Nummer 77 Donderdag 28 September L911 34e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waaïwiiksche Stoomdrukkerij Antoon Helen. Gemeenteraadsvergadering. FEUILLETON. Lauïslrailsrkr l'ouraiit, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stokken, gelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. Advertentiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegevru, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal rtgeis en advertenties bij abonnement worden specisle zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel. DEUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 22 September des avonds ten 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer G. van Huiten. Ongeveer 7.15 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Schrijven van de Prov. Griffie, hou dende verzoek om in de verordening ingevolge 178 der Gemeentewet, den datum van vaststelling op te geven. 2. Schrijven van den Draukweerbond >St- Jan,* houdende mededeeling, dat punt 1 van hun request nog niet in be- landeling is genomen en verzoekt dit alsnog te doen. Voorzitter. In een vorige vergadering .is besloten om aan den Drankweerbond j[ 15 subsidie toe te kennen. Id datzelfde schrijven waarin om subsidie werd ge vraagd, vroeg men ook of aan alles wat drankbestrijding in de hand helpt, goed de hand wordt gehouden en ook of, wanneer dat noodig mocht blijken, geen nieuwe wetten of verordeningen gemaakt worden. Van der Geld. Zijn^ ze daarmee wel op een goed kantoor. Mij dunkt alles is ln de politie-verordening vervat en wij kunnen over alle verordeningen tevreden zijn. De rest behoort bij het hoofd der politie thuis. Voorzitter. Hun bedoelingisietsanders. De drankwet laat toe dat wij bepalingen maken om b v. in buitenwijken de ver gunningen wat in te krimpen. De raad kan bepalen dat er maar zoo of zoo vee vergunningen kunnen zijn als hij methet oog op het een of ander dat noodig acht. Van Dal. Met loten of verkiezingen de pafé's sluiten. Voorzitter. Die bepalingen zijn allemaal lil de politie-verordening opgenomen en worden zeer goed nageleefd. Mij is er geen enkel misbruik bekend, den raad soms wel? Mocht het werkelijk noodig zijn dat er nieuwe bepalingen gemaakt moeten worden, de raad zou, geloof ik, daartoe wel zijn te vinden. Van Son. Het aantal vergunningen in de buitenwijken is ook niets te groot, dat is tamelijk. Van Speijk. Hier achter in de Sticht daar zijn er nogal enkele. Voorzitter. Wij zullen ze antwoorden dat, zoodra ons misbruiken bekend zijn, en wij achten het noodig maatregelen te nemen, dit aanstonds zullen doen. 2. Schrijven van het bestuur van »de Hanze,4 houdende verzoek om voor een te geven cursus in het boekhouden en handelsrecht, gebruik tc mogen maken van een schoollokaal met verlichting en verwarming- Verder vraagt het bestuur nog een subsidie van f22 50 als tege moetkoming in de kosten. Het bestuur vraagt verder voor den cursus in het Schoenmakersbedrijf een tegemoetkoming van 10°/0 in de kosten. Het bestuur deelt verder mede, dat men over het verloop van den cursus alle reden tol tevredenheid heeft. Voorzitter. Deze subsidies zijn een vorig jaar ook verleend Brok. Alvorens wij subsidie verleenen, zou ik eerst gaarne een besluit zien ge nomen dat wij alleen subsidie verleenen als wij een verslag ter inzage krijgen. Van der Geld. Ik meen dat dit een vorig jaar reeds als eisch is gesteld. Voorzitter. Wij kunnen het toch nog wel op de begrooting brengen, want al vorens die wordt vastgesteld moet ze eerst nog 14 dagen ter visie worden neergelegd en in dien tusschentijd kunnen wij een verslag opvragen. Van der Geld.JJ Ze vragen 10°/o in de onkosten, maar ik zou er bij bepalen tot een maximum van f 300, dat zeggen ze er nu niet bij, maar ik zou mij daar toch aanhouden. Brok. Ja, en eerst verslag laten uit brengen over het afgeloopen jaar. Daar hebben wij recht op. Voorzitter. Ze moeten aan Ged. Staten en aan de Regeering toch ook een verslag zenden, dus ze kunnen het gemakkelijk even overschrijven. Verder merkt de secretaris op dat over het gevraagde tijdvak geen subsidie kan- worden verleend, wijl het dienstjaar voor de gemeente loopt van 1 Januari tot 31 December. Wordt besloten aan het bestuur van >De Hanze* te verzoeken om een verslag Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." in te zenden en om den datum van het gevraagde tijdvak te veranderen. 