die zoovele jaren aan het hoofd dezer gemeente heeft gestaan en nadien nog werkzaam is gebleven als lid van den raad. Moge zijne nagedachtenis bij u allen in aan gename herinnering blijven voortleven, ik stel voor namens den raad aan mevr. Heere en hare kinderen onze deelneming te betuigen. Aangenomen. 2 Ingekomen stukken. Een schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring Suppletoir kohier Hoofd. Omslag en Suppletoir kohier Hondenbelasting. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Loting ter bepaling van het jaar van aftreding der nienwbenoemde raads leden. Voorzitter. Volgens het reglement van orde moet geloot worden wie het eerst aan de beurt van aftreding zal zijn. Ik stel voor volgens ouderdom te laten trekken. Bij loting wordt beslist dat de heeren Simonis, Zijlmans, Timmermans, Lank- huijzen en Schoenmakers in 1917 aftreden en de heer W. J. Simonis in 1913. 4. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening dienst 1910. Timmermans. Namens de commissie deel ik mede, dat de rekening is goed gevonden en sluit op een bedrag aan ontvangsten van f 38906.2579, uitgaven f 38088.46, alzoo sluitend met een goed slot van f 817.7972. Wordt zonder stemming voorloopig vastgesteld. 5. Goedkeuring rekening van het Bur gerlijk Armbestuur dienst 1910. 6. Goedkeuring begrooting van alsvoor dienst 1912. had weerstaan, maar van wier ontstaan men weinig wist. Victor Carrington Btnnrde zijn rijtuig laDgs een ruwen oneffen weg, die zich om den heuvel slingerde en langzamerhand den top bereikte. Hier moeBt hij langzaam rijden en lady Eversleigh had al den tijd om die sombere bouwvallen te beschouwen, waarvan de muren eene donkere massa vertoonden, naarmate men ze naderde. Welk een afschuwelijk verblijf, prevelde zij. Helaas dat mijn echtgenoot hier moet liggen, met geene betere beschutting dan deze bouwvallige maren, in het uur van pijn en smart Honoria zag sidderend om zich heen, toen de tilbury eeüe nauwe houten draaibrug over reed, die eene diepe kloof overspande in den hobbeligen heuvel. Zy zag naar den toren. Alles was donker en het akelig gekras van eene raaf brak plot seling de vreeselijke stilte. Waarom is er geen licht aan de vensters vroeg zij. Sir Oswald ligt toch zeker niet in de duisternis. Ik weet het niet, misschien is de kamer, waar zij bem gebracht hebben, aan de andere zijde van den toren, antwoordde Victor kort af. En nu lady Eversleigh, wees zoo goed uit te stijgen. Wij kunnenSniet verder met het rijtuig komen en ik moet het weder over de brng terugbrengen. Gij zult bat best doen te wachten tot ik terugkom, lady Eversleigh, sprak Victor. Zonder mijne hulp znlt gij bezwaarlijk hier den weg vinden. Honoria gehoorzaamde. Hoe verlangend ook om sir Oswald zonder verwijl op te zoeken, voelde zij de onmogelijkheid daartoe, zonder hulp in den donkeren toren. Zij hoorde het schor gekras der raven boven op de borst wering, en bet ritselen van het klimop, dat door den avondwind heen en weer bewogeD werd anders hoorde zij niets. Victor kwam na weinige minuten bij haar terug. Toen hij zich weder in hare nabijheid bevond, kon men het geluid hooren van een zeer zwaar voorwerp dat neerplofte, benevens het rammelen en rinkelen van dikke Vettingen. Lady Eversleigh was evenwel te zeer met hare oigene gedachten bezig, om naar dat gelnid onderzoek te doen. Kom, lady Eversleigh, zeide Victor geef mij uwe hand, ik zal u geleiden. Zy legde hare hand in die van den doktor. Hij leidde haar een steilen trap op, door zware steeneu blokken gevormd, die glibberig waren door het mos, dat er zich op ver gaderd had. Het was een wenteltrap in een torentje gebouwd, hetwelk den hoek van den grooten toren vormde. Naar boven ziende, zag Honoria eene opening in het dak, waardoor bet maanlicht binnendrong maar geen auder licht wqb te bespeuren. Waar is mijn echtgenoot vroeg zij. Ik zie geen licht, ik hoor geene Btemmen hier heerscht de stilte des grafs Victor Carrington beantwoordde hare vraag niet. Op gebiedenden toon zeide hij Kom, volg mij, lady Eversleigh 1 Hij hield hare hand nog vast en zij gehoor zaamde hem en steeg met moeite den steilen, draaienden trap op. Eindelijk was zy boven. Eene nauwe opening bevond