hIi¥wsW hbüsdsF Provinciaal ftienws. Spanje, Portugal. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL- Nu is het aan de kook. Dat hebben misschien de laatste vei- nederingen gedaan, welke China vanja pan en Rusland heeft moeten ondergaan: het ontwakende China verdraagt dat niet langer. Het geeft de schuld aan de tegen woordige dynastie, die nu verdwijnen moet en j plaats maken voor.... een re publiek. China, van absoluut geregeerde Staat zou ioplaats van den ongenaakbaren, als n halfgod behandelden Keizer, plots een president der chineesche Republiek krijgen 1 Het klinkt ongelooflijk. Maar een be richt uit Peking zegt het zoo stellig mo gelijk. De opstand in Hankou, waarover hier onder nadere berichten zullen volgen die opstand, zegt het bericht uit Peking is de uitvoering van een gedoelte van een plan, dat een beweging ten doel had, die het geheele Rijk moet omvatten. De moord op den Tartaarschen gene raal en den Mandsjoeschen militairen goeverneur van Kanton, de bomaanslag op admiraal Li Tsoeng, welke al zoo vele arrestaties tengevolge hadden, dat er geen plaats genoeg was in de ge vangenissen en de minst gevaarlijken werden vrijgelaten met als onderken- ningsteeken afgeschoren wenkbrouwen, hebben de nadering dezer revolutie aan gekondigd, welke geheel tegen de dy nastie der Mandsjoes is gericht, doch ook de mogelijkheid doet ontstaan, dat bij vele Chineezen de vreemdelingen haat weer boven komt. De verschillende mogendheden hebben hare maatregelen dan ook reeds genomen. Blijkens de hier ontvangen telegram men bevinden zich Woe-tchang, Haa- Yang en Hankow, bekend onder «den naam van »de drie zustersteden*, die tezamen meer dan een millioen inwoners hebben, zich in handen der oproerlingen De drie steden worden slechts van el kander gescheiden door de Yang-tseen de Han en behooren feitelijk bij elkaar Woe-tchang was in volslagen oproer. De regeeringstroepen werden door de rebellen verslagen en Hepen tot dezen over, waarna de Yamen van den onder koning en verschillende openbare ge bouwen in brand werden gestoken. Ge neraal Chang Kio en de plaatselijke autoriteiten wisten te ontsnappen. De revolntlonnaire beweging verspreidt zich snel. Verscheidene steden zijn in handen der rebellen gevallen. De brand stichting duurt voort. De toegang tot Woe-tchang is afgesneden. Er wordt voortdurend gevochten. Telkens loopen troepen tot de revolutionairen over, die reeds het geheele gebied ten westen van de Min, tusschen Kaiting en Kwam- Hsien bezet houden.- Deonder-koning van Hoe-Kwang heeft van de Chineesche regeering bevel om Woe-tchang te heroveren. Slaagt hij daarin niet, dan zal hij zwaar gestraft worden. De regeering zendt oorlogsschepen on der bevel van de admiraals Sa schen ding, Cheng-yoen-ho en Min-cheng-poe. In de Peking worden strenge voor zorgsmaatregelen genomen. Ondanks de verzekering der ievolu- tionnairen in de veroverde steden, dat de Europeanen niet zullen gemolesteerd worden, voorzien dezen zich van wape nen en nemen voorzorgsmaatregelen. Van de missionnarlssen in nog niemand gedeerd. De Amcrikaansche vice-consul te Han kow vond de deuren van het missiege bouw gesloten en de rebellen weigerden hem toe te laten of de missionarissen onder zijne bescherming te stellen, ver zekerende, dat zij in volkomen veiligheid verkeeren. PEKING, 13 Oct. De rebellen te Hankow hebben zich meester gemaakt van het spoorwegstation. Matrozen van vreemde oorlogschepen, onder bevel van den Japanschen admiraal Hawas Kima, zijn aan wal gezet om de concessies der vreemdelingen te bewaken. HANKOU, 13 Oct. De tot dusver aan de regeering trouw gebleven oorlogs bodems van Woetsjang beginnen gemeene