3. Aanbieding begrooting voor het dienstjaar 1912. Door den secretaris wordt de begroo ting post voor post voorgelezen. Daaruit blijkt dat de ontvangsten zullen bedragen f23517.22. Bij de behandeling van de uitgaven merkt het lid van Dal op, dat de post, bijdrage in het onderhoud van een spring- stier met f 12.50 te laag is geraamd, wijl met den polder besloten is om ieder de helft te betalen en het geheele onderhoud bedraagt f225 dus moeten wij f112 50 betalen en op de begrooting staat maar f 100. De Voorzitter zegt dat dit een ver gissing is en zegt toe het te zullen laten veranderen. De Voorzitter deelt verder mede dat voor ontginning van woeste gronden f2450 op de begrooting is gebracht. -De uitgaven sluiten met een bedrag van f 23517 22. Voorzitter. De post van onvoorziene uitgaven is voor een begrooting van f 23517.22 zeer laag. Van Son. De inkomsten zijn allemaal heel hoog en de uitgaven heel laag ge raamd. Voorzitter. De uitgaven zijn allemaal zoo krap mogelijk genomen. En nu is het gemeentehuis, dat noodzakelijk ver betering behoeft, en de school die er treurig slecht uitziet nog niet eens op de begrooting gebracht. De Hoofd. Omslag zal verhoogd moeten worden of anders moet de begrooting op een andere manier kloppend gekregen worden, wil men ten minste niet zien dat de rekening over dat dienstjaar met een nadeelig slot zal sluiten. Regel is het dat wij de opbrengst van het vorig jaar nemen als maatstaf, maar nu hebben wij alles hooger geno men. Zoo hebben wij b.v- de opbrengst van de Zeeg f300 hooger geraamd als ze dit jaar heeft opgebracht. Brok. De uitgaven worden met den dag hooger. Voorzitter. Er wordt nu l°/0 in den H. O. geheven dat zal dan 2°/o moeten worden. Bij andere gemeenten vergeleken be talen wij hier nu ook weinig. Van Son. Vooreer we tot verhooging U Viotor Carrington riep Reginald hevig uit, ge zijt de duivel, als mensch vermomd. Laat mij door Ik wil niet naar nwe af— «huwelijke woorden blijven luisteren. Hoor dan in alle geval nog één woord. Waarom denkt gy dat ik u die acceptatie betaalbaar over een jaar heb laten Btellen Ik weet niet, maar gij weet even goed aii ik dat die acceptation scheurpapier zijn sooolang mijn oom leeft. Dat weet ik, mijn beste Reginald. Maar ik liet n dien datum zetten, daar ik een voorgevoel had, dat gij binnen het jaar heer van Raynham zoudt zijn. Bedoelt gij, dat mijn oom binnen het jaar zal sterven Ik heb een voorgevoel daarvan. Ik ge loof niet dat sir Owald het einde van 't jaarjzal beleven. Carrington riep Reginald nit. Uwe plannen zijn afschuwelijk. Ik wil niets meer met n te maken hebben. Zoo Moet ik dan naar sir Oswald gaan, om hom wat in den afgeloopen nacht voorviel te vertellen? Zal ik hem gaan vertellen, dat ïijoe vrouw onschuldig is Neen, neen, deel hem niets mede. Laat de zaak blijven zooals zij is. Ik heb de be lofte dat het goed mijn eigendom zal zijn ik heb te zeer geleden voor mijn erfgenaam schap en ik wil mijne nieuwe verwachtingen niet meer opgeven. Maar laat er verder geene misdaad, geen samenspanning meer bykomen. Wij hebben ons doel bereikt, laat ons nu bedaard het einde afwachten. Ja, wij zullen het einde afwachten, ant woordde de dokter en als het einde eerder komt dan onze stoutste verwachting had voorgespiegeld, dan zullen wy er het noodlot niet laBtig over vallen. Ga nu heen. Ik zie vrouwenrokken onder de boomen. Ik meen