zich vóór haar, en henr gids daardoor volgende, kwam zij op het dak van den toren. Rondom haar zag zij de vervallen borst weringen, hier en daar zells geheel afgevallen beneden' haar lag de oneffen heuvel, met den voet in het uitgestrekt moerasland boven haar hoofd was de blauwe hemelboog, door het kalme maanlicht beschenen hier wus echter geen teeken van eone meusohelijke woning, noch ceaig meuscholyk geluid te bemerkeD. Waar is myn eebtgonoot, mijnheer CarriDgton riep zij uit, in den wilden angst die haar nu beving. Deze bouwvallen zijn onbewoond. Ik zag de leege vertrekken door de gaten in den moor, toen wij den trap op gingen. Waar is mijn echtgenoot? Op het kasteel Ilaynham, voor zoover ik weet, lady Eversleigh, antwoordde de doktor met onverstoorbare kalmte. Hij was in peinzende hooding op een der vervallen borstweringen gaan zitten, met zyn eenen arm op de steenen rustende hij zag bedaard naar het eenzame oord van ver woesting, dat in doodelijke stilte aan zyne Voorzitter. Ik stel voor deze punten ua punt 13 van de agenda te behandelen. Aldus wordt besloten. 7. Aanbieding Gemeente-begrooting dienst 1912. Voorzitter. Ik stel voor de begrooting op de Secretarie neder te leggen en afschrift tegen betaling verkrijgbaar te stellen. 8. Benoeming commissie tot onderzoek dier begrooting. Voorzitter. Ik stel voor te benoemen de heeren D. Timmermans, J. C. Schoen makers en P. van Dongen. Aldus wordt besloten. 9. Voorstel van Burg. en Wethouders met ontwerp besluit, tot verkoop van een strook grond van de achterstraat. Voorzitter. Bij nadere overweging hebben wij besloten het besluit in te trekken en verzoeken thans den Raad of ze machtiging willen verleenen aau B. en W. om een landmeter te laten komen om het perceel op te laten meten, t Is het perceel achter aan de achter straat gelegen, 't Is vroeger weg geweest. Nu is het omgeploegd en kan men niet zien hoever het weg is geweest. Timmermans. Betreft het alleen de vroegere weg of meer. Voorzitter. Neen, alleen de vroegere weg. Timmermans. Ik vraag het, omdat aan de linkerkant ook nog een perceel is gelegen. Is dat ook van de gemeente Voorzitter. Dat weten wij nu niet, daarom willen wij het laten opmeten. Van den Heuvel. Indertijd is het daar door de Waterstaat afgesloten, zoodat 't daar is vervallen. Dat is gebeurd bij het leggen van de kade langs de Donge. Vroeger was daar alles dicht. Ik weet het, omdat ik het zelf gemaakt heb. Simonis. Er is toch alles voor te zeggen dat wij eerst weten hoe dat alles is. Ik zou daarom een landmeter laten komen. Aldus wordl besloten. 10. Ontwerp besluit tot wijziging van de Gemeente-begrooting dienst 1911. De post van de veearts, en die van aankoop van brandbluschmiddelen is met f 127.50 overschreden. Het bedrag kan echter worden gevonden van andere posten, waar blijkt nog overschot op te bestaan. Wordt aldus besloten. voeten lap. Lady Eversleigh zag hom aan met een gelaat dat als verstijfd was van angst en afschuw. Mijn echtgenoot op Raynbaro op Rayuham herhaalde zij, alsot zij bare ooren niet kon gelooveu. Heeft een van ons bolden het verstand verloren mijnheer Carrington Gij zegt immers dat mijne echtgenoot te Raynham is Ik durf niet bepaald instaan voor de handelingen van dien heer; maar ik mag toch wel aannemen dat sir Oswald Eversleigh op dit oogenblik in ziju eigen huis is, waarheen hij zich, eenige uren geleden, begaf. Waarom ben ik dan hier? Om deze vraag duidelyk te beantwoorden, zal ik u eeDe lunge geschiedenis moeten ver halen, lady Eversleigh, antwoordde Victor. De reden waarom ik u hier bracht, betreft mij zeiven en iemand anders. Gij zijt hier om de belangen van twee menschen te be vorderen en die twee menscben zijn Reginald Eversleigh en uw onderdanige dienaar. Maar het ongeluk Het gevaar waarin sir Oswald.... Ik moet u verzoeken, u niet langer over dat onderwerp beangst te maken. Ik betrenr het zeer dat ik in de noodzakelijkheid b n geweest, eene dame our.oodig verdriet te veroorzaken. Het verhaal over het ongeval is van mijne vindiDg. Sir Oswald is volmaakt gezond. Den Hemel zij dank riep Honoria nit en vouwde bare handen, door een gevoel van innige dankbaarheid, samen. De Hemel zij daarvoor gedankt Haar gelaat