zaak te maken met de revolutonairen, die in Woetsjang en Hankou streng de orde handhaven. Plunderaars en brand stichters worden streng gestraft. In den nacht van gisteren op heden zijn er vijf terechtgesteld. De opstandelingen steken enkel den brand in de regeeringsge bouwen 1 en de woningen van manda rijnen. Dè beschieting van Woetsjang door de op stroom liggende Chineesche oorlogs bodems, die aan de regeering waren trouw gebleven, is, op verzoek van de commandanten der buitenlandsche oor logschepen, gestaakt, omdat het schieten von de forten der revolutionairen in Woetsjang gevaar opleverde voor de buitenlandsche wijkin Hankou vooral voor de Russiche nederzetting. BERLIJN, 13 October. Uit Sjanghai wordt aan de National Zeitung geseind De regeering beschouwt de revolutionaire beweging als zeer ernsiig. De oproer lingen gedragen zich overigens welge zind tegenovur de vreemdelingen, De afsluiting van de nederzettingen der vreemdelingen te Hankou door etn korps vrijwilligers en mariniers onder bevel van den Japanschen admiraal is gewaarborgd. Het handelsverkeer van Sjanghai met Hankou is afgebroken. Volgens eenige Marokkanen, komen de van de markt te Adzjiroet, zou de citatel van Seloean Dinsdagochtend door vijfhonderd Marokkaansche ruiters aan gevallen zijn. Zij zeiden maar men dient hun verhalen onder voorbehoud te aanvaarden dat de Spanjaarden verslagen werden en ernstige verliezen leden. Honderd soldaten zouden onthoofd zijneen compagnie infanterie zou in Seloean Ingesloten - zijn, de rest der Spaansche troepen zijn naar Ackerman gevlucht. De voorhoede der republikeinen, die noordelijk oprukken, heeft eer gisteren de monarchisten teruggedrongen naar de noordgrens, maar gisteren zijn dezen weer over de Ravacal (een rivier tje) getrokken. Daarom zijn de mariniers op Vinhaes aangetrokken. De troepen der republiek pogen de monarchisten te omsingelen. Geweldige regens belemme ren echter hun bewegingen. Men verwacht nog botsingen. De bevolking Is rustig. Het militaire hoofdkwartier te Oporto maakt een uit Villa Real afgezonden telegram openbaar, volgens welk de samenzweerders stand houden te Segirci. Troepen-afdeelingen bewaken he*. Waalwijk 14. Oct. igu. Benoemingen. Z. D- H. heeft benoemd tot geeste lijk adviseur der Hanze alhier, der Kath. Soc. Actie en voor de R.K. Volksbiblio theek den WelEcrw. Heer A. Suiis tot geestelijk adviseur van den R K. Gilden bond en van de vakafdeeling der Lederbe werkers, mannen en meisjes, den WelEw- Heer P. Kluijtmansen tot geestelijk adviseur der R. K. vakafdeelingen der typografen, kleermakers en bouwlieden den WelEerw. Heer A. v. Sambeek. Kamer van Koophandel Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken is het adres der Ned. Han- delsreizigers-Vereeniging te Rotterdam, aan den Minister van Waterstaat, ver zoek om reductie van het bagage-tarief aan houders van abonnementskaarten op het binnenlandsche spoorwegverkeer met een adres van adhaesie gesteund. Onderwijzers-vergadering. De najaarsvergadering der onderwij zers uit het arrondissement Waalwijk, Donderdag j.l. gehouden in de nieuwe zaal „Musis Sacrum" mocht zich in goede belangstelling verheugenniet minder toch dan 35 onderwijzers en 6 onderwijzeressen namen er aan deel. De Voorzitter, de schoolopziener Mr. G. van Zinnicq Bergmann, riep alle aan wezigen, inzonderheid den burgemees ter van Vrijhoeven-Capelle, baron van Heeckeren van Waliën, het hartelijk welkom toe, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna werd er lezing gedaan van de werken, welke voor de bibliotheek zou den worden aangeschaft en kon ieder opgave doen van boeken, die hij gaarne zag aangeschaft, van welke