op te merken dat het eene dienstmeid is en ik moet zien, of de bespraaktheid van een reizend koopman my geen toegang kan verschaften tot het kasteel, waar Victor Carrington niet binnen mag komen. Reginald opende het hek met den sleutel die hij bij zich had en stond den dokter toe in den tnin te komen. De avond begon te vallen toen sir Oswald de boekerij verliet. Hij had eene boodschap gezonden aan zijn gaBten zich verontschnldi gende dat hij wegens ongesteldheid niet aan tafel kon verschijnen Toen hij wist dat al zijne gasten aan tafel zaten, verliet hij de boekerij voor de eerste maal na het ontbijt. Hij had ovet zijn ongeluk nagedacht en was nu tot een besluit gekomen, aangaande zijne toekomstige gedragsliju te^nover zijne vrouw Thans begat hij zich naar de vertrekken van lady Eversleigh, ten einde haar met zijn be sluit bekend le maken doch tot zijne ver wondering vond hij de vertrekken ledig. De kamenier zijner vrouw zat aan een yenster in de kleedkamer, bezig met eenig naaiwerk. Waar is uwe meesteres vroeg sir Oswald. Zij is uitgegaan, mijnheer. Zij heeft het kasteel slechts voor een korten tijd verlaten, ten minste, zoo moet ik veronderstellen, want zy heeft haar eenvoudigste reiskoitnnm aan getrokken en nam slechts eene kleine reistasch mede. Op den schoorsteenmantel, in de andere kamer, ligt een briefje. Zal ik bet halen Neen, ik zal het zeil wel krijgeB. Wan neer verliet lady Eversleigh het kasteel? Ongeveer een paar uren geleden. Twee uren 1 JuiBt in tijds voor de na- middagdiligence naar York. dacht sir Oswald. Ga eens hooren of uwe meesteres werkelyk op dat uur het kasteel verliet, zeide hy tot de meid. Hij ging naar de andere kamer en nam den brief van den schoorsteenmantelHij frommelde het geschrift in zijnen zak, zonder bet te van den Hoofd. Omslag over gaan, zou ik eerst nog maar eens een jaartje wach ten. Wij kunnen het dan nog inaar eens aanz'en. Brok. Ik geloof toch dat wij ieder jaar voor hetzelfde geval zullen komen te staan. Voorzitter. Wat de ontginningen betreft die rendeeren zeer goed, maar de op brengst van het hooiland wat vroeger een uitkomst voor de gemeente is ge weest, worden ieder jaar minder. Van Son- De hooilanden verminderen geregeld ieder jaar met f2000. Voorzitter. De uitgaven worden telkens jare hooger. Er kan geen vergadering worden gehouden of er is een nieuwe uitgaaf. Van der Geld Wij zullen maar hopen dat het een goed jaar is en zullen dan nog maar eens een jaartje afkijken. De Voorzitter deelt mede dat op de bestaande begrooting de post voor ont ginning van woeste gronden reeds met f467.10 is overschreden en nu moet er n°g geploegd en gezaaid worden en dat kost allemaal geld. Wij hebben den ont vanger nu een staat laten maken en door een administratieven maatregel te treffen zouden wij nog.f1500 op de begrooting kunnen brengen. Dat is geld dat de gemeente nog van den notaris krijgt voor bouwland en hout. Wordt besloten voorloopig de Hoofd, omslag nog niet te verhoogen en op de loopende begrooting alsnog f1500 voor de ontginning van de woeste gronden op de begrooting te brengen. 4. Aanbieding begrooting Burgerlijk Armbestuur. Uit de voorlezing blijkt dat de ont vangsten f 2989 60 en de uitgaven f 2989 60 bedragen zoodat de begrooting vermoedelijk zal sluiten met een batig saldo van nihil. Wordt goedgekeurd. 