was hemelsch schoon, zooals zij daar stood, met de oogon naar boven geslagen. Victor Carrington beschouwde haar vol be wondering. Kan het mogelijk zijn dat zij dien man bemint? dacht hij. Zon het dan toch mogelijk knnnen zijn dat zij geen rol speelde Haar eerste indruk, toen zij hoorde dat men haar bedrogen had, was onvermengde vreugde, hartelijke dankbaarheid. Daarna dacht zij eerst over den schandelyken poets dien men baar gespeeld had zij wendde zich met toornige verontwaardiging tot Victor Carrington en zeide 11. Benoeming Wethouder wegens periodieke aftreding als raadslid van den heer G. H. Simonis. De heer Simonis wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Op de vraag van den Voorzitter of hij zijne benoeming aanneemt, verklaart hij bereid te zijn en dankt de leden voor het in hem opnieuw gesteld ver trouwen. 12. Alsvoor wegens periodieke aftre ding van den heer E. C de Wit. Ook de heer De Wit wordt met alge meene stemmen herbeuoemd en dankt daarvoor de leden. 13 Uitloting van aandeelen ia ver schillende geldleeningen dezer gemeente. Pij de loting voor twee aandeelen ieder groot f250 der leening van f 20,000 per resto groot f 15 000. Wordt getrokken no. 20 a en b. Een aandeel groot f250 der leening van f4000 per rest© groot f 1750. Wordt getrokken no 12. Een aandeel groot f 125 der leening van f4000 per resto groot f 5850. Wordt getrokken no 4. Twee aandeelen ieder groot f 300 der leening van f5100. Worden getrokken de nos. 29, 34. Voorzitter. Ik stel voor de punten 5 en 6 in gesloten vergadering te behan delen. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Ik stel voor te benoemen als onderwijzers belast met het hsrha- lingsonderwijs in het Dorp de heeren Zwets en J. vau Dongen en in het Veer de heeren Smeijers, Leenaarts, Kolster en mej. J. van Dalen. Wordt goedgevonden. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de openbare ver gadering en gaat de raad over in ge heim comité. HAARSTEEG. Dinsdag 3 Sept. kwam de raad dezer gemeente bijeen tot het houden van een openbare vergadering. Ongeveer lOVs uur opent de Voorz. de vergadering aanwezig zijn de heeren A. v- d.'Geld, L. v. d. Wiel, Luijben, P. Vugts, A. de Kort, en van Oudheusdcn afwezig het lid v. d. Brand. Voorzitter de Edelachtb. Heer A. v. d. Geld. Wat is de bedoeliDg van dit bedrog Waarom ben ik naar dezo plaats gelokt Het is eene lange geschiedenis, lady Eversleigh, en ik zou u aanraden tot bedaren te komon vóór gy die aanhoort, als gij eeuig verlangen hebt mij goed te begrijpen. Ik kan mij hier niet ophouden om lange verhalen aan te hooren, mijnheer uw han delwijze is schandelyk en een fatsoenlijk man onwaardig, wat er de reden ook van zijn moge. Ik verzoek u, mij zonder verder verwijl naar R&ynham terng te brengen en ik zou u raden aan mijn verzoek gehoor te geven, zoo gij u de wraak van sir Oswald niet op den hals wilt halen, voor het onrecht dat gij mij aangedaan hebt. Ik ben da laatste persoon om mijn echtgenoot een twist op den hals te halen; maar als gy niet terstond maatregelen neemt om mij weer naar mijn huis te brengen, dan zal ik hem kennis geven van de grovo belee- diging. welke gij mij hebt aangedaan. Ik ben volstrekt niet bevreesd voor uwen echtgenoot, mijn waarde lady Eversleigh, ant woordde do dokter mot koelo onbeschaamdheid want ik geloot niet dat sir Oswald, na het gebeurde van dezen avoud, het minste ter uwer verdediging zal doen. Honoria Eversleigh zag den spreker met gronzelooze minachting aan en wendde zich vervolgous naar de opening, welke op den trap uitkwam. Nu gij weigert mij naar huis te galeider, zal ik mij zonder uwe hnlp verwijderen, zeide zij. Victor hief, met een waarschuwend gebaar, de band op. Beproef bet niet dien trap af te dalen, lady Eversleigh. Ten eerste zijn de treden glibberig en is de toebt daar langs zeer ge vaarlijk, doch ten tweede zoudt gij niet in staat zijn verder te komon dan den ingang. Wat bedoelt gij daarmede? Heb do goedheid even door de scheur in die borstwering naar beneden te zien. Hij had zijne lustelooze bonding verlaten en wees naar beneden terwijl hij sprak. Honoria volgde onwillekeurig de richting zijner hand. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1