gelegenheid goed gebruik gemaakt werd. Vervolgens werd met schier algemeene stemmen tot Penningmeester herkozen de heer F. Marks, die, onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen, verklaarde de benoeming wederom te zullen aan vaarden. Thans trad op de heer Ouwerling van Baardwijk met het onderwerp: Vermeer en Jan Steen. Deze lezing, welke van veel studie getuigde werd met onverdeelde aandacht aanhoord en het slot luide toegejuicht. Niet minder was dit het geval met de lezing over „Het Kind", door den heer M. v. d. Horst van Kaats heuvel. Welverdiend was dan ook de hulde, die de Voorzitter beide inleiders bracht. Tot onderwerpen voor het volgende jaar werden gekozen 1 Aan welke voorwaarden moet eene goede salarisregeling voldoen door den heer Mabelis van Capelle. 2 Het nut der Natuurkennis op de lagere schooldoor hen heer van Gen nep te Kaatsheuvel. 3. Het Rekenonderwijs op de lagere schooldoor den heer A. Laarakker van Waalwijk. 4. „Kindergedichtjes, door den heer Kleijn van Sprang. Nadat nog enkele zaken meer van huishoudelijken aard besproken waren, werd de vergadering met een hartelijke toespraak door genoemden Voorzitter gesloten. Cursus. Het herhalingsonderwijs, dat weder in onze gemeente begonnen is, mag zich ook dit jaar wederom in voldoende be langstelling verheugen. Ook de Hanze cursus, die op denzelfden tijd aanving, heeft aan leerlingen geen gebrek. Bond voor Vt ouwenkiesrecht. Wij vestigen de aandacht op de in ons eerste blad voorkomende adverten tie betreffende den propagar.da-avond, die Maandag in het hotel Verwiel wordt gehouden, uitgaande van den Bond ▼oor Vrouwenkiesrecht. Naast de behandeling van 't onder werp, wordt met goeden zangen muziek eene aangename afwisseling gebracht. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit. Eindelijk kunnen we dan melden, dat morgen op het sportterrein alhier de le competitiewedstrijd zal plaats hebben. We kregen dit seizoen nog niet veel mooi's te zien, want bij de friendly- games kwam de tegenpartij in 't geheel niet of met een half elftal op, terwijl een andere keer het weer spelbreker was. Het spreekt daarom van zelf, dat we naar een serieuse spannende bonds- match hunkeren. De nieuwe le klasser „Tilburgia" zal trachten den geel-zwarten twee kostbare puntjes te ontnemen. Haar intrede maakte zij Zondag door met 9—3 van Eindho ven te winnen. Bij het vernemen van dezen uitslag, stonden wij eenigszins verbluft, want een sprekende overwinning, bewijs dat de Tilburgenaren over een uitmuntend elftal speciaal voorhoede beschikken. Geheel gerust over den uitslag van morgen zijn wij dan ook niet. Door de nederlaag in den Berg is het vertrouwen in het elftal eenigszins geschokt. Vooral de voorhoede speelde tegen Sparta beneden het middelmatige en is het daarom o i. goed gezien van de elftalcommissie hierin een kleine ver andering te brengen. Met buitengewone belangstelling zien wij den wedstrijd van morgen tegemoet en wanneer het W.V. team er in slaagt de misstap van Zondag j.l. te herstellen zal er groote voetbalvreugde heerschen in het geel-zwarte kamp. Bekroning. De alom bekende politiehond >Max* van den Brigadier der Kon. Maréchaus see Sijsterman te Besoijen, die het vo rige jaar te Tilburg den len prijs behaal de, verwierf op den 10 dezer te Tilburg gehouden Internationalen politiehonden wedstrijd de navolgende prijzen een len prijs. twee rere prijzen, waarbij een voor het beste speuren. Vakvereeniging A.s. Zondag ten 12 uur wordt eene buitengewone vergadering der Vakver eeniging van Lederbewerkers gehouden. Gildenbond. Zondag 29 October wordt het patroons feest van den R. K. Gildenbond gevierd, 's Morgens ten