5. Een schrijven van den Onderwijzer Brok. Voorzitter. Het Dag. Bestuur wil, al vorens verder op dit schrijven in te gaan de vergadering schorsen. Hiertoe wordt besloten. Na heropening der vergadering worden de adressen, door den heer Brok bij den Raad ingezonden, door den Se cretaris voorgelezen. Uit het eerste schrij ven blijkt dat hij niet voldaan is over openen. Het is altijd vroeg genoeg om te zien welke nienwe valschheid zij weer heeft uitge vonden, dacht hij. Bij zag de ledige kamer rond, waar zy nimmermeer zou binnentreden. Overal lagen hare boeken, bare muziek. De klank van hare volle stem scheen nog door de kamer te trillen. En zij was heengegaan voor altijd! No. zij was een laaghartig en schuldig schepsel, en 't was beter zoo oneindig beter zoo dan dat hare schandelijke tegenwoordigheid dit oude verblijf ontheiligde, waar gansche ge slachten eerzame mannen en vrouwen geleefd hadden en gestorven wareD. Maar toch de kamer verloten te zien en te weten dat zy voor goed weg was, dat griefde hem diep. Wat aal er van haar geworden dacht sir Oswald. Zij zal natuurlijk naar Car rington terngkearen en hij zal haar troosten over de opoffering welke zij gedaan heeft in bare onzinnige dwaasheid. Laat haar hem op priis stellen zoolang hy haar nog kan troosten zij zal hem niet lang hebben. Waarom denk ik nog over haar Waarom maak ik mij moeilijk over haar; Ik moet mijne zaken re gelen, ik moet een nieuwen uitersten wil maki n voor ik aan wraak denk. Als dat is afgedaan, zal ik slechts leven voor wraak. Met de liefde heb ik voor mijn leven afgedaan Sir Oswald ging naar de boekery terug. Eene lamp brandde op de tafel, waaraan hij gewoonlijk zat te Bchryven. Er was eene donkere kap over, die een ruimen cirkel van helderlicht in het rond liet verspreiden, maar die het overige van het vertrek in het duister De avond was drukkend heet eerder een Augustas daB een Septembernachtvóór Bir Oswald met zyn werk begon, schoof hy een der groote ramen open, die op het terras uitzagen. Daarna opende hij eene gebeeld houwde eikenhonten schrijftafel en nam er een pak papieren uit. Hij ging zitten en begon deze papieren na te zien. Daaronder bevond zich het testament, dat hy na zijn huwelyk had gemaakt. Hij overlas het an legde het ter zijde. Terwyl by dit deed, zag een oplettend gelaat met schitterende oogen door 't venster naar binnen, 't Was de houding die de Raad heeft aange nomen tegenover hem bij zijn zilveren- feest als ouderwijzer. Hij wijst er op dat andere ambtenaren bij een dergelijke gelegenheid hun salaris hebben zien verhoogd en verzoekt daarom ook dit bij hem te doen. Hij wijst er op dat hij altijd zijn plicht heeft gedaan en ver zoekt den Raad daarom derhalve zich uit te spreken. In een later gezonden schrijven zegt de heer Brok van het Dag Bestuur een schrijven te hebben ontvangen dat ai- wijzend op zijn verzoek was beschikt, terwijl hij in het verslag der couranten heeft gezien dat het adres was aange houden. Hij zal alsnu nog afwachten wat in de eerst te houden vergadering zal worden besloten. In een nog later ingekomen schrijven deelt hij mede dat het besluit, om hen geen verhooging van salaris te geven niet wettig is als- zijnde door B. en W. genomen. Aan het slot van zijn schrijven zegt hij van meening te zijn dat de Raad alsnog een besluit heeft te nemen en dat daarbij als richtsnoer de rechtvaardigheid moet dienen. Voorzitter. Ik zal even deze adressen toelichten. Ten eerste moet ik zeggen dat de heer Brok zich leelijk vergist. In zijn schrijven zegt hij dat het besluit, om zijn salaris niet te verhoogen, is ge nomen door B. en W. Dat is niet waar, dit besluit is reeds door den raad voor zijn zilveren feest genomen De Raad heeft toen besloten geen verhooging van salaris te geven doch wel een cadeau, zoo ook met den onderwijzer van der Linden, die, zonder dat het bekend was reeds lang zijn zilveren feest heeft ge vierd, te geven als zij dit althans willen nemen. Dit besluit van deD Raad is hem medegedeeld, dus is het geea besluit genomen door B. en W. De houding van het D. B. is dus correct geweest, al werpt Brok daD ook een blaam op B. en W. Ik had dan ook zoo iets niet verwacht en in 't allerminst van Brok die gediplomeerd candidaat-secretaris is die had zich hier toch zeker voor moe ten wachten. Dat zeg en daar blijf ik bij. Van Speijk. Ik zou bij ons eenmaal genomen besluit blijven. Er is toen be sloten geea verhooging van jaarwedde te