half zeven komen de leden in 't Bondsgebouw bijeen om gezamelijk naar de kerk te trekken, waar een ge nerale H. Communie wordt gehouden, In dezelfde orde gaat mea terug naar 't gebouw,waar de stoet ontbonden wordt. Des avonds ten 6 uur wordt eene feestvergadering gegeven, welke opge luisterd wordt door harmonie, liedertafel kwartet en voordracht. Een jubilaris. Het feit dat een onzer gemeente-ar beiders onlangs 70 jaar werd, geeft ons aanleiding eens te herdenken, dat deze n.l Janus van Riel reeës meer dan vijftig jaren in dienst der gemeente is. Werd vroeger toen onze gemeente nog niet die uitgebreidheid had en die zorgen elschte van thans, niet voortdurend vast werk gegeven, als los arbeider was Janus steeds aan den gemeentedienst verbon den, en dat, wij allen weten het met ijver en toewijding, zeker ook tot te vredenheid van de vijf burgemeesters, onder wie hij werkzaam was. Met dit enkel woord wenschten wij dit jubileum te herdenken, een hartelijk woord, waarmede wij ook gaarne den eenvoudlgen, doch eerzamen werkman gedenken. Musis Sacrum Wij vestigen nogmaals de aandacht op de feestelijke opening van de concert zaal „Musis Sacrum" op Zondag 15 October a.s. des avonds 8 uur door het Specialiteiten-gezelschap^Faveur. Voor verdere bijzonderheden zie men de in dit blad voorkomende advertentie. Na lijden komt verblijden. Zekere G. J. uit B. was alhier op de markt en had een beetje te veel in het glaasje gekeken. Des avonds deelde hij de politie mede dat hij een f 40 vermis te en vermoedde dat men hem dit had ontrold. Bij onderzoek bleek toen echter dat hij dit briefje tevoren bij iemand in bewaring had gegeven, waarvan hij echter niets meer wist. Den volgenden morgen was zijn blijdschap echter groot toen hij het geld dat hij dacht hem ontstolen te zijn, weer in ontvangst kon nemen. Gevonden voorwerpen. Gevonden op 28 September (Markt dag) een damesparapluie. Op 13 October (Marktdag) een pakje inhoudende gordijnengoed. Terug te verkrijgen op het politie bureau alhier. BESOIJEN. B. V. C. Daar B. Y. C. up Zondag 15 Oct. geen competitiewedstrijd heeft, zal een gecombineerd XI tal een rriendachappelijken wedstrijd spelen tegen een dito XI tal van Rapiditas Waspik. Aanvang half 3 op het veld alhier. Entree is voor dezen wedstrijd bepaald op slechts 6 ct. Met genoegen ▼eroamen wij dat het herhalingi-onderwijs thans in half zeven, inplaats ran half zes begint. Jammer dat het niet iueens is gesteld op 7 uur, maar 't is thans reeds een goede verbetering. SPRANG. Iu den stal der Gebr Werther veehandelaars alhier werd dezer dagen een kalf geboren n.et vijf pooten een poot stond op den rug. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Alhier is ko men aanloopen een prachtige jachthond, reu, hoogte 65 cM. kleur bruin gevlekt. Tegen betaling der voedingskosten terug te beko men. Iulichtingeu verstrekt veldwachter Gouda Zijn we goed ingelicht dan bestaat het voornemen de op 1 Nov. a.s, door de zangvereeniging „Hallelujah' te g ven uit voering op te luistereu door de muziek van het fanfarecorps „Sireua'. - Naar wij vernemen zal de Zrng- vereeniging het „Rozenknopje' uitvoering geven omstre-ks half November. Door het koor zijn m Vu lie genomen de stukken: Sterrennacht, Aan de Lente. De avond. Niew Lied van een meisjè en een schipper enz. terwijl deze ook weer evenals 't vorig jaar afgewisseld zullen worden door solo's en dameskoor. CAPELLE. De hooibandel is weer zeer levendig te noemen. De pry zen toch blijven vast n.l. f 20 f 22 voor best hooi. Gedu rende de sfgeloopen week, is eeu massa hooi door de landbouwers geleverd, terwijl de verzending van geperst hooi eveneens zeer druk is. WASPIK. Door