verleenen maar een cadeau te geven Victor Carrington, vermomd door de trekken der grijsheid, geheel veranderd door gerim pelde hnid en grijzen baard. Al had sir Oswald opgekeken, hij zou hem niet herkend hebben. Na dit stuk te hebben nagezien, begon by te 8cnrijven. Hy schreef langzaam, elk wcord overpeinzende na een half unr te hebben geschreven, stond hij op en verliet hij de kamer. De dokter bad geen oogen blik zijü post verlaten en toen Bir Oswald de deur achter zich Bloot, klom by steelsgewijze naar de tafel waar de papieren lagen. Zijn tred. gewoonlijk reeds zeer zacht, kon niet gehoord worden op bet zware wollen tapijt. Hy over zag bet geschrevene, waarvan de inkt nog nat was. Het was een uiterste wil waarbij sir Oswald hoofdzakelijk zijn vermogen aan Re ginald vermaakte. Victor Carrington vertoefde geen oogenblik langer dan noodig was om zich hiervan te overtuigen. Hij Bpoedde zich weer naar buiten op zijn post hij had geen seconde langer moeten blyven, of deur was geopend voor hij het vertrek geheel verlaten bad. Sir Oswald kwam weder binnen, gevolgd door twee menschen de bottelier en zijn bediende Joseph Millard. Het testament in tegenwoordigheid dezer twee menschen, die het als getuigen onderteekenden, voorlezend. Ik heb geene reden om te verlangen dat men den inhoud van dit testament hier voor de huisgenooten verzwyge, zeide sir °8waH* 't Herstelt mijne neef, den heer Reginald Eversleigh, als erfgenaam van mijn vermogen Voortaan zult gij hem als zoodanig eeren. De twee mannen bogen en verwijderden zich. Sir Oswald ging naar het venster en Victor Carrington trad terug in de schaduw. 't Was niet gemakkelyk voor een man, om zich op het voorplein met dat heldere maan licht te verbergen. Er weerklonken stemmen by de rameD dames en beeren kwamen uit de vezelscbapszaal. 't Is wel de warmste avond van den heelen zomer, zeide men. In huis iB het drukkend. Mejuffar Graham had haren burggraaf weder onder handen genomen zy wandelde met dien heer, arm in arm over het terras. Als zij hierlangs komen, zullen zy mij zien, prevelde Victor en by trok zich nog meer in de schaduw terng. Ik heb alles gezien wat ik verlang te weten en hoe eerder ik wegkom, des te beter. Hij gleed laDgs den gevel van het kasteel, van elke schaduw gebrnik makende. Verder ging bij naar de plaats welke naar de be nedenkamer leidde eenige minuten later zat hij daar zeer op zijn gemak, luisterende naar de gesprekken der dienstboden, die uitsluitend over het verdwijnen van lady Eversleigh liepen. De baronet zat met het pas geschreven testament voor zich en bladerde het stuk ge dachteloos door. Nu de akte geteekend was. bekroop hem een gevoel van twijfel. Hy herinnerde zich hoe lang by gewikt en gewogen had eer by zijn neef onterfde, en hetgeen hem zooveel moeite en zorg gekost had, was onder den indrnk van een onkel oogenblik ongedaan gemaakt. Zou ik goed gehandeld hebben V vroeg hy zich zeiven af. De papieren, behoorende by het vorige teBtaraent, waren verspreid geraakt over de tafel, toen de baronet den band losmaakte die ze verbond. Zonder doel nam hij er een van op en opende het. 't Was de brief van de ongelukkige, die zich in de Seine verdronk de brief van Reginald Eversleigh's slachtoffer de brief die het oordeel van sir Osweld bevestigde, dat Reginald geen geschikt erfgenaam voor znlk een ontzettend vermogen was. De wenkbrauwen van den baronet fronsten zich terwijl hy las. En aan den man, die eene ongelukkige vroaw aan wanhoop en nog meer kan over laten, schenk ik thans rijkdom en macht riep hij uit. Neen, do uitspraak, die ik eenmaal in de Arlington-street deed, was wijs en goed. Ik was heden krankzinnig door toorn en wanhoop maar nog is het niet te laat om mijne dwaasheid te herstellen. De deugniet, de moordenaar zal nimmer eigenaar zijn van het kasteel van Raynham. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1