de leden der Mariayer- eenigitig zijn benoemd tot leden van het voorloopig bestuur Mevr, Smits, presidente, Mej, Smeets, (secr.) Mevr. van Son, (pea- ningm.) Mevr. Vermeulen eD Mevr. Broke. Ofschoon de hooih-.ndel iets minder le»endig is dan vóór enkele weken, blijven de prijzen toch ongeveer op dezelfde hoogte, daa? de boeren niet goedkooper verkoopen willen. Eerste »oort hooi geldt thans f 20, mindere qualiteiten f6 tot f 18, schraal hooi fll 13, stroo 19,50 f 10 per 500 Kilo, Nu de avonden langer wordeD, krijgen we ook hier weder het seizoen der biljar'. concoursen. H<?t eerste is dit jaar bij den heer Mutsaers, café Tivoli. Als eene bijzon derheid vermeldt ditmaal het programma, dat 2 personen, een uit Waalwijk en een nit Drunen, van mededinging zijn uitge sloten. Het blijkt echter, dat deze maatregel niet i' genomen, omdat men bedoelde heeren verdenkt van unfair spel of iets dergelijks, maar de ondernemer van 't conconrs vreest alleen, dat, wauneer deze eerste klas spelers, die hier reeds zver dikwijls de eerste prijzen meenamen, weder mededingen, andere lief hebbers het in 't geheel niet meer zullen wagen. RAAMSDONKDORP, 13 Oct. In zake den (zelf)moord van P. v. D. zijn Woensdag 1.1. een 4-tal getuigen gehoord door den rechter commissaris van instructie te Breda. RAAMSDONKSVEER. 18 Oct. 1911. Deze week ontvreemdde de 13 jarige G. V. f150.bij den Heer Z. op het Sandoel alh. Met dit geld ia hij er met den 82 jarigen F. van door. Zij zijn reeds over de grens. De politie is hen nog niet op het spoor. Den Heer P. Joosten, brievenbesteller te G'berg, is tegen 1 November eervol ontslag verleend. Morgen trekt het Bergsche Sparta naar Eindhoven om haar 2en competitiewedstrijd tegen db E. V. V. te spelen, Waarschijnlijk komt Sparta met een onvolledig elftal in het veld, zoodat van deze match weinig te voor spellen valt. Onze vroegere dorpsgenoot, de h»er A. Kooijman, is op de voordracht geplaatst als hoofdonderwijzer aan de openbare school te Lage-Zwslawe. OUDEN BOSCH. Verplaatsing. Den 14 October a.s, wordt de Marechausseé A. Vec- hagen gedurende de wintermaanden gede tacheerd te Willemstad. Marechausseé Komm-r wordt gedurende dien tijd gedetacheerd van Willemstad naar Oudenbosch. Ontaarde oudersJ. Eswies en zijn vrouw, C. Cornet, twee rond-wervende per- sor>en logeerden, met bun twee kinderen enkele dagen, alhier in het volkslogement, van J. Frijters. Den 2en October vertrokken zij, des 's morgeus vroeg en lieten de twee kinderen, een vsn 18 maanden ond en een van X 6 jaar in zorgeloozeu toestand achter in bet logement. Zij gaven den logementhouder te kennen, dat zij den 7en October a.s. terug zonden komen, daar zij een erfeuis hadden te deelen in België. De logementhouder zoa voor die dagen goed betaald worden. Zij hebbe» tot op heden nog niets van zich laten hooreD, Frijters ongerust zijnde, ging heden naar den burgemeester, om ouderdak voor de kinderen, daar hij ze niet langer wenschte te honden. De burgemeester wilde hieraau geeu gevolg geven, waarop Frijters de kinderen weer meenam en ze op het gemeentehuis bracht Frijters liep hierdoor nog een procesverbaal op, wegens „Verlating van hulpbehoevenden.' De gemeente is nu ge oodzaakt de kiu. d»ren op te nemen. Naar wij vernemen zullen zij op het Gasthuis worden verzorgd, totdat hun lieve ouders terug keeren. MEEUWEN, 11 Oct. In de pas gehoudei vergadering van den gemeenteraad werdei o. m. vastgesteld. a. de bet>rooting der gemeente voor he; dienstjaar 1912. Ze suit in ontvangst e» uitgaven met eene som van f 8539.62'. b. het aauvullings-kohicr op deu hoofd, omslag tot een bedrag van f52. c. de rekening van het Burgerlijk Arm. bestuur over 1910 met een batig slot v*i f 158.86». DUSSEN, 13 Oct. 1911. Woensdag, morgen om 10 nar werd aan een 200 kirv deren het H. Vormsel toegediend, door 2. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bisschop vai 's Hertogenbosch, uit de parochies Dussei, Haute en Woudrichem, terwijl nog 15 kiu- deren uit Geertruidenberg hier lietH. Vormsil ontvingen. Z. D. H. hield, voor hij het H. Vormsil toediende eene kernachtige predikatie, waarii hij de kinderen aantoonde wat het H. Vormsil is en welke gaven zij hierin ontvanger. Jammer was het evenwel, dat niet mes geloovigen deze plechtigheid bijwoonden. De zitting van den Militieraad ti voor deze gemeente plaats hebben ten raad. huize te Almkerk op Woensdag 18 Oc. a.s. des v.m. ten 1 ure. Voor de iotelingen aal alsdan gelegenheil bestaan, aldaar hunne belangen iu ie dienei, Kaatsheuvel 14 Oct. 1911 Nieuwe Kerk. Met den bouw onzer nieuwe kerk s men begonnen. Het graafwerk is in vo- len gang. Vanaf de tramhalte op dei Horst zal Over de Vaartkant een hulplijn worden aangelegd, waarmede men ock reeds begonnen is, tot aanvoer van het noodige materiaal. Want alle benoodlgd- heden worden van de zijde van de Vaak- kant op het terrein aangevoerd. Ee muur welke langs de Hoofdstraat het terrein afsluit blijft staan totdat het werk voltooid is. Algemeene vergadering R. K. Volksbond. A. s Zondagen 15 eu 22 Oct. zal OEze R. K. Volksbond eene Algemeene ver gadering houden in de bovenzaal van >Apollo*. Naar wij met zekerheid ver nemen zal de heer J. v. Rijzéwijk uit Tilburg als spreker optreden. Hij ral hehandelen de voorgenomen statuten wijziging, welke door verschillende leden als wenschelijk wordt geacht voor de vakorganisatie. De statuten zouden dan naar wij vernemen, gewijzigd worden in den zin als te Eindhoven de R. K. Volksbond zulks deed. Door stemming der leden, zal dan het al of niet wensche- lijke worden Juitgemaakt. Door zeer velen wordt de uitslag met spannhg tegemoet gezien. Wij hopen dat zoo spoedig en ge trouw mogelijk te vermelden. Broodprijzen. Meldden wij voor eenige weken dat onze bakkers besloten hadden om den prijs van het roggebrood met 2 cent te verhoogen en te brengen op 20 cent met 5°/, korting, thans is die prijs weer vanaf 1.1. Maandag met I cent verlaagd en alzoo gebracht op 19 cent. De Zon. Op heden Zaterdag 14 Oct. zal de „Zon" over Kaatsheuvel opgaan en ge opend worden. Het prachtige gebouw waarin de Zon zal gevestigd zijn, strekt onze -Hoofdstraat tot sieraad. Ook wat de etalage en verlichting betreft, zal het als „Zon" wel bovenaan staan, voor zoover wij reeds vernamen en te zien kregen. Ongetwijfeld zal het een massa nieuwsgierigen en kijklustigen trekken. Moge ook den aftrek evenredig zijn, en tal van koopers opdagen. Presidentskeuze. Het Bestuur van den R.K. Volksbond verzoekt ons op te nemen, om ter kennis harer leden te brengen, dat op a.s. Zon dag 13 Oct. van 12 tot 1 uur in de school der Eerw. Zusters de verkiezing zal plaats hebben voor een nieuwen Presidentvan den Volksbond. Candidaten zijn de 7 bestuursleden van den Volks bond A. Kops, J. van Amelsvoort, H. Klijn, C. van Huiten, J. v. d. Besselaar, H. de Jong en W. Broeders. De laatste is jl. Zondag bij enkele candidaatstelling als bestuurslid gekozen. HEUSDEN, 13 Oct. 1911. Uitvoering. Donderdag 19 Oct. a.s. hoopt de Zangvereeniging Crescendo uit Wijk (Directeur de Heer Knoop) een uitvoe ring te geven in Concordia. Een uitge lezen programma belooft een avond van genot, dat nog verhoogd zal worden door het voordragen van enkele ko mische nummers. een II 1 jm III Mj.ru ■■■ii——a— If-IHHWMH>W.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 10